Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ateistické nezmyselné pohľady na svet.

15
reakcií
2235
prečítaní
Tému 23. júna 2012, 09:24 založil Lea Smeja.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 09:24 avatar
Ateisti maju cudny pohlad na svet, teda nemaju normalny pohlad svet, pozrite len par nezmyslov:

Ateizmus- presvedčenie, že Boh alebo bohovia neexistujú. /neviem keby kazdy mal vykrikovat do sveta v co neveri, tak to by to tu vyzeralo/

Nezastávaním žiadneho konkrétneho postoja ohľadom existencie boha či bohov - to je apateizmus /uz len to kecanie v co sa neveri a tie pomenovania ateizmu stoja zato, ze apateizmus/

Odmietaním možnosti dokázať alebo vyvrátiť existenciu boha - to je agnosticizmus. /dalsia hlupost, ako by sme my ostatni sa nazvali,ze vieme, ze existencia Karkulky sa neda dokazat - napr. ritipizmus? xixix)

Odmietaním zmysluplnosti vety „Boh existuje“ to je ignosticizmus.

Vela hlupych izmov, este hlupejsich akoze zamysleni, pricom ide len o obycajne odmietanie a popieranie, to odmietanie zmysluplnosti vety... to uz je ozaj vrchol trapnost. Darmo ateisti nemaju co robit a vymyslalu blboviny - su sami sebe len na hanbu a my ostatni ich mozeme tak maximalne polutovat.
absencia viery v existenciu Boha alebo bohov
slabá forma ateizmu zvykne byť zamieňaná s: nezastávaním žiadneho konkrétneho postoja ohľadom existencie boha či bohov (teda apateizmus), odmietaním možnosti dokázať alebo vyvrátiť existenciu boha (teda agnosticizmus), alebo s odmietaním zmysluplnosti vety „Boh existuje“ (teda ignosticizmus)
pôvodne: popieranie uznávaných vládnúcich bohov (napríklad keď prví kresťania odmietali vykonávať kult pohanských bohov)
Zástanca ateizmu sa nazýva ateista (iné názvy: neverec, neveriaci; pejoratívne bezbožník; expresívne bohaprázdnik, neznaboh, neznajboh).
Výraz ateizmus používali už grécki básnici v 5. storočí pred Kr.
Veľa ľudí, ktorí sa sami označujú za ateistov, zvykne zdieľať spoločný skeptický pohľad na dôkazy (alebo nedostatočnosť dôkazov) o existencii bohov, príbehov o stvorení sveta rovnako ako spochybňovanie dobroty a morálnosti náboženstiev, ktoré priniesli na svetlo sveta veci ako sväté vojny, prenasledovanie inovercov, inkvizíciu a pod. Hoci niektorí z ateistov patria k stúpencom filozofických smerov ako humanizmus, naturalizmus alebo materializmus, v skutočnosti neexistuje jediná ideologická línia, ktorú by všetci ateisti zdieľali. Podobne nemajú zástancovia ateistického svetonázoru žiadne inštitucionalizované rituály a správanie, ktoré by sa dalo porovnať s rôznymi náboženskými smermi. Ateizmus je inšpirovaný mnohými rozličnými zdôvodneniami, zahrňujúcimi osobné, vedecké, spoločenské, filozofické či historické názory a úvahy.
Obsah [skryť]
1 Dôvody pre ateizmus
1.1 Filozofické dôvody
1.2 Vedecké dôvody
1.2.1 Evolučná teória
1.3 Osobné dôvody
1.4 Historické dôvody
1.5 Zaujímavosti
2 Referencie
3 Iné projekty
[upraviť]Dôvody pre ateizmus

