hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  filozofia  /  téma

Čo je vnútorná rovnováha ?

príspevkov
5
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 24.1.2016 12:50
posledná zmena 24.1.2016 13:17
1
24.01.2016, 12:50
V nadväznosti na tému o budhizme ..

Čo je vnútorná rovnováha?

Táto otázka je rovnaká ako keď sa pýtame, čo je šťastie. A ako si ukážeme ďalej, šťastie a vnútorná rovnováha spolu úzko súvisia.
Čo je to teda šťastie, ktoré vytvára vnútorný pokoj ?.. Alebo sa môžeme spýtať, čo je to vnútorná vyrovnanosť, ktorá napĺňa šťastím?
Antickí filozof Aristoteles tvrdil, že človek sa v každom svojom konaní usiluje o šťastie... Za šťastie ale nemožno považovať len fyzické potešenia, lebo takéto šťastie je šťastím zvieracím. ..Moc alebo bohatstvo je potešením, ale nie pravým šťastím,.. pretože ostáva vonku a vnútorne nás neobohacuje.

Stoik Epiktetos videl šťastie v zachovaní kľudu za akýchkoľvek okolností ..

hedonista Epikuros videl šťastie v priateľstve.

Buddha videl najvyššie šťastie človeka v nirváne – vo vyhasnutí ega a rozplynutí sa v tom, čo prekračuje jedinca.


Vnútorná rovnováha a vyrovnanosť nášho ducha je tým, ..čo nezávisí od vonkajších vecí, ale je naším najvlastnejším bohatstvom.
Vedieť, čo je šťastie, znamená vedieť ako byť vo vnútornej rovnováhe sám so sebou. ..Dostať sa do stavu vnútornej rovnováhy znamená dosiahnuť šťastie. ..Nie záblesk rozkoše alebo vzrušenia, ..ale pocit hlbokého nepomíjajúceho šťastia.

Pretože vnútorná rovnováha je stav, ktorý je pre nás prirodzený... Našou skutočnou prirodzenosťou je byť šťastný, vnútorne naplnený a vyrovnaný. .Chceme sa dostať do stavu vnútornej harmónie, kedy pociťujeme šťastie vlastné našej prirodzenosti.

Skutočnou vnútornou vyrovnanosťou je stav našej mysle a vedomia, kedy vonkajšie veci prijímame také aké sú, naše túžby smerujú k trvalým nemateriálnym hodnotám a správame sa tak ako mudrc v Lao-c´ovom Tao-te-ťingu: hľadáme najskôr svoj vlastný stred, ..aby sme sa mohli stať stredom pre druhých.

Juraj Hipš
otvorená myseľ
none
2

1. 24.01.2016, 12:50

V nadväznosti na tému o budhizme ..

Čo je vnútorná rovnováha?

Táto otázka je rovnaká ako keď sa pýtame, čo je šťastie. A ako si ukážeme ďalej, šťastie a vnútorná rovnováha spolu úzko súvisia.
Čo je to teda šťastie, ktoré vytvára vnútorný pokoj ?.. Alebo sa môžeme spýtať, čo je to vnútorná vyrovnanosť, ktorá napĺňa šťastím?
Antickí filozof Aristoteles tvrdil, že človek sa v každom svojom konaní usiluje o šťastie... Za šťastie ale nemožno považovať len fyzické potešenia,...

24.01.2016, 12:51
none
3
24.01.2016, 12:58
Ako , nečítal som to všetko, ale v súčasnosti napr. v Thajsku sú budhisticky založení ľudia veľmi príjemní ku každému bez rozdielu ideologie či ateizmu, ale v minulosti som sa dozvedel že tam boli vražedné boje medzi budhistami napr. z Barmy a budhistami z Thajska.......takže mieruzmilovné balamutenie neexistuje , preto sú všetky viery potenciálne zlé......
none
4
24.01.2016, 13:01
Stastie sa da najst len tak, ze sa ho prestane hladat.....
none
5
24.01.2016, 13:17
Čo je vnútorná rovnováha?

Vnútorná rovnováha je opakom vnútornej nerovnováhy, alebo vonkajšej rovnováhy.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 89 904 B vygenerované za : 0.126 s unikátne zobrazenia tém : 47 427 unikátne zobrazenia blogov : 779 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Nehovor hop, ani keď preskočíš. Najprv sa pozri, do čoho si skočil.