Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Cesta muža a ženy k jednote v rôznosti (IX.)

29
reakcií
1918
prečítaní
Tému 11. júla 2011, 09:25 založil rastos.

podobné témy:1.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 09:25 avatar
Evanjelium prináša oslobodenie človeka. Nespravodlivé spoločenské vzťahy však nemení zvonku. Nezaoberá sa politickým bojom – ľudské vzťahy mení zvnútra v ich intimite; kľúčom je duchovná premena ľudí od egoizmu k láske.
Rímska ríša bola ríšou otrokov a pánov. Pavol vyhlasuje, že v Kristovi sú si otrok a slobodný rovní. Keď však píše listy pánom a ich otrokom, nevyzýva ich, aby zrušili otrokárske vzťahy. Pánom píše: „Viete, že aj ich, aj váš Pán je v nebesiach, a on nikoho neuprednostňuje.“

V rímskej ríši mali ženy postavenie podobné otrokom. Iba muž mohol byť občanom. Hlavou rímskeho domu bol muž – otec, manžel. Chlapčenský potomok dostal svoje individuálne meno, ktoré ho odlíšilo od ostatných, dievča však dostalo iba všeobecné meno rodu. Otec mal absolútnu moc nad životom a smrťou svojich detí. Mužských potomkov si otec musel ponechať, z dcér si však spravidla ponechával len jednu. Ostatné sa „stratili“, boli vykladané na verejné miesta, kde si ich buď niekto osvojil, alebo tam nikým nechcené zahynuli. Muž bol v rímskej kultúre takmer absolútnym pánom svojich žien.
Pavol vyhlásil, že v Kristovi sú si muž a žena rovní. Nevyzýva však k zrušeniu nespravodlivého kultúrneho stereotypu. Nenabáda k organizovaniu ženského odboja, ktorý by muža zosadil z pozície hlavy.

Vzťah muža a ženy je premieňaný duchovnou premenou partnerov. Toto je špecificky kresťanská cesta transformácie sveta. Nie zvonku od spoločenských štruktúr k jednotlivému človeku, ale naopak – z vnútra jednotlivca k premene spoločnosti. Aktuálnosť tohto pohľadu cítime aj dnes. Pozície mužov a žien sú dnes na spoločenskej úrovni viac-menej zrovnoprávnené, ich skutočné vzťahy sú však napriek tomu plné poníženia, manipulácie, násilia a nadvlády. Vzťahy sú v konečnom dôsledku vždy určované vnútorným obsahom osôb, ktoré ich vytvárajú.

Cesta muža – od postavenia hlavy k poddanosti žene
Vo svojom texte ponecháva Pavol mužovi tradičnú pozíciu hlavy. Vyzýva ho však, aby vo vzťahu k žene nasledoval Kristovu cestu. Aká bola Kristova cesta?
„Tak zmýšľajte medzi sebou ako Kristus. On, hoci mal Božiu podobu, zriekol sa tej hodnosti, vzal na seba podobu otroka, zjavil sa ako človek, ponížil sa a stal sa poslušný až na smrť, smrť na kríži.“ (List Filipanom 2,5–8) Toto mal Pavol na mysli. Nasledovať Krista vo vzťahu k žene znamená pre muža zostupovať z pozície „hlavy“, z najvyššieho miesta, na najnižšie; z nadriadeného k podriadenému, z „pána“ k „otrokovi“. Motívom tohto pohybu dolu má byť láska. „Muži milujte svoje ženy, ako Kristus miloval cirkev a vydal za ňu sám seba.“ Ak muž nasleduje Krista, z pozície nadradenosti zostúpi dolu, z prvého na posledné miesto, aby svojou láskou ženu vyvýšil.

Cesta ženy – od závislej podriadenosti k slobodnej oddanosti
Ani dobovú podriadenosť ženy Pavol neruší. Premieňa ju však z vonkajšej podriadenosti na vnútornú dobrovoľnú poddanosť v Kristovi. Žena svoju úctu, vernosť a podporu mužovi nemá opierať ani o muža, ani o inštitúciu manželstva. Veľmi rýchlo by sa v jednom i druhom sklamala. Svojmu vzťahu k mužovi nech je žena verná cez svoj vzťah k Bohu v Kristovi. On je napokon jediná skutočná hlava, prameň nášho bytia. V ňom môžu byť muž a žena spolu zjednotení a zostať pritom každý sám sebou. V ňom môžu byť slobodní a zároveň úplne oddaní jeden druhému. „Buďte si navzájom odaní v Kristovi.“ Manželstvo je teda celoživotný úkon vzájomného klaňania sa ženy mužovi a muža žene v Kristovi, ktorý je hlavou jedného i druhého.

