Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

čo prinieslo svetu kresťanstvo a čím obohatili svet kreťania

179
reakcií
4660
prečítaní
Tému 15. februára 2013, 17:06 založil lahoda.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 17:06 avatar
JEŽIŠ JE INŠPIRÁTOR NÁŠHO VZDELANIA I VEĽKÉHO UMENIA.
Letmo sa podívajme na vplyv kresťanstva na kultúru nášho sveta.

VZDELANIE

Počiatky nášho vzdelania sú v kresťanských cirkevných školách. Je tomu tak v Európe, v Amerike a na iných kontinentoch kde vkročili kresťanskí misionári. Niektorí protikresťanskí historici označujú stredovek ako vek tmárstva. Naozaj tmárstva? Ako to potom, že všetko školovanie, ale najmä vyššie vzdelanie začalo v stredoveku. Slová ako schoola, studentus, doktor, bakalár, magister pochádzajú zo stredovekých cirkevných škôl. Prakticky všetky moderné vedné odvetvia majú základ v týchto stredovekých cirkevných školách. Slávne univerzity v Taliansku, vo Francúzsku, vo Veľkej Británii, v Nemecku, v Poľsku a inde začali ako cirkevné školy. Európske vzdelanie si nemožno predstaviť bez rádu ssv. Benedikta, Františka, La Salle, Don Bosca, školských sestier, Uršuliniek a mnohých iných rádov.
Aj počiatky nášho slovenského písomníctva a vzdelania založili dvaja mnísi:
Ssv. Cyril a Metod (r.863). Neskoršie to bola bratislavská ”Universitas Histropolitana” (1465). Jej kancelárom bol arcibiskup Ján Vitéz (pôvodným menom Ján Šafár z obce Čív). Arcibiskupom Pazmánim bola založená Trnavská univerzita (1635). Viedli ju bratia Spoločnosti Ježišovej (Jezuiti). V roku 1657 biskup Benedikt Kišdy založil univerzitu v Košiciach. Trvala až do roku 1921, kedy ju Praha zrušila.
Prakticky všetky slávne Americké univerzity ako Yale, alebo Harvard a ďalšie boli založené cirkvami. Celé školstvo v Európe a v Amerike začalo pri kostoloch.
I učiteľ národov Ján Amos Komenský bol kňaz. Mnohí významní vzdelávatelia a vodcovia slovenského národa boli kňazy: Rudnay, Bernolák, Moyses, Kuzmány, Hurban, Hodža, Hlinka, Kmeťko, Votaššák, v slovenskej Amerike Furdek, Jankola... Kardinál Tomko, vedúci evanjelizácie národov v Katolíckej cirkvi má celosvetový vplyv na výchovu a vzdelávanie miliónov nekresťanov i kresťanov. Ozdoba dnešného Slovenska Ján Kardinál Korec, autor desiatok kníh, prenasledovaný komunistami, je príkladným vzdelávateľom ľudu a mládeže.
Kde by sme boli bez Krista?

HUDBA

Kde by bol svet hudby bez kresťanských skladateľov? Vieme si dnes predstaviť svetovú hudbu napríklad bez skladateľov ako pápež sv. Gregor I. Veľký (+604), otec moderných (európskych) nót benediktínsky mních Guido z Arezzo (+1050), Albinoni, Vivaldi, Telemann, Handel, Bach, Brahms, Mozart, Beethoven, Hayden, Wagner, Glinka, Čajkovsky, Dvořák, Puccini, Mendelssohn, Chopin… a mnohy iný
V rukopisoch veľkého skladateľa Johanna Sebastiana Bacha sú rôzne skratky, ktoré niektorí výskumníci nevedeli vylúštiť. Bach považoval hudbu za službu Bohu.
To zdôrazňoval i jeho žiakom. Niekoľko skratiek z jeho rukopisov ”S.D.G.”= Soli Deo Gloria (Iba pre slávu Božiu), ”J.J.”= Jesu Juban (Ježiš, pomôž mi!), ”I.N.J.”= In Nomine Jesu (V mene Ježiša). Bach nesmierne miloval Kristovu pravdu. Na Slovensku Bella, Schneider-Trnavský sú typickí kresťanskí skladatelia.
Takmer polovica našich prekrásnych ľudových piesni takou, alebo onakou formou spieva o Bohu.

UMENIE

Keď sa pozrieme na mestá Európy, dve dominanty nám udrú do očú: hrady pre ochranu a kresťanské chrámy pre spásu. V európskych mestách sa človek cíti ako v galériách, alebo múzeách umenia. Keď sa prejdeme napríklad po Ríme, alebo Bratislave, urobili sme si prechádzku vzdelania vo všetkých štýloch a slohoch. Od antického, cez gotiku, renesanciu, baroko, klasicizmus až po postmodernu…
Vyhoďme kresťanské umenie z miest, dedín, z kostolov a galérií a Európa prestane byť Európou. Na nijakom kontinente nevidíme toľko krásy, toľko nádhery, umeleckého a duchovného pozdvihnutia ako v kresťanských krajinách. Je možné predstaviť si Európu a svet bez kresťanských umelcov? Partikulárne najmä Katolícka cirkev bola a je finančníkom a patrónom umenia. Umenie, ktoré podporuje Cirkev má trvalú, človeka pozdvihujúcu a rešpektujúcu hodnotu pre celé ľudstvo.
Naproti tomu, mnohé dnešné umenie je pre mňa nezrozumiteľné.
Je to možno umenie pre-pár-ľudí.
Ja to nazývam tiežumenie-čarbanice-machľanice-zohyzdnice-konfúznice. Keď vyjdem z galérie takého umenia nemám pocit vznešeného krásna, som na pochybách, v duševnom rozpoložení, zanecháva to vo mne pocit stiesnenosti a prázdna.
Ako ”konzument” umenia mám právo vyhýbať sa umeniu, ktoré mi nič nehovorí, je bez obsahu, formy, krásy a myšlienky. Nemyslím si, že publikum má odchádzať z výstav duchovne vyprahnuté.
Myslím si, že ľudia si účasťou na umení chcú ich prirodzenú túhu a potrebu po kráse, harmónii, po intelektuálnom a duchovnom pozdvihnutí uspokojiť.
Ak umenie človeka vnútorne nenapĺňa, ale uráža, viem, že také umenie pracuje proti človeku. Sú i ”umelci”, ktorý nazývajú pornografiu, alebo zabíjanie pre zabíjanie umením. Nuž, každý si je sám sebe radcom… ak nemá vyššieho radcu.

NA ZÁVER

Kresťanská kultúra. Keď sa hovorí o kultúre a počujem mená ako napríklad Durer, Bach, Dante, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Vivaldi, Shakespeare, Rafael, Tizian, Dostojevský, Hviezdoslav, Rembrandt, Beethoven, Poussin, El Greco, Sládkovič, Bizet, Ingres, Rimsky-Korzakov, Dostojevský, Wagner, Benka, Čajkovský, Tolstoj, Hložník, Handel, Kovalík, Dickens, Rúfus, Goethe, Korec, Mozart, Schneider-Trnavský, Ján Pavol II. Štur … a mnohy iný, okamžite mi prinesú pocit krásna a harmónie do duše.
Lebo viem, že títo ľudia sa rozprávajú s Bohom a ďakujú mu za Jeho nezmerateľnú lásku k ľudstvu, za zoslanie Ježiša Krista na našu krásnu planétku, aby človeka naučil žiť dôstojne, slobodne a v spolupráci s jeho Stvoriteľom.

Bože, nech je Tvoja nekonečná inteligencia a vôľa v mojej práci.

nemám obavu o európu. ak sa ľudia vrátia k Bohu, európa bude zasa kvitnúci raj ako to bolo svojho času na konci stredoveku, keď vznikli všetky umelecké diela a slohy na troskách antiky, keď vznikla hudba a umenie oslavujúca Boha, keď vznikli vynálezy a objavy ktoré takmer všetky zmenili a posunuli svet a z ktorých dnes žijeme.

viac www.jarokrupa.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

nabzlo muž
   15. 2. 2013, 18:21 avatar
to sú také kokotiny a povec mali inú možnosť,ved cirkevná diktatúra by ich ináč upalila,alebo uväznila,vygoogli si koľko vzdelancov upálila,uväznila alebo ináč umlčala,to by si sa čudovala koľko ich bolo...cirkev bola a je brzdou pokroku a vzdelania...katechizmus a teológia nie je vzdelanie....
Súhlasí havran


30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:21 avatar
co ak pokrok a vzdelanie nas vedie do zahuby?


41.
označiť príspevok

zajomato
   15. 2. 2013, 18:54 avatar
30/enax, niektorých domýšľavcov a manipulátorov určite


45.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:01 avatar
ak pokrok a vzdelanie prinasa prostriedky ktore moze ktokolvek zneuzit... nemoze sa stat ze nam to moze priniest zahubu? kto este pamata na priblizeny sudny den pocas studenej vojny, ked mnohokrat len malo chybalo aby sa ludstvo navzajom nevykynozilo?


47.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:03 avatar
kto nejakemu sialencovi zabrani aby stlacil magicke tlacitko? a vsetko to tu vyzmizikuje?


52.
označiť príspevok

zajomato
   15. 2. 2013, 19:16 avatar
47/enax, to dokáže len nevzdelaný a obmedzený psychopat


53.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:16 avatar
vylucujes teda tuto variantu buducnosti?


83.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:03 avatar
A čo ich nebolo v dejinách viac než dosť?
Ako už bolo napísané. Pokrok sa dá tak isto zneužiť ako použiť. A o tom či sa zneužije alebo použije rozhoduje morálka.
Takže logicky ak je pokrok nástrojom zla, je asi ťažko možné povedať, že šťastiu ľudstva bránila Cirkev tým, že potláčala vedu(čo je imho hovadina). Cirkev skôr veľmi správne obracala pozornosť na ten skutočný pôvod šťastia s čím samozrejme úzko súvisí aj jej morálna náuka.
Súhlasí Malá Zoe


36.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 18:41 avatar
prekvapím ťa ale boli to skoro všetci veľmi silno veriaci kresťania o tom svetčšia ich diela ja viem ateisti by naradčšej zmenili aj historiu ale tá sa chvála Bohu zmeniť nedá
samozrejme to som vymenoval len zopár zlomok kresťanských umelcov z tých dôb ešte by som mohol pokračovať napr. v nie tak dávnej minulosti to bol napr. Gaudi, Warhol a ako hovorím mnohý iný


39.
označiť príspevok

nabzlo muž
   15. 2. 2013, 18:50 avatar
a toľko ich zničila.....

