Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Buď svetský humanizmus.

48
reakcií
1287
prečítaní
Tému 6. septembra 2011, 08:44 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 04. 2010
19
28. 09. 2016
4
08. 06. 2015
225
06. 12. 2009
7
29. 01. 2014
57
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   6. 9. 2011, 08:44 avatar
Ako svetský humanista sa domnievam, že náboženstvo by malo z politiky zmiznúť a, že vláda by nemala pozerať na náboženstvo ako dobrú vec, alebo niečo, čo je potrebné podporovať. Vidím všetky formy náboženstva ako škodlivé. To je môj politický postoj. Svetský humanizmus je aj o politike, odmietam myšlienku o snahu vytvoriť alternatívne sekulárne náboženstvo, pretože nič dobrého nemožno nájsť v náboženstve. Vidím veci tak, že je nutné odstrániť všetky výsady náboženstva, všade tam, kde ho nachádzame. Povera a iracionálne presvedčenie, nemá právo na osobitnú ochranu.

Preto by sme mali:

- Zrušiť a odstrániť všetky väzby medzi štátom a cirkvou.

- Zrušiť všetky štátom financované "cirkevné školy", pričom by prešli do štátneho vlastníctva a kontroly miestnych úradov, magistrátov, VUCiek, alebo ich odstrániť z verejného sektora.

- Odstrániť charitatívny štatút zo všetkých náboženských organizácií. Charity by sa vzdali svojich odkazov na náboženstvo, stratili by svoju osobitnú právnu ochranu a daňový štatút. Charity by mali ignorovať náboženstvo. Ak organizácia poskytuje podporu iba v mene náboženstva, alebo len prostredníctvom určitého náboženského vyznania, nemali by dostávať charitatívny status.

- Zrušiť výučbu náboženstva a upriamiť sa na etickú výchovu, prípadne ponúknuť voliteľné predmety ako alternatívne voči náboženstvu.

- Nedovoliť žiadnu výučbu zahŕňajúcu informácie iba o jednom náboženstve v akejkoľvek škole, štátnej alebo súkromnej.

- Nedovoliť aby svedomie obmedzovalo sexuálnu výchovu, občiansku výchovu, etiku alebo vyzdvihovanie konkrétnych náboženstiev ako vyučovacie témy na základe náboženského vyznania rodičov.

- Nepožadovať žiadnu výhradu svedomia, ktorá obmedzuje lekárske konanie v zmysle Hyppokratovej prísahy.

- Zakázať v štátnych inštitúciách, školách a štátom financovaných zariadeniach náboženské symboly.

- Zakázať, aby náboženstvo si uzurpovalo právo požadovať, aby jeho veriaci prisahali vernosť k ich náboženským symbolom.

- Zakázať segregácie mužov a žien alebo ukladanie povinností obmedzujúce obliekania. Napr. by mal byť prístup pre nevidiacich s vodiacimi psami a bez nutnosti zobuť svoje topánky, zložiť pokrývky hlavy, alebo hlásať vieru alebo rešpekt k nejakému božstvu.


15.
označiť príspevok

Krištof
   6. 9. 2011, 10:08 avatar
To je len nejaká ideológia, niečo ako bývalá komunistická totalita, ktorá v priebehu niekoľkých rokov zlikvidovala desiatky miliónov ľudí, okrem ďalších problémov. Ľuďom nemožno nasilu brať v spoločnosti prejavy ich duchovných hodnôt. V mene čoho? Názoru, že sme len slepými vesmírnymi silami vyprodukované fyzické objekty bez duše? Že sme len vedľajšie prostriedky na šírenie sebeckých génov? To má byť to racionálne presvedčenie? Potom žiadne "hodnoty" nemajú opodstatnenie. Potom ani tie uvedené požiadavky "svetského humanizmu" nemajú reálne opodstatnenie, sú založené na ničom, na ľubovôli. Ako môže požadovať, aby jednoduchí ľudia, intelektuáli, politici a ďalší prestali uznávať svoje duchovné hodnoty a prestali ich prejavovať v spoločnosti, v ktorej žijú a ktorú tvoria? A v mene čoho? V mene tých ateistických naturalistických ideí? Na základe bezduchého darvinistického systému nieto dôvodu, aby sme aspoň čiastočne uznali tie požiadavky. Napokon, ich by malo zaujímať len to, aby sa "úspešne biologicky množili", žiadne vyššie veci ako napr. kultúra, práva, etika, by ich nemali zaujímať. Tak ako to je, je možný nejaký kompromis?
Súhlasí Petrana