(úryvok z knihy D. Pastirčáka)
Súhlasí Krištof


2.
označiť príspevok

Alexander muž
   11. 7. 2011, 09:50 avatar
Áno, zaujímavý názor p. Pastirčáka. Pokiaľ sa bavíme o reálnych ženách, myslím, že tie čo žijú v manželstve alebo v inštitúcií druh a družka , teda žijú v jednej domácnosti tak vieme, že je múdre, ak sa žena umožní byť mužovi byť hlavou rodiny, múdra žena muža chváli a podporuje a ten ja za to zahŕnie istotou, bezpečím a materiálne. Kto chce môže si tam dosadiť aj lásku. Múdra žena vie, že žiť s mužom je oveľa lepšie, príjemnejšie ako žiť s rodičmi alebo sama. Nikto nemôže dať žene toľko ako muž-partner (nie otec, nie syn, nie brat a podobne), tak prečo sa tomu brániť a dobrovoľne si život sťažovať?


5.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 14:38 avatar
ano, naco sa tomu branit, ked je to tak najlepsie po vsetkych strankach?  


7.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 14:41 avatar
pretoze len malokedy sa stretnu skutocne rovnocenni partneri, ktori si dokazu presne vymedzit hranice svojej vzajomnej koexistencie. Vacsinou sa jeden alebo druhy citi byt nadradeni, cize sa nedokaze zbavit ega, co je prvou podmienkou lasky. Skoda, peknych vztahov je malo. Vela je vsak tych, ktori v mene lasky a vztahu prinasaju obete aj v podobe svojho vlastneho pokorenia sa.
Súhlasí dorota


8.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 7. 2011, 14:45 avatar
netolerovat iste chyby nieje egoizmus? nikto nieje bez chyb.. a preto podla tejto podla mna chybnej uvahy je kvalitnych a pevnych vztahov stale menej.
Takze len malokedy sa stretnu skutocne tolerantni partneri a az v tej tolerancii spociva ta rovnocennost..

poprcha fajnovo....  


9.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 14:47 avatar
predpokladom rovnocennosti je plus minus zhoda, nie tolerancia ocividnych nedostatkov na jednej alebo druhej strane. Nemozem s tebou suhlasit.
Súhlasí dorota


10.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 14:47 avatar
no ved o tom to je.
myslim si, ze u nikoho to nejde samospadom bez toho, aby sa pricinil nejakou formou pokorenia sa.

to, co by si dnes zadefinovali ako rovnocennost, zajtra moze byt inac; o rovnocennost sa dlhodobo opriet neda.


11.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 14:51 avatar
rastos, mudro, uplne suhlasim, ze z dlhodobeho hladiska nerealne. zostava len laska, zakladny kamen vsetkych vztahov. Nech si hovori, kto chce, co chce.
Súhlasí rastos


13.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 14:52 avatar
ano, uz ju len zadefinovat k vseobecnemu suhlasu    
Súhlasí Ariela


14.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 14:54 avatar
dajme si to patentovat    
Súhlasí dorota


19.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 15:01 avatar
zatial nemame co, len samotne slovo "laska"  

to by sa na patentovom urade opytali: A to je co?  


20.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 15:04 avatar
pche, uradnici! Predstav si, ze by niekto vyrobil lasku, predstavujem si ju ako taky ziarici ruzovy napoj v priehladnej cca. poldecovej flaske. Ta by isla na dracku! Ani reklamu by nepotrebovala, ved kazdy vie, aka je dobra


21.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 15:12 avatar
uz tu viac verejne neprezradzaj! ked to budeme mat patentovane, vytrieskame na tom nehorazne prachy...
ved nakoniec o to ide, nie?  


