Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čo je Zelený štvrtok? Je to ustanovenie sv. Eucharistie(sv.príjmania) a sviatosti kňazstva Pánom Ježišom.

49
reakcií
1201
prečítaní
Tému 13. apríla 2017, 12:30 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 12:30 avatar
Prečo je zelený štvrtok pre nás taký výnimočný?
Pozývam vás, aby sme sa spoločne zamysleli nad nastávajúcimi chvíľami Veľkej noci. Je smutné, ale je to tak, že mnoho, a to nielen mladých ľudí vidí v tomto najväčšom cirkevnom sviatku, iba nejakú tradíciu, folklór, zvyk, ktorý je v ich vedomí zafixovaný ako šibačka či oblievačka, pričom to najpodstatnejšie, čo je zmyslom kresťanskej viery a kresťanského žitia im mnohokrát uniká. Preto sa pokúsme viac vhĺbiť a ponoriť do veľkého veľkonočného tajomstva našej viery.

Zeleným štvrtkom vstupujeme do Veľkonočného trojdnia, počas ktorého si osobitne pripomíname slávenie Poslednej večere, pri ktorej Pán Ježiš obetoval Bohu svoje telo a krv pod spôsobom chleba a vína ako výkupnú obetu za nás všetkých, a aj nám dal príkaz požívať tento pokrm, aby sme tak raz vošli do nebeskej slávy. (porov. Jn 6, 54 - 58) Kristus pri Poslednej večeri ustanovil sviatosť Eucharistie, no ustanovil i ďalšiu sviatosť - sviatosť kňažstva, aby Boží služobníci - kňazi, slávili Eucharistiu, aby sa vedeli rozdávať tak, ako sa dáva Kristus v malom kúsku chleba. No tieto slová nepatria len zasväteným, patria nám všetkým. Ježiš je vzor, dáva príklad služby, príklad, ako máme žiť pravé Kristovo evanjelium. Tak ako sa on prepásal zásterou a začal umývať apoštolom nohy, tak si aj my máme navzájom umývať nohy. Myslím si, že tieto slová nepotrebujú nijaký komentár. Už jasnejšie to Pán ani nemohol povedať a dosvedčiť. Tu jasne vidieť, že nie sú to len slová, ktorými učil, ale skutočná služba.

Vieme, že bez pravidelného pokrmu pre telo, by sme dlho nevydržali. No vieme aj to, že nielen naše telo potrebuje pokrm, že tak, ako potrebujeme pokrm pre telo, pre svoj biologický život, potrebujeme aj pokrm pre dušu, pre svoj duchovný život.

Jánovo evanjelium opisuje zázračné rozmnoženie chleba, zázrak, ktorý urobil Pán Ježiš, keď nasýtil z piatich chlebov a dvoch rýb celý zástup ľudí - len mužov tam bolo päťtisíc a k nim treba prirátať ženy a deti. Potom, čo sa všetci nasýtili, nazbierali ešte dvanásť plných košov odrobín. (porov. 6, 1 – 14) Toto zázračné rozmnoženie chlebov je prípravou na ustanovenie Eucharistie. Pripomeňme si slová, ktoré evanjelista opisuje pri tomto zázraku: Pozdvihol oči k nebu, dobrorečil, lámal chlieb a dával učeníkom... Toto sú slová Eucharistickej modlitby, ktoré aj kňaz hovorí pri svätej omši, keď sa z chleba stáva telo Pána Ježiša a keď víno premieňa na Kristovu krv. To je to nepochopiteľné nesmierne tajomstvo, z ktorého každý z nás má čerpať silu pre svoj každodenný život, lebo Eucharistia to je opravdivý Kristus pod spôsobom chleba a vína, to je Večný chlieb, ktorý sa láme a dáva nám všetkým.

Eucharistia má úžasnú moc, dáva človeku to, čo nikde nemožno dostať ani si kúpiť. Jej prijímanie nás zjednocuje s Ježišom Kristom, rozmnožuje v nás posväcujúcu milosť, oslabuje našu náchylnosť na zlé a dodáva nám silu konať dobro, očisťuje nás od všedných hriechov a chráni nás pred ťažkými hriechmi. Robí človeka šťastným, spokojným, vyrovnaným pri rozličných neľahkých životných situáciách, dodáva mu silu a optimizmus.

Spomenul by som tu moju osobnú skúsenosť. Chodil som chorým podávať Eucharistiu a pritom ma oslovil príklad jedného už vyše deväťdesiat ročného starčeka, ktorý mal amputované obidve nohy. Bol už asi desať rokov na vozíčku. Vždy, keď som prišiel k nemu, bol som veľmi povzbudený, lebo hoci nemal nič a bol odkázaný len na pomoc druhého, mal to najcennejšie, čo mu dodávalo silu do jeho každodenného neľahkého života. Bola to Eucharistia, liek na ľudské slabosti, posila do bojov a zápasov a nádej na večný život.

