Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Čo je viera? čomu veriť?

45
reakcií
3208
prečítaní
Tému 30. októbra 2009, 00:22 založil Samson.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 00:22 avatar
Na prvý pohľad jednoznačná teória, priam neotrasiteľný dôkaz vzniku života a druhov, vrátane človeka. Je nám podsúvaná ako niečo dokázané, jednoznačné, nemenné, nachádza sa v každej učebnici biológie. Je možné, aby evolučná teória bola nezmyslom, ktorým sú kŕmené celé generácie ľudí ? Je čo len pomyslenie na takúto možnosť kacírstvo alebo existujú aj nejaké dôkazy ?

Minimálne 10 až 15 rokov sa venujem tejto téme a pokiaľ môžem, pozerám, počúvam a čítam všetko, čo sa týka Darwinovej evolučnej teórie. Rozhodol som sa napísať k tejto téme niekoľko článkov (je to dosť obsiahle, v jednom sa to nedá). Články budem (ak mi to čas dovolí) uverejňovať vždy v pondelok o 9.30. Samozrejme, všetky články budú prístupné aj na mojom blogu.

Hneď na úvod chcem poznamenať, že nie som náboženský fanatik, skôr naopak, som pragmaticky založený, skôr technokrat a bez dôkazov len tak ľahko niečomu neuverím. Nemám ambíciu vnucovať nikomu nejakú inú teóriu vzniku života. A dôsledne sa budem vyhýbať téme alternatívneho vzniku života k evolučnej teórii, to prenechám čitateľom. Nemám ani v úmysle stavať sa do polohy „vševedúceho“ dogmatika, nikoho nechcem nasilu presviedčať, každý nech verí čomu chce. Zmyslom mojich článkov je, popísať veci, ktoré sú minimálne podozrivé, každý ich môže, alebo nemusí akceptovať. Všetky tézy a výroky sú mojim súkromným názorom a prehlasujem, že sa nechcem nikoho tým dotknúť.

Nebolo jednoduché, rozhodnúť sa pre túto tému. Neviem odhadnúť záujem čitateľov, existuje obrovské množstvo materiálu a faktov, ktoré by som mohol použiť. Nebude jednoduché, aby som čitateľov na jednej strane nenudil a zostručnil všetky fakty (inak by to bolo takmer nekonečné), na druhej, aby som nepísal príliš jednoducho a neskĺzol do roviny všeobecných fráz. Pokúsim sa nájsť taký kompromis, aby fakty boli jasné, zreteľné a overiteľné, ale aby nebolo čítanie zbytočne zdĺhavé.

Ambíciou mojich článkov bude krok za krokom poukazovať na neexistenciu dôkazov Darwinovej teórie, poukazovať na dôkazy hovoriace, že nemohla nikdy fungovať a aj isté logické úvahy, podporujúce moje presvedčenie.

Ak sa začínate uškŕňať, čo to za hlúposti píšem, tak skúste čítať postupne moje články a po poslednom sa pokojne smejte, ak vám do smiechu ešte bude.

Prečo som v nadpise použil silné slovíčko sprisahanie ? Nepreháňam trochu ? Myslím že nie. Použil som ho vedome. Po zistení všetkých faktov, spôsobov, akými sa presadzuje evolučná teória, ignorovaním dôkazov, manipuláciou s dôkazmi, zosmiešňovaním vedcov majúcich iný názor, som presvedčený, že tento stav môžeme kľudne nazvať sprisahaním. Budem o tom písať nižšie.

Najprv trošku histórie. Cherles Darwin prišiel na svoju evolučnú teóriu v 19. storočí pri plavbe na Galapágy. Evolučnú teóriu skĺbil s teóriou prirodzeného výberu, ktorá je, ako si neskôr povieme, v priamom protiklade k evolučnej teórii a jedna druhú vylučuje. Evolučnú teóriu vysvetľuje v slávnej knihe Pôvod druhu, ktorú vydal v roku 1859. Evolučná teória ovplyvnila neuveriteľným spôsobom celé 20. storočie, a hoci to možno málokto vie, bola základom pre také zvrhlé ideológie, ako bol dialektický materializmus Marxa a Engelsa a teórie nadradenej rasy, aplikovanej do praxe Hitlerom. Fašizmus a komunizmus majú na svedomí, podľa veľmi skromných odhadov, vyše 100 miliónov obetí na ľudských životoch, obidve ideológie sa opierali o tzv. darwinizmus, a tým obhajovali svoju opodstatnenosť. Slávny čínsky diktátor Mao, majúci na svedomí tiež milióny ľudí, vyhlásil verejne že „čínsky komunizmus bol vybudovaný na základe Darwina a evolučnej teórie“. Najparadoxnejšie na tom je, že sám Darwin na sklonku svojho života veľmi vážne pochyboval o svojej teórii, čo aj vyjadril v jednom zo svojich článkov, kde za najväčší nedostatok vedeckých dôkazov svojej teórie považoval chýbajúce skameneliny, ktoré by dokazovali postupný vývoj od nižších živočíchov k vyšším. Dúfal však, že raz sa nájdu a tým sa jeho teória potvrdí. Ako to dopadlo, píšem nižšie.