Na tých planúcich hraniciach skončili svoj život mnohí myslitelia a učenci, ktorí sú dnes pýchou novodobého ľudstva, na nich pálili aj ich spisy za hlaholu zvonov a jasotu obmedzenej kňazskej a mníšskej lúzy, opíjajúcej sa nádejou, že s rozmetaním popola mučedníkov a ich diel rozmetajú aj ich myšlienky!
Z dlhého radu veľkých mysliteľov a vedcov, ktorým cirkev rímska kládla neprekonateľné prekážky, prenasledovala ich a násilím umlčovala, uvedieme aspoň niekoľko najvýznamnejších, pretože práve z ich krutého osudu je zrejmé, ako sa darilo "filozofii a vede v ochranných rukách náboženstva". Mnohí z nich sú nám súčasníkom už neznámi, a ich mená nám žiaľ, nič nehovoria. Ale v ich dobe to boli tí najčestnejší, najpokrokovejší a najstatočnejší muži.
Ich umlčanie spomalilo pokrok ľudstva o celé storočia.
Petr Abélard, francúzsky teológ a spisovateľ preslávený svojím vyhlásením, že "pochybnosťami dospievame ku skúmaniu a až skúmaním dosahujeme pravdu," bol odsúdený na "večné mlčanie", uväznený a jeho spisy spálené. Zomrel roku 1143.
Roger Bacon, anglický mysliteľ, prírodovedec, usiloval sa o empirické, matematicky zdôvodnené poznanie prírody. Prenasledovaný pre svoje hvezdárske a prírodovedecké práce ako čarodej, odsúdený na doživotné väzenie. Po pätnástich rokoch zlomeného, bolesťou zožieraného starca prepustili zo žalára. Zomrel roku 1292.
Alighieri Dante, taliansky básnik a mysliteľ. Najskôr vypočúvaný, potom prenasledovaný cirkvou zomrel vo vyhnanstve v Ravenne roku 1321.
Jan Wiklef, anglický náboženský reformátor. Pred smrťou, ktorú mu pripravovali cirkevníci rímski, ho zachránil ľud. Zomrel roku 1384. Až po rokoch sa kňazom dostala do rúk jeho mŕtvola, ktorú dali spáliť!
Jan Hus, český náboženský mysliteľ a obhajca pravdy proti autorite, prenasledovaný, väznený a napokon upálený v Kostnici roku 1415.
Jeroným Pražský, priateľ a pomocník Husa, upálený roku 1416 takisto v Kostnici.
John Oldcastle, anglický náboženský mysliteľ - upálený roku 1417 v Londýne.
Jeroným Savonarola, Talian, odporca neomylnosti pápežskej, hlásateľ republikánstva a demokracie. Odsúdený ako burič a kacír, obesený roku 1498 vo Florencii. Jeho mŕtvolu spálili. S ním boli obesení jeho dvaja priatelia, Silvester Maruffi a Domenico da Pescia.
Krištof Kolumbus, objaviteľ Ameriky, chystajúc sa na výskumnú cestu okolo zeme roku 1492, musel podniknúť veľké boje s cirkevníkmi portugalskými i španielskymi. Bohoslovci univerzity v Salamance vyhlásili jeho predsavzatie za nezmysel a rúhanie, kládli jeho ceste všemožné prekážky a strpčili mu osud.
Jakub Pavannes, francúzsky náboženský mysliteľ, upálený v Paríži roku 1525.
Jan Chastellain, francúzsky náboženský mysliteľ - upálený v Métach roku 1525.
Ľudovít de Berquin, francúzsky reformačný učenec a spisovateľ, väznený, potom zahrdúsený a jeho mŕtvola upálná roku 1529 v Paríži.
William Tyndale, anglický náboženský spisovateľ, prívrženec Luthera - prenasledovaný, uväznený vo Wivoode a uškrtený roku 1536. Jeho telo bolo rozštvrtené a spálené.
Mikuláš Koperník, poľský hvezdár, vyslovil pravdu, že slnko a obežnice neobiehajú okolo zeme, ale že zem a jej družky sa otáčajú okolo slnka. Zomrel roku 1543. Dvadsať rokov po jeho smrti prekliala a zatratila cirkev jeho učenie a jeho prívržencov kruto prenasledovala.
Kliment Marot, francúzsky básnik a mysliteľ prenasledovaný, niekoľkokrát väznený' Pred smrťou na hranici sa zachránil útekom. Zomrel v biede roku 1544 v Turíne.
Štefan Dolet, francúzsky humanista a učenec zvelebiteľ kníhtlače, pre svoje filozofické učenie roku 1546 upálený aj s jeho knihami v Paríži.
František Rabelais, francúzsky satirik a lekár. Prenasledovaný mníchmi, utekal pred ich pomstou z krajiny do krajiny. Zomrel roku 1553.
Dávid Jorisz, holandský maliar, potom biskup novokrstencov, bol po celý život rímskou cirkvou kruto prenasledovaný. Zomrel roku 1556. Po jeho smrti kňazi mŕtvolu z hrobu vyhrabali a verejne aj s jeho spismi spálili.
Anne Duborg, člen parížskeho parlamentu, právnik, odsúdený pre kacírstvo a upálený roku 1559 v Paríži.
André Vésale, belgický anatóm, odsúdený inkvizíciou na smrť za to, že pitval mŕtvolu. Ortieľ však zmenili tak, že Vésale mal vykonať kajúcnu púť do "svätej zeme". Roku 1564 však cestou zahynul.
Peter Belon, francúzsky prírodopisec, prenasledovaný pre svoje výskumy. Roku 1564 bol zavraždený v Paríži.
Antonín Palearius, taliansky filológ a učenec. Obžalovaný pre kacírstvo inkvizíciou, roku 1570 v Ríme zahrdúsený a jeho mŕtvola spálená.
Peter Lapiace, francúzsky právnik a historik, prenasledovaný, žil vo vyhnanstve, po návrate počas Bartolomejskej noci roku 1572 zavraždený a jeho telo vhodené do Seiny.
Renée de France, vojvodkyňa z Ferrary, dcéra kráľa Ľudovíta XII., slobodomyseľná spisovateľka, matematická a hvezdárka. Prenasledovaná jezuitmi, inkvizičným súdom, odlúčená od svojich detí a odsúdená na doživotné väzenie na zámku Este, v ktorom roku 1574 zomrela.
Geoffrey Vallée, francúzsky slobodný mysliteľ, uvrhnutý do žalára v Chatelete, roku 1574 upálený so svojimi spismi.
Bernard Telesio, taliansky filozof a prírodopisec. Prenasledovaný kňazmi a mníchmi, uštvaný na smrť. Zomrel roku 1588.
Bernard Palissy, francúzsky keramik, fyzik a chemik, učenec a spisovateľ. "Svätou ligou" roku 1588 uvrhnutý do Bastilly, kde po dvoch rokoch zomrel.
Jan Bodin, francúzsky právnik a spisovateľ. Ako poslanec hájil práva ľudu a slobodu svedomia, bol cirkvou prenasledovaný a napokon roku 1596 so svojimi spismi upálený.
Giordano Bruno, taliansky filozof, panteista. Prenasledovaný ako zástanca Koperníkovej hvezdárskej sústavy, žil vo vyhnanstve, keď sa vrátil do Talianska sedem rokov ho väznili, roku 1600 ho upálili v Ríme.
František Pucci, taliansky filozof, hlásal, že všetci poctiví a pravdu hovoriaci ľudia, bez ohľadu na to, či sú pohania a či neverci, budú spasení. Prenasledovaný ušiel do Poľska, avšak aj tam ho kňazi vysliedili. Roku 1600 upálený v Ríme.
Lucillo Vanini, taliansky slobodomyseľný kritik cirkevnej náuky, prenasledovaný ako ateista, odsúdený na smrť obesením. Pred smrťou mu vytrhli jazyk, telo spálili roku 1619 v Toulouse.
Marek Antonín Dominis, taliansky teológ a prírodovedec, hlásal náboženskú znášanlivosť a tvrdil, že Ján Hus bol odsúdený nespravodlivo. Prenasledovaný, väznený na Anjelskom hrade, zomrel vo väzení. Jeho mŕtvolu aj s jeho spismi spálili roku 1625.
Urban Grandier, francúzsky slobodomyseľný znášanlivý kňaz. Vyhlasoval, že niet diablov. Inkvizícia ho uvrhla do väzenia v Augirse a tak kruto mučila, že mu nohy úplne rozdrvili, potom odsúdili na smrť a roku 1634 upálili. - Ako vidno mýlil sa - diabli sú oblečení v sutanách!
Tomáš Campanella, taliansky kňaz, filozof, obhajoval Koperníkovu sústavu, dovolával sa úsudkov rozumu a skúseností proti autorite. Uvrhli ho do žalára v Neapole, kde ho väznili 27 rokov a sedemkrát ho podrobili najťažšiemu mučeniu. Zomrel vo vyhnanstve roku 1639.
Galileo Galilei, taliansky lekár, fyzik, matematik a hvezdár, cirkvou prenasledovaný za svoje nadšenie pre Koperníkovo učenie. Väznený v Ríme, roku 1633 donútený zriecť sa Koperníkovej náuky ako "kacírskej" a potom postavený pod dozor svätej inkvizície. Zomrel roku 1642 v Aratri pri Florencii.
René Descartes, francúzsky matematik, astronóm, fyzik, zakladateľ modernej filozofie. Zbor kardinálov odsúdil všetky jeho spisy, zakázal ho čítať, tlačiť a rozširovať. Zomrel roku 1650.
Ján Amos Komenský, zakladateľ moderného školstva, strávil celý svoj život vo vyhnanstve. Zomrel roku 1670 v Naardene. Zatiaľ čo na základe jeho vychovávateľských metód sa šírila osveta a vzdelanosť a s ňou aj blahobyt v cudzích krajinách, v jeho vlasti, do ktorej mal prístup zakázaný, jezuiti a ostatné rímske netvory zatemňovali a ohlupovali úbohý zotročený ľud, uvrhnúc ho do biedy fyzickej i mravnej.
Jozef Borrio, taliansky chemik, odsúdený ako kacír na upálenie. Ušiel, žil vo vyhnanstve, neskôr ho však chytili a uväznili v inkvizičnom žalári. Zomrel roku 1695.
Julien O. la Mettrie, francúzsky filozof-materialista, prenasledovaný pre svoje názory, pred Bastillou ušiel do Pruská. Jeho spisy spálili. Zomrel roku 1751 vo vyhnanstve.
Jan Jakub Rousseau, francúzsky spisovateľ a filozof. Duchovnému a spoločenskému životu razil nové cesty, bojoval proti znetvorenej kultúre a proti stavovskej nerovnosti, žiadal zvrchovanosť ľudu, reformoval výchovu v zmysle návratu k prírode. Pre svoje názory prenasledovaný kňazmi, časť jeho spisov spálené katom, iné súčasne s Voltairovými spismi.
Denís Diderot, francúzsky filozof, zakladateľ encyklopédie, uvrhnutý do väzenia, pretože vraj zastával hmotárske bezbožné učenie prenasledovaný cirkvou po celý život, zomrel roku 1784.
Jan Martin Prades, francúzsky spisovateľ a bohoslovec slobodomyseľných názorov. Pre ich výklad ho napomenula teologická fakulta a biskup ho odsúdil. Parlament mu potom uložil telesný trest, ktorému Prades unikol útekom za hranice. Zomrel roku 1782.
F. M. A. Voltaire, francúzsky filozof, básnik a historik, slobodomyšlienkár. Bojovník za duchovný vývoj a pokrok. Otriasol autoritou cirkvi a štátu. Všetky jeho spisy boli prekliate a spálené. Prenasledovaný cirkevníkmi musel hľadať záchranu za hranicami. Zomrel roku 1778. Keď k jeho smrteľnému lôžku prišli kňazi, aby aspoň po jeho smrti mohli tvrdiť, že sa obrátil a tým celé jeho obrovské dielo zmariť - ostro ich odbil slovami: "Nechajte ma zomrieť v pokoji!"
G. T. F. Raynal, francúzsky historik, písal pravdu o pôsobení kňažstva. Spis bol vo Francúzsku zakázaný, neskôr spisovateľa zatkli, jeho majetok zabavili a verejne spálili.
H. J. Dulaurens, francúzsky satirik, kruto prenasledovaný pre svoje zmýšľanie, zavretý do železnej klietky, v ktorej bol vystavený niekoľko mesiacov slnečnému úpalu. Neskôr ho cirkevný súd odsúdil na doživotné väzenie. 30 rokov trpel v pevnosti Marienbaden, až ho roku 1797 smrť vyslobodila.
Tomáš Paine, anglický politik a publicista. Hlásal, že pravé náboženstvo spočíva len v konaní spravodlivosti, v láske ku pravde a oblažovaní blížnych. Bol cirkvou prenasledovaný - len náhodou ušiel smrti pod gilotí-nou. Zomrel roku 1809 v Spojených štátoch severoamerických.
Bernard Bolzano, český kňaz-ľudomil talianskeho pôvodu, filozof a matematik. Pre svoje osvietenské názory ho cirkev i vláda nenávidela a prenasledovala. Zomrel roku 1848.
Augustín Smetana, učenec, kňaz rádu križiackeho, bojoval za slobodu presvedčenia, odsudzoval pretvárku, lož a pokrytectvo. Pre svoje názory bol vyobcovaný z cirkvi a prenasledovaný až do svojej smrti roku 1851.
František Klácel, spisovateľ a slobodomyseľný kňaz, pre svoju slobodomyseľnost podozrievaný a stíhaný, takže musel hľadať útulok v Amerike, kde roku 1882 zomrel.
František Ferrer, slobodomyšlienkár, pedagogický spisovateľ, zakladateľ modernej školy, prenasledovaný cirkvou a španielskou vládou, bol na základe krivého obvinenia klerikálnou španielskou vládou odsúdený na smrť a zastrelený v pevnosti Montjuichu 13. októbra 1909.

