Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Banky

112
reakcií
2966
prečítaní
Tému 6. januára 2010, 12:07 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 05. 2010
10
27. 09. 2011
12
14. 04. 2019
5
29. 04. 2018
69
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:07 avatar
“Noví majitelia pravdy sa vyznačujú jedným obzvlášť nebezpečným druhom tuposti: nie sú ochotní o sebe pochybovať. Tu sme vo sférach, kde sa uspávajúca hlúposť mení na strašnú zbraň.“

Na začiatku augusta priniesol internetový portál Rollingstone.com zaujímavý článok nazvaný „Goldman Sachs the Great American Financial Market Bubble Machine“, ktorého autorom je Matt Taibbi. Tento pomerne dlhý text obsahuje množstvo zaujímavých súvislostí
a vysvetľuje hlbšie dôvody vzniku hospodárskych kríz a ukazuje možnosť ako dokáže najsilnejšia americká banka manipulovať trh a verejnú mienku.

Z tohto dôvodu Vám prinášame jeho skrátený preklad a veríme, že aj Vy v ňom nájdete množstvo zaujímavých a poučných súvislostí.
Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť o Goldman Sachs je, že je všade. Táto najsilnejšia investičná banka na svete je vampírom, ktorý sa zahryzne do všetkého odkiaľ cíti peniaze. Od technologickej bubliny až po vysoké ceny ropy, GS stojí za všetkými veľkými trhovými manipuláciami od Veľkej hospodárskej krízy. Ak Amerika cirkuluje okolo výlevky, GS našiel spôsob ako sa tou výlevkou stať – extrémne nešťastná medzera v systéme západného demokratického kapitalizmu, v ktorom spoločnosť pasívne riadená voľným trhom a slobodnými voľbami, táto neorganizovaná demokracia je vždy porazená organizovanou chamtivosťou.

Monumentálna budova Goldman Sachs v New Yorku, centre svetového kapitálu a finančnej moci

Bezprecedentná sila a dosah tejto banky umožnili zmeniť Ameriku na obrovský podvod typu nafúkni-a-nechaj-spadnúť, roky manipulujúc všetky ekonomické sektory. Kolaps tohto alebo iného trhu v sebe nesie skryté náklady, a všetky tieto peniaze, ktoré strácame, niekam idú, a v doslovnom ako aj obraznom ponímaní je práve GS miesto, kam smerujú:
Banka je obrovský vysoko sofistikovaný motor, ktorý transformuje rozptýlené bohatstvo spoločnosti do čistého zisku pre najbohatších jednotlivcov. Toto dosahujú znovu a znovu tým istým spôsobom. Vzorec je relatívne jednoduchý: GS sa dostane do stredu špekulatívnej bubliny a predáva investície, ktoré vie, že sú odpad. Potom na tieto investície priláka obrovské sumy od strednej a nižšej triedy spoločnosti za pomoci štátnej korupcie, keď za pár drobných, ktorými dotuje politické strany, dokáže zmeniť burzové pravidlá.

A potom, keď sa pyramída rozpadne a milióny jednotlivcov ostanú bez peňazí, začne celý proces opäť, požičiavaním nám naše vlastné peniaze s úrokom. Rovnakú pesničku hrajú už od roku 1920 a teraz sa chystajú spraviť to znova a vytvoriť novú a ešte drzejšiu bublinu. Ak ju však chceme pochopiť, tak je nutné sa pozrieť na históriu piatich bublín, v ktorých hrá svoju významnú úlohu Goldman Sachs.


112.
označiť príspevok

luke85 muž
   14. 2. 2010, 10:16 avatar
Boris, od takehoto clanku som ocakaval, ze sa v nom bude aspon nachadzat slovo liberalizmus, laissez faire a poukaz na to, ze to, co sposobilo krizu, je prave absencia kapitalizmu. Clanok je zbytocne dlhy, neprehladny a ked uz, tak by mohol byt aspon pravdivy.


113.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 2. 2010, 10:22 avatar
kto chce.. si v nom pravdu najde.. je jej tam dost  


2.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:08 avatar
Bublina 1 – Veľká depresia
Goldman však nebol vždy monštrum z Wall Street, ktoré je príliš veľké na krach (too big to fail). Banka bola založená v roku 1869 nemeckým imigrantom Markusom Goldmanom a jeho zaťom Samuelom Sachsom. Za prvých sto rokov existencie GS iba v jednom prípade jeho vtedajšie konanie pripomína to dnešné – špekulatívna mánia pred krachom na konci 20-teho storočia.

Veľký Hindenburg finančnej histórie má niekoľko čŕt, ktoré by mohli vyzerať veľmi podobne. Vtedy bol hlavným investičným nástrojom, používaným na okradnutie investorov tzv. investičný trust. Ten bol podobný ako dnešné podielové fondy a vyberal peniaze od veľkých a malých investorov a vkladal ich do cenných papierov na Wall Street. Bežný investor do investičného trustu sa cítil ako veľký hráč a táto mánia vytvorila novú generáciu špekulatívnych investorov.

Tu sa vytvoril vzor pre správanie GS, ktorý do hry síce vstúpil neskoro, avšak oboma nohami a naplno. Prvým počinom bolo vytvorenie Goldman Sachs Trading Corporation; banka vydala milión akcií po 100 kusoch, následne skúpila všetky tieto akcie za vlastné peniaze a 90% z nich predala verejnosti za 104 USD. Táto spoločnosť potom nemilosrdne nakupovala svoje vlastné akcie a tlačila ich cenu vyššie, aby nakoniec predala časť svojich
akcií a založila nový trust Shenandoah Corporation. Ten vydal milióny akcií a opäť sponzoroval vytvorenie nového fondu Blue Ridge Corporation. Takýmto spôsobom vznikala investičná pyramída, keď z 7,250,000 emitovaných akcií Blue Ridge až 6,250,000 bolo vlastnených Shenandoahom, ktorý bol z veľkej časti vlastneným Goldman Tradingom.

Konečným výsledkom bola skvostná reťaz vypožičaných peňazí, ktorá bola extrémne zraniteľná na prepad výkonnosti kdekoľvek počas tejto línie. Základnú myšlienku nie je ťažké nasledovať: dáš dolár a požičiaš si deväť voči nemu, potom zoberieš týchto 10 dolárov a požičiaš si 90, následne zoberieš týchto 100 a požičiaš si 900 a v celom procese pokračuješ až pokým je verejnosť ochotná požičiavať nové peniaze. Pokiaľ však posledný fond začne strácať na hodnote, nemáš žiadne peniaze aby si mohol kryť svojich investorov a masaker začína.

Vo svojej knihe „The Great Crash“ slávny ekonóm Jahn Kenneth Galbraith nazval kapitolu o týchto trustoch „In Goldman Sachs We Trust“ (Veríme v Goldman Sachs), kde ich vykreslil ako klasický príklad šialenstva investícií založených na páke. Píše, že trusty boli hlavnou príčinou krachu a strata banky dosiahla 475 mld. USD v súčasných peniazoch.


3.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:09 avatar
Bublina 2 – Technologické akcie
Posunieme sa o 65 rokov neskôr. Goldman nielenže prežil krízu, ktorá zničila tak veľa investorov, ale stal sa hlavným upisovateľom akcií najväčších a najbohatších spoločností. Vďaka Sidney Weinbergovi, ktorý sa z pozície asistenta vrátnika prepracoval na CEO firmy, Goldman sa stal priekopníkom v IPO (uvedenie akcií novej firmy na trh) čo je jeden z hlavných a najlukratívnejších spôsobov ako spoločnosti získavajú peniaze. V 70-tych a 80-tych rokoch Goldmanu chýbal ten politický vplyv ako má v súčasnosti, avšak bol firmou, ktorá mala povesť najväčšieho talentu na Wall Street.
A potom sa niečo zmenilo. Je ťažké povedať, kedy presne, mohlo to súvisieť s príchodom Roberta Rubina, spolupredsedu predstavenstva GS na začiatku 90-tych rokov, do Bieleho domu ako ministra financií.