Ďalším paradoxom je, že ešte do začiatku 20. storočia nemala Darwinova teória vzhľadom na svoju neuveriteľnú jednoduchosť a primitívnosť najmenšiu šancu, že by ju bral niekto vážne. Ale táto teória ako jediná vysvetľuje aspoň akým takým spôsobom vývoj človeka z pohľadu materialistického svetonázoru, obhajuje bezohľadný konkurenčný boj, dáva základy rasizmu a iným zvrhlým ideológiám. Preto táto teória mnohým vyhovovala a vyhovuje dodnes a je ako neodstrániteľný parazit vžratý do tela našej spoločnosti.

Darwinove teórie sa vyučujú a prezentujú ako jediná neotrasiteľná pravda, ako dokázaný fakt a právom sa pýtate, či je možné, aby pri súčasnej úrovni vedy a výskumu bolo možné vyučovať s kamennou tvárou na školách bludy. Ja sám som len veľmi ťažko a pomaly vstrebával fakt, že je to celé humbuk. Keď sme sa v škole učili Darwinovu teóriu, ani vo sne mi nenapadlo o nich hlbšie rozmýšľať, veď učitelia boli múdri, bolo to napísané v učebnici, tak zrejme to muselo byť pravdivé! Je to neuveriteľné, ale pravda je (nielen podľa mňa, ale aj podľa mnohých vedcov) taká, že to je totálny nezmysel, od začiatku až do konca. Čo je jednoznačne pravdivé a kde sa Darwin nemýlil, je teória prirodzeného výberu, ktorú možno jednoznačne overiť v praxi (v prírode). Taktiež mikroevolúcia (zmena v rámci druhu vplyvom vonkajšieho prostredia) je dokázateľná a pozorovateľná v prírode, avšak len v rámci jedného druhu.

Prvýkrát mi bol nasadený červík do hlavy, keď som asi pred 15-timi rokmi videl jeden dokumentárny film, ktorý bol natočený v 70. rokoch a uvádzal ho Prof. A.E.Wilder-Smith,Ph.D.,Dr.Sc.,F.R.I.C., pôsobiaci na univerzitách Oxford, Reading, London, Geneva a Zurich. Ten film mal názov „Pôvod ľudstva a odkaz skamenelín“. Moja prvá reakcia bola taká, že som si myslel, že pár náboženských fanatikov skrývajúci sa za rôzne tituly profesorov a doktorov sa snažia spochybniť dokázanú teóriu a v podstate som sa tomu v duchu vysmieval. Musím však uznať, že výpovede vedcov boli veľmi presvedčivé. Preto mi to nedalo spávať, potreboval som zistiť, ako to naozaj je. Postupne sa mi dostávali do rúk aj iné materiály, a ja som s úžasom zisťoval, že nielen tie fakty spomenuté v dokumente presne sedia, ale existuje neuveriteľné množstvo ďalších dôkazov a faktov. Zisťujem, že stále viac vedcov z najrôznejších oboroch otvorene hovorí o nemožnosti fungovania evolučnej teórie. Pod ťarchou dôkazov som dnes skalopevne presvedčený, že evolučná tória je hlúposť.

Postupne popíšem jednotlivé dôkazy (aspoň ja si myslím, že to dôkazy sú), uvediem názory renomovaných archeológov, biológov, genetikov, fyzikov, historikov a ďalších vedcov, ktorí vysvetlia z pohľadu svojho oboru, prečo evolučná teória nikdy nemohla prebehnúť tak, ako ju popísal Darwin a teda je nezmyslom.

Na začiatku by som vyslovil dve axiómy, ktoré asi bude každý akceptovať, lebo sú elementárne logické a ak to bude treba, budem sa na ne odvolávať.

1. Ak pripustíme, že sme tu neuveriteľnou zhodou okolností, teda že vesmír, Zem a život vznikli úplne náhodou samovoľným spájaním atómov a vytváraním stále zložitejších štruktúr, tak tvrdím, že vývoj nemal vedomie, rozum a plán, všetko sa odohrávalo živelne a náhodne. Dúfam, že nikto nepochybuje o tom, že príroda ako taká nemôže mať vedomie a rozum.

2. Všetky prírodné procesy sa riadia prísnou logikou fyzikálnych, chemických, biologických, genetických a ďalších zákonov a sú univerzálne platné a nemenné v celom vesmíre.

Čo vlastne hovorí Darwinova evolučná teória ?

Veľmi zjednodušene to, že život a druhy sa vyvinuli náhodou, postupnými nepatrnými zmenami v mimoriadne dlhom časovom horizonte. Predpokladom bol pomalý, ničím nerušený vývin, bez veľkých a prudkých zmien – toto je veľmi dôležité. Hovorí, že my ľudia sme nie len z opice, ale náš predok je aj vínna muška, ba dokonca na úplnom začiatku nejaký jednobunkový mikrób. Hovorí, že z aminokyseliny čírou náhodou vznikol jednobunkový organizmus. Nehovorí však ako.

Darwinizmus sa dlhodobo opiera o 4 ikony. Je to Millerov experiment, Darwinov strom života, Haeckelove embryá a archeopterix. Potom sa ešte zvyknú uvádzať podobnosti v štrukturálnej stavbe krídla netopiera, plutvy delfína, nohy koňa a ľudskej ruky. Asi najznámejšou ikonou je známa kresba kráčajúcej opice, ktorá sa pomaly mení na ľudoopa a následne na človeka. Či veríte, alebo nie, toto sú všetky ikony (argumenty), alebo ak dovolíte nosné piliere, ktorými sa oháňajú darwinisti, viac ich naozaj nie je.

