Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Cigánčina v škole

96
reakcií
2467
prečítaní
Tému 10. júla 2011, 22:46 založil farmakum.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 03. 2011
4
15. 07. 2019
6
29. 06. 2019
5
15. 06. 2019
1
 
 


1.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 22:46 avatar
Za prítomnosti podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela sa dnes s uplynulým školským rokom rozlúčili aj žiaci Súkromnej spojenej školy s vyučovaním rómskeho jazyka a Súkromného gymnázia s vyučovaním rómskeho jazyka v Kremnici.

Spomínaná škola je podľa jeho slov príkladom inkluzívneho vzdelávania. "Myslím, že toto je priam vzorová priekopnícka škola, takže držím im palce a myslím, že si zaslúžia nielen morálnu podporu," podotkol Chmel na stretnutí s novinármi. Okrem toho, že žiakom vicepremiér osobne odovzdal vysvedčenia, v rámci programu, ktorý si deti pre neho pripravili, prítomných prekvapil aj svojou hrou na klavíri. "Práve táto kombinácia, keď sa využíva aj rómsky jazyk, aj kultúra a všetko čo s tým súvisí a čo tvorí súčasť rómskej identity, že toto je tiež jeden zo spôsobov, ako tú identitu kultivovať, dostať ju do širšieho povedomia. Mám taký pocit, že toto je škola, ktorá to robí na prospech minority aj majority," povedal Chmel.

Na stretnutí s novinármi tiež zhodnotil výsledky práce za svoje ročné pôsobenie vo funkcii a predstavil ďalšie zámery pre nadchádzajúce obdobie. V rámci hodnotenia aktivít útvaru podpredsedu vlády za posledný rok Chmel okrem iného spomenul aj spoluprácu pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v SR, aktívne vstúpenie do riešenia novelizácie zákona o štátnom jazyku či verejné diskusie, konferencie a stretnutia s príslušníkmi menšín ohľadne novelizácie zákona o používaní jazykov národnostných menšín. "Okrem toho máme pred sebou ešte niekoľko legislatívnych úloh," poznamenal s tým, že jedným z nich je aj zákon o podpore a rozvoji kultúry národnostných menšín.

V pláne je tiež príprava medzinárodnej konferencie Späť k podstate ľudských práv. Významnou aktivitou v oblasti vzdelávania k ľudským právam je podľa Chmela aj spolupodieľanie sa na organizácii XIV. Ročníka Olympiády ľudských práv. Súkromná spojená škola s vyučovaním rómskeho jazyka a Súkromné gymnázium s vyučovaním rómskeho jazyka v Kremnici funguje v rámci projektu s názvom Cez deti k rodine. "Projekt je zameraný na ozdravenie spoločenského života prostredníctvom pomoci deťom, mládeži a rodín, ktorí pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, prevažne zo sociálne znevýhodneného, ale môže tam patriť aj napríklad národnostné, zdravotné či iné znevýhodnenie," uviedla koordinátorka projektu Jana Tomová. Školy, ktoré vznikli v rámci tohto projektu, sú zamerané inkluzívne. "To znamená, že odstraňujeme bariéry, ktoré sú vytvorené znevýhodnením," dodala Tomová.

Citované z aktuality.sk


13.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:27 avatar
...strašné pokrytecstvo! Nedávno som videla v tv ako nejaká sloboda zvierat zachraňovala týraných psov z rómskych osád...ešte by sme potrebovali spolok na ochranu rómskych detí proti biede a hladu, lebo prídavky na deti ich rodičom možno nedajú. 


2.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 22:48 avatar
Mám pocit, že v tomto štáte už každému j**e. Čo to má znamenať škola s vyučovacím jazykom rómskym??? A vobec chodí do nej niekto?? Veď Cigáni sa nedokážu naučiť ani písať ani čítať.
Súhlasí infinity1


3.
označiť príspevok

infinity1
   10. 7. 2011, 22:51 avatar
a vsetko z dani nasich rodicov ..


19.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 06:53 avatar
Toto je riadna chujovina. Potom zacnu presadzovat, aby na kazdom urade sedel nejaky cigansky uradnik, len aby sa mantaci s nim mohli dohovorit. Ti uradnici budu mat asi tak tri ludove, ale kedze dopyt bude velky, pripadne to urci zakon, tak hocijaky cigan bude statnym uradnikom, lebo splni dva zakladne predpoklady: je cigan a hovori po cigansky.
Súhlasí farmakum


52.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 11:01 avatar
lol sa čudujem, že tebe sa to podarilo 


4.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 22:58 avatar
To, že naše vysoké školy sú v dezolátnom stave, napr. že v pitevni Lekárskej fakulty UK v Bratislave sú šváby to nikoho neserie, ale stavať školy pre cigáňov to hej...my vieme do čoho investovať. Škoda peňazí do nich, banda jedna všivavá.


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 7. 2011, 23:00 avatar
musia pred EÚ ukázať že niečo pre túto menšinu urobili.
Súhlasí Petrana, Ariela


6.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 23:04 avatar
To sme sa fakt ukázali...vzdelávať cigáňov...ano Boh toto ešte nevidel. Veď ony majú sprostosť v génoch.


