Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Celý Menový fond by mal stáť pred súdom

11
reakcií
1358
prečítaní
Tému 18. júna 2011, 16:44 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 6. 2011, 16:44 avatar
Veľmi často sú najdôležitejšie fakty skryté pod povrchom a nepodliehajú žiadnej diskusii.

Skutočnosť, že Dominique Strauss-Kahn, bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF), čelí obvineniu z údajného znásilnenia slúžky v New Yorskom hoteli, je pre médiá naozaj senzačnou udalosťou. Ale predstavte si, že by takýto prominentný predstaviteľ bol súdený nie za znásilnenie chyžnej, ale za to, že ju nechal umrieť od hladu, spoločne s jej deťmi, rodičmi a tisíckami ostatných ľudí. To je to, čo MMF v poslednej dobe robí nevinným ľuďom a bude to robiť znova, pokiaľ ho od základov nepretvoríme. Avšak o tom sa už moc nehovorí a nepíše.
Aby sme lepšie pochopili súčasný stav, musíme sa preniesť späť do obdobia vzniku MMF. V roku 1944 sa víťazné krajiny Druhej svetovej vojny zišli v hotelovej izbe vo vidieckom New Hampshire, aby sa podelili o korisť. Až na niekoľko výnimiek, medzi ktoré patril napríklad britský ekonóm John Maynard Keynes, cieľom vyjednávačov bola jediná vec. Chceli vybudovať globálny finančný systém, ktorý by im zaručil leví podiel na zdrojoch a peniazoch celej planéty. Založili niekoľko inštitúcií, ktoré mali slúžiť práve tomuto zámeru - a tak sa zrodil Medzinárodný menový fond.
Oficiálna úloha MMF znie jednoducho a atraktívne. Vraj je tu na to, aby zabezpečil, že sa chudobné krajiny príliš nezadlžia a ak sa aj zadlžia, poskytne im pomoc vo forme pôžičiek a ekonomického poradenstva. Je prezentovaný ako najlepší priateľ a ochranca chudobného sveta. Keď však odstránime toto klišé, zistíme, že MMF je ovládaný hŕstkou bohatých krajín a aby sme boli ešte konkrétnejší, ich bankármi. MMF vždy pracoval vo svojom vlastnom záujme a nie tak, ako je v médiách proklamované.
Pozrime sa teraz na to, čo nám hovorí realita. V 90. rokoch malá krajiny na juhovýchode Afriky - Malawi, zažívala obrovské ekonomické problémy po jednej z najväčších epidémií vírusu HIV v histórii ľudstva, k čomu sa ešte pridalo štátne zriadenie v podobe diktatúry. Krajina musela požiadať MMF o pomoc. Ak by MMF konal v súlade so svojimi stanovami, poskytol by krajine pôžičky a viedol ju rovnakým smerom, akým išli všetky súčasné rozvinuté ekonomiky, t.j. ochraňovaním začínajúceho priemyslu, dotovaním farmárov a investovaním do vzdelania a zdravia ľudí.
Tak nejako by vyzerala inštitúcia, ktorá sa zaujíma o osudy bežných ľudí. Ale MMF spravil niečo diametrálne odlišné. Vydal stanovisko, že poskytne Malawi pomoc iba za predpokladu, že krajina bude súhlasiť so "štrukturálnymi zmenami", ktoré MMF požaduje. Nariadili Malawi predať takmer všetok štátny majetok súkromným spoločnostiam a špekulantom a zosekať výdavky na domácich obyvateľov. Ďalej MMF vyžadoval, aby krajina zrušila príspevky na priemyselné hnojivá, i keď to bol jediný spôsob ako mohli farmári - tvoriaci väčšinu populácie - dopestovať aspoň nejaké plodiny v krajine s neúrodnou pôdou. Mali takisto preferovať vydávanie peňazí medzinárodným bankárom pred ľuďmi z Malawi.
Keď v roku 2001 MMF zistil, že vláda Malawi nahromadila obrovské zásoby obilia, v prípade, že nebude dostatok úrody, ihneď prikázal predať všetko obilie súkromným spoločnostiam. Malawi odkázal, aby si určili priority a použili zisk z predaja na splatenie pôžičky poskytnutej veľkou bankou. To bola prvá rada od MMF - zobrať si obrovský úver, za ktorý Malawi platilo ročný úrok vo výške 56%. Prezident Malawi vtedy protestoval a povedal, že takýto krok je nebezpečný. Ale nemal na výber. Obilie bolo predané. Bankári dostali zaplatené.
Ďalší rok bola úroda katastrofálna. Vláda Malawi nemala takmer nič na distribúciu. Hladujúca populácia bola odkázaná na potravu v podobe kôrok zo stromov a podobnej "výživnej" stravy. BBC opísalo situáciu ako najhorší hladomor, aký kedy postihol Malawi. Treba pripomenúť, že v rokoch 1991 - 1992 bola úroda ešte horšia, ale hladomor sa nevyskytol, pretože vláda disponovala zásobami, ktoré mohla prerozdeľovať. A tak tisíce nevinných ľudí zomreli od hladu.
Na vrchole hladovania, MMF znížil finančnú výpomoc o $47 miliónov, pretože vláda "spomalila" implementáciu trhovo orientovaných "reforiem", ktoré viedli k spomenutej katastrofe. ActionAid, vedúca organizácia pri pomocných prácach v samotnom Malawi, sa nechala počuť, že MMF nesie zodpovednosť za túto katastrofu.
Súhlasí cerveny mak