24.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 15:15 avatar
akoze o lasku k prachom?     Tak to nie.
Súhlasí rastos


16.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 7. 2011, 14:58 avatar
a co je laska? nie nahodou tolerancia? nemilujeme svoje deti nech urobia cokolvek zle? nemilujeme svoje rodiny nech su v nich akykolvek kreteni? Co je to??? preco ich miluejeme aj cez tie vsetky nedostatky? len preto, ze su pribuzni? tak to je potom pekna falos a pokrytectvo, alebo...... je to proste laska. A v partnerskych vztahoch prezivaju tiez len tie tolerantne.... egoizmus skor ci neskor ludi rozdeli... a je jedno ci maju kopec spolocneho, alebo nie.. ak niesu tolerantni, tak neprechovavaju v sebe lasku.
Preto ja nemozem suhlasit s tebou.


18.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 15:00 avatar
tolerancia nie je o laske, pretoze laska je bezpodmienecna, nezistna a nepremyslava. Tolerancia je o premyslani a do istej mirey aj sebazapreni.
Súhlasí dorota


22.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 7. 2011, 15:12 avatar
tolerancia a sucit nieje o zapierani, ci premyslani. Je to o postoji. Je to volba.
Presne tak, laska je bezpodmienecna, nezistna a nepremyslava, preto nemoze byt ani nahodou o nejakej rovnocennosti ako si pisala.


25.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 15:19 avatar
Laska JE. Bodka nic viac. Vsetko ostatne patri k vztahu - rozhodnutie, tolerancia, volba, premyslanie, atd.
Laska len je. Laska rozhodnutia vobec neakceptuje, laska lubi, akokolvek sa rozhodnes ci nerozhodnes.


26.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 7. 2011, 15:22 avatar
nesuhlasim. viem, ze to tak nieje, pretoze som to sam sebe dokazal a nie len to.. viedol o tom rozsiahle diskusie so zenami a muzmi, pretoze som to chcel pochopit. Neveril som verit, ze dovod existuje.. existuje a je vzdy ten isty.
Co pises ty je len tuzba.,. chces, aby to tak bolo. A ja by som chcel v podstate tiez, lenze to tak nieje a nemienim len vzhladom k vlastnemu egoiuzmu verit vo vymysel.


27.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 15:28 avatar
Kazdy si moze verit v to, co chce, to ze tristo ludi potvrdi, ze je to podla tvojej tezy, neznamena, ze je to pravda. Aspon pre mna nie.


28.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 7. 2011, 15:42 avatar
Moze, ale mal by cakat aj reakcie na to, comu veri.. Tiez od toho zavysi cela kvalita jeho zivota. Verit vymyslom a klamstvam ludstvo drzalo napr. cez 2000 rokov v intelektualnej diere.... Ludstvo sa vyvijalo velmi pomaly, pretoze bolo drzane v nevedomosti a klamstvach nabozenstiev. Kto vie, kde by bolo ludstvo bebyt cirkve? mozno by bol uz osidleny Mars...
A ten isty princip sa da aplikovat aj na jedinca.. ostatne celkom casty jav v dnesnej dobe.. zenska, alebo chlap je presvedceny viac o svojom egu, ako o potrebe tolerancie a tak v patdesiatke narieka, ze nikdy nestretla/tol toho/tu pravu. Ale to ona/on nieje ten pravy! to si ale nepripusti o to sa uz postara opat a prave to prerastene ego.


29.
označiť príspevok

infinity1
   11. 7. 2011, 16:06 avatar
tomuto nerozumiem, ze len ocakavame a sami nic 'nedavame ??


17.
označiť príspevok

Alexander muž
   11. 7. 2011, 15:00 avatar
Veď ja sa nebránim. Som šťastné vydatá už od 18. narodenín, takže viem o čom píšem. Ale iste nie každému to výjde, taký je život. Niekomu sa darí vo vzťahu, inému v práci a podobne. Ľudia sme rôzni. 