Začnem so stromom života. Už som vyššie naznačil niečo o dokumentárnom filme Odkaz skamenelín. V argumentácii začnem s fosíliami, lebo to je, podľa mňa, najjasnejší dôkaz, že evolučná teória je, pokojne poviem, infantilná blbosť. Dôkaz zo skamenelín musí byť ľahko pochopiteľný úplne každému a aj ľahko overiteľný. Odkaz skamenelín priamo vyvracia jednu z ikon darwinizmu a to je strom života, kde Darwin namaľoval akýsi rozvetvený strom, na ktorom ilustroval, že všetky živé tvory majú jedného spoločného predka. Ak sa na ten strom pozriete a viete, na čo máte myslieť, zbadáte, že je neuveriteľne primitívny a jednoduchý. Už to samé vyznieva veľmi podozrivo a smiešne. Pozrime sa ale, čo nám hovoria skameneliny, ktoré sa v miliónoch našli a stále sa nachádzajú najmä v sedimentovaných vrstvách hornín rôzneho veku.

Ide totiž o to, že ak má platiť Darwinova evolučná teória tak, ako som ju popísal vyššie, vývoj k vyšším druhom živočíchov musel postupovať drobnými zmenami, až tieto zmeny vyústili do vzniku nového druhu – Darwin to presne takto aj formuloval a v prípade platnosti jeho teórie to je aj logické. Uvediem príklad. Geologické obdobie Kambrium (podľa darwinistov pred 590 až 500 mil. rokmi) sa nazýva aj „kambrická explózia“, lebo sa naraz objavilo veľké množstvo fosílii živočíchov, a to explozívnym spôsobom a v neuveriteľne veľkom množstve. Z týchto „potvor“ sa mali v Silure ( pred 440 až 410 mil. rokmi) vyvinúť ryby. Sú to mimoriadne odlišné a rozdielne druhy živočíchov. Napríklad trilobity sú bezstavovce, ryby sú stavovce s perfektne vyvinutými očami a žiabrami. Ak sa z trilobita mala vyvinúť ryba, malo by v nálezoch skamenelín existovať neskutočné množstvo prechodných stupňov, keď sa postupne menili bezstavovce na úplne odlišné stavovce. Túto analógiu môžeme postupne použiť na vývoj všetkých druhov, lebo podľa Darwinovho stromu života a diela Pôvod druhov sa náhodne vyvíjali (inak úplne bizarne a nelogicky) z jedných druhov iné, úplne odlišné, takže by sme mali logicky objaviť viac skamenelín prechodných druhov, ako druhov nám známych a katalogizovaných. Ako to však je v skutočnosti ? Čo na to hovoria odborníci, archeológovia a paleontológovia ?

Jonathan Wells získal diplom z geológie a fyziky s vedľajším predmetom biológia na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Na Yale získal doktorát z religionistiky a následne sa špecializoval na nejasnosti 19. storočia, hlavne v súvislosti s Darwinom. Potom získal doktorát z molekulárnej a bunkovej biológie z Berkeley. Publikačná činnosť Wellsa bola mimoriadne bohatá, okrem niekoľkých kníh, publikoval množstvo vedeckých článkov v rôznych renomovaných odborných časopisoch.

Čo hovorí pán J. Wells (v roku 2004) o nájdených fosíliach ?

„Čo sa týka ilustrácie nájdených skamenelín, je „strom života“ zúfalým prepadákom.“

„Skameneliny ukazujú toto: Už pred kambriom existovali určité medúzy, morské huby a červíky, hoci niet dôkazu, ktorý by dokazoval Darwinovu teóriu o dlhej histórii postupných odlišností.

A potom na začiatku kambria – bum! – z ničo nič nachádzame predstaviteľov článkonožcov, ktorých modernými reprezentantmi sú hmyz, kraby a podobne, ostnatokožce, medzi ktoré patria hviezdice a ježovky ... a chordáty.

Toto je úplne v rozpore s Darwinowim „stromom života“. Tieto zvieratá, ktoré sú už od základu také rozdielne, čo sa týka stavby tiel, sa tu objavujú plne vyvinuté, z ničoho nič, čo sami paleontológovia nazvali najpozoruhodnejším fenoménom nálezov skamenelín.“

