Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Cestovanie v čase, fiktívne i reálne

15
reakcií
247
prečítaní
Tému 19. apríla 2020, 10:17 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 09. 2009
30
05. 10. 2016
0
09. 07. 2010
22
06. 04. 2010
5
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   19. 4. 2020, 10:17 avatar
Pre umenie, kultúru, film, literatúru z oblasti sci-fi a čiastočne pre filozofiu je pomerne zaujímavou idea cestovania v čase. Myseľ človeka pri niektorých takých dielach môže relaxovať a prosto zaoberať sa pomerne zaujímavými vecami. Zakladajú sa na tom sci-fi filmy ako napr. Návrat do budúcnosti. To je v poriadku. Pravda, iba ak to niekto nechce presadzovať ako reálnu vec a nepreháňa sa to.

V skutočnosti sa človek v mysli (mysľou) môže zaoberať časovými súvislosťami, tým, čo bolo (napr. história, osobný životopis) a tým, čo by neskôr mohlo byť (plánovanie, predpovede, príp. futurológia). Myseľ sa môže zaoberať časom - prítomnosťou, minulosťou, budúcnosťou, spomienkami, dejinami, plánmi, prognózami... Keby ľudská myseľ nemala túto schopnosť, ani tá idea cestovania v čase pomocou stroja času by nemohla vzniknúť.

Podmienkou cestovania v čase by muselo byť, že by existovali popri sebe tri paralelné časové (i priestorové) reality: 1. to, čo bolo (minulosť), 2. to, čo je (prítomnosť), 3. to, čo bude (budúcnosť). Tiež by cestovanie v čase znamenalo, že realita je akási tvarovateľná, nestabilná, môžete byť nielen "teraz", lež - pomocou stroja času - i "potom" a "vtedy". Pre tých, čo by žili v minulosti či budúcnosti - z nášho pohľadu -, by to však bola ich prítomnosť.

Čo napríklad možná "realita" toho, čo bolo pred 3000 rokmi, keď v Egypte vládli faraóni? Ešte stále to paralelne trvá (popri prítomnosti), jestvuje, len je to niekde - "niekedy" skryté? Ešte stále existuje minulosť, takže ju môžeme ísť navštíviť pomocou časostroja? Tí faraóni so svojím kráľovstvom vari ešte nezomreli, nepominuli sa, neboli nahradení novými ľuďmi a vecami, existujú ešte stále v tej pôvodnej podobe? Každému je asi jasné, že konkrétni faraóni v tom svojom čase po niekoľkých rokoch biologicky zomreli, veci sa po čase rozpadli, stali sa nanajvýš ak polorozpadnutými archeologickými predmetmi; kráľovstvá faraónov skončili, potomkami... sú dnes skôr Arabi, ktorí tam prišli potom. To, čo bolo vtedy, už prešlo. Neexistuje to v danej podobe, v ktorej to vtedy existovalo. Dá sa to overiť, pretože čas sa zmenil, ale priestor je ten istý. Navštíviť daný priestor (miesto) je reálne, avšak čas nie.

Paradox, príklad: Určitý človek by sa dostal do dávnej minulosti, povedzme o takých 300 rokov naspäť, kedy sa ešte ani nenarodil a neboli na svete ešte ani jeho rodičia. Čo s tým? Môže dospelý človek na tomto svete existovať skôr, než vôbec na svet prišiel?

V skutočnosti jediná aktuálne existujúca realita (v tomto prirodzenom svete) je tá prítomná, tá, čo je teraz. A je pevná. Nedá sa vrátiť späť, lebo v danej podobe to už neexistuje a návrat nie je možný, čas nejde dozadu. Realita nie je film, ktorý si možno pustiť dozadu. Aj Slnko vždy putuje jedným smerom, nejde naspäť.

Ale našťastie, chvála Bohu, existujú prostriedky na "zaznamenávanie" reality a ukladanie týchto záznamov do pamäte či ukladacieho "skladu". Kedysi dávno sa veci dali iba zapísať rečou a namaľovať na papier, kameň a pod. Neskôr prišli aj fotoaparáty, zvukové záznamníky, kamery a pod. Tie - dá sa povedať - "odzrkadľujú" a "sprostredkúvajú" dané veci z objektívneho prostredia a ukladajú vzniknuté "obrázky" a zvuky do úložiska zariadenia.