2.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 6. 2011, 16:50 avatar
Nakoniec malo Malawi všetkého už dosť a urobilo to, čo by vraj chudobné krajiny robiť nemali. Povedalo MMF, aby opustil ich krajinu. Malawi začalo ignorovať "rady" od MMF a opäť zaviedlo dotácie pre priemyselné hnojivá, spoločne s ostatnými službami pre bežných obyvateľov. Do dvoch rokov sa podarilo krajine zmeniť štatút "žobráka" a stala sa tak bohatou (prirodzene, "bohatou" v podmienkach regiónu), že zásobovala potravinami Ugandu a Zimbabwe.
Tento príbeh nepredstavuje v histórii MMF výnimku, práve naopak, je pravidlom. Organizácia sa ujme chudobných krajín, sľubujúc im medicínu, ktorá ich vylieči - a potom ich prinúti prehltnúť jed. Od Peru po Etiópiu môžeme všade badať jazvy "štrukturálnych zmien" MMF. Celé krajiny skolabovali po poskytnutí "pomoci" od MMF - najznámejšími prípadmi sú Argentína a Thajsko v 90. rokoch.
Pozrime sa na niekoľko najtvrdších úderov z dielne MMF. Táto organizácia napríklad trvala na tom, aby vláda v Keni zaviedla poplatky pri návšteve lekára - a tak sa množstvo žien, hľadajúcich pomoc alebo rady ohľadom pohlavne prenosných chorobách, zmenšilo o 65% v krajine, ktorá je azda najviac postihnutou vírusom HIV na celom svete.
V Ghane zas MMF naliehal, aby sa začalo platiť školné - počet vidieckych rodín, ktoré si mohli dovoliť posielať svoje deti do školy sa zmenšil o dve tretiny. V Zambii sa MMF domáhal, aby boli znížené výdavky na zdravotníctvo - počet detských úmrtí sa zdvojnásobil. Ukázalo sa, že posielanie peňazí zahraničným bankárom namiesto domácim obyvateľom nie až takou skvelou rozvojovou stratégiou.
Držiteľ Nobelovej ceny, ekonóm Joseph Stiglitz, pracoval v MMF viac ako 10 rokov až pokiaľ nedal výpoveď a nestal sa z neho "bonzák". Pred niekoľkými rokmi doslova povedal: "Keď sa MMF ujme nejakej krajiny, zaujíma jeho ľudí iba jedna jediná vec - ako zabezpečiť, aby bankári a finančné inštitúcie dostali svoje peniaze. Je to MMF, ktorý udržuje finančných špekulantov v hre. Nezaujíma ich rozvoj, alebo pomoc, ktorou by sa krajina zbavila chudoby."
Niektorí ľudia nazývajú MMF "nekonzistentným", pretože táto inštitúcia podporuje obrovské záchranné balíčky pre banky, ktoré sú financované vládou a na druhej strane požaduje takmer úplné zastavenie štátneho financovania v chudobných krajinách. Ale také niečo je nekonzistentné, iba ak o celej situácii uvažujete ako o intelektuálnej debate na niektorej z prestížnych univerzít a unikajú vám nefalšované ekonomické záujmy. Za každých podmienok vedú kroky MMF k tomu, čo zabezpečí bankárom a špekulantom viac peňazí. Ak bohaté vlády budú zachraňovať peniazmi daňových poplatníkov banky, ktoré nič netvoria, OK. Ak sú chudobné krajiny donútené posielať peniaze na vydieračské "splátky", OK. Také niečo je absolútne konzistentné.
