Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Čínske víťazstvo - 2. časť

1
reakcií
2910
prečítaní
Tému 6. apríla 2008, 11:43 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 04. 2008
3
17. 01. 2009
31
21. 01. 2014
42
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 4. 2008, 11:43 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

ČÍNSKE VÍŤAZSTVO
2. časť

Keď v roku 1914 vypukla 1. svetová vojna, Čína sa pripojila ku spojencom. Ako kompenzáciu jej sľúbili, že jej na konci bojov budú navrátené nemecké koncesie provincie Shandong. Podľa Versailskej dohody medzi priateľmi a nepriateľmi, americký prezident Woodrow Wilson presadil, že nemecké kolónie pripadnú Japonsku, silnejšiemu spojencovi ako bola Čína.
Táto skutočnosť vyvolala protest tisícov študentov, ktorí sa 4. mája 1919 sústredili na námestí Tiananmen. Bol to začiatok národnostného hnutia, ktoré neskoršie v Číne zvíťazilo. Malá domáca buržoázia sa zapojila do hnutia spolu s robotníkmi a roľníkmi.
Nacionalistický prúd vznikol na prelome 19. - 20. storočia. Skonsolidoval sa v hnutí Kuomintang, teda Národnej strane, na čele ktorej bol Dr. Sun Jat-sen, pokrokový revolucionár a intelektuál, veľmi ovplyvnený Veľkou októbrovou socialistickou revolúciou, s ktorou udržiaval úzke vzťahy.
Komunistická strana Číny bola založená na kongrese, ktorý sa konal v dňoch 23.7. – 5.8. 1921. Lenin naň vyslal zástupcov Internacionály.
Komunistická strana sa zamerala na zjednotenie Číny. Medzi jej zakladateľmi bol aj mladý Mao Ce-tung. V rokoch 1923 a 1924 sa z KS Číny a Kuomintangu sformoval Jednotný protiimperialistický front.
V marci 1925 zomiera Sun Jat-sen a na jeho miesto nastupuje Čankajšek, ktorý prísne kontroluje hlavne vedenie južnej Číny. Zároveň veľmi obmedzil ľavicu vnútri Kuomintangu.
Čankajšek nesympatizoval s komunistickou doktrínou a v r. 1927 začal uplatňovať represívny proces proti komunistom v jednotkách Národnej revolučnej armády, v odboroch a iných spoločenských oblastiach krajiny, zvlášť však v Šanghaji.
V roku 1932, po piatich mesiacoch vojenskej okupácie Mandžuska, Japonsko vytvorilo štát Mandžukuo, čo bolo pre Čínu veľkým ohrozením. Čankajšek urobil proti komunistom na juhu Číny 5 silných kampaní so snahou o ich likvidáciu.
S tými, ktorým sa v roku 1927 podarilo uniknúť pred Čankajškovou zradou, odišiel Mao Ce-tung do horských oblastí Jiangsu a Fujianu. Jednalo sa o rozsiahle územie v centre ozbrojeného odporu, so silným komunistickým jadrom. Založili si tam Čínsku sovietsku republiku.
Oveľa silnejšia armáda ako Čankajškova, skladajúca sa z približne 100 tisíc mužov, začala v r. 1934 pod velením Mao Ce-tunga Veľký pochod na severovýchod krajiny. Počas 6 tisíc kilometrového pochodu trvajúceho takmer celý rok zvádzala neustále boje. Mao sa stal jednoznačným lídrom strany a revolúcie v Číne. Aplikovanie marxisticko-leninských ideí pri ideologických, geografických, prírodných, sociálnych a kultúrnych riešeniach, urobilo z neho geniálneho politického a vojenského stratéga pri oslobodzovaní krajiny, ktorej význam v súčasnosti nemôže byť podceňovaný.

