Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Coca-Cola po druhý rok za sebou vyhlásená za najväčšieho znečisťovateľa plastmi na svete

35
reakcií
312
prečítaní
Tému 27. novembra 2019, 09:22 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2019, 09:22 avatar
Coca-Cola po druhý rok za sebou vyhlásená za najväčšieho znečisťovateľa plastmi na svete
26/11/2019 autor: redakcia Leave a Comment

V celosvetovom audite plastového odpadu, uverejneného neziskovou organizáciou Zbavme sa plastov, bola spoločnosť Coca-Cola označená za najväčšieho znečisťovateľa.
V stredu uverejnená správa ukazuje, že nadnárodný konglomerát na výrobu nealkoholických nápojov má na svedomí viac plastového dopadu než ďalší traja najväčší znečisťovatelia dovedna.

Viac ako 72 500 dobrovoľníkov v 51 krajinách pracovalo v septembri počas jednodňového upratovania na plážach, vodných cestách, či prechádzalo ulicami miest, zbierajúc plastové fľaše, obaly, vrecká, úlomky a ďalší odpad, aby dokončili audit.
Správa uviedla, že najhorším znečisťovateľom zo všetkých je Coca-Cola, s 11 732 plastmi zaznamenanými v celkovo 37 krajinách na štyroch kontinentoch, čo predstavuje zhruba 2,5 percenta z celkového plastového odpadu, analyzovaného v správe.
Hlavným zdrojom plastov bola spoločnosť v Afrike a Európe a druhým najväčším v Ázii a Južnej Amerike.

Ďalší plastoví hriešnici
Na druhom a treťom mieste ako ďalší najväčší producenti plastového odpadu sa umiestnili spoločnosti Nestle a PepsiCo, v tomto poradí.
Tesne za nimi sa umiestnila spoločnosť Mondelez International – výrobca značiek obľúbených občerstvení, ako sú Oreo, Ritz, Nabisco a Nutter Butter – a spoločnosť Unilever.
Ďalším poprednými značkami v desiatke najväčších producentov plastového odpadu boli spoločnosti Mars, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Phillip Morris International a Perfetti Van Mille.
Vo svojom vyhlásení organizácia Zbavme sa plastov skritizovala spoločnosti, ktoré sa v audite umiestnili na čelných miestach, za to, že „ponúkli tie najhlúpejšie riešenia plastovej krízy, zdôrazniac, aké dôležité je pre hlasy zo spotrebiteľského sektora vyžadovať zodpovednosť a dožadovať sa konca používania jednorazových plastov“.

Celosvetový koordinátor skupiny Von Hernandez dodal:
„Táto správa poskytuje ďalšie dôkazy, že korporácie naliehavo potrebujú robiť viac pre zameranie sa na krízu znečistenia plastmi, ktorú vytvorili.
Ich pokračujúce spoliehanie sa na plastové obaly na jedno použitie vedie k zaťažovaniu životného prostredia ďalším plastovým odpadom.
Recyklácia tento problém nevyrieši.
Takmer 1 800 členských organizácií združenia Zbavme sa plastov žiada korporácie, aby urýchlene znížili svoju výrobu jednorazových plastov a hľadali inovatívne riešenia zamerané na alternatívne systémy dodávky výrobkov, ktoré nevytvárajú znečistenie.“
Podľa údajov poskytnutých nadácii The Ellen MacArthur Foundation Coca-Cola už predtým priznala, že produkuje ohromujúcich 3,3 milióna ton plastových obalov ročne, čo sa rovná približne 200 000 fľašiam za minútu.

Podvodný trik so „100% recyklovateľnosťou“
Mnohé spoločnosti tvrdili, že svoje produkty vyrábajú ako „100-percentne recyklovateľné“.
Organizácia Zbavme sa plastov to skritizovala ako korporátnu propagandu, ktorá žalostne zlyháva v riešení skutočného problému, poznamenajúc, že „recyklácia nie je tým zázračným riešením, za aké ho často vyhlasujú.“
Začiatkom tohto mesiaca Cola Cola zaviedla novú plastovú fľašu, ktorá je vraj vyrobená z recyklovaného morského plastu, zatiaľ čo vlani sa spoločnosť zaprisahala pozberať a recyklovať „ekvivalent každej fľaše či plechovky, ktorú predáva v rámci celého sveta“.
Plastové fľaše sa však dajú recyklovať len niekoľkokrát. Potom sa ich polymérové reťazce skrátia, čo vedie k zhoršeniu kvality. Mnohé plasty sa tiež menia na produkty, ako sú odevy, stavebný materiál a ďalšie výrobky, ktoré sa už nikdy znova nerecyklujú.
Správa ďalej hovorí:
„Z problému plastov sa nemôžeme dostať recyklovaním a firmy, ktoré tvrdia, že je to riešenie, sa len jednoducho vyhýbajú vykonaniu skutočných zmien.“
Používanie plastov je kľúčom k fungovaniu globálnej ekonomiky. Zatiaľ čo väčšina globálnych a miestnych úradov priznáva, akú obrovskú škodu to spôsobuje životnému prostrediu, ich používanie tiež vydláždilo cestu k úžasným pokrokom súčasnej spoločnosti v odvetviach medicíny, konzervácie potravín, dopravy vody, hygieny, špičkových technológií a v celom rade ďalších použití.