18.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 10:23 avatar
Krištof - kladieš otázky , ale v podstate aj naznačuješ odpovede. Asi to bude tak , že čokoľvek v spoločnosti začneš regulovať , práve to sa stáva pevným bodom za ktorý sa upínajú ľudia pre i proti.


2.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 08:50 avatar
fajer - to je tvoj osobný manifest , alebo si to opísal?


3.
označiť príspevok

fajer
   6. 9. 2011, 09:00 avatar
Zdroj: Dr. Vladimír Šotter, Národný Inštitút Francois Marie Voltaire,ako keby my z duše hovoril...


4.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 09:03 avatar
fajer - aj mne sa to páči , len rozmýšľam nad tým , ako by na to reagovali spoločenské štruktúry.


5.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 09:09 avatar
fajer - každý spoločenský jav musí mať homogéna vo svojej realite , ak si rozumieme potom iste pochopíš , že cesta za tou myšlienkou je ešte dlhá. Spomeň si na spoločenské hnutia v 90-tom roku. Bol to vlastne špek na ktorý ľudia skočili , lebo im ktosi prehovoril z duše. Veď KDH dodnes farizejsky tvrdí že je hnutie , pritom je to politická strana ako vyšitá a ďaleko od ľudí.


28.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:21 avatar
...cesta za touto myšlienkou je prekonaná - viď totalitka.  Som za to, ponechať človeku slobodnú vôľu, hlavne, čo sa týka vierovyznania.


6.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 09:11 avatar
Každé násilné rozhodnutie by narobilo viac škody, ako úžitku. Máme demokratické voľby, kde voliči rozhodujú, aké bude politické rozloženie síl. Kým volia strany, ktoré podporujú cirkev, dovtedy bude ovplyvňovať náboženstvo politiku.


7.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 09:20 avatar
Nadja - prepáč , máš síce pravdu , ale je to zastierajúce v tomto prípade. Ide o to čo považuješ za násilie. Násilie už vzniká v duchovnej sfére , to je moment , keď si človek uvedomí rozpor medzi obrazom sveta ako ho vníma on a ako mu je predkladaný a potom následuje formalizovanie v spoločnosti a normy jej riadenia. A riadenie je násile , jeho zdokonaľovanie je vražda historicky prežitého. Pritom hovoríme o progrese. V prípade retardačných tendencií ide o reakčné javy spôsobujúce rozklad spoločnosti.
Súhlasí Cosmo


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 09:43 avatar
Už Platón tvrdil, že štát by mali riadiť filozofi. ))
Nepovažujem riadenie za formu násilia. Jeho zlepšovanie je cestou k všeobecnej spokojnosti spoločnosti a musí sa opierať aj o skúsenosti z historie. Inak by sme robili neustále tie isté chyby. Mne sa zdá, že sa politici príliš málo poúčajú z chýb minulosti...

Všeobecné idey dobra pozná každý, a rozpor medzi nimi a obrazom sveta, ako ho vníma on, nie je až tak veľmi závislý od jeho svetonázoru, ako od jeho presvedčenia o vlastnej úlohe v živote, od jeho postojov k týmto ideám.


10.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 09:51 avatar
Nadja - ide o to ako si definuješ násilie - to vždy vzniká , keď plávaš inakšie ako ťa unáša prúd. Všeobecne sú dva prvky riadenia a to samotné riadenie a organizovanie. Organizovanie má v sebe aj prvok formalizácie a samozrejme má svoju históriu aj ideu .


13.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 10:04 avatar
Je niečo zlé v tomto štáte, že proti prúdu je nútený plávať práve ten, kto nejedná pod vplyvom vlastných záujmov.