Tak napríklad môžeme vidieť film z roku 1970, spred päťdesiatich rokov, to, ako dané miesto a daní ľudia vtedy vyzerali, zvuky toho prostredia v tom čase. Hoci vône, pachy, chute a dotyky to, pochopiteľne, nedokáže zaznamenať. Nie je možné sa ani najesť z filmu, ak by v ňom aj bolo jedlo To je nevýhoda oproti cestovaniu v čase, keď by daný cestovateľ mal účasť na ,čase', do ktorého by prišiel, a prípadne by sa mohol tam aj najesť a robiť iné veci (dýchať miestny vzduch a pod.). Pravda, výhoda zas je, že vám nikto z toho filmu nemôže urobiť ani nič zlé. Tu sa vlastne spájajú dva sci-fi druhy - cestovanie v čase a vstup do filmu (viď Dvaja nosáči a video). A trochu i komédia

Takže hoci sa nedá cestovať do minulosti, nedá sa "tam" doslova dostať (vrátiť), stať sa "súčasťou" daného času a priestoru, mať na tom účasť, no predsa len môžeme vďaka filmu a určitým prostriedkom vidieť a počuť dané veci a ľudí z minulosti. Je to ako akési zvláštne okno, cez ktoré vidíme a počujeme, ako to vtedy bolo. Pochopiteľne, "oni" nás cez to "okno" - povedzme televízor - vidieť a počuť nemôžu. Najskôr ani nevedia, že existujeme, lebo sa to točilo ešte vtedy a nemohli vedieť, kto všetko sa kedy na nich bude dívať a počúvať ich. Tým skôr, ak ide o taký film (napr. dokumentárny), ktorý niektorých ľudí snímal bez toho, aby o tom vedeli

Podobným - vizuálnym - "oknom do minulosti" je i fotografia. Na tejto fotke je sv. Terézia z Lisieux okolo roku 1890 čiže pred 130 rokmi: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Založené je to na ľudskej mysli (možno Boží dar), ktorá sa tiež môže zaoberať minulosťou a budúcnosťou. Tie technické prostriedky na zaznamenávanie udalostí nie sú živé a nezaujíma ich to. Slúžia pre ľudí. Akými spôsobmi sa ľudská myseľ môže zaoberať časom, to už bolo v tejto téme naznačené. Okrem toho sa človek môže poučiť z minulosti pre prítomnosť a budúcnosť.
Samozrejme, podobné technické prostriedky na zaznamenanie budúcnosti neexistujú. Ani si nepamätáme to, čo bude. Sú len plány, prognózy, predpovede, prípravy... Máme vedomie, že niečo bude a nádej...

(Ako je to v tejto súvislosti vo večnosti, ktorá podľa určitých údajov tiež existuje, nevieme.)


2.
označiť príspevok

Krištof
   19. 4. 2020, 10:18 avatar
Zaujíma niekoho viac-menej táto téma? Napr. ktorý taký sci-fi film? Mňa tak trochu animák Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana (2014), Timecop (1994) (videl som ho naposledy asi pred šiestimi rokmi) a Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)


16.
označiť príspevok

Krištof
   21. 4. 2020, 09:02 avatar
1. "Aj Slnko vždy putuje jedným smerom, nejde naspäť."
Myslel som skôr na "zdanlivý pohyb Slnka po oblohe" bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Existuje však aj "obeh Slnka": "Hlavným pohybom je obeh okolo jadra Galaxie. Slnko... vykonáva zvláštny pohyb po tzv. galaktických epicykloch. Galaktický epicyklus je elipsa, ktorej stred obieha okolo stredu Galaxie po kružnici. Jeden obeh Slnka okolo stredu Galaxie sa nazýva galaktický rok." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk 


3.
označiť príspevok

salbea žena
   19. 4. 2020, 10:30 avatar
moje pluca sa konecne mozu zhlboka nadychnut a to v pritomnom case, to je sci-fi
v buducom case aby to nebolo ako v case minulom
Súhlasí Krištof


4.
označiť príspevok

Boris muž
   19. 4. 2020, 11:19 avatar
Nádherné znázornenie času je vo filme Interstellar.


5.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 4. 2020, 14:26 avatar
Ja by som šla len do minulosti.  


6.
označiť príspevok

djjaro muž
   19. 4. 2020, 14:49 avatar
5 Zuzanka a preco ?