Lenže v ekonomike, ktorá kladie najväčší dôraz na krátkodobý zisk a v kultúre, ktorá sa točí okolo pohodlia a masovej spotreby, sa plasty stali aj prekliatím – mentalitou vyhadzovania a produktov na jedno použitie, ktoré nahrádzajú trvanlivé, opätovne použiteľné a umývateľné výrobky.
S nárastom dodávok bridlicového plynu v USA a na celom svete sa cena výroby a exportu plastov stala nižšou, čím sa stal trh s plastmi pre priemysel fosílnych palív a petrochémie opäť nesmierne ziskovým.
Súhlasí Thomas Anderson


2.
označiť príspevok

Čeka muž
   27. 11. 2019, 15:13 avatar
Coca-Cola ukázala prvé zelené fľašky. Vyrobené sú z plastov vyplavených z mora

Spoločnosť Coca-Cola sa rozhodla, že pôjde príkladom.

Nie každý gigant myslí ekologicky, dobre známa spoločnosť The Coca-Cola Company sa však rozhodla, že si „zelené“ myslenie predsa len vyskúša. Aj keď je nápoj predávaný väčšinou v plechovkách a v plastových fľašiach, značka predstavuje prvú várku tých, ktoré sú vyrobené z recyklovaných plastov.
Plasty končia na nelegálnych skládkach

Žiaľ, veľké množstvo odpadov nie je napriek možnostiam recyklovaných. Väčšinou sa nelegálne vyvážajú a končia na skládkach, avšak nielen tam. Veľká časť plastového odpadu končí v moriach, kde sa z nich vytvárajú ostrovy. Rôzne organizácie vynakladajú milióny a nemalé úsilie na to, aby sa s týmto problémom popasovali. Ako uvádza portál Daily Mail, spoločnosť The Coca-Cola Company sa rozhodla, že aspoň malým kúskom prispeje k tomu, aby sa situáciu podarilo zlepšiť. Prichádzajú preto s novou alternatívou tzv. zelených fliaš.

Coca-Cola sa tak stane prvou spoločnosťou, ktorá bude svoje nápoje predávať v recyklovaných fľašiach. Plasty zbierali dobrovoľníci až z 84 pláží v Španielsku a v Portugalsku a po vyzbieraní prešiel odpad špeciálnym procesom recyklácie. Aby boli plasty zbavené všetkých nečistôt a prinavrátené do pôvodného stavu, bolo potrebné, aby prebehol proces chemického čistenia.
Prvá várka zelených fliaš už čoskoro v predaji

Produkcia je zatiaľ ešte len v začiatkoch a do predaja sa dostane prvá várka v celkovom množstve 300 fliaš. Okrem toho, plasty vyzbierané z pláží postačovali len na štvrtinu materiálu potrebného na výrobu, zvyšok musel byť doplnený z iných zdrojov. Spoločnosť má však veľké plány a dúfa, že jedného dňa bude všetky svoje produkty predávať len v nádobách z recyklovaných alebo obnoviteľných materiálov.

Projekt je súčasťou kampane s názvom Turn the Tide on Plastic a odhaduje sa, že predajom nápojov v recyklovaných nádobách sa podarí znížiť spotrebu nerecyklovaných plastov až o 200-tisíc ton ročne. Na spoločnosti tlačia aj novinky vo forme zákonov a daní. Napríklad, čoskoro bude zavedená tzv. daň za plasty. Tá zasiahne najmä výrobcov, ktorí neposunú využívanie recyklovaných materiálov aspoň na hranicu 30 percent.

Proti plastom bojujú aj výrobcovia kozmetiky

Je dôležité, aby si nielen jednotlivci, ale aj veľké spoločnosti uvedomili, že jednorazové balenia už nie sú trendom. Je potrebné, aby ich spoločnosti opäť pozbierali, zrecyklovali a znova využili. Ak všetko pôjde podľa plánu, zákazníci uvidia nápoje od značky Coca-Cola vo fľašiach z recyklovaných plastov na policiach obchodov už budúci rok.