Rubin bol považovaný za jednu z najmúdrejších osôb, ktoré kedy chodili po planéte, spolu s Newtonom , Einsteinom a Katntom ďaleko za ním. Rubin bol prototyp bankára, pravdepodobne sa narodil v obleku za 4000 USD a tvár mal permanentne zamrznutú v náznaku ospravedlnenia, že je omnoho múdrejší, než ostatní. Stalo sa takmer národným klišé, že čokoľvek, čo Rubin považoval za dobré, bolo to najlepšie pre ekonomiku. Tento jav dosiahol vrchol v roku 1999, kedy sa objavil na titulnej stránke Time spolu so svojim sekretárom Larry Summerom a šéfom FEDu Alanom Greenspanom, pod názvom „Skupina, ktorá zachráni svet“. A to, čo si Rubin myslel bolo, že americká ekonomika a najmä finančné trhy sú preregulované a potrebujú väčšiu slobodu.

Počas svojho funkčného obdobia Clintonov Biely dom vykonal sériu ťahov, ktoré mali drastický vplyv na svetovú ekonomiku – čo sa začalo s Rubinovým totálnym zlyhaním ukontrolovať svoju starú firmu v bláznivom behu pre obscénne krátkodobé zisky.
Základný podvod v internetovej dobe je ľahké pochopiť aj pre finančného analfabeta. Spoločnosti, ktoré nemali nič iné ako kopec nápadov sa cez IPO dostali na burzu a za výdatnej pomoci médií boli verejnosti predávané za mega milióny. Bolo to ako keby banky ako GS viazali okolo melónov stužku a hádzali ich z 50. poschodia pričom na telefóne čakali na stávky. V tejto hre ste mohli vyhrať iba vtedy, pokiaľ ste vybrali vaše peniaze predtým ako melón dopadol na chodník.

Podľa Jaya Rittera, profesora financií špecializujúceho sa na IPO, banky ako Goldman museli vedieť, že mnoho z firiem nikdy nezarobí. Na začiatku 80-tych rokov najväčší upisovatelia trvali pred IPO na troch rokoch ziskovosti firmy. Potom sa z toho stal rok a neskôr iba štvrťrok. V čase internetovej bubliny sa dokonca nepožadovala ziskovosť ani v dohľadnej budúcnosti. Goldman popiera, že by v internetových rokoch zmenil upisovacie štandardy, avšak jeho vlastné štatistiky ukazujú opak.

Podobne ako v 20-tych rokoch, Goldman začal pomaly avšak skončil v bláznivom švungu. Potom ako emitoval malú spoločnosť s názvom Yahoo! v roku 1996, keď internetová bublina začínala, Goldman sa rýchlo stal kráľom IPO v internetovom veku. V roku 1997 si vybral 24 spoločností, ktorých až tretina bola v strate. V roku 1999, počas vrcholu bubliny upísal až 47 spoločností, rok na to 18 spoločností, z ktorých až 14 bolo v strate. Ako hlavný upisovateľ internetových akcií zabezpečoval GS oveľa volatilnejšie zisky ako jeho konkurencia: v roku 1999 priemerné IPO Goldmana vyskočilo o 281% nad jeho otváraciu cenu, pričom priemer Wall Street bol 181%.

Ako dosahoval Goldman také neobyčajné výsledky? Jednou z odpovedí je, že vykonávali prax s názvom „laddering“ , čo znamená, že manipulovali cenu nových ponúk akcií. Funguje to takto: ste GS a osloví vás spoločnosť Bullshit.com, aby ste akcie dostali na burzu. Vy sa dohodnete na bežných podmienkach: oceníte akcie, rozhodnete koľko má ísť na burzu a zoberiete CEO firmy na „road show“ po investoroch, všetko výmenou za malý 6-7% poplatok z objemu akcií. Hneď na to dáte svojim veľkým klientom právo na nákup veľkého objemu týchto akcií za nízku uvádzaciu cenu, napr. 15 USD, za sľub, že neskôr na otvorenom trhu nakúpia viac. Tieto informácie vám automaticky dávajú insiderský vhľad do akcií spoločnosti, ktorý nemá nikto z daytraderov snažiacich sa postupovať iba na základe verejných informácií.

Viete, že investori, ktorí nakúpili za 15 USD, tak nakúpia aj neskôr na úrovni 20 USD, čo takmer garantuje rast akcií. Takýmto spôsobom mohol Goldman vyhnať cenu akcie umelo hore, čo samozrejme bolo v záujme banky. Hovorí sa, že GS bol najhorším páchateľom takýchto manipulácií a v roku 2005 zaplatil pokutu za svoje aktivity „laddering“ 40 milónov dolárov, čo sú drobné v porovnaní so ziskami, ktoré dosahoval z IPO.

Takéto praktiky vykonali z internetovej bubliny jednu za najhorších katastrof vo svetovej finančnej histórií. Iba z Nasdaqu bolo vymazaných 5 biliónov dolárov bohatstva. Avšak skutočným problémom neboli peniaze, ktoré stratili investori, ale peniaze, ktoré získali investiční bankári dostávajúci tučné odmeny. Miesto lekcie, že každá bublina spľasne, internetové roky demonštrovali Wall Streetu, že nafúknuť bublinu je veľmi jednoduché a odmeny sú o to väčšie, čím je mánia a iracionalita väčšia. Nikde to nebolo bližšie k pravde ako u Goldmana. Medzi rokmi 1999-2002 firma vyplatila
28,5 mld. USD na bonusoch, čo je zhruba 350,000 na zamestnanca. Trh tak prestal byť racionálnym miestom, ale stal sa z neho spôsob konverzie peňazí investorov do bonusov a výplat bankárov.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:09 avatar
Bublina 3 – horúčka na trhu domov
Vystopovať rolu GS v globálnej katastrofe, ktorou bola bublina na trhu realít, nie je ťažké. Aj tu bolo základným trikom opustenie štandardov upisovania, hoci tu sa jedná o štandardy na poli hypotekárnych úverov, nie IPO. Až doteraz si boli všetci vedomí, že hypotekárni díleri trvali na tom, aby kupujúci nehnuteľností boli schopní zložiť zálohu aspoň 10% z ceny nehnuteľnosti, mali dostatočný príjem a dobré kreditné ohodnotenie a mali skutočné meno.

Potom, na začiatku tisícročia boli tieto požiadavky vyhodené z okna a hypotéky sa začali rozdávať pomaly aj v baroch. Nič z toho by nebolo možné bez investičných bankárov ako je Goldman, ktorí vytvorili nástroje na balenie zlých hypoték dokopy a predávali ich v blokoch nič netušiacim penzijným fondom a poisťovacím spoločnostiam. Toto vytvorilo masový trh pre toxické úvery, ktorý predtým nikdy neexistoval; počas starých časov by žiadna banka nechcela držať toxické úvery na svojich knihách, keďže pravdepodobnosť ich krachu je veľká.

Jednoducho, nie je možné vypisovať tieto hypotéky, pokiaľ ich nemôžete predať niekomu, kto nevie čo sú zač. Goldman využíval túto metódu, aby skryl neporiadok, ktorý predával. Najprv zviazali dokopy stovky hypoték do nástrojov s názvom CDO (kolateralizovné dlhové záväzky). Potom ich predávali investorom s myšlienkou, že časť z nich bude v každom prípade OK a nie je dôvod sa obávať tých zlých. CDO tak bol ako nástroj v poriadku a týmto spôsobom sa zo zlých hypoték stali nástroje s ratingom AAA. GS však nebol v žiadnom riziku, keďže tieto nástroje predával investičným spoločnostiam, avšak sám uzatváral krátke pozície proti týmto inštrumentom.

Efekt bubliny nehnuteľností vidíme všetci – okrem iného viedol ku kolapsu Lehman Brothers, Bear Stearns a AIG. Toxické portfólia týchto inštitúcií pozostávali z pozícií voči Goldmanu, ktorý si ochraňoval svoje vlastné pozície v CDO cez CDS (kreditné swapy).
Nakoniec tak získal od AIG 13 mld. USD daňových poplatníkov za svoje CDS, čo znamená, že na úverovej bubline zarobil dvakrát: oklamal investorov, ktorí nakúpili CDO a vsádzaním proti týmto CDO cez CDS, a potom keď sa situácia otočila, tak dostal peniaze od daňových poplatníkov za tie isté stávky.

A opäť, ako sa svet zabáral hlbšie do krízy, Goldman si vyplatil prémie v objeme 16,5 mld. USD, s priemerom 662,000 USD na zamestnanca. Ako tvrdí hovorca spoločnosti: „Pracovali sme tu veľmi tvrdo“. Avšak to najlepšie ešte len príde. S tým ako krach bubliny nehnuteľností spôsoboval kolaps finančných inštitúcií, Goldman zostrojil ďalšiu bublinu, o ktorej svet nemal ani tešenie, že by za ňou mohli stáť banky.


