Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Či Boh stvoril zlo?

23
reakcií
1480
prečítaní
Tému 30. januára 2012, 19:10 založil brotherrr.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
01. 03. 2010
106
12. 01. 2019
38
13. 10. 2019
140
 
 


1.
označiť príspevok

brotherrr
   30. 1. 2012, 19:10 avatar
Odpoveď: Na prvý pohľad sa môže pozdávať, že ak Boh stvoril všetky veci, určite stvoril i zlo. Avšak, tu existuje jeden predpoklad, ktorý je treba vyjasniť. Zlo nie je „vec“ – ako kameň alebo elektrina. Nemôžete vlastniť nádobu so zlom! Presnejšie, zlo je niečo čo sa stane, ako činnosť. Zlo neexistuje samé od seba – ono je nedostatok niečoho iného. Napríklad, diera je skutočná, ale existuje iba v niečom inom. Dierou voláme nedostatok zeme – ale ona nemôže byť odpojená od zeme. Takže, Boh keď stváral, pravda je, že všetko bolo dobré. Jedna z dobrých vecí, ktoré Boh stvoril sú stvorenstvá, ktoré mali slobodnú vôľu vybrať si dobro. Aby oni mohli mať pravý výber, Boh musel dovoliť i niečo iné na výber okrem dobra. A tak Boh dovolil týmto slobodným anjelom a ľuďom, aby si vybrali dobro, alebo ne-dobro (zlo). Keď existuje zlý vzťah medzi dvoma dobrými vecami, to nazývame zlom, ale to nie je „vec“ pre ktorú je potrebný Boh, aby ju stvoril.

Ak sa opýtam jednej priemernej osoby „či existuje chlad?“ – jej odpoveď pravdepodobne bude áno. Avšak, to je nesprávne. Chlad neexistuje. Chlad je iba nedostatok tepla. Podobne, ani tma neexistuje. Tma je iba nedostatok svetla. Podobne, zlo je nedostatok dobra, alebo ešte lepšie, zlo je nedostatok Boha. Boh nemusel stvárať zlo, iba mal dovoliť nedostatok dobra.

Boh je suverénny a koniec koncov, on má v moci všetko čo sa deje. Satan nemôže nič urobiť ak nemá Božie „povolenie“. Boh nestvoril zlo, ale dovolil zlo. Keby Boh nedovolil zlo, i ľudské pokolenie i anjeli by slúžili Bohu z povinnosti a nie preto, že si tak vybrali. On nechcel mať „roboty“, ktoré by jednoducho robili to, čo On chce, lebo sú tak „naprogramované“. Boh dovolil zlo, aby sme my mohli mať opravdivú slobodnú vôľu, aby sme si mohli vybrať či mu chceme slúžiť alebo nie.

Koniec-koncov, neexistuje jedna odpoveď na tieto otázky, ktorú by sme my mohli úplne pochopiť. My, ako ohraničené ľudské bytosti, nikdy nemôžeme úplne pochopiť jedného nekonečného Boha. Niekedy si myslíme, že rozumieme prečo Boh niečo robí, aby sme neskôr pochopili, že sa to stalo z úplne iných dôvodov než sme si pôvodne mysleli. Boh sa na veci díva z večnej perspektívy. My sa na veci dívame z tuzemskej. Prečo Boh postavil Adama a Evu na zem vediac, že Adam a Eva zhrešia a tým prinesú zlo, smrť a utrpenie celému ľudskému pokoleniu? Prečo nás jednoducho nestvoril a nenechal v raji, kde by sme boli dokonalí a bez utrpenia? No lebo Boh nechcel pokolenie robotov, ktorí nemajú slobodnú vôľu. Boh musel dovoliť zlo, aby sme my mali pravý výber, či ho chceme oslavovať, alebo nie. Ak by sme nikdy nemuseli trpieť a nikdy nezažili zlo, či by sme opravdu vedeli aké je nebo úžasné? Boh nestvoril zlo, ale ho dovolil. Keby On nedovolil zlo, my by sme ho oslavovali z povinnosti a nie preto, že sme si tak slobodne zvolili.
Súhlasí veriaci


2.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   30. 1. 2012, 19:18 avatar
v skutocnosti neexistuje chlad ani teplo...


11.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 1. 2012, 16:18 avatar
Teplo alebo tepelná energia je vnútorná energia, ktorú teleso príjme, alebo ju odovzdá pri tepelnej výmene inému telesu. Teplo si vymieňajú iba telesá s rôznou teplotou. Značkou tepla je Q a jednotkou tepla je Joule (značka J). Je potrebné rozlišovať medzi dvoma rôznymi veličinami: teplota vyjadruje stav telesa, a teplo ktoré vyjadruje zmenu stavu telesa.


