Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Chvályhodná odpoveď

1
reakcií
2159
prečítaní
Tému 1. júla 2007, 14:06 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 02. 2009
0
22. 08. 2009
35
28. 01. 2019
208
29. 05. 2011
10
18. 09. 2008
5
28. 08. 2017
4
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 7. 2007, 14:06 avatar
Veci sa dejú neuveriteľne rýchlo. Niekedy vzniknú naraz viaceré. Človek má chuť, či potrebu, niektorú z nich okomentovať alebo uviesť ako príklad. Dnes nehovorím o Ženeve, kde sa udialo niečo, čo bolo právom považované za revolučné víťazstvo krajín Tretieho veta. Budem hovoriť o odpovedi Kuby Rade Európskej únie pre zahraničné vzťahy, ktorá bola zverejnená 22. júna v denníku Granma.
Sú to slová hodné našej Revolúcie a jej politického vedenia. Boli v nej rad-radom, rozobraté a objasnené body, ktoré potrebovali okamžitú odpoveď. Očíslujem ich a potvrdím:

1. Jediný možný dialóg s Kubou je taký, ktorý bude vedený medzi nezávislými a
rovnými, bez kladenia podmienok a vyhrážania sa. Ak si EÚ želá nejaký dialóg s Kubou, v prvom rade musí definitívne zrušiť sankcie, ktoré už od samého zavedenia boli neaplikovateľné a neudržateľné.
2. Ani „rozhodnutia“ nehovorili nič o „Spoločnom postoji“, ktorý bol urýchlene prijatý ministrami financií EÚ v roku 1996 pod Aznarovým nátlakom a podľa náčrtu vypracovaného ministerstvom zahraničia USA.
3. Po toľkých chybách a neúspechoch, jediným rozumným riešením EÚ by bolo zrušenie tzv. „spoločného postoja“ - keďže ani vtedy, ani teraz neexistujú dôvody na takýto postoj, ktorý bráni fungovaniu normálnych vzťahov s Kubou na základe vzájomného rešpektu a obojstranných záujmov.
4. Treba uznať, že existuje skupina vplyvných európskych štátov, ktoré sa snažili zmeniť túto smiešnu situáciu, ale tiež existujú iné, ako napríklad Česká republika, ktoré sa stali šachovými figúrkami USA na európskej mape. Rozhodnutia Rady drzo zasahujú do číro kubánskych vnútorných záležitostí, hodnotia ich a avizujú vykonanie takých pokryteckých krokov, ktoré Kuba považuje za urážku, a preto s nimi nesúhlasí a energicky ich odmieta.
5. Kuba je nezávislým a zvrchovaným štátom a Európska únia sa veľmi mýli, ak si myslí, že môže s ňou jednať inak ako rovný s rovným.
6. EÚ ukázala svetu, ako je permanentne závislá a podriadená Spojeným štátom, ktoré jej nedovolia, aby si zvolila vlastný postoj založený na európskych záujmoch; a aj keď si to nehce priznať, nesie spoluvinu na existencii kriminálnej blokády uvalenej na Kubu; o tejto jej podriadennosti svedčí aj skutočnosť, že nedokázala povedať ani slovo proti predmetným „rozhodnutiam“.
7. V deklarácii summitu, ktorý sa konal v apríli za účasti USA, Európska únia sa prepožičala na kritizovanie Kuby a súhlasila s legitimizáciou „Plánu Bush“. Vie sa o tajných stretnutiach s poslami impéria, dokonca aj s bastardným inšpektorom Kuby menovaným Spojenými štátmi americkými.
8. EÚ je hanebne pokrytecká, keď sa jedná o Kubu, ale mlčí o severoamerických metódach mučenia na námornej základni Guantánamo - územie zabraté Kube – a vo väzení Abú Ghraib, kde mučili dokonca aj občanov Európy.
9. Nehorázne mlčí o únosoch osôb, ktoré robila CIA a o nezákonných preletoch nad európskymi krajinami, s ktorými mnohé z nich súhlasili; dokonca im prepožičali svoje teritórium na zriadenie väzníc. Nepovedala nič ani o desiatkach nezvestných, za týchto okolností, ani o státisícoch mŕtvych civilov v Iraku.
10. Je to Európska únia, ktorá musí opraviť omyly, ktorých sa dopustila voči Kube.

