Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Čomu verí?

25
reakcií
974
prečítaní
Tému 2. júna 2016, 09:06 založil sta2rky.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 05. 2020
224
06. 03. 2013
15
 
 


1.
označiť príspevok

sta2rky muž
   2. 6. 2016, 09:06 avatar
V čo verí nábožensky veriaci človek bez vedeckého dôkazu?

1. Že má nesmrteľnú dušu, ktorá „žije“ aj po jeho telesnej smrti a môže trpieť, alebo sa radovať.
2. Že jestvuje neviditeľný „boh“ o ktorom síce nič nevie, ale sa domnieva, že má určité vlastnosti, želania, schopnosti a zasahuje do jeho života odmenou, alebo trestom.
3. Že ak bude akceptovať náboženské učenie tej-ktorej cirkvi (postaví kostol, bude sa modliť, zúčastňovať sa obradov, prespevovať vhodné pesničky), „boh“ si ho všimne, bude mu pomáhať a bude sa mu v živote dariť. Ak nie, chybu urobil on sám.
4. Že v konečnom dôsledku o jeho posmrtnom stave nemá istotu, lebo o ňom rozhodne „boh“.

Čo vie o svojom živote ateista?

Že s jeho zrodom, sa zrodilo aj jeho vedomie, teda schopnosť jeho organizmu, vnímať seba a svoje okolie v najširšom slova zmysle, so sídlom v mozgu, ktoré sa vyvíja s jeho organizmom a zaniká jeho biologickou smrťou tak, ako sa to deje aj s ostatnými živými tvormi.
Súhlasí Lemmy, Scarlet666


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 6. 2016, 09:34 avatar
Comu veri ateista?
Ze rozhodi kocky lega a ked dopadnu na zem tak cistou nahodou postavia hrad, alebo nejaku inu stavbu...

(strawman za strawmana)
Súhlasí milky945, dabo3333


5.
označiť príspevok

asmodei muž
   2. 6. 2016, 12:48 avatar
(3.) Co ma viera ateistov spolocne s logickou chybou, ktoru si tu odprezentoval? (Hoyles fallacy)


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 6. 2016, 13:02 avatar
Ide o to, co sa ako poda...
"postaví kostol, bude sa modliť, zúčastňovať sa obradov, prespevovať vhodné pesničky), „boh“ si ho všimne, bude mu pomáhať a bude sa mu v živote dariť." >> je pekna blbost, ale dobre to znie, ked chces chces niekoho dehonestovat..  

Pretoze ateisti tiez veria niecomu, co si sami neoveria, hlavne ze si myslia, ze jeto overitelne a tym padom sa to stava faktom....


10.
označiť príspevok

asmodei muž
   2. 6. 2016, 18:37 avatar
(6.) Chces povedat, ateista veri tomu, ze tornado v zahrade dokaze z kopy haraburdia vybudovat auto a ze tento nezmysel je ekvivalentny, "tvoreniu" pocas big bangu. Ci dokonca veris tomu ze takyto pokruteny myslienkovy postup je nutnou charakteristikou ateistu?

Vari veriaci nemodifikuje svoje spravanie v ocakavani, ze bude za to bohom odmeneny (pripadne aspon nebude potrestany) v jeho dalsom zivote?
Súhlasí sta2rky


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 6. 2016, 18:45 avatar
Nie, ateista veri, ze nahoda vytvorila zivot, nahoda ho evolvovala atd...


12.
označiť príspevok

sta2rky muž
   2. 6. 2016, 19:21 avatar
Nielen ateisti, ale aj ľudstvo hľadá odpovede na mnohé otázky života a sveta. Na niektoré vieme odpovedať, na mnohé ešte nemáme dostatočné odpovede, ale náboženské učenia v mnohom vedome a cielene klamú svojich veriacich a sú v mnohom nedôveryhodné (nadprirodzený svet duchov, posmrtný život, duša, bohovia). A nad tým by sa mali veriaci zamýšľať, preverovať.


