Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čítajte aj Starý zákon, pozorne

41
reakcií
526
prečítaní
Tému 6. apríla 2023, 10:32 založil Lemmy.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:32 avatar
„Starý zákon je neoddeliteľnou časťou Svätého písma. Jeho knihy sú inšpirované Bohom a zachovávajú si trvalú hodnotu, lebo Stará zmluva nebola nikdy odvolaná.“ (Katechizmus katolíckej cirkvi, § 121)

Citujem Adama Romana: Za ohavné som považoval, že keď sa Chívijci dali kvôli Izraelcom obrezať, „na tretí deň, keď mali bolesti, dvaja synovia Jákobovi… pobili všetkých mužov… všetky ženy a deti im odviedli a všetko, čo bolo po domoch, vyplienili“ (Gn 34, 25 – 29). A Hospodin sa na to díval, zdá sa, celkom zhovievavo, lebo sa o chvíľu zjavil Jákobovi a požehnal ho (Gn 35, 9).

Pocítil som depresiu, keď boh prikázal Levijcom pozabíjať bratov, priateľov a príbuzných (Ex 32, 27).

Prekvapilo ma, že „ak niekto obcuje so zvieraťom, musí byť vydaný na smrť; aj zviera musíte zabiť“ (Lv 20, 15). Chúďa zviera, za čo ono mohlo? Ale bol som celkom rád, že nežijem v tých dobách, keď som čítal „Kto by sa rúhal menu Hospodinovmu, má byť vydaný na smrť; nech ho celý zbor ukameňuje“ (Lv 24, 16).

V knihe Numeri som sa zoznámil s Mojžišovou krvilačnosťou, obohatenou o sexuálnu vypočítavosť, keď tento naskutku svätý muž prikazuje: „pobite všetkých chlapcov medzi deťmi a zabite každú ženu, ktorá poznala muža tak, že spala s mužským; avšak všetky dievčatá, ktoré nepoznali obcovanie s mužským, ponechajte nažive pre seba“ (Nm 31, 17 – 18). Akosi príliš skoro zabudol tento symbol Izraela na príkaz „nezabiješ“, ktorý (vraj) dostal osobne od boha (Ex 20, 13). Dozvedel som sa tiež, že aj ľudia tvorili korisť, ktorú si udatní „víťazi“ podelili medzi sebou (Nm 31, 32)!

www.adamroman.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:34 avatar
Ale kntsz si z biblie vybral akurát čerešničku na torte (príkaz Nezabiješ). Nevidí, nechce vidieť zabíjanie v biblii. Nevidí, že biblia má mnoho príkazov, ktoré odporujú príkazu Nezabiješ.


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:35 avatar
Adam Roman: Ale aj keď sa môjho mládeneckého studu dotkli všetky tie odkrývania ohanbí, krvismilstvá a vraždy, to najhoršie ma ešte stále len čakalo. Dostal som sa ku knihe Jozue, a tu sa situácia prudko zmenila. Ocitol som sa vo svete, ktorý nebolo možné pochopiť! Nemal som, samozrejme, orientálne myslenie (ktorým vysvetľuje komentátor NPPS premnohé biblické nejasnosti) a bol som úprimné dieťa. Prvý úder pod pás mi uštedril Hospodin – ktorý vraj prikázal „Nezabiješ!“ – opisom dobytia Jericha: „A ostrím meča vykonali kliatbu na všetkom, čo bolo v meste, na mužoch i na ženách, na mladých a na starých, na dobytku, ovciach a osloch“ (Joz 6, 21). Ušetrili len Rachab: Jozue „nechal nažive neviestku Rachab, jej rodinu i všetko čo mala; tak zostala uprostred Izraela až dodnes“ (Joz 6, 25). Nechápal som, prečo si Hospodin vyvolil ako pomocníčku pri dobýjaní Jericha práve neviestku. Neskôr som sa mal postupne dozvedať, že neviestky – dnes označované ako prostitútky – mali významný podiel na duchovných dejinách Izraela, končiac tými, ktoré uverili Kristovi (Mt 21, 31 – 32).