V knihe proroka Izaiáša čítame to, čo hovorí Pán: Kto je smädný, nech príde, aj ten čo nemá peniaze. Poďte, kupujte bez striebra, víno a mlieko bez platenia.

Boh nám dáva všetko zdarma. On neurčuje výšku ceny, za ktorú by sme si ho mohli kúpiť. On je Bohom všetkých, pre všetkých. Záleží od konkrétneho človeka, či chce čerpať z tohto nevysýchajúceho prameňa Eucharistie pre svoj život.

Veď akou veľkou láskou nás musí milovať náš nebeský Otec, keď za nás ako výkupnú obetu dal svojho Jednorodeného. On, Ježiš, Boží Syn nám svojou nekonečnou láskou, ktorá sa prejavila na kríži, zaistil večný život, a tak sa nám dal za pokrm a nápoj v Oltárnej sviatosti.

A aká je moja úcta a vďačnosť za všetko, čo pre mňa Boh pripravil, čo mi dal?

Ako si uctievam Pána v Eucharistii? Prichádzam ho pravidelne pozdraviť, pokloniť sa mu, načerpať silu, odprosiť, poďakovať , ale aj poprosiť?

Kristus o sebe hovorí: Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať a kto verí vo mňa nikdy nebude žízniť. Kristus na nás čaká, preto sa nedajme prosiť, nebuďme minimalistami! Nemôže nám predsa stačiť aspoň raz v roku sa vyspovedať a prijať Oltárnu sviatosť. Veď tak, ako človek potrebuje pokrm, ktorý zasycuje naše telo, tak má byť pre kresťana svätá omša tým, čo dáva pokrm Eucharistie a Božieho slova. Vyzýva nás k tomu aj Svätý Otec Ján Pavol II., keď hovorí: Účasť na Eucharistii každého pokrsteného človeka má byť srdcom každého jedného dňa. Ďalším príkladom pre nás môže byť ruženec Svetla, kde v piatom desiatku sa zamýšľame nad tajomstvom: ...Ježiš, ktorý nám dal seba za pokrm a nápoj v Oltárnej sviatosti.

Majme to vždy na pamäti a nezabúdajme pravidelne pristupovať k sviatosti pokánia, a tak očistení od hriechov prijímať samého Krista pod spôsobom chleba a vína, lebo Eucharistia nám otvára bránu do večného života.

Ľuboš Hašan, diakon


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 12:30 avatar
Aké jasné, ale pritom mnohým nám neznáme berieme Veľkú noc ako sviatok, kde treba mať upratané a poriadne, nakúpené, ak výjde čas, tak aspoň v nedeľu na omšu - niekedy stačí aj pred kostol. Potom berieme Veľkonočný pondelok ako čas návštev a pohostenia olievačov a dávanie výslužky(peniaze, vajíčka, čokolády). Muži neznášajú byť v obleku a chlapcom sa nechcem chodiť na návštevy. Dospelé ženy tŕpnu, kedy kto zazvoní, nechať sa oliať a potom s úsmevom núkať a nosiť na stôl. A parkrát do dňa sa to zopakuje. A totálne vyčerpavajúce je, ak nejaký opozdilec príde neskoro po poludní napr. o 16.00 h., keď už chcú mať ženy a dievčatá pokoj a spratané zo stolov. Dievčatá tŕpnu či oblejú s pohárom alebo s pohárikom vody alebo akú smradľavú voňovaku budú mať na vlasoch a šatách. Ku večeru si všetci vydýchnu oblečú do pohodlných domácich šiat a povedia si. Konečne Veľká noc za nami. Lebo ako to býva zvykom pred veľkým sviatkom je nepokoj, každý stresuje a viac ako isté, že sa v rodine pohádajú na blbosti. Tak toto je taký svetský obraz a realita Veľkej noci - taký zvyk. Ale Veľká noc je o inom, o zmŕtvyvstalom Ježišovi Kristovi. Nuž, ale aj zvyk k tomu patrí.


3.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 12:32 avatar
Este ze sa zachovali nabozenske zvyky


19.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 14:47 avatar
Moje taraniny pretrvaju veky


24.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 15:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 15:09 avatar
To hovorili o vsetkych prorokoch


26.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 15:09 avatar
Jedneho dokonca ukrizovali


28.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 15:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 15:25 avatar
Ludia ako ty su vzpurni

A preto neakceptuju co proroci ako ja hlasaju

Ale to nie je podstatne

Posluzil si svojim sposobom


36.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 17:08 avatar
Ano Pravda pre teba je to co ti vyhovuje A blud to ostatne

Viem ako funguje tvoj algoritmus


44.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 17:15 avatar
Podla tohto algoritmu sa neriadis


47.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 17:21 avatar
Teraz si presne popisal co a ako vlastne robis

Dakujem


49.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 12:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 13:20 avatar
názov videa čo si sem dal je: Brazílska protestantská pastorka rozbíja sochu Panny Márie
http://www.youtube.com/watch?v=m2IuEs5pi-o Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


PS: Názov hovorí sám za seba. A jej čin je veľmi smutný a ukazuje ako nesprávne chápe kresťanstvo a ako veľmi sa rúha sa týmto činom rúha Pánovi Ježišovi a Matke Ježišovej.

