Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Čo je príčinou nešťastia

37
reakcií
2654
prečítaní
Tému 16. júna 2012, 00:31 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   16. 6. 2012, 00:31 avatar
Čo môžete pre svoje šťastie urobiť? Nie je nič, čo by sa pre šťastie dalo urobiť. Ako to? Z jednoduchého dôvodu – vy už totiž šťastní ste, práve teraz. Ako by ste teda chceli získať niečo, čo už máte? A ak je tomu tak, prečo to šťastie, ktoré už je vaše, neprežívate? Pretože vaša myseľ pre vás neprestáva vyrábať nešťastie. Zbavte sa toho nešťastia pochádzajúceho z vašej mysle a to šťastie, ktoré ste v sebe celú dobu nosili, bude rázom odkryté.

Ako sa dá zbaviť nešťastia?

Zistite, čo ho zapríčiňuje a pozrite sa na tú príčinu priamo. Sama potom odíde. Ak sa podívate na vec zblízka a pozorne, zistíte, že nešťastie máva len jednu, jednu jedinú príčinu. Tou príčinou je lipnutie. Čo je lipnutie?

Stav citovej závislosti zapríčinený presvedčením, že bez tej či onej bytosti alebo veci nemôžete byť šťastní. Táto závislosť sa skladá z dvoch častí, jedna je pozitívna, druhá negatívna. Tá pozitívna predstavuje ten záblesk potešenia a vzrušenia, to nadšenie, ktoré zažívate, keď získate to, k čomu ste sa pripútali. Tá negatívna predstavuje pocit ohrozenia a napätia, ktoré pripútanie vždy sprevádza.

Predstavte si človeka v koncentračnom tábore, ktorý hltavo je svoje jedlo; jednou rukou dáva jedlo k ústam, tou druhou si ho ochraňuje pred ostatnými, ktorí sa po ňom určite vrhnú, ako náhle jeho pozornosť poľaví. To je presný obraz človeka, ktorý lipne. Takže už zo svojej podstaty vás lipnutie robí zraniteľnými a neustále vám hrozí narušením pokoja. Akoby mohol teda lipnúci človek vstúpiť do toho oceánu šťastia nazývaného kráľovstvo božie? To by skôr prešiel velblud uchom ihly!

Na lipnutí je tragické to, že pokiaľ predmet lipnutia nezískame, prináša nám to bolesť. Ak ho však získame, neprinesie nám to šťastie – iba záblesk nadšenia, po ktorom nasleduje znudenosť a vždy ho sprevádza obava, že to, k čomu sme prilipli, môžeme pokojne stratiť.

Poviete: „Nemôžem prilipnúť ani k jednej veci?“ Ale iste. Môžete lipnúť na koľkých veciach chcete. Ale za každé lipnutie platíte formu strateného šťastia. Podstata lipnutia je taká, že i keď svoj hlad po ňom v priebehu dňa uspokojíte hneď na niekoľkých frontoch, len jediný neuspokojený cieľ je schopný vás prenasledovať a vziať vám pocit šťastia. Nie je proste možné nad lipnutím vyhrať. Ísť za vidinou šťastného prilipnutia je ako hľadať suchú vodu. Ešte nikto na svete neprišiel na to, ako si to všetko, k čomu sme pripútaní, udržať bez boja, bez strachu, úzkosti a skôr či neskôr – bez prehry a strát.

Je len jediný spôsob, ako nad lipnutím zvíťaziť. Zbaviť sa ho. Vôbec nie je pravda, že je to ťažké. Je to jednoduché. Stačí len uvidieť, ale skutočne uvidieť, nasledujúce pravdy:

Po prvé: Trváte na mylnom presvedčení, že bez istej osoby alebo veci nebudete nikdy šťastní. Pozrite sa na každý ten predmet či osobu zvlášť a viďte mylnosť takého presvedčenia. Vaše srdce sa tomu môže brániť, ale v okamihu, kedy pochopíte, pocítite v sebe hneď zmenu. Práve v tom okamihu totiž lipnutie stratí svoju silu.

Po druhé: Pokiaľ sa z vecí iba tešíte a nechcete sa k nim pútať, teda odmietate mylné presvedčenie, že bez nich nedosiahnete šťastie, ste ušetrení všetkého toho úporného snaženia ich ochraňovať a stáť pri nich na stráži. Už vám niekedy napadlo, že si všetky predmety svojho lipnutia môžete ponechať bez toho, aby ste sa ich museli zbaviť, bez toho, aby ste sa museli čo i len jednej zriecť a proste sa z nich tešiť bez užití pút, na bázni nelipnutia? Pretože to už budete pokojní a uvoľnení a nad vaším potešením sa nebude sťahovať hrozba.