Biochemik Dr. Duane T. Dish z ústavu pre stvorenie v San Diegu hovorí: „V skutočnosti sú nálezy skamenelín pre evolučnú teóriu prekážkou. Keby bola pravdivá evolučná teória, začínal by záznam skamenelín najjednoduchšími formami života, ktoré by sa vyvíjali do stále zložitejších foriem a samozrejme by existovalo ohromné množstvo prechodných typov, ktoré by sme mohli nazvať prechodné druhy. Čo nám hovoria skameneliny? V horninách kambria nachádzame neuveriteľne zložité živočíchy, napríklad trilobity. Evolucionisti odhadujú vývin takto zložitých živočíchov na 2 tisíc miliónov rokov. Logicky by sme mali nájsť v prekambrických horninách, ktoré sa nachádzajú pod kambrickými, predchodcov týchto zložitých bezstavovcov. A aká je skutočnosť ? Nikto nikdy nebol schopný nájsť na celej Zemi ani jedného z predchodcov týchto živočíchov. Nielen trilobitov, ale nepodarilo sa nájsť ani jedného z predchodcov ostatných živočíchov, ktoré sa v tak obrovskom množstve objavili náhle v kambriu. Našlo sa to, o čom sa vedci domnievajú, že to sú jednobunkové riasy, alebo živočíchy, ale žiaden spojovací článok. Evolucionisti veria, že z niektorého tohto živočícha (tvory v kambriu) vznikli za dobu asi 100 miliónov rokov ryby, prvé stavovce. Sú to ale tak rozdielne tvory, že by bolo treba zase nespočetné množstvo prechodových druhov, aby z ulitníka, či kôrovca vznikla ryba s kosťami a žiabrami. V skutočnosti sa nenašla ani jedna prechodná forma. Ryby sa objavujú náhle, plne utvorené.“

Biológ a paleontológ Dr. Gary E. Parker hovorí: „ Podľa evolucionistov sa lietajúce živočíchy vyvinuli z plazov. Pterodaktyly mali obrovské krídla z membrány, ktoré roztiahli až na 15 m. Ak má platiť evolučná teória, koľko prechodových druhov by muselo existovať, aby z plaza vznikol takýto lietajúci tvor, aby sa ruka zmenila na krídlo ? Pravdou je to, že neexistuje žiadny, ani jeden jediný nález, ktorý by potvrdil nejaký prechod medzi plazom a lietajúcim pterodaktylom“.

Geozyzik Dr. Stephen Meyer hovorí: „V kambrijskej explózii sa náhle objavuje 20 až 30 úplne nových telesných konštrukcií zvierat. Je to náhly a obrovský skok v ich komplexite a nie je možné nájsť žiadnych zástupcov postupne uskutočňovanej zmeny. V kambrijskej explózii máme náhly geologický prílev obrovského množstva nových biologických informácií, ktoré museli dokázať vytvoriť tieto nové telesné konštrukcie. S darwinizmom tu jednoducho nemôžeme počítať.“

Záver. Napriek tomu, že Darwin zúfalo túžil po tom, aby sa našli vo fosílnych vykopávkach chýbajúce medzičlánky, ktoré by dokázali jeho evolučnú teóriu, do dnešného dňa sa aj napriek nálezom miliónov skamenelín nenašiel ani jeden jediný naozaj relevantný dôkaz pomalého a postupného vývoja jednotlivých druhov. Všetky druhy sa objavili náhle, plne vyvinuté (nielen v kambriu). Inak povedané, tak ako ulitníky, bezstavovce, hmyz, ryby, plazy, vtáky, tak aj cicavce sa nachádzajú vo forme skamenelín náhle a plne vyvinuté, bez akéhokoľvek náznaku prechodových stupňov. Nemohúcnosť evolucionistov ústi už do takých bizardností, že niektorí začínajú vysvetľovať pôvod druhov mutáciami. K tejto téme sa dostanem neskôr, kde dokážem, že takáto možnosť je znovu len slepou uličkou. Všetky skameneliny, ktoré vedci objavili nielenže nepotvrdzujú Darwinovu teóriu, naopak, ony ju vlastne dokonale vyvracajú a sú rukolapným dôkazom toho, že práve tak to určite nemohlo byť. Ak máte pocit, že ste už počuli o nejakých dôkazoch nájdených vo fosílnych vykopávkach, máte pravdu. Z času na čas sa nejakí ambiciózni vedci pokúšali prezentovať na verejnosti údajné chýbajúce medzičlánky. Napriek tomu, že všetky prezentované objavy boli evolucionistami nadšene prijímané nekriticky bez skutočnej analýzy (vzhľadom na akútny nedostatok dôkazov – lepšie povedané na praktickú neexistenciu dôkazov - im bolo jedno, či je nález pravý, alebo sfalšovaný, alebo mylne interpretovaný) sa následne pri dôkladnejšom skúmaní, mnohokrát aj o niekoľko rokov od zverejnenia senzačného nálezu, vždy prišlo na to, že ani jeden, opakujem, ani jeden publikovaný nález nebol pravdivý. V niektorých prípadoch išlo o nevedomosť, vyplývajúcu z veľkého entuziazmu a chorobnej túžby nájsť konečne dôkazy, v iných o vyslovene vedomý podvod. Ten systém funguje vždy podľa rovnakého scenára. Niekto s niečím príde, urobí sa s toho senzácia, pomaly celosvetovo o tom informujú médiá, hlasno sa kričí: „Tu je konečne dôkaz !“ a neskôr, keď po dlhšom čase sa príde serióznym výskumom na to, že to bol podvrh, sa maximálne o tom uverejní nejaký článok v odbornom časopise, ktorý číta pár ľudí. V mysliach verejnosti však zostane zaznamenané, že „vedci“ majú dôkazy o Darwinovej teórii. V pokračovaniach uvediem konkrétne príklady.

