Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čo je modla a modloslužobníctvo ?

119
reakcií
2134
prečítaní
Tému 7. novembra 2016, 22:18 založil elemír.

podobné témy:1.
označiť príspevok

elemír muž
   7. 11. 2016, 22:18 avatar
Modla je vyrobená človekom a človek ju uctieva ako neznámeho boha.
Ak si židia vyrobili zlaté tela a klaňali sa mu ako telati, , to je modla a modloslužba. Ak si ja vytvorím sadrovú sochu, napríklad márie a modlím sa pri nej tak to nie je ani modla a ani modloslužba lebo sa modlím pred Ježišom kristom skutočnej osobnosti. a pred, lebo priamo jeho otcovi, ja si myslím, že ani Mária matka a ani syn to nepovažujú za modloslužobníctvo, lebo na konci je náš boh,žiadny neznámy.
AS najväčším dôkazom, že to nie je modla je fakt, že deň, keď sa modlím je lepší, ako bez modlitby a vlastne táto odozva ma uisťuje v tom, že si modlitbou vylepšujem život a tí, čo sa nemodlia, strácajú to, čo ja modlitbou získam. Lebo moja modlitba nesmeruje tej soche, či nakoniec tej sadre, ale socha je iba inšpirácia a neustále ma drží myslou pri tom, komu sa modlím.
Súhlasí lea_pragmaticka1


5.
označiť príspevok

gabriel pb
   7. 11. 2016, 23:46 avatar
bol si v božom kráľovstve, tam je všetko zlaté a nik tam skoro nechodí, pretože pravda zo zlata najviac bolí a ľudia sa jej boja, radšej koncertujú a odrbávajú?


9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   8. 11. 2016, 06:33 avatar
Veľmi správne elemír. Platí, že:

181. Kto sa dopúšťa modlárstva?
Modlárstva sa dopúšťa, kto sa klania niekomu alebo nie-
čomu okrem pravého Boha.


11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   8. 11. 2016, 06:42 avatar
Uctievanie svätých obrazov

KKC
1159
časť: DRUHÁ ČASŤ SLÁVENIE KRESŤANSKÉHO TAJOMSTVA
oddiel: PRVÝ ODDIEL SVIATOSTNÁ EKONÓMIA
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA SVIATOSTNÉ SLÁVENIE VEĽKONOČNÉHO TAJOMSTVA
článok: 1. článok SLÁVENIE LITURGIE CIRKVI
odsek:
odstavec: II. Ako sláviť?
téma: SVÄTÉ OBRAZY

1159 Svätý obraz, liturgická ikona, predstavuje predovšetkým Krista. Nemôže predstavovať neviditeľného a nepochopiteľného Boha. Až vtelením Božieho Syna sa začala nová „ekonómia“ obrazov:
„Boh, ktorý nemá ani telo, ani podobu, kedysi vôbec nebol predstavovaný obrazom. Ale teraz, keď sa Boh stal viditeľným v tele a žil s ľuďmi, môžem urobiť obraz Boha primerane tomu, ako sa dal vidieť… My však s odhalenou tvárou hľadíme na Pánovu slávu.“

KKC
1192
časť: DRUHÁ ČASŤ SLÁVENIE KRESŤANSKÉHO TAJOMSTVA
oddiel: PRVÝ ODDIEL SVIATOSTNÁ EKONÓMIA
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA SVIATOSTNÉ SLÁVENIE VEĽKONOČNÉHO TAJOMSTVA
článok: 1. článok SLÁVENIE LITURGIE CIRKVI
odsek:
odstavec:
téma: Zhrnutie

1192 Sväté obrazy v našich kostoloch a domoch majú prebúdzať a živiť našu vieru v Kristovo tajomstvo. Prostredníctvom obrazu Krista a jeho spasiteľných činov sa klaniame jemu samému. Prostredníctvom svätých obrazov presvätej Bohorodičky, anjelov a svätých uctievame tých, ktorí sú na nich zobrazení.

KKC
2131
časť: TRETIA ČASŤ ŽIVOT V KRISTOVI
oddiel: DRUHÝ ODDIEL DESAŤ PRIKÁZANÍ
kapitola: PRVÁ KAPITOLA „MILOVAŤ BUDEŠ PÁNA, SVOJHO BOHA, CELÝM SVOJÍM SRDCOM, CELOU SVOJOU DUŠOU A CELOU SVOJOU MYSĽOU“
článok: 1. článok PRVÉ PRIKÁZANIE
odsek:
odstavec: IV. „Neurobíš si kresanú modlu...“
téma:

2131 Na základe tajomstva vteleného Slova(476) siedmy ekumenický koncil v Nicei (r. 787) odôvodnil proti obrazoborcom uctievanie obrazov Ježiša Krista, ale aj Bohorodičky, anjelov a všetkých svätých. Svojím vtelením Boží Syn otvoril novú „ekonómiu“ obrazov.


37.
označiť príspevok

piskotka žena
   8. 11. 2016, 10:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

elemír muž
   7. 11. 2016, 22:28 avatar
Ak napríklad máš na krku krížik a občas ho poboskáš, záleží na tom, načo pri tom myslíš, ak sa pri tom modlíš bohu, teda nášmu skutočnému, ten sa za to odmení a ak máš krížik neustále na krku,môže ťa napadnúť častejšie, zastaviť sa na pár sekúnd a spomenúť si na boha. A to nemôže byť modla, naopak je to pomôcka, ako byť bližšie k bohu častejšou kratučkou modlitbou.
podobne to je aj so svätenou vodou, ktorá dostala skrz kňazovo požehnanie božiu silu, silu nášho boha anie nejakéhoneznámeho, ako napríklad ak niekto vozí v kočíku červenú stužčičku proti zlým silám, to je modla, lebo nemá žiadnu spojitosť so svätosťou z neba.
Exorcisti napríklad pri vyháňaní zlého ducha používajú kríž s ukrižovaným a citia, ako to je pre zlého ducha účinné.
Súhlasí lea_pragmaticka1


6.
označiť príspevok

gabriel pb
   7. 11. 2016, 23:48 avatar
nosiť zlato na krku symbolizuje vieru ale aj slabosť človeka vo svete


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 11. 2016, 22:32 avatar
E: ak sa pri tom modlíš bohu, teda nášmu skutočnému

Veď preto modlitby nefungujú, lebo sa modlia k tomu neskutočnému.


42.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   8. 11. 2016, 13:12 avatar
lenže modlitby fungujú, len na to si musíš niečo naštudovať a nie iba sedeť za pc a mudrovať


58.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 11. 2016, 18:46 avatar
Patrick91, nemusíš si nič naštudovať, stačí uveriť (že fungujú... ) a fungovať potom i môžu...


118.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   11. 11. 2016, 20:22 avatar
WhatsTheHarm.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk What's the harm in believing in faith healing?
Slate.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Faith Healing Kills Children


119.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   11. 11. 2016, 20:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.120.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   11. 11. 2016, 20:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 13:12 avatar
Samozrejme Lemy, ak sa nemodlíš, nevieš o čo ide, ak by si mal kontakt a odozvu na svoju modlitbu, určite by si tento problém videl inak. Jt zrejme záležitosť iba katolíckej cirkvi,lebo v iných cirkvách sa tolko nemodlí a tu sa modlí voac, leb sa nmodlí do bútlavbej vrby, ale človek to nájde vo svojom živote.
Dávnejšie hovoril jeden kňaz, že ľudoa chodia do kostola preto, že veria, že by sa mali cez ten týždeň lepšie. Vobec to nie je povera , je to božia sila, ktorá ochraňuje človeka, je to živá voda o ktorej nám a samrijskej žene hovorí o prúdoch živej vody.
Veď nakoniec toto sú veci vrátane modlitby, ktoré si môže veriací či neveriací vyskúšať !!! Načo tu o tom polemizovať, ak to stačí iba zdvihnúť zo zeme a skúsiť.