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 7. 2011, 23:06 avatar
EÚ to dala Slovensku za úlohu...ak sa nič v tejto otázke neporieši, slovensko by čakali vysoké pokuty.
Súhlasí infinity1


10.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 23:15 avatar
Ja by som im EU povedla...berte si ich a potom hovorte. Posratá únia, len dźubať bude do nás.
Súhlasí infinity1


23.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 07:12 avatar
...v génoch majú presne takú istú sprostosť ako my. Poznám tri pôvodom rómske deti, adoptované bielymi rodičmi...vyrástli z nich vysokoškolsky vzdelaní, slušní občania.
Súhlasí ether


7.
označiť príspevok

infinity1
   10. 7. 2011, 23:04 avatar
vymyslau si chujoviny ..kulturu, ludske prava, integraciu a robit sa im nechce ..
bezny pracujuci covek, ktory sa stara o svoje deti (aj o ich skolsku dochadku) nema ziadne privilegia, vsetko si musi odmakat aj sam zaplatit, zato nasi tmavsi spoluobcania, nemusia pohnu ani prstom, aj tak sa im vychadza v ustrety, ved to je chore ..
napr vo svajci sa uz davno netoleruje, tak musia ( na svoje socialne vyhody) makat ako fredky, preco sa to neda na SK ??
Súhlasí farmakum, Ónya, Ariela


9.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 23:14 avatar
No lebo naši politci na to nemajú gule a boja sa EU. Neviem prečo ale, žiadna krajina nemá taký štedrý sociálny systém ako my a to sme relatívne chudobní. O koľko by sme mohli byť bohatší, keby sme nechovali túto bezodnú nenažranú čiernu čvargu, ktorá sa len kotí?? Mesačne sú to milióny eur. Ja by som im zriadila pracovný tábor a zua každý odrobený deň by dostali napr.20 eur. Veď práce je tu viac ako dosť, bordel všade na okolo a v republike 16 % nezamestnanosť a oni nemôžu upratovať. A voľajaký k***t z Bruselu povie, že Slovensko má v Cigáňoch obrovský pracovný potenciál a pri tom si nevie pred svojim domom upratať. Ide ma šlak trafiť.
Súhlasí infinity1


11.
označiť príspevok

infinity1
   10. 7. 2011, 23:31 avatar
citala si nieco o rozvracani narodnej identity?


14.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:33 avatar
...no, bielej čvarge sa už od dobroty ani kotiť nechce, takže nám nakoniec ostanú už len rómske deti, ako naša svetlá budúcnosť...treba si ich dobre vychovať a dať im aj kvalitné vzdelanie. Veď kto bude pracovať na naše dôchodky? 


15.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:34 avatar
...biela čvarga bude radšej chovať a zachraňovať psov.


16.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:38 avatar
...prefarbi sa na Rómku a skús si nájsť dobre platenú prácu. Alebo budeš umývať hajzle z almužnu? No problém?


17.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:40 avatar
...ja viééém, nemajú dostatočné vzdelanie na kvalifikovanú prácu...


18.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 06:48 avatar
Petrana, nepodcenuj "bielu cvargu", v pohode do zamestnania vezme aj cigana, len nech sa ukaze, ze je schopny. A cigani vedia robit, su dobri murari, muzikanti atd. Teda najdu sa medzi nimi vynimky. Osobne poznam Roma, ktory ma dobre platenu pracu, robi riaditela vyroby a sefuje 250 ludom, ktori su zvacsa bieli (teda 97% z nich). Je sikovny, vzdelany, ovlada cudzie jazyky, stara sa o svoju rodinu. Vobec nemusi umyvat hajzle, to su len vyhovorky lenivych, ci ciganov ci bielych.

Tento problem je vsak asi skutocne v socialnom systeme nasej krajiny, ale to sa netyka len ciganov. Trebars aj takych zien na materskej. Dalsi priklad z mojho okolia: 22 rocna zena, nikdy v zivote nerobila, uz pat rokov pobera rodicovsky prispevok, kedze ma dve deti, jedno 4 a druhe 1 rocne. Chce mat dalsie deti. Je spravne, aby dostavala statne davky, ked doteraz do systemu neodviedla ani euro?


20.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 06:57 avatar
...si vypichla až jedného? Ale zrejme sa nenarodil v rómskej osade. Ja viéééém, podceňovať bielu čvargu nie je in.


21.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 07:00 avatar
Pisem aj o tych muzikantoch a muraroch, pozri vyssie, nemozem menovat vsetkych, ktorych poznam Preto ten jeden priklad o riaditelovi vyroby. Poznam aj vela lenivych, tupych a parazitujucich ciganov, predpokladam, ze tato debata je venovana prave im. Len netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca, ci ciernych ci bielych.


22.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 07:08 avatar
...netreba hádzať všetkých do jedného vreca? Čierna čvarga je termínus technikus v pohode? Ten ti tvoje citlivé mandle nezvidhol?


35.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 13:28 avatar
to mi mandle nezdvihlo, nech si nazyva ciganov aj neciganov kto chce, ako chce. mandle mi zdvihlo iba to zovseobecnovanie, nic nie je cierno-biele, iba ak sachovnica.