Niektorí ľudia tvrdia, že Strauss-Kahn bol reformátorom, ktorý zmenil MMF po tom, čo v roku 2009 prebral úrad. Istotne, rétorika MMF sa zmenila, avšak detailnejšia štúdia by nám potvrdila, že podstata MMF sa vôbec nezmenila.
Pozrime sa napríklad na Maďarsko. Po kríze v roku 2008, MMF vychvaľoval túto krajinu za to, že sa nevzdala svojho pôvodného rozpočtového cieľa a znížila verejné výdavky. Zhrození Maďari odpovedali zmenou vlády a vybrali si stranu, ktorá sľubovala, že donúti banky platiť za krízu, ktorú spôsobili. Nová vláda zvýšila bankám dane a MMF zúril, vraj takéto opatrenie je "vysoko deformačné" pre aktivitu bánk - na rozdiel od bailoutov, prirodzene - a banky po takomto rozhodnutí opustia krajinu. MMF úplne zrušil program pomoci pre Maďarsko, aby ho zastrašil.
Ale kolaps, ktorý MMF predpovedal, sa nekonal. Maďarsko pokračovalo v uskutočňovaní opatrení bez toho, aby trestalo svojich obyvateľov. Uvalilo dane na najziskovejšie oblasti ekonomiky zahrňujúce retail, energie a telekomunikácie a zobralo prostriedky zo súkromných penzijných fondov, aby zaplátalo deficit. MMF doslova škriekal pri každom z týchto opatrení a namiesto toho vyžadoval škrty pre bežných obyvateľov. Jednalo sa o rovnakú agendu, s rovnako starými hrozbami. Strauss-Kahn urobil to isté takmer vo všetkých chudobných krajinách, od El Salvadoru, cez Pakistan až po Etiópiu. Americký think-tank, Center for Economic and Policy Research, prišiel s tvrdením, že 31 zo 41 zmien, ktoré MMF požadoval, malo procyklický charakter a recesiu v postihnutých krajinách ešte zhoršilo.
Preto nielen Strauss-Kahn by mal byť obviňovaný, ale celá inštitúcia v čele ktorej stál. Momentálne sledujeme v médiách nezmyselnú debatu o tom, kto by sa mal stať ďalším šéfom MMF, a pritom je to úplne jedno. Ak by sme brali ideu rovnosti ľudí skutočne vážne a spomenuli si na všetkých, ktorí boli touto inštitúciou privedení do biedy, umierali od hladu a boli zabití, diskusia by prebiehala na tému ako skoncovať s MMF a začať úplne od znova.
Ak je Strauss-Kahn vinný, existuje pre jeho skutok jednoduché vysvetlenie. Musel si pomýliť slúžku v hoteli s chudobnou krajinou, ktorá sa ocitla v problémoch. Koniec koncov, vrcholní predstavitelia MMF mali mnoho rokov povolenie beztrestne znásilňovať takéto krajiny.
finweb.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Petrana, opinkod