45.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 13:35 avatar
to ze funguju nemoze byt aj placebo efekt? Ked niekto verí ze mu bude lepsie po modlitbe tak aj bude.. To moze byt ako z placebo tabletkou ktorá zabere ak tomu veris... či? Pomodlis sa ku nejakej modle a tá ti da silu do dalsi dni lebo tomu veris


57.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 18:44 avatar
45 a vyskúšal si ????


91.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 19:30 avatar
nie


4.
označiť príspevok

toman
   7. 11. 2016, 22:51 avatar
Nadraďuješ svoje pocity nad slová Boha, čo je veľká chyba, pretože:

(Jer 17,9 - katolícky preklad) Srdce je klamlivé nado všetko

To isté robia mnohí letnično-charizmatickí kresťania. Veria viac svojim vlastným pocitom ako slovu Boha v kombinácii s ráciom.

Zlaté teľa
---

Židia si urobili zlaté teľa, ale potom ho použili, aby oslávili "Pánov sviatok" (porov Ex 32,1-6). Oni teda podobne ako ty v konečnom dôsledku chceli uctiť Boha. Lenže toto Boha rozzúrilo:

(Ex 32,10 - katolícky preklad) Teraz ma nechaj, nech zahorí môj hnev proti nim a vyhubím ich!

Takže ja ti uznávam, že sa neklaniaš sadre (to už by vyžadovalo istý stupeň debility - v zmysle ľahkej duševnej zaostalosti) a dokonca ti ako človek uznám, že sa neklaniaš soche, ale niečomu, čo táto socha reprezentuje. Otázne je, čo si o tvojich činoch myslí Boh.

A ten hovorí podľa mňa celkom jasne:

(Dt 4,15 - katolícky preklad) A vy si - pri svojich dušiach - dávajte veľký pozor, veď ste nevideli nijakú postavu, keď k vám Pán hovoril sprostred ohňa na Horebe, 16 aby ste nepoblúdili a neurobili si kresanú modlu alebo akýkoľvek obraz muža alebo ženy, ... a keď zdvihneš oči k nebu a uvidíš tam slnko, mesiac a hviezdy, všetky voje nebies, nedaj sa oklamať a neklaňaj sa im a neuctievaj to

***
Boh ti zakazuje urobiť si sochu alebo obraz muža alebo ženy a klaňať sa jej alebo ju uctievať. Tým to hasne. Ak sa modlíš pred sochou Márie, je jedno aký máš z toho pocit, z pohľadu Boha si modloslužobník.
***

Exorcisti
---

Vyháňanie démonov je možné aj pre nekresťanov (porov. Sk 19,13-14). Exorcisti navyše podľa Ježišových vlastných slov (Mt 7,22) nemôžu byť dôkazom pravosti žiadneho náboženstva alebo pravosti akejkoľvek skupiny alebo zboru.
Súhlasí milky945


7.
označiť príspevok

Klein muž
   8. 11. 2016, 00:14 avatar
Ex 25-18: "Aj dvoch cherubov, kovaných zo zlata, spravíš hore na oboch koncoch zľutovnice; 19 jedného cheruba pripojíte na jednom konci, druhého na druhom konci. Na zľutovnici hore na oboch koncoch urobíš cherubov. 20 Cherubi nech majú rozpäté krídla a nech svojimi krídlami zakrývajú zľutovnicu, kým ich tváre budú obrátené oproti sebe. Cherubi nech upierajú svoj zrak na zľutovnicu. 21 Zľutovnicu polož na archu a do archy vlož zákon, ktorý ti dám. 22 Tam sa budem zjavovať a zo zľutovnice, spomedzi oboch cherubov, čo sú na arche zákona, budem hovoriť všetko, čo ti nariadim pre Izraelitov.."

Boh v desatore zakazal urobit akukolvek podobu na nebi, na zemi... A odrazu Mojzisovi prikaze vyrobit cherubinov, teda ich podobu???

Povodny hebrejsky zmysel tohto prikazania bol neurobis si nevhodnu podobu... Zidia si nemohli urobit podobu Boha lebo jeho nikto nevidel... Preto ked zhotovili podobu telaťa tak to Pána urazilo....
Avsak cherubini sa prorokom zjavovali... A cherubini nie su vymyslene pohanske modly ale realne bytosti ktore ziju v nebi s Bohom v jednom spolocenstve.... Teda ich zobrazovanie nas od Boha neodvadza...

Jezis Kristus sa stal clovekom, uz ho mozno zobrazit, samozrejme nie ako portret ale ako symbol s istymi atributmi... Teda muz na krizi, s trnovou korunou a s napisom nad hlavou IHS (Jezis Nazaretsky, kral Izraela) predstavuje samotneho Krista... Muz s klucami a obratenym krizom predstavuje sv. Petra.... Ked hladim na obrazy jednotlivych vyjavov z biblie je to akoby som cital sv. pismo avsak nie prostrednictvom pismen ale prostrednictvom obrazu....

Mat v ucte obraz toho koho predstavuje je to iste ako mat v ucte fotografiu milovaneho pribuzneho... Uz prvi krestania v katakombach sa stretavali na hroboch mucenikov a apostolov, prosili ich o modlitbu u Pana, malovali ich obrazy a lamali chlieb....

A je rozdiel medzi klananim a poklonou, teda vzdanim ucty... Klanat sa mozno len Bohu, je to opakovany uklon a vzpriamenie nieco na styl ako sa modlia moslimovia alebo ako sa neustale kivu zidia pri modlitbe... Poklona je nieco ine...

2. Samuelova 14:33
Jóab predstúpil pred kráľa a oznámil mu to. Kráľ si predvolal Absolóna. Ten prišiel ku kráľovi, poklonil sa mu tvárou po zem a kráľ Absolóna pobozkal.

Vidis? Poklonit sa na znak ucty je nieco ine ako klananie... Apostol Jan sa v zjaveni chcel anjelovi klanat ako Bohu, preto ho napomenul aby to nerobil...
Súhlasí lea_pragmaticka1


8.
označiť príspevok

Klein muž
   8. 11. 2016, 00:20 avatar
pardon nie IHS ale INRI


13.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 08:26 avatar
Klein:

Super odpoveď. Ja ti ponúknem iný pohľad.

1. Cherubi
---

Tu si ma trochu vytrhol z kontextu, lebo ja netvrdím, že robiť sochy je zakázané. Robiť sochy a uctievať ich (= mať modly), je zakázané. Nie ja som to zakázal, ale Boh. A správne si povedal, že to zakázal už v desatore. Ja som dával odkaz na Dt4, kde to Mojžiš rekapituluje po istom čase.

Ak som ťa správne pochopil, chceš mi povedať, že Boh by bol nekonzistentný, ak by zakázal robiť sochy a potom by nechal vyrobiť sochy cherubov. A teda, že by si protirečil.

Súhlasím s tým, že Boh si neprotirečí. Ak sa nám zdá, že si protirečí, tak nie Boh niečo zle povedal, ale my sme zle pochopili. Boh nezakázal robiť sochy, ale modly (= sochy a obrazy, ktoré sa uctievajú).

***
Takže protirečí si Boh s tými cherubmi? Vôbec nie, lebo nekáže sa im klaňať. Socha je socha a modla je modla. Modla je socha + klaňanie sa a uctievanie.
***

2. Ježiš Kristus a modly
---

Boh sa stal človekom s menom Ježiš. Dokázal by Boh protirečiť sám sebe? Lebo iste uznáš, že Ježiš bol Boh. Zmenil Boh svoj názor na modly alebo zmenil sa vôbec potom ako sa stal človekom? Protirečí si?

Ja myslím, že nie a preto stále trvá jeho požiadavka na nerobenie si sôch, ktorým sa klaniame. Ak sa predtým Boh "stal" horiacim kríkom a zakázal robiť obraz čohokoľvek, čomu by sa dalo klaňať alebo vzdávať špeciálna úcta, tak tým, že sa stal človekom, jeho názor na modly stále trvá. Nič sa nezmenilo. Žiadna zmena v ekonómii obrazov (porov. katechizmus) z pohľadu Boha nenastala.