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:37 avatar
Kniha Jozue, hrdinský epos o hromadnom vyvražďovaní domorodých obyvateľov Palestíny, s výdatnou (nielen organizačnou) pomocou Hospodina, na pozadí príkazu „Nezabiješ!“, mnou otriasol. Vedel som vtedy už dosť dobre, čo znamená protirečenie, ale toto bolo protirečenie par excellence, pochádzajúce z božích úst a skutkov. Na knihe Jozue totiž nie je hrozná jedna udalosť, jedno vyvraždenie, ale práve to, že tak to ide v tejto „hrdinskej“ knihe stále a stále, bez prestania. Vraždenie, dobýjanie mesta po meste, a boh pri tom výdatne pomáha, radí, usmerňuje, organizuje. Ani slovka súcitu s obeťami, ani najstručnejšie ospravedlnenie, nič – veď boh predsa zasľúbil túto zem svojmu ľudu! Súhrn všetkého pyšne podáva tento text: „Takto porazil Jozue celú krajinu: pohorie i Negeb, Nížinu a svahy i so všetkými kráľmi a nedal nikomu ujsť. Na všetkom živom vykonali kliatbu, ako prikázal Hospodin, Boh Izraela… A všetkých tých kráľov i s ich krajinami zaujal Jozue naraz, lebo Hospodin, Boh Izraela, bojoval za Izrael.“ (Joz 10, 40 – 42). Pýtal som sa vtedy sám seba, či nekonečne múdry a dobrotivý boh naozaj nebol schopný poskytnúť svojmu „vyvolenému“ národu úrodnú, ale neobývanú krajinu, do ktorej by ten ľud prešiel bez krviprelievania? Veď ju mohol na tento cieľ rovno aj stvoriť! Myslím si dnes, že naozaj nemohol, pretože on ani chvíľku nejestvoval. Izraelci jednoducho dobyli cudziu krajinu a vymysleli si legendu o božom zasľúbení. Mne toto vysvetlenie pripadá až triviálne jednoduché, vám nie? (Podobná otázka sa mi vynorila neskôr, v inej súvislosti: nemohol boh ľuďom odpustiť hriechy ináč, len tak, že dal krvavo obetovať svojho syna? Aj odpoveď som našiel úplne rovnakú.)


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:40 avatar
Adam Roman: Komentátor NPPS to však vidí ináč: „…tato doba zdaleka nebyla tak krvelačná, jak by se povrchnímu čtenáři Písma sv. zdálo. Boj byl veden především proti pohanským svatyním a modlám. V tom směru to byla doba slavná přes tolikerá utrpení, slavná doba ,svatých válek‘ za vítězství Hospodinovo“ (NPPS 4, str. 112). No neviem, ja by som žiadne vojny za sväté nepovažoval, pretože sa v nich vraždia nevinní ľudia, a bojovať proti inému náboženstvu totálnym vyhladzovaním jeho vyznavačov nepovažujem za učebnicový vzor náboženskej tolerancie. Na rozdiel od akéhosi evanjelického exegétu si totiž nemyslím, že „za vítězství Hospodinovo“ sa má bojovať holokaustom inovercov.


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 10:42 avatar
Adam Roman: Kde je koreň morálky, keď sám boh je amorálny?


7.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 4. 2023, 14:43 avatar
Koreň morálky je v každom prípade v skúsenostiach ľudstva, ak sa ním nechal ovplyvniť aj Boh v St. Zákone...


9.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 18:42 avatar
Jasne, este aj Boh je amoralny.....


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 19:06 avatar
Ty vidíš v biblii jeho morálnosť?


12.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 20:21 avatar
samozrejme....Boh prisiel v ludskom tele a obetoval sa za nas.....nechce, aby sme isli do zatratenia....


13.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 20:28 avatar
a netřeba si namyslat aki sme moralni....staci malo a sme ako zvieratá.......
Súhlasí Starý chren


8.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 4. 2023, 14:46 avatar
Veď on učil a prikazoval nemorálne veci len preto, že morálne by ľudia nepochopili, ako nám hovorí qwert... to je teda nonsens


11.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 20:18 avatar
ludstvo ako take sa od sameho pociatku ukazalo ako zle....Boh olutoval, že stvoril človeka.....
Súhlasí kntsz


14.
označiť príspevok

havran
   6. 4. 2023, 21:36 avatar
Mám na diskitéroch k tejto téme základnú otázku , ktorá sa vám bude zdať naoko veľmi jednoduchá. Skúste sa vyjadriť k tomu, aký je zásadný rozdiel medzi Starým a Novým Zákonom a v čom je podstata historického rozdielu? Som naozaj zvedavý na váš názor.