5.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:09 avatar
Bublina 4 – cena ropy
S tým ako verejnosť odmietala vložiť svoje peniaze do čohokoľvek, čo pripomína papierové investície, Wall Steet potichu presunul kasíno do trhu s fyzickými komoditami, tovarom na ktorý sa dalo siahnuť. Pokles dolára, krach nehnuteľností a úverov spôsobil „útek ku komoditám“. Ropné futures vyleteli dohora a ich cena narástla zo 60 dolárov v lete 2007 až na 147 dolárov v lete 2008.

Avšak všetko to bolo klamstvo. Krátkodobá ponuka ropy rástla a dopyt po rope sa znižoval. 6 mesiacov predtým ako cena dosiahla svoj vrchol, ponuka ropy sa zvýšila z 85,24 na 85,72 milióna barelov denne. Za rovnaké obdobie dopyt poklesol z 86,82 na 86,07 milióna barelov. V klasickom ponímaní rast ponuky a pokles dopytu má spôsobiť pokles ceny, opak však bol pravdou.

Čo teda spôsobilo prudký nárast ceny ropy? Rozhodne k tomu pomohol Goldman, hoci na trhu bolo aj množstvo iných hráčov. Hlavným dôvodom však bolo jednoznačne správanie najsilnejších trhových hráčov, ktorí zmenili pôvodne solídny trh na kasíno. Medzi rokmi 2003 a 2008 sa množstvo špekulatívneho kapitálu prúdiaceho do ropy zvýšilo z 13 mld. USD na 317 mld. USD, čo je nárast o 2300%. V roku 2008 sa barel zobchodoval asi 27 krát predtým ako bol fyzicky dodaný.

V roku 1936 kongres rozhodol, že na trhu komodít by nemalo byť viac špekulantov ako reálnych producentov a spotrebiteľov. Ak by sa to stalo, tak cena by nebola závislá od dopytu a ponuky, ale mohla by podliehať trhovej manipulácií. Vtedajší nový zákon oprávňoval CFTC, aby určila limity pri špekulatívnom obchodovaní. Ako výsledok tejto aktivity na trhu vládla harmónia po 50 rokov.
Všetko sa to zmenilo v roku 1991, kedy komoditná pobočka Goldmanu J. Aron požiadala CFTC o špeciálnu dohodu. A to bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Farmári s veľkými zásobami úrody nie sú jediní, ktorí cez futures potrebujú hedgovať svoju produkciu, tvrdil J. Aron. Podobne sú na tom aj veľkí obchodníci s ropou, ktorí musia chrániť svoje pozície pred stratami. Bol to však úplný podvod, keďže zákon z roku 1936 vytvoril výrazný rozdiel medzi obchodníkmi, ktorí nakupovali reálne komodity a špekulantmi.

CFTC však argument zhltla a banka získala voľný pas, výnimku „Bona Fide Hedging“ , čo umožňovalo stať sa Goldmanu fyzickým hedgerom a uniknúť tak všetkým obmedzeniam pre špekulantov. V nasledujúcich rokoch komisia potichu vydala ďalších 14 takýchto výnimiek. Teraz mohol Goldman a ostatné banky vtiahnuť do hry ďalších investorov, čo sa naplno prejavilo v roku 2008.

Vyzbrojený poloverejnou vládnou výnimkou, Goldman sa stal hlavným dizajnérom veľkého komoditného kasína. Vytvoril si vlastný Goldman Commodities Index, ktorý bol zameraný najmä na ropu, a na tento index začalo stávkovať množstvo poisťovní a iných inštitucionálnych investorov, ktorí mali záujem dlhodobé stávky na komodity. To bolo v poriadku až na pár vecí. Inštitucionálni investori sú prevažne dlhí investori a môžu stávkovať iba na rast, preto cena komodít začala prudko rásť. Do leta 2008 špekulanti nakúpili vo forme futures viac ako 1,1 mld. barelov ropy, čo je viac ako všetky americké zásoby ropných produktov a tak sa opäť zopakovala bublina akcií a trhu nehnuteľností, keď Wall Street predával fantáziu budúcej neobmedzenej ceny aktív.

Opäť však melón dopadol na chodník a spôsobil masívnu stratu bohatstva, keď cena ropy prepadla z úrovne 147 na 33 USD. Najväčší tratci boli opäť bežní ľudia, keď iba v penzijných fondoch investovali do komodít viac ako 1,1 mld. USD. Hra sa však netýkala iba komodít, rastúce ceny potravín viedli ku katastrofálnym hladomorom po celej planéte. A teraz cena ropy opäť rastie, keď vzrástla o viac ako 50% od svojich miním. Problémom však opäť nie je dopyt a ponuka, keďže ponuka je najväčšia za posledných 20 rokov a dopyt dosahuje 10-ročné minimá. Cena však stále rastie.


6.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:10 avatar
Bublina 5 – podvodná pomoc
Po tom, ako praskla bublina na komoditnom trhu a svet sa dostal do hlbokej depresie, tak už nebolo možné vytvoriť žiadnu novú finančnú bublinu. Jediný voľný nestrážený a naivný kapitál ktorý bol k dispozícií boli peniaze daňových poplatníkov. A práve pri najväčšej vládnej pomoci alebo záchrane v histórií začal Goldman ukazovať svoje svaly.

Všetko to začalo minulý september, kedy vtedajší minister financií Paulson (bývalý šéf Goldmanu) urobil sériu obrovských rozhodnutí. Prvou je, že bez akejkoľvek záchrany nechal skrachovať najväčšieho konkurenta GS, firmu Lehman Brothers. Hneď na druhý deň zachránil AIG s 85 mld. dolárov, z čoho sa 13 mld. okamžite vyplatilo Goldmanu, čím dostal plne zaplatené za svoje stávky. (V porovnaní robotníci Chrysleru budú šťastní, ako dostanú 50 centov za každý dolár, ktorý im firma dlží). Hneď po AIG Paulson oznámil federálnu záchranu finančného sektora v objeme 700 mld. USD (TARP) a jeho vedením poveril bývalého vedúceho pracovníka Goldmanu. Na to, aby mohol Goldman získať prístup k týmto fondom, tak sa musel zmeniť z investičnej banky na bankový holding, čím sa mu otvorila galaxia možností prístupu k vládnym dotáciám. Okrem tohto konca marca FED rozdal alebo garantoval finančným inštitúciám 8,7 bilióna dolárov, avšak vďaka nejaským zákonom a nemožnosti auditu, ostávajú prijímatelia týchto financií utajení.

Zmenou na bankový holding Goldman získal ďalšiu výhodu - jeho primárnym dohľadným orgánom sa stal NY Fed, na čele ktorého stál spolupredseda Goldmanu Stephen Friedman. GS mal tak byť kontrolovaný jeho vlastným predsedom. Aby sa odstránil tento rozpor v zákone o konflikte záujmov, tak ministerstvo financií udelilo výnimku pre Friedmana, ktorý pri zmene banky na holding dostal právo odkúpiť 52,000 nových akcií Goldmanu, čím sa stal bohatším o 3 mil. USD. Friedman v máji odstúpil, avšak na jeho miesto prišiel opäť bývalý vedúci pracovník Goldmanu. Výsledok je jednoduchý, všetky aktivity vlády smerovali k záchrane a zlepšeniu postavenia GS.

Bonbónikom na záver je fakt, že po všetkých vzniknutých bublinách a vymazania obrovské množstva bohatstva, manipulácií cien komodít a následného svetového strádania a zabezpečenia Goldmanu desiatkami miliárd peňazí daňových poplatníkov, Goldman napríklad v roku 2008 zaplatil americkej vláde na daniach len 14 miliónov dolárov. Banka zaplatila na daniach iba 14 miliónov dolárov, pričom na bonusoch a odmenách vyplatila vyše 10 mld. USD a jej ročný zisk dosiahlo 2 mld. USD.

Ako je to možné? Nízke dane sú dôsledkom „geografického rozvrstvenia príjmov“, čo je v podstate medzera v zákone o korporátnych daniach, kedy si firma môže presúvať príjmy medzi svojimi medzinárodnými pobočkami až do offshorových krajín a nakoniec sa môže úplne vyhnúť plateniu daní. Podľa reportu GAO až 2/3 amerických firiem v rokoch 1998-2005 neplatili žiadne dane.