7.
označiť príspevok

Creationism muž
   19. 4. 2020, 14:58 avatar
Cestovanie v čase je podľa mňa nezmysel. Maximálne s výnimkou toho, že si môžeš pozerať záznamy z minulosti. Ak by sa totiž dalo vplývať na minulosť/budúcnosť, muselo by tvoje vedomie byť rozštepené na nekonečno tvojich "ja", ktoré sa v každom časovom okamihu rozhoduje individuálne. To však vieme, že nemáme. Máme len jedno ja.
Súhlasí Krištof


8.
označiť príspevok

djjaro muž
   19. 4. 2020, 15:03 avatar
7, Vitaj


9.
označiť príspevok

Creationism muž
   19. 4. 2020, 15:18 avatar


10.
označiť príspevok

kntsz muž
   19. 4. 2020, 19:10 avatar
Podľa mňa cestovanie v čase nevzniklo len tak z nejakého chorého mozgu.
Je možne, ale nie v našom hmotne energetickom svete.
Ľudia, ktorí sa ocitli mimo svojho tela, majú aj zážitky z čias minulých a prinášajú ich do súčasnosti. (Vedome aj nevedome - ak chcete tak podvedome.
Komunikujú so zomrelou matkou, vybavuje sa im minulosť ako aj sami chcú.
Nedá sa však nikdy ísť do budúcnosti.
V Duchovnom svete čas neexistuje.
Všetko čo v minulosti bolo - počnúc Veľkým treskom jednoducho je.
Existuje všetko čo bolo.
Nič sa nestráca, ale pretrváva to vo forme informácií ako na harddisku v počítači - všetko, do toho najmenšieho detailu.
Budúcnosť teda neexistuje - tú musí ľudstvo ešte len doplniť.
Preto majú naše životy pre stvoriteľa taký obrovský význam.


11.
označiť príspevok

Creationism muž
   19. 4. 2020, 19:13 avatar
kntsz, mať zážitky je jedna vec. Ale ocitnúť sa skutočne v minulosti či budúcnosti so schopnosťou ovplyvniť tamojšie dianie, vec druhá. To neexistuje, lebo logicky ani nemôže.
Súhlasí -era-, Krištof


14.
označiť príspevok

kntsz muž
   19. 4. 2020, 22:39 avatar
11-
po smrti budeš mimo času a teda budeš kde chceš v minulosti.
Nikde som nepísal, že by bolo možné minulosť ovplyvňovať.
To ako keby si chcel meniť históriu vo svojom počítači. Ak by si to dokázal, už by to nebola história.
V tom samozrejme s tebou súhlasím.


12.
označiť príspevok

Krištof
   19. 4. 2020, 20:30 avatar
Logicky - minulosť bola a už nie je. Je prítomnosť, súčasnosť. Avšak v prítomnosti máme o minulosti informácie, vieme, že určité veci a ľudia boli. Zaoberá sa tým história, dejepis, archeológia; máme spomienky na niektoré minulé veci, tiež pamäť; sú obrazy, sochy, "odliatky", skameneliny, napísané veci, fotky, snímky, filmy, dáta... Po minulosti v niektorých prípadoch zostali nejaké zvyšky, napr. tie archeologické artefakty. Ale dostať sa naspäť do minulosti? Veď už nie je. Priestor, tie miesta, kde sa kedysi odohrávali nejaké procesy, stále existujú, dajú sa opäť navštíviť (na Zemi a v okolí), existujú ďalej, no časovo minulosť už nie, keďže neexistuje (vo svojej pôvodnej podobe). Tá je "minulosťou", nie je realitou. Nedá sa dostať mimo realitu. Realita je vždy len prítomnosť (bude ňou budúcnosť, v tom čase to však bude prítomnosť) a možno večnosť. Plynie snáď čas aj dozadu, ako keď si pustíme film dozadu? "Šípka" času ide dopredu...

Povedzme, že pred 300 rokmi ktosi kdesi postavil dom. Ten stál 100 rokov, a potom bol zbúraný. Stalo sa a už sa neodstane. Nedá sa zmeniť udalosť, ktorá sa už stala, akoby sa ešte nestala.

Dr. Paul Copan uviedol: "To znamená, že metafyzicky (nebo ve skutečnosti) je nemožné změnit minulost. Nemůže ji změnit ani člověk, ani Bůh. (Mějme na paměti, že Bůh ve své moci nikdy nekoná nic absurdního ani protikladného jemu samotnému. Tedy žádné kulaté čtverce ani kámen tak veliký, že by jej nemohl uzdvihnout. Žádná moc nemůže způsobit takovýto stav věcí. To se pochopitelně týká i zásahu do již dané minulosti.) Minulost v sobě nese jistou "tuhost", kterou budoucnost postrádá. Žádná lidská manipulace nemůže změnit to, co se již stalo - a to i přesto, že se můžeme snažit nějakou část minulosti zapřít nebo nějak potlačit. Znamená to tedy, že minulost je realita, kterou musíme přijmout. Není to hrouda mokré hlíny, kterou lze libovolně tvarovat."