27.
označiť príspevok

farmakum žena
   11. 7. 2011, 10:15 avatar
To nie je o tom, že sú Cigáni. A čuduješ sa?? Kto normálny by zamestnal Cigáňa?? Ja by som ho tiež nezamestnala a nie preto, že je Cigáň, ale preto, že cigáni sú nezodpovedný a kradnú. Isto existujú aj svetlé výnimky, ja tiež poznám Cigáňov, ktorí sú slušní, pracujú, platia dane a nekradnú. Ale to predstavuje 0,1 %. A to je reputácia, ktorú si urobili o sebe sami, tak nikto nemôže povedať, že som rasista.
Napríklad som počula, že na Spúiši šli dávať Cigáňom polia, kde si môžu pestovať zemiaky a tak sa zníži aspoň ako tak tá ich chudoba. Z 10 rodín sa na to dala 1, aj tá s tým po 2 mesiacoch prestala. Nehovor mi, že oni nemôžu robiť, oni nechcú robiť. A takto biude vyzerať aj tvôj dôchodok.
Súhlasí infinity1


50.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 10:55 avatar
len 4 z 10 rómov spadajú do formy "cigána darmožráča", ale pochopiteľne v novinách neuvidíš správu "a teraz zas rodina Hangurbadžových, ktorá žije úplne normálne..." ale o osadách, ktoré sú problematické počúvaš na každom kroku...


96.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   12. 7. 2011, 22:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

farmakum žena
   10. 7. 2011, 23:43 avatar
Nie. Čo to je??


24.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 7. 2011, 07:29 avatar


25.
označiť príspevok

tatko muž
   11. 7. 2011, 09:45 avatar
HEEEÉÉÉJJ!!!! A TOTO TU JE ČO ????!!!!!    .. Stretko neonacisov,nacionalistov či len tupcov?! .. ..vám neni hanba ? vyvyšujete sa tu na nejakú nadrasu a zakladáte si na svojej ineligencii,korú vraj vaše obete nemajú .. a vlastnú obeť označujete za vinníka .. ..to je inteligencia ??! .. viete prečo sa cigáni boja psov ? lebo v minulosti každý dvor strážil pes.. .a tak cigán bud robil , alebo ho zožral pes! .. ..to že naše s.urvené panstvo nechápe,že môže jestvovať aj etnikum,ktorého zmyslom a spôsobom života nieje mamon,IT, a lety na Mars,že potrebuje jednoduchú prácu v jednoduchej spoločnosti,ktorú mu však dlhodobo nedokáže poskytnúť a namiesto toho tu robí už desiatky rokov sériu sociálno-asimilačných experimentov na ľudoch,ktorí im na to pochopiteľne zvysoka se.ú..! ...a najsmutnejšie je,že vlastné zlyhania dávate za vinu svojim obetiam..  .FUJ!.. ..hough..
Súhlasí ether


30.
označiť príspevok

pupuš muž
   11. 7. 2011, 10:30 avatar
tatko...nehádž všetkých gadžov do jedného vreca...ja si svojích cigánov pestujem..v každej rodine musí byť satelit...každý má mobil,ktorý im platím..dievky môžu trtkať až od 12 rokov a to ani s otcom...a ani s bratom...prinajhoršom s bratrancom...chlapi chodia do roboty jeden deň v týždni,aby sa neunavili a cez víkend mohli prepiť rodinné prídavky...


33.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 13:12 avatar
ale tatko ved oni su prikladni obcania

magazin.atlas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

co dodat, utlacane etnikum ..


34.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 13:16 avatar
vlastnne zlyhanie, tak max system ktori i podstrkoval vyhody aby bol od nich pokoj


26.
označiť príspevok

farmakum žena
   11. 7. 2011, 10:10 avatar
Vy ste sa už na čisto zbláznili???...že cigáni budú robiť na Tvoj dôchodok???   ...to je najväčšia absurtita akú som kedy mohla počuť. A že nemajú Cigáni sprostosť v génoch?? Povedz m i jedného cigána, ktorý sa niečim preslávil...niečim iným, ako tým, že má 10 detí. Stavím sa, že odpovečď nenájdeš. A keď sa už ich tak zastávate, tak si ich chovajte, študujte a potom sa tešte na tie veľké dôchodky, ktoré vám vyrobia. Budete mať prt makový a nie dôchodok.
Súhlasí infinity1


28.
označiť príspevok

pupuš muž
   11. 7. 2011, 10:20 avatar
.farmakum...mýliš sa ...ja poznám zopár preborníkov v kradnutí...a detských olympionikov v chodení za školu...


29.
označiť príspevok

farmakum žena
   11. 7. 2011, 10:21 avatar
Ja hovorím, že nehádžem všetkých Cigáňov do jedného vreca a že sú výnimky. A viem, že aj biely vedia byť čvargou, kradnú a nechodia do školy. Ale povedzme si na rovinu, koho je viac??
Súhlasí infinity1, Ariela


31.
označiť príspevok

pupuš muž
   11. 7. 2011, 10:35 avatar
...je to ako s islamskými teroristami...nieje každý Arab terorista...ale,takmer každý terorista je Arab...


32.
označiť príspevok

starec muž
   11. 7. 2011, 12:40 avatar
Ja za ich biedu nemôžem.Dostatočne im prispievam zo svojich daní,aj to neviem prečo vlastne? Nemal by byť každý platcom daní a podporovať štát? Prečo je niekto výnimka a neprispieva,ale len berie? Už by sme sa mohli aj vymeniť.Ja by som si už potreboval oddýchnuť.Poznám viacerých Rómov.Sú aj starší,ako ja ,ale majú lepší zdravotní stav,ako ja,pretože nikdy v živote nič nerobili.Sú oddýchnutí a spokojní.
Súhlasí infinity1, Ariela


36.
označiť príspevok

clear1 muž
   11. 7. 2011, 15:16 avatar
Rozumný človek musí nad hlúposťou v tejto téme žasnúť a neobídu ho ani rôzne nepríjemné pocity. Ešteže nie som rozumný..
Súhlasí ether


38.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 16:04 avatar
clirko, ale tu nejde o nenavist, alebo odsudzovanie (ak na toto narazas) pretoze tvarit ze je vsetko ok, nepomoze ani im samym (romom)
Súhlasí clear1


39.
označiť príspevok

clear1 muž
   11. 7. 2011, 16:12 avatar
To je mi jasné. Ale...dovolím si pochybovať, že toto im pomôže.