Predaj nápojov v recyklovaných fľašiach našťastie nie je jediným skvelým nápadom, ktorý šetrí životné prostredie. Mnohé obchodné reťazce sa napríklad rozhodli, že sa zbavia plastových tašiek a kozmetické spoločnosti taktiež redukujú množstvo plastov vo svojich produktoch.

www.interez.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


5.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 22:52 avatar
Tak, to je sila. Najväčší znečisťovateľ a ešte chce, aby sme ho chválili. Takže teraz budú na pláži ležať fľaše z recyklovaných plastov, to si príroda konečne oddýchne. Mohli by sme to volať aj humanitárny plast, keďže bol vyrobený v dobrej vôli pomôcť prírode. Uvidíme, či aj o rok si Coca-Cola udrží prvenstvo. Alebo na nás zas vytiahne nejaké triky a kúzla?  
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 22:55 avatar
to su tvoje debilne zavery.....ved niekto musí zacať a ukazať priklad, či nie?......
Súhlasí Osvietený


7.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 22:58 avatar
To je zložité, to by si nepochopil.  


9.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:06 avatar
z jednoduchých veci robiš vdaka predsudkom skomoleniny.....tvoj rebel v hlave vidí všetko cez predsudky.....dobrý umysel coca- coly....si prevedieš do svojej "predstavy"......


10.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 23:13 avatar
Dobrý úmysel nestačí, treba robiť dobré skutky. Coca-Cola je najväčší znečisťovateľ plastami. Mala by sa hanbiť a nie chváliť.
Súhlasí Kasafran


13.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:18 avatar
a zas tie tvoje hlupe predsudky...ved to, že si znecistujeme tuto planetu , trebars svojimi výrobkami ako napr.coca-cola sme si neuvedomovali, aky to može mat dopad na planetu( to nehovorim o jadrových zbraniach, ale o normal výrobkoch.....)....coca cola si to uvedomila a zacala ist prikladom......mas s tý problem?


14.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:22 avatar
Takže o jadrových zbraniach sme to nevedeli, že škodia, že rádioaktivita škodí. Vieš na čo umrela madam Curie???
Jedine coca-cola je tým pokrokovým podnikom, ktorý sa uvedomil a ostatní sú sprostí, len tak dudní.
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 23:23 avatar
Veď budú znovu vyrábať len plasty a tie skončia na pláži a v prírode. To nie je žiadne riešenie.
Súhlasí Kasafran


18.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:28 avatar
no hej ale už take, že aj ked ich niekto vyhodi trebars do mora, tak sa rozpadnu.......ja som to tak pochopil.....uz to nebudu tie plasty čo boli pred tým.....


19.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:32 avatar
Tak sa rozpadnú. A na čo sa rozpadnú? Na nič? A to nič rybky spapajú a to nič potom spapá nejaké dieťa skrze rybu. A potom sa bude špekulovať, odkiaľ sa berie nejaká choroba na nejakom ostrove, kde nikdy nikto o nej ešte nechyroval.
Jedine Boh dokázal z ničoho vytvoriť niečo. Ale nič z niečoho ani on, nieto ešte tak coca-cola.
Súhlasí Kasafran


23.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 23:44 avatar
Tak to si pochopil zle. Nerozpadnú sa, iba budú recyklované, to znamená vyrobené z použitých plastov.  
Súhlasí Kasafran


26.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:57 avatar
takže treba nejake riešeie a vie to aj coca-cola.......to že ludia maju radi coca- colu si vlastne možu za to samí.......


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   27. 11. 2019, 23:48 avatar
No nebudú lebo V Eu sa plastove flaše zalohuju a to iste bude i na Slovensku

Zalohove flaše sa preto vracaju na recyklaciu a nehádžu do mora ako v rusku


27.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   27. 11. 2019, 23:59 avatar
A pečené holuby nám spadnú rovno do huby. Už sa teším.  


8.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:02 avatar
Omdrík 10.12. idem niečo praktické odprednášať študentom TUZVO, chceš im niečo prostredníctvom mňa odkázať? Máš pre nich nejaké krátke posolstvo? Lebo od jedného pána, ktorého si veľmi vážim mám pre nich krásne vety a aj im ich poviem presne tak, ako som ich "kúpil".
Takže?