Je to veľmi smutné čo robí a veľké nepochopenie čo je kresťanstvo.


6.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 4. 2017, 13:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:27 avatar
Biblia sa nevykladá systémom nájdem kľúčové slovo, hodím do online Biblie a už citujem a idem do toho. Potom tí čo nesprávne vykladajú a je jedno či sú to nábožensky založení alebo ateisti - potom im vyjde taký blud, že náš Boh, Pán Ježiš káže o násilí a o ničení vecí či ľudí. Ale toto je podiel samovykladačov Biblie.Okrem toho, platí už Nový zákon a nie Starý zákon. Nie je sa čomu čudovať, že mnohí majú názor na Boha, že je zlý, pomstychtivý a vyzýva na vandalstvo.


10.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:38 avatar
Aký je dôvod, že modifikuješ videa, aby neboli v štandardnej veľkosti a nebolo v nich vidieť pôvodný názov videa?


14.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:45 avatar
Je mi ľúto, že neodpovedáš k veci a pravdivo. Nikto sa nepýtal, kto dal na server videa. Pýtala som sa niečo iné. Chceš povedať, že videa nemodifikuješ - ich veľkosť, zobrazenie?


22.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 15:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:28 avatar
Biblia sa nevykladá systémom nájdem kľúčové slovo, hodím do online Biblie a už citujem a idem do toho. Potom tí čo nesprávne vykladajú a je jedno či sú to nábožensky založení alebo ateisti - potom im vyjde taký blud, že náš Boh, Pán Ježiš káže o násilí a o ničení vecí či ľudí. Ale toto je podiel samovykladačov Biblie.Okrem toho, platí už Nový zákon a nie Starý zákon. Nie je sa čomu čudovať, že mnohí majú názor na Boha, že je zlý, pomstychtivý a vyzýva na vandalstvo.


11.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:42 avatar
Žiaľ nerozumiem tvojmu štýlu výhovoriek. Máš pocit, že si chytrý a všetkých tromfneš prekrútenými vetami a osobnými útokmi. Tak to nefunguje a vedie na nesprávnu cestu.


17.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 14:47 avatar
Píšeš štýlom ako militantny ateista -fajer či lemmy. Sprosto, drzo a arogantne.
Súhlasí Romanov


23.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 15:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 15:11 avatar
Nemám zmysel diskutovať. Možem ti dať x citátov a dokázať ako ich nerešpektuješ vo svojom živote. A môžem ti dokázať, že nedodržuješ Bibliu, hoci len na tejto diskusií. Avšak píšeš prekrútené a nesprávne. Problém je v tom, že z Biblie vyberáš čo sa ti páči, nerešpektuješ pritom x citátov, ktoré ti ukážu, že robíš zle a vykladáš zle, že Bibliu nedodržuješ. Ale toto nemá cenu.


29.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 15:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 15:26 avatar
Asi ti vyhovuje písať týmto opačným a nepravdivým štýlom. To nie je ani vtipné, ani dôvtipné, ale je to veľké klamstvo čo robíš. Ty neodpovedáš na zadanie, ale podsúvaš svoje dojmy ako otázky či priamo odpovede.


32.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 15:26 avatar
Je to vlk v ovcom ruchu


34.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 15:32 avatar
Tak by som to nebrala. Ani nijakého človeka bez ohľadu či veriaci, ateista a podobne. Myslím, že hľadá ako každý.


35.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 15:37 avatar
Nehlada Vysmieva sa pravde


39.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 17:09 avatar
No nehovorim? Zas sa vysmieva


42.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 4. 2017, 17:10 avatar
Pravda sa nikomu nevysmieva


46.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 4. 2017, 15:31 avatar
Poviem rovno píšeš obrátené a pokrivené - alá Lemmy. . Už si tam ako on. Vo svojich pojmoch a dojmoch a všetko si tomu prispôsobuješ. Chceš vyznieť vtipne a múdro, ale ukazuje sa tvoje prevrátené spôsoby. To nie je ani pekné a poviem rovno, už ani normálne. Ak vtip z času na čas ok, potom už je to problém a krútenie sa okolo. On aj ty už neviete čo je pravda, a kde je sever. Diskusiu a normálna komunikácia tiež už si dávno neskúsil. Ale rob čo si ti káže tvoj výklad, chudák Biblia, je tak zneužívaná - každý heretik a herézia vznikla z vlastného výkladu, ktorý je nepravdivý a vedie do omylu. Na to netreba byť ani veriacim, stačí čítať tvoje diskusie a spôsob reči a je každému jasné, že už dlhšie nekopeš do bránky, ale mimo bránku, avšak z pocitom, že si najlepší gólmann.