V ďalšom článku budem písať o zvyšných ikonách Darwinovej teórie a pokúsim sa ich analyzovať aj za pomoci výpovedí známych vedcov. Samozrejme, postupne uverejním aj iné dôkazy o nemožnosti fungovania tejto teórie. Zverejnený bude o týždeň v pondelok o 9.30.

Nakoniec by som ešte chcel upozorniť všetkých, ktorých táto téma zaujala, že v prípade ak nebudú mať moje články solídnu čítanosť, prestanem ich uverejňovať, za čo sa dopredu všetkým ospravedlňujem. Písať o tejto problematike je dosť časovo náročné, musím si dávať pozor, aby som nič nepoplietol, musím si množstvo podkladov znovu poprezerať, čiže zaberá mi to dosť času. Ak však táto téma dobre „zarezonuje“, rád budem pokračovať. Ak vás to zaujalo a chceli by ste mi niečo napísať, prípadne sa opýtať alebo mi poradiť, zriadil som emailovú schránku darwin111@zoznam.sk, na ktorú mi môžete písať. Ak mi to z časového hľadiska vyjde, pokúsim sa odpovedať, alebo podnety zhodnotiť v ďalších článkoch. Táto schránka je určená len na diskusiu k téme. Ak sa bude zneužívať na osobné útoky voči mne, okamžite ju zruším.

kacani.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Natalia žena
   30. 10. 2009, 01:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 10:36 avatar
Mam na salame cely kreacionizmus, aj evolucionizmus.... Reagoval som na J.Tullove "mudre" slova o tom.... comu verit.


9.
označiť príspevok

Natalia žena
   30. 10. 2009, 11:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 11:46 avatar
ved hned na zaciatku pise, ze nieje vyznavac ziadnej viery ani nicoho podobneho.....


21.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 20:01 avatar
Úžasný úspech vedy pri vysvetľovaní prírodných úkazov a podpore technologických inovácií spočíva v tom, že vedec sa zameriava na vysvetlenia, ktoré možno podložiť preveriteľnými údajmi. Vedci sa snažia dať do súvislosti jeden prírodný jav s druhým, a spoznať ich príčiny a účinky. Takto prišli k vysvetleniu zmeny ročných období, pohybov Slnka a hviezd, štruktúry hmoty, vzniku hôr a dolín, zmien polôh kontinentov v priebehu časov, histórie života na zemi a početných iných prírodných udalostí. Tým istým spôsobom odhalili, ktoré látky v našom okolí sú pre ľudí škodlivé a ktoré nie sú, vyvinuli liečbu pre choroby a nazhromaždili vedomosti potrebné na výrobu nespočetného množstva nástrojov, ktoré šetria ľudskú prácu.

Pojem biologickej evolúcie je jedna z najdôležitejších myšlienok, akú kedy zrodila aplikácia vedeckých metód na skúmanie sveta. Evolúcia všetkých organizmov, ktoré dnes žijú na Zemi, z predkov, ktorí žili kedysi, je základom genetiky, biochémie, neurobiológie, fyziológie, ekológie a iných biologických disciplín. Pomáha vysvetliť vznik nových infekčných chorôb, vznik odolnosti baktérií voči antibiotikám, vzťah medzi divými a domácimi rastlinami a zvieratami, zloženie zemskej atmosféry, molekulárnu skladbu buniek, podobnosti medzi ľudskými bytosťami a inými primátmi, ako aj nespočetné iné znaky biologického a fyzikálneho sveta.

Samson, skús si prečítať celé, pomaly, postupnými krokmi čítaj, nepreskakuj vety, a hlavne neponáhľaj sa pri čítaní. prečítaj všetko, až po 7. časť, ako aj to od Mayra, že čo je evolúcia. Získaš aspoň približný obraz o tom, čo je evolúcia, kým ju začneš kritizovať.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Samson


22.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 21:47 avatar
Vlado, pekne napisane vsetko ako ma byt.

Teória evolúcie vysvetľuje, ako sa život na Zemi menil. Vo vedeckej reči „teória“ neznamená „dohad“ alebo „tušenie“, ako v bežnej reči. Vedecké teórie sú vysvetľovania prírodných javov logickými postupmi na základe pozorovaní, ktoré možno preveriť vychádzajúc z hypotéz. Biologická evolúcia je najlepšie vedecké vysvetlenie, aké máme, pre celé ohromné množstvo pozorovaní o živej prírode okolo nás.

Teoria. Paci sa mi, ze ju v prvom rade volaju stale teoria, pretoze zatial naozaj nieje plne potvrdena. ALE ako sa pise " je najlepšie vedecké vysvetlenie" ..
S tym clankom plne suhlasim a nemam namietky.


23.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 21:52 avatar
Samson, v tom je medzi ľuďmi ako ja a veriacimi práve ten veľký rozdiel. Akonáhle by sa našlo lepšie vysvetlenie, tak sa prijme to nové, lepšie vysvetlenie. Však už nech to ľudia konečne pochopia, že čo je veda. Kedysi platili Newtonové zákony, iste, v tom našom pozemskom meradle, aj platili, ale prišlo sa na to, že pri Merkúre už neplatia... čosi nesedelo... a prišiel Einstein, a svojou novou teóriou to lepšie vysvetlil. Neznamená to však doslovne, že tie Newtonové zákony sú chybné, to nie, ale nová teória vysvetľuje javy lepšie... lebo vysvetľuje aj to, čo Newtonové zákony pri Merkúre neboli schopné vysvetliť... to kto nepochopí, nie je schopný prísť na chuť vede.