Aj keď riskujem, že predĺžim túto reflexiu, chcem pridať niektoré ďaľšie veci na posúdenie. EÚ bola zatlačená Washingtonom do nepriechodnej ulice, odkiaľ nemá elegantného východu. Studenú vojnu vyhral konzumizmus reálneho kapitalizmu nad túžbou, ktorú tento vyvolal u širokých más obyvateľov socialistického tábora a samotného Sovietskeho zväzu. Idey boli v tomto boji dočasne porazené. Sovietsky ľud, ktorý bol hlavnou osou Októbrovej revolúcie, bol zbavený svojich dôležitých záväzkov a dohôd, ktoré mu zároveň zaručovali bezpečnosť a zvrchovanosť: z Európy bolo odstránených 400 rakiet SS-20, takto klasifikovaných NATOm, ktoré boli namierené na všetky body kontinentu, kde sa nachádzali severoamerické základne a vojská NATO. V svojej víťazoslávnej eufórii agresívna aliancia prijala do svojho lona veľa bývalých socialistických štátov, z ktorých niektoré, aby získali ekonomické výhody, urobili z ostatnej Európy rukojemníka svojej zahraničnej politiky slúžiacej bezpodmienečne strategickým záujmom USA.
Hociktorý z členov EÚ môže zablokovať spoločné rozhodnutie. Taký systém potom politicky nefunguje a v praxi znižuje zvrchovanosť jednotlivých štátov. Európska únia je teraz na tom horšie ako bol niekedy socialistický tábor. Už teraz sa hovorí o možnej kandidatúre samoľúbeho Blaira, staviteľa najmodernejších ponoriek a Bushovho kamaráta, na post v predsedníctve Únie. Dnes som čítal správu, že bol menovaný za zvláštneho vyslanca pre Stredný Východ, kde mal veľký podiel na ničivej vojne vedenej USA.
Čo sa týka energetiky; európske vlády žobrú palivá v tých málo regiónoch, kde sa ich ešte impérium nezmocnilo - buď silou alebo za papiere (USD) - za ktoré skupuje európske firmy.
Dnes je euro oveľa pevnejšou menou ako dolár, ktorý sa stále devalvuje. Aj keď dolár podporujú majitelia bonov a yankeeovských papierov, impériu hrozí, že bude mať ohromné hospodárske škody.
Na druhej strane ale je to Európa, ktorá bude najviac poškodená klimatickým zohrievaním. Jej slávne prístavy môžu zostať pod vodou.
Dnes sa snaží angažovať vo voľnom obchode s Latinskou Amerikou ešte viac ako samotný Washington. Chce nakúpiť od nej suroviny a biodiesel. Už sa ozývajú kritiky na túto tému. Ibaže európske peniaze nie sú peniaze EÚ, ale transnárodných spoločností, ktoré sa kedykoľvek môžu presunúť do krajín s lacnejšou pracovnou silou.
Kuba svojou hrdou a chvályhodnou odpoveďou dala dôraz na to, čo je hlavné.
Aj keď každá dobrá stratégia vyžaduje aj dobrú taktiku, ani jedna z nich nie je korektná, ak toleruje povýšenectvo a prehnané sebavedomie.
Príde deň, keď Európania pochopia do akých absurdných situácií ich priviedlo impérium a že jeden karibský štát im raz povedal, aká je skutočná pravda. Splašený kôň konzumizmu nemôže zotrvať donekonečna v behu, pretože je to nemožné.
Posledná schôdza EÚ o budúcej európskej dohode bola ďaľším dôkazom panujúcej amorálnosti. Agentúra AFP 24. júna zverejnila, že šéf talianskej vlády Romano Prodi vyjadril svoje „znechutenie“ nad lídrami členských štátov na summite v Bruseli, ktorí - podľa neho – „urobili európske divadlo bez emócii“.
„Ako proeurópan cítim znechutenie nad tým, čo so som videl“, povedal Prodi, bývalý šéf Európskej komisie.
„Snaha niektorých vlád zabrániť akémukoľvek prejavu európskej emócie ma bolí“, doložil, mysliac pritom na Poľsko, Českú republiku, Holandsko a veľkú Britániu.
„Sú to tie isté vlády, ktoré vytýkajú EÚ, že je vzdialená občanom. Lenže ako ich zapojíme, keď ich chceme mať bez citov, ako chceme, aby boli hrdí, že sú Európania, keď im berieme hymnu a štátnu vlajku“? – opýtal sa Prodi.
„Tony Blair vedie boj proti Charte základných práv,“ povedal; kritizoval Lecha Kaczynského, ktorý mu povedal, že nemôžu mať rovnaký postoj, pretože Taliansko a Poľsko, to sú dva odlišné národy.
„Nikdy sa euroskeptici neprejavili tak explicitne a pragmaticky, ako na poslednom summite“, dodal Prodi.
Bush na schôdzi G-8 vylial na Európanov vedro studenej vody.

