Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Bezúčelnosť života

24
reakcií
1252
prečítaní
Tému 18. mája 2015, 19:17 založil savras.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
10. 05. 2011
37
10. 05. 2012
12
09. 07. 2011
31
26. 01. 2014
124
21. 09. 2010
11
 
 


1.
označiť príspevok

savras žena
   18. 5. 2015, 19:17 avatar
Život mnohých ľudí tejto zeme sa míňa svojmu skutočnému účelu. Je bezúčelným a postrádajúcim pravý zmysel. Je to smutné, ale žiaľ mnohí bez toho, že by o tom vôbec vedeli, premárňujú vlastný život, hoci paradoxne, oni sami sú presvedčení o opaku.

Túto kontroverznú skutočnosť si skúsme priblížiť na základe nasledovného prirovnania:

Jeme jednoznačne iba preto, aby sme žili. Dostatok jedla predstavuje jeden z najnevyhnutnejších predpokladov pre život, ale aj napriek jeho nezastupiteľnosti nie je jedenie pravým účelom nášho bytia. Je len prostriedkom k účelu, pretože jeme, aby sme žili, ale nežijeme, aby sme jedli.

Avšak žiaľ, predsa len existujú ľudia, pre ktorých sa práve jedenie stalo ústredným motívom, ak nie dokonca jadrom a podstatou celej ich existencie. Dobré jedlo a jeho dostatočné množstvo pre nich mnohokrát predstavuje to najväčšie životné potešenie. O podobných ľuďoch sa ale nedá povedať nič iného, ako iba to, že sa minuli pravému účelu vlastného života, pretože prostriedok k účelu zamenili za účel samotný.

No a žiaľ, existuje mnoho ľudí na tejto zemi, jednajúcich rovnakým spôsobom vo vzťahu k vlastnej hmotnej existencii. Naša fyzická existencia v hmotnom svete totiž nie je samotným účelom nášho bytia, ale iba prostriedkom k účelu.

Lebo skutočným účelom nášho života a celej našej existencie nemá byť hmotný a materiálny život samotný, ale niečo iného. Niečo vyššieho! Hľadanie niečoho Vyššieho!

Čoho? Predsa hľadanie Svetla! Hľadanie Boha! Toto je hlboký zmysel a pravý účel pozemského bytia!

Zmyslom a účelom života každého z nás je teda usilovať sa čo najviac priblížiť k zdroju a východisku všetkého – k Stvoriteľovi. Lebo my ľudia sme kedysi dávno vyšli z jeho rúk ako neuvedomelé iskričky vedomia, ktoré majú prostredníctvom svojej túžby po opätovnom návrate, prostredníctvom svojej túžby po Stvoriteľovi, po jeho Svetle, po poznaní jeho Vôle a jeho Zákonov postupne mocnieť vo svojom sebauvedomení. A nakoniec sa ako plne sebauvedomelé bytosti navrátiť naspäť do jeho blízkosti. Ide teda o vývoj, ktorý máme uskutočniť v hmotnom stvorení. A práve v ňom, v uskutočnení a naplnení vlastného duchovného vývoja spočíva vznešený účel a vysoký zmysel fyzickej existencie každého z nás.

Túžba po Svetle, po Stvoriteľovi, čiže po tom najvyššom a najvznešenejšom čo vôbec jestvuje má totiž schopnosť dvíhať a povznášať celý náš život. Má schopnosť robiť ho lepším. Vyvoláva a spôsobuje náš vnútorný, osobnostný rast, ktorý má zároveň ten najpozitívnejší vplyv na našu čisto hmotnú existenciu a na naše reálne hmotné pomery.

Lebo človek, usilujúci sa o to najvyššie Dobro sa nevyhnutne sám stáva lepším. A človek, ktorý sa stáva lepším má nevyhnutne čoraz lepší a pozitívnejší vplyv na všetko, s čím prichádza do styku. A teda aj na svoje čisto hmotné okolie.

Tragédia ľudstva však spočíva v skutočnosti, že ľudia nenapĺňajú pravý účel vlastného bytia a že si prostriedok k účelu, ktorým je hmotné bytie zamenili za účel samotný. Že podobne ako tí, ktorí nejedia aby žili, ale žijú aby jedli, nehľadajú prostredníctvom svojej vlastnej hmotnej existencie Stvoriteľa, ale svoju hmotnú existenciu považujú za ten jediný a hlavný účel vlastného bytia.