Hoci nie všetci ateisti tvrdia, že majú racionálne dôvody pre svoj svetonázor, väčšina trvá na tom, že ich ateizmus je založený na rozumových a racionálnych dôvodoch. Veľa ateistov zastáva taktiež názor, že keďže ich postoj nevyžaduje žiadnu vieru okrem viery v to, čo je možné pozorovať priamo našimi zmyslami, je teda bremeno dôkazu existencie boha (bohov) na teistoch, a nie na ateistoch dôkaz jeho neexistencie. Častým argumentom v prospech tohto postoja je, že principiálne je možné veriť v čokoľvek (čarodejnice, vlkodlaci, upíri, morské panny, UFO, atď.), a preto je úlohou toho, kto zastáva existenciu danej entity či schopnosti, túto existenciu dokazovať a oddelovať fakty od rôznych mýtov a legiend.
[upraviť]Filozofické dôvody
Niektorí ateisti zakladajú svoj postoj na racionálnych alebo filozofických základoch, tvrdiac, že ich postoj je založený na logickej analýze a následnom odmietnutí teistických a náboženských predstáv. Tieto argumenty proti existencii boha vychádzajú z veľkého počtu rôznych problémov spojených s náboženskými vierami. Hlavným problémom medzi nimi je absencia akéhokoľvek dôkazu podporujúceho náboženské tvrdenia. Taktiež namiesto zjednodušenia vysvetlenia akým spôsobom svet funguje, náboženské predstavy naopak toto vysvetlenie komplikujú, a tým prinášajú celý rad nových otázok, ktoré treba zodpovedať. Napríklad: aký je pôvod boha (bohov), kde sídli, akými pravidlami sa riadi, aký je vzťah boha (bohov) a známych prírodných zákonov, atď.
Veľa ateistov zastáva názor, že ich svetonázor je iba absenciou určitej viery, a teda že jedinou obranou, ktorú ateizmus potrebuje, je neustály nápor proti náboženským tézam. Ak sú všetky argumenty teistov vyvrátené, nonteizmus, ako jediná možnosť, sa stane všeobecne platnou. Po stáročia mnoho zastáncov ateizmu oponovalo a vyvracalo takzvané dôkazy božskej existencie. Či však všetky argumenty v prospech náboženstiev boli vyvrátené, je naďalej predmetom debaty.
Vo všeobecnosti ateisti tvrdia, že tieto dôkazy boli úspešne vyvrátené.
Existuje taktiež množstvo ateistov, ktorí napadajú špecifické formy teizmu kvôli ich vnútornej rozporuplnosti. Jeden z najbežnejších argumentov proti existencii boha je takzvaný problém zla (teodicea).
Problém zla je pravdepodobne najpretrvávajúcejší a najsilnejší argument ateistov proti rôznym náboženským vieram. Kresťanský apologéta William Lane Craig ho priliehavo nazval ateistický smrtiaci argument (atheist's killer argument). V skratke tento problém je, že existencia zla vo svete je logicky nezlučiteľná s existenciou dobrotivého Boha, a že je teda rozumnejšie usudzovať, že žiaden boh neexistuje, ako to, že jestvuje, ale neurobí nič, aby zastavil zlo na Zemi.
[upraviť]Vedecké dôvody
Väčšina náboženstiev učí, že ľudstvo a vesmír boli stvorené jedným či viacerými bohmi určitým, viac či menej presným spôsobom. Veľa ľudí, tak ateistov ako i nábožensky založených ľudí, vníma takéto náuky v príkrom protiklade s poznatkami modernej vedy, najmä však evolúcie. Pre niektorých ateistov je toto postačujúci dôvod na odmietnutie takýchto náboženstiev. Na druhej strane niektorí veriaci z tohto protikladu vyvodzujú opačný záver – že evolúcia je mylná – a zastávajú kontroverzný a pseudovedecký kreacionizmus, navzdory prakticky absolútnemu konsenzu medzi vedcami ohľadne pravdivosti evolučnej teórie. Iní teisti akceptujú evolúciu ako vedecký fakt, ale nevidia rozumné dôvody pre to, že by medzi učením ich náboženstva a evolúciou bol rozpor.
Je známym faktom, že ľudia zdieľajú 98 % svojho genetického kódu so šimpanzmi, 90 % s myšami, 21 % s hlístou a 7 % s baktériou E. coli. Takáto perspektíva je celkom odlišná od väčšiny náboženstiev, ktoré prisudzujú človeku jedinečné a centrálne postavenie vo vesmíre, napríklad podľa učenia kresťanstva, islamu a judaizmu bol človek stvorený na Obraz Boží, aby stál na kvalitatívne vyššej úrovni ako zvyšok tvorstva Zeme.