15.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 21:57 avatar
ja som zvedavý na tvoj názor jarabaku.....
Súhlasí Lemmy


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 22:00 avatar
Havran nemá názor.
Súhlasí qwert


19.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 11:12 avatar
Lemmy z čoho tak usudzuješ? Že som ti dal možnosť sa prejaviť k mojej otázke? Zamyslí sa nad tým , ako spontánne si podporil qwerta a čo si vlastne podporil? Jeho sprostototu? No , ale odpoviem na moju otázku a o tom primitívovi sa ďalej baviť nebudem, ty sa však trochu nad sebou zamyslí , však máš na viac. Teda moja odpoveď : Starý a Nový zákon sú dve rozdielné učeania kresťanov , ktoré zachycujú posun spoločnosti v jej vývoji spoločenského bytia. Tento podstatný rozdiel je v tom , že s posunom ktorý spôsobila zmena produktivity spoločenskej práce , každý zajatý nepriateľ už nebol príťažou pre komunitu , ktorých pred tým zabíjali a stal sa z neho otrok , ktorý bol ekonomickým prínosom pre komunitu,. V tomto zmysle bol upravený aj Nový zákon , čo sa nestalo zo dňa na deň , ako o tom svedčí aj nájdené zväzky , ktoré boli základom postupného spracovania Biblie do kompletnej knihy. Uvedom si , že zmena produktivity práce menila aj spoločenské vedomie , ktoré sa s určitým oneskorením prispôsobovalo potrebám spoločenského bytia. Tento proces je nepretržitý a aj dnes sa prejavuje v snahách progresívnych tendencii cirkvi. Tak toto je môj názor , ktorý je ďaleko od tých taranín čo tu sprosto sprostou reakciou zahviezdil qwert a divím sa ako neuvážene s ním si s ním súhlasil pravda , okrem jeho sprostoti nebolo k čomu. Psí štekot do neba nejde. Ja kvôli názoru nikomu nadávať nebudem. Zamyslí sa.
Súhlasí attis


23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 4. 2023, 13:43 avatar
Čo to táraš? Aká zmena produktivity práce bola medzi Starým a Novým zákonom?
Súhlasí qwert, kntsz


25.
označiť príspevok

qwert
   7. 4. 2023, 15:53 avatar
sniva sa mu o krajsich zajtrajškoch...preskakuje mu v palici no......


30.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 18:37 avatar
Lemmy je jasné , že ani netušíš o čom hovorím, a myslíš si , že je to pojem pre modernú dobu , napríklad hromadnú.
Asi ti nič nehovorí pojem "Premysl oráč", alebo vynálezy čerpacích vodných kolies v staroveku a zbraní. Ty len vidíš Bibliu v ktorej sa opisuju bitky a pod. Znova ťa upozorňujem , keď s tebou súhlasí qwert , tak sa ti treba zamyslieť , lebo ten "nimand" je mimoriadne tupý. No zdá sa , že jeho úroveň ti vyhovuje , čo ma dosť prekvapuje , mal som o tebe lepšie mienenie. Prečítaj si moj -19- a ja hovorím o spoločenskej produktivite práce, ktorá vždy rozhodovala o prežití a rozvoji ľudskej civilizácie . Už si pochopil? Keď nechápeš , tak nechaj si to vysvetliť od toho mrzáka qwertq.      


26.
označiť príspevok

qwert
   7. 4. 2023, 16:12 avatar
ty stary cap červený komunistický...este aj do biblie sa snazis namontovat produktivitu prace...tak to je dilo velebnosti.....čo tak porozmyslat nad hriesnostou cloveka na vysporiadani sa s hriechom v starom zakone a v novom zakone....co tak sa zaujímat o spravedlivost Boziu....ha......absolutne nerozumieš boziemu vykupitelskému dielu....čudaku červený.....dam ti hádanku cudaku cervený.....preco v starom zakone kamenovali cudzoložnicu.....preco prisiel JEžIš .....a povedal...kto si bez viny, hod po nej kamenom.....a nehodil nikto cudaku cervený.......ty produktivita trepanin....


27.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 4. 2023, 17:04 avatar
Havranko, myslím, že sa mýliš.
Poprvé, SZ nie je učenie kresťanov... podruhé, to otroctvo v SZ bolo iné, nerozumiem tomu moc, ale predával napr. otec syna alebo sa mohol človek tuším aj sám predať do otroctva, ono to bolo dané skôr ako sociálne postavenie, povedzme bol žobrák ako najnižšie na spol. rebríčku, nad ním potom otrok, ale mohol sa vykúpiť alebo bol za istú dobu prepustený. Nie ako v časoch NZ, keď naháňali belosi (kresťania, že :D) černochov po Afrike...