Títo ľudia teda prostredníctvom vlastného fyzického bytia nehľadajú Boha, pretože ich jediným „božstvom“ sa im stala ich súčasná, osobná hmotná existencia. Tým ale zamenili prostriedok za účel, na základe čoho sa ich život stáva bezúčelným, pretože sa míňa pravému zmyslu a účelu. A pretože duševný obzor takýchto ľudí nepresahuje dokonca ani len v cítení a myslení hranice hmotného, nemá ich čo ťahať nahor a posúvať osobnostne vyššie. Preto sa neustále pohybujú len v hraniciach hmotného, ako v začarovanom a bludnom kruhu.

Z tohto dôvodu ľudia uviazli v osídlach bezvýchodiskového existencionalizmu a osobného egoizmu. Lebo ak je mojim jediným božstvom moje vlastné ja, čiže moje vlastné hmotné bytie, nemôže z toho povstať nič iného, ako nezdravý individualizmus a prehnaný egoizmus, snažiaci sa vždy a všade presadzovať predovšetkým záujmy vlastného ja. Záujmy vlastného ja, ktoré pre dotyčného človeka v jeho hmotne zúženom pohľade predstavuje celé jeho bytie a celý jeho vesmír.

Tým ale vznikajú spory, hádky, nedorozumenia, sváry, napätie, násilie a vojny. Medzi ľuďmi totiž niet nijakého všeobecne zjednocujúceho činiteľa, pretože každý háji predovšetkým svoje vlastné záujmy. Malí „bohovia“, za ktorých sa ľudia na zemi považujú prichádzajú, a budú vždy pri presadzovaní vlastných záujmov prichádzať do sporov a konfliktov s inými malými „bohmi“. Takto to na zemi vždy chodilo a doposiaľ chodí.

Aké by to ale bolo iné a mohlo byť iné, keby ľudia poznali a naplňovali skutočný účel vlastného života? Keby usilovali k Svetlu? Keby usilovali k Bohu, ktorý je tým najvyšším Dobrom, aké existuje? Keby usilovali o poznanie jeho Vôle a jeho Zákonov? Keby pochopili, že nie oni sú „bohmi“ a „pánmi“, ale naopak, oni sami sa majú usilovať čo najviac sa priblížiť k poznaniu Vôle skutočného Boha a Pána? Keby pochopili, že práve hľadanie a naplňovanie jeho Vôle predstavuje skutočný účel celého ich bytia? Keby pochopili, že pri naplňovaní tohto skutočného účelu bytia im nemôžu byť ostatní ľudia nikdy nijakými nepriateľmi ale naopak, priateľmi a pomocníkmi, s ktorými ich spája jeden veľký, rovnaký a spoločný cieľ?

Áno, pravda je taká, že ľudstvo sa bude bez pravej snahy o priblíženie sa k Bohu navždy utápať vo svojich sporoch, vo svojom nepriateľstve a nevraživosti, prameniacich z mylného zbožštenia vlastnej hmotnej existencie. Avšak jedine v túžbe po Svetle, po Bohu, po poznaní jeho Vôle, jeho Zákonov a po ich naplňovaní, jedine v tomto sa nachádza veľký a zjednocujúci činiteľ, ktorý môže všetkých ľudí navždy zbaviť ich vzájomného nepriateľstva.

Pokiaľ to nepochopíme, budeme si vždy nepriateľmi, alebo konkurentmi. A ak budeme v tomto našom nepochopení a z neho vyplývajúcom nepriateľstve neustále zotrvávať, nakoniec sami seba zničíme.

Lebo ten, kto nekráča k Bohu a k jeho Svetlu, môže kráčať už len jediným možným smerom. Smerom úplne opačným! Smerom k záhube, sebazničeniu a zatrateniu!

PS. Ak bolo v texte hovorené o viere v Boha neznamená to, že táto viera musí byť nevyhnutne stotožňovaná s členstvom v nejakej cirkvi. Človek môže byť v cirkvi, ale nemusí, pretože pravá cesta k Najvyššiemu je cestou plnenia jeho Vôle a jeho Zákonov. To je to najpodstatnejšie, pričom to, či sme alebo nie sme v nejakej cirkvi je vedľajšie.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí Sloven


2.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 19:36 avatar
Presne sa stalo len to, že ak niekto odmietne Boha a žiť podľa jeho zákonov, tak nič iné už nedokáže, len žiť bezúčelne s tvrdeným, veď žijeme len raz, tak si užívajme a naplno...Ale to žijme, je veľakrát len niečo povrchné, plytké, neraz zvrátené a až nechutné....


