Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Bushova poradkyňa pre Aktuality: Stačí mobil a vieme o vás všetko. Zašli sme priďaleko

20
reakcií
1341
prečítaní
Tému 16. mája 2019, 15:09 založil Scarllete.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Scarllete žena
   16. 5. 2019, 15:09 avatar
Akej najväčšej kybernetickej hrozbe dnes ako Západ čelíme? Je to armáda ruských trollov, ktorí šíria fake news? Alebo je to Čína a jej hackeri a kradnutie našich technológií?

Myslím, že najväčšou kyberhrozbou je dnes fakt, že množstvo našich firiem je zraniteľných pred kyberútokmi. Raz za čas vydávajú len bezpečnostné záplaty a je veľmi jednoduché zneužiť túto základnú infraštruktúru v mnohých súkromných firmách, ktoré na kyberbezpečnosť kašlú.

Prečo dnes väčšina západných expertov na kyberbezpečnosť považuje za jednu z najväčších hrozieb komunistický režim v Číne?

Myslím, že všeobecnou politikou Číny je prevalcovať naše firmy a stať sa dominantným hráčom na trhu. Chce vybudovať nový svetový poriadok nielen v politike, ale aj v biznise.

Neexistuje žiadny rozdiel medzi čínskou vládou a čínskym priemyslom. Tomu Západ často nerozumie.

Sme svedkami kradnutia duševného vlastníctva, obchodu s prísne tajnými štátnymi dokumentami a tak ďalej. To tvorí aj podstatu čínskej ekonomickej stratégie. Jej cieľom je vytvorenie vlastného technologického trhu a to, aby si v ňom zaistila dominantné postavenie.

Hovoríte teda, že čínsky biznis a politika sú spojené nádoby. Čo je vlastne konečným cieľom čínskej vládnej komunistickej strany?

Politické a ekonomické ciele sa dopĺňajú, ale tvoria akoby jeden celok. V Číne sa v tomto čase pripravujú na oslavy 100. výročia založenia tamojšej komunistickej strany.

O pár rokov neskôr zase Čína oslávi 100. výročie založenia samostatného čínskeho štátu.

Všetky ciele čínskeho komunistického režimu treba vnímať v kontexte týchto okrúhlych výročí.

Čína sa chce v nasledujúcom štvrťstoročí stať opäť akýmsi kráľovstvom. V posledných rokoch sa stala v rámci sveta dominantnou v mnohých oblastiach.

Teraz chce dosiahnuť, aby súčasný svetový poriadok fungoval viac v prospech čínskych záujmov v protiklade k západným záujmom. Čína nechce byť len ekonomická superveľmoc, ale aj politická.

A keď to porovnáme s Ruskom? Aký je rozdiel medzi mocenskými ambíciami čínskych komunistov a súčasným ruským vedením na čele s prezidentom Vladimirom Putinom?

Myslím, že ruským lídrom ide o destabilizáciu demokracií, zastavenie zjednocovania Európy a naštrbenie transatlantického partnerstva.

Ak viete vniesť pochybnosti do fungovania demokracií a narušiť dôveru medzi transatlantickým alebo európskymi partnermi, potom to prispieva k posilneniu Ruska ako mocnosti.

Takže, keď to zhrnieme, dá sa povedať, že Čína na rozdiel od Ruska potrebuje fungujúce štáty, aby s nimi mohla robiť biznis? Ale Rusko v snahe posilniť svoje mocenské ambície potrebuje, aby boli jednotlivé štáty skôr destabilizované?

Myslím, že nielen Čína, ale aj Rusko potrebujú fungujúce štáty, pretože obom ide o presadzovanie aj ekonomických záujmov.

Rusko v súčasnosti trpí sankciami, ktoré sú vlastne výsledkom zjednotenia západných krajín na oboch stranách Atlantiku.

Aj preto sa Rusko snaží narušiť transatlantické vzťahy. Ak sa mu to podarí, podarí sa mu obnoviť svoje postavenie veľmoci.