tý tvoji kresťanský učenci len držali hubu a krok aby neskončili ak tí čo spomínam vo svojom príspevku...
Súhlasí Ónya


49.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 19:10 avatar
ja neobhajujem vtedajšie maniere cirky alebo svetskej ale na tam sa nič nezmeni že to boli všetko silno veriaci ľudia, dokonca aj tý ľudia ktorých si spomenul ty a ktory boli prenasledovaný boli všetko veriaci kresťania, ktorý verili v Boha ešte viac ako vtedajšia cirkev a cirkevný predstavený.

spomeniem len Francuzku revoluciu ako akt oslobodenia sa od ,,starovekeho nabozensva,, a nastupenie cesty osvietenia. Len si nejako zabudol spomenut, ze nasledovala sialena diktatura, kde postupne na gilotine skoncili jej protivnici, autori a aj kopec chudakov, co s tym nic nemali. Nasledne z revolucie povstal clovek, ktori na dalsich 20 rokov zatiahol europu do vojen. A len tak naokraj, to co dokazali ateisti na par desatroci 20-storocia daleko presahuje tie tvoje ,,potoky krvi,,.
Veľká francúzska revolúca - začiatok tej Vašej perverznej ideológie. To jakobíni zaviedli masové vraždy... nie je to náhoda, že jediným historickým vzorom komunistov bola francúzska revolúcia, prejavujúca sa aj sloganoch : "Nadišiel čas diktatúry slobody" povedal Marat ... " demokratická diktatúra proletariátu" povedali komunisti...hotový hodnotovo-významový blázninec... a bohužiaľ na týchto sloganoch staviate aj dnes
Najhoršie zločiny proti ľudskosti v 20. storočí boli spáchané ateistickými ideologickými režimami a nie kresťanstvom," povedal minulý týždeň poslanec Severného Írska. Poslanec David Simpson Pripomenul najmä globálnu vlnu násilného prenasledovania kresťanov tak agresívnymi ateistickými štátmi ako Čína, Severná Kórea a Vietnam, ako aj moslimskými krajinami ako Pakistan a Saudská Arábia. Nie je pravda, že náboženstvo je veľkým prenasledovateľom, zdrojom a podstatou všetkých veľkých svetových strastí. Rovnako by sme mohli vyvodiť všetky druhy brutality, neľudskosti, násilia a smrti z ateizmu, ktorý bol ustanovený ako viera štátu.


64.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 01:29 avatar
lahoda..tu ide o to, že náboženstvo ktoré sa spája s láskou a dobrom, napáchalo takú surovú zverinu..že to sa prieči proti sebe,...vlastne sa to prieči zdravému rozumu.


65.
označiť príspevok

lahoda muž
   16. 2. 2013, 11:24 avatar
naboženstvo ktoré sa spája s láskou a dobrom, nenapáchalo a ani nemohlo napáchať takú surovú zverinu ale ľudia a to po väčšine ktorý sa skrývali za kresťanstvom a kresťania boli iba vtedy keď im to pasovalo, máš v tom zmätok


80.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 13:54 avatar
65/lahoda..pokiaľ dobre vidím, bavíme sa o kresťanskom náboženstve...mimo toho si vyprosím tvoje blbé komentáre..buď diskutuj,..alebo sa na to vyser,.. ak sa prieš pre nedostatok tvojich znalostí a vedomostí.
A skutočne sa mi nechce hľadať ti xxx dôkazov .,,typu napr. fanatická katolíčka - panovníčka Mária Tudorova alias Krvavá
..ktorá na obnovenie resp. pre návrat rímskokatolíckej cirkvi, používala nesmierne kruté praktiky /mučenie a vraždy, ktoré nemalo v dejinách obdoby.
A keď neveríš, ..nájdi si vo wiki, koľko vojen a koľko zla napáchal katolicizmus...ale to by si musel najskôr asi chcieť vedieť.


84.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:11 avatar
Náboženstvo nemohlo nič spáchať. Spáchať mohli niečo jedine konkrétny ľudia. Imho je aj z tej doby MNOHO príkladov, ktoré robili opak a ty ich svojou nenávisťou hádžeš do jedného vreca s vrahmi. To je to isté, ako keď ja poviem, že ateisti vraždili veriacich a tiež inteligenciu v čase komunizmu. Lebo ak platí logika, že vina padá na ideológiu, za ktorú sa ukrývali zločinci, tak potom je správne tvrdiť, že komunisti = ateisti = zločinci. A teraz si spočítajme, koľko to upálila tá cirkev a koľkých nechal Stalin zomrieť od hladu na Ukrajine, keď im zhabal úrodu pre všivavých bolševikov v Rusku!?


74.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2013, 12:28 avatar
Cirkev jednoducho chcela dostať rozvoj spoločenského vedomia a vzdelanosti pod svoju kontrólu. O to sa snaží aj dnes. Stačí si uvedomiť ako neomalene sa snažia dostať pod svoju kontrólu vzdelávania človeka priam od kolísky. Myslíte , že by s Bibliou pod pažou a jej vedomosťami sa lietalo na mesiac,liečili choroby srdca...., stavali obrovské diela a stroje , lode...?Cirkev sa jednoducho sa prispôsobuje plavbe po prúde vývoja a brzdí čo sa dá.


57.
označiť príspevok

ruwolf muž
   15. 2. 2013, 23:12 avatar
adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Čím prispelo náboženstvo k vývoju civilizácie?
Bertrand Russell (1930)


58.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 00:10 avatar
k tomu umeniu..napr,. Michelnagelo keď domaľoval Sixtinsku kaplnku, bol stále neveriaci,..k viere sa obrátil až v starobe a vtedy vytvoril súsošie "Pieta" vďaka svojej veriacej družke...to istí Leonardo d.Vinci, nebol nejako veriaci a maľoval Madonny ako aj hromada iných umelcov ..bolo to renesančné obdobie zamerané na sakrálnosť.,..a prečo ?
V 17 -18 st. kedy náboženstvo malo veľký vplyv a Moc, umelci tvorili na objednávku - samože za peniaze..čím lepší umelec, tým väčšie šance mal na "prácu , ktorú si tiež nemohli vyberať ak chceli prežiť. ..pretože cirkev bola veľmi bohatá, nechávala si stavať a vyzdobovať chrámy, skladať hudbu a umelci väčšinou brali všetko ..sochár maľoval,.. maliar sochal..apod.) ..Mozart napriek svojmu odporu k sakrálnej hudbe, komponoval za peniaze skladby na zádušné omše - aby prežil s rodinou ako aj skomponoval Requiem s nechuťou a výlučne za prachy,.. ktorú hrali na jeho vlastnom pohrebe.
Tým chcem povedať, že tá doba si vyžadovala aby bol každý veriaci ..a v nedeľu chodil do kostola,..len to presvedčenie o viere mal z nich málokto.
Súhlasí nabzlo


66.
označiť príspevok

lahoda muž
   16. 2. 2013, 11:27 avatar
samozrejme vycucala si si to s prsta, a kto bol ak nie veriaci ??
a tom Mozartovy to netreba ani komentovať lol :D


68.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 11:48 avatar
lahoda..dobre nerozumiem tvojej otázke ..a naviac neviem, či chceš diskutovať alebo sa prieť  
..napíš mi rozdiel v pojme " veriaci ..a "veriaci/pobožný..veriaci z povinnosti (lebo si to vyžaduje spoločenský status)..či veriaci srdcom..ako to vidíš ?


2.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:07 avatar
ale to by sme museli zrusit najprv demokraciu


3.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:13 avatar
ale inac tiez rozmyslam nad tym ze kde vyprchala vsetka ta kreativita z ludi dnesne umenie je take divne...
Súhlasí lahoda


14.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 17:43 avatar
A možno nie, možno sme divní my ...hm.


17.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:48 avatar
nestihame pokroku?


18.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 17:51 avatar
Pokrok nie je zásadne vždy pozitívnym krokom, možno vidíme aj tie negatíva a preto sa nám viac páčia tie staré dobré veci :-)


20.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:53 avatar
no neviem ale ja ked pozriem na pikasa tak prosto tam to krasno nevidim nech si stoji aj milion milionov penazi


21.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 2. 2013, 17:55 avatar
Eňo..Picasso ovládal dokonalo kresbu..dokonalú linku, to sa v umení považuje...to že kubizmus je nezaujímavý a nie každého osloví je o inom.,.ale macher je.


22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:57 avatar
hovorim o subjektivnom pocite... daj si do googla picaso a pozri sa na tie obrazky... su podla teba pekne?


24.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 2. 2013, 18:00 avatar
Enko..ja Picassove diela veľmi dobre poznám, ))..tiež ma nejako neoslovuje, ..no po výtv. stránke linku v kresbe má výbornú.


25.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 18:03 avatar
Onya, mne sa napríklad páčia obrazy Martina Benku, kedže som zanietená lokalpatriotka ;-) Čo ty na jeho obrazy?


59.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 00:15 avatar
25)..ano Benka sa mi tiež páči,..jeho realizmus je veľavravný.
Súhlasí Malá Zoe


60.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   16. 2. 2013, 00:17 avatar
A ešte čo poznám, tak Van Goghove Slnečnice, tie sú skutočne krásne .-)
Súhlasí Ónya


23.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 17:58 avatar
Ani ja, príliš kontrastné farby a samé ostré uhly, je to skôr znervózňujúce, mám radšej jemnosť a harmóniu farieb na obrazoch a maľbách.
Ale každému sa iné, iná, iný páči ;-)


28.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:17 avatar
mne sa asi najviac pacia diela stredoveku... aj architektura... si zober ked prides napriklad do chramu tak vsetko je take vycackane... vyhrali sa s tym... dnes postavia kocku a hotovo - zvysovanie efektivity a znizovanie nakladov... uz sa netvori uz sa len makakuje...
Súhlasí Ónya


32.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 18:23 avatar
Ja sa v umení nejako nevyznám a skôr ma dokážu nadchnúť prírodné krásy, napríklad Niagara, či hoc naše Tatry, ale ked som kedysi bola v Taliansku vo Florencii, tak mi šli oči vyskočiť a krk som si šla vykrútiť, nádherné romantické mesto práve vďaka kultúrnym pamiatkam, chrámom, kostolom, sochám, fontánam .... Ešteže sa môžeme kochať minulosťou : )


34.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:28 avatar
ja som nemohol pochopit ked som bol v bazilike v rime ako to mohli postavit bez zeriavov... nieco neskutocne a velkolepe
Súhlasí Malá Zoe


35.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 18:32 avatar
Myslíš baziliku sv. Petra? Mňa tam nepustili, lebo som mala výstrih,no, čo už ;-) Ale vieš aké mesto ma najviac chytilo za srdce? Praha, na tú nedám dopustiť...


37.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 18:44 avatar


40.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:52 avatar
)) ze velky vystrih? )) no tak to som mal stastie potom asi )) Praha sa aj mne paci to bolo moje prve velke mesto ktore si pamatam z detstva )) ukoncete vystup a nastup - dvere se zaviraji ))
Súhlasí servis


44.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 18:59 avatar
Tak majú tam prísne pravidlá, žiadne výstrihy, odhalené ramená, či kolená a kedže v lete v 40-50 stupňových horúčavách si asi so sebou nenosíš sveter a dlhé gate, tak si diskvalifikovaný ;-)
Joj, metro, tam som dobre poblúdila s mojim orientačným nezmyslom ;-))


46.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:02 avatar
si sa mala prezliect za mnisku


48.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 19:10 avatar
:-)) Tak nabudúce budem múdrejšia veru, som aká napálená bola vtedy :-))


51.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:15 avatar
mali by tam normalne zriadit pozicovnu tunik aby ak si zle oblecena si mohla vypozicat


54.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   15. 2. 2013, 19:17 avatar
Tak ženy, ktoré tam už boli mali so sebou rafinované šatky, ktorými si obkrútili, čo im "nehanebne" trčalo ;-))


55.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 19:19 avatar
ale mozno to ma ochranny zmysel si zober ze sa tam pohybuju ludia co su v celibate a pretrcat tam dekolty by bolo ako vstupit do klietky k levom )) nemyslis? ))
Súhlasí Malá Zoe


61.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 00:17 avatar
8/..gotika a renesancia, napr. krásne vitráže v chrámoch..rada do nich chodím popozerať a popočúvať varhanovú hudbu.