Túto nemennosť by som podoprel Ježišovými slovami, že On zákon zrušiť neprišiel, ale ho prišiel naplniť (Mt 5,17-20). Ježiš teda celý život odmietal mať sochy alebo obrazy a klaňať sa im.

Zdá sa mi pritiahnuté za vlasy myslieť si, že po jeho smrti a zmŕtvychvstaní sa zrazu všetko zmenilo a Ježiš apoštolom a učeníkom povedal (trochu sarkastické, aby som vyjadril pointu):

"No konečne som vás oslobodil od Otcovho tyranského zákazu. Odteraz si môžete robiť sväté sošky alebo sväté obrázky, bozkávať ich, kľačať pred nimi a modliť sa skrze ne ku mne alebo k Otcovi. No a keď umre tuto Mária, tak sa môžete modliť k nej. A keď pomriete, tak jeden k druhému."

3. Čo je klaňanie?
---

Podľa teba klaňanie znamená opakované kývanie sa ako to robia židia alebo moslimovia. Zostaňme pri slove opakované. Teda, že klaňanie znamená nadmerné poklonenie sa, nadmerné uctievanie, niečo prehnané v oblasti uctievania.

Ak stretneš známeho a "smekneš klobouk" alebo pokývneš hlavou na pozdrav, tak to prehnané uctievanie alebo klaňanie sa nie je.

Ak však ľudia stoja na námestí a čakajú až sa v okne objaví ich hviezda (napr. pápež) a potom nadšene pískajú a tlieskajú, tak to už je modloslužba. Ak ľudia pri stretnutí s tebou kľaknú na kolená a pobozkajú ti ruky, si pre nich modla. Ak ľudia majú tvoj obraz na stene a príležitostne ho bozkávajú, si pre nich modla.

Dobrým príkladom hraníc vzdania úcty nám môže byť Peter v Skutkoch, ktorý zabránil Kornéliovi, aby sa mu klaňal. Pápeži svojho "predchodcu" v tomto veľmi nenasledujú.

A teraz sochy alebo obrazy.

***
Skúsme sa opýtať: Prečo Boh zakázal robiť si obrazy čohokoľvek a klaňať sa im? Nechápal tomu, čomu chápu katolíci a teda, že obraz alebo socha alebo krížik im pomôže pripomenúť si ho? Alebo to chápal až príliš dobre a vedel kam to vždy skĺzne (do modloslužby) a preto nadobro zakázal robenie si sôch a obrazov a klaňanie sa čomukoľvek (obrazu alebo soche muža, ženy, slnka, plazov, zvierat ...)?
***

4. Fotografia blížneho
---

Na tomto sa to dá snáď najlepšie dokázať, čo je a čo nie je modloslužba. Predstav si, že máš nejakého milovaného príbuzného. A ty si povieš, že aby si si ho uctil alebo pripomenul, tak si dáš na stenu jeho fotku. Lenže nemáš jeho fotku, tak si tam dáš nejakú inú fotku.

Bude ten príbuzný nadšený z tvojej aktivity, keď ťa príde navštíviť?

Máš tam inú fotku. Máš na stene niečo, čo nereprezentuje tvojho blížneho vôbec nijako. Iba ty sám pre seba sa tváriš, že áno, ale ten, koho si si chcel uctiť je urazený. Nie je to jeho fotka. Je to niekto iný alebo niečo iné.

Rovnako to vidí Boh.

Máš na stene obraz a ty si sám pre seba hovoríš, že to je Ježiš? Alebo máš kríž na ktorom je nejaká postava a ty si hovoríš, že je to Ježiš? Je to naozaj podoba Ježiša? Presne tak vyzeral? Určite nie. Takže už len z ľudského hľadiska je to urážka.

Nikto nevzdáva Bohu slávu alebo chválu tým, že si robí obrazy alebo sochy, ktoré Boha nereprezentujú:

(Iz 42,8 - katolícky preklad) "Ja som Jahve, to je moje meno a svoju slávu inému nedám, ani svoju chválu modlám.


44.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 13:34 avatar
toman 4
Nadraďuješ svoje pocity nad slová Boha, čo je veľká chyba, pretože:
Tu sa nejedná o žiadne slová, to je jednoducho duchovný život veriaceho. Prečo by som sa mal nadraďovať nad boha, to ma máš až za takého ?????

To isté robia mnohí letnično-charizmatickí kresťania. Veria viac svojim vlastným pocitom ako slovu Boha v kombinácii s ráciom.

Co je toto za veta, prečítaj si ju aspom dva razy po sebe a pomaly. Zamieňaš pocity s duchovným životom. Vpodstate aj to sú pocity, ale duchovné. Ak si niečo urobíč, cítiš bolesť, môžeš cítiť zimu teplo a mnoho vecí, lebo tie sú zapríčinené vonkajším prostredím,v ktorom sa pohybuješ, ale duchovné poocity sú zapríčinené tým čo másš v sebe duchovné, teda v prípade, že nie si bezduchý. Napríklad ak príjmam ježišovú živú vodu pri pozdvihovaní, mám duševný pocit, ktorý sa nedá prirovnať k žiadnemim inému pocitu, ktorý je zavinený vonkajším prostredím. toto ale nemáš čím pochopiť, ak si to nezažil, to ti tu nikto nevysvetlí.
Ale napísal si správne, otázne je, čo si o tvojich činoch myslí boh. To je rozhodujúcve tu som presvedčený že boh tiež pri tom nemyslí na tú sochu ale pozoruje čo robím a čo si myslím.
DT 4,15 je starý zákon a my sme sa spolahli na ježiša nášho spasiteľa a na jeho evanjelium, nie že by ma starý zámkon vôbec nezaujímal, ale sme kresťania podľa krista.
Exorcisti, toje maqnipulácia s duchmi zomrelých ľudí a napríklad vyvolávanie duchov robia ľudia väčšinou ako neveriací.


49.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 13:59 avatar
elemir (44):

Pocity
---

Budem ťa citovať:

"AS najväčším dôkazom, že to nie je modla je fakt, že deň, keď sa modlím je lepší, ako bez modlitby a vlastne táto odozva ma uisťuje v tom, že si modlitbou vylepšujem život"

To znamená, aspoň teda podľa mňa, že ty to, či niečo je alebo nie je modloslužba posudzuješ z pohľadu pocitov, ktoré to v tebe vyvoláva. Modlíš sa k soche, potom je deň lepší a to znamená, že to, čo robíš, je správne. Naopak, ak by si robil niečo, čo by v tebe vyvolávalo nepríjemné pocity, tak to by znamenalo, že je to nesprávne.

Nezoberieš si Božie slovo a neprečítaš si, čo hovorí, ale pri rozsudzovaní pravdy sa spoliehaš na svoje pocity. Dúfam, že teraz ti tá veta s charizmatikmi dáva väčší zmysel.

Exorcizmus
---

Exorcizmus nie je manipulácia s duchmi zomrelých ľudí, ale s démonmi (preto som dal odkaz na Mt 7,22). Inak by to znamenalo, že duše mŕtvych sa tu stále pohybujú a to nemá v Písme podporu (porov Hebr 9,27). Po smrti je súd a človek je hneď buď v nebi alebo v pekle. Tým to hasne. Bodka.


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   8. 11. 2016, 06:35 avatar
81. Kto sa dopúšťa modlárstva?
Modlárstva sa dopúšťa, kto sa klania niekomu alebo nie-
čomu okrem pravého Boha.

182. Kto sa dopúšťa povery?
Povery sa dopúšťa, kto tvorom pripisuje neobyčajnú moc,
akú im Boh nedal.
Poverou je: vážne veriť vykladaniu karát, snárskym knihám,
vešteniam ap.

Účasť na schôdzach špiritistov (vyvolávačov duchov) je
zakázaná.

184. Či sa uctievanie svätých protiví prvému prikázaniu božiemu?
Uctievanie svätých sa neprotiví prvému prikázaniu božie-
mu, lebo svätým sa neklaniame, len si ich ctíme.
K Bohu sa modlíme, aby nám pomáhal svojou všemohúcnosťou.
K svätým sa modlíme, aby nám pomáhali svojím orodovaním
u Boha.

