Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Biosféra 2.0

8
reakcií
91
prečítaní
Tému 1. apríla 2020, 06:57 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
25. 03. 2019
9
01. 12. 2019
18
20. 01. 2020
16
23. 01. 2018
8
06. 01. 2011
49
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 06:57 avatar
Sci-fi spisovatelia často píšu príbehy o skupinách ľudí, ktorí žijú v izolovanom priestore a sami produkujú všetko, čo potrebujú pre normálny život. Tento experiment sa však naozaj uskutočnil v reálnom živote. Cieľom bolo zistiť, či by ľudia mohli vytvárať biosféry na iných planétach a žiť v nich. V roku 1991 bola skupina ľudí umiestnená pod izolovanú kupolu. Realita sa však ukázala byť oveľa nepredvídateľnejšia ako fantázia.

V roku 1987, v strede púšte Sonora, v štáte Arizona, sa začal obrovský proces výstavby. O štyri roky neskôr, keď sa stavba skončila, sa na tomto mieste objavili futuristicky vyzerajúce budovy zo skla a kovu. Boli postavené tak, aby sa vzduch nedostal dovnútra ani von z budov. To im umožnilo napodobniť podmienky podobné iným planétam, na ktorých ľudia nemôžu žiť vonku.

Budovy aj projekt – experiment boli nazvané Biosféra 2. Tieto futuristické budovy mali byť po Zemi druhým samoregulačným systémom (planéta samotná je biosféra 1). Tesnosť systému bola tak dobre skonštruovaná, že jeho švy uvoľňovali menej vzduchu ako švy Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Základné systémy boli podzemné. Boli tu rúry s cirkulujúcou vodou na ohrev a pitie a tiež tam boli obrovské „pľúca“, ktoré museli kompenzovať stlačenie a rozšírenie vzduchu, keď sa cez deň “Zem” zahrieva a v noci ochladzuje. Okrem toho, aby sa zabránilo prenikaniu zvonka (okrem slnečného žiarenia), boli všetky budovy izolované špeciálnymi plechmi z hrubého kovu, ktoré vážili okolo 50 ton.

Vnútri bola budova rozdelená do 7 oblastí nazývaných biómy. Každý z nich mal na Zemi rôzne podmienky: dažďový prales, hmlistú púšť, mangrovové mokrade, oceán s koralovým útesom a savanu.Tento experiment zahŕňal aj 2 antropogénne biomy, z ktorých jeden obsahoval ľudské biotopy a druhý poľnohospodársky systém na pestovanie potravín.

26. septembra 1991 vstúpila do dverí Biosféry 2 skupina 4 mužov a 4 žien. Spolu s nimi tam bolo okolo 3000 druhov zvierat a rastlín vrátane stromov a hmyzu. Biosférčania – to bolo pomenovanie účastníkov – si museli zabezpečiť jedlo, preto vysadili ryžu, sladké zemiaky, repu, banány a papáje. Nepoužívali sa žiadne chemické hnojivá, pretože by mohli mať negatívny vplyv na zdravie izolovaných ľudí.

Roy Walford, ktorý bol jedným z účastníkov misie, vytvoril stravu založenú na 83% rastlinách. V tom čase sa snažil predĺžiť životnosť zúčastnených ľudí. Je zaujímavé, že strava, ktorá pozostávala hlavne zo sladkých zemiakov, mala na účastníkov veľmi zvláštny účinok: jedna z nich, Jane Poynter, mala oranžovú pokožku.

A zriedka, asi raz týždenne, jedol tím kuracie mäso alebo ryby. Kurčatá boli chované v poľnohospodárskom bióme a ryby boli chované v morskom bióme. Jane Poynterová si pamätá, že všetci členovia misie olízali všetky taniere, aby nestratili žiadne živiny.

Aj keď počas prvého roku misie sa všetci účastníci sťažovali na hlad a stratili asi 1/6 svojej telesnej hmotnosti, keď sa experiment skončil zistili, že zdravotné ukazovatele všetkých účastníkov sa zlepšili. V druhom roku pod kupolou sa ich váhy ustálili. Okrem toho lekárske testy vykonané mimo Biosféry 2 ukázali, že sa zlepšil metabolizmus každého jednotlivého účastníka.