4.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 17:15 avatar
a preto bola Rimska ríša autokraticky diktátorský štát a cisár sa vyhlasoval za boha a kto sa mu nepodriadil bol hodený levom :D
a v Greckej a Rímskej ríši ženy a deti nemali skoro žiadne právo až prišlo kresťanstvo ktoré hovorí že všetci sme božie deti a pred Bohom rovný :O)


5.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:17 avatar
problem demokracie je ze v nej sa za boha moze vyhlasit ktokolvek... a tak to potom aj dopadne... ked sa ich stretne na smetisku viacej...


7.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:20 avatar
ak sa ma lod doplavit k moru, nemoze byt na nej 10 kapitanov... musi byt jeden ktory urcuje smer...


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:22 avatar
preto by na vrchole pyramidy malo byt "vsevidiace oko"


9.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:23 avatar
a ano ked na lodi neposlucha rozkazy... ide hold cez palubu


10.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:25 avatar
... ked na lodi niekto...


13.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:41 avatar
to napriklad taky Bezak nepochopil
Súhlasí Malá Zoe


15.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:43 avatar
pravda nie je tam kde by som ju chcel vidiet... pravda je taka aka je skutocnost bojovnici za pravdu nebojuju za skutocnost... za to aky svet je... bojuju v zasade proti nemu, pretoze sa im pravda nepaci


16.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:45 avatar
nevravim ze je to zbytocne kazdy sa podiela svojim dielom na tvorbe skutocnosti... zivot je krasny kvet ktory sa neustale vyvija... ja len proste nemam chut bojovat za nieco alebo proti niecomu chcem si zivot uzivat... chcem ho spoznavat a tesit sa mu


19.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 17:52 avatar
nechcem nicit co je svate niekomu inemu...


26.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:06 avatar
Ak Boh je spravodlivý Sudca, ktorý dobrých odmeňuje a zlých trestá, potom by bolo dobre zamysliet sa nad tym co je dobre a co zle... Na zaklade pozorovania toho kto je odmenovany v zivote a kto trestany...


27.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 2. 2013, 18:13 avatar
Zlodej ktory sa snazi odvratit pozornost od svojej osoby zacne vykrikovat > chytte zlodeja... mnohych tym dokaze obalamutit


70.
označiť príspevok

Ranexill muž
   16. 2. 2013, 11:54 avatar
enax, ty sa rozpravs sam so sebou?


100.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:00 avatar
ranex skoro vzdy :-) beriem na to i lieky :-)


101.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:01 avatar
Aj sa pohádaš sám so sebou? ;-)


104.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:04 avatar
Uz som si i dal po papuli :-)


106.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:05 avatar
Jaj. Tak to si sa teda veľmi musel neposlúchať :-))
Súhlasí anakin


102.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:02 avatar
Ja nie...davam si anto pozor, nikdy neviem, kto am sleduje)


107.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:05 avatar
Mne to uz nevadi :-) nech si smiruju :-)


94.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:46 avatar
No keď nad tým tak uvažujem, tak je zo zjavenia jasné, že existuje ešte aj čosi ako utrpenie spravodlivých. A pri tom človek nevyhnutne narazí na otázku - ako to že sa tak darí očividným bezbožníkom? Tú otázku si kládli už pisatelia starého zákona. Odpoveď na ňu ale v starom zákone nieje. Všetky tieto otázky sú tam zakončené tým, že Boh tým ktorí sa pýtali zjavil pravdu a oni súhlasili. Imho tzv. očistec tu na Zemi zastihne iba tých, ktorí sú naň pripravení. toto je podľa mńa veľmi zaujímavé téma. Je zaujímavé, že napr. taký Budhizmus ktorým sa radi oháňajú ateisti proti viere v Boha, tiež pozná kategórie ako spravodlivosť, morálka.... A veľmi sa podobá Kresťanstvu.
Súhlasí Malá Zoe


98.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 14:57 avatar
Lenze budhizmus je starsi nez krestanstvo, takze krestanstvo sa snazi podobat budhizmu...aby veci boli na spravnej miere.
Súhlasí Ónya


149.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:45 avatar
No a keď sa tak zamyslíš, že Kresťanstvo je pokračovaním Židovstva a nie nová platforma, tak je to akurát. A nejde o to, kto je starší, ale o to, kde je viac svetla.


150.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:47 avatar
Podľa mňa sa tie svetlá krásne dopĺňajú ... len ich treba vedieť správne nasvietiť ;-)


153.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:54 avatar
Presne tak! Problém nastáva vo chvíli, keď sa narazí na protichodné tvrdenia. napríklad prevteľovanie vz. boží súd, alebo rovnocennosť dobra so zlom....
Súhlasí Malá Zoe


155.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:58 avatar
A ktovie, možno ani toto až také protichodné nie je, hoci na prvý pohľad sú tam zásadné rozdiely v tomto, ale možno že len ten súvis zatiaľ nedokážeme pochopiť ...


6.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 17:17 avatar
to mala biť reakcia na prvu reakciu EnaXnaY


11.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 17:34 avatar
ešte pridám zopár vedcov
Níže uvádím výčet těch vědních odvětví u jejichž zrodu stáli křesťané

Joseph Lister – Chirurgie

James Clerk Maxwell - Elektromagnetismus

Louis Pasteur – Mikrobiologie, Imunulogie

Michael Faraday - Elektrotechnika

Johannes Kepler – Astronomie, Optika

Lord Kelvin – Molekulární fyzika

Blaise Pascal - Hydrostatika

Max Planck – Kvantová mechanika

Charles Lyell - Geologie

Georg Ohm - Elektrodynamika

Mikuláš Koperník - Astronomie

Henri Faber - Etnomologie

Galileo – Experimentální astronomie

George Stokes - Hydrodynamika

Tycho de Brahe - Experimentální astronomie

William Hershel - Astrofyzika

Rober Boyle - Chemie

William Harvey – Fyziologie, Embryologie

Gottfried Leibnitz – Matematika, Logika

Gregor Mendel - Genetika

George Cuvier – Biologie, Paleontologie

Louis Agassiz - Fyziologie

Lord Raleigh - Fyzika

James Simpson - Anesteziologie

Isaac Newton – Mechanika

Mathew Maury - Oceánografie

John Fleming - Fyzika

Andre Ampére - Elektromagnetismus

a nespomenul som neprieberne množstvo vynalezov a vynálezcov
Súhlasí Camo1


31.
označiť príspevok

nabzlo muž
   15. 2. 2013, 18:23 avatar
a Bruno je kde,toho ste upálili čo...


96.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:52 avatar
A ateisti zabili Miladu Horákovú a to bolo len pred pár rokmi. Teraz buď múdri ty "inteligent".


79.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2013, 13:37 avatar
Ešte tu pripíš , koľko vedcov cirkev upálila - LAHODA si neskutočný plagiátor - to ti natlkli do hlavy kde?


110.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:07 avatar
Vieš koľko vedcov pozabíjali ateisti v minulom storočí? A to bolo doslova pred pár rokmi.


111.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 15:08 avatar
Koľko?


112.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:10 avatar
zjavne na jedneho paka zabudli.


114.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 15:11 avatar
Na teba? 


158.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 16:12 avatar
Si pako Vlado, povodne som to myslel na cama.
Ze ja stracam s vami cas.


159.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 16:13 avatar
Však čas strávený na df.sk nie je nikdy premárnený. 


123.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:20 avatar
Budeš sa veľmi hnevať keď ti neuvediem presné číslo?
Ani taká udalosť ako Katyň nieje schopná dať konkrétne čísla. No a koľko ich zahynulo od hladu na Ukrajine, keď Stalin zhabal obilie pre ruských bolševikov, to sa tiež nedá vyčísliť. Na tej Ukrajine išlo o státisíce obetí obetí....
Ako sa vám pozdáva Vaša vlastná logika? Aj vám je na vracanie?


135.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 15:31 avatar
Prečo by som sa mal hnevať? Veď pokojne napíš, čo vieš. Nemusíš byť úplne presný.


156.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 16:07 avatar
Si tu dosť dlho prihlásený, tak už skús odpovedať na svoju otázku 110.: Vieš koľko vedcov pozabíjali ateisti v minulom storočí? A to bolo doslova pred pár rokmi.


12.
označiť príspevok

elemír muž
   15. 2. 2013, 17:40 avatar
Lahoda, to ti ešte stále nedošlo do akej úrovni na totmto DF si prišiel ???? Veď tu väčšinou diskutujú 11 ročné deti. Nemal by si diskutovať o Kristovi a kultúre s ľuďmi, ktorí majú Boha za mosového vraha a najväčší zločinci sú katoláci, ktorý majú vo Vatikáne ukradnuté veci z polovice sveta. Toto je ich svet v kolonke náboženstvo.
Tu je trošku iná úroveň. Je to nádhera, čo si napísal, ale nie pre túto úroveň.
Ja by som tu takéto perly týmto sviniam nehádzal, urobia ti z toho sračky.
Súhlasí lahoda, Camo1


33.
označiť príspevok

nabzlo muž
   15. 2. 2013, 18:26 avatar
da Vinci,nemohol byť kresťan,bol to veľmi múdry človek a to sa ku kresťanom nehodí...
Súhlasí Ónya


72.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 2. 2013, 12:11 avatar
Neviem, či bol kresťan, to asi nie, ale že existuje duša veril tak silno, že ju aj namaľoval v pitvanom tele ))


85.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:14 avatar
Ty si iný fašista...
aj Ciril a Metod boli múdri a z ich listov je jasné, že boli veriaci. Imho to bol ten "temný stredovek" keď Cirkev bránila zozkvetu vzdelanosti.
ŽE AKÝ PARADOX? ŽEÉÉ?!
Nech ti Pán oplatí podľa tvojich skutkov. Takto šíriť nenávisť to je skutočné svinstvo...


92.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 14:41 avatar
Camo, ono to bolo najskôr tak, že tí, čo chránili cirkev ako inštitúciu, boli proti vede, cítili, že poznanie "uberá" cirkvi na vážnosti aj na jej potrebe. Kňazi však boli vzdelaní ľudia, a preto boli zárovno aj nositeľmi pokroku vo vede. Podľa toho, čo bolo ich prioritou, boli teda aj nositeľmi aj brzdou pokroku...


103.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:02 avatar
No ty si ma teraz poučiláááá. Ako keby som to tu nevypisoval pri každom debilovi.
Lebo moja zlatá ty ľudom, ktorí úplne brutálne napádajú veriacich vykresľuješ smajlíky, ale na moju reakciu si zázračným spôsobom pocítila potrebu "seriózne" zareagovať, lebo sa ti asi zdám nebezpeční alebo čo. Takýchto mám najradšej. Agresívnym debilom s úsmevom ustupujú a tam kde cítia, že im nič nehrozí, tam sú z nich zrazu UČITELIA NÁRODOV! saa najprv nauč rozoznať nepriateľa a potom nájdi odvahu reagovať!


108.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:05 avatar
V pohode ustúpim aj tebe a už ti písať nebudem, nevedela som, že to vnímaš negatívne ))

Prepáč.


113.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:10 avatar
Nič si nepochopila. Nauč sa byť zásadová a nie ustupovať ako blbeček. To neje ani kresťanské ani múdre len zbabelé. Kľudne ma kritizuj, ale rob to isté aj na opačnej strane. Inak si pokrytec...


116.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:12 avatar
stale iba argumenty ad hominem...zbytocne sa bavit s Camom, urazenou nevosukanou zenskou.
Súhlasí Ónya


119.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:14 avatar
"urazenou nevosukanou zenskou. " je tiež argument ad hominem  


143.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:36 avatar
umyselne.
Súhlasí Nadja


152.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:51 avatar
Neklam. Je to tvoj obraz.


