Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Čo motivuje správanie človeka, ľudí?

37
reakcií
1218
prečítaní
Tému 30. marca 2013, 14:54 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
22. 08. 2009
65
12. 02. 2011
4
21. 04. 2013
17
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 14:54 avatar
Niekedy sa dá stretnúť s takým naturalistickým ponímaním správania ľudí, s akousi biologizujúcou koncepciou. Môže to súvisieť okrem iného s evolučnou teóriou a hlavne s jej naturalistickou interpretáciou. Môže to však pôsobiť aj redukcionisticky, vulgarizujúco alebo obmedzujúco. Podľa toho sú ľudia len trochu vyvinutejšie zvieratá (živočíchy), nemajú žiadny vyšší zmysel života, preto hlavná motivácia ich správania súvisí s biologickým rozmnožovaním, zachovaním rodu, šírením génov a pod. Napríklad naturalista Jay D. Glass (1998) hovorí o troch bio-behaviorálnych imperatívoch pre zvieratá i ľudí: 1. hierarchie dominancie, 2. teritoriality, 3. sexuality. Ide podľa neho v podstate o to, aby sa daný jedinec pokiaľ možno biologicky rozmnožoval a tomu je všetko prispôsobené - aj hierarchia dominancie a teritoriality. V dávnejších dobách takéto koncepcie neboli, teda akési "pozvieračťovanie" človeka, hoci aj vtedy niektoré kmene uctievali zvieratá, alebo nosili na hlave prilbu so zvieracími rohmi a pod. Väčšinou však boli ľudia ponímaní ako zmysluplné tvory s dušou, odlišné od zvierat, resp. aj zvieratá boli považované za zmysluplné tvory.

Čo teda primárne motivuje ľudí - biológia, gény, alebo psychická a spoločenská sféra? Čo je pri motivácii správania ľudí hlavné - psychická oblasť, alebo biologická (naturalisticky)? Napríklad: Keď sa ľudia, muži a ženy "ukazujú", pokiaľ ide o obliekanie, krásu, "svaly", ale aj inteligenciu, schopnosti, peniaze atď. Čo je za tým? Môj názor je, že ide primárne o špecificky ľudské psychické a spoločenské motívy (najskôr podvedomé). Ľuďom ide väčšinou o spoločenské uznanie a sebaúctu, sebaocenenie. Istá autorka hovorí o "cite sebahodnotenia". Súvisí to s ľudským egom (ja). "Hierarchia dominancie", postavenie v neformálnej skupine (napr. "partia" má tiež ten význam. Avšak záleží aj na ambíciách a schopnostiach daného jedinca. Niekomu vyhovuje skôr nižšie postavenie, nie je "ctižiadostivý", rád slúži (nie z presvedčenia či lásky, je to proste taký typ). Každý však má svoju hrdosť. Nechce, aby ho znevažovali, zosmiešňovali či urážali. Veľakrát ľuďom ide o prestíž, dobrý pocit zo seba alebo sú ctižiadostiví. Samozrejme, nemá to nič spoločné s rozmnožovacím pudom (môžu byť napokon aj bez potomkov, prípadne mať len jedno dieťa). Hlavne toto "ego" - a nie "biológia" - je aj za porovnávaním sa s inými, súperením, závisťou a pod. Čo sa týka ctižiadosti, ambicióznosti, tá môže byť v poriadku podľa príslušných schopností daného človeka, ak tým zároveň poslúži aj iným. Horšie je, keď je niekto nadmerne ctižiadostivý, keď ho ženie nejaký "komplex" alebo nepozná svoje hranice, zároveň tým škodí aj ostatným (hlavne v riadiacej funkcii). To je opak lásky: k sebe, druhým, k životu i Bohu. Práve rôzne duchovné systémy, ako budhizmus alebo kresťanstvo, učia, ako obmedziť svoj egoizmus, ako byť viac láskavý.