185. Prečo uctievame svätých?
Svätých uctievame preto, lebo
1. viedli na zemi bohumilý život;
2. sám Boh ich uctil, keď ich vzal do neba;
3. orodujú za nás u Boha.

I na zemi si uctíme každého statočného človeka. Prečo by sme
nemali uctiť svätých v nebi?

186. Koho uctievame najviac spomedzi svätých?
Spomedzi svätých najviac uctievame Pannu Máriu.

187. Prečo uctievame spomedzi svätých najviac Pannu Máriu?
Pannu Máriu uctievame spomedzi svätých najviac preto,
1. lebo je Matka Božia;
2. lebo svätosťou prevyšuje ostatných svätých;
3. lebo jej orodovanie u Boha je najmocnejšie.

a) Svätého Jozefa si ctíme ako ochrancu Cirkvi putujúcej a pa-
tróna šťastnej hodiny smrti. Svätého Cyrila a svätého Metoda
si ctíme ako takých, čo slovanským národom zvestovali uče-
nie Ježiša Krista. Svätého Jána Nepomuckého si ctíme ako
mučeníka spovedného tajomstva.
b) Úctu k svätým prejavujeme okrem iného tak, že obdivujeme
ich čnostný život, že ich prosíme o orodovanie u Boha, že si
dávame zhotoviť ich obrazy a sochy.

188. Prečo uctievame sväté obrazy a sväté sochy?
Sväté obrazy a sväté sochy uctievame
1. preto, lebo nám predstavujú Ježiša Krista a svä-
tých;
2. preto, lebo nás povzbudzujú k pobožnosti.

189. Prečo uctievame relikvie?
Relikvie uctievame preto, lebo sú to vzácne pamiatky,
ktoré nám zostali po Kristu Pánovi alebo po svätých.

a) Medzi relikvie patria kúsky z kostí svätých, alebo napr. krv svätého Januára ap.
Najvzácnejšou relikviou sú pozostatky kríža, na ktorom zomrel Ježiš Kristus.
b) Boh neraz vyznačil relikvie aj zázrakmi.

katechizmus.szm.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 09:02 avatar
Lea:

Pekne kopíruješ z katechizmu. Myslím, že si správna katolíčka. Skúsila si sa ale nad tým aj zamyslieť?

Napríklad si zoberme paragraf 185.

Čím máš potvrdené, že Boh vzal niekoho konkrétneho (svätca XY) do neba alebo že on za nás oroduje? Okrem teda toho, že Katolícka cirkev to povedala.

Na čom staviaš svoju vieru v to, že tento paragraf hovorí pravdu? Alebo paragraf 187 o tom, že Mária svätosťou prevyšuje ostatných svätých alebo jej orodovanie u Boha je najmocnejšie?

Nie je to tak, že ty veríš, že cirkev je pravá a preto automaticky veríš všetkému, čo povie?

***
Pretože ak je to tak, máš veľký problém...
***

Autorita interpretovať Písmo
---

Totiž, ak Katolícka cirkev úplnou náhodou nie je pravá, ako zistíš, že nie je? Stačí Katolíckej cirkvi vyhlásiť, že ja som pravá cirkev a ty tomu uveríš? Nepredpokladám, že si taká hlúpa.

Takže, čo ti ostáva? Zobrať Písmo a nájsť verše, ktoré podporujú to, že Katolícka cirkev je pravá. V tomto bode sa však dostaneš do tej istej polohy ako protestanti. Pretože sa staneš samovykladateľkou Písma.

Pretože vezmeš Písmo a nájdeš napr. Mt 16,18, Jn 20,22 alebo 1 Kor 11,2 a povieš: "Pozri, na základe tohto verím, že Katolícka cirkev je pravá."

A ja ti na to poviem: "Ale veď to je protestantský prístup, vykladať si Písmo po svojom. Katolícka cirkev ti predsa zakazuje vykladať si Písmo."

Inými slovami, ako katolíčka musíš povedať: "Z Písma si nedokážem nijako overiť, či je Katolícka cirkev pravá alebo nie, lebo ona mi Písmo vykladať zakazuje. Ja teda jednoducho iba slepo verím všetkému, čo povie, lebo ona o sebe vyhlásila, že je pravá, tak je. A potom Katolícka cirkev povedala, že platí paragraf 185 alebo 187 a ja tomu verím."

Ako veľmi si znevýhodnená voči Bereanom, z ktorých sa Pavol tešil v Skutkoch 17,11:

(Sk 17,11 - katolícky preklad) A tí boli šľachetnejší ako tamtí v Solúne. Oni prijímali slovo s veľkou dychtivosťou a každý deň skúmali Písma, či je to naozaj tak.

***
Skúmaním Písma by si sa totiž dostala k tomu, že paragraf 185, 187 a tiež 188 o uctievaní sôch a obrazov je "vycucaný z prsta" a v Písme nemá reálnu podporu.
***

Samej sebe brániš, aby si bola spasená tým, že Katolícku cirkev si nadradila nad Písmo.
Súhlasí Johny Pravda


23.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 09:07 avatar
toman, pod dlhom case na DF citam vdaka tebe velmi zaujímavý prispevok a hlavne pravdivý , palec hore


32.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 09:52 avatar
Sláva patrí Ježišovi, ktorý ma zachránil. Nikdy by som nevedel to, čo viem teraz, ak by mi nebol strhnutý závoj z očí (porov. 2 Kor 3,16).


12.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 08:11 avatar
Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať... OPAKUJEM : nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou

aby ste nepoblúdili a neurobili si kresanú modlu alebo akýkoľvek obraz muža alebo ženy, obraz nejakého zvieraťa na zemi, obraz nejakého vtáka, čo lieta pod nebom, obraz niečoho, čo sa plazí po zemi, obraz ryby, čo je vo vode pod zemou; a keď zdvihneš oči k nebu a uvidíš tam slnko, mesiac a hviezdy, všetky voje nebies, nedaj sa oklamať a neklaňaj sa im..

www.milost.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Peťo


14.
označiť príspevok

Pegas muž
   8. 11. 2016, 08:31 avatar
Milosť je fenomén, ktorý naozaj spĺňa viaceré znaky sekty, aj keď v porovnaní s "klasickým" chápaním siekt, sú tam viaceré rozdiely...
Súhlasí lea_pragmaticka1


15.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 08:34 avatar
Nejde o "milost" ale dolezite su hore uvedene citatý z Písma. Tak to zapakujem :

Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať... OPAKUJEM : nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou

aby ste nepoblúdili a neurobili si kresanú modlu alebo akýkoľvek obraz muža alebo ženy, obraz nejakého zvieraťa na zemi, obraz nejakého vtáka, čo lieta pod nebom, obraz niečoho, čo sa plazí po zemi, obraz ryby, čo je vo vode pod zemou; a keď zdvihneš oči k nebu a uvidíš tam slnko, mesiac a hviezdy, všetky voje nebies, nedaj sa oklamať a neklaňaj sa im..


16.
označiť príspevok

Pegas muž
   8. 11. 2016, 08:47 avatar
V tvojom prípade ide o Milosť... Píšeš z ich manuálu  
Súhlasí lea_pragmaticka1


33.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 10:03 avatar
Lea, Pegas este upresnim : do googlu som napisal "druhe prikazanie" a klikol nahodou na stranku ktoru som uviedol. teda nemam s nimi nic spolocne len som potreboval skopirovat 2. prikazanie a natrafil som na zaujimavy clanok.. to je vsetko.. Ale zaujimave ze ste sa toho hned chytili a tak odviedli temu k nepodstatnemu nahodnemu detailu Teda Lea by sa mohla zamysliet na tým co napisal 20. toman


36.
označiť príspevok

Pegas muž
   8. 11. 2016, 10:26 avatar
Veď som ťa zato nestrieľal iba som uviedol, že píšeš z ich manuálu.  
Súhlasí Johny Pravda


46.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 13:40 avatar
Zase starý zákon. Keď krstil Ján ježiša, hulubica, ktorá zostupovala na neho bola modla, alebo dokonca samotný duch svätý ???.
Ani jeho otec sa nemal ako inak prejaviť a dokázať svoju prítomnosť, prejavil sa hromovým hlasom . To čo je podľa vás ?