28.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 4. 2023, 18:03 avatar
Nadja, prečítaj si úvodnú vetu: Starý zákon je neoddeliteľnou súčasťou!


29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 4. 2023, 18:05 avatar
A boli to kresťania, ktorí zajali černochov do otroctva.


31.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 18:51 avatar
Nadja to , že tomu nerozumieš ako aj správne hovoríš , neznamená , že otroctvo bolo založené na tom , koľko ľudí muselo ísť otročiť , lebo skrachovalo. To bol triednopolitický systém. Hovoríme tu o období prechodu medzi Starým a Novým zákonom a to bolo v období trvajúcom cca 1000 rokov . Radšej si preštuduj túto históriu vývoja ľudstva , lebo Lemy s qwertom miešajú hrušky s jablkami a a svoje hlúposti utvrdzujú drzou sprostotou. Ja im nadávať nebudem, ako to robí ten primitív qwert , lebo je mi jasné že jeho hlúposť je bezhraničná. To čo tam píšeš o tom ako upadol človek do otroctva nebol významný spoločenský jav a na ňom nestali problemy jeho súčasnej doby.


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 4. 2023, 21:59 avatar
Môj názor: Starý zákon sa týka len Židov. Nový zákon však vznikol až v diaspóre. Tam už Židia inak rozmýšľali
Chceli presadiť náboženstvo aj na Grékov a Rímanov.


18.
označiť príspevok

qwert
   6. 4. 2023, 22:00 avatar
musim byt k tebe tvrdý, ty komunistický smrad....znova sonduješ, ale názor nedáš.....
Súhlasí Lemmy


20.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 11:18 avatar
qwert mýliš sa, NEMUSÍŠ , ty si taký už od narodenia, takže žiaľ , nič s tým neurobíš , len ťa môžem poľutovať ako mrzáka na ktorom sa Boh vyšantil.        


21.
označiť príspevok

kntsz muž
   7. 4. 2023, 13:03 avatar
Ateista ide robiť výklad Biblie veriacim tak, ako sa snaží o výklad mravnosti celoživotný komunista.
Sodoma Gomora v priamom prenose.  


22.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 4. 2023, 13:42 avatar
Hej, sodoma gomora, teda plno zla, sa nachádza v biblii, a ty sa tváriš, ako keby sa nechumelilo. 
Súhlasí havran


40.
označiť príspevok

Starý chren muž
   9. 4. 2023, 14:15 avatar
Lemmy. To, že existovalo zlo v Sodome a Gomore, za to nemôže Boh, ani Biblia, do ktorej to dal pre výstrahu zapísať.


41.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 4. 2023, 15:03 avatar
Akurát sa stále vykrúcaš, nepochopil
si tému, nakoľko ignoruješ úvod, kde citujem, ako tvoj boh prikazoval zabíjať. Pritom ty zo Starého zákona poznáš len; Nezabiješ. Pri ostatných strčíš hlavu do piesku.


42.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 4. 2023, 15:07 avatar
Slová sodoma gomora som použil v prenesenom význame, že boh prikazoval zabíjať, vraždiť ľudí, dokonca i zvieratá. Ten biblický boh je sám o sebe tá sodoma gomora.


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 4. 2023, 13:52 avatar
kntsz, si trápny, že si nevieš priznať, že zabíjaním sa to v biblii hemží. Ignoruješ bibliu, a teda si kacír.
Súhlasí havran


32.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 18:56 avatar
kntsz si trápny , lebo nechápeš , že tí ktorí Bibliu obhajujú sú apologéti vo vlastnom záujme a mravnosť bola najmä jezuitmi predvedená . To oni ti všetko vysvetľovali ty moták nebeský.


33.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2023, 18:59 avatar
kntsz ty netáraj o Sodome a Gomore , lebo práve takí ľudia tam žili ako si ty a podporovali rozklad spoločnosti ako i dnes ty mrzáku.


