Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Biblia je inšpirovaná Bohom alebo človekom?

41
reakcií
1133
prečítaní
Tému 10. júna 2012, 11:04 založil Lea Smeja.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 11:04 avatar
Čo si myslíte?


8.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 12:45 avatar
Ta co s vami? Viete odpovedat alebo nie? Hlavne odpovede ateistov ma zaujimaju. Bola inspirovana Biblia Bohom alebo nebola?


21.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   10. 6. 2012, 22:17 avatar
Lea, prečo tě zajímají odpovědi ateistů? My ateisté se domníváme, že Bůh neexistuje a tedy ani nemohl inspirovat Bibli. Bible je po všech stránkách lidmi vytvořená kniha. To jak vznikala a co přinesla světu je strašně zajímavé. Je to kniha, která měla obrovský vliv na lidské dějiny. Možná dokonce nejvlivnější kniha vůbec. To z ní ale nedělá knihu inspirovanou bohem.


25.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 16:24 avatar
Slavek sami ateisti maju rozne postoje k Bohu,jedni vyslovene popieraju Boha, dalsi nevylucuju existenciu Boha a ini su presvedceni, ze existuje nieco nad nimi... Takze nemozes pisat, ze my ateisti, ked je vas mnoho odnozi a plus kazdy ateista ma iny postoj k Bohu.


26.
označiť príspevok

Vlado muž
   11. 6. 2012, 16:34 avatar
A to máš čo za reč? Najprv nariekaš, či vedia ateisti odpovedať, a keď dostaneš odpoveď, tak fňukáš ako malé decko.

Ja ti môžem rovnako oponovať:

Teisti majú tiež rôzne postoje a názory. Teisti poznajú tisícky bohov. Teisti vyznávajú rôzne kulty a náboženstvá. Niektorí vyslovene veria v boha Ježiša ako osobu z Trojice božskej (spolu s Otcom zakladateľom a Duchom pomocníkom). Niektorí uverili tomu, že Mohamed je jeho prorok. Ďalší nevylučujú, že na svete je množstvo bohov. I bôžikov, a katolíci majú celú armádu svätých.

Tak kto sa má v tom vyznať? Keď každý teista má iný postoj.
Súhlasí Slávek Černý


28.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 16:41 avatar
Vlado citaj text, uvazuj a potom reaguj.


27.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 16:38 avatar
To máš pravdu. Co člověk, to individualita. Ono to nakonec platí i o věřících včetně křesťanů. V podstatě se dá říct, že co věřící, to jiná představa boha. Já sám vidím jako velmi nepravděpodobné, že bůh existuje. Proto zjednodušeně tvrdím, že neexistuje, abych to nemusel pokaždý rozebírat.

Pokud se člověk ale přiřadí nebo je zařazen do škatulky ateista, důvodem většinou je, že v existenci boha nevěří. Na druhou stranu, pokud chceš, tak to ber jako můj osobní názor. Nemám s tím problém.


29.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 16:44 avatar
Ved to je tvoj osobny nazor . Nic ine to nie je. Nie je to to iste ako u veriacich. Ci niekto veri v Boha alebo v Alaha, v Jehovu... to je len ten isty nazov pre Boha. Takze veriaci su jednotni v tom.


32.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 17:03 avatar
Tak to samé to určitě není. To tvoje jsou sice všechno názvy pro Boha, ale každý si pod tím představí něco jiného. Jeden si myslí, že proto aby skončil v nebi, tak se musí 5x denně klanět k Mekce a nepít alkohol. Druhý si myslí, že stačí věřit a chodit do kostela.

Těm tvým příkladům ateistů potom přesněji odpovídají tyto příklady věřících: někteří jsou absolutně přesvědčeni a vědí, že bůh existuje. Druzí mají pochybnosti, ale myslí si, že bůh pravděpodobně existuje. Třetí si nejsou vůbec jisti, ale spíše se přiklánějí k názoru, že existuje.

I mezi věřícími je prostě velká variabilita. A srovnávat nějakého šamana z afriky, který věří na Boha deště se sofistikovaným evangelíkem není vůbec správné. Jsou to dvě naprosto odlišné kategorie. Oba dva jsou ale věřící.


35.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 17:10 avatar
Vidis ako nevies co je viera v Boha.