6.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 20:06 avatar
čo trepkáš za nezmysly..bez hlavy, bez päty,., ty inak nevieš radovať ..?
popíš mi tie Boha zákony viď :" ak niekto odmietne Boha a žiť podľa jeho zákonov, tak nič iné už nedokáže,...
(omg)))


7.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 20:17 avatar
Vám a perly? To sa veľmi preceňujete....


9.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 21:02 avatar
Sloven..takže nič nevieš.., iba vedieš prázdne reči..bezvýznamné slová.)


10.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 21:03 avatar
Ak hovoríte vy truhlík tunajší, tak to bude určite tak... 


12.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 21:12 avatar
Sloven - a ty sa oháňaš Bohom ?


3.
označiť príspevok

milicano
   18. 5. 2015, 19:45 avatar
nenariekaj a začni žiť zmysluplný život...
Súhlasí Karola


5.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 5. 2015, 20:05 avatar
Ach zas tie jednosmerne uvahy... co uz...
Nuž, hore sa! S radosťou požívaj chlieb a popíjaj víno pri dobrej nálade, lebo Boh mal už dávno radosť z tvojich diel.


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   18. 5. 2015, 21:56 avatar
Život savrasa sa míňa svojmu skutočnému účelu. Je bezúčelným a postrádajúcim pravý zmysel. Je to smutné, ale žiaľ savras takto mizerne v blude žije.


4.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 20:03 avatar
hľadanie niečoho vyššieho ? ..čo tak nájsť šlachetný zmysel života , ktorý človeka naplňa , ..naplňa jeho ducha spokojnosťou a šťastím, a nemusí to byť práve hľadanie Boha ?...a tak isto, kde je napísané, že ten čo nehľadá Boha je zlý? ...to, čo náboženstvo tlačí do hláv, je vskutku skrytá účelová manipulácia , vydieranie cez Boha a už ozaj iba prázdny človek tieto "kázne" papá aj s navijákom..


8.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 20:21 avatar
možno nie zlý, ale neraz prirýchlo stratený...


11.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 21:07 avatar
prečo by mal byť prirýchlo stratený ? .načo tá frázovitosť ?...existuje hromada zmysluplnejších vecí.. ktoré obohacujú ducha--


13.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 21:12 avatar
Nič viac neobohacuje ako Boh a jeho Pravda....
Súhlasí Shagara


14.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 21:13 avatar
13, vynechaj frázy ..


15.
označiť príspevok

Sloven muž
   18. 5. 2015, 21:28 avatar
pre vás frázy, pre mňa skutočný zmysel života....
Súhlasí Shagara


18.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 22:40 avatar
15..už som sa ťa pýtala .. aká je to tá Boha jeho Pravda..a nič , ..nevieš či sa vyhýbaš odpovedi ?


17.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 5. 2015, 22:40 avatar
Ak výrobca vyrobí nejaké auto ,a to auto je na benzín,...tak nemôžeš doň dávať naftu,vodu,drevené uhlie...atd. Ak je k tomu autu návod od výrobcu,tak každý rozumný človek sa bude držať tohto návodu,aby mu auto,čo najdlhšie slúžilo.
A tak je to i s Bohom. Ak je náš Stvoriteľ,výrobca,....a dal nám návod/Bibliu/,....tak je len logické,že by sme sa toho mali držať. Človek nie je tak vytvorený,že môže získať šťastie,vnútorný pokoj,skutočný zmysel života/nehovoriac už o večnom živote/,....tak,že bude prehliadať jeho "návod"/Bibliu/,....a že si pôjde svojou cestou,...mysliac si ,že sa mu to podarí. To je ilúzia. Poznám životné skúsenosti,výskumy v tejto oblasti,...atd,...a viem,že to tak nie je!
Samozrejme,sú ľudia ktorí istým spôsobom majú dobro v sebe viac ,ako ostatní/výchova,genetická dispozícia...atd/,...a ked žiju v súlade so svojim svedomím,...tak relatívne sú istým spôsobom šťastní,a môžme ich vnímať ako dobrých/česť výnimkám/,...ale tak to už v živote chodí,...že skôr ,či neskôr ,jeho svedomie reaguje na istú "existenčnú prázdnotu",a ak sa daný jedinec nepodriadi tomuto hlasu svedomia,tak to môže spustiť niečo,čo už nekoreluje so šťastím,dobrom.
Proste,tak sme vytvorení. A nikto to neobíde. Tak ako nemôžeš zmeniť isté zákonitosti v prírode,vo vesmíre/aby si nepocítila nepriaznivú odozvu/, tak nemôžme prehliadať ani duchovné,morálne zákonitosti. Je tu priama úmera,a to,ako žijeme v súlade s prírodou, so svojim svedomím, s Bohom,...do takej miery pociťujeme pokoj,šťastie a svoj život vtedy pokladáme za zmysluplný. Tento životný princíp nikto nemôže zmeniť,...môžme ho len ignorovať /alebo ho akceptovať/,....ale stále a všade platí zákon príčiny a následku. A najväčšie nešťastie pokladám to,ked niekto sám seba klame, a zotrváva v životnom omyle. Preto aj stále apelujem na -"intelektuálnu poctivosť",...pri hľadaní pravdy,šťastia.