40.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 16:21 avatar
tak revolucii vzdy predchadzala nespokojnost a tiez myslim, ze je uz na case prestat s nimi jednat v rukavickach, za prve si to ani nezasluzia a za dva ich to len podporuje v ich pristupe .. tvrde konsekvencie, inak sa nespametaju


41.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 16:22 avatar
aebo co by si ty navrhoval?? dohovaranie zatial nepomohlo ..


44.
označiť príspevok

clear1 muž
   11. 7. 2011, 16:48 avatar
Od istého času sa z istých dôvodov snažím nepísať to čo si naozaj myslím, ale tak budiš, pre tento krát..

Pritvrdil by som a dal by som im na stôl dohodu o ktorej by sa nediskutovalo. Niečo ako "MY sme tu doma, tak MY budeme klásť podmienky."
Podmienky by boli podstatne tvrdšie ako sú teraz. To čo dostávajú by si museli všetci bez výnimky odpracovať (o čo čistejšia by bola republika, keby napr. 100.000 ľudí denno-denne niekoľko hodín upratovalo..). Akonáhle by sa niekto akokoľvek previnil voči zákonom SR (myslím tým hlavne drobné previnenia, pretože do určitej sumy je čin len prečinom, nie zločinom a človek je nepostihnuteľný. Ľudia majú tieto zákony v malíčku a veľmi dobre vedia pokiaľ môžu ísť aby sa ešte mohli smiať policajtovi do očí), okamžite by mu boli dávky na niekoľko mesiacov odobraté. Po tom, ako by mu boli zase priznané, musel by z nich nahradiť škodu ktorú svojim činom narobil. Toto by samozrejme platilo pre všetkých, nielen pre cigánov. Bolo by samozrejme viac takýchto "vylepšení".
Tak ako infinity, ešte máš pocit, že stojím na opačnej strane barikády ? Vec sa má tak, že terajší stav sme zavinili my, a len my to všetko zase môžeme dať do poriadku.


46.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 19:01 avatar
tak ma napadlo, paradoxne ked sa vrati vezen z vykonu trestu, a ma podporu v rodine (aj v okoly) ludia sa k nemu nespravaju ako ku kriminalnikovy, ale dostojne ako ku ktorejkolvek inej rovnocennej ludskej bytosti, taki sa vecsinou velmi uspesne zaradia naspet do spolocnosti .. ale ked sa ku niekomu spravas uz dopredu ako k odpadu, asi potom nema velku snahu o nejake zmeny, lenze je to tazk, oni dokazu tak cloveka znechutit
Súhlasí clear1, ether


47.
označiť príspevok

clear1 muž
   12. 7. 2011, 08:46 avatar
Plný súhlas. Napadlo ma, že by som mal doplniť moju /42/ o ďalší faktor - nás. Predbehla si ma  


57.
označiť príspevok

Alexander muž
   12. 7. 2011, 11:10 avatar
K príspevku č.44:
S tou prvou vetou súhlasím a gratulujem, našiel si cestu a spôsob ako vhodne a nebolestivo fungovat, trebárs na DF. Vitaj v klube.  . Je to cesta k úspechu, šťastiu a spokojnosti.


37.
označiť príspevok

farmakum žena
   11. 7. 2011, 16:02 avatar
Povedz mi jedínú hlúposť, ktorá sa v tejto rozoberá?? To, že živíme Cigáňov z našich daní na úkor ostatných vecí v republike??


42.
označiť príspevok

clear1 muž
   11. 7. 2011, 16:31 avatar
"Veď ony majú sprostosť v génoch" - poznáš gén zodpovedný za sprostosť, a bol tento gén nájdený vo všetkých vzorkách cigánskej populácie ?
Chápem to nejako takto: Malé cigánča má "štartovú čiaru" trochu posunutú, pretože jeho otec dodal dosť chabú genetickú informáciu, keďže fajčí, chlastá a fetuje, a hlavne matka počas tehotenstva tiež nezaostáva. Ďalšie výrazné posunutie "štartovej čiary" spôsobí výchova/kopírovanie (čo /ne/robia moji rodičia je aj pre mňa dobré). A definitívne tohto malého človiečika odrovná prostredie.
Chcel by som farmakum vidieť Teba po absolvovaní toho čo absolvuje malé cigánča. Aké šance na slušný život by si mala ? Týmto sa cigánov nezastávam, akurát tvrdím, že sprostosť nemajú vrodenú (s výnimkou tých nešťastníkov, ktorí sa narodia momentálne zaostalí).
Zvaľovať terajší stav cigánov na gény ? (Čiastočná) hlúposť.
Súhlasí ether, Nadja


43.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 16:42 avatar
moznoze ho este vynajdu hehe .. a vobec kolko ciganskych deti bolo vychovavanych a vychovanym mimo ich prirodzene prostredie (adopcia napr) a predsa sa vratili k svojim povodnym zvykom, povodnemu primitivnemu sposobu zivota ..ako je to mozne?
jezis nieco by som sem napisala, ale asi by ma v momente zavreli za rasismuz


45.
označiť príspevok

clear1 muž
   11. 7. 2011, 16:50 avatar
To je jednoduché. Nevrátili sa k primitívnemu spôsobu života, oni sa vrátili k svojim...


