hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Bhagavad Gítá - spev vznešeného, časť 3.

príspevkov
53
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 20.4.2011 16:38
posledná zmena 27.4.2011 16:02
1
20.04.2011, 16:38
...Hinduizmus vychádza z dualizmu, z uctievania Boha, ktorý má formu, k Bohu bez formy. To je jeho cieľ. Cesta od osobného Boha cez osobný vzťah ku konkrétnej forme božstva, k uctievaniu neosobnému, kde je cítiť Boha všade a vo všetkom. Gíta hovorí o štyroch cestách - jógach - zjednocovania, splynutia s Brahmanom.

Sebou v Sebe Seba - najvyššieho Átmana
ma postihujú niektorí pomocou meditácií
iní úsilím poznania - samkhja jógou
iní úsilím činnosti - karma jógou

Sú aj takí, ktorí toto nevedia,
preto uctievajú tak, ako od druhých počuli
a svojim upriamením k počutému
vskutku aj oni smrť prekonávajú.

Gňána jóga je cesta poznania Pravdy, Vesmírnej podstaty a seba poznania.
Radža jóga je cesta vnútorného zamyslenia sa, meditácie. Kontrolou dýchania sa jogín upriamuje na čisté vedomie Ja, nevníma telo a tak dosahuje plnú kontrolu svojej mysle.
Karma Jóga je cesta práce a činnosti, nesmierne dôležitá cesta pre každého, lebo všetci musíme pracovať. Práca pre dobro iných je však najzáslužnejšia.
Bhakti jóga je cesta oddanosti, harmonického súzvuku a lásky. Vyznávači Bhakti jógi Brahmana vnímajú ako Svetlo a lásku.

Nebytie nejestvuje
a bytie nikdy neprestane jestvovať
Skutočnú podstatu týchto dvoch javov
postihli proroci, poznajúci Pravdu

...Láska a úcta k životu a ku všetkým živým bytostiam prináša videnie Boha v jeho transcendentálnej podobe. Videnie Boha je dané blahovôľou Boha, ale blahovôľa Boha je odmena Boha za lásku človeka. Nie je to žiadny zázrak, len prejav nenarušiteľného vesmírneho zákona, magnetu, čiže zákona spätnej väzby: Miluj život a budeš Bohom milovaný.

zdroj: Phdr. Alena Adámková, Csc. - Bhagavad Gítá - Spev vznešeného
vysvetlivky:
Átman - božská podstata, najvyššie Ja, čisté vedomie, jednotný princíp bytia
Brahman - Absolútno, universálny princíp bytia tvoriaci vesmír a sebou ho presycujúci, realita, ktorá je zdrojom, miestom jestvovania i miestom zániku prejaveného vesmíru, večný Duch - Boh
👍: ranexil
none
2
20.04.2011, 16:52
Hinduizmus vychádza z dualizmu, z uctievania Boha...

Najhoršie, čo môže postihnúť nejaké náboženstvo, je, ak ho napadne kresťanská pleseň.

To je hrozné, čítať niečo o hinduizme, kde text znie tak monoteisticky. Tam sú božstvá, bohovia, a dajme tomu, pokojne nech si píšu aj Bohovia s veľkým B.

Hinduizmus je jedno z najstarších náboženstiev na svete. Je to hybridný celok, kde vzájomne popri sebe stoja rôzne názory, často i protichodné, preto väčšinou, ak sa niekto pokúša definovať tento nemonolitický hybrid, so svojím "západným myslením" sa dopúšťa iba chýb.

A Petrana, toto, čo si sem skopírovala, práve je postihnutý text napadnutý tou plesňou "západného myslenia", kde text v celku vyznieva silne monoteisticky. Nepáčia sa mi tie kresťanské plesne v hinduizme.
none
43

2. 20.04.2011, 16:52

Hinduizmus vychádza z dualizmu, z uctievania Boha...

Najhoršie, čo môže postihnúť nejaké náboženstvo, je, ak ho napadne kresťanská pleseň.

To je hrozné, čítať niečo o hinduizme, kde text znie tak monoteisticky. Tam sú božstvá, bohovia, a dajme tomu, pokojne nech si píšu aj Bohovia s veľkým B.