14.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 6. 2016, 19:41 avatar
Len tak by ma zaujimalo co hovoris na tych ludi, ktori videli lekarov ako ich zachranuju s pohladu tretej osoby?


15.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2016, 08:49 avatar
14. V stavoch na prahu smrti odchádza ako jeden z posledných sluch a mozog môže k nemu generovať predstavy. Niečo podobné ako v polospánku.


17.
označiť príspevok

YouLove
   3. 6. 2016, 09:02 avatar
15/ Jedna Mayovka povedala že smrť neexistuje, len sa premiestňujeme.


18.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2016, 09:30 avatar
17. O tom je aj budhizmus. www.diskusneforum.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

asmodei muž
   3. 6. 2016, 10:06 avatar
(11.) Iba taras, nic viac. Mnohi veriaci akceptuju evolucnu teoriu bez problemov. Za vznik zivota do momentalnej podoby mozu fyzikalne zakony, nahoda urcite zohrava nejaku rolu, ale vobec nei sposobom, ktory si ty a tebe podobni fanatici predstavuju.

Na moju druhu otazku (o dost podstatnejsiu) nebudes odpovedat/reagovat?


7.
označiť príspevok

gabriel pb
   2. 6. 2016, 13:05 avatar
dvojka je nezmysel, existuje len Boh o ktorom niečo vieš, ak o nom nič nevieš je to symbol nevieri, 3 je tiež zavádzajúca, pri Bohu by si nemal byť takisto vypočítavý, buď to robíš pre seba alebo budeš preverený z podrazu a naivity, o posmrtnom živote rozhoduje ten, komu zveríš svoju vieru, ak budeš meditovať rozhodnú o tvojej smrti oni a Boh bude mať iba informácie o tvojom prechode inam


13.
označiť príspevok

sta2rky muž
   2. 6. 2016, 19:24 avatar
7. Pekné fantazírovanie, naletel si tým čo vymysleli náboženské učenie, ktoré uznávaš.


2.
označiť príspevok

sta2rky muž
   2. 6. 2016, 09:10 avatar
Životy obidvoch orientácii môžu byť a spravidla aj sú, rovnako pestré.
Súhlasí Lemmy


4.
označiť príspevok

kntsz muž
   2. 6. 2016, 12:15 avatar
Ako človek považujúci sa za veriaceho v Boha som presvedčený - nie je to otázka viery - je to otázka presvedčenia so životnými skúsenosťami zhodujúcimi sa s vedeckým poznaním:
1. S malými upresneniami súhlas.
2. Že jestvuje pre nás očami neviditeľný Boh, o ktorom čo-to viem, min., že má vlastné Já, sebareflexiu s obrovským množstvom informácií vďaka ktorým môže zasahovať do môjho života a pomáhať. (Žiadane trestanie Bohom nepoznám, leda že by som po smrti bol pre neho škodná..... a nechal ma bejt.)
Bod 3. je svetská (ľuďmi deformovaná) záležitosť. Ak stavanie kostolov niekomu pomôže k dobru a ku smerovaní k Bohu - nech si stavia - Boh bude s úsmevom sledovať aký to bude mať vplyv na ducha človeka - lebo iba duch má pre Boha hodnotu, nie kostoly.
4. Bohu záleží na každej jedinej duši, ktorá smeruje v slobodnom správaní k nemu. Čo sa týka istoty smerovania k Bohu ? Niekto ju priamo cíti, niekto dostal priame znamenie (napr. uzdravenie nevyliečiteľnej choroby), niekto prežil priamo posledný súd a bol navráteníý, niekto v to iba verí, niekto cíti , že sa priamo podieľa na Božom diele t.j. na návrate ku svojmu dielu po smrti.....atď.