11.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 09:54 avatar
Vies aky je rozdiel medzi politikou a filozofiou Nadja?
Filozofia nehladi na vlastne zaujmy,ale vseobecne, vazi si logiku, cnosti, mudrost.
Politika hladi len na svoje zaujmy, ale nezaujima ju vseobecny prospech, nevazi si logiku, cnosti, ani mudrost.
No najvacsi problem je, ze pri moci je ten, koho vlastnosti si vazia ludia.

Logika hovori, ze prospech vacsiny je podstatnejsia, ako prospech mensiny.
SPOCK
http://www.youtube.com/watch?v=Iu1qa8N2ID0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí havran


12.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 10:00 avatar
však je to láska k múdrosti
Súhlasí Cosmo


16.
označiť príspevok

pepazdepa
   6. 9. 2011, 10:10 avatar
Ze laska k mudrosti ,kapitalizmus nas dohnal k boju o prezitie ...
Súhlasí Cosmo, havran


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 10:07 avatar
Cosmo, prečo však volíme tých, ktorí si nevážia logiku, cnosti, ani mudrosť? Vieš mi toto vysvetliť?


17.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 10:15 avatar
Pretoze ludia si pestuju egoizmus Nadja. Nechapem z akeho dovodu sa im to paci. Ved je to badat aj tu na fore dennodenne. Preco ludi zaujima viac ich chvilkova spokojnost vo forme rehotu nad nejakou hlupostou, miesto toho, aby sa zaujimali o rozklad ich spolocnosti, krajiny? Oni sa ohradzuju, ze napr. ja myslim stale negativisticky, ale prave to ich nekonecne pozitivisticke myslenie toto vsetko zapricinilo. A ja som o to negativnejsi o co su ostatni pozitivnejsi.. Neexistuje tu nejaka rovnovaha. Ludia sa oddavaju len slastiam a radostiam. Staci ti take vysvetlenie Nadka?
Vobec nemaju zaujem o spolocnesky zivot, o riadenie statu.. zaujimaju sa len o seba.


20.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 10:40 avatar
Záujem o riadenie štátu nie je povinný, rozprávame o ľuďoch, ktorí ten záujem majú.
Možno to väzí práve v tom, že záujem o politiku majú hlavne tí, ktorí z nej vedia mať vlastný prospech, a ostatní si hľadia svojej dobre urobenej práce   (česť výnimkám)


22.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 11:08 avatar
Ved budiz Nadka, ale je to to iste, ako ked nemas zaujem o svoj domov len v sirsom zmysle.
Pytala si sa, tak som ti odpovedal, ze sa ti opat odpoved nepaci len potvrdzuje moje slova.


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 11:11 avatar
Veď je jedno, či sa mi páči alebo nie, dôležité je, či je pravdivá ))


24.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 11:16 avatar
Nadja a ty myslis, ze nieje? Z coho plynu problemy nas ludi a sveta, ked nie z nasej nenazranosti= samolubosti?


25.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 11:24 avatar
"Ludia sa oddavaju len slastiam a radostiam."... tak toto určite pravda nie je, ľudia sú nútení venovať sa práci, aby prežili, stretávajú ich každodenné starosti a žialy.
Máš niečo proti radosti?
Ak majú ľudia radosť zo života, je to niečo zlé?


26.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 11:52 avatar
Nemam vobec nic proti radosti, ak ma aj nejake odovodnenie. Vravim o rovnovahe.
Su nuteni venovat sa praci ano, a to je zle, ked su nuteni, pretoze niesu asi riadne motivovani, comu sa tiez necudujem, ked pracuju cely zivot a zivia tym armadu prizivnikov, prito sami len prezivaju, cize maju len velmi malo dovodov pre skutocnu radost. A ked sa vytraca uprimna radost, tak nastupuje ta nasilna, sialena radost vynucovana nezmyselnou zabavou.


27.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:02 avatar
Dôvod pre radosť spočíva v tom, že ovplyvňuje kvalitu nášho života.