Druhá čínsko-japonská vojna sa začala v júli 1937. Japonci vyprovokovali fiktívnu príčinu jej začiatku, keď údajne jeden z japonských vojakov zmizol na moste Marca Pola, kde armáda oddychovala. Bolo to asi 16 km od terajšieho Pekingu. Z únosu obvinili čínske vojská, nachádzajúce sa na druhom brehu rieky. Po niekoľkohodinovom boji sa Japonec objavil. Správa o únose nebola pravdivá, ibaže japonský veliteľ dal rozkaz k okamžitému útoku.
Tokio dalo Číne neprijateľné podmienky, ktoré naviac predložilo so zvyčajnou aroganciou. Okrem toho vyslalo tri divízie vyzbrojené nalepšími zbraňami. Japonské vojská kontrolovali koridor od Bo-Haiu až do Pekingu.
Z Pekingu začali postupovať smerom do Nanjingu, Čankajškovho sídla. Bola to teroristická krvavá kampaň - nahroznejšia spomedzi moderných vojen. Mesto, tak ako mnohé iné, bolo zrovnané so zemou, desiatky tisíc žien znásilnili a státisíce ľudí surovo zavraždili.
Komunistická strana Číny dala prednosť svojmu programu na zjednotenie Číny, pretože Japonsko sa snažilo získať toto obrovské územie a urobiť si z jeho 500 miliónov obyvateľov poslušných služobníkov. Japonsko hľadalo životný priestor. Jeho počínanie bolo kombináciou kapitalizmu a rasizmu. Bola to japonská verzia fašizmu.
Jednotný protijaponský front existoval už v r. 1937. Aj nacionalisti si boli vedomí nebezpečenstva. Japonsko obsadilo väčšinu pobrežných miest. Na konci druhej svetovej vojny Čína mala miliónové straty.
Počas tohto vojnového zápasu komunisti zintenzívnili boj proti okupantom a spôsobili im značné škody.
USA podporili aj komunistov aj nacionalistov. Keďže vedeli, že sa čoskoro zapoja do vojny, požiadali Čínu, aby mohli vyslať jednu eskadru dobrovoľníkov. Tak vznikla eskadra Lietajúcich tigrov. Roosvevelt vyslal kapitána Lee Chenaulta, ktorý bol síce na dôchodku, ale bol stále zanieteným vojakom a obdivovateľom taktiky a výkonnosti komunistických bojovníkov.
Po útoku na Pearl Harbor v decembri 1941 USA vstúpili do vojny. Aj napriek tomu, Japonsko nikdy nemohlo presunúť svoje vojská z Číny, kde koncom vojny malo okolo milióna vojakov.
Čankajšek, ktorý sa stal za Trumana - ktorý nechal zhodiť atómové bomby na japonské civilné obyvateľstvo - silným mužom Spojených štátov, obnovil občiansku protikomunistickú vojnu, ale jeho demoralizované vojsko nebolo schopné čeliť postupujúcej Čínskej ľudovej armáde.
Po skončení občianskej vojny v r. 1949 prívrženci Kuomintangu podporovaní USA utiekli na Taiwan, kde vytvorili protikomunistickú vládu plne podporovanú Američanmi. Sám Čankajšek sa dostal do Taiwanu na lodi patriacej severoamerickej flotile.

Je snáď Čína tmavým kútom sveta?

Dávno predtým, ako postavili Tróju a keď v Grécku kolovala Iliáda a Odysea, na brehoch Žltej rieky už prekvitala bohatá kultúra splodená ľudskou inteligenciou miliónov Číňanov.
Čínska kultúra má svoje korene v dynastii Zhou 2 000 rokov pred Kristom. Jej písmo sa zakladá na tisícoch grafických znakov, ktoré vyjadrujú nejaké slová alebo morfémy. Sme veľmi ďaleko od pochopenia misterióznej mágie tohoto jazyka, ktorého výuka rozvíja prirodzenú inteligenciu čínskych detí.