19.
označiť príspevok

Karola žena
   18. 5. 2015, 22:48 avatar
ano ..zákon príčiny a následku a td.. to sú tie vesmírne zákony.. a nemusím pritom byť zaťažená dogmou/ náboženstvom ..aby som vedela ako toto funguje...a pritom viesť zymsluplný živiot aj bez tých vašich božích kázaní... ste spútaní..))
Súhlasí sta2rky


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 5. 2015, 23:09 avatar
Problem je, ze navod je v nejakom archaickom jazyku, ktory bol velakrat prekladany, vela ludmi, a ludia mysliac si, ze vedia najlepsie, nieco ubrali, nieco pridali, nieco pozmenil...

Vies aki su ludia..

"A tak je to i s Bohom. Ak je náš Stvoriteľ,výrobca,....a dal nám návod/Bibliu/" >> Potom sa nediv, ze kazdy postupuje podla toho navodu uplne inak  


21.
označiť príspevok

sta2rky muž
   19. 5. 2015, 10:02 avatar
Žiaľ, mýliš sa, ten návod je od mýliacich sa ľúdí, majúcich záujem dosiahnuť určitý cieľ tým čo napísali (autorita, poslušnosť).


22.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   19. 5. 2015, 10:05 avatar
20. Preto dal Boh aj Cirkev ako vykladača biblie


25.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 5. 2015, 14:58 avatar
Neviem ci ju dal rovno Boh... vykladaci sa do tejto funkcie nominuju radi sami....


23.
označiť príspevok

sta2rky muž
   19. 5. 2015, 10:16 avatar
Problematický je aj ten boh.


24.
označiť príspevok

sta2rky muž
   19. 5. 2015, 10:18 avatar
A účelom života je - prežiť ho správne, šťastne, rozvíjať si vedomie poznávaním, byť kreatívny.
Súhlasí Patrick91, Wolfe
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:04,  nee, prečo, Hoko verí, že Boh existuje. .. sedí vec. idem haji. ahojte a poslúchajte,...
včera, 22:54,  Zuzka Pri tom hokejisovom výroku sa predpokladá , že niečo tvrdí slepec vidiacim . Lenže...
včera, 22:47,  Evanjelium podla Lukáša 16: 19-25 1) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje...
včera, 22:44,  Tak tak Marika Gombitová :)
včera, 22:20,  Kto to je Marika Gombitová? ... nejdú mi videá. ...*03 *03
včera, 22:17,  Tlieskam, hehe, dobrý podotk. *21
včera, 22:11,  Čaw nulasvietení.
včera, 22:10,  Noo, myslím ten tón, ako to vyznelo.
včera, 22:06,  Nikto nebude spasený za skutky. Lebo z poznania zákona sa ukazuje hriech. A kto Ťa očistí....
včera, 22:04,  Akoby slepec tvrdil, že existencia hviezd je fantáziami, keďže on ich nevidí.
včera, 21:57,  Aká evidencia ?
včera, 21:51,  Zuzka huska, Tull, vieš čo je morálny relativizmus a mor. absolutizmus?
včera, 21:50,  To už je 2000 rokov.
včera, 21:49,  Môžeme, díky Kristovi.
včera, 21:46,  Nechcú. Chcú, aby Slovania žili večne, na slávu slávnych Slavov.
včera, 21:45,  Časť židov ho importovala medzi ostatné národy. Napríklad Pavol z Tarsu.
včera, 21:41,  Nie je to až tak, pretože sa náboženská literatúra vydávala v hojnom pošte. Pozri si tie,...
včera, 21:28,  Napr. opatrnosť je ako za minulého ateistického režimu, keď sa vydávali náboženské knihy...
včera, 20:19,  Tvoji bohovia chcú, aby ťa zožrali červíky ? :)
včera, 20:15,  Môžete :) K vlastnej škode :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(102 684 bytes in 0,632 seconds)