Ateisti ak nad sebou rozmýšľajú, tak musia dospieť k týmto faktom:
- Sme tu iba náhodou.
- Sme tu určite iba dočasne a smrťou končí všetko.
- Smrťou dokonca skončia v nicote nielen jeho potomkovia, ale ľudstvo ako celok, lebo je dokázané zkolabovanie Zeme v budúcnosti ako planéty.
Ako absolútny dôsledok tejto neodvratnej reality, stráca zmysel akákoľvek mravnosť (resp.mravnosť sa stáva iba prostriedkom na dosahovanie dielčich cieľov) a cieľom sa stáva iba momentálny a plánovaný telesný pocit so všetkými možnými zvrátenosťami, ktoré tento pocit môžu "zvelaďovať".
Súhlasí dabo3333


8.
označiť príspevok

sta2rky muž
   2. 6. 2016, 13:15 avatar
4. Ľudia s akoukoľvek orientáciou majú záujem šťastne prežiť svoj život a nielen ľudia, aj iné živé tvory. To čo prvé píšeš (1 - 4) je produkt ľudskej fantázie a želania, aby to tak bolo. Či je to tak, nikto nemôže vedieť, buď vymýšľa, alebo klame.
Tá druhá časť tvojho príspevku je neblahou realitou a čaká to všetkých nás až, na poslednú vetu, ktorá čiastočne platí pre mnohých ľudí a opäť bez ohľadu na ich náboženskú či ateistickú orientáciu. Tu sa žiada upraviť výchovu a vzdelávanie v duchu sekulárneho humanizmu.


9.
označiť príspevok

kntsz muž
   2. 6. 2016, 16:19 avatar
8.
Nerozmazávaj to do polôh v akých to ty chceš mať.
Položil si otázku čomu verí v Boha veriaci človek a keďže ja sa za takého pokladám, tak som ti v mene podstrčených bodov odpovedal a vyjadril som, v čom sa tvoja hypotetická predstava o veriacich v daných bodoch líši od mojej reality veriaceho.

Môj život bol a je príliš tvrdá realita na to, aby som mal priestor na fantázie či želania v oblasti duchovna. Skorej mám dojem, že ty sa hľadáš a to je dobre. Iba pri tom hľadaní nesopti a nenadávaj na všetkých a všetko čo nie si schopný (dúfam, že iba zatiaľ) pochopiť. Čomu nerozumieš ty, ešte vôbec neznamená, že tomu nemôže rozumieť niekto iný.
Ateizmus mám za sebou a viem kam vedie. Sekulárny humanizmus (vitaj v socializme) je chyméra na hlinených nohách, je to "dom na piesku". Stačí jedna búrka - napr. zopár šlahnutých oligarchov čo tento svet hmotne ovládajú, ktorým dr.ne v bedne a celý sekulárny humanizmus sa vyprdí.
Ak tuná existuje nejaký hmanizmus, tak stojí na základoch Starého a Nového zákona bez ohľadu na to, či si si toho vedomý alebo nie.
Súhlasí Wolfe, milky945, dabo3333


16.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2016, 08:54 avatar
9. Prečo odvíjať pravidlá nášho správania a myslenie od starých hebrejských textov, keď máme množstvo dôveryhodnejších kníh? Hádam nie preto, že Bibliu určitá skupina ľudí nazvala božím slovom. Či áno?


20.
označiť príspevok

kntsz muž
   3. 6. 2016, 10:28 avatar
16
nie, vôbec nemusíme nazývať Božím slovom, ale vy ateisti to neodmietajte iba preto, že sa to nazýva aj Božím slovom.
Ak vo svojej vedomej časti našej existencie zvažujeme a poznávame, tak zvažujme a poznávajme všetko, nie iba to, čo má zjavne materiálnu podstatu a tým aj pre nás zrozumiteľnejšie vysvetlenie.
Teraz budem voľne citovať, lebo nemám časový priestor na to, aby som našiel presné znenie:
Všetko je o informácii.
Človek si svojim narodením nesie so sebou genetickú informáciu - genetickú pamäť , ktorá však nie je iba o telesnej usporiadanosti , ale aj o základnej duševnej a kognitívnej (poznávacej a pravdivostnej) dispozícii. Táto pamäť je hotovou pamäťou odovzdávanou ako apriorná skúsenosť nahromadená z predchádzajúceho vývoja, na ktorého konci sa práve narodený človek nachádza. Je to skúsenosť omnoho významnejšia a skutočnejšia, ako je náš zmyslový svet. Preto sa poznávanie postavené iba na rozume stáva nie práve najdôverihodnejším. Typickí sú napr. "eleáti" zo starého Grécka.
Starý aj Nový zákon sa v podstate snaží zachytiť tú druhú - duchovnú hodnotu nášho genetického vývoja. Povedať o tomto informačnom zdroji, že je nedôverihodný a že teraz si svojim rozumom vytvoríme dôverihodnejší zdroj (sekulárny humanizmus), je príliš veľká trúfalosť hraničiaca s pomätenosťou. Sorry.