47.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 13:45 avatar
modlil sa niekto k tej holubici? uctieval ju niekto? Nosil na krku je podobizeň ?Klanal sa jej obrazu?
Súhlasí toman


17.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 08:50 avatar
citáty su priamo z manuálu pod menom Svate Písmo  


18.
označiť príspevok

Pegas muž
   8. 11. 2016, 08:56 avatar
Každá cirkev má svoj pohľad aj na sväté písma inak by nezískali nasledovníkov... Snažia tým ponúknuť niečo nove i keď je to výmysel z dielne ich zakladateľov ...  
Súhlasí Johny Pravda


19.
označiť príspevok

sta2rky muž
   8. 11. 2016, 08:59 avatar
1. Všetky náboženstvá a ich veriaci potrebujú svojho ľudského, alebo zvieracieho boha, ktorému by sa mohli klaňať, uctievať, modliť, prosiť. Abstraktného, transcendentného boha náboženstvá ani nepotrebujú. Niektorí spomínate Bibliu ako božie slovo, kto potreboval tieto legendy označiť , že sú božím slovom?


22.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 09:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

sta2rky muž
   8. 11. 2016, 09:14 avatar
22. Asi budeš sám, lebo honosne vyzdobenými kostolmi, kadečím naplnené mi dávajú za pravdu a nehovorím len o kresťanoch, viď hinduisti, budhisti. V mešite som ešte nebol.


26.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 09:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

sta2rky muž
   8. 11. 2016, 09:45 avatar
26. Nerozumiem, prečo by mi mala nejaká stará kniha, staré texty určovať čo mám robiť. To čo sa tu na DF v rámci rôznych náboženských denominácii píše, sú pre mňa produkty pomýlenej, náboženstvom zatemnenej mysle.


38.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 11. 2016, 10:31 avatar
26. No hej, ale toto hovoril Jehova svojmu národu, židovskému národu, aby ho správne pripravil na príchod Krista.
Teraz, 2000 rokov po Kristovom príchode to dodržiavajú tí, ktorí na vykupiteľa ešte stále čakajú. My, čo sme sa ho dočkali, máme už iné cesty, vedené Kristom samotným.
Súhlasí elemír


25.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 09:22 avatar
Ježiš potvrdil starý zákon tým, že sa na ňom vyplnili proroctvá napísané v ňom. Rovnako je možné vidieť obrazy Ježiša v starom zákone. Ježiš žil, bol skutočný, máme o tom spísané štyri svedectvá, čo a ako robil (možno to tebe nestačí) a dokonca pomenovaných svedkov.

Nebolo možné len tak napísať nejakú historku a začať ju šíriť. Ľudia by to rozpoznali. By sa spýtali tých ľudí, či je to pravda. Navyše tí, čo tieto svedectvá (pre niekoho historky) spísali boli ochotní byť za ne väznení alebo dokonca mučení a zabití. Navyše tie svedectvá nie sú napísané copy paste štýlom, ale presne tak ako by to popísali rôzni praví, nie podvodní svedkovia v prípade vraždy. Každý videl to isté, ale každý z trochu iného pohľadu a trošku ináč.

Ježiš bol tak skutočný a tak dôležitý, že sa na základe jeho narodenia menilo počítanie času z BC na AD. Biblia je slovo Boha, pretože tento skutočný Ježiš potvrdil, že ani čiarka z neho sa nestratí, všetko sa naplní a jeho slová vytrvajú večne.

Ak by si mal kedy potrebu (len pre istotu) si overiť, či ten Ježiš náhodou naozaj nebol skutočný, odporúčam ti napríklad:

1. The Cold-Case for God's Existence | J. Warner Wallace
http://www.youtube.com/watch?v=pYg9slIr25I Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


* je to rozobratie evanjelií z pohľadu detektíva, ktorý rieši odložené vraždy a usvedčuje vrahov aj po 30 rokoch

2. Jesus Unmasked: The Truth Will Shock You
www.amazon.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

* kniha rozoberá množstvo starozákonných príbehov, ktoré sú obrazmi Ježiša


27.
označiť príspevok

sta2rky muž
   8. 11. 2016, 09:36 avatar
25. V tých časoch, ktoré máš na mysli a o nich píšeš, bolo len zopár jednotlivcov čo vedeli čítať a písať (aj ježiš musel byť analfabet) a títo jednoduchý ľudia boli odkázaní na to čo im tí "múdry" povedali, podobne ako súčasní kňazi a pastori. S kús odpovedať na otázku, kto potreboval označiť Bibliu za božie slovo, slovo abstraktného, potencialne neexistujúceho boha?


34.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 10:08 avatar
sta2rky (27):

1. Potrebovať označiť Bibliu za Slovo Božie nepotreboval nikto. Jednoducho to tak bolo. Ak hľadáš nejaký manipulátorský motív, tak preň nemáš podporu. Čo by tým získali? Veď tí "manipulovaní" sa mohli odsťahovať. Neviem o tom, že by židia viedli nejakú formu totality, bránili hranice zvnútra a podobne.

Čo by nejaký manipulátor získal tým, že by zakázal ľuďom sexovať hlava nehlava? Alebo že by im dal desať prikázaní? To sú podľa teba nástroje manipulácie? Takto ovládneš väčšinu?

2. Ježišovi súčasníci svedčia, že vedel čítať (porov. Lk 4,17) a teda nebol analfabet, jeho žiaci vedia písať, lebo nám zanechali listy. To, čo ponúkaš, sú nepodložené domnienky.

Nezaoberáš sa hľadaním pravdy, ale hľadaním argumentov (sú to legendy, boli to analfabeti, všetky náboženstvá sú rovnaké, ľudia sú zmanipulovaní) aby si nemusel tú pravdu hľadať.


116.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 11. 2016, 09:12 avatar
34. 1. Takže ak v tých dávnych dobách ak niekto niečo z biblických legiend napísal, tak hneď bolo jasné že je to božie slovo? Akí boli starí hebrejci militantní sa dočítaš v SZ Biblii, aj ako Mojžiš potláčal vzbury a vzbúrencov. A súčasní židia sú v trvalom konflikte so svojími susedmi. V prikázaniach išlo Mojžišovi o jeho vlastnú bezpečnosť a ochranu "vyvoleného národa" pred vyhynutím . A využil na to legendu o hypotetickom bohu.
2. Ak by bol Ježiš gramotný, tak by jeho fanúšikovia - žiaci, ako oko v hlave, uchovali zopár textov, ktoré by on napísal. To napísané v NZ je z druhej až tretej ruky. A veriacim ozaj nejde o hľadanie pravdy, ale o hľadanie kvázy pravdivých informácií pre rozumné potvrdenie ich náboženskej viery.


117.
označiť príspevok

toman
   9. 11. 2016, 09:38 avatar
sta2rky (116):

Poslúžil by si mi lepšie, ak by si mi dal konkrétne pasáže, aby som vedel reagovať, kde boli hebreji militantní a kde Mojžiš potláčal vzbury. Ja som písal o inom. O tom, že nikto židov pokope násilím nedržal. Mohli zbaliť stan a odísť do inej krajiny, ak sa im tá "manipulácia" nepáčila.

Mojžišovi mohlo ísť sotva o jeho bezpečnosť a ochranu, keďže vyrastal v Egypte vychovávaný faraónovou dcérou. Mohol mať všetko, jedlo, otrokov, zábavu. On sa toho vzdal, aby sa z neho stal štvanec.

Ježiš gramotný bol, čítať vedel (porov Lk 4,17). A každý, kto vie čítať, vie písať. To, čo je napísané v NZ je z prvej ruky, napísané žijúcimi svedkami v rozsahu približne 20-60 rokov po Ježišovej smrti a zmŕtvychvstaní.

Všetko, čo je tam napísané sa dá overiť empiricky tým, že budeš činiť pokánie a uveríš evanjeliu (Mk 1,15). Narodíš sa znova (Jn 3,3) a bude ti strhnutý závoj z očí (2 Kor 3,16).