Po tretie: Ak sa naučíte tešiť z vône tisícich kvetín, nebudete lipieť na jednej či trpieť, ak nebude na dosah. Z tisícich obľúbených jedál si ťažko povšimnete stratu jediného a vaše šťastie zostane bez vrásky. A práve vaša tendencia pútať sa môže za to, že si nie ste schopní nájsť zaľúbenie v širšom okruhu vecí a ľudí.

Vo svetle týchto troch právd už žiadne putá neprežijú. Ale to svetlo musí žiariť nepretržite, aby bolo účinné. Lipnutie môže prežívať iba v temnotách klamných predstáv. Boháč nemôže vstúpiť do kráľovstva božieho nie preto, že chce konať zlo, ale preto, že radšej zostáva slepý.

Anthony de Mello – Cesta k lásce.
Súhlasí winry


2.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   16. 6. 2012, 00:35 avatar
Anthony de Mello (* 4. september 1931, Goa, India – † 2. jún 1987, New York, USA) bol indický kňaz, jezuita, psychoterapeut a spisovateľ. Bol známy tým, že písal knihy formou krátkych príbehov. Mnohé z nich boli humorne ladené, mali meditačný charakter, ktorý smeroval stále k zmyslu ľudského života. Za kňaza bol vysvätený 24. marca 1961.
Veľa cestoval, navštívil Španielsko, Spojené štáty americké, kde študoval a neskôr aj učil. Vo svojich knihách veľmi obratne spájal myšlienky kresťanstva s východnou spiritualitou a s poznatkami z psychológie. Zomrel náhle na infarkt.[1]
V roku 1998 boli niektoré jeho názory odsúdené Kongregáciou pre náuku viery.

Totozne myslienky s Jiddu Krishnamurtim a tiez odmietnutie cirkve.. Farizeji hnusni nabozenski.. chcu cloveka obrat o stastie, nie mu ho ukazat.
Súhlasí winry


3.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 00:41 avatar
Mam celu jeho zbierku knih, je mi velmi blizky....nazvala som ho svojim adoptivnym dedom
Este nijaky autor mi nebol taky blizky ako on...vlastne velmi vela tem som zakladala v duchu jeho ucenia a videnia, uplne sa s nim stotoznujem..


4.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   16. 6. 2012, 00:48 avatar
zaujimave mam co objavovat, no aspon tento pohlad na ne/stastie je snad totozny s tym od Jiddu. Asi si aj tie tvoje temy zopaknem.
Dobruu noc a pekne sny
http://www.youtube.com/watch?v=GCabUnJAKe4 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&feature=g-vrec
Súhlasí winry, cerveny mak


6.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 01:05 avatar
Cesta k laske bola prva kniha od neho, ktoru som dostala od dcerky ku dnu matiek minuly rok a mala som z nej dost tem...,
neviem na akom zaklade sa rozhodla, ze mi ju kupi...no na obale na zadnej strane je napisane...
Znamy duchovny ucitel Anthony de Mello bol jezuitsky mnich zijuci v Indii, ktory mal hlboke pochopenie pre ciste jadro krestanstva, ale napriklad aj pre zenovu filozofiu.
V tejto dnes uz klasickej knizke prinasa kratke meditativne eseje na temu laska- laska ako zakladny zivotny jav, laska oslobodena od potreby vlastnit ci priputavat sa. Vychodiskom jednotlivych kapitol su zname pasaze z Noveho zakona.
Slova tohto charizmatickeho muza maju silu preniest nas do oslobodeneho stavu bytia- tak, ako slova kazdeho Majstra.

Obcas som premyslala aky pohnutok viedol moju dceru ku kupe tejto knihy...bol to nielen pre nu, ale i mna neznamy autor...no behom par sekund sa to cele zvrtlo...okrem Cesty lasky mam od neho i minutove nezmysly, minutovu mudrost, modlitbu zaby1 a 2 a Bdelost...
Pre mna su to slova naplnene mudrostou..jednoduche, za to vsak bohate..
Súhlasí Boris_I.


11.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:19 avatar
Súhlasí winry, Boris_I.


5.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   16. 6. 2012, 00:55 avatar
...a aj ja s0m prekvapeny,ze mas takeh0 deda...
Súhlasí winry


8.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 01:08 avatar
A ja mu uz ani inak nehovorim ako moj dedo 
a inak narodil sa v rovnaky den a mesiac ako ja, nieco mame predsa spolocne 


10.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   16. 6. 2012, 01:16 avatar
...nemam v 0blube nab0zenske p0dt0ny v knihach...aj ked na zazrak cakam)))


12.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 01:26 avatar
Praveze mal na ne nenabozensky pohlad, taky ludsky a to sa mi paci na nom najviac..