11.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:14 avatar
to sa chvališ alebo čo motorkár.....Predstav si aj ja som prednašal asi 100 ludom....mal som tremu ako prasa, ale vraj to bolo fantastické......    ....
povim ci tajomstvo motorkár.....bud pokorný hlavne....a dakuj Bohu v tej prednaske za to, že vôbec možeš prednášať......( to mas zadarmo o do mna motorkár)


12.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:18 avatar
Omdrík, pred 100 ľuďmi by som sa hádam aj zosral. Ja sa vždy chválim, ak si si to neráčil všimnúť, otázka bola, či ty chceš im niečo odkázať, lebo ja im odkážem moje schopnosti a vedomosti, síce v malej miere, ale odkážem, resp. ukážem.
Takže?


15.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:23 avatar
a co im ja mam odkazovať?.....   ....ved tý budeš davať rady.......nie ja.....OK.....Povedz im že dakuješ Bohu za to, že vôbec môžeš im niečo ohladom odbornosti nieco odkázať......myslíš si motorkár, že niečo pokazíš?.....
Súhlasí Osvietený


17.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:27 avatar
Ja nebudem dávať rady, na to ja nie som povolaný, ja im vyrobím kresielko, aby mali predstavu, čo to obnáša, koľko rôznych materiálov tam ide a ako sa to robí.
Myslel som, že niečo chceš odkázať mladým ľuďom, ktorí študujú, pripravujú sa do budúceho života. Náboženské/politické odkazy im tlmočiť nebudem.


20.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:33 avatar
OK motorkár, budeš davať presne instrukcie ako vyrobiť , take kreslo alebo nie?....a ked nie, tak čo im chces vlastne odkazať?.....technologiu neprezradíš, len ich "vystrasiš" čo to vsetko obnáša?........


21.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   27. 11. 2019, 23:39 avatar
Omdrík, žiadne inštrukcie, proste donesiem kopec dielcov a "postavím" ho, budem k tomu hovoriť, čo robím, prečo kedy koľko ap.
Ty si ma niekoľkokrát už vystrašil, čo to obnáša, ak sa neznovuzrodím a ver, že niekedy je mi skoro do plaču.
Ja ich necjcem strašiť a ani nebudem, volá sa to praktická ukážka výroby kresielka, ak sa toho zľaknú, tak potom sú väčší poserovia ako ja. 
Súhlasí ondrej61


22.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 11. 2019, 23:42 avatar
prečo by sa mali zlaknuť?.....alebo si myslíš, že to dokážeš len ty? 


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   27. 11. 2019, 23:45 avatar
Nejde iba o coca colu tu vybral ruský badatel net žumpa ruských bludov ako vinníka .

Vo švedsku všek recyklujú 99% odpadov v EU 50% odpadov a to číslo stupa v obrovskom rusku nerecyklujú ale samozrejme rusko je nevinné    

Rusové odpadky netřídí. Ze zahraničí ovšem dovážejí stále více plastu

Rusko už od 90. let bojuje s odpady a nebezpečnými skládkami. Systém pro třídění odpadu totiž v zemi teprve vzniká a přes 90 procent odpadků tak často končí na nelegálních skládkách. Situaci nepomáhá ani pomalé zavádění „odpadkové“ reformy. I přesto Rusko každoročně dováží ze zahraničí stále více plastových odpadů za desítky milionů dolarů.

Zdroj: www.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61, TemnýmyseI, the X


28.
označiť príspevok

TemnýmyseI muž
   28. 11. 2019, 00:00 avatar
Rusko má imunitu. Môže si robiť čo chce. Rusofil to toleruje.  
Súhlasí ondrej61


29.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   28. 11. 2019, 00:02 avatar
Najväčší znečisťovateľ plastami je Coca-Cola. To je fakt.  


31.
označiť príspevok

the X žena
   28. 11. 2019, 00:11 avatar
Súhlasí Osvietený


33.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   28. 11. 2019, 00:34 avatar
Coca-Cola predáva nápoje v plastových fľašiach. Takže ona je tým pôvodcom, je zodpovedná za plastový odpad.


3.
označiť príspevok

Čeka muž
   27. 11. 2019, 15:16 avatar
5 krajín, ktoré si robia z oceánov najväčšie smetisko. Ako môžete pomôcť vy?

Indonézska rieka Citarum je známa ako najviac znečistená rieka na svete. Podľa médií sa situácia zhoršila až tak, že nedávno museli úrady vyzvať armádu, aby odstránila plastový odpad a zabránila ďalšiemu znečisteniu vodného toku.