Keby si mal niekedy záujem pozrieť sa na Bibliu pohľadom ateistu, ktorí zisťuje, či je Biblia hodnoverná a či to náhodou nie je celé podvod, odporúčam ti nájsť si na YT video "Cold Case Christianity". Pozri si také, kde vidieť obrázky, o ktorých hovorí.


21.
označiť príspevok

sta2rky muž
   8. 11. 2016, 09:04 avatar
Katechizmus RKC je účelový ľuďmi vymyslený text, niečo podobné ako sú základné stanovy politických strán. Mám dojem, že pre strany boli vzorom náboženstvá. Ak ich porušíš, bude s tebou zle.


28.
označiť príspevok

Peťo muž
   8. 11. 2016, 09:41 avatar
K 1 ,Elemír .
To si odkiaľ zobral ?
Poprosím ťa ,napíš konkrétne meno človeka ,ktorý ťa o tom presvedčil .
Pretože : Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať, lebo ja, Pán, tvoj Boh, som žiarlivý Boh, ktorý tresce neprávosti otcov na deťoch do tretieho a štvrtého pokolenia u tých, čo ma nenávidia, milosrdenstvo však preukazuje až do tisíceho pokolenia tým, čo ma milujú a zachovávajú moje príkazy.“ (Ex 20,2-6)

Ja ,ktorý neverí v toho tvojho fušerského boha ťa mám poučovať ?
Si robíš srandu ,nie ?


30.
označiť príspevok

Peťo muž
   8. 11. 2016, 09:46 avatar
A ešte toto mi vysvetlite .
"... som žiarlivý Boh, ktorý tresce neprávosti otcov na deťoch do tretieho a štvrtého pokolenia u tých, čo ma nenávidia..."
To akože ten váš skurv*ný boh VRAŽDÍ aj deti tretieho a štvrtého pokolenia ?


31.
označiť príspevok

Peťo muž
   8. 11. 2016, 09:49 avatar
K 30 .
Čo majú tie deti s tým spoločné ,previnili sa nejako ...,kur*a ?
Asi nie ,keď sa práve narodili ,že ,že ,že ?


35.
označiť príspevok

toman
   8. 11. 2016, 10:14 avatar
Peto (30):

Tu je odpoveď:

(Ez 18,1 - katolícky preklad) Pán prehovoril ku mne takto: 2 "Odkiaľ je to, že si v Izraelovej krajine hovoríte medzi sebou príslovie: “Otcovia jedli trpké hrozno a zuby synov stŕpli?” 3 Ako žijem, hovorí Pán, Boh, nebude vám toto príslovie viac príslovím v Izraeli. 4 Veď všetky duše sú moje, ako duša otca, tak duša syna je moja. Duša, ktorá zhreší, tá zomrie.

(Ez 18,1 - Roháček) A stalo sa slovo Hospodinovo ku mne povediac: 2 Čo tým chcete, vy, ktorí hovoríte v zemi Izraelovej také príslovie, že vraj otcovia jedli hroznové nedozrelky, a synom stŕply zuby? 3 Jako že ja žijem, hovorí Pán Hospodin, že nebudete mať viacej ako používať to príslovie v Izraelovi. 4 Hľa, všetky duše sú moje; jako duša otcova tak i duša synova je moja; duša, ktorá hreší, tá zomrie.


39.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 11. 2016, 10:36 avatar
Peťo, to je len inými slovami popísaná dedičnosť.... :-)


40.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 12:01 avatar
Peto, tu je odpoved:
Otázka: Nesú deti trest za hriechy svojich rodičov?

Odpoveď: Deti nie sú trestané za hriechy svojich rodičov, ani rodičia nenesú trest za hriechy svojich detí. Každý z nás je zodpovedný za svoje vlastné hriechy. Ezechiel 18:20 nám hovorí: „Duša, ktorá hreší, tá zomrie. Syn neponesie neprávosti otcovej, ani otec neponesie neprávosti synovej". Tento verš jasne dokazuje, že každý si ponesie trest za svoje vlastné hriechy.

V Biblii existuje verš, kvôli ktorému si ľudia myslia, že Boh trestá hriechy generačne, ale tento výklad je nesprávny. Verš, o ktorom hovoríme sa nachádza v 2. Mojžišovej 20:5, a bol napísaný v súvislosti s modlami, „Nebudeš sa im klaňať ani im nebudeš slúžiť, lebo ja Hospodin, tvoj Boh, som silný Boh žiarlivý, ktorý navštevujem neprávosť otcov na synoch do tretieho i štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia". Tento verš nehovorí o treste, ale o dôsledkoch hriechu. Hovorí o tom, že dôsledky ľudského hriechu môžu pocítiť aj neskoršie generácie. Boh povedal Izraelitom, že ich deti pocítia dôsledky hriechu svojich rodičov, ktorí boli neposlušní a nenávideli Boha. Deti, ktoré vyrastali v prostredí modlárstva, budú konať veľmi podobne ako ich rodičia, a v tom bude ich neposlušnosť voči Bohu. Dôsledok neposlušnej generácie spočíval v tom, že zasadila semienko zla tak hlboko, že trvalo niekoľko generácií, kým ho úplne vykorenili. Boh nás nebude súdiť ani trestať na základe hriechov našich rodičov, ale niekedy kvôli ich hriechom trpíme, ako sa píše v 2. Mojžišovej 20:5.

Ako ilustruje Ezechiel 18:20, každý z nás je zodpovedný za svoje vlastné hriechy, za ktoré budeme potrestaní. Nemôžeme uvaliť naše viny na niekoho druhého, za ne si nesieme zodpovednosť sami. Avšak existuje jediná výnimka daná celému ľudstvu. Niekto už trpel za hriechy druhých, a zaplatil za ne, aby sa každý hriešnik mohol stať spravodlivým a čistým v Božích očiach. Tá osoba je Ježiš Kristus. Boh poslal Ježiša na svet, aby vymenil svoju dokonalosť za naše hriechy. „Lebo toho, ktorý nepoznal hriechu, učinil za nás hriechom, aby sme my boli spravedlivosťou Božou v ňom. " (2 Korintským 5:21). Ježiš Kristus vzal na seba trest za hriech pre tých, ktorí v Neho uveria.
Súhlasí toman


41.
označiť príspevok

veriaci-4
   8. 11. 2016, 12:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.53.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 18:24 avatar
veriaci-4: ako to ja vidim, je, ze co sa tyka sudu je len jeden sud Bozi po smrti, a caka uplne kazdeho, toho kto veri aj toho, kto neveri.
Rodicia - ano, su zodpovedni za svoje deti, kym su male, maju sa o ne starat a prirodzene, ked mam nejake presvedcenie, svoje deti aj chtiac aj nechtiac ucim a davam im do batozka mnoho z toho, comu verim ja ako rodic. Takze je vysokopravdepodobne, ze katolicky rodic vychova dalsieho katolika, moslim dalsieho moslima, krestan krestana... ak to mozem takto povedat. Ale dieta sa raz stane dospele, a je jeho ulohou postavit sa zoci -voci otazke, comu veri ono. Ked ostane robit nieco iba zo zvyku, aj keby to bolo to najsamlepsie, spasa nie je z ritualov, spasa je z viery. A ak rodic cely zivot ratal priklad 2+2= 5, a to dieta to kopiruje.... ano to dieta musi niest nasledok samo, lebo spasa je to najpodstatnejsie co clovek chce vyriesit... a teda sa v zivote dostane k bodu, kedy sa sam rozhodne: rodicia sice su katolici, ale ja neverim na Boha... lebo nieco.... kazdy si najde svoj dovod, alebo rodicia su takeho a takeho vyznania a ostavam aj ja tym istym, lebo doverujem rodicom... A to je v Biblii, ze Boha mame povysit nad rodinu, nad kohokolvek...
Napisal si to, akoze bez rodicov, by sa deti mohli spasit, lebo by neboli zvadzani na zly smer. A tu mame Adamu a Evu, ktori nemali rodiv ludskych, a predsa sa "podarilo" a to boli v raji, nebolo tam pokusenie a zlo ako sa s nim na "kazdom kroku" stratavame teraz. Ja to vidim tak, ze clovek je tak lahko zlakatelny, ze bez Boha je s nim koniec.. A myslim si, ze kazdy clovek to tak nejako pocituje, pradnotu, bezvyznamnost zivota, odpor zo seba sameho, ked vie, co vsetko uz urobil, komu vsetkemu ublizil, ze podvedome sa kazdy snazi prist na odpoved co je smyslom zivota, ci je naozaj Boh a ak ano, kto je to, lebo ak je Boh, potom urcite sa chce dat spoznat atdatd...
Aby som sa vratila k tvojej otazke vsetci bez rozdielu (podla mna) sme tu preto, aby sme hladali a nasli Boha Otca, Stvoritela, Sudcu a Spasitela... kto hlada najde, a kto klope, tomu otvoria.... dieta, musi vyriesit tu istu otazku, co ma vyriesit aj rodic.... kazdy "ma" svoju vyhovorku, ked neurobi to co ma.... jeden nemohol lebo, ho to nudilo, iny zase, lebo k tomu nebol vychovavany, iny je zatrpkmnuty, lebo sa zazil tragediu, .... kolko je ludi, tolko vyhovoriek.... preto je len jeden meter... a teraz ako sa hovorilo: Vsetko je na webe ja pouzijem: Vsetko je v Biblii. Boh sa chce dat poznat, a je milosrdni, ze nepozhadzuje na vsetkych rodicov bomby ako si navrhoval lebo nam dava cas, aby sme HO predsa len nasli ako rodic, tak aj dieta.