7.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:10 avatar
Bublina 6 – globálne otepľovanie
Do mesta dorazila nová hra, miesto CDO a komoditných futures, sa pozornosť Goldmanu začala sústrediť na uhlíkové emisie. Jedná sa o rastúci niekoľko biliónový trh, ktorý zatiaľ ešte neexistuje ale s pomocou 4,45 miliónového daru Demokratickej strane sa pravdepodobne už čoskoro stane realitou. Vláda pripravuje zákon, ktorý sa nazýva „cap-and-trade“ a umožní vznik novej komoditnej bubliny pod názvom environmentálneho plánu.

Funguje to takto: ak sa schváli zákon, tak každý emitent CO2 dostane limit na svoju produkciu. Ak však výrobca presiahne tento limit, tak bude musieť ísť na trh a kúpiť si voľné emisie. Tieto emisie by mali v prvých rokoch hodnotu niekoľko stoviek miliárd až biliónov dolárov. Limit na emisiu sa však bude postupne znižovať, čo znamená, že voľné emisie budú čoraz vzácnejšie. Vytvorí sa tak nový komoditný trh, ktorý má takmer garantovanú rastúcu cenu. Goldman chce tento zákon, a minulý rok vynaložil na jeho podporu pri lobbingu 3,5 mil.dolárov.

Bývalý šéf Goldmanu Hank Paulson osobne pomáhal pri tvorbe bankovej politiky životného prostredia, čo je veľmi zvláštne pre firmu, ktorá vo všeobecnosti odsudzuje reguláciu. Banka sa rovnako začala angažovať v investíciách do veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov, čo budú výborné investície v prípade prechodu vlády na „zelenú energiu“. Okrem toho banka kúpila 10% Chicago Climate Exchage, na ktorej by sa mali emisie obchodovať.

Vyvstáva však otázka, ak bude zákon schválený, nie je to dobre pre nás všetkých, keďže budeme zachránení od globálneho otepľovania? Možno áno, avšak celý program cap-and-trade je vlastne iba daňovým zaťažením pre výrobcov plynúcich do súkromných rúk. Miesto toho, aby vláda jednoducho stanovila daň na produkciu CO2, tak tento model umožní opäť bankám z Wall Street zmeniť nový trh na bublinu a inkasovať dane do súkromných rúk. Je to horšie ako vládna pomoc bankám; takto im umožní získavať peniaze od daňových poplatníkov ešte predtým ako ich vyzbiera. Wall Street sa tak stane miestom výberu daní.

Ak nebude schválený cap-and-trade tak bude čoskoro schválený iný zákon, pointa však bude rovnaká. Zaplaviť systém toxickými úvermi a predátorským dlhom, pričom profitovať budú najmä noví výkonní šéfovia na úkor peňazí daňových poplatníkov. Amerika už nie je prosperujúcou demokraciou, ale stala sa gangsterským štátom s gangsterskou ekonomikou a dokonca sa nedá dôverovať už ani trhovým cenám, keď v každom zaplatenom dolári sú skryté dane. Možno tomu nemôžeme zabrániť, ale aspoň vieme, kam to smeruje.

Poznámka (autora)
Obrovská moc bankovej oligarchie, ktorú ešte podrobnejšie rozoberieme v ďalšom komentári, je však len následkom chybných politických rozhodnutí. Posadnutosť vlád krátkodobo stimulovať ekonomiku cez expanzívnu fiškálnu a najmä cez expanzívnu monetárnu politiku dala bankám obrovské zdroje voľných a lacných peňazí.

A keďže ich primárnym cieľom je vidina zisku, tak snaha tieto peniaze čo najlepšie zhodnotiť, viedla k obrovským bublinám na úkor samotných obyvateľov. Tým sa expanzívna monetárna politika v systéme parciálneho rezervného bankovníctva mení na zabijaka ekonomického rastu a bezbrehého okrádania strednej triedy. Preto každá hospodárska politika založená na nezdravých princípoch bude mať dopredu nepredvídateľné avšak vždy katastrofické následky.

Tie najhoršie vidíme pri tom, ako banková oligarchia prerástla do politickýchštruktúr.A presne v tejto politike sa neustále pokračuje a nie je preto pochýb o tom, že na trhu opäť vznikajú nové bubliny, ktoré odrážajú obrovský nesúlad medzi fundamentmi a cenami aktív.

Posledný rast akciových trhov tak nie je spôsobený globálnou obnovouekonomického prostredia, ale nalievaním obrovskej masy nových peňazí z centrálnych bánk do komerčných bánk, ktoré opäť otvárajú kasíno hry na nekonečný rast finančných aktív.

A to je hra, ktorej by sme sa mali všetci vyvarovať, presne tak, ako nám ukázal tento komentár. Pri finančných bublinách ceny aktív strácajú akýkoľvek vzťah k reálnym fundamentom, avšak predávať takéto finančné aktíva pri ich raste by bolo naivné. Nemenej naivné je veriť ich rastu nepodloženom realitou. Preto jedinou a silne profitabilnou stratégiou, je mať pred očami rastúcu bublinu, a trpezlivo čakať na akýkoľvek náznak jej prasknutia. Môže to byť zastavenie expanzívne monetárnej politiky z akéhokoľvek dôvodu,môže ísť o nárast nedôvery na finančných trhoch napríklad z dôvodu krachu kľúčovej banky alebo krajiny alebo iný dopredu len ťažko predikovateľný fakt, ktorý dokáže spraviť dieru do nafukujúcej sa bubliny.
Oči treba mať otvorené a myseľ uvoľnenú, lebo už čoskoro príde k novým obrovským príležitostiam, ktoré by sme nechceli prepásť...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Ronald Ižip, autor je analytik akciovej spoločnosti CI Komodity
www.cikomodity.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 1. 2010, 12:19 avatar
Boro, ty si zlatý chlapec ..ale neuraz sa, nebolo to lepšie rozložiť na viaceré témy ? ..neviem, .. pochop ...napr.myslíš aj na tých čo si to nemajú čas prečítať celé ? 
Súhlasí Amazonka


9.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:30 avatar
Onya je na kazdom osobne na co chce minat svoj cas... verim, ze sa najdu aj tu ludia, ktori si precitaju a ocenia take info.. Taketo veci je nutne citat cele, aby clovek detajlne pochopil ako hra funguje. Su nutne podrobnosti, aby si mohol clovek overit autentitu spomenutych skutocnosti.. ved ti nik nekaze to citat, ked sa ti nechce-nezaujima ta to... takze tvoj prispevok povazujem/nenahnevaj sa prosim/ za zbytocny  


28.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 14:57 avatar
Ale čo s tým? Prečítam a čo? Mám na to nejaký vplyv? Pochybujem!!!!!!!!!!!!!!!!!


30.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:00 avatar
Anette mas obraz o tom co a ako robia... To je malo? mozes sa vyvarovat.


32.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 15:02 avatar
čoho boris? Americké banky šafária nezávisle odo mňa, ani moja smrť by na ne nemala vplyv, detto môj názor na ne.


34.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:06 avatar
Anette tak potom mas slaby rozhlad... nasa ekonomika-slovenka ma uz hodne spolocneho aj s americkymi bankami. Tak isto ako zbytok europy aj sveta..


37.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 15:08 avatar
A keď si vyberiem tých svojich pár eur tak tým zruinujem americké banky? Nevrav  


42.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:15 avatar
Anette, par eur od kazdeho robi celok...


36.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:08 avatar
no, možeš sa tým zaoberat miesto hrania sa s detmi, pozorovania čmeliakov, alebo modelovania z plastelíny...ale podla niektorých vypichnutých znakov hned poznáš o čom to je, takže si naozaj nemusíš utrhat z toho času, ktorý je pre nás najdoležitejší...osobne dám tiež prednost modelíne pred rozhorčovaním sa na americké banky...
Súhlasí Anette


43.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:19 avatar
niesu americke, ale nadnarodne...
ja travim dost casu pre svoje potesenie a nezaoberam sa politikou....
Tu na fore.... iba tu a tym chcem nieco urobit pre mozne zlepsenie stavu spolocnosti... viem chaby pokus ALE ASPON NEJAKY!
tak ked chapes cincin, preco sa tvaris, ze nie??? k comu je dobra taka pretvarka??