40.
označiť príspevok

havran
   20. 6. 2012, 06:41 avatar
Lea Smeja - tebe niečo vysvetľovať je ako opisovať slepému od malička paletu farieb - si jednoducho moták poznačený dlhodobým vymývaním mozgu a možno , nebolo čo vymývať , tebe stačí viera a náboženské dogmy , ale aj tak sa dá a dokonca môžeš byť šťastná - viem , že toto ani náhodou nepochopíš , lebo netreba , ty to máš dané a presne vieš čo je doré a čo zlé a že to nevyhovuje všetkým? Kto by sa takým detailom trápil? Rád by som videl tvoju tvár , viem že ľudský záblesk na nej je nahradený božiou bázňou.


11.
označiť príspevok

mather muž
   10. 6. 2012, 12:55 avatar
tuto otazku si dala nascval aby si dokazala ze "ateisti" su neznasanlivi a zli ludia... Na toto sa neda nic len nadavat... si uvedomujes co si napisala vobec? a to fakt som dodnes veril ze jezis je historicka postava... no neni... diky boris... ale fakt uprimne dakujem zasa som o nieco informovanejsi


12.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 12:56 avatar
Vies odpovedat? Alebo len bedakat a stazovat sa?


13.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 12:57 avatar
A este informacia pre teba Boh neexistuje, Jezis neexistoval. Co furt riesis, bud rad, ze neexistuju.


17.
označiť príspevok

mather muž
   10. 6. 2012, 14:50 avatar
hehe Lea si ma urazila :-) ze "bedakas"
Súhlasí Lea Smeja


2.
označiť príspevok

Vlado muž
   10. 6. 2012, 11:05 avatar
V predošlej téme (pred chvíľou) si napísala: Vidím.

Chceš sa nejako dopracovať k výroku "Myslím"?


3.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 11:10 avatar
Ako vzdy mimo temu. A to je to tvoje slovickarenie. Vidis a toto robis skoro vzdy. Skus odpovedat ako skuseny ateista, co precital doma viacero Biblii co mas v kniznici.


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   10. 6. 2012, 11:13 avatar
Ani nie. Pozorujem na tvojich písomných prejavoch zmeny. Chvíľami mám dojem, že začínaš uvažovať. Nuž, a ja ťa povzbudzujem. Nevzdávaj sa. Myslieť je krásny pocit.
Súhlasí mysoulflies


9.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 12:52 avatar
Dakujem si mily.
Súhlasí mysoulflies


10.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 12:52 avatar
Vlado najkrajsi pocit ma ateista, ked si mysli, ze mysli. Casto vsak nejde o myslenie len o pocit. A to je prave to.


5.
označiť príspevok

starec muž
   10. 6. 2012, 11:17 avatar
Ako môže niekto tvrdiť,že existuje jediný boh a nie milión bohov? To ak mi niekto vysvetlí,tak by sa musel poriadne spučiť.Aj samotná biblia bola vytvorená len človekom,lebo je v nej množstvo protikladných tvrdení.Napr.:"Bohovia ste a synovia najvyššieho všetci." Ako môže byť v biblii reč o jedinom bohu a súčasne tvrdiť,že je množstvo bohov? Svedčí to o jej nedokonalosti,čiže že je to ľudské dielo.
Ľudia si na nevysvetliteľné javy vytvoria určitú teóriu,ktorá zodpovedá na najviac otázok.Vytvoria tzv. najdôveryhodnejšiu verziu platnú pre aktuálny stav poznatkov.Aj boh bol vytvorený ako odpoveď na dočasne nevysvetlené otázky,z ktorých už niektoré na úkor starých teórií boli vyjasnené.
Súhlasí mysoulflies


6.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   10. 6. 2012, 11:26 avatar
Boh hromu a blesku u starych slovanov sa volal Parom.
Boh je inspirovany clovekom resp. jeho nevedomostou k nejakemu urcitemu javu, alebo javov.
Biblia je inspirovana bohom, ktory je inspirovany clovekom.
Okrem toho mam silne podozrenie, ze je biblia len padelek starsich nabozenstiev.. Napr. jeden staroegyptsky pribeh nesie skoro na vlas tie iste crty, ako pribeh o jezisovi.. rozdielne su len mena a miesta..