Príklad: Nejaký intelektuál naturalista typu Glassa uvažuje asi takto: "Keď vydám svoju skvelú knihu, možno tým vlastne nadobudnem úspech, zlepší sa moje postavenie v spoločnosti (hierarchia dominancie), ľahšie si nájdem vhodnú ženu a budem sa môcť rozmnožovať (sexualita)." Tým si akože uvedomil svoju inak podvedomú údajnú motiváciu. Treba povedať, že takéto imperatívy môžu platiť vo zvieracej ríši. Ale samotný Glass nie je motivovaný primárne takto, lež nevedome svojím egom, túžbou po sláve, uznaní a pod. Tam hrá nejaká jeho biologická reprodukcia iba ak sekundárnu úlohu.

Samozrejme, nie všetko je motivované "egom". Napr. niekedy človek hovorí pravdu alebo slúži druhým a nesleduje nejaké svoje sebecké záujmy, ba sebe tým môže prípadne aj uškodiť. Napokon aj spolupráca medzi ľuďmi je skôr o "sociálnom", nie "sebeckom".

Sekundárne, v druhom rade ľudí môžu motivovať aj biologické pudy v súvislosti s rozmnožovaním, zachovaním rodu. To je normálna vec, u ľudí sa tomu hovorí "vytvoriť si rodinu", "mať deti"...

Taktiež nás motivujú estetické vnemy či (po)city: krásne veci, ľudia, príjemné pocity. Nie je to len bio-sexuálne, pretože niekomu sa môže páčiť aj osoba rovnakého pohlavia a pritom nie je homosexuál ani bisexuál. Takže nejde vždy o sexuálne motívy (naturalisticky), skôr estetické hodnotenie a (po)city. Ďalej môže niekoho motivovať moc, relatívna záruka pohodlnejšieho života, "užívanie si", hľadanie životného partnera (aby človek nebol sám). Samozrejme, aj záujem o vyššie dimenzie života, ale to už je trochu mimo témy.
Súhlasí Malá Zoe


2.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 14:55 avatar
Aký máte názor? :-)


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:15 avatar
a to ego ..egocentrizmus býva niekdy u ľudí až prehnane silný, takí dokážu cielene ísť za svojim záujmom /čo by nevadilo/.. ale vo väčšine prípadov to býva na úkor niekoho ..komu kľudne zničia život, kariéru , manželstvo ..a svedomie nemajú..čo sú tak zahĺbení len do seba a pre seba.


11.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 15:23 avatar
veru, niektorí sú bezohľadní egoisti že až...


10.
označiť príspevok

nenapadna
   30. 3. 2013, 15:23 avatar
mna motivuje laska k zivotu,deti,pokora,laska,dobro,zlo,boh,ja,zvedavost,pochybnost,viera,dovera,ludia,zvierata,priroda a hodnoty,ktore su mi blizke.v zhrnuti motivuje ma moj zivot a motivuje ma aj zivot inych.
Súhlasí Krištof


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:29 avatar
tak bez lásky sa ozaj nedá nič plodné robiť ani stvoriť, tvoriť ...človek musí mať rád to, čo ho motivuje a čo robí.
Súhlasí nenapadna


17.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 15:34 avatar
Nenápadná, ty si uviedla takú hodnotnejšiu motiváciu. Mne v tejto téme šlo hlavne o to, prečo sa ľudia "ukazujú" a pod.


21.
označiť príspevok

nenapadna
   30. 3. 2013, 15:52 avatar
kristof nedavno som pozerala film proc.mozno si ho videl,je to film z 80 rokov nakruteny na zaklade skutocnej udalosti. a poukazuje na vandalizmus a ludske spravanie v dave.v zavere toho filmu bolo vyjadrenie psychologa.presne znenie si nepamatam,ale bolo to v zmysle,ze kazdy clovek tuzi po sebe nieco v tomto zivote zanechat,urobit ,stopu,otlacok a povedat si toto som urobila ja,ked sa mu to nepodari v dobrom smere,urobit nieco hodnotne,tak chce zanechat odliatok aspon v zle.co myslis kolko pravdy je na tom?