7.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:05 avatar
ked povies niekomu ze nech vezme do obiatia strom tak ta vysmeje, potom ked tak urobi tak ti nepovie to co citi, ale to co si mysli, a v tom je rozdiel... rozum a cit, pocit verzus myslienka, zivot a zive bytosti...
Súhlasí Boris_I.


9.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 01:11 avatar
Zisk a strata
Co ma clovek z toho, ze ziska cely svet, no strati svoju dusu?
Tak zacina jeho kniha.. 
Súhlasí Sinaja


13.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:28 avatar
winry, ja som svoju dusu uz vela krat zalepil, popripade som kupil novu, ono defekt mozes dostat aj na takej ceste kde by to clovek naozaj necakal...
Súhlasí winry


20.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 01:55 avatar
Vybavte si pocit, ktory mavate, ked vas niekto pochvali, ked vas prijimaju, uznavaju, ked vam tlieskaju. A potom ho porovnajte s tym, co citite, ked pozorujete zapad alebo vychod slnka, ked citate dobru knihu alebo sledujete film, ktory sa vam velmi paci. Uvedomte si, ze ten prvy pocit vychadza z lasky k sebe samemu, k urcitej nadradenosti. Je to svetsky typ pocitu.
Ten druhy vychadza z plnosti, ktoru citi samotna dusa.
Alebo ine porovnanie : vybavte si pocit,ktory mate, ked nieco dosiahnete, ked sa vam nieco podari, ked mate uspech, a naproti tomu postavte pocit, ktory mavate, ked robite nieco, co vas naozaj bavi, ked ste uplne pohlteni tym, cim sa prave zaoberate. Opat si vsimnite rozdiel medzi pocitom svetskym a pocitom duchovnym.
Dalsi kontrast : spomente si, ako ste sa citili, ked ste mali v rukach moc, ked ste nieco riadili, alebo ked ste boli mimoriadne popularni.
A porovnajte tento svetsky pocit s pocitom blizkosti, sudrznosti, s chvilami, kedy ste sa tesili z priatela alebo spolocnosti viacerych ludi, s ktorymi vam bolo dobre a veselo.
A teraz sa pokuste porozumiet pravej podstate svetskych pocitov, teda pocitov nadradovania sa a zboznovania seba sameho.
Nie su prirodzene. Vymyslela ich vasa kultura a spolocnost, ktora vas chce mat vykonnych a ovladatelnych.
Tieto pocity vam nedaju taku vitalnu silu a stastie, ake vam da pozorovanie prirody, spolocnost priatelovci radost z oblubenej cinnosti. Tieto pocity boli vymyslene na to, aby vam prinasali pozitok, vzrusenie a prazdnotu.
Skuste pocas jedneho tyzdna sledovat, co z toho, comu sa bezne venujete, je zbavene tuzby po chvilkovom poteseni a vzruseni, ktore prinasa iba prazdnotu a tuzbu po pozornosti, uznani, slave, popularite, uspechu a moci.
Potom sa obzrite naokolo a zamyslite sa, ako je to s inymi ludmi. Je medzi nimi aspon jedna jedina osoba, ktora nie je zavisla na tychto svetskych pocitoch? Niekto, kto sa nimi neda ovladat, kto po nich netuzi, kto netravi kazdu minutu svojho zivota, ci uz vedome alebo nevedome, tym, ze o ne usiluje? Ked si to zacnete vsimat, pochopite, ako sa ludia snazia ziskat svet, no pritom stracaju dusu.
Ziju prazdny bezduchy zivot. Zamyslite sa nad tymto podobenstvom:
skupina turistov sedi v autobuse, ktory prechadza nadhernou krajinou, okolo jazier, hor, poli, riek...ale v autobuse su zatiahnute zaclonky. Travia cestu tym, ze sa hadaju, kto bude sediet na akom mieste, komu sa bude tlieskat a na koho sa bude pozerat s uctou. A tak aj prejdu celu cestu.Koniecprevej kapitoly z knihy Cesta k laske od mojho deda
Súhlasí Boris_I.


36.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   16. 6. 2012, 14:22 avatar
krasne pochopil som a znem dokazy na sebe samom. Zial ma to svoju tienistu stranku.. clovek je tvor spolocensky.. ale to bude tiez mozno len jedno z tych lipnuti a casom, disciplinou sa to tiez podda


38.
označiť príspevok

winry žena
   17. 6. 2012, 18:48 avatar
Ano, je to len druh lipnutia...Anthony hovori, ze priama cesta ku Skutocnosti nevedie cez svet ludi, ale cez cinnosti, ktore robime pre ne samotne a nehladime pritom na uspech, prospech alebo zisk. V rozpore s tym, co si mysli vacsina ludi, nie je najlepsim liekom na nedostatok lasky a osamelost spolocnost inej osoby, ale kontakt so Skutocnostou.
A tiez hovori, ze ak chceme aby sa v nasom zivote rozhostila laska, musime sa zbavit vnutornej zavislosti na ludoch, a to tak, ze si jej zacneme byt vedomi a budeme sa venovat cinnostiam, ktore robime radi, iba pre ne samotne..
Súhlasí Boris_I.