V čom je teda hlavný rozdiel medzi Čínou a Ruskom?

Čína sa však na veci pozerá trochu inak. Západ je pre ňu inkubátor nových technológií, ktoré sa potom môže snažiť ukradnúť a s pomocou nich posilniť vlastné korporácie, ktoré budú presadzovať jej priemyselnú politiku a tým pádom umožniť dominanciu aj samotnej Číne.

Čína sa vlastne usiluje uchmatnúť si časť súčasnej prosperity ľudstva prostredníctvom čínskych technológií a čínskeho pohľadu na svet.

Vy ste expertka na kyberbezpečnosť. Čo dnes presne robia príslušníci čínskych tajných služieb trebárs na Slovensku?

Neviem vám presne povedať, čo robia na Slovensku, ale viem povedať, o čo im ide na svete. Snažia sa napríklad poskytovať masívne bezúročné pôžičky cez svoje korporácie a zlákať takto často aj Európu.

To, čo vyzerá ako pôžička zadarmo, v skutočnosti nie je zadarmo. Nemali by sme byť ochotní vymieňať vlastnú bezpečnosť len preto, že Čína nás zláka nižšou cenovkou.

Symbolom toho, čo teraz hovoríte, je dnes kauza Huawei. Myslíte, že ak by som si tento rozhovor teraz nahrával trebárs na telefón Huawei, Číňania by o ňom vedeli?

Ako bežnú osobu by vás pravdepodobne nesledovali.

A ako zamestnanca vlády či trebárs novinára?

To je možné. Ale o tomto nie je debata o kauze Huawei.

O čom teda podľa vás je?

Na začiatku si treba povedať, čo je Huawei zač. Je to firma, ktorej šéfuje agent čínskej tajnej služby a ktorú financuje štát. Jej technológie sú vybudované na základe iných technológií, ktoré ukradli od firiem ako Cisco, Motorola, Ericsson či Nortel.

Huawei mohol tieto technológie časom sám vyvinúť, ale to nič nemení na to, že sú založené na krádeži. A s tým mám osobne problém.

Predstavme si, že technológie Huawei sú dobré technológie, s čím sa dá dnes v podstate súhlasiť. Ale sú založené na našich technológiách.

Takisto sú dotované štátom, aby dosiahli, že sú lacnejšie často aj viac ako o 25 percent. Takže vy ako občan Západu si môžete kúpiť technológie Huawei oveľa lacnejšie ako produkty od konkurenčných firiem ako Apple či Samsung.

Cieľom Číny je, aby ste si kúpili tieto jej technológie a aby vytlačila z trhu západné firmy.

A teraz, keď už ste zvyknutí na to, že máte technológie Huawei a už sú hlboko zabudované vo vašich krajinách, ako Čína môžem v mene štátu rozkazovať Huaweiu, keďže tam platí zákon o tajných službách, ktorý mu prikazuje poslúchať ma.

Takže mám právo povedať Huaweiu: Je mi ľúto, Pavol, ale teraz ste mojím terčom. A chcem vedieť, o čom všetkom píšete a s kým sa rozprávate. Takže budete sledovaný v mene čínskeho štátu a v mene Huawei, ktorý je agentom čínskych služieb.

To je základná podstata kauzy Huawei. Ide to však ďalej a súvisí to s debatou okolo 5G sietí, ktoré vie Huawei vybudovať. Potom by sa už ich technológie stali absolútnou chrbtovou kosťou jednotlivých západných vlád, vášho prezidenta a premiéra, vašej armády a vašich tajných služieb.

Debata súvisí aj s tým, či je v poriadku, aby celá Európa mala len jedného dominantného hráča na trhu s 5G sieťami. A ak sa rozhodnete budovať tieto siete s Huawei, vlastne vymieňate vlastnú bezpečnosť za nižšiu cenovku.