54.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 18:25 avatar
Naco hladat ked si ma najde pri sude?


61.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 18:51 avatar
Hladat v zmysle: poznat Ho. Lebo ak je Boh a stvoril nas, urcite o sebe da vediet, a v tom pripade ma zaujma vsetko o nom a aj to preco ma stvoril....


62.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 18:52 avatar
Splodili ta rodicia nie boh


48.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 13:58 avatar
ten skurvený podľa teba boh, týmto ochraňuje pred neprávosťami ožratých rodičov tieto deti a nepomáha ani to.Koľkí dnes v určitej menšine majú deti iba preto, aby brali podporu a mali za čo chlastať a deti zostanú hladné, naopak, s tým čo si napísal súhlasím aj aj, alôe to čo robí s týmito ožranmi nerobí preto,že je skúrvený, ale preto, že je spravodlivý A o tomto by som ti vedel vyprávať, čo všetko sa deje ešte dnes a nepomáha ani táto hrozba. kto všetko sa dokáže vytrčať v kostole, aby tieto úbohe, často neschopné duše same o seba sa postarať, okrádali ako bezmocné obete. A ak sa nahlásilo niečo na vúcku, chytro sa všetko zahladilo a spravodlivec, ktorý im chcel pomôcť dopstal po rypáku. Kam, do akých výšok sa až delia tieto pemnize zobraté úbohym stvoreniam. Spravodlivý, ktorý im chce pomôcť, dostane na držku a a zlodeji sú chránený štátom, lebo vedia, že z takýchto peňazí sa musí odvádzať vyššie a spravodlivosť ma čierni šatku na očich.
Ja by som išiel ešte ďalej ako boh a čo by to bolo platné ak nie je spravodlivosť a právny štát. Aj koteba sa zo začiatku nadrapoval a nakoniec splynul tiež v dave a my sme si mysleli, že predsa.
A to nie je náhoda, že slovensko je takéto skúrvené, viď tvoj nádherný príklad,Peťko, ako si sa v tomto príspevku predviedol. Boh bojuje za práva detí, ktoré nemá kto na tomto svet ochrániť a u teba je preto skúrvený.
je to bohužial tak a ty si ........................................................


50.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 13:59 avatar
48 reaguje na Peťo 30.


51.
označiť príspevok

Peťo muž
   8. 11. 2016, 16:45 avatar
Hrôzostrašné VIDEO poľského kamionistu, ťukal do mobilu a vtom... náraz a smrť celej rodiny!
www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk-

Fakt skur*evý boh ,ochranca detí a...!!!
Boh nebojuje za práva detí !
Žijeme vo fyzickom svete ,ak si si ešte nevšimol .


52.
označiť príspevok

Peťo muž
   8. 11. 2016, 16:46 avatar
To bolo na 48 ,na elemíra .


55.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 18:39 avatar
Peto: nikto nevieme hodinu, kedy zomrieme... Iny je pohlad na zivot ateistu - (podla mna) stara sa hlavne o to, co bude s nim za zivota tu na zemi. A iny je pohlad ludi, ktori veria Bohu a jeho slovu, pretoze vedia, ze podstatne je to, co sa s nimi stane po smrti, nie pred smrtou. ... A ja si myslim, ze Bohu ide tiez hlavne o to, co sa stane s nami po smrti, nie pred smrtou, lebo nas stvoril nie preto, aby sme stihli to ci ono svetske na zemi.


56.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 18:40 avatar
Biblia nie je bozie slovo
Súhlasí J.Tull


63.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 18:55 avatar
Uz si sa snazil to preskumat, ci mas pravdu? Dost dolezita otazka..


64.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:00 avatar
Samozrejme


114.
označiť príspevok

Peťo muž
   9. 11. 2016, 02:58 avatar
K 56 ,Immanuel .
No ,ešte dobre .že si tam dal toho smajla .
Biblia nie je božie slovo !
Je pozliepaná cudzími ľuďmi ,hodnovernosť je nulová !
Tak o čom točíš ?


113.
označiť príspevok

Peťo muž
   9. 11. 2016, 02:53 avatar
K 55 ,laura7 .
Dobre zlatko ,však máš asi pravdu .


59.
označiť príspevok

elemír muž
   8. 11. 2016, 18:48 avatar
Žijeme vo svete satana, boh tu nie je, lebo satan by ho tu nezniesol, preto nemôže byť zodpovedný za zlo, čo tu je na zemi, ale nakoniec, každý čo tu pácha zlo bude u neho odsúdený.


60.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 18:49 avatar
Jediny zodpovedny je stvoritel lebo on je prvotnou pricinou vsetkeho co sa udialo


67.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:08 avatar
Takze veris, ze je Stvoritel


68.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:09 avatar
Jasne ze verim


72.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:12 avatar
Tak to je super niekto sa ani tam nedostane


74.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:14 avatar
Ja verim ze nas svet je simulacia a existuje dokonca cela civilizacia ktora stvorila nasu simulaciu


71.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 11. 2016, 19:12 avatar
Laura, nie len že verí, že je stvoriteľ, on verí, že on je tým stvoriteľom. 


89.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 19:29 avatar
60. immanuel, teda ty si za vsetko zodpovedný. Vlak stale nechodi ze si este tu?


93.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:34 avatar
Budem tu este dlho


94.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 19:36 avatar
nevyhrážaj sa! ale aspon je tu sranda s tebou


110.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:57 avatar
To bude tym ze som Boh srandy


65.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:07 avatar
Toto nie je napisane. Boh vie o vsetkom a o kazdom, je zaciatkom a vie koniec. Satan ma len dovolene tu byt, kym nebude uvrhnuty do pekla.


66.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:08 avatar
Satan sa vrati domov k otcovi ako marnotratny syn


69.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:10 avatar
Marnotratny syn sa vratil, aby prosil o odpustenie svojho otca... to si myslel, ze?


70.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:11 avatar
Ale az po tom co bude napraveny


73.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 11. 2016, 19:13 avatar
Žiaľ, satan je už v takom stave, že je nenapravitelný.


75.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:15 avatar
Co ty o tom vies?

Satan uz bol potrestany a bolo mu odpustene

Teraz sa musi napravit

A potom sa moze vratit domov


76.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.78.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:18 avatar
Ja vzdy pisem vazne


80.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.82.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:20 avatar
Mozno sa ti to nezda ale je to tak


81.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 11. 2016, 19:19 avatar
Z čoho vychádzaš? Mne píšeš, že čo ja o tom viem. Ale ja aspoň z niečoho vychádzam. Z písma. Z čoho vychádzaš ty? Zo svojho priania? Z falošnej humánnosti?