Citarum je však len jednou časťou masívneho problému znečistenia v Ázii. Podľa správy spoločnosti Ocean Conservancy z roku 2017 práve Čína, Indonézia, Filipíny, Thajsko a Vietnam spolu vyhodia do vôd oceánov viac plastov než zvyšok sveta.

www.forbes.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Čeka muž
   27. 11. 2019, 15:22 avatar
Ale čo je najdôležitejšie sú krajiny ako Švedsko kde sa recykluje 99% odpadu

Ale sú i takéto

Udusia sa vlastným odpadom. Rusi majú problém so skládkami

Moskva sa dusí. Odpadky sa hromadia na skládkach, sú zdrojom množstva nepríjemných pachov a toxických plynov, neznesiteľných pre obyvateľov predmestia ruského hlavného mesta

Rusko podľa odhadov ekologickej organizácie Greenpeace vyprodukuje za rok takmer 70 miliónov ton odpadu. Triedenie sa uplatňuje len v asi stovke ruských miest. Väčšina odpadkov sa desiatky rokov ukladá na skládkach, ktoré sú čím ďalej tým väčším zdrojom znečistenia.

„Zdá sa, že Rusko napĺňa predpoveď (fyzika) Nielsa Bohra, že ľudstvo vyhynie udusením sa z vlastného odpadu,“ zažartoval šéf pobočky Greenpeace v Rusku Alexej Kiseljov.

Podľa Greenpeace sa za posledných desať rokov množstvo odpadu v Rusku zväčšilo o 30 percent. Iba dve percentá z toho sa spália a sedem percent sa zrecykluje, zvyšok skončí na skládkach.
Staré 50 rokov

V okolí Moskvy bolo 24 skládok uzavretých počas posledných piatich rokov kvôli nehygienickým podmienkam, zatiaľ čo 15 ďalších, obrovské zapáchajúce hory pod holým nebom, naďalej prijímajú ďalšie a ďalšie hromady netriedeného odpadu.

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

the X žena
   28. 11. 2019, 00:11 avatar
to coca - cola vyhadzuje plasty alebo ludia ?
Súhlasí ondrej61, Osvietený


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   28. 11. 2019, 00:31 avatar
the x to aj tak mufko nepochopí proste coca cola je zla a zamorila planetu

Švedi recykluju plasty rusi hadžu do mora ale to neni na tom      to cola


34.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   28. 11. 2019, 00:35 avatar
Coca-Cola je najväčší znečisťovateľ plastami. A to je fakt.  


35.
označiť príspevok

the X žena
   28. 11. 2019, 00:47 avatar
34. pokazeny gramofón


36.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   28. 11. 2019, 00:52 avatar
Pravdu neumlčíš.  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:34,  Je to úsmevné.
dnes, 15:33,  Je to absolutne nedôveryhodne a nevedome individum, klame a zavadza. Kto pozna jeho curriculum...
dnes, 15:33,  Na df je ich viac :)
dnes, 15:28,  Nastastie nie je takych chujov vela, su primitivni, bez akehokolvek vplyvu, doveryhodnosti a...
dnes, 15:19,  Edo náš dezinformátor je smutný čím dalej menej ľudí verí bludom ktoré šíri :)
dnes, 15:19,  Súdruh Edo tlačí dezinformácie a totalitné snahy potláčať slobodu
dnes, 15:17,  Spammer Edo téma je o kresťanstve :)
dnes, 15:16,  Spammer Edo prasí a prasí :)
dnes, 15:15,  Bill Gates: Bohatý iluminát, čo vyvinul koronavírus a chce čipovať ľudí Iluminát,...
dnes, 15:14,  Google bude overovať pravosť fotografií Spoločnosť Google urobila ďalší polkrok v boji...
dnes, 15:12,  Aj Slovensko tlačí na Brusel kvôli dezinformáciám Začiatkom júna ohlásila Európska...
dnes, 15:11,  Edo troluuuuj máš na to :)
dnes, 15:10,  Kiksa znak šelmy USA zatvaranie za nazor biely zahorák
dnes, 15:08,  Edo spamuuuuuuuuuuuj :)
dnes, 15:08,  vocca Kiska je mimo
dnes, 15:08,  Zmyselné odpovede hakoveho SS su zrkadlo diskutujuceho magora
dnes, 15:08,  Neuveriteľnú nenávisť voči Rusom máš v sebe ty. Oni majú katolíkov na háku. Prečo by...
dnes, 15:07,  najnovšie príspevky od tohto účastníka Nevenujte toľko pozornosti organizáciám,...
dnes, 15:06,  Práve davam do pozornosti netrafene fakty tvojho voccu a znak šelmy
dnes, 15:05,  Nie nie o hák vôbec nejde ide o neuveriteľnú nenávisť voči katolíkom a ich hlavy cirkvi ....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čaro prvej lásky je v tom, že nikto vopred nepočíta s tým, že sa raz skončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(130 614 bytes in 0,236 seconds)