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 21:54 avatar
Pri vývoji teórii o evolúcii sa stávalo, že čosi sa javilo ako správne, ale neskôr pod ťarchou nových poznatkov sa od toho upustilo. V tých článkoch sa o tom aj píše. Treba sa viac vzdelávať, a treba pochopiť, že táto teória o evolúcii sa vyvíjala s každým novým poznatkom...


2.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 00:26 avatar
verim, ze mam v chladnicke kus oravskej slaninky a uz jej neodolam.. ostatne je vo hviezdach, alebo cas ukaze  


4.
označiť príspevok

činčin žena
   30. 10. 2009, 08:09 avatar
...hm, presne takéhoto motýla som sa sa obávala, že vylezie z tej vztahovačnej kukly....Samson, nesklamal si...
nemám slov.


7.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 10:36 avatar
domyslava ako vzdy...


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 10. 2009, 08:47 avatar
ospravedlňujem sa, nemám čas to teraz celé čítať, len útržkovite, .. malá konkrétna ukážka o existencii života už pred pra pra pra ...??? je napr. aj v Spišskom podhradí, kde sa nachádzajú skamameneliny a neuveriteľné otlačky na nich sú z dôb nám neznámych, obývané jaskyne, príbytky - táto časť nie je preskúmaná, je zaujímavé, že diery -obydlia sú orientované do kruhu .. neviem ako teraz ale pred pár rokmi bol k tomu ešte prístup. Kameňolom v S.Podhradí tak isto dokazuje svoje, pri odstreľovaní kameňov sa objavili aj skamaneliny dokazujúce existenciu života ..aj živočíchov tej doby a pod..


8.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 10:40 avatar
Ide len o to Onya, ze ani Darwinova teoria evolucionizmu nieje tak uplne bez dier.. a predsa jej vsetci veria ako svojej dogme. Ked ju niekto spochybni, tak sa nanho pusti krdel krkavcov a zacnu ho dobat...... presne ako ked nabozensky fanatik zapocuje spochynovanie existencie nejakeho boha..........................  


11.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 12:07 avatar
heh a to mi vlastne pripomenulo   teraz fakt neviem, ktora to bola.. ci druha, alebo stvrta trieda na ZS.. vyucovalo sa to v prirodopise..venovane evolucii. Nasa ucitelka Krasnanska, ktora nas mala od prvej do stvrtej triedy nas to odmietla ucit. Musela ju na tie dve ci tri hodiny co sa ta tema rozoberala suplovat ina ucitelka. Co je zaujimave... nepamatam si, ze by nas niekedy zatazovala nejakym nabozenstvom, ci vierou.. nikdy o tom nebola rec, ale pravda, ze to bolo este za sociku...


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   30. 10. 2009, 12:09 avatar
Fí ha, toto vyzerá zaujímavo a ja nemám čas...  


13.
označiť príspevok

A-čko muž
   30. 10. 2009, 12:17 avatar
Jednou z prvych veci, ktorej som sa snazil zbavit bola viera v niečo( nie dovera) . Potom som zistil, ze verim len tomu v com som zaangazovany , ale verit v nieco, coho som nie učastný je plytvaním .


14.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 12:21 avatar
jedine comu verim a comu prikladam skutocnu vahu je tu a teraz.


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 10. 2009, 12:25 avatar
Tak pomaly sa prichádza na to moje ŽI "tu a teraz " .. ..)) je to tak a je to to najlepšie.. 


16.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 12:29 avatar
Onya, hadam nase. Ze si o tom napisala temu este neznamena, ze mas autorske prava na mudrost  
Súhlasí Ónya


17.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 10. 2009, 12:32 avatar
Aj s tebou Samson.. to si už nepamätám...haha.. nejako to tak bolo ale je to môj výrok za ktorým si stojím, to že ho používajú viacerí mi nevadí ...hahaha     


18.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 12:42 avatar
Ale Onya ten vyrok aj vyznam je stary ako ludstvo same.. cital som ho casto.. dokonca z roznych kultur..
Som nemyslel moje a tvoje   


19.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 10. 2009, 12:52 avatar
Samson, jasne že to nie je môj vlastný výrok ale ja sa ním riadim ..snažím sa o to, ..trochu som srandovala,,.,škoda že to nie je cez písmenká poznať..)))..máš pravdu..,,bolo to mnou nejasne podané a viem že to nie je o mojom, tvojom ..to by som si nikdy nemyslela. 


20.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 13:00 avatar
tak som to chytil skor ako niekto iny  
ano je to v podstate jedine relevantne. otazka ako ci sme z opice, alebo ich tu niecim napustili mimozemstania (ale odkial by potom boli oni, ze..), alebo ci tu je hra boha nema v nasich zivotoch taky vyznam ako sa z neho robi.. ze sa kvoli tomu dokaze az zabijat a je to ten isty hnev sa mi vidi chore...