160.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:14 avatar
Ja viem, že úmyseľne.
Ak sa ti zdá správne používať tieto úhybné manévre, prečo to vyčítaš Camovi?


38.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 18:44 avatar
o tom kto bol svedčšia jeho diela ja viem ateisti by chceli historiu zmeniť ale tá sa chvála Bohu zmeniť nedá Da Vinci bol velmi silno veriaci človek


42.
označiť príspevok

nabzlo muž
   15. 2. 2013, 18:55 avatar
pravdu nikdy nespálite a v dneštnej dobe už vôbec nie...chod srať...


43.
označiť príspevok

zajomato
   15. 2. 2013, 18:58 avatar
*lahoda, keď ste mali v škole dejepis ty si asi sedel v kostole, alebo si pod lavicou čítal modlitebnú knižku


50.
označiť príspevok

lahoda muž
   15. 2. 2013, 19:13 avatar
na dejepise pan súdruh
Súhlasí Camo1


56.
označiť príspevok

zajomato
   15. 2. 2013, 19:23 avatar
50/lahoda, keď chceš niekoho poúčať o umení prečítaj si niečo z dejín umenia
Súhlasí Ónya


62.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 01:15 avatar
kuk na 58..))


63.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 01:26 avatar
kresťanstvo neprinieslo svetu nič, len fanatizmus , vojny a zlo páchané na ľuďoch.
Nebyť vynikajúcich architektov, staviteľov a umelcov, neboli by ani chrámy , ani sakrálna výzdoba ..ani sakrálne umenie - všeobecne,..vyžadovala si to doba.. a cirkev bola dosť bohatá.)
Súhlasí zajomato, nabzlo


86.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:19 avatar
Ja som tiež čítal, že Ciril a Metod to robili len pre peniaze. A čo tam po tom, že sa zachovali nejaký ich listy a iné záznamy...
A čo tam po tom, že mnohé z tých vecí, ktoré tu spomínaš boli DARY. Imho, kde to tí všetci umelci vyštudovali, keď Cirkev bránila vzdelávaniu. Nejako si protirečíte! Veď taká architektúra, to je fyzika, ktorú si asi treba dosť dobre najprv naštudovať. Nejako to nesedí tie vaše DOGMY o temnom stredoveku!


122.
označiť príspevok

Ónya žena
   17. 2. 2013, 15:19 avatar
Cyril a nie Ciril, ..inak splietaš piate cez deviate, máš vedomostné medzery..neviem čo chcel týmto vstupom "básnik povedať.
Skrývaš svoj "výbeh" za svoj multinick ..a odkedy ho máš, mi "nadbiehaš veľmi zvláštnym spôsobom, ..   
Súhlasí Ranexill


139.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:34 avatar
Priznávam, nepochopil som aké medzery máš na mysli.
hádam nesedí, že Cyril a Metod boli výstižným obrazom toho paradoxu medzi tou dogmou o "temnom stredoveku"? Lebo o to mi išlo. ALE TO TY PREDSA VIEŠ. Hlúpu len hráš... alebo nie?


67.
označiť príspevok

lahoda muž
   16. 2. 2013, 11:45 avatar
to skôr platí o ateizme nepriniesol ľudstvu nič len fanatizmus, vojny a zlo páchané na ľuďoch a to v kulturnom 20 stor.
a pri tom prakticky vôbec v Europe netvoril dejiny len všetko niči, útočil a utoči na vieru a kulturu druhých ľudí, bez rozdielu, nie nadarmo sa hovorí že ateizmus je slepá ulička ľudstva a kultura smrti.

.....Nebyť vynikajúcich architektov, staviteľov a umelcov, neboli by ani chrámy ......

v tom maš pravdu ale ,pridám trocha paralely a nebiť krajčírov neboli by šaty, nebiť pekárov nebolo by chleba, atd. LOL trocha od veci ako každý tvoj príspevok, nemyslíš
Pravdou je že na nijakom kontinente nevidíme toľko krásy, toľko nádhery, umeleckého a duchovného pozdvihnutia a vynašlo sa toľko nepreberne množstvo vynálezov ako v kresťanských krajinách. Čím to asi bude žeby tým pribrzdením kresťanstvom potom čo boli a robili Hinduisti, Budhisti alebo číňania ktorých kultúra je ovela staršia ako ta naša kresťanska o koľko rokov potom pribrzdili dobu oni a čo priniesli svetu :O))
nabuduce keď niečo napíšeš skús trochu aj porozmýšľať :O))
Súhlasí zarra, Camo1


71.
označiť príspevok

zarra muž
   16. 2. 2013, 11:55 avatar
o tom ateizme to je svata pravda: kde vladol ateizmus, tam bol teror

ale ako sa vravi: kto chce kam, pomozme mu tam...


73.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 2. 2013, 12:14 avatar
lahoda..tvoj nadpis v téme znie " čo prinieslo kresťanstvo a čím obohatili svet kresťania "..pochopil si , ako si protirečíš ? ..preto ja píšem že kresťanstvo neprinieslo svetu nič.
Ak by si napísal, čo svetu prinieslo náboženstvo /pod tým sú myslené všetky náboženstvá odjakživa/...o tom píšu dejiny a história umenia atp,..) ..malinký príklad- ako to bolo som napísala aj v 58 ..).
Súhlasí nabzlo


87.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:24 avatar
Čo trepeš sprostosti.
Myšlienka vzdelania pre všetkých celkom určite skrsla z učenia o láske a nejako podozrivo sa to v dejinách spája s kláštormi. Imho väčšina vtedajšieho sveta, bola skôr náchylná si myslieť, že vzdelanie patrí pánom a pre tých je logicky nebezpečné vzdelávať poddaných. Nejako to ale nesedí s tým tvojím "nič neprinieslo".
No ak berieme tie iné náboženstvá, tak normálny človek, ich nespája, lebo napríklad taký Hinduizmus ešte dnes delí ľudí na kasty a moslimovia ešte dnes zakazujú ženám vzdelávať sa. Takže preto autor píše o Kresťanstve, lebo jeho učenie je diametrálne odlišné od iných. Najbližšie má k Budhizmu...


69.
označiť príspevok

Ranexill muž
   16. 2. 2013, 11:50 avatar
Krestanstvo prinieslo vela dobra. Aj mna napr.


89.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:25 avatar
Ešte zháňaš toho plyšáka na pretiahnutie? A čo tvoji démoni v moci ktorých si sa odcitol? Možno z toho plyšáka vyprášiš ako na nich.


93.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 14:44 avatar
Heh. Si zenska bez zmyslu pre vtip a nemas dokonca ani schopnost sa dovtipit, ze ked sa bavim s cumlom, tak sa bavim jeho stylom.
To asi nechapes.
Ale kludne sa snaz uputat moju pozornost i dalej, ved ju ams. Chces vymenit toho plysaka?


97.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:57 avatar
Že aká logikáááá!
Takže keď sa stretnem s nejakým fašistom, tak sa naladím na jeho frekvenciu ako mi zákon káže. Keď zase stretnem vešticu Teodoru, tak prehodím výhybku. S fašistom budem kydať na židov a možno si aj buchnem(ak nie nevadí, on si buchne za mňa ja ho nahuckám), s Teodorov spíšeme manifest o nepotrebnosti a škodlivosti Kresťanstva(šak upaľovali tie čarodejnice, ne?). No a potom si na DF posťažujem na démonov, ktorý sa ma zmocnili. Šašo!
POZDRAVUJ V PEZINKU!


99.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 14:59 avatar
Od pokryteckej zenskej hrajucej sa na chlapa su slova iba pluvancom prevratenosti.
Ozaj preco si sa neobula do cumla, ale obtazujes mna? Si sa zamilovala?


105.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:05 avatar
Rozváž si, či by ti tu nebolo lepšie: www.pnpp.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Kým nezačneš s terapiou tak je určovanie môjho pohlavia úplne treťoradá záležitosť...


109.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:06 avatar
Ja zaiste terapiu nepotrebujem. Ty sa spravas agresivne nie ja. Asi tebe dochadzaju hormony a tikaju biologicke hodiny.


115.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:12 avatar
Keď si to rozmyslíš, tak sa ozvi. Rád ti ten kontakt opať postnem.


118.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:14 avatar
Mozes aj teraz, ale daj mi cislo na tvoju psychiatricku.
A krom toho sa mi zda, ze v nedelu mas povinne tzv. dusevnu hygienu nariadenu cvokarom, tak sa spravaj slusne, lebo ta natrem a dam link tvojmu cvokarovi na toto forum, ze ako kurvis liecbu a vodicak ti nevratia nikdy  


132.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:29 avatar
Netreba byť za každú cenu vtipný. Len porozmýšľaj.
To ty si tu vypisoval, že sa ťa zmocnili démoni, nie ja....
Daj si čas. Pozri si na tej stránke vo fotogalérii aký pekný areál tam máte. Tam sa môžeš vyšantiť do sýtosti....


145.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:39 avatar
Nie ja som to vypisoval, ale Luke.


117.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:13 avatar
Ranko ty myslíš asi, že toto je Lea, ale to ona nemôže byť, lebo písala, že teraz sem nechodí, že má pauzu ))
To by som vycítila... nie, to nie je ona.
Súhlasí Malá Zoe


120.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:17 avatar
A o tých biologických tik-takoch si to vyprosím, mne tiež tikajú a nepotrebujem sa za to vyvršovať na chlapoch, to by sia mal ranex ospravedlniť všetkým tikajúcim ženám ;-))


121.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:19 avatar
Počkaj, a na tom je niečo urážlivé?
Veď to je úplne prirodzená vec, že starneme, ja v tom nevidím nič zlé...


124.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:22 avatar
ja myslel ze ste tesne pred vybuchom ked tikate :-)


127.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:25 avatar
Možno niektoré áno, neviem, posudzujem len podľa seba a svojich tikajúcich známych a nič agresívne a ničivé tam nie je, nie každá výbušnina vybuchne, niektorá len zasyčí a nič ;-)


129.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:26 avatar
Nočak pozor na nás  


125.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:22 avatar
Si ma nepochopila, Nadja :-) Samozrejme, že na starnutí nie je nič zlé, ale o tom som nepísala :-) nechaj tak ;-)


126.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:24 avatar
Pochopila, lenže vraciam späť, tam, kde to patrí...

problém nie je v tom, že čo povedal, ale prečo to povedal, stále však ide o vnímanie (podobne ako s tým zrakom) ))


134.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:30 avatar
Nadja, si žena, obhajuj ženy, doparoma ti tam ;-))


136.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:31 avatar
Ja som za opak, nech každý obhajuje to, čo nie je (teda veriaci ateistu, žena mužov, beloch čiernych a pod...

šak to by bolo úžasné )))))))
Súhlasí Malá Zoe


141.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:35 avatar
Raj na zemi :-)


128.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:25 avatar
Jak nic zle... Ved casto ani moc neudrzis :-) a to je teda dost zle :-)


130.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:27 avatar
Ani moč , ani moc veru ;-) A moc sa nachodíme, kým si spomenieme, kde sme dali okuliare, čo máme na nose, bude to sranda ;-))


133.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:30 avatar
No jo, to už je horšie, keď si deti nespoznáme... no ale zasa skleróza je fajn choroba, nebolí a každý deň sa dozvieš kopec noviniek  
Súhlasí Malá Zoe


138.
označiť príspevok

anakin
   17. 2. 2013, 15:33 avatar
Ze preco lepsi parkinson ako alzhajmer? Lepsie trochu rozliat ako zabudnut vypit :-)Ze
Súhlasí Malá Zoe


131.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 15:28 avatar
Keď sa bábä pokaká, je to zlé? Mamina ešte aj behá s plienkou, pyšná na "výtvor"
Takže nie, dáme plienku a fičíme ďalej ))  
Súhlasí Malá Zoe


137.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:32 avatar
Ja nechápem ľudí, čo sa obávajú staroby, dokonca aj sivé vlasy, ktorých už pár mám, si vytrhávam s láskou ;-)))


140.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:34 avatar
Nie, nie je to Lea, tato robí pravopisne chyby a caste ypsilony.
  