Veľa sa hovorí o tom, že Huawei do svojich mobilov montuje takzvané zadné vrátka, teda technológiu, ktorá umožní sledovanie bez toho, aby to bolo možné zistiť. Zatiaľ na to ale chýbajú dôkazy, aspoň oficiálne. Vy ste v kyberbezpečnosti radili dvom americkým prezidentom. Viete o nejakých?

Veľká Británia pred dvomi týždňami zverejnila správu, ktorá hovorí o tom, že Huawei technológia bola jedna z najhorších, aké kedy videli. Že nespĺňa akékoľvek západné štandardy.

Že ten softvér za ich technológiami má také množstvo chýb, že je pomerne jednoduché ho zneužiť. Otázka je, či je to úmysel, alebo len nekompetentnosť.

A čo si myslíte vy? Je to úmysel?

Viete, je ľahké schovávať sa za nekompetentnosť, keď máte v skutočnosti nejaký úmysel. Keď sú takí dobrí, a tak úspešne pracovali so západnými technológiami, ktoré ukradli, človek by asi dúfal, že ich vedia takisto inovovať lepším spôsobom ako Západ.

Ale to, že tie technológie zlepšia, vlastne doposiaľ len márne sľubovali. Jediné, čo robia je, že nás len lákajú nižšími cenami.
Súhlasí  ×, gabriel pb


2.
označiť príspevok

Scarllete žena
   16. 5. 2019, 15:10 avatar
Nahrávam vás teraz zapnutým mobilom, som pripojený na wifi sieť tu v Bratislave, takisto na 4G sieť. Akú elektronickú stopu v tejto chvíli zanechávam?

Každý zanecháva nejakú elektronickú stopu. Je možné vypátrať každého telefón a úplne presne zistiť, aký je spôsob vášho života bez ohľadu na to, či ste pripojený cez 5G siete, 4G alebo LTE. Pretože v tomto prípade váš mobil, ktorý voláme geolokačné zariadenie, má vlastnú IP adresu. Geolokačné zariadenie je akékoľvek zariadenie, ktoré sa neustále pripája k vysielaču signálu mobilného operátora.

Takže na jednej strane vám to umožňuje prijímať neustále signál, na druhej strane vás na základe neho viem v reálnom čase vystopovať na úrovni približne jedného metra. Siete 5G, 4G a LTE nemajú nič spoločné s tým, že poznám vašu geolokáciu, teda to, kde sa nachádzate.

Rozdiel pri 5G technológii je však značný. Keď mám prístup k vášmu telefónu cez 5G sieť, mám zároveň prístup aj ku kompletnému toku vašich dát. Teda neviem len to, kde ste a s kým hovoríte, ale mám kompletný prístup k vašim súborom.

Aké metadáta niekto o mne práve v tejto chvíli môže zbierať?

Všetky geolokačné dáta, aké si len predstavíte. Kde práve ste, kam cestujete, čo vyhľadávate na svojom telefóne. Metadáta zbierajú komplet všetky vaše aplikácie, ktoré máte nainštalované na svojom telefóne, alebo na svojich fitness hodinkách. Všetko, čo má vlastnú IP adresu má aj svoje súvisiace metadáta. Potom je len otázka, či tieto aplikácie zbierajú všetko, čo vás len napadne – teda počet krokov, ktoré ste urobili, koľko kalórií ste spálili, aký je váš srdcový tep alebo vaše návyky pri vyhľadávaní cez internet.

Napriek tomu, že nežijeme v Číne alebo v Rusku, ale v západnej demokracii, prečo by ma nemalo trápiť, že niekto zbiera toľko dát o mojom každodennom živote?

Myslím, že každý by sa mal zaujímať o svoje súkromie. Máme to aj vo svojej tradícii, nikoho si nepozveme do svojho domova kým ho nepoznáme a kým u nás nie je vítaný. A v súčasnosti pozývame k sebe domov oveľa neznámejších ľudí a do oveľa intímnejších sfér nášho života, ako sme to robili kedysi.