3.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 6. 2011, 16:57 avatar
Je to takto postavený systém, ktorý umožňuje parazitom prostredníctvom investícií a úrokov žiť z práce ľudí tvoriacich skutočné hodnoty. Tento systém ničí dobrú podstatu ľudí a učí ich, že treba trhať z koláča čo najviac pre seba, pretože nie je dosť pre všetkých (lebo sú tu tí, ktorí parazitujú, ktorí nemusia urobiť nič, stačí mať hrču peňazí, ktorá na nich zarobí).


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   18. 6. 2011, 19:35 avatar
...Grécko dostali na kolená prostredníctvom milardových kontraktov na nákup vojenskej techniky...a z takýchto miliárd rastú miliardové úroky...a z nesplatených úrokov a pôžičiek na splátky ďalšie úroky...potom je nutnosť vytvárať valy, pretože prijatím Grécka do EÚ vznikla zlatá baňa, pre koho? Ktorí val nás zavalí? Grécko má dlh 340 mld. eur, ktorý rastie rýchlejšie ako ho je celá EÚ schopná splácať. Ale peniaze sú nestlačiteľné končia na akých účtoch? MMF? Nie, MMF je krycia inštitúcia.


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   19. 6. 2011, 10:35 avatar
V prípade Grécka je už jedno ako to skončí. Tí čo zosnovali strategiu na vlastne obohatenie sa na jeho ukor, maju už naplnene svoje ciele co sa príjmu týka.
Nmeoze ich zastavit zaiden politik, kazdy jeden je prilis maly pan, aby mohol cokolvek robit. Hra politikov je v prípade grecka uz len zastierka a ra sa o cas. Cas su dalsie a dalsie peniaze z urokov. Stop im moze povedat len revolucia ludi. Na celu masu dosah nemaju. A ked ludia povedia, že nedame ani korunu, tak nedaju.


7.
označiť príspevok

Petrana žena
   19. 6. 2011, 10:46 avatar
...ale ľudia nepoznajú príčiny, a ako funguje bankovníctvo. Keď neodstrániš príčiny, nezmeníš systém, a ak neponúkneš riešenia, frfľať môžeš donekonečna...Keby išlo Grécko do riadeného bankrotu pred rokom, jeho dlh bol vtedy tretinový, dalo by sa veľa zachrániť. Ale takúto pomoc, akože solidaritu, treba jednoznačne vetovať a povedať STOP! Musia to urobiť vládni činitelia a ľudia by mali v prvom rade vyvíjať tlak na svojich politikov.


9.
označiť príspevok

ranexil muž
   19. 6. 2011, 10:55 avatar
Petrana ja si myslím, ze riesenie nie je az tak zlozite.. , lenze problem spociva v tom, ze ho nikdy neprijmu praave mocní sveta, lebo je to v rozpore s ich egoizmom, alebo prilevom penazi na ich účty.
Teda stacilo by zaviest zakon platny pre vsetky banky , ze je nie mozne ziskat z urokov viac, ako pozicali. Tzn. dvojnasobok-maximalne. A nie svine pozicaju 100.000 a ziskaju 1.000.000! Zaco? Ved nepohli prstom, nic nevyprodukovali, neurobili vobec nic. Jednoducho sa mali zaviest limity. A nezabudnut pri ich zavedení na obstrukcie, typu ..poplatok za omeskanie, poplatok za kde co. Vies kolkym bankrotm by odzvonilo?
Toto co sa deje grecku bezne robia nebankovky. Legalni zlodeji. A vlady nie su schopne urobit ani tu opatrenie v prospech beznych ludí. Prečo? Lebo sa boja tych, kto peniaze poziciavaju- vacsinou su to ludia, ktorí sa nestitia nicoho, ani vydierania, ani inej trestnej cinnosti ked ide o peniaze..a mafia nie je sprosta..naco by obchodovala s drogami, ked uz s drogami obchodovala davno predtym a dnes tie penaize staci pozicat? A legalne bez skrupul okradnut a obrat kohokolvek bez rizika.
Je to neriesitelna situacia a nikdy sa uz nevyriesi. Clovek ako individualita moze urobit len jednu vec. Vyhnut sa akejkolvek pozicke aj za cenu zobrania na ulici. Alebo vo volbach dat hals extremistickej skupine, ktorá s ich vodcom bude natolko agresivna, ako bankari sami, reps. gangstri.(samozrejme zovseobecnujem-, ale bankari su gangstri-ich metody su gangsterske a bezohladne)