Veľa výrobkou, ktoré vznikli v Číne - ako pušný prach, kompas a iné - starý svetadiel nepoznal. Keby boli morské vetry viali v opačnom smere, kadiaľ sa plavil Kolumbus, možno by Číňania boli objavili Európu.
Od r. 2000 vládla na Taiwane strana, ktorej neoliberálna politika bola ešte horšia ako za tradičného Kuomintangu; strana, ktorá bojovala proti jednotnej takej Číne, akú vyhlásila Komunistická strana Číny.
Táto ožehavá situácia mohla vyvolať vojnu s nepredstaviteľnými dôsledkami. Bola Damaklovým mečom visiacim nad hlavami 1,3 miliardy Číňanov.
To, že vo voľbách, ktoré sa uskutočnili 23. marca, vyhral kandidát pôvodnej strany, ktorá dala základ Čankajškovej politike, je politickým a morálnym víťazstvom Číny, ktoré posunulo do úzadia stranu vládnucu na Taiwane osem rokov a ktorá bola pripravená uskutočniť ďaľšie nešťastné kroky.
Podľa agentúrnych správ to bola zdrvujúca prehra pre vládnu stranu, ktorá zo 17,3 milliónov možných hlasov, získala len 4,4 milióny.
Nový prezident Ma Jing-jeou sa ujme svojho kresla 20. mája. „Podpíšeme s Čínou dohodu o mieri“, vyhlásil.
Agentúry informujú, že Ma Jing-jeou je prívržencom myšlienky vytvorenia Spoločného obchodu s Čínou - hlavným obchodným partnerom ostrova.
Čínska ľudová republika sa správa dôstojne a opatrne v súvislosti s touto novou situáciou a hovorca kancelárie Taiwanu v Štátnej rade v Pekingu vyhlásil, že víťazstvo Ma Jing-jeoua dokazuje, že „nezávislosť nie je populárna medzi Taiwančanmi“.
V tomto lakonickom vyhlásení je povedané veľa.
V mnohých dielach severoamerických historikov sa píše o tom ako to bolo s Tibetom. Kniha Kennetha Conboyiho z Kansasu „Tajná vojna CIA v Tibete“, opisuje špinavé konšpirácie. William Leary ju označil ako vynikajúcu a neuveriteľnú štúdiu jednej z najdôležitejších tajných operácií CIA počas studenej vojny.
Ani jeden štát počas celých dvesto rokov neuznal Tibet za samostatný štát. Vždy bol považovaný za súčasť Číny. India ho uznala takým až po víťazstve komunistickej revolúcie v r. 1950. To isté urobilo aj Anglicko. USA ho považovali sa súčasť Číny až do 2. svetovej vojny, dokonca robili nátlak aj na Anglicko. Keď sa však skončila vojna, USA videli v Tibete náboženskú baštu proti komunizmu.
Keď ČĽR urobila agrárnu reformu na tibetskom území, vysoké spoločenské vrstvy neakceptovali zasahovanie do svojho vlastníctva, čo viedlo ku ozbrojenej vzbure v roku 1959. Podľa spomínaných historikov ozbrojené povstanie v Tibete – na rozdiel od Guatemaly, Kuby, a iných štátov - bolo pripravované viacero rokov tajnými službami USA.
Ďaľšou knihou - ktorá v tomto prípade sa zastáva CIA - „ Budhovi povstalci“ od autora Mikela Dunshuna, opisuje ako táto organizácia priviedla do USA stovky Tibeťanov, ako organizovala povstanie, vyzbrojila povstalcov, poslala parašutistickú výstroj, vyškolila parašutistov z radov Tibeťanov a naučila ich jazdiť na koňoch, tak ako to urobila aj v prípade Arabov. Prológ do knihy urobil dalajláma, ktorý v ňom hovorí: “Aj keď som hlboko presvedčený, že tibetský národ môže zvíťaziť v ďalekej budúcnosti jedine mierovými prostriedkami, vždy som obdivoval týchto bojovníkov za slobodu, pre ich odvahu a neoblomné presvedčenie."