Je zaujímavé, že takmer 2 roky vegetariánskej stravy zmenili trávenie členov misie. Pretože v strave nemali veľa mäsa, stratili kvasinky, ktoré trávia mäso.

Izolácia však nebola taká zdravá pre zvieratá a rastliny. Väčšina stavovcov odobratých do kupoly zomrela do konca prvého roku experimentu. Naopak, niektorým druhom sa skutočne daril: šváby sa napríklad rozmnožovali veľmi rýchlo a zohrávali úlohu hmyzu, ktorý mal hnojiť rastliny (pretože uhynul hmyz, ktorý mal túto úlohu predtým). Mimochodom, toto sa v skutočnosti v prírode nestane. Okrem toho sa parazity, ktoré neustále ohrozovali plodiny, tiež rýchlo rozmnožovali.

Je zaujímavé, že klíma púštneho biómu vyzerala skôr ako savana, pretože odparujúca sa voda kondenzovala na sklenenej kupole a vracala sa späť ako dážď.

Najväčší problém pre účastníkov (okrem toho, že sa stále cítili hladní), bol nedostatok kyslíka. Za 16 mesiacov hladina kyslíka klesla z 20,9 na 14,5 – to je približne rovnaké množstvo ako vo výške 4000 metrov nad morom. To malo negatívny vplyv na zdravie niektorých účastníkov: unavili sa rýchlejšie a počas spánku mali apnoe. Preto sa manažéri projektu zvonku rozhodli tajne pridať viac kyslíka do kupoly.

Dôvod zníženia hladín kyslíka sa zistil až po ukončení misie. Ukázalo sa, že to bolo kvôli organizmom, ktoré sa množili v pôde. Premenili kyslík na oxid uhličitý, ktorý však tiež zmizol. Plyny reagovali s betónom a vytvorili uhličitan vápenatý, čo bolo dôvodom záhadného „zmiznutia“.

26. septembra 1993 sa dvere kupoly otvorili a účastníci opustili izoláciu. Experiment sa skončil. V tom čase už spoločnosť mala negatívny názor na všetko, čo sa stalo pod kupolou – ľudia si mysleli, že experiment nemá nič spoločné s vedou a skutočnosť, že sa pridal nejaký kyslík, veci nijako nezlepšila. Misia bola považovaná za zlyhanie kvôli problémom s kyslíkom, parazitom a zložitým vzťahom medzi ľuďmi.

Po skončení misie Jane Poynterová povedala: „Prvá vec, ktorá sa stala, keď skončil experiment, bola, že som chcela vidieť všetkých svojich priateľov a rodinu, a tak som bežala a veľmi ich objala. Druhou vecou bolo, že sme mali večierok a mali sme tam kopu ľudí. Nasledujúce ráno som tam prišla a našla obrovskú hromadu odpadu. My sme v Biosfére 2 nemali žiadne odpadky, všetko sme recyklovali. A potom pôjdete do obchodu kúpiť veci a ste úplne prekvapení z toho konzumného života. “

Dnes budovy patria do arizonskej univerzity, ktorá ich používa na vykonávanie rôznych experimentov súvisiacich s biológiou a ekológiou. Okrem toho chodí pod kupolu veľa turistov a okrem iného vidia slová, ktoré napísal jeden z členov misie: „Iba tu sme si konečne uvedomili, ako sme závislí na životnom prostredí. Ak nebudú žiadne stromy, nebudeme mať vzduch, ktorý by sme mohli dýchať, a ak bude voda znečistená, nebudeme mať čo piť. “

www.topdesat.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 4. 2020, 10:29 avatar
BORAT máš dobré mešuge zdroje konspi

www.topdesat.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 10:33 avatar
Ty si taký fotón 2.0

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 06:58 avatar
Dva roky strávené s rovnakou skupinou ľudí však spôsobili aj problémy vo vzťahoch. Už po roku sa začali vyostrovať a z predtým jednoliateho kolektívu sa vytvorili dva nepriateľské tábory.