"Logari Pužol - teológ, znalec biblických a egyptských textov o sebe hovorí:

„Mám 62 rokov a narodil som sa v Taradelle (Barcelona). Bol som kňazom, teraz sa zaoberám teológiou a skúmam egyptské zdroje Evanjelií. Pred 23 rokmi som sa oženil s Claude-Brigitte Carcenac a máme spolu dve deti. 20 ročnú Laetitiu, a 14 ročného Joana Tomasa. Som agnostik.“

Logari Pužol tak veľmi miloval Ježiša, že ho táto láska priviedla až do seminára v Vike (Barcelona). Pobudol tam 7 rokov a stal sa kňazom. Musel však o Ježišovi vedieť ešte viac, chcel vedieť všetko, preto odišiel na Štrasburskú univerzitu. Stal sa teológom, 10 rokov študoval biblické a egyptské texty, na Sorbone vyštudoval (ako študent u madam de Cenival) demotické písmo aby mohol čítať texty v origináli. Keď objavil, že evanjelisti kopírovali egyptské texty, bol šokovaný a onemocnel. Stratil vieru, opustil duchovný stav. Oženil sa so svojou spolužiačkou a spoločne napísali knihu Ježiš 3000 rokov pred Kristom. Faraón menom Ježiš: „Skutočne - je to výskum v komparatívnej literatúre...“. A pokračuje: „V Katalánií musí byť vytvorené veľké centrum na štúdium náboženstiev!“

slovakia.humanists.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

ako vidiet, tak tuzba po poznani cloveka od viery oslobodzuje.


7.
označiť príspevok

Malvínka žena
   10. 6. 2012, 12:19 avatar
Lebo čokoľvek bolo napísané nám na poučenie, bolo napísané, aby sme skrze
trpezlivosť a skrze útechu Písem mali nádej“ (Rim 15, 4)


14.
označiť príspevok

salbea žena
   10. 6. 2012, 13:27 avatar
Biblia je uz tolkokrat precitana,ze mi pripomina afirmaciu,ale vytvorenu clovekom,aj ja mam afirmaciu na chudnutie,bo viem,ake ma dosledky na ludsky rozum opakovanie sta kolovratok aj s vystrahami
som tvoj plasticky chirurg a ak neschudnes, prides ku mne na liposukciu a za tvoje prachy sa v drahej restike nazeriem so svojou milovanou zenuskou
kokso jedz,v momente ti prestane chutit a zacnes mat strach,bo poprve liposukcia boli a po druhe svoje prachy predsa nebudes cpat druhym do gagora..a co ak si za tvoje prachy kupi nieco pekne ?!
to iste je to aj s Bibliou,vytvoril ju clovek na to,aby s druhym clovekom manipuloval
Súhlasí mysoulflies, rain...


16.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   10. 6. 2012, 13:28 avatar
Ved nasmeruj svoju odpoved na nejaky prispevok. Alebo oslov niekoho na zaciatku prispevku, inak ti nikto nebude odpovedat. Normalne sa postav a nieci prispevok stlac slovo "reagovat" a potom pis.


15.
označiť príspevok

salbea žena
   10. 6. 2012, 13:27 avatar
prosim si jednotku


18.
označiť príspevok

blueevil
   10. 6. 2012, 15:22 avatar
bibliu a cely ten katechizmus prikazali napisat Bohovia (mimozemštania), to ale v akom stave a prekrucani faktov, kedy sa vraj Ježiš obetoval je nezmysel... Ježiša zabili židia a kôli hanbe sa to bežne hlasa v kostole, čo je určitym spôsobom poškodzujuce. snažim sa to pochopit, ale vo väčšine prikladov ide zasa o podvod a nie o "spasu" alebo cestu. dnes sa jednak krestanstvo vôbec nevyvija
http://www.youtube.com/watch?v=93Q4_tIsdTk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Style


19.
označiť príspevok

nabzlo muž
   10. 6. 2012, 16:23 avatar
boha stvoril človek a tiež napísal tú zlú knihu,....


20.
označiť príspevok

red rose žena
   10. 6. 2012, 22:12 avatar
V 1. storočí po kristovi priniesli do Egypta putovný kazatelia revolučné duchovné bohatstvo.Hlásali jedného Boha,ktorý dal svojho syna ,namiesto ľudských /milion .../ obetí.To bolo diametrálne odlišné od vládnucej kultúry,už poznačenej pádom Sparty ktorá tam zaviedla mince a otroctvo. Teraz boli pod nátlakom Ríma. Mnohí ľudia našli v tomto posolstve to čo hľadali a stali sa kresťanmi.Navzdory silnému prenasledovaniu Rímskou veľmocou vznikla koptská cirkev. V 7. storočí prenikli do údolia Nílu Arabi. Kresťanstvo sa medzičasom stalo len povrchným ,živá viera sa scvrkla len na vonkajšiu formu.Tak padla táto zem Islamu dom lona ako zrelé ovocie.
PONÚKA SA OTÁZKA,TIEŽ TAKTO ĽAHKO VSTÚPIME DO HORŠIEHO NÁBOŽENSTVA AKO TU V EUROPE MÁME?


