Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Čokoľvek si Mysliteľ myslí, to Dokazovateľ dokáže

7
reakcií
3430
prečítaní
Tému 19. októbra 2008, 20:02 založil dorota.

podobné témy:1.
označiť príspevok

dorota
   19. 10. 2008, 20:02 avatar
Toto je trošku oklieštená prvá kapitola z Wilsonovej knihy Prometheus Rising. Pokiaľ chcete pochopiť, na akom základnom princípe pracujú mysle všetkých ľudí, vrátane tej vašej, tak sa to možno dozviete práve tu. A možno nie, pretože "What the Thinker thinks, the Prover proves."

William James, otec americkej psychológie v jednej zo svojich kníh píše o stretnutí so starou paňou, ktorá mu povedala, že Zem leží na chrbte obrovskej korytnačky.
"Ale drahá pani", spýtal sa Profesor James najslušnejšie, ako dokázal, "a na čom leží tá korytnačka?"
"Áále," povedala, "veď to je jednoduché. Stojí na chrbte ďalšej korytnačky."
"Aha, už chápem", povedal Profesor James, stále slušný ako anjelik," ale boli by ste tak láskavá a povedali mi, na čom stojí tá druhá korytnačka?"
"Pán Profesor, nemá to cenu." povedala stará pani, pretože zistila, že sa ju profesor snaží chytiť do logickej pasce: "Veď to sú korytnačky-korytnačky-korytnačky... do nekonečna!"

Neunáhlite sa a nesmejte sa na tejto starej dáme. Všetky ľudské mysle fungujú na fundametálne rovnakých princípoch. Jej vesmír bol síce troška zvláštnejší, ako väčšiny z nás, ale bol vybudovaný na rovnakých mentálnych princípoch, ako všetky ostatné univerzá, v ktoré človek kedy veril.
Ako zdôraznil Dr. Leonard Orr, ľudská myseľ sa správa tak, ako keby bola rozdelená na dve časti: Mysliteľa a Dokazovateľa.

Mysliteľ si dokáže vymyslieť skoro všetko. História nám ukazuje, že Zem leží na chrbtoch nekonečného množstva korytnačiek, že Zem je plochá, že Zem len tak visí vo vesmíre (milióny ľudí tomu veria, vrátane autora), komparatívna psychológia a náboženstvá nám ukazujú, že Mysliteľ sa môže považovat za smrteľného, nesmrteľného, za smrteľného aj nesmrteľného (model reinkarnácie) a dokonca za neexistujúceho (buddhizmus). Môže si zmyslieť, že žije v kresťanskom vesmíre, v marxistickom vesmíre, vo vedecko-relativistickom vesmíre, v nacistickom vesmíre - a tu sú len jedny z mnohých možností.
Ako psychiatri a psychológovia častokrát spozorovali, Mysliteľ sa dokáže "premyslieť" až k chorobe alebo sa môže "premyslieť" k zdraviu.

Dokazovateľ je založený na oveľa jednoduchšom mechanizme. Funguje iba podľa jediného pravidla: "Čokoľvek si Mysliteľ myslí, to Dokazovateľ dokáže."
Aby som citoval jeden notoricky známy príklad z minulého storočia, ktorý spustil lavínu nepredstaviteľných hrôz, pokiaľ si Myslitel myslí, že všetci Židia sú bohatý, Dokazovateľ to dokáže. Nájde dôkazy, že aj ten najchudobnejší Žid v najhoršom gete má niekde skryté peniaze. Takisto feministky sú schopné uveriť, že všetci muži, vrátane hladujúcich invalidov spávajúcich na ulici, zneužívajú všetky ženy sveta vrátane Anglickej kráľovnej.

Keď si Mysliteľ myslí, že sa Slnko točí okolo Zeme, Dokazovateľ zorganizuje všetky zmysly, aby mu to dokázali; pokiaľ sa Mysliteľ rozhodne zmeniť názor a zmyslí si, že Zem sa točí okolo Slnka, Dokazovateľ poslušne predefinuje všetky dôkazy.

Pokiaľ si Mysliteľ myslí, že svätá voda z Lourdes ho uzdraví, Dokazovateľ šikovne skoordinuje všetky signály zo žliaz, svalov, orgánov, pokým sa sami opätovne nezorganizujú do dobrého zdravia.

Samozrejme, je celkom jednoduché vidieť, že mysle všetkých ostatných ľudí fungujú podľa tohto pravidla, ale je o dosť ťažšie uvedomiť si, že moja vlastná myseľ robí to isté.
Napríklad sa všeobecne verí, že niektorí ľudia sú "objektívnejší," ako ostatní. V tomto zmysle sú častokrát biznismeni považovaní za chladnokrvných, pragmatických a objektívnych. Krátky náhľad do peňažnej politiky vačšiny biznismenov by vám poopravil mienku.
O vedcoch sa každopádne tvrdí, že sú objektívny. Naštudujte si však životný príbeh ľubovoľného z nich a zistíte, že boli tak vášnivý a teda predpojatí v obhajovaní ich pravdy, ako akékoľvek zhromaždenie maliarov alebo hudobníkov. Nebola to iba cirkev, ale aj zhromaždenie vedcov tých čias, ktoré odsúdilo Galilea. Vačšina fyzikov odmietala Einsteinovu teóriu relativity v roku 1905. Einstein samotný neakceptoval po roku 1920 žiadny pokrok v kvantovej teórii, je jedno, koľko experimentov ho potvrdzovalo. Edisonova oddanosť jednosmernému prúdu ho viedla k tomu, že bol skalopevne presvedčený o nebezpečí striedavého prúdu dávno potom, čo bola bezpečnosť všeobecne dokázaná.