40.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 17:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 4. 2017, 14:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   13. 4. 2017, 21:30 avatar
2Tes 11a preto im Bôh pošle mocné pôsobenie bludu, aby uverili lži, 12aby boli odsúdení všetci, ktorí neuverili pravde, ale si obľúbili neprávosť.

Ohavné neprávosti, ktoré si obľúbili modlári, je znakom toho, že ich Boh odovzdal napospas tohoto bludu, aby uverili lži.

8A potom bude zjavený ten bezzákonný bezbožník, ktorého Pán Ježiš zabije duchom svojich úst a zkazí zjavením svojho príchodu,

Ako môže ten, kto hovorí, že verí a vie, čo Boh povedal v prikázaní, tak ako môže ho súčasne ignorovať a porušovať? cit:2Moj20 4Neučiníš si rytiny ani nijakej podoby tých vecí, ktoré sú hore na nebi, ani tých, ktoré sú dole na zemi, ani tých, ktoré sú vo vodách pod zemou. 5Nebudeš sa im klaňať ani im nebudeš slúžiť, lebo ja Hospodin, tvoj Bôh, som silný Bôh žiarlivý, ktorý navštevujem neprávosť otcov na synoch do tretieho i štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia, 6a činím milosť tisícim tým, ktorí ma milujú a ostríhajú moje prikázania

Kto z nich unikne Božiemu odsúdeniu? Ako môžu hovoriť, že milujú Boha a ostrihajú jeho prikázania, ak ich samotný predstaviteľ - pápež, ktorý do sveta vykrikuje, že je zástupca Boha na Zemi, sa ide pokloniť soške - jezuliatku a teda činí presný opak toho čo prikázal Boh. On je otcom modlárov a jeho deti ho nasledujú.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:22,  11. tak si mal vrátit a začat odznova v lete. a medzitym by si mohol domysliet konkrétny...
dnes, 02:11,  Tankista katolícky, si vypočítaj, koľkých štát pomocou darcov, daňovníkov, vykrmuje pre...
dnes, 01:56,  Katolík, hlupák kresťanský, vieš čo ti poviem, ja som prišiel s nápadom na túto cenu,...
dnes, 01:53,  Ty si poriadny chrapúň a pokrytec. Náboženské organizácie dostávajú milióny eur od...
dnes, 01:49,  Vyhrážal si sa mi, že kedy rozdám peniaze bezdomovcom! Vravel som ti, že počkám, kým sa...
dnes, 01:46,  Neviem, čo píšeš, peter, pretože to ty si bol provokatér, že kedy miniem všetky peniaze,...
dnes, 01:44,  Sebe som predsa vyrobil v meste problém, pretože teraz ma poznajú, a pokrikujú po mne....
dnes, 01:43,  Ja som ani nečakal, že bude toľko veľa peňazí darovaných. Očakával som malé prírastky....
dnes, 01:41,  Veď som opísal všetko dôležité.
dnes, 01:40,  Vývarovňa je v Mysline, takže tam ďaleko na pešo nepôjdem. Mne naopak vyhovuje, že dovoz...
dnes, 01:29,  obdrej ;) si velmi velkorysy človek
dnes, 01:16,  no ja by som nejak nepatral ako to Lemmy robi...ak by o tom nepísal, ja by som už na to...
dnes, 01:01,  No ono je to ťažke niečo take začať uplne samostatne, to mi pride take divne....takže som...
dnes, 01:00,  TO, znie to rozumne , aj logicky . *19
dnes, 00:57,  peter67, ty máš nejaké psychické problémy . toto vyzerá šialene *21
dnes, 00:55,  ondrej, ja som to uz napísala lemmy do jeho témy. načo sa serie do zbierok ked si nevie ani...
dnes, 00:53,  56. Zuzka8, vis maior je z latinčiny v preklade vyššia moc, z vyššej moci event. *19
dnes, 00:43,  Pači sa mi ako si sa pustil do toho, chcel by som ti v tom poradiť. Možno sa to ujme, možno...
dnes, 00:04,  Ja teraz zohnávam účet od kamarátky. :-D lebo ja nemám. :-D .. utekám spať. :-D *28
dnes, 00:01,  Aha, takže ich dajme tomu vykopli z domu alebo z práce skrz alkoholizmu. Nehovorím, že...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(141 758 bytes in 0,646 seconds)