22.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 00:39 avatar
Co to znamena, ze je bible inspirovana bohem? Skutecne me to zajima. dovedu si predstavit dilo inspirovane clovekem: milujem krasnu zenu, tak jí nebo o ní napíšu báseň. ta je potom inspirovana clovekem - tou zenou.
Kdyz je bible inspirovana bohem, znamena to, ze ji napsali lide na zaklade svych zkusenosti s bohem? potom bych to mozna i chapal. nakone i dnesni lide se domnivaji ze maji zkusenosti s bohem.

v obou dvou pripadech je ale bible zcela lidsky vytvor. nebo je tto myslene jinak? jak?


24.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 16:21 avatar
Nie som si celkom ista. Jedni to chapu ako, ze zapisoval clovek, ale hovoril k nemu Boh. Druhi to chapu, ze vytvoril a zapisal clovek z ucty k Bohu, zivotu a prirode. Mozno su ini co to mozu chapat aj inak. Kazdopadne Biblia je kniha, ktora nema konkurenciu uz cele starocia a ako som hovorila, skoro kazdy kto vie citat a vie o nej cita ju. Ci uz su to priaznivci alebo oponenti, kazdeho oslovi podla toho, aky je ten clovek sam.


30.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 16:51 avatar
Víš, myslím že o tom, že Bible je vlivná kniha, asi není sporu. Na druhou stranu její literární kvality těžko hodnotit, když je to v podstatě slepenec 50 jiných knih sepsaných během cca 1000 let. Různé styly, různé literární útvary, různé záměry. Je asi přirozené, že každého oslovuje něco jiného.

Pokud bychom bychom se přiklonili k tvé první interpretaci : hovořil Bůh, potom mi to přijde jako nesmysl. Vem si třeba Pavlovy epištoly, které jsou velmi často detailními organizačními pokyny a Pavel tam jednoznačně rozlišuje, co říkal Pán a co tvrdí on. Také pozdravuje konkrétní lidi (konec listu římanům) apod.

Pokud to chápeme tak, že to ti lidé sepsali z úcty k Bohu, životu a přírodě, potom s tím nemám nějaký zásadní problém, ale spíš si myslím, že potom bychom jako o Bohem inspirovaných mohli mluvit i o tisícovkách jiných knih.


31.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 16:55 avatar
Iste. To co sa tebe vidi ako nezmysel, este nezmysel nemusi byt. Nevyberaj z tej zlepeneckej Biblie to co sa ti momentalne hodi do kramku, dobre? Argumentuj mi ateistickymi knihami a argumentami.


33.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 17:06 avatar
Lea, my žádné svaté knihy nemáme. Argumenty jejich autorů mají jen takovou váhu, jakou si získají a principiálně stejnou jako argumenty moje vlastní. Nemám tu potřebu citovat nějaké ateistické autory. Sám je dnes skoro nečtu.

Proč se mi to jeví jako nepravděpodobné jsem ti napsal a zdůvodnil. Bavíme se o Bibli a chtěla jsi znát názor ateistů. Tu ho máš včetně podpůrných argumentů.


36.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   11. 6. 2012, 17:15 avatar
Slavku to co za nezmysel si napisal? Jasne ved ani veriaci nemaju pre svoju vieru ateisticke knihy, ale tzv. svate. Je vrcholne smiesne a trapne, ked ateista, chce argumentovat Bibliou, je to znak pochabelstva. Biblia je pre veriacich a nie pre ateistov. Citat z Biblie ma vahu a vyznam, len ako ho pouzije veriaci. Mal by si studovat knihy napisane pre ateistov, ateistickymi autoritami.


37.
označiť príspevok

Slávek Černý muž
   11. 6. 2012, 23:25 avatar
Lea, ty jsi fakt magor:-) Zalozis tema o bibli a polozis otazku ateistom. potom sa divis, ze ateiste ti pisou prispevky o bibli.

Pokud chces nejake citaty ateistickych autorit, tak to nemuzu moc slouzit. vetsinou ctu odborne knihy, kde ani nevim, jestli je autor verici krestan, zid nebo ateista. treba nedavno jsem cetl skvelou knihu od pana Finkelsteina, ktery vede od roku 1992 vykopavky v biblickem Megidu. pise o tom, jak vznikal pentateuch a jak odpovidaji informace v nem obsazene historii a vykopavkam. skutecne me nikdy nenapadlo se zajimat, jestli je ten clovek verici.