Pre Waltera však koniec experimentu znamenal začiatok inej, temnej éry. Pred vstupom do Biosféry bol to bol energický muž v dobrej forme a ani zďaleka nevyzeral na svojich 57 rokov. Po dvoch rokoch bolo jeho telo zničené. Možno za to môže nedostatok jedla, možno niečo iné, no na fotografiách má vpadnuté oči a je značne vychudnutý. Z už tak nízkej váhy 65 kilogramov schudol na 54, no najväčšie poškodenie viditeľné nebolo.

Šesť mesiacov po skončení upadol do silnej depresie a začal piť, okrem toho si pri ťažkej práci počas projektu zranil chrbát a spočiatku ledva chodil. Niečo však poškodilo aj jeho mozog. O tri roky neskôr začal zažívať stav akéhosi „zamrznutia“ – prestal chodiť a spadol na zem. Napriek tomu však s nízkokalorickou diétou neprestal. veril totiž, že vďaka nej sa jeho starnutie spomalilo a nie urýchlilo.

Veril, že sa dožije 110 rokov, no fyzicky z neho bola troska. Po desiatich rokoch od ukončenia Biosféry 2 bol pohľad na neho ťažký. Z muža v najlepších rokoch sa stal zhrbený roztrasený starý muž, ktorý ledva chodil bez pomoci iných. Diagnostikovali mu Lou Gehrigovu chorobu, kedy dochádza k dochádza k postupnej svalovej slabosti až atrofii. Ochorenie ho nakoniec stálo život a v roku 2004 vo veku 79 rokov zomrel.

www.interez.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 4. 2020, 07:08 avatar
Ak raz premeníme ľudí na roboty, tak aj "biosféry" budú znášať v pohode.
Inak je to tak, že človek so zemou tvoria celok. Človek patrí k zemi a zem k človeku.


5.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 07:37 avatar
AK a ak raz naozaj premeníme ľudí na roboty, budú to roboty, nie ľudia a to tak isto znamená vymretie tohoto druhu.
Súhlasí -era-


6.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 4. 2020, 07:41 avatar
Áno, tak jest.

Ale nemyslel som tým všetkých ľudí. Niektorí, ktorí zostanú ľuďmi, zachovajú ľudský druh Akurát budú mať problém s biosférami
Súhlasí Boris