46.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:26 avatar
to nieje pretvárka, to je postoj, ktorého som si vedomá, pretože mojmu zdraviu prospeje viac modelína, ako politika


47.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:29 avatar
no dobre cincin... potom ale nerozumiem, preco mas vobec potrebu sa tu v takejto, ci inej podobnej politickej teme vyjadrovat...
Chces tym iba mna osobne odhovorit od toho, aby som sa tym zaoberal?


49.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:32 avatar
boris, tvoj egocentrizmus nepozná hraníc....ale dobre, že si ma upozornil, idem sa venovat praxi žitia a nie teoretickým úvahám...len škoda, že vonku nejsú čmeliaky...off
Súhlasí ether, dorota


50.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:37 avatar
cincin, ale napadol vonku sneh.. tiez pekne.. miesto cmeliakov  
Nie nevidim v tom ziaden egocentrizmus.. pytam sa.
Pises, ze ta politika nezaujima a radsej sa venujes inym veciam, ale tu sa jasne do politickej temy zapajas.. chcem len vediet preco teda.. mna nebavia telenovely a preto ich proste nepozeram  

Ale uz som si zvykol, ze ked clovek nevie odpovedat, alebo by ho odpoved nejakym sposobom mozno dostala do pozicie v akej nechcel byt, tak zacne s osobnymi urazkami.  


10.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 1. 2010, 12:36 avatar
Boro, nie je to o tom že sa mi nechce alebo že by ma to nezaujímalo... 


11.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:44 avatar
Onya ja viem, ze je to dlhe a cloveka prechadza chut, ked sa na to pozrie, ale je to nutne pre pochopenie.
Tak co uz.. ved zase nieje to cela kniha... zaberie max 10 min  


12.
označiť príspevok

tatko muž
   6. 1. 2010, 12:50 avatar
..no,tento nazor teda pozname,o com ale chces diskutovat?
Ocenujem,ze si davas tu namahu a informujes!


15.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:58 avatar
tatko, mna by v prvom rade zaujimalo, ze kde sa berie v ludoch ta neuveritelna dovera k bankam.
A potom by ma zaujimali nejake napady, ako by sa dalo tomuto zabranit.


16.
označiť príspevok

tatko muž
   6. 1. 2010, 13:07 avatar
..no ja teda neviem,ci ludia bankam nejak extra doveruju...to skor ide o nieco,co by bezny clovek nazval nevyhnutnostou...ludia su totiz povacsine presvedseny,ze inak to nejde..alebo mozno niektori tusia,ze aj ano,ale je lahsie sa viezt,ako tahat voz!...ved na voze potom mozes aj potichucky nadavat...a ako na to?..nebudem machrovat,ze viem..na to su bystrejsi a vraj ani ti nic lepsie nevymysleli..ale moj sprosty gazdovsky rozum mi vravi- naco su banky? aby poziciavali...z coho ziju? z urokov..(uzery)...TEDA Zrusme banky=zime casch!...ak uz teda nemozme rovno zrusit peniaze... 
Súhlasí Boris


17.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 13:16 avatar
tatko, tvoj gazdovsky rozum sa mi paci.
Vies, lebo ked sa bude chciet obmedzovat a kontrolovat, tak to povedie jedine do novodobej totality... cize by sa len platali chyby, ale uplnym odstranenim sa odstrani pricina co je definitivne riesenie..
lenze potom by musel niektore ulohy bank prebrat stat... aspon docasne, kym by sa neudomacnilo a neznormalizovalo existovanie bez uverov.... chcelo by to premysliet detajlne, ale hrubu podstatu si trafil do cierneho.. si myslim  


18.
označiť príspevok

tatko muž
   6. 1. 2010, 13:27 avatar
Zalezi len na tebe,ako sa na to pozries,ci cisto technicky,alebo....
Zivot za hotove,t.j. zivot bez dlhov...ake ohromne suvislosti a moralny rozmer tato myslienka obsahuje...a naopak: ako ohromne spolocnost deformuje v podstate taka trivialna zalezitost,akou je bankovy system!
..tak medituj!... 
...este si neodpustim poznamocku (minule som videl aku vezu prave postavili v Dubaji)...to potom by nam ukazali,aku najhlbsiu jamu tam vykopali!... 


19.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 13:32 avatar
Cital si pri tom veziaku aj poznamocku, ze je dubaj pred krachom ?  
to je vsetko, co nam existencia na dlh prinasa... krach  


20.
označiť príspevok

tatko muž
   6. 1. 2010, 13:36 avatar
...no ako komu,Boris,ako komu... a Dubaj je po krachu!,nie pred nim...je to taka esencia toho,o com je uvodny prispevok...a ide sa dalej!...teda v tomto pripade aj vyssie.. 
Súhlasí Boris


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 1. 2010, 12:51 avatar
Prečítal som si to a prisiel som iba k zaveru, ze tí hore tahaju za jeden spagat. Tie mena zidov su skvele, ze gold-man,(zlatý chlapec) rubín(drahokam) . Jednoducho maju vsetko a ked peniaze a mnozstvo penazi mozu presunut na sukromne ucty , tak to urobia. Ak mozu pouzit spolocnosti, ako krytie na odcerpavanie penazí do svojich ciste sukromnych vackov , tak to budu robit. Ak by sa niekto zaoberal vlastnictvom tychto organizacii tak by nakoniec zistil, ze vlastník ,ani neexistuje, pretoze tu spolocnost tiez len vlastní niekto iný , teda spolocnost, nie sukromna osoba a v skutocnosti v celom tomto pojde len o bonusy vysoko postavenych ludí. takto to vyzera iba nato, ze zamestnanci dostavaju odmeny a realny vlastník je chudak, ktorý dopraje zamestnancom. Je to skvely system, ako skryt svoju zlodejinu za diery v zakonoch a celkovo v systeme .
Súhlasí Boris


14.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 12:56 avatar
ranexil absolutne skvele si to vystihol az na malickost.. Oni aj vyuzivaju diery v zakonoch a mnohe zakony boli tak aj pripravovane, ale oni este aj vytvaraju nove zakony a upravuju stare, aby si vyrobili nove a este lepsie diery... takzvany politicky lobing.. oni ovladaju politikov formou korupcie..


21.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 1. 2010, 13:57 avatar
Boris nemusia nikomu dat ani halier, pretoze ktorýkolvek z ludí, co ma politicke ambície je postavený pred realitu ich vplyvu. Jednoduche , ludia voliatych, o ktorých aspon niečo vedia, takze otvara sa niečo nové? Pozvu svojho "kona" aby povedal par teplych slov nejakym sirotam, ci mrzakom kdesi v ustave a uz je to v novinach a hlupak sa zviditelní, co muda hlasy hlupakov, ktorí si zas precitali noviny. Vlastne je to korupcia, ale duchovná.


22.
označiť príspevok

Vlado muž
   6. 1. 2010, 14:30 avatar
Takže odteraz ako dosiaľ, a bez ohľadu na to, či väčšina ľudí so zlosťou šteká na mesiac: Goldman Sachs, tento pilier voľného trhu, chovateľ superobčanov, predmet závisti a posvätnej úcty, sa púšťa do zarábania veľkých peňazí, ktoré ho urobia bohatším, ako je Boh? Šibalský úsmev prebehne Blankfeinovou tvárou. Nazvite si ho tučnou mačkou, čo sa vysmieva verejnosti. Nazvite si ho skazeným. Nazvite si ho, ako chcete. Vraví, že je len bankár, „robiaci božie dielo“.

www.zosity-humanistov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 1. 2010, 14:46 avatar
Nahodou mne sa to Vladove prirovnanie pacilo. Tucna macka, ja ich fakt nemusím, u mna by mala kratku zivotnost , lebo jedna vec je ista, macka vie len jedno podlizovat sa hocikomu, kto jej da nazrat, ako ta vyzrata prísera sediaca na peniazoch. a ze ci mu zavidím jeho peniaze ? Ano , zavidím a pohrdam nim, lebo ich nemam ja. Jednoduche, snad nechces ,aby som sa spraval ako on a lízal cokodierku kazdemu z koho by som mal mat peniaz. Jedna vec , robí zidov panmi sveta. Tí ludia nemaju hrdost, preto bohatnu.


24.
označiť príspevok

starec muž
   6. 1. 2010, 14:50 avatar
Po prečítaní toho článku mám strach z písmena G.Veď aj slobodomurári ho majú v svojom znaku.  Skoro všetky banky majú v symboloch slobodomurárske znaky,totiž znak skladajúci sa z troch častí usporiadaný do pyramídy.