Nebo ted ctu knihu o lidskem mysleni od jednoho nositele nobelovy ceny a zase netusim, jak je na tom s virou. takze sorry, ale uz ti tu nic nenapisu, kdyz o me prispevky neni zajem. ty podle tveho gusta asi neumim.
Súhlasí Vlado


23.
označiť príspevok

dorota
   11. 6. 2012, 12:39 avatar
biblia je inspirovana vierou v boha .
Súhlasí Slávek Černý


34.
označiť príspevok

viluette muž
   11. 6. 2012, 17:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

gabor muž
   20. 6. 2012, 00:19 avatar
Mili citatelia ci uz bola inspirivana clovekom cez bozieho ducha alebo nie podstatne je ze ak verime ze pan jezis bol syn bozi a ze zostupil nielen dat zivot za hriesnikov ale ukazat boziu lasku a pravu vieru.Jeden Pan,jedna viera,a jeden krst, my krestania sme zisli tejto cesty a budeme kricat Pane Pane a on odpovie ne kazdy vojde do nebeskeho kralovsta kto mi hovori pane ale kto kona volu mojho otca.Kazdi dostava nejaky dar od ducha sveteho.Ale len jedna cesta vedie k panovi po ktorej nas vedie duch svety a misme zisli s tejto cesty krestania.EVANJELIKY-KATOLICI-PRAVOSLAVNY-JEHOVY a dalsie ine(urcite sa navzajom maju velmi radi).
Súhlasí veriaci, bázeň


39.
označiť príspevok

veriaci muž
   20. 6. 2012, 01:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

havran
   20. 6. 2012, 07:16 avatar
- .... že by budúci Kristus pán? A prišiel aj snovou Bibliou? Podľa tej 2000 - ročnej sa prelievala krv a pot v mene Pána , chcelo by to poopraviť.....


42.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   20. 6. 2012, 09:15 avatar
Drahy Gabor je pekne, ze si vistudoval theologiu ako pises vo svojom profile. Ja to mam horsie, ja som prevteleny Voltaire.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:28,  Roxorový king. Môže tak akurát s pilníkom brúsiť roxorovú tyč na mrežiach v Leopoldove.
dnes, 07:27,  Dúfajme, že spoločnosť už nebude obťažovať svojimi exkrementmi.
dnes, 07:25,  Áno, hneď po tomto fiktívnom videu, hoaxe, sa spustilo video so zločincom Martinom Daňom,...
dnes, 04:10,  kontrafakt - Pockaj tam na nas hore
dnes, 02:32,  https://youtu.be/s9ILUiyvHyo Shri Mataji Nirmala Devi
dnes, 02:31,  to je loz ja vam to poviem 5. maja 1970 SHRI MATAJI NIRMALA DEVI matka o ktorej hovoril jezis ze...
dnes, 02:08,  SUPER PESNICKA DAJTE ODBER A LIKE Se?orita slovensky klklklklklklklkllklklklklkllklklklklkk
dnes, 02:08,  Skutok sa stal dokazy su jasne a nevyvratitelne pachatel bude tak ako kazdy obcan cestne a...
dnes, 01:58,  Proste vsetko niekdezacina a niekde konci a vase bezbrehe rozkradacky mojej vlasti koncia...
dnes, 01:46,  cele roky kazdy den aby sme riesili len vase kauzy tak na to hned zabudnite v NRSR nebude nikto...
dnes, 01:46,  Už toľko netrep osmijamko náš....zabrusil si kdesi do politiky ako taký nevyzretý...
dnes, 01:39,  aktualny dlh statu 1.645 648 515 EUR 8273 na obcana https://cenastatu.sme.sk/
dnes, 01:27,  tiež dobrý príspevok.....kntsz , ak sa smiem opýtať.....ty si čo vlastne....citis sa ako...
dnes, 01:24,  scarlet ako vždy nesklamala.....tvoje rozlišenie je neuveriťeľné
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=ShA1yC4HkNI
dnes, 00:30,  Ja som Žákovic nie Žákovič
dnes, 00:05,  asta la vista baby
včera, 23:58,  Prečo nepíšeš po slovensky ??? " diamantové paláca," chceš ma zase vytočiť do...
včera, 23:57,  starosta pôjde do diamantové paláca, lebo starostlivo všetkým starostoval, môžte ho...
včera, 23:54,  Kráľovi Žákovičovi ? *44*44*44
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(124 370 bytes in 0,668 seconds)