Hinduizmus je jedno z najstarších náboženstiev na svete. Je to hybridný celok, kde vzájomne popri sebe stoja rôzne názory, často i protichodné, preto väčšinou, ak sa niekto pokúša...

21.04.2011, 17:21
...ja som jediným slovkom kresťanstvo nespomenula. Tá pleseň o ktorej hovoríš, sú tvoje predsudky. A okrem iného: kresťania síce vyznávajú jediného Boha, ale spolu s ním tri božské osoby v ňom. Toto v podstate celé písala akademička - na slovo vzatá odborníčka, vedkyňa - indologička, ktorá roky študovala hinduizmus v Indii, teda priamo u prameňa. Mňa to veľmi zaujalo, to je fakt, ale z hľadiska holografickej paradigmy.
none
45

43. 21.04.2011, 17:21

...ja som jediným slovkom kresťanstvo nespomenula. Tá pleseň o ktorej hovoríš, sú tvoje predsudky. A okrem iného: kresťania síce vyznávajú jediného Boha, ale spolu s ním tri božské osoby v ňom. Toto v podstate celé písala akademička - na slovo vzatá odborníčka, vedkyňa - indologička, ktorá roky študovala hinduizmus v Indii, teda priamo u prameňa. Mňa to veľmi zaujalo, to je fakt, ale z hľadiska holografickej paradigmy.

21.04.2011, 17:26
Ja teraz pre zmenu súhlasím s Vladom. Ona rozpráva o jedinom Bohu navzdory polyteizmu. Je poznačená svojím európskym zmýšľaním.
none
46

45. 21.04.2011, 17:26

Ja teraz pre zmenu súhlasím s Vladom. Ona rozpráva o jedinom Bohu navzdory polyteizmu. Je poznačená svojím európskym zmýšľaním.

21.04.2011, 17:42
...všetci sme poznačení svojom zmýšľaním, s tým nič nenarobíš.
none
48

43. 21.04.2011, 17:21

...ja som jediným slovkom kresťanstvo nespomenula. Tá pleseň o ktorej hovoríš, sú tvoje predsudky. A okrem iného: kresťania síce vyznávajú jediného Boha, ale spolu s ním tri božské osoby v ňom. Toto v podstate celé písala akademička - na slovo vzatá odborníčka, vedkyňa - indologička, ktorá roky študovala hinduizmus v Indii, teda priamo u prameňa. Mňa to veľmi zaujalo, to je fakt, ale z hľadiska holografickej paradigmy.

21.04.2011, 17:45
Holo-grafickú - hmm..., tie prská vytŕčaš len čiastočne.
none
49

48. ruwolf 21.04.2011, 17:45

Holo-grafickú - hmm..., tie prská vytŕčaš len čiastočne.

21.04.2011, 17:53
...na starú babu už nikto nie je zvedavý!
none
50

49. 21.04.2011, 17:53

...na starú babu už nikto nie je zvedavý!

21.04.2011, 18:02
Hmm... odkaz
none
51

50. ruwolf 21.04.2011, 18:02

Hmm... http://www.diskusneforum.sk/tema/stare-a-mlade-casy?#post2

21.04.2011, 18:06
...naša Arašidka už má určite vajcia pripravené, navarené, napečené a skrátka porobené... Bežím ju dohoniť.
none
3
20.04.2011, 16:55
Napríklad toto už neznie monoteisticky:

Niektoré skupiny kladú väčší dôraz na iných Bohov ako Párvatí (Božia Matka), Skanda alebo aj Súrja; títo iní Bohovia môžu byť nasledovníkmi chápaní ako Absolútni. Trimúrti je v šaktizme najcennejší drahokam na nebeskej korune Durgy, Vládkyne a Stvoriteľky všetkého.
none
47

3. 20.04.2011, 16:55

Napríklad toto už neznie monoteisticky:

Niektoré skupiny kladú väčší dôraz na iných Bohov ako Párvatí (Božia Matka), Skanda alebo aj Súrja; títo iní Bohovia môžu byť nasledovníkmi chápaní ako Absolútni. Trimúrti je v šaktizme najcennejší drahokam na nebeskej korune Durgy, Vládkyne a Stvoriteľky všetkého.