Pri rozvoji technológií sme celkom nedomysleli to, akú cenu nás to stálo. Dáta, ktoré o nás teraz zbierajú, sú oveľa citlivejšie ako v časoch, keď sme mali na svojich dverách zámky a k nášmu obednému stolu sme si púšťali len niekoho, koho veľmi dobre poznáme a kto je u nás vítaný.

Myslíte, že v tomto sme zašli priďaleko?

Myslím si, že áno. Vpustili sme si do života mnoho technológií, ktorým bežní ľudia celkom nerozumejú a vymenili sme ich za veci, ktoré boli pre nás veľmi cenné a ani sme si neuvedomili, čo všetko sme tým stratili.

Keby som bol expert na kyberbezpečnosť ako vy, mal by som šancu tomuto všetkému zabrániť? Mám v dnešnom svete vôbec šancu nedať nikomu príležitosť, aby som bol elektronicky sledovaný?

Vo svojom telefóne si viete povypínať všetko možné od sledovania vašej polohy až po údaje, ktoré o vás zbierajú. Môžete sa rozhodnúť nebyť na Facebooku alebo na Linkedin, kde vás potom cudzí ľudia nenájdu.

Takže viete nájsť spôsob, ako nepustiť technológie do vášho intímneho života. Lepšie povedané pustiť ich tam až v prípade, že s tým súhlasíte.www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí  ×, gabriel pb


3.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 15:49 avatar
...alebo mať tak "čistý štít", že mi vôbec nebude vadiť, že o mne vedia všetci všetko.


4.
označiť príspevok

Starý chren muž
   16. 5. 2019, 17:08 avatar
Nie len mať čistý štít. Ale to nesmie vadiť ani to, že ti niekto úmyselne ublíži.
Súhlasí -era-


5.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 17:13 avatar
17. Ano. A k tomu mám tú starú průpovídku, ktorú som tu už párkrát uviedol:

-Nič z toho, čo sa mi v živote stalo dobrého, som si nezaslúžil a všetko zlé, čo sa mi v živote stalo, som si plne zaslúžil-

S takým presvedčením sa potom žije úplne parádne
Súhlasí Starý chren


9.
označiť príspevok

Starý chren muž
   16. 5. 2019, 17:26 avatar
Teoreticky s tým súhlasím. Prax už trochu pokrivkáva.


6.
označiť príspevok

Scarletta žena
   16. 5. 2019, 17:17 avatar
3. -era- zlatko sa nemyl, teba nesleduje cez mobil FBI a CIA a ujeteho partofimbecila, ale rozne spoločnosti predávaju tvoje data. akoby si bol nejaky tovar a nie ludska bytost


7.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 17:19 avatar
19. No a čo ked predávajú? No a čo, ked so mnou zaobchádzajú ako s tovarom? Čo akože?


8.
označiť príspevok

Starý chren muž
   16. 5. 2019, 17:22 avatar
Musíš sa brániť, aj keď ti to nevadí. Zo zásady. 


10.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 17:27 avatar
21. Pánbožko na mňa úplne zabudol, keď rozdával ľudom túžbu po finančnom zisku z obchodovania s rozličnými tovarmi a produktami. Ja viem akurát tak rozdávať zadarmo. Ale pozorujem, že okolo mňa je neuveriteľné množstvo ľudí, ktorých okamžite a pri akejkoľvek téme napadá, ako na tom či onom zarobiť nejaké drobné. Čumím jak puk


11.
označiť príspevok

Scarletta žena
   16. 5. 2019, 17:40 avatar
24. -era- ty si z ktorej jaskyne vyliezol , čo trepes od veci. dáta sa daju aj velmi škatedo zneuzivat. a to ani nepišem , tymto vznika delenie ludi , to nie je o tom ze nemáš čo skryvat. v podstate bezny človek ako ty nikoho ani nezaujima. ale zneuzitie informacii moze mat zlé nasledky. načo sa miešate do tém krorym jednoducho nerozumiete


12.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 17:46 avatar
26. No ved mi porozprávaj niečo o tých zlých následkoch, milá moja. Nenechaj ma zomrieť hlúpeho


13.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 17:59 avatar
Nuž keď nič, tak nič


14.
označiť príspevok

Starý chren muž
   16. 5. 2019, 18:00 avatar
Už nevládzeme. Hladní sme.