Veda ako taká dosahuje, alebo skôr sa približuje, k objektivite nie kvôli tomu, že jednotlivý vedec je imúnny voči psychologickým zákonom, ktoré riadia drvivú vačšinu z nás, ale pretože vedecká metóda - skupinová tvorba - postupne z dlhodobého hľadiska prekonáva individuálne predsudky.
Spomeniem notoricky známy príklad zo 60tych rokov, kedy 3 skupiny vedcov dokázali, že LSD spôsobuje poškodenie chromozómov a ďalšie 3 skupiny dokázali, že LSD nemá žiadny vplyv na chromozómy. V každom z týchto prípadov Dokazovateľ dokazál to, čo si Mysliteľ myslel. Momentálne je vo fyzike známych 7 experimentov potvrdzujúcich platnosť veľmi kontroverznej Bellovej teorémy a dva experimenty, ktoré potvrdzujú jej neplatnosť. V oblasti mimozmyslového vnímania sú výsledky rovnaké už 100 rokov: každý, kto sa rozhodol dokázať existenciu MZV(ESP), to dokázal, každý, kto sa pokúsil potvrdiť opak, to dokázal tiež.
Pravda" resp. relatívna pravda, vychádza na povrch až po dekádach experimentov prevedených tisíckami skupín po celom svete.

Z dlhodobého hľadiska sa po stáročiach postupne približujeme bližšie a bližšie k "objektívnej pravde." Z krátkodobého hľadiska však stále platí jeden zákon:

Čo si Mysliteľ myslí, Dokazovateľ dokáže.

A keď Mysliteľ na niečo myslí dostatočne vášnivo, Dokazovateľ dokáže tu myšlienku tak presvedčivo, že nikdy danej osobe túto myšlienku nevyhovoríte, aj keď ide o niečo tak zvláštne, ako napr. to, že existuje plynný stavovec astronomických rozmerov ("BOH", ktorý trávi celú večnosť tým, že trápi ľudí, ktorí neveria v jeho náboženstvo.

Cvičenia:

1. Predstavte si, ako najviac dokážete, 5korunovú mincu a takisto si predstavte, ako túto mincu nájdete na ulici. Potom hľadajte túto mincu, kedykoľvek pôjdete na prechádzku. Zistite, ako dlho vám bude trvať, kým mincu nájdete.

2. Vysvetlite si tento experiment hypotézou "selektivnej pozornosti" - to znamena, uverte tomu, že všade je množštvo stratených 5korunáčok a vy ste proste nájst nejakú museli, kedže ste nejakú neprestajne hľadali. Choďte pohľadat ďalsiu 5korunáčku.

3.Vysvetlite si tento experiment alternatívnou "mystickou" hypotézou, že "myseľ ovláda všetko." Uverte, že vaša myseľ spôsobila manifestáciu tej 5koráčky v tomto Univerze. Choďte pohľadať ďalšiu mincu.

(Skopírované odtiaľto: kyberia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

dorota
   19. 10. 2008, 20:05 avatar
.Vysvetlite si tento experiment alternatívnou "mystickou" hypotézou, že "myseľ ovláda všetko." Uverte, že vaša myseľ spôsobila manifestáciu tej 5koráčky v tomto Univerze. Choďte pohľadať ďalšiu mincu.

(Skopírované odtiaľto: kyberia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

brunno
   19. 10. 2008, 20:09 avatar
cakam na dokoncenie... 


4.
označiť príspevok

dorota
   19. 10. 2008, 20:12 avatar
sa nacakas LOL
budem rada ak zozeniem tu knihu

ale ja to dokazem!
moj dokazovatel to dokaze! 


5.
označiť príspevok

brunno
   20. 10. 2008, 18:08 avatar
hm to niesom poteseny  


6.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2008, 10:08 avatar
hmm dokazovatel stale na tom pracuje
posledna stopa ma zaviedla do kniznice v Ba v UK v knižnici Právnickej fakulty
(dakujem Ruwolfovi) 


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   22. 10. 2008, 00:26 avatar
Dorota a ked si do toho tak nazrela,zaujímalo by ma ci sa tam nespomína aj realizator,ktorý tretí v slede i blbost mysle zrealizuje,alebo to bolo myslene myslitelom iba tak,že dokazovatel to dokaze ciste len fiktívne?


8.
označiť príspevok

dorota
   22. 10. 2008, 11:22 avatar
je to jasne prezentovane na priklad "pani s korytnackamu" , hore.
myslitel si vymysli a dokazovatel dokaze. je to trapne jednoduche  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(65 582 bytes in 0,416 seconds)