49.
označiť príspevok

mariposa
   12. 7. 2011, 10:54 avatar
Prečo Barack Obama netancuje okolo táborového ohňa? Veď by sa podla logiky tejto rasistky, mali vsetci správať ako dobytok, len preto, lebo majú tmavšiu farbu pleti.
Súhlasí ether


63.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 11:35 avatar
ano recht, ty nemusis byt ani rom, primitiv si aj tak


66.
označiť príspevok

mariposa
   12. 7. 2011, 12:14 avatar
Ty nenávidíš inú farbu pleti než je tá tvoja? A čím je výnimočná tá tvoja?
Prečo ťa ešte nevyhodili definitívne z fóra? Zase si predviedla osobný útok. Nič iné nevieš. AK nie je po tvojom, presne ako u Borisa, ihneď útočíte na nick.
Ihneď útočíš na nick, lebo nemáš rozumný protiargument?


67.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 12:21 avatar
to s kym sa bavis, s farmakum?


91.
označiť príspevok

farmakum žena
   12. 7. 2011, 18:20 avatar
Nie nebol a ešte to aby sa peniaze vrážali do výskumu cigánskych génov. Dobre, ja viem niektorý z nich sú dobrí muzikanti, iní šikovný murári a kováči, ale to je všetko. Nič väčšie.


48.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 10:46 avatar
po dlhom čase preletím fórum a natrafím na takú hyper koko...blbosť...

nemali by sme oslavovať takýto krok, ktorý zvyšuje šancu na vzdelávanie a integrovanie rómskych detí???!!!
isto že boh nespravil väčšiu hlúposť ako že vytvoril rasy alebo že aspoň dal život tým, ktorí sa rasami riadia...debilové
Súhlasí mariposa, clear1


51.
označiť príspevok

starec muž
   12. 7. 2011, 10:58 avatar
Štát by mal financovať v prvom rade vyučovanie v štátnom jazyku.Uprednostňovanie iných jazykov pred štátnym vedie len k rozdeľovaniu spoločnosti.Keď už američani pred vyučovaním recitujú,že sú jednotný národ,pritom sú pozliepaní z národov celého sveta,prečo je u nás taký silný tlak na štiepenie spoločnosti? Rozdeľuj a panuj! Podľa toho,ako kto koná vidno,komu slúži a na čiej strane je.


53.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 11:03 avatar
veď jasné, že sa nevyprdneme na slovenčinu, ale prečo napríklad na prvom stupni neučiť v lokálnom jazyku a slovenčinu a po zvládnuti základov pokračuješ na druhom stupni v slovenčine...
Súhlasí mariposa


54.
označiť príspevok

mariposa
   12. 7. 2011, 11:07 avatar
Dnes sa deti učia cudzie jazyky, je to bežná vec. Nič nezvládnuteľné. Nevidím problém urobiť cigánsku školu, veď podobne existujú jazykové školy, aj keď zvyčajne na vyšších stupňoch. Ide o vzdelanie, ako základ a nabratie vedomostí, keď to nezvládajú v slov. jazyku, tak žiaden problém.
A keď sa tu spomína amerika.
V amerike sú bežne prvé ročníky v španielčine kvoli mexikánom a učia sa anglicky-hlavne kalifornia. Žiaden problém neexistuje.
Súhlasí ether, Ariela


55.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 11:09 avatar
veď toto 


64.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 11:55 avatar
pre deti imigrantov, ktore neovladaju jazyk, kde je prvoradou ulohou ich naucit dobre anglicky
aby tam dalej mohli existovat, pretoze bez znalosti jazyka si nikto, lepsi job mozes snivat, kazdy ta moze podjebat


65.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 12:06 avatar
a vobec nech sa ucia, aj po paraquisky, ak si to aj sami zaplatia, lebo tak to funguje po celom svete


56.
označiť príspevok

starec muž
   12. 7. 2011, 11:10 avatar
Najskôr na prvom stupni,potom na druhom,na strednej a slovensky nakoniec až na vysokej.  Bol by to ešte horší dôsledok na celú spoločnosť.


58.
označiť príspevok

ether muž
   12. 7. 2011, 11:12 avatar
ale dve a pol hovna 
Súhlasí mariposa


59.
označiť príspevok

starec muž
   12. 7. 2011, 11:18 avatar
Deti,ktoré by sa neskoršie učili štátny jazyk by ho vedeli slabšie a ich deti ešte slabšie,pretože by viac komunikovali v tom svojom a snehová guľa problémov by sa len nabaľovala.


60.
označiť príspevok

mariposa
   12. 7. 2011, 11:23 avatar
Ale veď to je hlúposť!
Prečo cigani vedia slovensky, keď už sú dospelí?
A ďalej, nie je problémom pre žiadneho človeka vedieť viacero jazykov, úplne plynule.