25.
označiť príspevok

Vlado muž
   6. 1. 2010, 14:52 avatar
Boris, skopíroval si tu toľko veľa balastu, že mne stačilo len vložiť odkaz na skvelý článok. To, že som sem skopíroval aj zopár viet, tak len preto, aby bolo zrejmé, na čo som chcel poukázať. Dobre to vyjadrila Ónya, netreba viac dodať: ale neuraz sa, nebolo to lepšie rozložiť na viaceré témy?

Pokiaľ ide o tvoju výhradu, tak tú propagandu, ako to chápeš ty, som považoval za veľmi vhodné sem vložiť, aby pri tvojom vymývaní mozgov sa mali tunajší diskutujúci aj kde opláchnuť.


26.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 14:54 avatar
Vlado cakam na tvoj nazor.
Nieje to balast... je to vysvetlenie, ktore si mozes kusok po kusku overovat... Su to skutocnosti.


27.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 14:56 avatar
klienti bank su u mna somari co nevedia robit s peniazmi, a o dlznikoch bank radsej ani nehovorim 
Súhlasí Boris


29.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 14:58 avatar
to je rec somik! kto ma peniaze a nerozmnozi ich, ale ulozi radsej do banky si ich ani nezasluzi...


31.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 15:01 avatar
Nesúhlasím. A o tých pôžičkch, najlepšie je bez nich, ale keď už, radšej banka, než úžerníci, alebo tie zákerné nebakové subjekty.
Súhlasí ranexil


33.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:04 avatar
Ludom v nudzi by mal pomahat-poziciavat stat... ako volakedy...
ja som nic o uzernikoch ani nebankovkach nepisal Anette... ako ta to napadlo?


35.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 15:06 avatar
Aké mä človek možnosti? Banky ala nebankovky ala úžerníci. A máme aj rodinu, ktorá nás nechá živoriť  


38.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:09 avatar
nooo, ked by štát požičiaval, bol ba to ten najvačší užerník v krajine-ved sa pozri na danovú politiku...a potom poviem, aj nech ma huba bolí-vdaka bohu za uroky z banky
Súhlasí Anette, somik, postoy-lea, dorota


40.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:13 avatar
hahaha a tipnem si, že najvýhodnejšie požičky by mala najvačšia skupina voličov-dochodci...a tí by sa toho pochytali a po pár rokoch umreli a kto by to dosplácal????
Súhlasí postoy-lea


39.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:12 avatar
Nerozumiete vazeni... Ale ja rozumiem vam..... Vidite v banke jedinu a poslednu moznost.... a to je ten problem  
Ono to aj je jedina a posledna moznost, ale len vdaka tomu, ze tomu ludia veria a este aj podporuju.. vidte sami svoje reakcie.
Súhlasí somik


41.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:14 avatar
nevidím v banke jedinú možnost, ja vravím, že ked už si niekto chce, alebo musí vybrat niekoho na požičku, banka je lepšia ako iné inštitúcie, či subjekty ktoré ponúkajú rovnakú službu.
Súhlasí postoy-lea, dorota


44.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:19 avatar
pozri, mám požičku od zamestnavatela-bezuročnú-za ktorú som si zadovážila nábytok...bohužial som sa privydala k požičke, ktorú si moj muž sposobil svojou naivitou, ked si ešte ako študent vzal študentskú požičku a naviac jeden milý debetný účet, bo si myslel, že mu to jeho hamiždná mater vráti, ako slúbila...-tak aby sme na tom nepreplácali hory-doly, vzali sme si na vyplatenie týchto oblúd počičku v čr, bo to vyšlo výhodnejšie....
nesúhlasím s požičkami na "zvýšenie konfortu", na príliš drahú nemovitost, ked ludia nerátajú so zadnými vrátkami, s tým že sa može čosi pokašlat...v týchto prípadoch, ked sa oklamú, je to ich problém.
Súhlasí postoy-lea


45.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:26 avatar
tomuto ja vsetkemu rozumiem cincin, ale ja nesuhlasim s tym, ze som sa v takejto situacii nesvojvolne ocitol a nesuhlasim s tym, aby som v takejto situacii dobrovolne zotrvaval. Ale sam som nic.... no takych ako ja je uz celkom dost, co mi dava nadej.
Kvoli nicomu inemu sem tieto vsetky politicke pakarne nedavam.


48.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 15:30 avatar
no, vieš, možno práve preto že moja svokra je ten typ, ktorý svojim "bankovým požičkovým mamonárstvom zruinovala rodinu a hlavne sa snažila posrat aj MOJ vztah, nemysím, že všetci tí ludia s požičkami sú ubohé obete. Určite je to pre mnohých jediné východisko na to, aby mali aspon nejakú strechu nad hlavou, ale mnohí poškodení si možu za to sami. ja neviním banku, že poskytovala"pokušenie, ktoré sa zvrtlo proti mne...može za to svokra, može za to naivná synovská láska a možem si za to aj ja, že som svojho drahého nezahamovala skor a ráznejšie.
Súhlasí postoy-lea


51.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:39 avatar
a ja hovorim, ze ani banky, ani nebankovky, ani uzernikov, ani svokry niesu pre potrebne.. Je to len vybudovany system ovladania a ludia sa ho este aj drzia..


98.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 20:41 avatar
ej bistu, ty si ale pozorný čitatel...no, to že svokry niesú potrebné viem, ale niekomu sa ten partner narodit musí, nie?...alebo že by si sa rovnako ako banky rozhodol bojkotovat aj partnerstvo, aby si nemal svokru???kto sa bojí, nech nejde do lesa-a máme odpoved na všetko tvoje odmietanie.
Súhlasí dorota


99.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 20:44 avatar
vieš čo, mám všeliek na problémy videné tebou-celý svet sa dohodne, že od istého dna hodiny a minúty sa nepohne, každý zmrzne tam, kde je a počká, kým ho nezožerú termity...a naše životy v pokrivených zrkadlách odnesie vietor....potom už nebude nič, čo ba ta sralo..


100.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 20:48 avatar
cincin tu svokru som myslel v spojitosti s tymi peniazmi a nechce sa mi verit, ze ti to nedoslo..
Ty rada rypes do ludi, ktori maju iny nazor, vsak?  
Nevidim proste najmensi dovod, preco by som mal svoje nazory menit.. nevidim vyznam..  


102.
označiť príspevok

činčin žena
   6. 1. 2010, 20:56 avatar
pozri , borko, pozri si pár príspevkov dozadu a nájdeš tam, ako si si z nenazdania zmyslel, že mám nejaký zájem menit či vyvracat tvoj názor. je mi tvoj postoj naprosto lahostajný, len neviem, kde berieš to sebavedomie, že ta idem menit. a prepáč, že som si dovolila prispiet do tvojej doležitej témy, kde možu iba tí, čo sa ti poklanajú


103.
označiť príspevok

dorota
   6. 1. 2010, 20:58 avatar
to vies , kedys pochleboval inym a potom sa zmenil.
uz pochlebuje len sebe samemu.


104.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 21:07 avatar
cincin.. nie par prispevkov, ale posledny.. dovtedy si sa mi javila ako normalna a prijemna diskuterka..
c. 98, hlupe a ustipacne.. a 99 deto k comu to malo byt ak nie k provokacii a zosmiesneniu mojho nazoru?
a inak som nepochopil preco si sa odula na prispevok c. 47. Slusne som sa pytal a ty zas na moje ego  


105.
označiť príspevok

dorota
   7. 1. 2010, 00:16 avatar
mozno kebys ho nemal tak okato velke nebolo by do coho kopat


107.
označiť príspevok

Boris muž
   7. 1. 2010, 06:40 avatar
haa ved ak vam to robi taku radost...  


108.
označiť príspevok

Amazonka žena
   7. 1. 2010, 07:38 avatar
Borisko nerozčuľuj sa - nech Ťa teší, že si človek s dobrým srdcom  


52.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 15:41 avatar
ale preco , PRECO -pozicka, nerozumiem ludom , ved nemusis mat vsetko hned
Súhlasí Anette


53.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:45 avatar
somik... ja som bol tiez taky blb...
preflakal som hodne... neskor som ratal a vyslo mi, ze ak by som si odkladal od 20 rokov zivota, tak teraz som mohol stavat dom..bez banky.... no ale kto na to mal mysliet.. ked som bol mlady z kazdej strany sa na mna hrnuli reklamy a nazory, ze bez toho a bez toho si nikto ty musis byt niekto.... takto manipuluje s clovekom rezim.....
dnes som iny clovek...