21.04.2011, 17:43
...nejde o pojmy, ide o Jedinú Podstatu.
none
4
20.04.2011, 17:17
No neviem ako hinduizmus, ale knihy véd smeruju prave k uctievaniu osobneho a nie neosobneho. MAjavadska skola, vedie k neosobnemu, buddhizmus atd tiez. ,ale knihy nie.
none
5
20.04.2011, 17:35
ja uz sakra nechcem patrit sta vyvolena ziadnemu nabozenstvu,uz nechcem byt sikanovana akymsi sustavnym spajanim pravdy s niektorou tu deklarovanou vierou a uz vobec nechcem patrit dospelemu muzovi len preto,aby som si v sebe mohla odobrit myslienku,ze som niekym tu milovana docasne,pokial ho to neprejde a kazdodennym prekonavanim cohosi dokazovat,ze som pre neho ta prava
nepravdepodobne je,ze dokaze si clovek podmanit celu tuto galaxiu tak,ako si podmanil Zem a tak nie je ani mozne uz,aby si ma niekto podmanil cimkolvek,ani hypnozou a ani nicim inym a ja len ,ze cielom toho nad,ktoreho tu volate v tejto teme Atman,je ostat urcite aj na strane cloveka ,ale nekonfrontovat sa s jeho zakonmi akehosi vykupenia Sa pomocou lasky..ee o to ja osobne uz nemam zaujem,bo ja patrim uz len tomu nad a celej Mliecnej drahe,nie patrim celemu vesmiru
o milujem konecne v tejto forme slobodu
none
6
20.04.2011, 18:57
Albert Einstein: " Keď čítam Bhavagavadgítu , jediné , čo mi prichádza na myseľ je, ako Boh stvoril Vesmír. Všetko ostatné sa mi zdá byť malicherné.
👍: ranexil
none
7
20.04.2011, 23:31
kedysi som sa na chvilu zaujimala o hindu, ale prilis ma neoslovil, polyteisticky pristup nesie v sebe viac chaos ako cloveka priblizuje k poznaniu,
ono vyklady z ved su sice zaujimave, ale nic nove co by sa nemihlo aj v inych uceniach/smeroch, v tomto je kabala aspon originalna (ked nic ine)
none
12

7. 20.04.2011, 23:31

kedysi som sa na chvilu zaujimala o hindu, ale prilis ma neoslovil, polyteisticky pristup nesie v sebe viac chaos ako cloveka priblizuje k poznaniu,
ono vyklady z ved su sice zaujimave, ale nic nove co by sa nemihlo aj v inych uceniach/smeroch, v tomto je kabala aspon originalna (ked nic ine)

20.04.2011, 23:57
Vyslovene sa vie, ze slovne hracickovanie a ciselne hracickovanie cloveka ohranicuje
none
32

7. 20.04.2011, 23:31

kedysi som sa na chvilu zaujimala o hindu, ale prilis ma neoslovil, polyteisticky pristup nesie v sebe viac chaos ako cloveka priblizuje k poznaniu,
ono vyklady z ved su sice zaujimave, ale nic nove co by sa nemihlo aj v inych uceniach/smeroch, v tomto je kabala aspon originalna (ked nic ine)

21.04.2011, 07:44
Scarlet - 7/ vidíš i ten Einstein sa veľa neposunul.
none
8
20.04.2011, 23:38
Ale blbost, ej to najlahsi a najprehladnejsi system. Tri kvality ovladajuce svet a majuce vladnuce bozstva, ktore sa vzajomne pretekaju o nadvladu nad svetom. A este dalsí aspekt stojaci and nimi tromi, ale ten sa velmi nepsomína- Krisna.
Potom demoni , polobohovia a clovek-ktorý je niekde medzi obomi. Demoni sa odlisuju v pristupe k Bohu od polobohov. Polobohovia sa topia v rpiazni, ale nie su imunni voci vplyvu nizsích sil.
none
9

8. ranexil 20.04.2011, 23:38

Ale blbost, ej to najlahsi a najprehladnejsi system. Tri kvality ovladajuce svet a majuce vladnuce bozstva, ktore sa vzajomne pretekaju o nadvladu nad svetom. A este dalsí aspekt stojaci and nimi tromi, ale ten sa velmi nepsomína- Krisna.
Potom demoni , polobohovia a clovek-ktorý je niekde medzi obomi. Demoni sa odlisuju v pristupe k Bohu od polobohov. Polobohovia sa topia v rpiazni, ale nie su imunni voci vplyvu nizsích sil.