61.
označiť príspevok

Ariela žena
   12. 7. 2011, 11:29 avatar
Deti maju velku kapacitu, v pohode sa naucia aj viac jazykov. Ale myslim, ze slovencina ako statny jazyk sa ma ucit od prveho rocnika az po skoncenie strednej skoly, jednoducho treba akceptovat kulturu, v ktorej zijem. Mozu mat vyucovaci jazyk cigansky, ale slovencinu aspon jednu hodinu denne.
Su napr. gymple s vyucovacim jazykom madarskym (hlavne v juznej casti Slovenska, samozrejme), kde studenti hovoria velmi chabo po slovensky, pretoze cudzi jazyk maju anglictinu a slovencinu maju len par hodin do tyzdna, co je velmi malo na uradny jazyk. Navyse ktovie, kto ich uci, ci to nie je "slovensky madar", ktory nema ani spravnu vyslovnost, ani dostatocnu slovnu zasobu.


62.
označiť príspevok

Ariela žena
   12. 7. 2011, 11:32 avatar
Rozmyslam, si tie ciganske decka nemaju aj preto take velke problemy v skole so zakladnymi vecami ako je citanie a pisanie, pretoze jednoducho riadne slovencine nerozumeju... Predsa len prichadzaju z cisto ciganskeho prostredia do cisto slovenskeho. Doma slovencinu sice vnimaju, ale len pasivne prostrednictovm TV a kontaktov so slovenskym obyvatelstvom, no toho je malo, sa nestava, aby sa "biele" deti hrali s ciganskymi.


92.
označiť príspevok

farmakum žena
   12. 7. 2011, 18:23 avatar
Ty mudrlante...poču, čo bráni Cigáňom vzdelávať sa????? Absolutne nič, tak ja nevidím dôvod, prečo sa musia otvárať cigánske školy. A navyše cigánčina ani nie je jazyk, oficiálny, sú to len zvyšky po niečom, čím sa kedysi hovorili kdesi v Indii, či v Pakistane, či kde v prdeli.


94.
označiť príspevok

Alexander muž
   12. 7. 2011, 18:31 avatar
Prečo píšeš čo si myslíš naozaj? Prečo umožňuješ iným ľuďom ukázať niečo, na čo v prípade potreby budú poukazovať a útočiť. Myslím, že to čo si naozaj úprimne myslia ľudia - tu na DF píše už len pár ľudí, ktorí nepochopili, že tá ich cesta vedie k vylúčeniu z DF alebo k zneužitiu ich úprimnosti. Oplatí sa ti to? Zmeníš niečo? Načo ukazovať inému svoje ozajstné myšlienky a názory, o to viac, že budú zneužité a použité voči tebe? Len toľko. Buď opatrná. Teda ak chceš a sa tak rozhodneš. 


95.
označiť príspevok

farmakum žena
   12. 7. 2011, 21:21 avatar
Ďakujem za radu, ale som čo na srdci to na jazyku. A kľudne ma môžu vylúčiť, žily mi to trhať nebude.


68.
označiť príspevok

starec muž
   12. 7. 2011, 12:55 avatar
Starší vedeli po slovensky,lebo chodili odmalička do školy a aj televízia prispela k tomu,že lepšie rozumeli slovenčine.Ale teraz,keď žijú vo veľkých komunitách a viac komunikujú medzi sebou,majú čoraz menšiu potrebu hovoriť slovenčinou.Ešte aj národnostné vysielanie k tomu prispieva,aby sa odčleňovali.Oslabuje sa vyučovanie v škole a určite nebude vidno následky okamžite,lebo je to dlhodobejší proces,viacgeneračný.Zmeniť potom niečo už nebude možné.
Súhlasí Boris, farmakum


69.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 7. 2011, 13:03 avatar
a tymto sposobom sa oslabuje jednotnost spolcnosti.
Stara mudrost hovori, ze kde sa dvaja biju treti na tom profituje.


70.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 13:14 avatar
ano


93.
označiť príspevok

farmakum žena
   12. 7. 2011, 18:24 avatar
A keď som videla magazím vysielaný v cigánčine, to bola posledná kvapka.


71.
označiť príspevok

majomajo muž
   12. 7. 2011, 13:23 avatar
Kto žije v nejakej krajine a neovláda úradný jazyk, škodí sám sebe a je to prejav jeho zadubenosti a neochoty spolupracovať a to som použil najmiernejšie slová aké ma napadli.....Všetky pokusy zavíázať do úradného styku iné jazyky a dokonca prekladateľov na štátne trovy ,je úplne choré . Okrem toho jediný zmysel týchto opatrení je diskriminácia ľudí ktorí ovládajú "iba" úradný jazyk , pretože nedostanú inak zamestnanie. Takéto paradoxy sú zjavne možné iba v našej banánovej republike, nikde inde vo svete to takto nefunguje.....Dokonca štátne občianstvo iného štátu sa spravidla overuje aj znalosťou jazyka .....


72.
označiť príspevok

Nadja žena
   12. 7. 2011, 13:46 avatar
Cigánom vyplýva občianstvo priamo zo zákona, takže netuším, čo si tou vetou v súvislosti s Rómskym problémom "Dokonca štátne občianstvo iného štátu sa spravidla overuje aj znalosťou jazyka ....." chcel naznačiť.