27.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 16:10 avatar
Fromm to hovorí asi tak, že primárne chce človek tvoriť niečo hodnotné a keď nemôže z nejakých dôvodov, tak chce ničiť a niečo po sebe zanechať. V prípade toho filmu Proč natočeného podľa skutočnej udalosti tam hral zrejme úlohu tlak tej skupiny, alkohol, prehnané "fanúškovanie" a pod. Neviem nakoľko mohla pri tom ich vandalizme hrať úlohu aj túžba tvoriť/ničiť, niečo zanechať, ale asi čiastočne to tam figurovalo
Súhlasí nenapadna


35.
označiť príspevok

ruwolf muž
   31. 3. 2013, 23:51 avatar
Myslim, ze si znova nieco nepochopil, ako zvycajne.

To ego je to zvieracie - to, ze sa niekedy prejavuje aj inak ako sexualne, to je uz len pozlatko.

Ano, vacsina ludi ma empatiu, ale jej zaklady maju aj niektore zvierata. Spolupraca je prirozdenou sucastou zvierat zijucich vo svorkach.


36.
označiť príspevok

Krištof
   2. 4. 2013, 14:36 avatar
To je tiež názor. Avšak naturalisti redukcionisti typu Glassa nehovoria nič také o ľudskom egu, ctižiadosti, sebaúcte, sebarealizácii, spoločenskom uznaní, uplatnení, psychickej sfére etc. Už vôbec tieto vlastnosti neaplikujú na zvieratá do ich ríše. Hovoria o geneticko behavioralnych imperatívoch, sebeckých génoch, pudoch a pod.


38.
označiť príspevok

ruwolf muž
   10. 4. 2013, 09:55 avatar
Myslim, ze si to zase nepochopil...
Hovoria o ľudskom egu, o ctižiadosti, o sebaúcte, o sebarealizácii, o spoločenskom uznaní, o uplatnení, len popisuju ich povod...


3.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:03 avatar
väčšinou u ľudí je to nejaký vzor - typ človeka, myslím správaním..často aj vizážou, ktorému sa chcú podobať. bo sa im to páči.., a prekvapivo niektorí .hlavne mladí, chcú byť ako tí veľkí ..a skutočne sú natoľko motivovaní, že to aj niekam dotiahnu..samože je to individuálne..nikto nedokáže urobiť zo seba presnú kópiu svojho idolu ..či vzoru.
takže je to vždy nejaká nepriama motivácia, inšpirácia ..)
iná vec je , ak je človek vyzretí natoľko,.. že je sám sebou ..a natoľko má bohaté svoje vnútro, že sám je silná individualita ktorá nepotrebuje ísť po vzore niekoho.


6.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 15:10 avatar
Ónya, aj to je jeden uhol pohľadu, jedna stránka veci, niečo na tom bude...


9.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:20 avatar
každá silná osobitá individualita sa stáva osobnosťou a pre niekoho vzorom..)
Súhlasí Krištof


4.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:04 avatar
*vyzretý


5.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 15:07 avatar
Nic ine ludi nemotivuje ako tuzba po moci... Nech to beries z akejkolvek strany stale je to len tuzba po moci. Ono vlastne je to tuzba po štastí akurat nikto nevie ako na to a tak sa to zvrhlo len na boj o moc.
Mimochodom pre tvoju informaciu robis chybu ak v myslienkach spajas "JA" s egom. Spominal si budhizmus ten myslim dost siroko pojednava o tychto rozdieloch.


8.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2013, 15:19 avatar
Čo sa týka moci, záleží aj na type osobnosti. U niekoho má veľký význam, u iného menší a u ďalšieho môže hrať úlohu skôr niečo iné. S tou túžbou po šťastí - niečo na tom bude. Natokoľko tomu rozumiem, ego sa v duchovných systémoch chápe ako nižšie ja, pričom existuje aj vyššie ja. Možno je to tak ako s človekom - ego je ako dieťa či dospievajúci, vyššie ja ako dospelý


12.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:26 avatar
nie vždy je to túžba po moci..skôr túžba niečo dokázať, uspieť sám pred sebou..pre dobrý pocit.
Súhlasí clear1


13.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:28 avatar
..k 12- ke)..tak ako napr. športovci, majú cieľ ktorý chcú zdolať v najkratšom čase ..pre svoju výhru.. že niečo dokázali..že prekonali samého seba...celý rok na sebe pracujú..)