Dalajláma vyznamenaný Zlatou medailou Kongresu USA vychvaľoval Georga W. Busha za jeho úsilie o slobodu, demokraciu a ľudské práva.
Vojnu v Afganistane kvalifikoval dalajláma ako oslobodenie, kórejskú ako polovičné oslobodenie a vietnamskú ako fiasko.
Kvôli rozsahu tu neuvádzam konkrétne state zo spomínaných kníh. Existujú ľudia, ktorí trpia „čínofóbiou“, ktorá je dosť rozšírená hlavne na západe, a to kvôli rozdielnej kultúre, výchove; podceňujú všetko, čo príde z Číny.
Ešte keď som bol dieťaťom sa hovorilo o „žltom nebezpečenstve“. Vtedy čínska revolúcia bola niečim nemožným, takže ten odpor k Číne bol založený na rasizme.
Prečo sa imperializmus snaží o priamu alebo nepriamu medzinárodnú diskreditáciu Číny?
Kedysi, tak pred 50 rokmi, nedovolili, aby sa stala členom Bezpečnostnej rady, neskoršie ju napádali za chyby, ktoré vyvrcholili v protestoch na námestí Tiananmen, kde sa zbožňovala Socha slobody, symbol impéria, ktorý je dnes negáciou všetkých slobôd.
Legislatíva ČĽR si dala záležať na propagovaní a dodržiavaní ľudských práv a rešpektovaní kultúry 55 etnických skupín.
Okrem toho Čína je veľmi háklivá na všetko, čo by mohlo ohroziť jej územnú celistvosť.
Kampaň vedená proti Číne je ako hlas poľnice, ktorá zvoláva, aby jej podrezali krk, aby zdiskreditovali zaslúžený úspech krajiny a národa ako hostiteľa budúcich olympijských hier.
Kubánska vláda, v súvislosti s protičínskou kampaňou iniciovanou v dôsledku posledných udalostí spojených s Tibetom, vydala vyhlásenie obsahujúce rozhodnú podporu Číne. Zaujala korektný postoj. Čína rešpektuje právo občanov veriť alebo neveriť. V krajine žijú moslimovia, kresťania katolíci, či nekatolíci, desiatky etnických skupín; práva ich všetkých sú zakotvené v Ústave.
V našej komunistickej strane náboženstvo nie je prekážkou pre členstvo.
Rešpektujem právo dalajlámu na jeho vieru, ale nie som povinný, aby som veril v dalajlámu.
Mám veľa dôvodov, aby som veril v čínske víťazstvo.

Fidel Castro Ruz, 31. marca 2008, 17:15 hod.


2.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 4. 2008, 11:45 avatar
Pokračovanie:

Táto ožehavá situácia mohla vyvolať vojnu s nepredstaviteľnými dôsledkami. Bola Damaklovým mečom visiacim nad hlavami 1,3 miliardy Číňanov.
To, že vo voľbách, ktoré sa uskutočnili 23. marca, vyhral kandidát pôvodnej strany, ktorá dala základ Čankajškovej politike, je politickým a morálnym víťazstvom Číny, ktoré posunulo do úzadia stranu vládnucu na Taiwane osem rokov a ktorá bola pripravená uskutočniť ďaľšie nešťastné kroky.
Podľa agentúrnych správ to bola zdrvujúca prehra pre vládnu stranu, ktorá zo 17,3 milliónov možných hlasov, získala len 4,4 milióny.
Nový prezident Ma Jing-jeou sa ujme svojho kresla 20. mája. „Podpíšeme s Čínou dohodu o mieri“, vyhlásil.
Agentúry informujú, že Ma Jing-jeou je prívržencom myšlienky vytvorenia Spoločného obchodu s Čínou - hlavným obchodným partnerom ostrova.