73.
označiť príspevok

majomajo muž
   12. 7. 2011, 13:50 avatar
Chcel som tým povedať že ak nejaký Slovák žije napr. vo Švajčiarsku a zažiada o občianstvo, tak musí preukázať znalosť jazyka, histórie, zemepisu a nikto to neberie ako diskrimináciu.......Rovnako je to všade vo svete .
Súhlasí farmakum


74.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 13:56 avatar
ja len viem, keby slovaci ako mensina chceli tie iste vyhody v ktoromklvk inom state, tak by ich hnali ..


76.
označiť príspevok

pupuš muž
   12. 7. 2011, 14:01 avatar
...ľudkovia...nemýlte sa...cigáni nič,okrem peňazí nechcú...to len úchylní politici stále vymýšľajú originálne veci..pritom by stačilo nechať sa poučiť vo vševedúcej Amerike,ako riešili Indiánov...
Súhlasí farmakum


78.
označiť príspevok

infinity1
   12. 7. 2011, 14:05 avatar
take ake maju cigani u nas, chceli do kanady lol .. hned ich nam poslali naspet


75.
označiť príspevok

ruža
   12. 7. 2011, 13:59 avatar
v sobotu bola relácia v SR,kde istá slovenka,ktorá odišla preč do Canady a mala vysokoškolske vzdelanie spolu s manželom,tak rozprávala,ako si musela urobiť kurz aby mohla si nájsť prácu,lebo jej našu vysoku školu neuznali a mala tú výhodu, že predtým u nás učila AJ,takže vedela perfektne anglicky a aj jej manžel..Proste nikto sa s ňou nemaznal,hoci tam boli voľné pracovné miesta,no pokiaľ nemala urobený kurz v ich štáte,nemohla pracovať


79.
označiť príspevok

pupuš muž
   12. 7. 2011, 14:07 avatar
..cigáni nemajú u nás status cudzinca...sú naši občania...problém je v pozitívnej diskriminácii...čím viac do nich strkáme peniaze,tým rýchlejšie sa rozmnožujú...a niet u nás politika,ktorý by problém pomenoval...okrem ožratého Slotu...


82.
označiť príspevok

ruža
   12. 7. 2011, 14:12 avatar
79- nepochpochopil si.Prave som tým chcela poukázať,aby sa naučili poriadne v prvom rade slovenský jazyk a ten svoj nech sa učia medzi sebou.Nikto im v tom nebude brániť.Na Slovensku po slovensky,alebo sa za svoju reč hanbíš?


83.
označiť príspevok

Vlado muž
   12. 7. 2011, 14:15 avatar
To je dobré. Veď mnoho Slovákov neovláda slovenský jazyk. Možno tak znajú hutorec, hvaric, šomrac, žvanit, rečovať...

Tak neslováci si majú z nich brať príklad? Z analfabetov? Z nedoukov? Slováci nemajú v úcte slovenský jazyk, tak nech radšej mlčia o druhých, až kým sa samí nenaučia!


85.
označiť príspevok

pupuš muž
   12. 7. 2011, 14:28 avatar
Vlado...mnoho Nemcov neovláda nemčinu...a mnoho ANGLIčANOV NEOVLáDA aNGLIčTINU...nieje to len problém Slovákov...keď si vyšiel z deviatky,koľko Tvojích spolužiakov malo jedničku zo slovenčiny...?


86.
označiť príspevok

pupuš muž
   12. 7. 2011, 14:32 avatar
Ruža...čI SOM POCHOPIL,NECH POSúDIA INí...treba pozorne čítať...a nie hľadať zámienku na konflikt..


77.
označiť príspevok

ruža
   12. 7. 2011, 14:02 avatar
Len my Slovaci pomali ale isto zaprieme aj svoju mať a nie to ešte reč,len aby sme sa zapáčili SVETU 


80.
označiť príspevok

pupuš muž
   12. 7. 2011, 14:11 avatar
...nemrnči...nieje to také zlé...


81.
označiť príspevok

Vlado muž
   12. 7. 2011, 14:11 avatar
Ako čítam, ty tiež zapieraš tú reč… pomali s mäkkým i. 


84.
označiť príspevok

ruža
   12. 7. 2011, 14:16 avatar
81- ospravedlňujem ,prehliadla som si TVRDKU!!Druhy raz si dám väčší pozor 
Súhlasí Vlado


87.
označiť príspevok

majomajo muž
   12. 7. 2011, 14:38 avatar
Ono asi nejde o to aby ovládali gramatiku perfektne, ale aj dnes som bol svedkom u holičky, kde mladý cca 20 ročný chalan - maďarskej národnosti nebol schopný povedať ako ho má ostrihať, bol tam aj s otcom ktorý aspoň to vedel.....Tak neviem, ja ako daňový poplatník z ktorého daní sa hradí aj výuka slovenčiny na našich maďarských školách, nesúhlasím s plýtvaním mojich peňazí na to aby človek ktorý sa povinne učí po slovensky dostával ešte ku komunikácii aj štátom, čiže daňovými poplatníkmi plateného tlmočníka......Falošná tolerancia a aj súcit sú škodlivé a nikomu nepomáhajú....
Súhlasí Ariela


88.
označiť príspevok

Alexander muž
   12. 7. 2011, 16:36 avatar
Mne Rómovia ani bieli ani čierni a podobne nevadia. Nech si žijú svoj biedny život ako každý, aj tak každý raz umrie, tak je to jedno. 


89.
označiť príspevok

farmakum žena
   12. 7. 2011, 17:34 avatar
Veď nech si žijú...aj mne sú u poredele, len si žijú zo svojho a nie z nášho.