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   30. 1. 2012, 19:28 avatar
...ja by som sa nevydeľovala...že my a Boh. Je to jedno, nie dve. Dve je to len preto, aby to vôbec bolo. A stále sa to strieda. Dobro automaticky nasleduje zlo, zlo dobro, aby bolo veselo. Je to tak relatívne a subjektívne a nepredvídateľné, že nikdy nevieš dopredu povedať, že čo je naozaj zlo. Môžeš iba povedať, že všetko zlé je na niečo dobré a naopak. Ale veľa razy nevieš povedať, že prečo a načo. Vieš iba, že každý následok má svoju príčinu a príčina následok...ale nemôžeš byť ani nečinný, lebo tlak k činnosti je veľký. Nie sme obete svojho osudu. Sami si ho tvoríme, ale potom naňho nadávame, alebo sa hneváme na Boha. Málokto mu však dovolí, aby ho viedol. Málokto sa svojmu osudu dovzdá. Málokto si uvedomí, že ak sa odovzdá - nechá sa viesť, že sa nemôže stať nič zlé. Stane sa iba to, čo sa má stať. Tak aké zlo?


5.
označiť príspevok

veriaci muž
   31. 1. 2012, 11:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

ruwolf muž
   31. 1. 2012, 15:41 avatar
Klameš - Ty už nevieš rozmýšľať.

Dôkazom je tento príspevok.

Boh nás stvoril tvoril takých, aký sme, teda je zodpovedný aj za naše postoje, čiže aj za všetko zlo sveta.


13.
označiť príspevok

veriaci muž
   31. 1. 2012, 18:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

ruwolf muž
   31. 1. 2012, 18:18 avatar
Straw man. Non sequitur.


15.
označiť príspevok

veriaci muž
   31. 1. 2012, 18:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

ruwolf muž
   1. 2. 2012, 07:06 avatar
Mám toto brať ako Tvoje priznanie a sľub, že už nebudeš klamať a písať sprostosti?


21.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 2. 2012, 15:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

ruwolf muž
   30. 1. 2012, 19:18 avatar
Utrpenie je napr. bolesť. Bolesť nie je žiadny nedostatok, je to zážitok.

Slobodná vôľa je zrejme len pocit.
Súhlasí Ranexill


7.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 1. 2012, 15:51 avatar
Chcete získať poznanie. Vedieť čo je dobré a zlé? Jedzte veľa ovocia. Poznanie rastie na stromoch. Je v ovocí. Údajne najlepšie sú jablká.


8.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 1. 2012, 15:52 avatar
Zemetrasenie nie je „vec“ – ako kameň alebo elektrina. Nemôžete vlastniť nádobu so zemetrasením! Presnejšie, zemetrasenie je niečo čo sa stane, ako činnosť. Zemetrasenie neexistuje samé od seba – ono je nedostatok niečoho iného. Napríklad, diera je skutočná, ale existuje iba v niečom inom. Dierou voláme nedostatok zeme – ale ona nemôže byť odpojená od zeme. Takže, Boh keď stváral, pravda je, že bolo nezemetrasenie. Jedna z dobrých vecí, ktoré Boh stvoril je Zem, ktorá má slobodnú vôľu vybrať si nezemetrasenie. Aby mohla mať pravý výber, Boh musel dovoliť i niečo iné na výber okrem nezemetrasenia. A tak Boh dovolil Zeme, aby si vybrala nezemetrasenie, alebo zemetrasenie ...
Súhlasí ruwolf


9.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 1. 2012, 15:53 avatar
Dobro nie je „vec“ – ako kameň alebo elektrina. Nemôžete vlastniť nádobu s dobrom! Presnejšie, dobro je niečo čo sa stane, ako činnosť. Dobro neexistuje samé od seba – ono je nedostatok niečoho iného. Napríklad, diera je skutočná, ale existuje iba v niečom inom. Dierou voláme nedostatok zeme – ale ona nemôže byť odpojená od zeme. Takže, Boh keď stváral, pravda je, že všetko bolo zlé. Jedna zo zlých vecí, ktoré Boh stvoril sú stvorenstvá, ktoré mali slobodnú vôľu vybrať si zlo. Aby oni mohli mať pravý výber, Boh musel dovoliť i niečo iné na výber okrem zla. A tak Boh dovolil týmto slobodným anjelom a ľuďom, aby si vybrali zlo, alebo ne-zlo (dobro) ...
Súhlasí ruwolf