54.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 15:48 avatar
jasne boris nemas si co vycitat. aj som kedysi nemal rozum


55.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:51 avatar
vdaka somik aspon ty ma chapes.. je to egoisticke, ze sa mi paci, ked ma so mnou niekto porozumenie, ale co uz...som egoista  
Súhlasí Amazonka


59.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 16:05 avatar
na tom neni nic. ja napr. obdivujem ludi co si kupia nove auto na pozicku a pritom ho malo pouzivaju. platia urok , auto sa prepadne na cene - bez ohladu ci ho len garazuju. priklad: za novy ford vyssej triedy daju trebars 28 000 E za 3 roky sa auto prepadne na cenu 8 000 E a na urokoch zaplatia pocas 3 rokov dalsich -,podla vysky pozicky trebars 50%, -cca 5 000 E takze spolu strata cini asi 25 000 E za 3 roky. for je vtom , ze na forde boli 3 -krat v chorvatsku pod stanom na pastekach lebo je to tam DRAHE 
Súhlasí Anette, Boris


62.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:09 avatar
Teraz som sa nasmial somik    
je to tak... staci otvorit autobazar.eu a vidiet milionove auta dvoj-troj rocne bez nabehanych kilometrov idu pod 10 tisic euro  


109.
označiť príspevok

Amazonka žena
   7. 1. 2010, 07:46 avatar
to nie je egoizmus - všetci sme radi, ak sa stretávame s porozumením  


56.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2010, 15:52 avatar
Nuž, veď málokto mladý má rozum... a peniaze... a preto sú potrebné bankové pôžičky  
Súhlasí somik


70.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 16:24 avatar
to mas pravdu nadja, kazdy sa pouci az na vlastnych chybach , vsetko je vlastne OK- vazne ved neni o com pisat  


57.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 15:57 avatar
Niesu potrebne Nadja.. Uz som to preratal a naplanoval... Akurat kvoli prespanej mladosti sa to o to oneskori.  
Súhlasí Anette


61.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2010, 16:07 avatar
Borko, ale aké iné možnosti majú mladí ľudia, ak po štúdiu si chcú založiť rodinu?


64.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:15 avatar
zadlzit sa, zotrocit, nezit, nechat sa zozrat stresom a strachom, nechat rozpadnut rodinu a na sklonku zivota si klast otazky.. preco?
Nadja mozu byvat zatial s rodicmi napriklad, alebo v nejakej socialnej ubytovni.. tie nestoja skoro nic..
preco by mali mat HNED? este nic nedokazali a uz chcu vsetko.. to je ta chyba.
Alebo... mozu chciet revoluciu a ked si zalozia rodinu dostanu byt zadara    


65.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 16:17 avatar
ale veď človek má možnosť hneď dostať to, po čom túži...


67.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:19 avatar
ale nerata s nasledkami... ether mas predstavu kolko preplatis, ak si zoberies od banky dajme tomu 2 miliony na 25 rokov?


68.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 16:21 avatar
Boris...a? šuchotavé papieriky a číselká...nepokakám sa pre mamon


72.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:30 avatar
Ether aky mamon???????
zaobstarat strechu nad hlavou a obzivu sebe a svojej rodine, pokladas za mamon?????
A ked budes splacat 25 rokov a nebudes si moct dovolit nic ine.... pripadne prides o vsetko kvoli strate zamestnania, alebo nejakej krize? Doplatis byt a si stary a nemas nic.. pretoze si akurat doplatil a preplatil skoro o milion viac.
Zamestnavatelia ta uz nechcu.. pomalicky ostavas na starost svojim detom, ale tie maju dost starosti, aby sa sami postavili na nohy... ej teraz by sa zisiel ten milion, ktory som dal navyse banke... keby som ho dal detom, tak sa nemusia tolko stresovat a nasli by si cas aj na mna......
ale o takych veciach ty este asi nepremyslas....


76.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 16:41 avatar
a na čo ti je viac?
vieš v čom je problém? že ľudia potrebujú na každú nohu jeden a pol izby, že k tomu samozrejme potrebujú auto, lebo pešo alebo mhd sú nepredstaviteľné hlúposti a samozrejm každý druhý večer si objednáme pizzu a kúpime si aspoň tri zlaté reťaze...už chápeš? myslíš, že ľudia potrebujú až také pôžičky? nie, sme len banda rozmaznaných zhýčkaných idiotov...a že mi na staré kolená nič neostane? katastrofa...keby sa možno človek raz prestal srať s treťou generáciou stolov modelu Supreme, ale konečne sa zamyslel nad tým, že možno mu stačí doska na dvoch vedrách, teplé jedlo a duša Supreme (ktorá už bola vyrobená v tej najlepšej generácii), možno by celý svet už ani neexistoval, lebo by sme sa tu vznášali vo voľnom láskonečasopriestore ako svetelné bytosti...a samozrejme nikdy to nedosiahneme pre našú úbohú ľudskú zaslepenú hlúposť, pretože večne budeme nadávať na hovadá ktoré si kúpia topánky za stotisíc eúr a práve pre tieto hovadá sa upíšeme miliónovej pôžičke aby sme ich dobehli a nebudeme spávať ani jesť ani žiť, aby sme sa zamestnávateľovi mohli páčiť, hoci už máme takmer na tie topánky (hoci pod povrchom splácame tri hypotéky etc) a aj keď si ich konečne môžme dovoliť, tak práve niečo odcenili na oveľa vyššiu cenu a môžme sa nahánať opäť a áno, zanecháme svetu úžasné bohatsvo a naše deti si vždy mohli dovoliť mušle etc, ale pritom sme im nechali ohromný duševný dlh a zajtra príde tornádo a zmätie všetky tieto majetky do prdele a naše deti ostanú na obrubníku a vo vnútri prázdne, lebo sme chceli aby sa mali dobre a pritom sme zabudli, že človek sa môže mať dobre len zvnútra a nie zvonku...a prečo si ptm nezobrať pôžičku?


77.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:51 avatar
ether nase zmyslanie sa az tak neodlisuje podla toho co si tu teraz napisal, tak nechapem v com vidis problem z toho co pisem ja.
Alebo mozno len nevies kolko stoji v BA garsonka   Inak osobne planujem zdrhnut do Rajky v Madarsku.. len kvoli tomu, ze nechcem podporovat prehnane ceny v BA....
A zit s rodinou na ulici to hadam nie..


78.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 16:52 avatar
vidíš, v tom je ten problém, tebe nestačí mať strom s ovocím, potrebuješ k nemu aspoň stan a toto štádium sa pri celom ľudstve len stupňuje...


79.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 17:07 avatar
nie ether, to o com pises je iba o rozumnej miere..
Ale to si budeme moct povedat asi az o niekolko rokov, ked budes uz aj ty seriozne planovat rodinu a potomstvo... teda ak budes..
Nebudes s nimi zit pod stromom a oni by ani s tebou nezili pod stromom. Tolko pokladam za normalne.. Clovek nieje uz prisposobeny zit len tak v prirode... aj ked... dokazal by to uz len kvoli svojmu umu, ale to je skor prezivanie.. vid ultimate survival  
Clovek ma ist cestou rozvoja, ma si dopriat vymozenost svojho technickeho pokroku, ale ma to robit v co mozno najvacsej suhre s okolim... presne tak ako selma zabije obet ked je hladna, ale nazerie sa a ostatne srnky sa mozu okolo nej prechadzat dovtedy, kym selma opat nedostane hlad... vynimkou su tusim tigre.. tie zautocia niekedy aj akokeby z prestize, ale inak su zase aj dost hrave.. to len mimochodom.
Takze ja si nemyslim, ze mame zaliezt naspat do jaskin... staci ak primiesame k nasemu spravaniu pokoru k ostatnemu zivotu.... Niektore osady tak ziju do dnes.. nedavno som pozeral o eskimakoch, ktorych uz tiez dobehla moderna doba, ale aj napriek tomu si stale vazia a udrziavaju tradicie spojene s uctievanim si prirody... hlavne pri loveni.


80.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:08 avatar
Boris, netvár sa, že nevidíš ako som to myslel


81.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 17:12 avatar
ether netvarim sa.. snazim sa ta pochopit.. ty vravis, ze ak chcem mat skromny dom a nechcem za to platit banke tretinu z jeho ceny, tak som zhyckany?