10.
označiť príspevok

Petrana žena
   19. 6. 2011, 11:01 avatar
...ale zákony tvoria naši vyslanci do politiky.


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   19. 6. 2011, 11:48 avatar
Petranka nasi vyslanci do politiky su podobní tomuto príbehu))

Bol raz jeden SLOVAK a kupil si potom co vyhral v loterii dom na Malorke. Potom ,aby mu dom nechatral poveril jedneho domaceho, aby sa mu on staral a 4 roky sa tam neukazal. Prisiel po 4 rokoch a dom tam stal, ale presiel zmenami , chybylo dost veci a Enriqueho nik ani nenasiel. Tak ho symbolicky vyhodil a dal tam dalsieho.. nieco poopravoval, nakupil nabytok a zas sa tam 4 roky neukazal.
DPc..to nevidis, ze 4 roky je tam hajzel-vola sa politik a jediny kontakt na neho mas cez media, a ani kristus nevie co pacha a zaco ho platís?
To je politika. NAj naj naj kseft. Vsetko zadara z vole teba tlka. Lepsie je ich enmat vobec a drbnut retaz na dvere, aj zlodej urobí menj skod , ako aprazit, ktoreho este platís 4 roky.


5.
označiť príspevok

starec muž
   19. 6. 2011, 09:29 avatar
Bohatí si berú príliš veľa a to je príčina všetkých finančných problémov.Pár ľudí z manažmentu spolu s riaditeľom má väčší plat,ako všetci robotníci dokopy.To je princíp súčasného "spravodlivého" demokratického systému.Pritom tie financie nepotrebujú na svoj život,ale sa len predbiehajú,kto má viac.Jeden riaditeľ sa pozrie na druhého a keď vidí,že ten druhý má niečoho viac,tak to chce mať tiež,veď čo je on nejakí horší,ako druhí? A tak berie,kde sa dá.Je to kolotoč nenažranosti,ktorý sa bude točiť,kým sa nezrúti od preťaženia.
Súhlasí Petrana


8.
označiť príspevok

Petrana žena
   19. 6. 2011, 10:49 avatar
...a ešte, akékoľvek prepojenie straníckych - politických štruktút na podnikateľské štruktúry, situáciu zhoršuje. Potrebujeme politické strany? Všetci sa tu predsa už dobre poznáme. Keď sa stranícke záujmy odblokujú, zostanú len verejné, občianske záujmy a podnikatelia stratia svoj ochranný val.


11.
označiť príspevok

starec muž
   19. 6. 2011, 11:33 avatar
Politici vo viacerých štátoch naleteli,alebo to spravili úmyselne za úplatky a vstúpili do pyramídovej hry,ktorú im nahovorili banky.Čo sú vlastne banky? Je to organizácia na prerozdeľovanie zverených peňazí,z ktorých si veľkú časť nechá.Je to priveľmi stratový mechanizmus,ktorý má veľmi nízku účinnosť.Niekedy sú straty viac ako 100 %.Iba hlupák by živil auto,ktoré spáli všetko palivo a neprejde ani meter,alebo ho podá ešte viac naspäť.Banky v súčasnosti preukazujú svoju neschopnosť v službe ľuďom a preto ich bude treba v záujme väčšiny ľudí prerobiť na efektívnejšie a staré dať do šrotu.Je zbytočné nalievať palivo(peniaze) do tak neefektívneho mechanizmu.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
while ( ! $success ) $try ++ ;
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 038 bytes in 0,644 seconds)