34.
označiť príspevok

qwert
   8. 4. 2023, 11:05 avatar
si trapny jarabaku....a zaujatý.Vobec necitaš, čo piše tvoj oponent....mas podelených ludi a reaguješ podla toho.......šasku červený
Súhlasí kntsz


35.
označiť príspevok

qwert
   8. 4. 2023, 11:20 avatar
stacilo by mi s tebou zoparkrát suhlasit a uplne by si inac reagoval na moje komenty.....si proste starý s prepacenim kokot....
Súhlasí kntsz


38.
označiť príspevok

havran
   8. 4. 2023, 20:12 avatar
qwert veď je to popletený moták a nie oponent. Niet sa s ním o čom zmysluplne baviť , len tára hlúposti.


36.
označiť príspevok

kntsz muž
   8. 4. 2023, 12:34 avatar
33. 32, 24. 22-
"Ak niekto nevie, netreba ho za to vysmievať, ale ak niekto nevie a chce vysvetľovať to čomu nerozumie, nebojme sa ho nazvať hlupákom. Ak niekto vedome klame, tak je klamár."
Už sa len rozhodnúť či ste iba hlupáci alebo ste klamári.  
No a aby som diskusiu posunul v pred k lepším zajtrajškom, tak "humanista" bude najskorej hlupákom a komunista má chorobu z povolania - klamstvo.
 


37.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 4. 2023, 19:35 avatar
Ako som predpokladal, kresťan v úvodzovkách kntsz je trápny diskusný šašo. Nevie, čo sa píše v biblii, tak sa zmohol len na osočovanie.
Súhlasí havran


39.
označiť príspevok

havran
   8. 4. 2023, 20:19 avatar
kntsz už si sa odbavil? Za tých pár rokov čo ťa tu vnímam si sa naozaj vypracoval na trápneho úbožiaka. Je mi jasné , že sa z toho už nedostaneš. Igor nebude mať z teba radosť , lebo on konkurenciu nepotrebuje a vystačí si sám. Pozdravujem aj tvojho blbečka.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:05,  Netráp sa! Máš nádej, ak tomu chceš veriť, tak tomu ver, že to tak bude, a bude spasená....
31. 5. 2023,  Toto zlo ktoré páchajú najvyššie postavení po celom svete kto vlastne robí? Skús mi na...
31. 5. 2023,  kntsz oligarchia je v každej krajine ktorá sedí na vrchole podnikania a beztresne robí čo sa...
31. 5. 2023,  Lemmy vari sa to nedeje i dnes v politike? Toľko vrážd ako sa udialo na Slovensku za...
31. 5. 2023,  Lemmy bol to boj vnútri komunistického hnutia. V ktorom šlabikári si čítal o tých...
31. 5. 2023,  Pred pár dňami mi zomrela moja milovaná babička. Veľmi to boli, avšak čo ma trápi je, čo...
31. 5. 2023,  Predávaš aj krémy na penis ?
31. 5. 2023,  Prečo ?
31. 5. 2023,  Nemáš niečo na zosilnenie erekcie?
31. 5. 2023,  ...starej mamy? - tak som volal babku z maminej strany. Ona bola domáca pani a zaujímali ju...
31. 5. 2023,  Lemmy, zase sa nudíš a chýbajú ti spory ?? Pochop najskorej tému a ak na niekoho reaguješ,...
30. 5. 2023,  Ty si zažil komunistické čistky v ZSSR? Ako Stalin vraždil komunistov.
30. 5. 2023,  Podľa toho, ako píšeš, vieš hovno o kauze Slánsky a spol. Komunisti sa vraždili navzájom,...
30. 5. 2023,  Ignoruješ serióznu odpoveď od Qwerta v 2. Preber sa z toho šoku!!! Žiadna tvoja starenka,...
30. 5. 2023,  Si obyčajný pokrytec. Načo potom táto falošná otázka? Citujem ťa: Poznať Bibliu znamená...
30. 5. 2023,  kntsz hlavne tie percentá to máš z prsta , alebo od starej mamy? Ja som to zažíval na...
30. 5. 2023,  Lemmy ani ja som so všetkým nesúhlasil čo povedal Marx i Lenin a nehovorím už o Stalinovi ....
30. 5. 2023,  Tento blog https://doctorpro.pl/blog/acne-types-symptoms-treatment odporúčam každému, kto má...
30. 5. 2023,  Inak, mňa sa tvoja požiadavka netýka, som ateista, takže nemám žiaden dôvod vyvracať tvoj...
30. 5. 2023,  Nie je k čomu sa vyjadriť. Logické chyba spočíva v požiadavke niečo vyvrátiť. Dokazuje...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(123 171 bytes in 0,226 seconds)