82.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:15 avatar
všetko v poriadku, zlé je že sa ideš dooné z toho, že platíš...a to celý svet a vôbec to o tom nie je


83.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 17:22 avatar
treba zacat zit ako banka , o tom to je - dat malo -zobrat vela ,alebo lacno kupit draho predat - to je cele UMENIE zivota 


84.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:25 avatar
umenie...života sotva


85.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 17:36 avatar
sotva?  ty mas v banke na knizke napr. 10 000 E po roku ti banka vyplati na urokoch par centov AK VOBEC, pocas toho isteho roku tvoje peniaze banka ale pozicala niekomu inemu, tento chuj za to nezaplatil par centov ale par tisic E. a to je zivot. zamestnanci banky maju deti ... atd... 


86.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:39 avatar
stále sotva života
Súhlasí somik


88.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 17:44 avatar
suhlasim vnutorne citim odpor k tomu co pisem, porad co je zivot..vazne


89.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:45 avatar
to si musíš precítiť sám...ale je to o duši a nie o takýchto sračkách
Súhlasí somik


91.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 17:51 avatar
ak si ozaj nad vecou - si vitaz nad systemom
Súhlasí ether


92.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 17:54 avatar
už chápeš objektívnosť? spokojnosť? harmóniu?


93.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 18:01 avatar
chapem, ale neni mi pomoci, som otrok to viem . dobre to vykreslili v panovi prstenov- ten prsten a jeho otroci  milasek ...atd


94.
označiť príspevok

ether muž
   6. 1. 2010, 18:06 avatar
každému je pomoci vnútorná rovnováha a život nie je len pre vyvolených


96.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 18:11 avatar
ether vyvoleny?  to su najvecsi chudaci. ak mas raz najnovsi mercedes- uz nikdy si nemozes kupit lacnejsie auto -stratis tvar 
Súhlasí ether


106.
označiť príspevok

ether muž
   7. 1. 2010, 00:20 avatar
nemyslel som ani zďaleka finančne vyvolených...ale to len niečo reflektuje 


110.
označiť príspevok

Amazonka žena
   7. 1. 2010, 07:54 avatar
ako pre koho - pre mňa je život trápením v bolestiach  


111.
označiť príspevok

Amazonka žena
   7. 1. 2010, 07:56 avatar
ešte aj to rameno, ktoré vidíš, ma bolí - aj s kľúčnou kosťou  


87.
označiť príspevok

VeronikaH žena
   6. 1. 2010, 17:43 avatar
Veď ščoho by ta banka mohla profitovať?Veď v tých úrokoch čo si vyžiada neplatia sa len zamestnanci ale aj za prenájom, elektrinu, vodu atď.
Súhlasí somik


90.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 17:50 avatar
obavam sa ze 1000% zisky veronika sa potom zhodnocuju este inak , davas v kostole do kosika - to sa skladame na nasledky


97.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 18:23 avatar
chapem ether, ale clovek je zial sputany aj s materialnym svetom.. nepokladam za spravne nechat si robit zle.. a tu su individua, ktore robia ludom zle.. tot vsjo.. peniaz ako taky ma netrapi.


95.
označiť príspevok

Poroslav muž
   6. 1. 2010, 18:06 avatar
Vsak si spominal dva miliony... Vies co sa da za ne kupit? Nepoviem kebyze povies 65 000 alebo podobnu cenu...  


71.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 16:26 avatar
ether asi si este slobdn y/ a , to ti uprimne zavidim


58.
označiť príspevok

achesa žena
   6. 1. 2010, 16:01 avatar
Tak uz potrebujeme len novodobeho Janosika, co super okradne banky a rozda chudobnejsim. Zatial kradnu vo velkom,naj. najbohatsi. Ja uvazujem o pancuche, u mojej starkej to funguje uz 90 rokov.
Súhlasí Boris


60.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:06 avatar
Ahoj achesa,
K pancuche som sa vratil aj ja a mam z toho dobry pocit... o to viac, ked som videl ako sa v banke premahali a kolko zahovarali, vyhrazali sa poplatkami ked som rusil kartu.... Oni dobre vedia, ze ich ludia nepotrebuju....


63.
označiť príspevok

Anette žena
   6. 1. 2010, 16:10 avatar
Nie som za pančuchu! Nie som za krach bánk! Ale som proti pôžičkám, ľudia si dovoľujú hmotné statky, na ktoré proste nemajú. A keď nie sú schopní splácať, tak je tu exekúcia a mizéria  
Súhlasí postoy-lea


66.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 1. 2010, 16:17 avatar
ja som za pancuchu a obcasne znasobovanie obsahu pancuchy rozumnym nakupom a predajom.
Smrt bankam  


69.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 1. 2010, 16:22 avatar
Banka je vecou, ktorra ma sluzit iba podnikatelom,aby nemuseli nosit hotovost. Bezní ludia su len otroci, co im investuju podvody proti nim samym. V banke je totalnym hriechom mat akekolvek svoje peniaze . Ja si ich tam uz nikdy nenecham ,ani cent , radsej chodím s natrieskanu penazenkou a ked mi ju niekto ukradne menej ma to trapi,ako vidiet ze niekto parazituje na moj?ch prachoch. Menej by ma mrzelo, keby ich aj stratím(doklady ano-to vybavovanie je ako skapat na krízi) , ale tesila by ma myslienka , ze konkretny clovek sa aspon za moje prachy nažral a nie monstrum, legalny zlodej.
Súhlasí Boris, somik


73.
označiť príspevok

achesa žena
   6. 1. 2010, 16:30 avatar
Ja som ku konci roka tie zrusila kartu a pani okrem prehovarania, zacala byt aj neprijemna.
Súhlasí somik


74.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 16:37 avatar
platobne karty                           


75.
označiť príspevok

somik muž
   6. 1. 2010, 16:40 avatar
ludia! ved banka je len OBYCAJNA akciovka co si kupi licenciu u ministra , musite byt.....ked verite jej predstavenstvu


101.
označiť príspevok

*game* žena
   6. 1. 2010, 20:54 avatar
Prosim vsetky banky, nech tie podmienky na schvalenie uveru vymyslia este komplikovanejsie, naozaj by mi tym veeelmi pomohli, a toto myslim vazne, nie ironicky.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:30,  Môj kamarat zas to ma naopak. Chce byť dievča a aj sa mal narodiť ako dievča rodičia mu...
včera, 19:35,  https://www.youtube.com/watch?v=nV1ODATNHpw
včera, 18:50,  Bodá jako núž, ako spieva Lucie Bílá v jednej zo svojich pesničiek...
včera, 18:43,  Ondro si dobrý človek . To viem dávno . Si človek ktorý dokažeš pomôcť podať sladkosť...
včera, 18:36,  prečo piješ okenu ? Sú dva druhy vodky jedna chutí ako okena a tá druhá tiež . Potom už...
včera, 18:34,  Toto je príjemná hudba drakov z Fínska https://www.youtube.com/watch?v=e4Ao-iNPPUc
včera, 18:30,  Ondrej ja Nie som lepší od teba....
včera, 18:26,  22...Láska bolí to si nevedel?
včera, 18:14,  To nje je prauda! Bol to utok ameriki, pisu o tom diskutujucy na...
včera, 18:13,  A viete, kto bol majiteľom lode s nebezpečným nákladom, ktorý vybuchol v Bejrúte?!!!! Meno...
včera, 17:58,  Prečo sa pýtaš na tieto otázky, ak si zjavne presvedčený, že niet Boha? Nie je to tak, že...
včera, 17:56,  Počul si niekedy radu: Nekŕmte trolov? *05
včera, 17:48,  Najskôr sa skúša argumentovať . Ak niet argumentov treba utekať .
včera, 16:46,  Počul si niekedy radu: Nekŕmte trolov? ;)
včera, 16:31,  Presne elfe si trol a užitočný idiot
včera, 16:31,  Edo s tou tvojou Amerikou to ide dobre z kopca :)
včera, 16:31,  Troll a užitoční idiot
včera, 16:30,  Len opakuj elfí trole
včera, 16:30,  Banderovci vraždia obyvateľov Donbasu
včera, 16:26,  to je ono papúšku vyopakuj se nám
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď činný vždy, keď je to možné, a odpočívaj vždy, keď je to potrebné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(276 517 bytes in 0,339 seconds)