7.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 07:51 avatar
Máme tu dostatok príkladov zániku civilizácii. Asi "najkrajší" je ten z Veľkonočného ostrova, ktorý predstavoval takú "uzavretú" biosféru. Tamojšia spoločnosť spotrebovala svoje zdroje pri výstavbe veľkolepých sôch, čo ich však napokon stálo vyčerpanie všetkých dôležitých zdrojov až napokon, nevie sa presne, museli ľudia uniknúť, alebo pomreli pri pokuse o to.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2020, 07:32 avatar
Tento experiment ľudstvu ukázal, že ani z ďaleka nerozumie komplikovanosti vzťahov v prírode.
Experiment sa nezopakoval a zatiaľ ani nieje v pláne ho opakovať. Vede ukázal, že nieje schopná vytvoriť udržateľný systém, ale ukázal aj človeku, že nieje schopný to psychicky zvládnuť.
Nehovoriac o tom, že vybudovanie tak obrovského komplexu na inej plantéte, pre nás prichádza do úvahy iba Mars, by bol zrejme nerealizovateľný, pri čom je zrejmé, že by bolo potrebné vybudovať ešte vačší, pre vačšiu rôznorodosť, aj to nevieme, či by fungovalo.. Nie so súčasnými technológiami a ani nie s technológiami, s ktorými rátame v najbližších 100 rokov. Pri tom sme dohnali náš svet na pokraj udržateľnosti. Už dnes by naša civilizácie neprežila, ak by nepoužívala chémiu v poľnohospodárstve a chove zvierat. Výnosy by boli príliš slabé, pri čom vieme tiež, že časom musíme používať tej chémie stále viac. Mestá, ako aj agrokultúra spôsobuje odvodňovanie pevniny. Mestá vďaka kanalizáciám posielajú kvantá vody do riek a nimi do oceánov, bez našeho pričinenia, by táto voda ostala v kolobehu pevniny. Poľnohospodárstvo polievaním obrovských plôch zase spôsobuje vyparovanie kvánt vody, ktorá potom s vetrom odchádza tiež preč a vačšina opať končí v oceáne.
Práve odvodňovanie je jeden z možných a pravdepodobných dôvodov klimatických zmien, pretože vlaha znamená prirodzený chladiaci systém. Podstatne menej CO2, ktorého humbuk slúži na zarábanie peňazí, vyťahovanie peňazí z vrecák bežnej populácie. Je však ešte mnoho ďalších negatívnych faktorov.
Technokracia a finančný systém sú hlavné činitele ako preľudňovania planéty, tak jej devastácie.
Nech sa na to experti pozerajú akokoľvek, nevidia svetlý koniec pre náš druh, čo bolo pekne znázornené aj vo filmovom stvárnení "Interstelar", ktoré sa snažilo držať čo najviac súčasných vedeckých poznatkov, pri čom konečné riešenie vykreslili ako fantastickú nemožnosť.
Bolo a je mnoho spisovateľov, ktorí tieto skutočnosti pochopili podstatne skôr, metafyzikou, ako k nim prišla veda.
Ako napríkladveľmi známy J.R.R.Tolkien v jeho veľkolepom diele "pán prsteňov" kde zlo stvárnil ako technokraciu milujúcu moc plynúcu z nástrojov a dobro v podobe súžitia s prírodou a jej zákonmi.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:58,  9 ... "A presné poznanie zachraňuje ľudské životy!" - Presne tak - pravá viera je...
dnes, 00:48,  29, .... žiadny "deň nášho pána Ježiša Krista neexistuje v Písme. Ak áno, ukáž...
včera, 23:50,  30, .... áno, ale ten výklad je už trochy problém. Ak ja čítam slová Ježiša, že...
včera, 23:44,  Marcus Revolta ft. John Nett - Je to tvůj boj
včera, 23:41,  keď som hviezda, prečo tu nie sú hviezdičky v smajlíkoch
včera, 23:34,  20, ....majte ma tu radi ,....*03*39
včera, 23:33,  24, ....aj mňa? *02
včera, 23:32,  Elan - Van Goghovo ucho slnko naše
včera, 23:32,  32, .... ďakujem , ..... ale viera sa nedá oddeliť skutkov. Oboje je potrebné! „Je...
včera, 23:25,  29, .... prečo potom Ježiš v 1 storočí nesedel doma a nerobil svoje remeslo, .... a mohol sa...
včera, 23:19,  No, Shagara, máš v tom pravdu, ale kukni aj kontext, ktorý si citovala, či Boh nehovorí...
včera, 23:12,  25, .... Biblia predpovedala, že po smrti apoštolov má prísť to "všeobecné odpadnutie...
včera, 23:11,  No v Písme je všetko presne dané a aj výklad je presne daný, ale ľudia môžu vykladať...
včera, 23:04,  Biblia je ako plastelína - môžeš si z nej postaviť čo chceš. V konečnom dôsledku...
včera, 23:01,  Za Esenca by som ruku do ohňa nedal. *13*13*13*13
včera, 22:59,  Ja napríklad môžem byť vedúcim pracovníkom v akomkoľvek odbore!! Moja kvalifikácia je...
včera, 22:56,  Alebooo Na konci byl zvonec a pohádky je konec. *28 a môžeme ísť spať.
včera, 22:55,  Máš to márne. Tu ti asi nikto nedá za pravdu :)
včera, 22:52,  18, .... Ok, ....ale povedz, ako skončia tí, čo vyučujú ľudské náuky, tradície? Nech...
včera, 22:51,  * lebo nedávajú zauj?mavé info ani v TV o tejto sfére. A to by sme mali byť informovaný...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(78 713 bytes in 0,182 seconds)