Neboj viem to...len tie zenske vyroky na moju adresu mi nemohli uniknut, ako od odvrhnutej milenky.


142.
označiť príspevok

Vlado muž
   17. 2. 2013, 15:36 avatar
Camo je TvojOponent.


147.
označiť príspevok

Ónya žena
   17. 2. 2013, 15:41 avatar
ako vieš ? a kto je T O :::?? Boris ?


148.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:45 avatar
Vlado, sa ti zdá ok hodiť niečo na niekoho len z dôvodu, že ti leží viac, či menej v žalúdku? Prestaň :-)


144.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   17. 2. 2013, 15:38 avatar
Tie chyby sú práveže divné, akoby ich robil(a) zámerne, trochu sa v chybách vyznám, choroba z povolania ;-) podľa mňa tieto sú hrané ...


146.
označiť príspevok

Ranexill muž
   17. 2. 2013, 15:40 avatar
tak potom je to lionela


151.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 15:49 avatar
Camo je toto detičky:
diskuse.jakpsatweb.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


75.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 2. 2013, 13:13 avatar
Lahoda; … keďže som sa už vyjadroval k mnohému, čo si v tejto téme písal, len okopčím.
K „1“:
V roku 395 sa Rímska ríša rozdelila na západorímsku a východorímsku. V roku 476 celý západorímsky štát zanikol. Niekdajšia kultúra Rímskej ríše sa rozdelila na tri oblasti. V západnej Európe prevládla „latinská“ kresťanská kultúra a jej hlavným mestom bol Rím. Vo východnej Európe to bola grécka kresťanská kultúra s hlavným mestom Konstantinopolom.
V roku 529 zatvorila cirkev Platónovu akadémiu v Aténach. V tomto roku bol založený aj Rád Benediktínov. Kláštory získali monopol na vyučovanie. Začal stredovek a s ním kultúrny úpadok. Rímska doba bola „vysokou kultúrou“ s veľkými mestami, ktoré mali verejné kanalizácie, verejné kúpele, verejné knižnice, ...Táto kultúra zanikla. Počas prvých storočí stredoveku prudko klesol aj počet obyvateľstva. Napr. Rím bol v staroveku miliónovým mestom, ale už v siedmom storočí sa množstvo obyvateľov zredukovalo na 40 000 a V roku 1417 malo sotva 17 000.
Počas celého stredoveku bola arabská kultúra vo vzťahu ku kresťanskej v predstihu. Prvé univerzity na svete boli založené v moslimských mestách ako Káhira, Bagdad, Córdoba a Samarkand. Z gréckej kultúry prevzali predovšetkým učenie Aristotela , ktorý na rozdiel od svojho učiteľa Platóna, sa „nepohyboval“ vo svete ideí, ale „kľakol si na všetky štyri“, skúmal veci také aké sú. Platón sa odvrátil od sveta zmyslov a ako keby zažmuroval oči pred všetkým, čo okolo seba vidíme /chcel nazrieť do sveta ideí/. Aristoteles naproti tomu intenzívne študoval prírodu. Veda u Arabov bola podriadená jedinému cieľu – k prebudeniu vedomia človeka k pochopeniu podstaty a zmyslu života. Boli otvorení voči všetkým „myšlienkam“. Prebrali nové poznatky z Indie a Perzie, napr. používanie čísla nula a prevzali aj desiatkovú sústavu od Indov, zdokonalili čínsky destilačný prístroj, prebrali čínsku znalosť výroby papiera, mechanické rozmnožovanie písaného textu...
Začiatkom stredoveku, v Európe, kresťanstvo prenikalo rôznymi formami hlbšie medzi ľudí a bolo jediným učením, ktoré sa mohlo šíriť a vyučovať. Bola prerušená kontinuita s gréckorímskou vzdelanosťou. Prijímaný bol iba Augustínom pokresťančený Platón. Stačilo veriť v kresťanstvo, Boh dušu osvieti a dosiahne sa nadprirodzené poznanie o Bohu, ktoré je úplne postačujúce. Všetky vzťahy v živote sa vnímali len cez „svetlo“ Boha. Sily je treba zapojiť do víťazstva „božieho štátu“ /kráľovstva nebeského/ nad „pozemským štátom“ /„boží štát“ sa nakoniec identifikoval s cirkvou ako s organizáciou/. V tejto dobe by bolo zázrakom, riadením archanjelov ..., keby došlo k nejakým pokrokom v oblastiach vedy. Človek akokoľvek nadaný, génius, nedokáže rozvinúť svoje schopnosti, v danej oblasti, ak nemá možnosť nadviazať na „skúsenosť“, poznanie predošlé a ak nemá potrebné „nástroje“ /napr. čo sa vedy týka, matematiku, ktorá bola v Európe neznáma. Používali sa iba rímske číslice./.
Neskôr sa začína formovať školstvo. Po prvých kláštorných školách sa v 12. storočí začínajú objavovať katedrálové školy a zhruba v 13. storočí sa založili prvé univerzity. Tomáš Akvinský pokresťančuje Aristotela. Medzi tým, čo nám hovorí filozofia alebo rozum, a tým, čo hlása kresťanská viera alebo zjavenie nemusí byť rozpor. Pomocou rozumu môžeme dosiahnuť tie isté pravdy, o ktorých čítame v Biblii. Ku koncu stredoveku začali vyrastať mestá s rozvinutými remeslami a obchodom s novými tovarmi, s peňažnou ekonómiou a bankovníctvom. Vzniká meštianstvo. Od konca 12. storočia prichádzajú do severného Talianska, na pozvanie tamojších kniežat, učení Arabi a ich vplyv je nezastaviteľný / Angličan Roger Bacon, jeden z najvačších západných vedcov, postavil svoje učenie na poznatkoch z moslimského Španielska a Egypta/. Aristotelove spisy sa postupne prekladajú z gréčtiny a arabčiny do latinčiny. Vzniká nový záujem o prírodovedné otázky. Od cirkevnej teológie sa stále viac odtrhávala filozofia aj veda. Duchovný život a veda vzájomne rozvinuli slobodnejší vzťah, otvorili cestu novým vedeckým metódam a novej náboženskej vrúcnosti. Tak sa položil základ pre renesanciu a reformáciu. V renesancii /znovuzrodenie/ sa východiskom opäť stal človek.. Človek neexistoval iba kvôli Bohu. Boh stvoril človeka aj pre človeka samého, ktorý dostal možnosť slobodne sa rozvíjať. Príroda sa začala chápať pozitívne. Medzi ňou a Bohom nie je neprekonateľná priepasť, ako tomu verili v stredoveku, ale príroda je božská – dokonca je „rozvinutím Boha“. Mottom sa stal „návrat k prameňom“. Začalo sa horúčkovité štúdium gréckeho jazyka, antických rukopisov ... Dôležitými vynálezmi, pre rozvoj éry sa stali pušný prach, kompas, kníhtlač v neposlednej miere osvojenie matematiky pomocou arabských čísiel. Musel by to byť nejaký zázrak, aby nasledujúca doba nepriniesla pokrok v oblastiach vedy, množstvo vedcov, umelcov, filozofov ...
Egypt a dnešný materializmus?
Súhlasí havran


76.
označiť príspevok

havran
   16. 2. 2013, 13:18 avatar
..... a všetko je to v mene Boha súkromné vlastníctvo:
Preposielam Vám zaujímavý clánok o tom, ako je znehodnotený súcasný nicim nekrytý USD od zrusenia "zlatého standardu" prezidentom Nixonom v r. 1971 a kde speje jeho dalsie znehodnocovanie bezhranicným tlacením nových penazí (90 miliard USD mesacne) zo strany FEDu. Do pozornosti treba vziat i tú skutocnost, ze Japonci zapocali s rovnakou politikou bezbrehého tlacenia nicim nekrytých penazi (japonských jenov) a to az vo výske 150 milard USD mesacne.
Je nepochybné, ze táto menová vojna povedie k nárastu ceny zlata ako jedinej realnej meny.
V tejto súvislosti sa vynárajú dalsie otázky a to: preco je zlato umelo podhodnotené (len 1675 USD za uncu) ? kto to sposobuje? komu to vyhovuje? Odpovede na tieto otázky existujú avsak presahujú rámec e-mailového príspevku. Záujemcom velmi rád poskytnem informácie kde hladat odpovede.
Uvedená situácia jednoznacne potvrdzuje význam založenia si bankových úctov krytých realným fyzickým zlatom (bezpecné investovanie do zlata a to uz od minimálnych súm 25 resp 50€), ako najúcinnejsej ochrany pred znehodnocovaním vkladov a financných investícii. Mnohým z Vás som uz pomohol otvorit si bankový úcet, ktorý nepodlieha inflácii z ktorého klient moze kedykolvek vyberat ci uz hotovost, alebo realne fyzické zlato. O opodstatnenosti takéhoto postupu pre budúce neisté krízové obdobie svedcia okrem diania v USA a Japonsku i politikmi zakrývané a neriesené problémy v EU (takmer krach Spanielska, Cypru, problémy s talianskými bankami atd).


77.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 2. 2013, 13:22 avatar
lahoda; k Tvojim výrokom ko ateizme“
4.5. Příčiny moderního ateismu.
První znamení vzniku ateismu múžeme nalézt již v období schizmatu v 16. století. Konflikty uvnitř církve - její rozdíly, náboženský fanatizmus a války, nemožnost náboženské svobody a tolerance - zrušili věrohodnost křesťanské víry. A to jednak uvnitř církve, tak v jejím chování vúči jiným náboženstvím. Touha po vláde, po dominanci nad jinými náboženstvími, pýcha atd. ovlinili spúsob chování křesťanství vúči jiným náboženstvím. Místo pravého ducha misionářské práce a touhy po spáse všech lidí, nastalo pohrdání jinými lidmi. Přesvedčení o tom, že křesťanství je nejdokonalejším náboženstvím, bylo zneužíváno a vedlo k tomu, že se na věřící z jiných náboženství pohlíželo s nadřazeností. Byl to blud, který na jedné straně vedl často k neuspěchu misijní práce, a na druhé vedl k tomu, že přitahoval kritiku náboženství. Kritici chápali, že pokud jejich útok úspěšně zdúvodní nepravdivost křesťanství, automaticky budou jako nepravdivé „demaskována" všechna ostatní náboženství ...
... Co víc - ideje dobrého Boha se ukázala ve velkém rozporu se skutečnosí plnou neštěstí a utrpení. Od počátku novověku lidé hledají v náboženství smysl života, pomoc v nemoci a neštěstí, nyní "utrpení se stalo skálou ateismu" a otázka po existenci Boha a současně existence zla se stala jednou z největších překážek víry ... 4. ATEISMUS#


78.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 2. 2013, 13:22 avatar
Každý človek má svoj rebríček hodnôt. Či si to už uvedomuje, alebo nie /mnohé je podvedomé .../. Ak z nejakej príčiny koná proti týmto svojim hodnotám, má výčitky svedomia ... Sú ľudia, v ktorých rebríčku hodnôt je na prvých miestach boh a sú takí, ktorí ho tam nemajú. To však ešte nič nevypovedá o tom, akými sú. Rozdeľovať ľudí na zlých a dobrých, podľa toho, či veria, alebo neveria v „boha“, je rovnako nebezpečné ako rasistické a podobné ideológie ...
Spomínal si Francúzku revolúciu, ktorá okrem krvi, priniesla i uzákonenie práv človeka, ako i víťazstvo kapitalizmu nad feudalizmom ... Keď však kapitalisti zistili, že bez otrokov im zisky neporastú, vyhlásili domorodcov za „iné“, za bytosti, ktoré nemajú ľudskú dušu, takže je ospravedlniteľné ich kynožiť a zotročili, vyvraždili celé národy ... Všeobecne sa vraždí najmä tak, že uverím tomu, že tí ktorých zabíjam sú iní, ako ja a ešte ľahšie to ide, keď je Boh s nami, gott mit uns platí/lo nielen u Hitlera a tak „za Boha a za národ“ veselo zabíjame blížneho svojho ... Pod menom Ježiša Krista sa vraždilo v histórii asi najviac, znamená to, že je kresťanstvo zlé? Že kresťan je “zločincom“, tým že je kresťan? Ja si myslím, že nie. Predovšetkým, tí ktorí sa zaštitovali jeho menom, konali presne opak toho, o čom kresťanstvo vlastne je a vždy a všetko je treba vidieť v čo možno najširších historických súvislostiach, v kontexte danej doby ... To isté však platí nielen o kresťanstve, náboženstvách, ale i komunizme, v mene ktorého sa konalo zverstiev nadostač ...
Ešte poznámka: Ty si písal o komunizme ako ateizme, čo však nezodpovedá pravde. Nie každý ateista je komunistom /ateistov máš dostatok, ak nie viac, v presne protikladom tábore, v tábore rôznych kapitalistických ideológií .../ a nie každý komunista musí byť ateistom / sk.wikipedia.org /
Obraty...