10.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 1. 2012, 15:53 avatar
Ak sa opýtam jednej priemernej osoby „či existuje chlad?“ – jej odpoveď pravdepodobne bude áno. Avšak, to je nesprávne. Chlad neexistuje. Chlad je iba nedostatok tepla. Podobne, ani tma neexistuje. Tma je iba nedostatok svetla. Podobne, zlo je nedostatok dobra, alebo ešte lepšie, zlo je nedostatok Boha. Boh nemusel stvárať zlo, iba mal dovoliť nedostatok dobra. Jednoducho nabral dobro do vedier a porozhadzoval ho po vesmíre a takto naberal a rozhadzoval pokiaľ sa mu neminulo. Vesmíru, ľuďom, všetkému stvorenstvu dal slobodnú vôľu, či si ho nazbierajú alebo nie. Dôsledkom toho, že si ho nenazbierali, alebo nazbierali málo, sú zemetrasenia, tsunami, meteority, prírodné katastrofy, choroby ako rakovina a pod., ktoré sa nevyhnú ani deťom, ktoré často zomierajú i v krutých bolestiach ...
Súhlasí ruwolf


12.
označiť príspevok

Ranexill muž
   31. 1. 2012, 16:20 avatar
Boh stvoril pivo, aby sa vsetci mohli ožrat a robit zle na futbalovych stadionoch.
Prečo tahat Boha do vyslovene hm. zalezitostí?


16.
označiť príspevok

Krištof
   31. 1. 2012, 21:36 avatar
Podľa toho, aké dobro a zlo máme na mysli. V tejto téme je to asi morálne a duchovné, nie prírodné dobro a zlo. Takže asi dobro by bolo slobodný pozitívny vzťah k Bohu, k sebe, blížnemu, láska, dobrá vôľa a pod. Zlo je potom opak toho: slobodný zlý vzťah k Bohu, blížnemu, pýcha, klamanie atď.

Pokiaľ ide o prírodu a život na tomto svete, príroda funguje dobre, ale nie dokonale, má aj nedokonalosti. Nežijeme v "raji". Aj Ježiš hovoril, že "na svete máte súženie, ale dúfajte..." Takže podľa toho nejde o to, že by sme tu stále mali žiť "ako v bavlnke", ako v nebi...


17.
označiť príspevok

Krištof
   31. 1. 2012, 21:51 avatar
Takže možno ak neprevažuje to primárne, pôvodné dobro, sekundárne na základe slobody inteligentných stvorení môže vznikať zlo


18.
označiť príspevok

ruwolf muž
   1. 2. 2012, 07:06 avatar
Kecáš slobode a nevieš ju ani popísať, nieto ešte preukázať.


20.
označiť príspevok

Ranexill muž
   1. 2. 2012, 08:50 avatar
Podla Véd vsetkeho povodcom je Krsna, resp. Višnu, ktorý stvoril aj nebeskeho Otca Brahmu. A Stvoritewl nasho vesmíru stvoril aj zlo. Teda aj my aj dobro ci zlo je prejav druheho sledu tvorenia.


22.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 2. 2012, 20:14 avatar
Pár slov na vysvetlenie. Nepísal som o slobode, zlu, dobru ... a ani sa nevysmievam viere a už vôbec nie Bohu ... Skôr si myslím, že to, čo vo svojich témach prezentuje brotherrr /a nielen on .../ je výsmechom Boha. Ja síce neverím, ale nevylučujem takúto možnosť a hlavne neviem. Ak však existuje všemohúci, spravodlivý, milujúci Boh, potom to, ako ho prezentuje brotherrr ..., musí byť urážkou ... Nejde len o to, ako vykladá božiu spravodlivosť, milosť, akty stvorenia ... a jeho namyslenosť, pýchu pasovať sa za toho, kto naisto vie, ako to „Boh robí“, /veď nakoniec je to jeho predstava .../, ale to, čo mu vytýkam, je spôsob dokazovania. Dovolím si dať pár citátov K. Jaspersa /pochybujem síce, že to veriaci s nedostatkom logického myslenia pochopia .../:
„Svět jako celek není předmět, neboť v něm vždy už jsme a nikdy jej jako celek nemáme proti sobě. A proto nelze ze světa jakožto celku činit závěr o něčem jiném než o světě“ ...
„Neboť právě tak, jako nelze dokázat, že Búh jest, nelze rovněž dokázat, že není. Dúkazy a jejich vyvracení pouze ukazují: dokázaný Búh by nebyl žádnym Bohem, nýbrž pouze věcí ve světě.“ ...
„Všechny tyto takzvané dúkazy nejenže nedokazují bytí Boha, nýbrž svádějí k tomu, abychom z Boha učinili světskou realitu, na kterou takříkajíc narážíme na hranici světa jako na jakýsi druhý svět. Takové dúkazy potom zatěmňují myšlenku Boha.“ ...
„A tak se stále znovu a znovu ukazuje: Búh není předmět vedení, jeho odkrytí nelze vynutit. Búh také není předmět smyslové skušenosti. Je neviditelný, nelze jej spatřit, lze v něj jen věřit.“ ...
Netvrdím, že to čo píše Jaspers, prípadne Hume, Kant, alebo píšu na túto tému iní myslitelia, je „písmo sväté“ ...To len malé odbočenie na zamyslenie sa ...
Reagujem, ako som už spomínal, na spôsob dokazovania v témach predkladaných brotherrrom. Je až obdivuhodné, ako sa v nich ignoruje logické myslenie, ak v týchto prípadoch vôbec možno hovoriť o rozmýšľaní. Nie som žiadny expertom na logiku a podobne ... ani netvrdím, že brotherrr nedokáže logicky myslieť všeobecne ... Možno len nekriticky prijíma to, čo predkladajú učitelia nemyslenia, lebo sa mu vidí, že konajú v prospech jeho viery ...