15.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 18:02 avatar
Tak dáme ešte o víťazný


16.
označiť príspevok

Starý chren muž
   16. 5. 2019, 18:08 avatar
A teraz dáme tajný, kotlíkový.


17.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 5. 2019, 18:24 avatar
Zdraví vás Kaufland, sponzor tohto programu


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 5. 2019, 18:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Scarletta žena
   16. 5. 2019, 20:45 avatar
27. bola som si zabehat, ak mozem
Súhlasí Scarllete


20.
označiť príspevok

Scarletta žena
   16. 5. 2019, 22:44 avatar
44. meaculpa ti rád vyfajči a z vlastnej hlavy si sem nikdy nič nedal, len kopčit z facebooku


21.
označiť príspevok

meaculpa muž
   16. 5. 2019, 22:47 avatar
MIlane len jej zase nenaloz, lebo bude vyplakavat u admina
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:27,  Ešte mi prosím na userovi vo websupport admine povoľ mazanie, lebo mi to nejde ;)
dnes, 16:25,  Ok, idem na to pripraviť script ;)
dnes, 16:25,  zmaž ich
dnes, 15:31,  Počuj, SOM zistil, že v databáze je strašne veľa príspevkov, ktoré nemajú tému, teda sa...
dnes, 14:04,  A ked ti poviem na čo to chcem kúpiť, dáš mi to za 20 eur ?
dnes, 12:33,  Sami si za to môžu, pred týždnom som mu písal, že robia tu istu chybu ako darwinisti,...
dnes, 11:15,  Písal SOM ti na lipke, mrkni ;)
dnes, 11:14,  A načo to chceš kúpiť? Tebe by som to nepredal ani za 10 mega.
dnes, 11:09,  Každá odrobinka sa hodí. Nemysli si, že dostaneš všetko zadarmo.
dnes, 10:41,  Máš 5 mega, a si fakt odkázaný dostať 5000 eur za forum kde je 2 a pol človeka, a ktoré si...
dnes, 09:25,  Pregeneruvávam príspevky, zapisujem tam kategóriu témy, lebo tam chýbalo, takže asi kvôli...
dnes, 09:16,  Neviem, či to suvisi s tým testovaním, ale uplne mi to spomalilo DF inak mi ide všetko...
dnes, 06:51,  To jehovisti nikdy nepochopili. Lebo im to nie je od ich pána Satana dovolené.
dnes, 06:47,  Táraš blbosti. Daj mi na účet 5000€ a fórum budeš mať zadarmo. Ide o princíp. *19
dnes, 06:26,  Testujem nastavenie kategórie ;)
dnes, 06:11,  Shagara, je obrovsky rozdiel medzi Jedným trojjedinnym Bohom a tromi Bohmi*10*10*10*10
dnes, 05:27,  nevieš proste pochopiť, čo je to " neviditelna" cirkev Shagara....ak chceš...
dnes, 05:22,  Tak potom Boh obetoval svoj vytvor, je to tak? Lenže taka obeta nie je spravodliva voči obeti...
dnes, 00:03,  133, ..... ale taká cirkev (neviditeľná) neexistuje. A týmto spôsobom ideš ale proti...
včera, 23:57,  210, ..... Nie! Osobný kontakt je potrebný, a má sa to diať podľa Písma. Myslíš si, že...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Pokiaľ sú v manželskom vzťahu problémy, tak na vine sú obe strany - ako žena, tak aj svokra.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 513 bytes in 0,985 seconds)