21.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2016, 21:44 avatar
tvojho textu som veľmi nevyrozumel čo máš na mysli pod základnou duševnou dispozíciou? Zrejme máš na mysli dispozície pre citový život človeka. Pochopil som to správne? Ak je to takto, tak celkom s tebou súhlasí, pretože nie všetci rovnako prežívame citové, emocionálne podnety a nie všetci rovnako na ne reagujeme. Čo s tým má starý a nový zákon to som nepochopil.


22.
označiť príspevok

kntsz muž
   3. 6. 2016, 23:15 avatar
21
vidím, že si to budem musieť predsa len bližšie vyhľadať.
Zatiaľ iba volne:
Nejedná sa o citový život a jeho prežívanie resp. nie tak ako to chápeš Ty.
Nechcel som to slovo použiť lebo ateisti sú na neho precitlivelí. Jedná sa o Nevedomie - o nevedomú časť , t.j. mimo priestoročas a na hmote nezávislú, ktorá sa životom človeka a ľudstva dopĺňa a rastie, ide - postupuje s pozemským (hmotne energetickým) evolučným vývojom človeka a spätne na človeka, často nevypočítateľne a rôznymi spôsobmi pôsobí. Z tohto Nevedomia "vyrastajú" rôzne vízie, vnuknutia, proroctvá..... ,na podklade ktorých vznikli náboženstvá (tie seriózne, nie sektárske, ktoré si človek vytvára pre osobný prospech). V tých náboženstvách ako je - Starý aj Nový zákon sú zachytené samozrejme sociokultúrnou úrovňou ľudí, kedy sa zápis dial aj tieto informácie z Nevedomí , ktoré sa stali základom humanizmu v nich zachyteného. Na doplnenie - treba Nevedomie osobné a ľudstva odlišovať od Nevedomia, ktoré je nad všetkým a my veriaci ho nazývame Bohom. (Bližšie o nevedomi viď C.G.Jung - lekár a hlbinný psychológ.) Takže žiaľ nezhodli sme sa.


23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 6. 2016, 23:22 avatar
K: t.j. mimo priestoročas a na hmote nezávislú

Zatiaľ sa nič také nepreukázalo. Veda sa takým niečim ani nezaoberá. Pretože sa nemá čím. Je to len fikcia.

Čo je priestoročas? Vesmír? Celý vesmír je zatiaľ len hmotný. Nemáme nič preukázané, čo by bolo na hmote nezávislé.
Súhlasí sta2rky


24.
označiť príspevok

kntsz muž
   6. 6. 2016, 09:25 avatar
23
Čo je priestoročas /časopriestor/ - si vyhľadaj. Je to základný pojem teórie relativity.
Tým čo je mimo priestoročasu sa napr. zaoberá hlbinná psychológia. Na fakty mimo priestoročas však už začína narážať aj kvantová fyzika a kybernetika.
To, že ty aj sta2rky ste redukcionistami som už pochopil nedávno, teraz s ohľadom na zdanlivú konzistentnosť vašich názorov k tomu pridám, že sa vyznačujete scholastickým deduktívnym špekulovaním. Jednoduchšie povedané - snažíte sa všetko vtesnať do svojich predom naučených schémat. Pokiaľ neopustíte túto dogmatickú pozíciu, nie je o čom.... 