40.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 12:51 avatar
Tak potom preco sa ludia nesnazia o realne stastie? Preco utekaju k svojim predstavam a domnienkam, aby ich potesili? Pretoze realita je biedna, ale logicky, ze je biedna, pretoze ludia sa nesnazia prisposobovat realitu svojim predstavam o stasti, ale ostavaju vo svojich pohodlnych domnienkach.
Ked si clovek napr. povie, ze je to dobre a tak to chce boh, tak sa predsa logicky da ocakavat, ze to nestastie polodiace zlo dostava zelenu. Je to utek pred zodpovednostou.
Súhlasí Nadja


41.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:55 avatar
To je jednou z dilém, nad ktorými rozmýšľam - je lepšie byť šťastný s tým, čo mám, alebo snažiť sa zlepšovať to, čo mám - teda byť nespokojný?
Možno sú obidve cesty správne, neviem ))


42.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 13:02 avatar
Teda jedinou nesprávnou cestou je byť nespokojný a nesnažiť sa nič zmeniť  


43.
označiť príspevok

Cosmo
   6. 9. 2011, 13:21 avatar
Lenze je este rozdiel medzi stastim plynucim z iluzie a stastim plynucim z pozitivnej skutocnosti. To prve je sebaklam, ktory registruje nase podvedomie a sposobuje depresie. Preto chodi tolko bohacov k psychologom. Maju z materialneho hladiska vsetko a predsa im nieco podstatne chyba. Opak je u chudoby, ktorej nestastie plynie naopak z materialneho nedostatku a na tom je jasne vidiet cely problem. Ani jedna strana nezije v rovnovahe. Stastie je vysledok idealneho stavu a ako nam vo vsetkom aj priroda ukazuje, tak ideal je vzdy vo vyrovnani protipolov. Teda rovnovaha. Ani sex nas tolko neuspokojuje ak nieje fyzicka aktivita vyrovnavana tou psychickou..teda sex bez lasky nenaplna.


8.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 09:36 avatar
Asi bude zaujímavé otvoriť tému symbiózy cirkvi a strany - je to len zastierka , aby v prípade nepopulárnych krokov strany zostala cirkev čistá a dokonca sa môže i farizejsky dištancovať.


30.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:25 avatar
...s komunistickým stranami, ktoré sa tvária ako socialistické, je to detto.


19.
označiť príspevok

fajer
   6. 9. 2011, 10:27 avatar
Dôležité je si uvedomiť, že viera nie je cnosť, že náboženstvo je nebezpečné a že to nie je niečo, čo naše spoločnosti by mali podporovať. Predstava, že náboženstvo je nesporne dobrá vec by mala byť spochybnená. To nie je dobrá vec. To je nebezpečné. Náboženstvo je príčinou rozdelenia ľudí a živí nenávisť.


21.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 10:41 avatar
Náboženstvo je rovnako nebezpečné, ako ateizmus - ide skôr o schopnosť tolerancie k názorom ostatných ľudí.
Súhlasí havran


29.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:24 avatar
...nemyslím si, že by náboženstvo alebo ateizmus boli nebezpečné pre samotného jednotlivca, spoločenský extrémizmus je nebezpečný!


48.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 13:34 avatar
to sú dve krídla toho istého vtáka 


31.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:26 avatar
Áno, lenže spoločnosť tvoria jednotlivci. ))
Súhlasí Petrana


32.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:28 avatar
...skôr by som bola za to, aby sme zrušili politické strany vôbec! 
Súhlasí havran


33.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:31 avatar
...spoločnosť tvoria jednotlivci...voľme si teda do zastupiteľských orgánov jednotlivcov!


35.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:33 avatar
lenže ako vybrať tých vhodných z toľkého množstva kandidátov?


37.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:38 avatar
...do vrcholovej politiky? V prvom rade odborníkov, ich "dielo" by ich malo propagovať. V rámci miest a obcí je to ľahké. A na internete by boli komplexné životopisy k dispozícii.


39.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:42 avatar
Hmmm... odborník nemusí byť vôbec dobrý politik, inak je tu možnosť aj "úradníckej vlády", ale tá je vždy dočasná...


47.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 13:32 avatar
cesta je funkčné spoločenské hnutia - veď na ne sa nachytali bežný ľudia - teda na formu , podstata bola stranícka.


34.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:32 avatar
Politické, náboženské, spoločenské, lenže... kto potom bude vládnuť?