V tomto rozhodujúcom momente nie je dôležitý počet nepriateľov, ktorých bude stále menej, ale koľko hviezd nám svieti na cestu.

Fidel Castro Ruz
Havana 27.júna 2007, 18:30 hod.


2.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 7. 2007, 14:07 avatar
Pokračovanie:
„Ako proeurópan cítim znechutenie nad tým, čo so som videl“, povedal Prodi, bývalý šéf Európskej komisie.
„Snaha niektorých vlád zabrániť akémukoľvek prejavu európskej emócie ma bolí“, doložil, mysliac pritom na Poľsko, Českú republiku, Holandsko a veľkú Britániu.
„Sú to tie isté vlády, ktoré vytýkajú EÚ, že je vzdialená občanom. Lenže ako ich zapojíme, keď ich chceme mať bez citov, ako chceme, aby boli hrdí, že sú Európania, keď im berieme hymnu a štátnu vlajku“? – opýtal sa Prodi.
„Tony Blair vedie boj proti Charte základných práv,“ povedal; kritizoval Lecha Kaczynského, ktorý mu povedal, že nemôžu mať rovnaký postoj, pretože Taliansko a Poľsko, to sú dva odlišné národy.
„Nikdy sa euroskeptici neprejavili tak explicitne a pragmaticky, ako na poslednom summite“, dodal Prodi.
Bush na schôdzi G-8 vylial na Európanov vedro studenej vody.

V tomto rozhodujúcom momente nie je dôležitý počet nepriateľov, ktorých bude stále menej, ale koľko hviezd nám svieti na cestu.

Fidel Castro Ruz
Havana 27.júna 2007, 18:30 hod.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:23,  Dúfam, že teraz vám je už jasné, prečo bolo správne na takých blbcov spustiť 2 jadrové...
včera, 23:57,  Scarlett znovu ukázala, aké správne rozlíšenie má.
včera, 23:56,  Veď to....
včera, 23:56,  Preto si sa satane ozval. *05
včera, 23:55,  Aj tak ma neskutocne fascinuje ake kilometre nezmyslov o bohu a o duchu dokazete vyprodukovat...
včera, 23:53,  Dobre, pomodlím sa za teba. Ale záleží aj na tebe, čo budeš ďalej robiť. Láme mi srdce,...
včera, 23:52,  Tak nasleduj svoj vzor. Len to ti k tomu japisem.
včera, 23:50,  Tak už sa konečne spamätaj a prestaň sa rúhať Bohu Izraelovmu na tomto fóre. Nech u%ž to...
včera, 23:50,  Stavaju sa len somari na zadne.*21 Namiesto stavky sa radsej za mna pomodli k Jezisovi aby som...
včera, 23:50,  A dobre robis
včera, 23:48,  Slušný človek je síce pre mňa vzor ale tým ma neobmäkčíš, aby som robil kompromisy s...
včera, 23:48,  Nie som katolik aby som opakovane mantroval a prosil Boha dookola o odpustenie. Prosil som ho o...
včera, 23:44,  Ty stále blúdiš a opakovane blúdiť budeš. Môžem sa staviť o čo chcem, že keď sem za 2...
včera, 23:44,  V nejakom prispevku si pisal o slusnom cloveku? Ze taky ako on by si chcel byt aj ty. Zrejme...
včera, 23:42,  Pavol sa vyjadroval k politike dosť jasne...
včera, 23:41,  Celu tu sebranku darmozracov zlodejova podvodnikov lavicu aj pravicu treba poslat na smetisko...
včera, 23:38,  Shagarovi som nenaletel. Skor naopak. Cim viac sem pisal, tym viac ma utvrdzoval o opaku. Je...
včera, 23:35,  Budte pokojny nikto vas nebude nikdy za nic sudit a vas odpojenych od boha a ducha svateho uz...
včera, 23:31,  Moze pisat i o politike. No najdi mi verse kde sa pise ze sa mame do politiky starat a byt...
včera, 23:31,  A to je problem snazite sa bohovi vstepit vase zvratene pomstychtive vlastnosti
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najmúdrejší ľudia sa podriaďujú svojím vlastným príkazom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 703 bytes in 0,384 seconds)