23.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 2. 2012, 20:16 avatar
veriaci; k 21... možno je bláznovstvom označovať takto vieru v Boha. Nie som si istý, či je to ten správny výraz. Ako však nazvať to, keď človek na základe ľudských činov, odvodzuje činy božie, keď používa analógiu svojho tvorenia k tvoreniu Boha ..., keď z nedokonalého hmotného sveta, ktorý vlastne ani nepozná a viac o ňom nevie, ako vie, vo svojej nedokonalosti a pýche, vyvodzuje to, aký je a ako koná Boh ... Ako nazvať to, keď veriaci berú Bibliu doslovne a považujú ju za prírodovedeckú učebnicu, keď dokazujú Boha prekrucovaním, popieraním logiky, nemyslením, klamstvom ... A nie je bláznovstvom milovať Boha viac ako človeka, čo môže prerásť až k neľudským činom, ako o tom svedčí nielen minulá história ...
Súhlasí Kasafran


24.
označiť príspevok

Krištof
   2. 2. 2012, 12:42 avatar
Jedným extrémom môžu byť niektoré názory či prístupy náboženských fundamentalistov a druhým extrémom názory a prístupy zaťatých ateistov, materialistov. Nejde tam vždy o vecnú hodnotu argumentov, ale skôr o psychológiu: či máme záujem o daný svetonázor, jeho hodnoty, alebo nám subjektívne vyhovuje ten náš starý svetonázor (plus otázka vlastnej prestíže). Je preto paradoxné, keď niekto kritizuje údajné logické nedostatky jednej strany, keď sám vychádza z opačnej "nelogickej" pozície. Hoci netvrdím, možno tieto polemiky majú svoj význam
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:01,  No ono je to ťažke niečo take začať uplne samostatne, to mi pride take divne....takže som...
dnes, 01:00,  TO, znie to rozumne , aj logicky . *19
dnes, 00:57,  peter67, ty máš nejaké psychické problémy . toto vyzerá šialene *21
dnes, 00:55,  ondrej, ja som to uz napísala lemmy do jeho témy. načo sa serie do zbierok ked si nevie ani...
dnes, 00:53,  56. Zuzka8, vis maior je z latinčiny v preklade vyššia moc, z vyššej moci event. *19
dnes, 00:43,  Pači sa mi ako si sa pustil do toho, chcel by som ti v tom poradiť. Možno sa to ujme, možno...
dnes, 00:04,  Ja teraz zohnávam účet od kamarátky. :-D lebo ja nemám. :-D .. utekám spať. :-D *28
dnes, 00:01,  Aha, takže ich dajme tomu vykopli z domu alebo z práce skrz alkoholizmu. Nehovorím, že...
včera, 23:57,  Dobrú.
včera, 23:56,  Týmto si ma načisto odfajčil. Dobrú noc, ráno idem do dielne tvoriť hodnoty hodné...
včera, 23:54,  Oveľa, oveľa skôr, ale to je najčastejšia diagnóza ich bezdomovectva. Kamarát má krčmu a...
včera, 23:54,  Ja chcem vyfajčiť otecka. *39*39*39*39
včera, 23:52,  Vo väzení - poď budeme sa hrať na otecka a a mamičku. Čím chceš byť? Oteckom. Dobre,...
včera, 23:50,  Major je väčšina. A potom začali piť?
včera, 23:49,  Mama varí slíže.
včera, 23:48,  V krížoch? *39*39*39*39 https://www.youtube.com/watch?v=Zdfc4XiwSng
včera, 23:47,  Podľa teba ich mal na jednu kopu pobiť, do vriec a do kafilérky.*42*42*42*42
včera, 23:46,  Len aby ti neroztrhlo............. nervy. *12*13*13*13
včera, 23:45,  Budem sa šponovať. *13*13*13*13
včera, 23:44,  Vis major. *04 Žena ich vykopla z domu, deti ich vyštvali, exekútor byt zobral. Samozrejme,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ženy sa obliekajú kvôli ženám a vyzliekajú kvôli mužom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(91 759 bytes in 0,422 seconds)