20.04.2011, 23:48
nejde o to ze to nechapem, ale ze mi nereze
none
10

9. 20.04.2011, 23:48

nejde o to ze to nechapem, ale ze mi nereze

20.04.2011, 23:51
Hlavne ze M teoria prakticky parafrazuje ich poznanie a zacalis tym pri superstrunach, ktore projektuju hmotu. Projektuju, tak ako to tvrdia prave oni vo vedach. Takze osobne si myslím, ze ich poznanie stojí zato, zaobera sa zakladom.
none
15

10. ranexil 20.04.2011, 23:51

Hlavne ze M teoria prakticky parafrazuje ich poznanie a zacalis tym pri superstrunach, ktore projektuju hmotu. Projektuju, tak ako to tvrdia prave oni vo vedach. Takze osobne si myslím, ze ich poznanie stojí zato, zaobera sa zakladom.

21.04.2011, 00:17
ich "poznanie, lol najhlavnejsie ze joga nema ani povod v hinduizme
none
16

15. 21.04.2011, 00:17

ich "poznanie, lol najhlavnejsie ze joga nema ani povod v hinduizme

21.04.2011, 00:45
hinduizmus je v podstate novodobe nabozenstvo. Kde ma joga povod , pouc ma prosím.
none
17

16. ranexil 21.04.2011, 00:45

hinduizmus je v podstate novodobe nabozenstvo. Kde ma joga povod , pouc ma prosím.

21.04.2011, 00:51
Scarleta nebudem tu cakat do rana..kde ma joga povod?
none
19

17. ranexil 21.04.2011, 00:51

Scarleta nebudem tu cakat do rana..kde ma joga povod?

21.04.2011, 00:54
..nevie...vie len kvakat.
none
18

16. ranexil 21.04.2011, 00:45

hinduizmus je v podstate novodobe nabozenstvo. Kde ma joga povod , pouc ma prosím.

21.04.2011, 00:54
tak do hlbky sa mi nechcelo, v inej indickej tradicii, v budhizme myslim
none
20

18. 21.04.2011, 00:54

tak do hlbky sa mi nechcelo, v inej indickej tradicii, v budhizme myslim

21.04.2011, 00:55
a nemyl si ma so sebou, okrem toho ze nie som povinna sa hlasit
none
21

18. 21.04.2011, 00:54

tak do hlbky sa mi nechcelo, v inej indickej tradicii, v budhizme myslim

21.04.2011, 00:57
sankhja, joga, ano budhizmus
none
22

18. 21.04.2011, 00:54

tak do hlbky sa mi nechcelo, v inej indickej tradicii, v budhizme myslim

21.04.2011, 00:59
boze ty si ale trapka. Joga sa spomina bhagavadgite, knihe co tu bola pred buddhom a nielen tam.Joga nie su cviky , je to sposob ako vytvorit spojenie s najvyssim , moze to byt aj mentalne. Joga mysli. Buddhizmus je len novotvar , ktroý bol prineseny neviem az kolkym v poradi avatarom, tusim desiatym, a dokonca v jednej z knih to Siva spomina, ze vezme na seba pritazlivy odev Boddhy, aby znizil v kalijuge zabijanie zvierat...hlavny motív bol teda uplne inde..¨
Nedavas volaco do nosa?
none
31

22. ranexil 21.04.2011, 00:59

boze ty si ale trapka. Joga sa spomina bhagavadgite, knihe co tu bola pred buddhom a nielen tam.Joga nie su cviky , je to sposob ako vytvorit spojenie s najvyssim , moze to byt aj mentalne. Joga mysli. Buddhizmus je len novotvar , ktroý bol prineseny neviem az kolkym v poradi avatarom, tusim desiatym, a dokonca v jednej z knih to Siva spomina, ze vezme na seba pritazlivy odev Boddhy, aby znizil v kalijuge zabijanie zvierat...hlavny motív bol teda uplne inde..¨
Nedavas volaco do nosa?