18.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 15:49 avatar
to si odporujes vitaztvo nieje dosiahnuta moc? To je jedno ci vitaztvo sameho nad sebou....
Súhlasí Ónya


19.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:51 avatar
mather..myslela som že myslíš túžbu po moci ako moc mocipánov. 


23.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 15:57 avatar
nie myslel som to vseobecne tuzba po moci je pocit ktory si musi sam v sebe kazdy identifikovat... tuzba po moci moze byt aj to ze niekto sa snazi byt sympaticky... je to tuzba po tom presvedcit ostatnych o svojich kvalitach teda premoct ich predsudky alebo obalamutit ich zrak...


20.
označiť príspevok

clear1 muž
   30. 3. 2013, 15:52 avatar
Víťazstvom samého nad sebou získavaš zároveň aj moc nad sebou ?


22.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:54 avatar
že odpopviem aj ja..asdi áno, pretože ak získam moc na d sebou viem sa ovládať, viem prinútiť svoje ja k niečomu mám pred sebou a k tomu čo robím rešpekt ..teda pevná vôľa všetko zdolá.


25.
označiť príspevok

clear1 muž
   30. 3. 2013, 16:01 avatar
No veď tak som to myslel aj ja. V istom zmysle môže byť, ale.. To že sa mi dnes podarí drepnúť takú váhu akú som doteraz nikdy nedrepol, ešte neznamená, že získam moc napr. nad svojou psychikou. Budem taký istý ako aj pred tým, ak som niekoho neznášal, tak ho budem rovnako neznášať. Žiadnu moc som nezískal. Takže asi by bolo dobré zadefinovať akú moc máme na mysli


26.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 16:05 avatar
pevna vola je na nic ta len podporuje tuzbu po moci a ego a egom je aj znetvorene toto porekadlo povodne to nebolo pevna vola vsetko zdola ale dobra vola vsetko zdola.... treba mat dobru volu byt lepsim clovekom ... mozes sa zatinat kolko chces snazit byt lepsia splnit vsetky ulohy ktore sa od teba ocakavaju a vsetko dosiahnes pevnou volou ale nebudes lepsia a uz vobec nebudes stastna... v podstate len stastny clovek siri okolo seba pohodu a tam kde je pohoda sa daju aj pripadne konfilkty ci ine problemy lahko riesit.


28.
označiť príspevok

clear1 muž
   30. 3. 2013, 16:11 avatar
Pevná vôľa je na nič ? Vieš koľko vecí máš len vďaka niečej pevnej vôli, a vďaka tomu že bol dostatočne veľký egoista na to, aby sa nenechal odradiť počiatočnými neúspechmi ? Ani Tvoj notebook nevznikol z večera do rána


29.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 16:16 avatar
Suhlasim, ale je mi to na nieco som stastnejsi ? Keby radsej ludia nezabili cit a mudrost nepotrebovali by sme pocitace ani internet...
Súhlasí clear1, nenapadna


24.
označiť príspevok

mather muž
   30. 3. 2013, 15:59 avatar
ech... moc nad svojou vlastnou slabostou ziskas tym ze sa prekonavas.... na zaciatku treningu si napriklad nevies predstavit ze by si zdvihol 100kg cinku a potom ju zdvihnes....


14.
označiť príspevok

clear1 muž
   30. 3. 2013, 15:28 avatar
Čítal som, že všetko čo sa robí, sa robí iba preto, aby sa nakoniec šukalo..
Súhlasí Ranexill


16.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 3. 2013, 15:31 avatar
ano clear..všetko začína a končí sexom.., a to dobré medzitým si treba užiť ,.. 
Súhlasí clear1


33.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 3. 2013, 20:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

Ranexill muž
   31. 3. 2013, 20:17 avatar
Milujte sa a mnozte sa!
Je zakladny prikaz biomechanickeho stroja. Vsetky ostatne prikazy su druhotne.