36.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 9. 2011, 12:35 avatar
...ľudia si budú vládnuť sami, už im nebudú vládnuť skorumpované politické strany. To je cesta ku skutočnej demokracii. Častejšie používať "inštitút" referenda, či už v rámci miest, obcí, krajov alebo celej rep.


38.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 9. 2011, 12:41 avatar
Politické strany by mali spriehľadňovať svoje ciele... ich program je ľahšie zrozumiteľný, neviem si predstaviť, že by si mala spoznať rozdiel v názoroch nejakých 2000 ľudí, aby si si zvolila toho, kto zodpovedá tvojim potrebám a názorom...


44.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 13:23 avatar
Nadja - hrala si už poker s odkrytými kartami?


45.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 13:25 avatar
To sa ale musí zmeniť ústava a ľudia - sebectvo ľudí spočíva v ich očakávaní a viere v svoju jedinečnosť - .... čo keď práve JA?


46.
označiť príspevok

havran
   6. 9. 2011, 13:29 avatar
Petrena - každá vláda má svoju organizáciu moci , ktorá rozhoduje o prioritách a má silu ich presadzovať. Spoločenské hnutie je zatiaľ tou métou o ktorú sa tu pokúšalo , ale samozrejme v dôsledku "spoločenského - nízkeho vedomaia" to nefunguje. Bola to len návnada.


49.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   6. 9. 2011, 15:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:21,  14, .... Fotoon je nerozumnejší ako ktokoľvek iný tu na DF. A nikdy nič nevymyslel a...
dnes, 22:20,  To sa dalo čakať, po tom upršanom týždni a zrazu počasie ako z katalógu . Ja som vyrazil...
dnes, 22:18,  Takže vás prosím o ohľaduplnosť voči nám darebákom na dvoch kolesách. Jazdíme ako...
dnes, 22:17,  A ako potupujem? Vy tu potupujete svedkov Jehovových podla tvojej dedukcie. *21
dnes, 22:17,  Veru dnes bolo na cestách riadne veľa motorkárov, stretol som ich v krátkom úseku na...
dnes, 22:16,  Netrep Lemmy. Už si jak fotón.*21
dnes, 22:16,  Tak neveríme v rovnakého Boha. A píšem len pravdu. Ste oklamaní. To nie je na vašu potupu...
dnes, 22:12,  Ani ja nie som svätý pri jazde na mojom skútriku, občas mu osolím, ale do rizika nejdem,...
dnes, 22:11,  28, .... žiadny "deň nášho pána Ježiša Krista neexistuje v Písme. Ak áno, ukáž...
dnes, 22:08,  Najradšej mám géniov, čo ich volajú darcovia orgánov, sú to hlupáci, čo nevedia...
dnes, 22:04,  Dvaja pri Zvolene, je to aj v :...
dnes, 22:01,  Jaj tak, ja som si aj myslela, že sú jeden a ten istý. ... *19 *19
dnes, 21:57,  A do tretice sa pýtam: Ak apoštol Ján písal o "poslednej hodine",.....o čom to...
dnes, 21:51,  1, .... pápežstvo je presný opak toho, čo chcel Ježiš. Aj preto som napísal daný blog o...
dnes, 21:41,  11, .... presne tak sme sa zjavili ako kresťania v 1 storočí! A od druhého storočia až do...
dnes, 21:35,  Ale nebol by to kvalitný šíriteľ fašizmu.
dnes, 21:26,  Kasafran krízový štáb je známy takže je to nepravda
dnes, 21:26,  Tunajší kverulant s prezývkou lllteómalll sa snaží poškodiť Teómu.
dnes, 21:23,  O mne môžeš povedať, že nie som členom Spoločnosti Prometheus, nakoľko sa tam nachádza...
dnes, 21:22,  Jak myslíš falošná identita? .. už som aj zabudla, že som sa s ním bavila. ..
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena krásna a verná je tak ojedinelý prípad ako
dokonalý preklad poézie. Preklad obvykle nie je pekný, keď je verný, a nie je verný, keď je pekný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(139 932 bytes in 0,272 seconds)