3.
označiť príspevok

salbea žena
   11. 7. 2011, 13:13 avatar
hm lenze je tu jeden velky az priam obrovsky problem..symbol..
symbol je symbolom vtedy ,ak sa zuacstnuje na vztahu so signifikant..tu v tejto civilizacii je mnoho symbolov,ale oni maju skor vztah s klamstvom..
hm co tak napr.pokryvka hlavy na zenskej v islamizme este dnes existujucej ? kde tu je oddanost si navzajom ? tu sa este Kristus vyvija a mam pocit,ze je teraz asi tak v puberte,podla toho ako sa ludstvo sprava
Súhlasí luke85


6.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 14:39 avatar
salbi ludstvo nikdy nebude obrazom krista, on sam povedal, ze jeho kralovstvo nie je z tohto sveta.


4.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 13:43 avatar
Ako dobre, ze zijem v tejto dobe a nie v starovekom Rime. Keby ma vylozili na ulicu, urcite by si ma nikto ani neosvojil  , aj ked ocino hovoril, ze si velmi zelal mat dceru, tak hadam by si ma nechali   , aby som potom mohla nejakemu nestastnikovi strpcovat zivot.


12.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 14:51 avatar
co by si strpcovala, vezmes si nejakeho uvedomeleho krestana, ktory bude zostupovat z pozície nadradenosti dolu k tebe, aby ta svojou láskou vyvysil...
  


15.
označiť príspevok

Ariela žena
   11. 7. 2011, 14:55 avatar
vies, ze som rozmyslala uz aj o tom? Len by ma nesmel tahat stoj co stoj do kostola, lebo to by bol velky nesulad   


23.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 7. 2011, 15:14 avatar
no vies, uvadza sa tam taka problematicka fraza, ze "dobrovolna poddanost"  
Súhlasí Ariela


30.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 7. 2011, 20:52 avatar
Teda že niekto napíše také faciny a ešte to aj vydá knižne a ešte to aj niekto číta a ešte tomu aj niekto verí......hmmm, asi sa vrátim na Mars.....
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:40,  Nejako hlúpo si to napísal. SMER voľby vyhrá. A druhí budú kotlebovci. Takže prehrajú...
dnes, 01:36,  Bijjou, môžeš aj ty pomôcť.*19
dnes, 01:34,  Je humanistická zbierka: Protect Humanists At Risk. Prispeješ? Pozri:...
dnes, 01:31,  Nie, lebo riskujem, že nebudem na to mať. Môžem prispievať malými čiastkami. Pri povedzme...
dnes, 01:28,  Budeš môj priateľ, keď sa Ti podarí osloviť Kasafrana a Havrana, aby prispeli priamo do...
dnes, 01:24,  83. prečo maj sa . ja nikam nejdem az zajtra *39
dnes, 01:21,  Ok. Tak na mňa už nikdy nereaguj. Maj sa.
dnes, 01:19,  80. sorry, nenamáhaj sa, ja si tvoje videá uz nepozerám.
dnes, 00:59,  niektoré ženy ešte pred 50 rokom života si myslia, muž nie je našou národnou vlajkou
dnes, 00:46,  super
dnes, 00:45,  ja nie som Jánošík. *21
dnes, 00:45,  https://www.mojevideo.sk/video/1950d/nadavky_v_slovenskych_filmoch.html Ináč 0:23. Scarlet...
dnes, 00:45,  samozrejme
dnes, 00:44,  75. ale prd, ja ta mám na háku . a odteraz uz definívne *39
dnes, 00:42,  Ondrej. ve´d Kristus podporoval farizejov. Budte čím chcete. Ste super *18*03
dnes, 00:40,  Ako vidim naozaj nechapeš.....ale nedivim sa ti, odvrhol si Boha v Starom zákone, a povýšil...
dnes, 00:40,  Peter. Uvedom si, že stačí vyzerať múdro. Horšie je byť múdry a vyzerať ako hlupák. *21
dnes, 00:39,  Ja nepotrebujem na teba útočiť. No všimol som si že ty sa v tom vyžívaš. *21 "hej...
dnes, 00:38,  a sú aj takí šťastlivci, ktorí pochopili, ak stávkuješ vsádzaš vlastný život
dnes, 00:37,  No vidíš aj ja presne naopak!! Pri inteligentných ľuďoch vyzerám múdro. *13*13*13*13*13...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Elegantné šaty plnia u ženy rovnakú funkciu ako plot na záhrade. Musia ju chrániť, ale netieniť ju.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(100 952 bytes in 0,452 seconds)