Čínska ľudová republika sa správa dôstojne a opatrne v súvislosti s touto novou situáciou a hovorca kancelárie Taiwanu v Štátnej rade v Pekingu vyhlásil, že víťazstvo Ma Jing-jeoua dokazuje, že „nezávislosť nie je populárna medzi Taiwančanmi“.
V tomto lakonickom vyhlásení je povedané veľa.
V mnohých dielach severoamerických historikov sa píše o tom ako to bolo s Tibetom. Kniha Kennetha Conboyiho z Kansasu „Tajná vojna CIA v Tibete“, opisuje špinavé konšpirácie. William Leary ju označil ako vynikajúcu a neuveriteľnú štúdiu jednej z najdôležitejších tajných operácií CIA počas studenej vojny.
Ani jeden štát počas celých dvesto rokov neuznal Tibet za samostatný štát. Vždy bol považovaný za súčasť Číny. India ho uznala takým až po víťazstve komunistickej revolúcie v r. 1950. To isté urobilo aj Anglicko. USA ho považovali sa súčasť Číny až do 2. svetovej vojny, dokonca robili nátlak aj na Anglicko. Keď sa však skončila vojna, USA videli v Tibete náboženskú baštu proti komunizmu.
Keď ČĽR urobila agrárnu reformu na tibetskom území, vysoké spoločenské vrstvy neakceptovali zasahovanie do svojho vlastníctva, čo viedlo ku ozbrojenej vzbure v roku 1959. Podľa spomínaných historikov ozbrojené povstanie v Tibete – na rozdiel od Guatemaly, Kuby, a iných štátov - bolo pripravované viacero rokov tajnými službami USA.
Ďaľšou knihou - ktorá v tomto prípade sa zastáva CIA - „ Budhovi povstalci“ od autora Mikela Dunshuna, opisuje ako táto organizácia priviedla do USA stovky Tibeťanov, ako organizovala povstanie, vyzbrojila povstalcov, poslala parašutistickú výstroj, vyškolila parašutistov z radov Tibeťanov a naučila ich jazdiť na koňoch, tak ako to urobila aj v prípade Arabov. Prológ do knihy urobil dalajláma, ktorý v ňom hovorí: “Aj keď som hlboko presvedčený, že tibetský národ môže zvíťaziť v ďalekej budúcnosti jedine mierovými prostriedkami, vždy som obdivoval týchto bojovníkov za slobodu, pre ich odvahu a neoblomné presvedčenie."
Dalajláma vyznamenaný Zlatou medailou Kongresu USA vychvaľoval Georga W. Busha za jeho úsilie o slobodu, demokraciu a ľudské práva.
Vojnu v Afganistane kvalifikoval dalajláma ako oslobodenie, kórejskú ako polovičné oslobodenie a vietnamskú ako fiasko.
Kvôli rozsahu tu neuvádzam konkrétne state zo spomínaných kníh. Existujú ľudia, ktorí trpia „čínofóbiou“, ktorá je dosť rozšírená hlavne na západe, a to kvôli rozdielnej kultúre, výchove; podceňujú všetko, čo príde z Číny.
Ešte keď som bol dieťaťom sa hovorilo o „žltom nebezpečenstve“. Vtedy čínska revolúcia bola niečim nemožným, takže ten odpor k Číne bol založený na rasizme.
Prečo sa imperializmus snaží o priamu alebo nepriamu medzinárodnú diskreditáciu Číny?
Kedysi, tak pred 50 rokmi, nedovolili, aby sa stala členom Bezpečnostnej rady, neskoršie ju napádali za chyby, ktoré vyvrcholili v protestoch na námestí Tiananmen, kde sa zbožňovala Socha slobody, symbol impéria, ktorý je dnes negáciou všetkých slobôd.
Legislatíva ČĽR si dala záležať na propagovaní a dodržiavaní ľudských práv a rešpektovaní kultúry 55 etnických skupín.