25.
označiť príspevok

sta2rky muž
   6. 6. 2016, 09:34 avatar
24. Máš pravdu, nie je o čom. Veď v podstate ani nevieš o čom píšeš, len chceš robiť akýsi dojem, že by to malo zapôsobiť na diskutérov. To sú tie správne kostolové metódy - ohúriť veriacich a ukázať, že jestvuje niečo čo nás presahuje a to je boh.


26.
označiť príspevok

kntsz muž
   6. 6. 2016, 11:49 avatar
25
zase ma chceš vtesnať do tvojej schémy.
Ak ty nerozumieš tomu čo píšem, ešte vôbec neznamená, že ja neviem o čom píšem. Áno stáva sa mi, že nie vždy som správne pochopený, ale nikdy som nemal problém vyjadriť sa aj jednoduchšie či inak, ak vidím, že to treba.
Ja nediskutujem preto, aby som ohuroval, nepotrebujem si budovať sebavedomie na ponižovaní iných.
No a o kostolových metódach ohurovania veriacich by si mi musel niečo konkrétnejšie napísať. Jednak som dosť zriedkavý návštevník kostolov a doteraz ma tam nikto ničím neohuroval - skorej to kňaz smeruje až do prílišných zjednodušení.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:23,  Nevedia, či im práve fotografia nespôsobí problémy.
dnes, 12:18,  samozrejme že su citliví na fotografovanie.......mnohí sa možno aj hanbia, že tak...
dnes, 12:17,  Suroviny. zeler, petržlen, mrkva,bujón, korenie.
dnes, 12:14,  Áno, dostal som sa do núdzového stavu. Nula eur na účte. Teraz ponúkam polievku z vlastnej...
dnes, 12:09,  Áno, bránim sa voči nespravodlidlivej reakcii od Osvieteného.
dnes, 12:07,  Nemám to vôbec jednoduché. Žobráci sú citliví na fotografovanie.
dnes, 12:05,  Nemusí to robiť cez humanistickú zbierku, postačí,, ak bude neohovárať humunistov.
dnes, 12:04,  ty to robíš preto,aby si niečo osvietenemu dokazoval?.....ved robíš dobru vec, tak ju rob ak...
dnes, 12:01,  Osvietený ma kritizoval, že ponúkam lacné jedlo bezdomovcom. Tak má teraz príležitosť...
dnes, 11:54,  a co už ty vieš o osvietenom , komu on kde pomaha....nemusi to robiť cez teba, hadam ho...
dnes, 11:53,  A je pravda, že som na invalidnom dôchodku. Lekár mi povedal, aby som vykonával také...
dnes, 11:51,  Osvietený ohováral Ondreja. Lenže Ondrej skutočne pomohol bezdomovcom. *19
dnes, 11:48,  Mám pre Osvieteného výzvu, či dokáže skutočne pomôcť bezdomovcom. Stačí, ak pošle na...
dnes, 11:19,  Je to pasca - nedaj sa chytiť... https://www.youtube.com/watch?v=pLtTb6TLqS4&authuser=0
dnes, 11:17,  hokejis, realita je taká, že mnohí z demonštrujúcich všeobecne , nielen v tomto prípade,...
dnes, 11:12,  Chlapci revolúcie sa nedajú vyvážať, na to musia byť objektívne spoločenskoekonomické...
dnes, 11:08,  mufiku,putinov otroku, ak by rusi mali take slobody v nosení zbrani ako američania, tak by sa s...
dnes, 10:51,  samozrejme že je to multikulturny narod mufik, kde su aj problemy.......neni tam božie...
dnes, 10:22,  hokejis, priplietli?... len tak nevinne? www.youtube.com/watch?v=RJZNcJOC_6s /pozri 1:23/...
dnes, 10:13,  EnaXnaY, len tak sám od seba? Neverím. Za tým iste bude nejaký Rus *13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspešný muž je ten, ktorý zarobí viac, než stačí minúť jeho žena. Úspešná žena je tá, ktorá si takého muža dokáže nájsť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 540 bytes in 0,278 seconds)