14.
označiť príspevok

Sinaja žena
   16. 6. 2012, 01:30 avatar
..a dá sa zlepiť ľudská duša ??...


15.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:39 avatar
kolko krat len chces... ono da to trosku prace a premyslania, pretoze situacia je zlozita, ale ona je vzdy riesitelna, ona je vzdy taka iba na pohlad...


16.
označiť príspevok

Sinaja žena
   16. 6. 2012, 01:44 avatar
ale miesto "prelepenia" zostáva viditeľné...zocelí sa niekedy úplne ?


19.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:48 avatar
to miesto kde je dusa prelepena je pevnejsie, to ze zostane viditelne, viditelne zostane iba preto ze tam uz clovek dieru hladat nikdy nemusi... i ked moze sa stat.


22.
označiť príspevok

Sinaja žena
   16. 6. 2012, 01:58 avatar
deravá duša mnohými "prelepeniami" získava na hrubke a mocnie...Už ju chráni pancier, ktorý odoláva lepšie akýmkoľvek nárazom ...Je hrubá.., ale je silná, pretože vydrží omnoho viac .
Súhlasí cerveny mak


26.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 02:03 avatar
sinaja, presne tak, dokonca ani kost sa v mieste zlomeniny ktora sa zahojila uz nikdy nezlomy... i ked moze sa stat.


27.
označiť príspevok

Sinaja žena
   16. 6. 2012, 02:05 avatar
s tým som si nie až taká istá )...myslím, že sa zlomí aj na tom istom mieste


30.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 02:11 avatar
sinaja, asi ako ta dusa... ked si to chces overit tak sa opytaj nejakeho ortopeda, teda cloveka co tie kosti dava do sadry, aby sa zrastli tak ako maju...


17.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:45 avatar
clovek potrebuje hlavne nadhlad, nic netrva vecne, a nic nieje dokonale, dusa nuz, ale vsetko ma svoje chyby a nedostatky, ktore ked sa odctrania tak pridu nove a nove... je to na cloveku ako sa s tym vyrovna, ci s tym dokaze nieco urobit, alebo...
Súhlasí Sinaja


18.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   16. 6. 2012, 01:47 avatar
...ja nehladam pricinu nestastia...ja mam stastie,mam synceka...sa majte..)d0d0ff.


23.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   16. 6. 2012, 01:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 01:58 avatar
pijem karibsky rum s grepefruit juice, nemam ani pocit stastia, ani pocit nestastia, mam pocit ze som ho vypil vela, sice neviem kolko toho este dokazem vypit, ale myslim ze ked zajtra rano vstanem tak to zistim(asi rano nevstanem), ked sa clovek pozrie na sled udalosti, tak to funguje asi rovnako, od historie az po pritomnost a v buducnosti to nebude inak, takze vsetko ma svoj cas, premyslat nad stastim a nestastim je asi ako, po lete pride jesen, po nej zima, a nakoniec pride jar a potom leto...


24.
označiť príspevok

dubák muž
   16. 6. 2012, 02:00 avatar
ZA VŠETKÝM ZLÝM JE NEVEDEMOSŤ. // okrem internetvej kurvičky andrejka csánovej, tá to robí rada pre zábavku ..


28.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 02:08 avatar
dubak, s tym co si napisal ako prve suhlasim, s tym co si napisal potom nemozem, pretoze neviem, nepoznam...
Súhlasí winry, dubák


25.
označiť príspevok

Sinaja žena
   16. 6. 2012, 02:01 avatar
..ja som vypila neskoro kávu ) ..len kedy teraz zaspím )).. idem sa o to aspoň pokúsiť, dobrú noc
Súhlasí winry


29.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2012, 02:11 avatar
tak utekam aj ja, dobru noc a pekne sny
http://www.youtube.com/watch?v=NGrejkkO--k Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 02:21 avatar
Súhlasí Sóley


32.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   16. 6. 2012, 02:24 avatar
tak pre tych co este nespia...www.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   16. 6. 2012, 03:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

blueevil
   16. 6. 2012, 13:08 avatar
odpojit sa na moment pri skutočnej hudbe ?
http://www.youtube.com/watch?v=ha5M6eORkCI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí danisse, Boris_I.


35.
označiť príspevok

danisse žena
   16. 6. 2012, 13:34 avatar
šťastie je to,čo si človek sám vytvorí...     


37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   16. 6. 2012, 14:23 avatar
stastie je vseobecne.. skor nestastie je to, co si clovek sam vytvori
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Spoznaním samého seba spoznáš i ostatných.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(124 612 bytes in 0,472 seconds)