Okrem toho Čína je veľmi háklivá na všetko, čo by mohlo ohroziť jej územnú celistvosť.
Kampaň vedená proti Číne je ako hlas poľnice, ktorá zvoláva, aby jej podrezali krk, aby zdiskreditovali zaslúžený úspech krajiny a národa ako hostiteľa budúcich olympijských hier.
Kubánska vláda, v súvislosti s protičínskou kampaňou iniciovanou v dôsledku posledných udalostí spojených s Tibetom, vydala vyhlásenie obsahujúce rozhodnú podporu Číne. Zaujala korektný postoj. Čína rešpektuje právo občanov veriť alebo neveriť. V krajine žijú moslimovia, kresťania katolíci, či nekatolíci, desiatky etnických skupín; práva ich všetkých sú zakotvené v Ústave.
V našej komunistickej strane náboženstvo nie je prekážkou pre členstvo.
Rešpektujem právo dalajlámu na jeho vieru, ale nie som povinný, aby som veril v dalajlámu.
Mám veľa dôvodov, aby som veril v čínske víťazstvo.

Fidel Castro Ruz, 31. marca 2008, 17:15 hod.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:42,  Lemmy vysokú školu života síce nemám . Mám iba uplné stredné vzdelanie s maturitou....
dnes, 20:39,  To nám je novinka . Takže boli to Rusi *13*13*13*13*13*13*13*13 nie Banderovci *39*39*39*39
dnes, 20:39,  Osvietený je diskusný chudák, pretože sa nevie ospravedlniť, že klamal, alebo sa pomýlil.
dnes, 20:38,  Ale keď je pristihnutý pri klamstve, tak zaútočí ako besný kojot. Americký kojot.
dnes, 20:37,  Havran, nebuď naivný, on to robí z čistej rozkoše, neberie za to ani cent. On už je...
dnes, 20:36,  Edo len drísta ako je u neho zvykom sa zamotáva zasa do lží, raz tára že Rusi tu...
dnes, 20:36,  Argumentum ad hominem používajú osprostení žobráci ako si ty. Nemáš argumenty, tak...
dnes, 20:35,  Osvietený - to ti verím, lebo je nepredtsviteľné, že by sa dala taká špina ako produkuješ...
dnes, 20:35,  Teraz si ukázal, aký si žobrák v pravde a logike. Keď nevieš, kam, tak zaútočíš od...
dnes, 20:34,  edo SS ty troluješ že Rusi nás neoslobodili ale Ukrajinci a Rumuni potom museli tí...
dnes, 20:33,  35. Úprimne, je to tvoj subjektívny názor, ktorý ale nie je objektívna pravda. Celé učenie...
dnes, 20:33,  Lemmy okrem svorky psov a mačiek toho moc nepotrebuje len hovná
dnes, 20:33,  Pre Osprosteného: 2. ukrajinský front vznikl 20. října 1943 přejmenováním Stepního frontu.
dnes, 20:32,  Lemmy ty náš historik vysokej školy života *13*13*13 Socialista náš Chmelarov SEN *39*39*39
dnes, 20:32,  Veď mne je jasné, rovnako ako každému serióznemu historikovi, že si hlupák. Ukrajinský...
dnes, 20:31,  Osvietený- asi to Lemmy nepotrebuje a neber to , že sa ho zastávam. No fakt je taký, že...
dnes, 20:31,  "Večné zatratenie to nie je akási mučiarenská sála, opisuje sa ako druhá smrť: je to...
dnes, 20:30,  Kdeže, nikto mu nedá ani cent. Ani Američania, ani nikto. Je to jednoducho, jeho kratochvíľa.
dnes, 20:29,  Záchranca sveta a ty kde máš nohe ??? 1 Ukrajinský front...
dnes, 20:28,  Osprostený, lenže ty robíš sám zo seba idiota, keď táraš nezmysly o Ukrajinských...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do školy, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 973 bytes in 0,291 seconds)