30.
označiť príspevok

He-Man
   30. 3. 2013, 16:46 avatar
Motivuje ma zivot, demotivuju ma len ludia.


31.
označiť príspevok

regulus muž
   31. 3. 2013, 09:32 avatar
Odmena.


32.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   31. 3. 2013, 18:33 avatar
Motivuje nás celé spektrum vecí, od základného pudu sebazáchovy, kedy je motívom prežiť, až po hlboký cit lásky, kedy je motívom nie naše blaho, ale blaho iných.
Súhlasí Krištof


37.
označiť príspevok

mohammed žena
   10. 4. 2013, 02:42 avatar
dello drahá,

Moje meno je slečna Barika mohammed, vysoký dobre vyzerajúce mladé dievča, tak krásna a starostlivá s dobrým pochopením, veľtrh v pleti, starostlivosť s dobrou zdieľanie, honesty.I videl váš profil tu, ktorý ma zaujíma veľa a rozhodol som sa kontaktovať you.I naozaj chcete mať dobré priateľstvo s vami, aj keď ste sa vzali, môžeme byť priatelia, mám dôvod výberu Vás ako môj priateľ, prosím, ak chcete vedieť, more.Please ma kontaktovať cez tento môj e-mailovú adresu (barikamohammed97 @ yahoo.com) Musíme si pohovoriť, a poznať svoje vlastné viac a rovnako zdieľať fotografie na každý other.hope počuť od vás. Prosím, odpovedzte mi s mojím e-mailovú adresu tu (barikamohammed97@yahoo.com) Yours New Friend slečna Barika, Ďakujem.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:08,  ja strach z komunizmu nemam, len vidím v tom neskutocnu hluposť....a fasizmu...
dnes, 10:08,  Akonáhle povieš, že nemôžeme vystúpiť z EU, tak ja poviem z princípu, ze chcem...
dnes, 10:00,  Múdro píšeš. Skutočny znovuzrodený kresťan nemá dokonca strach ani z návratu komunizmu...
dnes, 09:51,  skutočny znovuzrodený kresťan nema strach z veci ktore sa deju okolo neho....Tato zem nie je...
dnes, 09:40,  moderne je mať strach z migrantov....mufko by vedel o tom hovoriť.....dufam že sa už...
dnes, 09:22,  Strach je vždy duchovná realita. A snaží sa uchopiť duše ľudí, aby mohol riediť ich...
dnes, 09:01,  v tomto pripade ani nevie prečo gága......
dnes, 08:59,  Len idioti chcu vystup Slovenska z EU.....Jedine že by chceli aby kľaklo....a minule dlhy...
dnes, 08:55,  A toto čudo má silu tu poúčať o niečom druhých.... *13 On je realita sama *13...
dnes, 08:48,  Lasica? Starý skurvyzmrd. Suchý úbožiak, ktorý sa vyštveral po chrbáte Satinského. Jeho...
dnes, 08:46,  Strach, že keď opustíme EU, tak to bude náš ekonomický "koniec"? Strach, že keď...
dnes, 02:23,  https://www.youtube.com/watch?v=Fhy9TQiHegU Toto je zrejme to, čo potrebuješ vidieť
dnes, 01:51,  https://www.youtube.com/watch?v=JGJQfYyfpOA
dnes, 01:48,  Čo si pustíme pri výrobe naozaj domácej medoviny: Od 0:58...
dnes, 00:23,  Časť č. 2 je zaujímavá.
dnes, 00:22,  Zachoval som originálny názov. Tak sa ten seriál volá. Do Slovenčiny nebol preložený.
dnes, 00:10,  A je pre teba náročné, alebo dokonca nemožné, či dokonca nechcené na Slovenskom fóre to...
včera, 23:58,  Lebo je to v češtine. I názov tej série dokumentov.
včera, 23:15,  Proč si nedal názef vlákna v slovjenščtine ?
včera, 23:04,  Tie bytosti, ktoré mučia ľudí v pekle, sa prezentujú samozrejme aj na zemskom povrchu. Tu si...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 525 bytes in 0,557 seconds)