21.04.2011, 07:00
22/ Debilko aby som ti ja nieco nedal do nosa...vlastne niecim. Si zakomplexovany dement, ktory sa stratil v svojej fantazii a nevie co uz realita a co fikcia. Opytaj sa radsej toho svojho sivu, ci ti nahodou nesive, lol
none
33

31. 21.04.2011, 07:00

22/ Debilko aby som ti ja nieco nedal do nosa...vlastne niecim. Si zakomplexovany dement, ktory sa stratil v svojej fantazii a nevie co uz realita a co fikcia. Opytaj sa radsej toho svojho sivu, ci ti nahodou nesive, lol

21.04.2011, 08:29
Ty uz prestan brechat jak jej strazny pes a vyjadri sa k veci, k sporu, takticky mlcis, lebo pravdu nemala.
none
34

33. ranexil 21.04.2011, 08:29

Ty uz prestan brechat jak jej strazny pes a vyjadri sa k veci, k sporu, takticky mlcis, lebo pravdu nemala.

21.04.2011, 08:33
Nauc sa chovat, ty pako.
none
35

34. 21.04.2011, 08:33

Nauc sa chovat, ty pako.

21.04.2011, 08:36
A v com? ze som sa jej spytal nato ci nedala nieco do nosa? to bol obycajny vtip. A pako budes nakoniec ty.
none
36

35. ranexil 21.04.2011, 08:36

A v com? ze som sa jej spytal nato ci nedala nieco do nosa? to bol obycajny vtip. A pako budes nakoniec ty.

21.04.2011, 08:37
Beries diskusie prílis osobne
none
37

36. ranexil 21.04.2011, 08:37

Beries diskusie prílis osobne

21.04.2011, 08:41
Ty sa beries osobne. Vedomosti mas a pritom si vymlety. Nevies ich pouzit, nevies najst v nich zmysel a pravdu. ***lo ti z nich.
none
38

37. 21.04.2011, 08:41

Ty sa beries osobne. Vedomosti mas a pritom si vymlety. Nevies ich pouzit, nevies najst v nich zmysel a pravdu. ***lo ti z nich.

21.04.2011, 08:53
Roman , ne***lo, ver tomu. To vsetko co mam z kníh nezodpoveda, tomu, ako to v praxi beži, ako su usporiadnae sily a ich vzajomne posobenia. Prílis vela ludi veci prepisuje a zanasa svoje osobne pohlady na vec a pritom nie su schopní sa odputat, cím stracaju nadhlad. V niektorých momentoch som tomuto podlahol aj ja. Ale ako hovorím pramení to z realnych skuseností. Pokial som len veci cital bez osobneho angazovania sa v tom, tak som bol milý jak sama svatost. Lenze ked sa vystavis energiam, ktoré su nizke, tak nejde sa nepospinit v prenesenom zmysle slova a potom chvilu trva pokial sa znovu stabilizujes. Ak zotrvavas len v pozícii nie priamo angazovaneho, tak síce zostanes v pohode, ale pravda ti unikne, kedze bez osobnej skusenosti je to len fikcia v tvojej hlave.
none
39

38. ranexil 21.04.2011, 08:53

Roman , ne***lo, ver tomu. To vsetko co mam z kníh nezodpoveda, tomu, ako to v praxi beži, ako su usporiadnae sily a ich vzajomne posobenia. Prílis vela ludi veci prepisuje a zanasa svoje osobne pohlady na vec a pritom nie su schopní sa odputat, cím stracaju nadhlad. V niektorých momentoch som tomuto podlahol aj ja. Ale ako hovorím pramení to z realnych skuseností. Pokial som len veci cital bez osobneho angazovania sa v tom, tak som bol milý jak sama svatost. Lenze ked sa vystavis energiam, kto...