25.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:17 avatar
... skúsim postupne:
Pán Boris Kačáni klame, nie je to u kreacionistov nič zvláštne, je to u nich pravidlo. ... mám knihu klamára Lee Strobelu Kauza Stvoriteľ a písal som o nej v téme
Kauza Stvoriteľ, alebo ako Lee Strobel nechce vediet co je pravda
, z ktorej budem pre jednoduchosť, opisovať najmä vlastné príspevky.  
... ale najprv p. Kačáni tvrdí: "Nemám ambíciu vnucovať nikomu nejakú inú teóriu vzniku života. Všetky tézy a výroky sú mojim súkromným názorom" ... naprostá väčšina toho, čo tu splieta je vyňatá z uvedenej knihy a jednoznačne prezentuje kreacionizmus   


26.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 11:24 avatar
J.Tull ahoj. Ja sa ale kreacionizmu nechytam..pokladam ho za hlupost.. Chcel som iba polozit otazky k evolucionizmu. Nema vysvetleny pociatok a tiez, ze som nikde nevidel prechody medzi premenami roznych druhov. Medzi druhy sa vobec neukazuju.. existuju vobec?


30.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:38 avatar
Samson; ... samozrejme, že existujú, je ich nespočet; len keď sa objaví, chcú ďalší, alebo jednoduchu prehlásia ako p. Wells o archeopteryxovi "Je to vtak, to je jasne a nie napoly vtak a napoly plaz"   


27.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:26 avatar
...."Najprv trošku histórie."  
Už okolo roku 1800 sa mnohí zaoberali myšlienkou biologického vývoja. Pri svojich pozorovaniach, štúdiu, rozpoznali, že príroda nie je nemenná. Tón udával zoológ Jean de Lamarck. Ešte predtým vyslovil Darwinov starý otec Erasmus Darwin, že rastliny a zvieratá sa vyvinuli z niekoľkých málo primitívnych druhov. Ale ani jeden z nich nepriniesol akceptovateľné vysvetlenie, ako tento vývoj prebiehal. Myšlienka evolúcie v polovici 19. storočia, najmä vďaka Heglovi, visela takpovediac vo vzduchu. Vo svojich esejách, Teória populácie a Vývojová hypotéza, formuloval Herbert Spencer, niekoľko rokov pred Darwinovým verejným vystúpením, myšlienku vývoja ako „boj o existenciu“, „prežitie najschopnejších“. V Princípoch psychológie /1855/ aplikoval evolučný princíp na vývoj ducha. Pritom vyslovil myšlienku, že formy ľudského názoru a kategórie myslenia nepochybne vznikli v priebehu evolúcie prispôsobením svetu, ktorý ľudí obklopuje. V ďalšom pojednaní nazvanom Pokrok, jeho zákon a jeho príčiny, použil vývojovú myšlienku ako všeobecný princíp historického diania. Evolúcia si podmaňovala „špeciálne“ vedy. V geológii sa práve vďaka nej otvárali nové, netušené obzory. Charles Lyell dokazoval, že terajšia geografia Zeme, bola výsledkom nekonečne dlhého a pomalého vývoja. S prihliadnutím na dlhé časové úseky, aj celkom malé zmeny mohli viesť k veľkým geografickým prevratom. Ale zvláštny význam pre filozofiu a do povedomie sa dostala vďaka biológii.
Súhlasí Samson


28.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:26 avatar
Charles Darwin bol opatrný človek. Kládol si otázky dlho-dlho predtým, než sa odvážil dať nejakú odpoveď. Už od malička sa zaujímal o biológiu. Na želanie svojho otca študuje teológiu na univerzite v Cambridge. Naďalej sa vášnivo venuje biológii a geológii a preto v roku 1831 dostáva ponuku zúčastniť sa výskumnej expedície do Južnej Ameriky na lodi Beagle. Plavba trvala päť rokov. Počas nej pri sledovaní a evidencii zvierat, s ktorými sa počas expedície stretnú, si vedie podrobné zápisky. Po skončení plavby sa Darwinova objaviteľská cesta vlastne iba začala. Vyhodnocuje materiál prinesený z cesty, robí vlastné pokusy a porovnáva s doterajšími poznatkami iných vedcov v oblasti biológie, morfológie, fyziológie, paleontológie a geológie. Zbiera dôkazy od rôznych chovateľov domácich zvierat. Analyzuje rôzne druhy holubov, psov, dobytka, porovnáva a vyhodnocuje širokú pestrosť, ktorú dokázali zabezpečiť šľachtitelia miešaním odrôd. Ľudia pri snahe získať „lepší, rozmanitejší chov“ zvierat, „väčšiu výnosnosť, nové odrody“ rastlín, vykonávajú „umelý výber“. Mohol by podobný mechanizmus existovať aj v prírode? Darwin vie, že nijaké dve kravy, nijaké dva klasy, nijaký dvaja psy, nijaké dve pinky nie sú celkom rovnaké. Ani v jednom a tom istom druhu neexistujú dvaja celkom rovnakí jedinci. Postupne dospieva k záveru, že zvieratá a rastliny nie sú nemenné, ale neustále sa transformujú. Živočíšne druhy sú premenné následkom neustáleho hľadania lepšej šance na prežitie. Najlepšiu šancu majú tie rastliny a živočíchy, ktoré sa dokážu vďaka malým mutáciám lepšie prispôsobiť podmienkam prostredia. Práve tie zanechávajú viac a zdatnejších potomkov a tak v populácii daného druhu postupne prevládajú, až ho nakoniec zmenia. Prenosom týchto odlišných vlastností z jednej generácie na druhú sa tieto stávajú bežné a tým dochádza k zmenám v rámci druhov. Pri zásadnejších odlišnostiach dochádza nakoniec k vzniku nového živočíšneho druhu. Tieto zmeny sú však u makroorganizmov počas ľudského života nepostrehnuteľné a aj tie najnepatrnejšie zmeny v populáciách organizmov trvajú stovky až tisícky generácií.
Súhlasí Samson