88.
označiť príspevok

lahoda muž
   17. 2. 2013, 14:25 avatar
ty si typicky pokrytec
na jednej strane hovoríš: " že všetko je treba vidieť v čo možno najširších historických súvislostiach, v kontexte danej doby"
no na druhej strane všetko podavaš ako typicky ateista, jednosmerne, ideologicky, použijem celkom podarený príspevok ktorý sa ako reakcia na tvoje hluposti hodí........nechcem sa zastavat cirkvy, ale nie je mi akosi jasne, preco mimo krestanskej europy, v obdobi stredoveku nenastal technologicky boom, preco dnes napr. Japonsko, Cina nekolonizuju Mars? Ci aj tam mali dosah krestania, spolocenstvo prstena, doktor z hor, ufoni a tak spolocnymi silami branili pokroku? Ja silno ....
Vlastne chcem povedat, ze Kopernik bol knaz vyuceny cirkvou, Bruno knaz vyuceny cirkvou, Darwin knaz. Bruno bol zabity davom, papez ho odmietol odsudit. Mame najdokonalejsie pismo na svete, latinku, prevzali sme najdokonalejsi zapis cisel od inovercov, vdaka komu? Z feudalizmu a dedicnych tronov sme presli k volebnemu systemu, burzoazna revolucia, prva banka na svete boli templari... Vsetko co mame trovime vdaka RKC. Aj ked ludia boli sprosti, za to ze krava nedavala mlieko vinili carodejnice, boli hostilni voci nevercom. To vsetko tmelila cirkev. Zakazovala posuvat autoritu Krista do svetskeho prava, atd. A teraz cirkev moze za to co nemame?
a prečitaj si príspevok od Krištofa, trocha ti pomôže poutvoriť oči, prečo boli Araby na začiatku pred Európou, ak chceš všetko ako hovoríš vidieť v čo možno najširších historických súvislostiach, v kontexte danej doby
Mal by si vedieť že Europa čelila a bola v inej situacii po rozpade Rímskej ríše, ako Araby a moslimovia a ako vsade vo svete ,po rozpade velkej rise nastane chaos, staci sa pozriet co sa po rozpade stalo napr. z Egyptskou Mongolskou a pod. risami no zanikli a ich uzemeie ani dnes nevyspelo, až doteraz sa dozvedame čo boli čo boli vlasne zač.
ako napísal Krištof: "Európa spamätávala z pádu Ríma a sťahovania národov. Bolo to hlavne sťahovanie národov, ktorých Rimania nazývali barbarskými, a ich útoky, ktoré spôsobili pád Ríma a raný (temný) stredovek."
Skus si prečitať Thomas E. Woods : Ako Katolická cirkev budovala západnú Europu, západnu civilizáciu
na poli univerzity, vedeckého vyskumu, medzinarodného prava, hospodarstva, charity, etiky, a predovšetkym slobody a pravného štátu.
Napríklad pri najazdoch barbarských kmeňov , keď bolo všetko spalené povraždene, obnoviť to najviac pomohla katolická cirkev, mnisi zachovali kulturné dedičstvo .

skús si prečitať príspevok od Krištofa veľmi poučný


95.
označiť príspevok

Krištof
   17. 2. 2013, 14:50 avatar
O G. Brunovi píše polský historik Grzegorz Kucharczyk toto:
"Mnohí si tzv. Galileov prípad mýlia s upálením Giordana Bruna. Bruna predstavujú ako obeť „odporu Cirkvi voči vedeckému pokroku“. Avšak Bruna (kňaza, ktorý zanechal kňazský stav) nemôžeme porovnávať so skutočným vedcom, akým bol Galileo. Bruno sa venoval okultizmu, alchýmii a iným „paravedeckým“ disciplínam. Najzásadnejším činiteľom, ktorý spečatil jeho osud, bola jeho účasť na výlučne politickom sprisahaní, ktoré malo za cieľ zvrhnúť pápežovu vládu v cirkevnom štáte, a nie to, že bol prívržencom Kopernikovho modelu stavby vesmíru. Úcta k Giordanovi Brunovi ako k „priekopníkovi pokroku“ sa začala šíriť až v druhej polovici 19. storočia po zrušení cirkevného štátu (v roku 1870), keď slobodomurárske lóže začali Bruna vyzdvihovať. Nepredstavovali ho ako politického sprisahanca, ale ako „vedca“, ktorého Cirkev prenasledovala. Talianski slobodomurári financovali dokonca pamätník Giordana Bruna, ktorý postavili na rímskom Campo di Fiore v 80. rokoch 19. storočia (proti tomuto počinu rozhodne protestoval pápež Lev XIII.)... Nejde o schvaľovanie strašného Brunovho trestu, ale na druhej strane nesmieme zabúdať, že v Európe v tej dobe takto trestali sprisahancov."
www.milujtesa.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


90.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:29 avatar
Len zabúdaš na to, že tomu uzákoneniu MUSELO predchádzať určité kvasenie takej myšlienky, že ľudia sú si rovný. No a tú v dobe keď sa ešte ľudia klaňali cisárom ako Bohom, začalo pretláčať Kresťanstvo. Takže to že niečo niekto uzákonil, to ešte neznamená, že to bola jeho idea. A ich skutky svedčia o tom, že tú ideu iba ukradli. Tak ako ja dnešní liberáli, ktorý hlásajú slobodu, ale veriacim ju upierajú. PROSTE UKRADLI!


91.
označiť príspevok

Camo1 muž
   17. 2. 2013, 14:34 avatar
K tým komunistom:
Toto je typický príklad pokrytectva dnešných ateistov. Keď oni píšu o tom, že cirkev je zodpovedná za všetky možné zločiny v dejinách, tak ľudia ako si ty nemajú problém a nereagujú. Keby si bol totiž taký zásadový(ty si ale len zaujatý), tak by si tu v tejto téme našiel viac než dosť priestoru sa realizovať a poučiť tvojich bratov vo viere. LENŽE TO NEROBÍŠ. AKO JE TO MOŽNÉ, ve´d sa tváriš ako ušľachtilosť sama...
Imho chápeš dúfam, že argumentovať tak ako si obhajoval Francúzsku revolúciu by žiadnemu veriacemu neprešlo. Aak toto už nieje pokrytectvo tak potom nič!


81.
označiť príspevok

Krištof
   16. 2. 2013, 20:15 avatar
Ono určité pozitívne hodnoty boli aj pred kresťanstvom, napr. v antických Aténach. Tie však prehrali peloponesku vojnu so Spartou. Začalo sa obdobie nadvlády Sparty. Tam už tie hodnoty neboli, skôr napr. tvrdá výchova, pederastia (milostný vzťah staršieho muža ku chlapcovi od 12 rokov), vojny a pod. Samozrejme v Grécku bola aj filozofia, umenie a pod. Boli to však Atény, ktoré odsúdili - zrejme nevinného - Sokrata na trest smrti. Staroveký predkresťanský Rím mal tiež svoje plusy a mínusy. Na jednej strane napr. kúpele, honosné budovy a kamenné cesty, na druhej strane mimoriadne ctižiadostiví cisári (že by sa dali porovnať s egyptskými faraónmi), dobývanie sveta, koloseum, otroci a pod. Na starej gréckej kultúre si vážim "staré grécke báje a povesti" čiže ich mytológiu, v mnohom zaujímavú, poučnú a pod. (Najnovšie sa chcem zamerať viac na staré severské mýty.)

Historik T. E. Woodsa v knihe Jak katolická církev budovala západní civilizaci porovnáva tzv. grécky temnovek, spôsobený pádom mykénskej civilizácie v 12. storočí pred Kr. s tým kresťanským. Dôsledkom dórskej invázie boli tri storočia, počas ktorých písmo úplne vymizlo a muselo byť neskôr takpovediac vynájdené znovu. Európa podobnú diskontinuitu nikdy nezažila vďaka mníchom a kláštornej vzdelanosti. Novovekému rozmachu systematických vied v Európe predchádzal stredovek, tisícročné obdobie, počas ktorého sa Európa spamätávala z pádu Ríma a sťahovania národov. Bolo to hlavne sťahovanie národov, ktorých Rimania nazývali barbarskými, a ich útoky, ktoré spôsobili pád Ríma a raný (temný) stredovek. Vo východorímskej ríši, ktorá pretrvala sťahovanie národov, úpadok nenastal, hoci tam bolo kresťanstvo.

Woods, opierajúc sa o prácu uznávaného historika vedy a profesora fyziky Stanleyho Jakiho, v kresťanskej viere vidí hlavný dôvod, prečo sa sústavné vedecké bádanie vyvinulo práve v kresťanskej Európe a nie v Číne, či antickom Grécku. Hoci príslušníci veľkých starovekých civilizácií prišli s niektorými úžasne prínosnými inováciami, veda ako systematické odhaľovanie zákonov okolitého sveta im bola cudzia. Dalo by sa namietnuť, že čo ale grécká geometria, muslimská algebra či čínská astronómia? Nie sú aj toto vedecké úspechy? Stanley Jaki uvádza: "Technické inovácie grécko rímskych čias, islamu a Číny, tobôž inovácie predhistorických dôb, neustanovujú vedu a dajú sa skôr popísať ako tradičné náuky, znalosti, poznatky, techniky, remeslá, technológie alebo proste znalosť." Vedecký prístup so svojím dôrazom na experimentovanie a matematicky presné formulácie sa v histórii ľudstva vyskytol len v kresťanskej Európe. K tomu, aby mohli tieto pre vedu priaznivé okolnosti nastať, museli byť naplnené niektoré celkom konkrétne predpoklady. M. B. Foster píše, že pred vlastním vznikom vedy museli západní myslitelia prisúdiť prírode takú povahu a vlastnosti, ktoré umožnili, aby sa stala predmetem vedeckého skúmania. Všetky staroveké civilizácie (vrátane Grékov a Rimanov) považovali totiž božský princíp vždy za súčasť stvorenej prírody. Kde však každá vec alebo jav má vlastnú božskú vôľu, tam nemožno hovoriť o nejakých objektívnych zákonoch. Prínos kresťanstva spočíval v tom, že akékoľvek panteistické predstavy, zbožšťujúce samotnú prírodu, sú mu cudzie a Boh je oddelený od svojho Stvorenia (transcendencia). Vďaka tomu fungujú veci podľa nezávislých zákonov, ktoré do nich vložil racionálny osobný Stvoriteľ a tieto zákony sú prístupné skúmaniu zo strany ľudského rozumu. Inými slovami, kresťanstvo umožnilo vznik systematického vedeckého bádania tým, že depersonalizovalo prírodu.
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Samozrejme, v kresťanstve nešlo v prvom rade o filozofovanie resp. vedu a umenie, to bolo až na druhom mieste, išlo hlavne o hlásanie Kristovho evanjelia a pod. Prišlo teda niečo iné, grécki filozofi neboli v tej dobe podstatní. Okolo "kresťanského stredoveku" vzniklo veľa negatívnych názorov. Niečo z toho je pravda, niečo prekrútené, zveličené a pod. Mimochodom všimnite si, že aj mnohé známe rozprávky, napr. Soľ nad zlato sú zasadené do čias stredoveku. Ten zrejme poskytuje určité romantické predstavy a vhodné "kulisy", boli tam králi, princezné, rytieri a pod. Aj novšia slávna rozprávka Shrek sa odohráva v stredovekom prostredí, nie v starovekom Grécku či v 20. storočí. Alebo napr. diela Hobit a Pán prsteňov od Tolkiena.