84.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:20 avatar
Zhovaral som sa s Otcom


83.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   8. 11. 2016, 19:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.87.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:24 avatar
Vzdy vsetko myslim vazne je problem teba a fotona ze ma neberiete vazne


95.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   8. 11. 2016, 19:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.96.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.97.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:39 avatar
Uz si to povedal svojmu psychiatrovi?


98.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   8. 11. 2016, 19:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.103.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:46 avatar
Dobre, poviem mu o tebe


99.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.100.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:41 avatar
Rozhodne


101.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.102.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:45 avatar
Je to liecitelne


104.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.105.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:49 avatar
Opakujem... Vsetko myslim vazne

Pouc sa z biblie

Vsetci proroci boli povazovani za blaznov

A ty opakujes rovnaku chybu


106.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.107.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:53 avatar
Ale ja som prorok

A prorokujem ze satan bude napraveny a vrati sa k Otcovi


108.
označiť príspevok

Ludwig muž
   8. 11. 2016, 19:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.109.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:54 avatar
A ty sa kludne hoc aj na hlavu postav

Bude to tak


111.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   8. 11. 2016, 20:24 avatar
ja na tvojom mieste, keby som bol tiez boh, tak sa hodim pod ten vlak kedze som neschopný vyriesit problemy ludstva..


115.
označiť príspevok

Immanuel
   9. 11. 2016, 08:38 avatar
Ja tu nie som na to aby som riesil vase sracky


112.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 11. 2016, 22:02 avatar
Myslíš si, že každý má svojho psychiatra.


77.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:17 avatar
Anjeli, co odpadli, sa uz nemozu vratit.


79.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:18 avatar
Ty o tom nerozhodujes


86.
označiť príspevok

laura7
   8. 11. 2016, 19:24 avatar
to sa navzajom nevylucuje.... je to vzjaveni Jana, co sa stane.

Otázka: Prečo Boh dovolil Satanovi a démonom, aby zhrešili?

Odpoveď: Boh sa rozhodol, že ponúkne výber ako anjelom, tak aj ľudstvu. Kým Biblia neobsahuje veľa detailov o vzbure Satana a padlých anjelov – zdá sa, že Satan, prevdepodobne najväčší zo všetkých anjelov (Ezechiel 28:12–28) – sa v pýche rozhodol vzbúriť sa proti Bohu s cieľom, aby sa stal vlastným bohom. Satan (Lucifer) nechcel uctievať a poslúchať Boha; on chcel byť Bohom (Izaiáš 14:12-14). Zjavenie 12:4 chápeme ako obrazný opis jednej tretiny anjelov, ktorá sa rozhodla nasledovať Satana v jeho vzbure, a tak sa stali padlými anjelmi – démonmi.

Na rozdiel od ľudstva, rozhodnutie anjelov, aby nasledovali Satana alebo zostali verní Bohu, bolo večné rozhodnutie. Biblia nedáva možnosť padlým anjelom, aby činili pokánie a aby im bolo odpustené. A ani nenaznačuje, že je možné, aby ďalší anjeli zhrešili. Anjeli, ktorí zostali verní Bohu sú ocharakterizovaní ako „vyvolení anjeli“ (1. Timoteovi 5:21). Satan a padlí anjeli poznali Boha v celej Jeho sláve. Pre nich vzbúriť sa napriek tomu, čo vedeli o Bohu, bolo tým najväčším zlom. Výsledkom toho je, že Boh nedáva Satanovi a padlým anjelom ďalšiu príležitosť k pokániu. Ďalej, Biblia nám nedáva dôvod, aby sme verili, že by činili pokánie, aj keby im Boh dal možnosť. (1. Petrova 5:8). Boh dal Satanovi a anjelom rovnaký výber, ako dal Adamovi a Eve, aby ho poslúchali alebo nie. Anjeli mali slobodnú vôľu, Boh nenútil, ani neposmeľoval žiadneho z anjelov, aby zhrešil. Satan a padlí anjeli zhrešili zo svojej vlastnej vôle, a preto sú hodní večného Božieho hnevu v ohnivom jazere.

Prečo dal Boh anjelom toto právo voľby, keď vedel aký bude výsledok? Boh vedel, že sa jedna tretina anjelov vzbúri, a kvôli tomu bude prekliata na večný oheň. Boh tiež vedel, že Satan bude naďalej pokračovať vo svojej vzbure tým, že bude lákať človečenstvo na hriech. Takže, prečo to Boh dovolil? Biblia nedáva výlučne odpoveď na túto otázku. To isté sa môžeme opýtať o takmer každom zlom skutku. Prečo to Boh dovoľuje? Nakoniec, vraciame sa na Božiu zvrchovanosť nad svojim stvorením. Žalmista nám hovorí: „Božia cesta je dokonalá“ (Žalm 18:31). Ak sú Božie cesty dokonalé, tak sa môžeme spoľahnúť na to, že čokoľvek On koná – a čokoľvek dovoľuje – je tiež dokonalé. Takže, dokonalý plán nášho dokonalého Boha bol, aby dovolil hriech. Naše myšlienky nie sú Božie myšlienky a naše cesty nie sú Božie cesty, ako nám pripomína Izaiáš 55:8.


88.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:25 avatar
Otec je milosrdny a odpusta aj to co clovek nedokaze odpustit


90.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 11. 2016, 19:29 avatar
Ano, ale to platí len na ľudí, ktorí sú pod Adamovským hriechom. Anjeli pod neho nespadajú. Nezdá sa ti čudné, že sa v Biblii nepíše ani o jednom padlom anjelovi, ktorý robil pokánie a Boh mu odpustil?


92.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 11. 2016, 19:33 avatar
Mna biblia nezaujima ked chcem nieco vediet opytam sa priamo Otca
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:19,  milé štátne urádničky, síce kreslá máte pohodlné, lenže Vianoce tento rok nemusíte...
dnes, 06:11,  prosím vás
dnes, 06:09,  pani upratovačka, keď upratujete kanceláriu, doneste mi makovník v mikrotenovom sáčku...
dnes, 06:07,  nechajme ľudí súťažiť, vyhrať chce aj dobrý aj zlý človek, viete o tom, že xxl balenia...
včera, 23:32,  Je to len o tom, že sj máte svoj preklad. .. Slovo nazarejský prekladal p. Roháček,...
včera, 23:13,  Xixi. .. *03
včera, 23:12,  Djjaro, ja neprijímam ekuménu, ale zas ani neodcudzuje , že sú rôzne zbory. .. lebo po páde...
včera, 22:30,  18, .... na Slovensku po Slovensky!!! Výraz - Nazaretský je správny! Ešte som nepočul...
včera, 22:28,  2, ..... a má to aj pokračovanie. Potom na sklonku časov prišli tí, čo vedia predlžovať...
včera, 22:18,  4, .... len je zaujímavé, že vám to nebránilo prijať a osvojiť si nerozumné, nebiblické...
včera, 22:13,  5, ..... viac: na stránke: CONSTANTÍNUS MAGNUS ........
včera, 22:07,  Viktor Orbán vystoupil jako jediný politik proti plánu EU na zrušení České státní...
včera, 22:04,  23, ....... iba sčasti máš pravdu. Je faktom, že aj táto štátna ustanovizeň šírila...
včera, 21:18,  Stačí popísať procesy a urobiť program ;)
včera, 21:17,  Je to pohľad programátora ;)
včera, 21:16,  Súhlasím, podľa teba to bolo tak :)
včera, 21:15,  Dík ;)
včera, 21:15,  Veľa šťastia prajem :)
včera, 21:15,  Podľa MŇA ideme po ceste, po ktorej išli naši stvoritelia ;)
včera, 21:14,  Preto chcem robiť SIMULÁTOR VŠETKÉHO ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Genialita veľké dielo začína, ale len vytrvalosť ho dokončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(285 087 bytes in 0,201 seconds)