21.04.2011, 09:09
Podobne je to s tou pravdou , ako keby som ja siel písat o hokeji a mudroval o tom, pricom by som si nikdy na vlastnej kozi neskusil dres, puk, hru, majstrak, atp.., ale načítane by som mal toho po k. A takí ste aj vy, v mnohych smeroch, nepznate zakulisie ..Jedna vec je praktizovat nejake duchovne sebazdokonalujuce veci a druha je prejst priamo k pouzivaniu v svete kde zijes. Az potom zistís kolka bije.
Skus si rpečítat od Hnilicu len taku knizku ako Psychoenergeticke posobenie na dialku a skus to sam . Fackam nebude konca , kým si nenajdes svoje miesto.
none
40

39. ranexil 21.04.2011, 09:09

Podobne je to s tou pravdou , ako keby som ja siel písat o hokeji a mudroval o tom, pricom by som si nikdy na vlastnej kozi neskusil dres, puk, hru, majstrak, atp.., ale načítane by som mal toho po k. A takí ste aj vy, v mnohych smeroch, nepznate zakulisie ..Jedna vec je praktizovat nejake duchovne sebazdokonalujuce veci a druha je prejst priamo k pouzivaniu v svete kde zijes. Az potom zistís kolka bije.
Skus si rpečítat od Hnilicu len taku knizku ako Psychoenergeticke posobenie na dialku a...

21.04.2011, 09:17
a obcas sa budes zdat inym ze si mimo, lebo aj mimo budes.
none
11

9. 20.04.2011, 23:48

nejde o to ze to nechapem, ale ze mi nereze

20.04.2011, 23:55
Ale tato ti rezat bude 🙂)
odkaz
Bruu noc 🙂
none
14

11. 20.04.2011, 23:55

Ale tato ti rezat bude 🙂)
http://www.youtube.com/watch?v=egX9N8yOgaU
Bruu noc 🙂

21.04.2011, 00:05
time to go, brrrr z toho slovn. spoj. mam normalne az traumu
none
13
20.04.2011, 23:58
kokos to je uz jaky klon, co sa kotite?
none
44
21.04.2011, 17:24
...pre doplnenie k Jedinej Podstate:
odkaz
👍: ranexil
none
52
22.04.2011, 15:06
cez náboženstvá si ludia zapratávajú vedomie predstavami o Bohoch, čím tie predstavy posilňujú a sami strácajú vnútornú silu srdca, ktoré sa prejavuje len hrubými emóciami aby si utvrdil nábožník svoje mŕtve dogmy, ktoré mu predlžujú paradoxne umieranie, aby uplne nevyhasol aj v zakomplexovanej hlave, ktorá dočasne poskytuje smrtelníkovi telesné iontové indukované vedomie, pričom srdce je temné, neschopné sebavnemu zo seba samého, odkázané len na podnety z okolia, ktoré človeka rozvlňujú a bez ktorých by po chvílke vydochol .
none
53

52. 22.04.2011, 15:06

cez náboženstvá si ludia zapratávajú vedomie predstavami o Bohoch, čím tie predstavy posilňujú a sami strácajú vnútornú silu srdca, ktoré sa prejavuje len hrubými emóciami aby si utvrdil nábožník svoje mŕtve dogmy, ktoré mu predlžujú paradoxne umieranie, aby uplne nevyhasol aj v zakomplexovanej hlave, ktorá dočasne poskytuje smrtelníkovi telesné iontové indukované vedomie, pričom srdce je temné, neschopné sebavnemu zo seba samého, odkázané len na podnety z okolia, ktoré človeka rozvlňujú a bez k...

27.04.2011, 16:02
...tak veľa zdaru, chlapče!
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 185 317 B vygenerované za : 0.113 s unikátne zobrazenia tém : 36 514 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Navždy dokonalý skrze Ježišovo dokonalé dielo Ale tento priniesol obeť za hriechy a navždy sa posadil po pravici Boha. ...Lebo jednou obetou navždy zdokonalil tých, čo sú posväcovaní. Hebrejom 10:12,14 Boli ste niekedy ako kresťan sužovaní myšlienk...

citát dňa :

Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.