90.
označiť príspevok

Alexander muž
   12. 7. 2011, 17:39 avatar
Farmakum je zbytočne sa rozčuľovať, páni (momentálne EÚ) tak rozhodli a ty ako občan nič nezmôžeš, škoda nervov a energie. Ty zato zodpovednosť niesť nebudeš, kto rozhoduje nesie aj zodpovednosť. Mám tiež názor na nich, a chápem tvoju nespravodlivosť voči bielym, ale pravda, spravodlivosť a právo neexistuje, teda aspoň nie tak ako sa píše v knižkách a ako tomu ešte veria pár naivných a idealistických ľudí. 
Súhlasí farmakum


97.
označiť príspevok

farmakum žena
   13. 7. 2011, 10:22 avatar
Konflikty na hranici - Slovenskí Rómovia napádajú rakúskych strážnikov
Zdieľaj

Viac ako päťdesiatkilometrový úsek našej štátnej hranice s Rakúskom tvorí rieka Morava. Hranica prechádza stredom rieky. Práve v tejto lokalite sa odohráva dlhotrvajúci konflikt, z ktorého je rakúska strana už bezradná.

Slovenskí pytliaci, väčšinou Rómovia z prihraničnej oblasti, totiž chodia pytlačiť aj do rakúskeho revíru a podľa rakúskej tlače nerešpektujú "žiadne pravidlá, zákony ani dobré mravy."
Podľa slov rakúskeho rybárskeho spolku Günthera Kräutera, rómski pytliaci zo slovenskej strany hranice, lovia ryby zakázanými nástrahovými šnúrami i sieťami. Nedbajú na minimálnu povolenú veľkosť vylovených rýb a najnovšie sa po rieke preháňajú aj na motorových člnoch, na pohyb ktorých, musí byť vydané zvláštne povolenie.

Nadávky, vyhrážky, napádanie!

Dozvedeli sme sa, že rakúska porybná stráž sa pri riešení týchto incidentov často stáva terčom nadávok, ba aj fyzického násilia. Rakúski rybári musia tiež často čeliť surovým vyhrážkam, hoci sú na vlastnom rybárskom teritóriu.
Podľa našich informácii zaplatí rakúsky rybár za celoročný rybársky lístok až 600,- Euro. Rakúsky rybársky zväz už eviduje niekoľko prípadov vrátenia rybárskych licencií a žiadostí o náhradu škody, kvôli hrubému pytliačeniu slovenských Rómov.

Šnúry cez rieku - životu nebezpečné

Pytliaci, podľa rakúskych rybárov, naťahujú silné nylonové nástrahové šnúry cez hladinu rieky a ukotvia ich na rakúskom i slovenskom brehu, čo nie je len nezákonným pytliačením, ale aj životu nebezpečné. Minulý týždeň sa napríklad do takýchto šnúr zavadila malá motorová loď "Via Donau" Rakúskej poriečnej správy. Cez víkend sem však chodí veslovať množstvo turistov na rodinné výlety. Nástrahové šnúry môžu spôsobiť podľa Rakúšanov aj smrteľný úraz.

Citované z aktuality.sk

Tak čo poviete na toto milí ether, tatko a Petrana...a odporúčam prečítať si diskusiu, potom uvidíte, čo je to razismus. Odporná čierna čvarga, len hambu nám robí. KLADIVO NA NICH!!!!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:04,  nee, prečo, Hoko verí, že Boh existuje. .. sedí vec. idem haji. ahojte a poslúchajte,...
včera, 22:54,  Zuzka Pri tom hokejisovom výroku sa predpokladá , že niečo tvrdí slepec vidiacim . Lenže...
včera, 22:47,  Evanjelium podla Lukáša 16: 19-25 1) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje...
včera, 22:44,  Tak tak Marika Gombitová :)
včera, 22:20,  Kto to je Marika Gombitová? ... nejdú mi videá. ...*03 *03
včera, 22:17,  Tlieskam, hehe, dobrý podotk. *21
včera, 22:11,  Čaw nulasvietení.
včera, 22:10,  Noo, myslím ten tón, ako to vyznelo.
včera, 22:06,  Nikto nebude spasený za skutky. Lebo z poznania zákona sa ukazuje hriech. A kto Ťa očistí....
včera, 22:04,  Akoby slepec tvrdil, že existencia hviezd je fantáziami, keďže on ich nevidí.
včera, 21:57,  Aká evidencia ?
včera, 21:51,  Zuzka huska, Tull, vieš čo je morálny relativizmus a mor. absolutizmus?
včera, 21:50,  To už je 2000 rokov.
včera, 21:49,  Môžeme, díky Kristovi.
včera, 21:46,  Nechcú. Chcú, aby Slovania žili večne, na slávu slávnych Slavov.
včera, 21:45,  Časť židov ho importovala medzi ostatné národy. Napríklad Pavol z Tarsu.
včera, 21:41,  Nie je to až tak, pretože sa náboženská literatúra vydávala v hojnom pošte. Pozri si tie,...
včera, 21:28,  Napr. opatrnosť je ako za minulého ateistického režimu, keď sa vydávali náboženské knihy...
včera, 20:19,  Tvoji bohovia chcú, aby ťa zožrali červíky ? :)
včera, 20:15,  Môžete :) K vlastnej škode :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(230 376 bytes in 0,236 seconds)