Už počas stredoveku boli aj také odobia ako napr. karolínska renesancia. V skutočnosti v niektorých oblastiach - napr. čo do počtu obetí - bolo na tom horšie napr. 20. storočie. Na neskoršej renesancii sa podieľali aj kresťania, napr. Michelangelo Buonaroti. Ako o ňom píše encyklopédia ľudskej vzdelanosti: "Hlboké náboženské presvedčenie umelca, ktorý konal svoju neúnavnú prácu pre slávu Božiu a dôsledne vychádzal z Písma..." Renesancia nachádzala inšpiráciu v odkaze antiky. Nie vo všetkom čo bolo v antike, len v niečom. Vlastne sa tam spájalo kresťanské s antickým (nie učenie, len niektoré formy a prístupy).

V dnešnej dobe existujú rôzne svetonázory, náboženstvá, kultúry. To, že je niekto napr. ateista alebo kresťan neznamená, že toho druhého musí nenávidieť, môže ho tolerovať. Ak niekto chce vyznávať napr. nejaké starogermánske božstvo, ok, no mal by tolerovať aj ateistu, kresťana atď. Napokon samotné názory a presvedčenia nerobia problémy, tie vznikajú až keď sa to prenesie do nejakej totalitnej politiky.
Súhlasí lahoda, Ranexill


82.
označiť príspevok

lahoda muž
   17. 2. 2013, 13:56 avatar
vďaka za cenne informacie
Súhlasí Krištof


154.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 2. 2013, 15:57 avatar
lahoda; k „88“ ... to si reagoval na moju „78“? Mohol by si mi napísať, ktoré moje hlúposti máš na mysli? Píšeš totiž o inom ...
... aký názor máš na moju „77“?
 


157.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 2. 2013, 16:09 avatar
Camo1; ... teraz som si všimol „90“, „91“ sú reakcie na moju „78“?  Platí to isté ako som napísal v „154“ lahodovi. Píšeš o inom, než je v „78“. O akom uzákonení v súvislosti s mojimi príspevkami to píšeš? Kde obhajujem Francúzku revolúciu, komunizmus ...? 


161.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:14 avatar
...a tut0 demag0gicku dement0straciu uk0ncim m0jim 0blubenym a pravdivym vyr0k0m...:
...Na svete nebude pokoj, kým posledná tehla z posledného kostola nezabije posledného farára!" - Emil Zola ...
Súhlasí Vlado


162.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:16 avatar
Tak Zola alebo ty?

A musím ťa sklamať, ľudia si nájdu niečo iné  


163.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:19 avatar
...Nadja vrtava,nechapava...pisem,m0jim *0blubenym* a pravdivym vyr0k0m.../a nie vlastnym...
...a este je tam aj aut0r....vrrrtacka Nadja)))
Súhlasí Nadja


164.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:22 avatar
Krásnějšího nic není
Nad pořádný vrtání  


165.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:24 avatar
Oprava, úprava:

Krásnějšího nic není
Nad do Dodka vrtání


166.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:27 avatar
...Nadja,ved hej,aj ja rad vrrrtam...)))   


167.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:31 avatar
Veď viem, človek musí vedieť, do koho si môže vŕtať, k čomu je vrtanie, keď sa dotyčný hneď urazí alebo naštve?

Nie že to zoberieš ako pochvalu !!!  


168.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:35 avatar
...hehehe...stal0 sa,p0chvalila si ma sama...nuz,nebudem sa sam....aj ked si zasluzim)))   


169.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:41 avatar
Ešte som zabudla pochváliť tvoju príslovečnú skromnosť  


170.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:44 avatar
...je d0breee,ze si si sp0menula,inak s0m sa chystal saam napisat...)))   


171.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:47 avatar
Ty si jediný človek na svete, ktorému by trocha tej sklerózy len prospela  


172.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 16:50 avatar
...ja viem,ze s0m jedinny)))t0 0ni,0statni su zaskler0z0vany...)))   


173.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 2. 2013, 16:52 avatar
To ani nie, ale ty nezabúdaš hlavne na seba  


174.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   17. 2. 2013, 17:00 avatar
...jediny,na k0h0 nezabudam,je jedn0 zl0,bestia.


175.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 2. 2013, 17:02 avatar
Camo1; ... vidím, že nereaguješ ... Tak sa Ťa priamo opýtam o akom uzákonení to v súvislosti s mojou „78“ v „90“ píšeš? ... a ktoríže sú Tí moji „bratia vo viere“?
... predovšetkým však čo majú Tvoje „90“, „91“ spoločné s tým čo je v „78“?
... vedel by si mi napísať tiež aký máš názor na „77“?
 


176.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 2. 2013, 17:16 avatar
K téme:
K „1“, ale i niektorým iným príspevkom možno použiť slová z recenzie k už spomínanej knižke „Jak katolická církev budovala západní civilizaci“
Zásadní problém knihy ale spočívá v perspektivě, z níž byla napsána. Woods, který konvertoval ke katolictví krajně tradicionalistického směru, totiž historii vnímá černobíle, vybírá z ní jen to, co podporuje jeho základní tezi, že vše katolické je dobré a ostatní zlé.
www.iliteratura.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
... stručne k otázkam /doporučujem prečítať celý odkaz/, prečo veda v kresťanských krajinách predstihla Východ:
Bůh stvořil člověka jako svůj úplný obraz: jako tvůrce, ne pouze jako rozumné zvíře. Člověk mohl svou tvorbou napodobit Boha. Proto musel odhalit tajemství přírody, a to bylo možné jen tak, že přinutil přírodu, aby je vydala - mučením ohněm, destilací a jinými alchymistickými manipulacemi. Odměnou za úspěch měl být věčný život a mládí a rovněž osvobození od žádosti a nemocí. Byla to opojná vize a dala vznik vědomí, že prostřednictvím vědy a techniky může člověk přizpůsobit přírodu svým přáním. To je v podstatě hlediskem moderní vědy a dlužno poznamenat, že se takový názor vyskytuje pouze v západní civilizaci. Pravděpodobně díky tomuto přístupu po staletích zaostávání Západ předstihl Východ v poznání fyzického světa.
www.kip.zcu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.skředověk


177.
označiť príspevok

lahoda muž
   17. 2. 2013, 20:25 avatar
J.Tuul.
tým mojím príspevkom 88 som reagoval na všetky tri tvoje príspevky, aspon z časti, aj keď nie dostatočne, lebo sa my nechce sa rozpisovať

a na tvoju 77 iste z časti maš pravdu ale pozeráš sa na všetko iba jednosmerne z tvojho subjektívneho a ateistickeho pohľadu
a nie v najširších historických súvislostiach, v kontexte danej doby, ako hovoríš


178.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 2. 2013, 16:20 avatar
lahoda; ... to som rád, že rovnako ako inde, aj „77“ dosvedčuje, že sa pozerám na všetko iba jednosmerne z môjho subjektívneho a ateistického pohľadu a nie v najširších historických súvislostiach, v kontexte danej doby ...  Som rád preto, že „77“ nie je môj pohľad. Takto sa to učia na teologickej fakulte v Prahe. Doslovne som opísal z „Fundamentální teologie“ /Th. Dr. Bogdan Pelc/ Skript pro prezenční studium, ktoré mám od svojho priateľa, v tom čase mnícha – premonštráta ... 
Čo sa týka aj mojich ostatných príspevkov /sú vytrhnuté z iných diskusií, ale súvisia i s touto témou a bolo mi jednoduchšie ich dať neupravené – aj tak by som sa väčšinou len opakoval ... / v podstate na ne nereaguješ, píšeš o inom, než čo som v nich uviedol ja ...
O tom ako a prečo „vzdelanostne“ Západ predbehol Východ máš vysvetlenie v odkaze, ktorý som dal v „176“ – „Historie vědy“. Určite je erudovanejším, než by som mohol poskytnúť ja. Niečo málo, laicky, zjednodušujúco, však k tomu napíšem. V istom zmysle by sa dalo povedať, že vzdelanosť v kresťanských krajinách, rozvoj vedy ... bol možný napriek náboženstvu. Napr. v moslimskej ríši, pre moslima, nebolo možné nijako spochybňovať učenie Koránu, ktorý sa berie doslovne a svetská moc s náboženskou je tu úzko previazaná ... V kresťanstve, v judaizme, na rozdiel od iných náboženstiev, je možné viesť diskusie o otázkach viery a výklad písma nie je nemenným. Kresťanská cirkevná moc je od začiatku od tej svetskej oddelená, i keď vzájomne sa ovplyvňujú ... Ak chceme hodnotiť stredovek, treba vidieť životné podmienky tejto doby, keď sa rozpadla jedná veľká ríša zo svojimi hodnotami, poriadkom, istotami ... vidieť rôznymi vojnami, nájazdmi „barbarov“, vypálené mestá, morom zdecimované, hladom týrané obyvateľstvo ... v neposlednom rade poznatky, ich úroveň, myslenie, náboženstvá danej doby ... Dalo by sa podrobnejšie, ale bolo by to dlhé a hlavne len laické ... Nečudo, že v takejto situácií bol dôraz kladený na spásu duše uväznenej v hriešnom tele /aj bosorky upaľovali, aby oheň očistil ich duše .../. Postupne však svet smeroval k lepšiemu. Budovali sa nové mestá, vznikalo meštianstvo, rozbehol sa obchod ... a telo sa stalo chrámom duše, o ktorý treba pečovať a nie trýzniť ho ... Zmenil sa náboženský výklad, náboženský pohľad na človeka, prírodu, svet ... Kým v Ríme bola veda viac-menej zábavkou /napr. už v tej dobe bol vynájdený parný stroj, ale používali ho len ako dômyselnú hračku ... načo inak, veď otrokov bolo nadostač/ v renesancii nachádza praktické využitie /napr. ja som sejačku – a nielen sejačku - vymyslel preto, aby som uľahčil prácu poddaných, v neposlednom rade zvýšil výnosy siatin  .../ ...


179.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 2. 2013, 16:32 avatar
lahoda; Nedá mi, aby som, čo najstručnejšie nereagoval, aspoň na časť, toho čiernobieleho videnia v „81“
Sokrata odsúdili na smrť /mohol si vybrať, ak neodvolá svoje názory, medzi doživotným vyhnanstvom a jedom .../ v dobe, keď Aténskej demokracii tvrdo konkurovala Spartská oligarchia a Sokrates bol zástancom oligarchie /morálky .../ tej Sparty, ktorej kráľ Leonidas, s tisíckou svojich verných Sparťanov, dobrovoľne obetovali svoje životy pre záchranu Atén a jej demokracie /“ Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám“ .../... ktovie ako by to dopadlo s celou našou európskou civilizáciou, kresťanskou kultúrou, ak by sa Peržanom podarilo poraziť Grékov a pričlenili by ich k svojej kultúre, pod ich despotickú monarchu ... samozrejme je to hypotetické ...
 


180.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 4. 2015, 02:02 avatar
Lahoda,máš len v niečom pravdu-ale o tom nie je kresťanstvo. Katolícky kňaz Porubčan v knihe "Apokalypsa"/str.14/ napísal niečo podobné......: "Ked raz po dvoch tisícročiach vzdelaný kresťan vystúpi na obhajobu svojej cirkvi, už sa ani velmi nepokúsi argumentovať láskou, ktrorou táto zaplavila dejiny/ako by aj mohol/, ale skôr sa bude uchylovať len k vyzdvihovaniu zásluh, ktoré mala táto na poli pokroku, umenia, vedy a kultúry".
Chápeš! Kresťanstvo je o láske , o jej šírení, o poukazovaní,že jediným liekom pre toto choré ľudstvo je "Božie kráľovstvo",a nie vedci,ani kultúra,politici,vlády...atd. Stav dnešného sveta je dôkazom,že niekto zanedbal to,čo malo byť prioritné.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena sa vydáva s nádejou, že manžela zmení. Ale on sa nemení.
Muž sa žení s nádejou, že sa žena nezmení. Ale ona sa mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(407 057 bytes in 1,275 seconds)