29.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 11:32 avatar
J.Tull, ale tieto veci su mi uz zname.
podme k pociatku.. vie niekto dokazat stvorit zivot zo soli a este par mineralov??????
rabil niekto zbierku pozostatkov jedneho druhu u ktoreho by boli vidiet postupne zmeny fo fyziologii struktury tela?


32.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:58 avatar
Samson; ..."ale tieto veci su mi uz zname." mno ale p. Kačánimu, napriek jeho "Minimálne 10 až 15 rokov sa venujem tejto téme a pokiaľ môžem ..." asi nie.  


35.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 12:02 avatar
Pan Kacani mi znamy nebol  


31.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 11:54 avatar
Samson; ... mnohí si predstavujú, že archeologické nálezy je možné zbierať ako huby po daždi 
... napriek tomu je možné poskladať takú zbierku, podľa mňa pravdepodobne aj taká zbierka je. Treba si uvedomiť, že je veľmi zriedkavé nájsť kompletnú fosíliu nejakého živočícha. Vedci odkrývajú väčšinou väčšie menšie fragmenty, ktoré potom, samozrejme pri nemalých znalostiach, ide o prácu viacerých vedeckých teamov, nalezené materiály triedia a skladajú. Objav fosílie musí korešpondovať i z inými objavmi, faktami, napr. s geológiou, fosíliami rastlín, vtedajším podnebím atď ...
... vznik života nie je priamo otázkou evolúcie, je to ďalšie téma 


34.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 12:00 avatar
J.Tull presne takuto diskusiu som chcel tym clankom nastartovat  
Bolo by iste iba prospesne, ak by sa zameralo prave na tieto postupne meniace sa druhy.. mohli by sa vyzbierat kusky z celeho sveta, aby dali do kopy taku zbierku, ktora by cloveku priblizila tie prechody jednotlivych druhov.. To by presvedcilo mnoho evolucioskeptikov.
No a ak tomu vzniku zivota.. tam teda stale ostava priestor pre spekulacie.


40.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 12:29 avatar


44.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 12:38 avatar
Samson; ...ľudských druhov bolo tuším nejakých 20, neviem to presne, okrem toho druh ako taký neexistuje. Všetko to triedenie, na druhy, poddruhy, triedy, čelade, skupiny, podskupiny a čo ja viem na ešte aké šuflíky, si vymyslel človek, aby lepšie poznal, rozumel ... v prírode v skutočnosti nič také nie je 
... preto je smiešne i tvrdenie kreacionistov o evolúcii v rámci druhu 


33.
označiť príspevok

A-čko muž
   31. 10. 2009, 12:00 avatar
Na pociatku nebol čas. Vznikol až potom , o com sa to tu bavite ?


36.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 12:06 avatar
Bavime sa o tom, co je skutocne na evolucionizme.
Cas asi vznikol davno pred zivotom na zemi, ci?


37.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 10. 2009, 12:10 avatar
A-čko, a až na počiatku nebol počiatok, tak máš problém so svojou teóriou o počiatku.


38.
označiť príspevok

A-čko muž
   31. 10. 2009, 12:24 avatar
Ale ja ti to dlabem , aj pociatok aj koniec . I ked sme skutocní, aj tak sme neskutocní ..aj ked je "skutocnost" obcas príjemna . Cas je len funkciou nejakeho pohybu -ak to nejak obratene schomolím.


39.
označiť príspevok

myrai žena
   31. 10. 2009, 12:26 avatar
hm fajnova polievka od A-cka   


45.
označiť príspevok

A-čko muž
   31. 10. 2009, 12:39 avatar
Fajnová dietna  


41.
označiť príspevok

Natalia žena
   31. 10. 2009, 12:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

myrai žena
   31. 10. 2009, 12:37 avatar
a ze vraj tam vladne Sophia v kostoloch,taka nehoraznost,ved ju tam museli zavriet ako do chlieva,bo rozum sa tam tiez nenosi,ale za to Dior ci Coco ano ..odkial nato ta bedac berie prachy ?!


43.
označiť príspevok

A-čko muž
   31. 10. 2009, 12:38 avatar
A zabudla si na svoj egoizmus Natalia...ty si iste kracala s ním.., kedze Boha akosi niet staci aj Natalia.  ..a je.


46.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 10. 2009, 13:53 avatar
Samson; ... ešte k 34: "To by presvedcilo mnoho evolucioskeptikov" ... ani nie, mnohí z nich si totiž myslia, že ET je proti ich viere, ... Nechcú vidieť, že istý druh evolúcie majú rovno pod nosom. A síce domáce zvieratá. Ani ich vývoj nie je možné vysvetliť krížením. ... a tak isto nevieme "prezentovať" všetky medzičlánky.  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(152 333 bytes in 0,887 seconds)