Zrejme ani vo večnosti sa nedá zmeniť to, čo sa stalo a spôsobiť, aby sa to odstalo; aby sa z pozície tej minulej udalosti človek v budúcom čase "po tom" dostal do minulej situácie "pred tým". Vo večnosti je možno len "prítomnosť". Aj tam keď sa niečo stane, nedá sa to vrátiť späť. Nedobré veci sa dajú "napraviť" (v prítomnosti), hoci s problémami, a keď sa stane dobrá vec, je len dobré, že sa neodstane


13.
označiť príspevok

Krištof
   19. 4. 2020, 20:55 avatar
"...aby sa z pozície tej minulej udalosti človek v budúcom čase "po tom" dostal do minulej situácie "pred tým"."

"V budúcom čase" asi nie je vhodný výraz v kontexte večnosti, keď tam nie je "fyzický čas", no aj tam sa dejú udalosti - najprv jedna, po nej druhá, atď. Nedá sa ani tam dostať pred predošlú udalosť, ktorá sa už stala, spôsobiť, aby sa ešte nestala... Kvôli realite udalostí a dejov, nie kvôli fyzickému času


15.
označiť príspevok

kntsz muž
   19. 4. 2020, 22:51 avatar
„Ak neveríte, keď vám hovorím o pozemských veciach; akože uveríte, keď vám budem rozprávať o nebeských?“

Z toho nám plynie, že nemáme na to, aby sme to pochopili..... 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:40,  Dáva to zmysel. Je to jeden zo spôsobov, ako zničiť EÚ.
dnes, 02:39,  14, .... Majú,ale nikto sa ho nedrží! A to nemyslím len laikov, ale aj kňazov. Na nete je...
dnes, 02:12,  Celibátom sa vyriešil jeden základný problém v RKC: Nikto nededil, a teda majetok ostal cirkvi.
dnes, 02:10,  O chvíľu, možno o 2 dni, pribudne na účet humanistickej zbierky 10 €, lebo dnes som tie...
dnes, 02:07,  41, .... aj tam , kde píšem blogy, Bednár napísal o tom, prečo bol zavedený celibát:...
dnes, 01:57,  Človeka, ktorý si dá hanlivý názov do mena [Nehádžte perly sviniam], si nevšímaj! On...
dnes, 01:51,  90,...... nosia! A vieš aj prečo? A kedy ich majú nosiť? Na to ty nepoznáš odpoveď!...
dnes, 01:50,  Myslíš, že mám ďaleko od pravdy?
dnes, 01:49,  O Osvietenom viem veľa. Je postihnutý duševnou chorobou, ktorú nazývam s diagnózou mäkký...
dnes, 01:43,  13, .... blbosť! Skôr v RKC. Uvediem príklad: Mnohé príklady sú ah z vašich periodík....
dnes, 01:29,  preklad via google, keby mal niekto problém.
dnes, 01:28,  Niektorí Rusi, Ukrajinci a ďalší občania z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí...
dnes, 01:24,  78, .... ale to býva často komplikované. Napríklad, jeden maďarský psychológ spomínal...
dnes, 01:18,  89, .... pozri si spisy židovské a návody ako sa brániť "zlým duchom". Aj Biblia...
dnes, 01:08,  61. senilny len za vrazdu sa moze dostat do vezenia? za policajnú brutalitu uz nie . ty trúba *19
dnes, 01:04,  43, .... Celsus [odporca kresťanstva z druhého storočia] sarkasticky poznamenal, že...
dnes, 00:59,  60, .... tým oponovali aj židia kresťanom: .... "Aha sekta, teraz sa zjavili a myslia si,...
dnes, 00:42,  92, .... v mnohom ti dávam za pravdu. A neboj sa, tie "lietadielka" proti nebeským,...
dnes, 00:35,  88, ,..... v poriadku, povedzme že máš pravdu. Ale aj iní vyháňajú démonov /šamani,...
dnes, 00:35,  15. ondrej to nie je zarputilost, myslí ze spraví velkolepy projekt. ale k tomu má so svojim...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nadmerné upieranie sa o ideály brzdí vlastný intelektuálny rast!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 398 bytes in 0,249 seconds)