Podobne skutočnosť, že naše Slnko je len jedinou z miliárd hviezd v Galaxii, ktorá samotná je nepatrná medzi miliardami iných galaxií v nami pozorovateľnom vesmíre, a fakt, že ľudia obývajú vesmír len po zhruba 0,0015 % doby jeho existencie, považuje väčšina ateistov za dostatočný na odmietnutie myšlienky, že vesmír bol stvorený, aby mu vládol človek. Vyvracia tiež nábožensky založenú úlohu Zeme ako stredu vesmíru.
V zásade je západná veda založená na predpoklade, že vesmír je riadený nemennými prírodnými zákonmi, ktoré je možné určiť pomocou experimentov. Tie následne tvoria spoľahlivý základ pre všetky technické disciplíny, ktoré predpokladajú absenciu božích alebo nadprirodzených zásahov. Úspech moderných vedeckých a technických disciplín by takto naznačoval absenciu nadprirodzených bytostí alebo ich neochotu so svetom akokoľvek interagovať. Veľa ateistov preto verí, že najjednoduchším vysvetlením je, že neexistujú žiadne božstvá.
[upraviť]Evolučná teória
Činnosť Charlesa Darwina ohľadne evolučnej teórie vyvracia učenie prakticky akéhokoľvek náboženstva. Vznik života sa v rôznych náboženstvách spája s bohmi a nadprirodzenými bytosťami v rôznych náboženských knihách, bájach a povestiach. Naproti tomu Darwinova evolúcia ukazuje postupný vznik zložitejších foriem života z jednoduchších, adaptovanie sa na nové prostredie. Napríklad z niektorých rýb sa postupne stali obojživelníky po tom, čo sa určitý čas prispôsobovali životu v pobrežných vodách a mali potrebu pohybovať sa v zmenených podmienkach. Predstava, že sa aj moderný človek vyvinul zo svojich predkov (Homo Sapiens, Homo Erectus, Homo Habilis a ďalšie vývojové stupne) je pre akékoľvek náboženstvo neprijateľná, pretože ukazuje, že človek je len jeden z veľkého množstva živočíšnych druhov.
[upraviť]Osobné dôvody
Rovnako ako ateisti s filozofickým odôvodnením, existujú aj ateisti, ktorí ako dôvod uvádzajú spoločenské, psychologické, praktické a iné odôvodnenia svojho postoja.
Niektorí ateisti usudzujú, že ľudský život je lepší a užitočnejší s ateistickým pohľadom na svet, ako s teistickým. Na podporu tohto názoru môžu uvádzať, že je omnoho prospešnejšie pre spoločnosť hľadať odpovede na otázky pomocou prírodných vied než pomocou nadprirodzených síl a viery. K morálnym dôvodom pre ateizmus často zahrňujú „prípady, kedy urobiť to čo je správne, je možné len s pohľadom na svet aký zastáva ateista, pretože nie je viazaný prikázaniami svojho učenia. Ľudia, ktorí nedokážu akceptovať predstavu zlého boha, vyvodzujú záver, že akékoľvek nemorálne náboženstvo je nepravé.“ Praktické dôvody pre ateizmus zahrnujú „dôvody, prečo uprednostnenie ateistického svetonázoru pred teistickým prináša pozitívne dôsledky pre osobný život.“
Argumenty, že náboženstvá šíria nemorálnosť sa často opierajú o fakt, že množstvo násilia a vojen vzniklo len kvôli náboženským vieram a rituálom.
Niektorí ľudia prijímajú ateistický postoj pretože vyrastali v prostredí, kde je ateizmus relatívne bežným, alebo boli vychovaní ateistickými rodičmi. Väčšina ateistov tvrdí to isté o väčšine veriacich. Napríklad väčšina ľudí, ktorí vyrástli v prostredí obývanom prevažne židovskou, hinduistickou, moslimskou alebo kresťanskou kultúrou, taktiež príjme náboženstvo tejto prevládajúcej kultúry, alebo krajiny.
Kresťanský psychológ Paul Vitz (1999) tvrdí, že „Veľa ľudí má psychologické dôvody pre ateizmus“ a „neuro-psychologické bariéry pre vieru v boha hrajú v tomto významnú úlohu.“
Pozri Vitz (1999) a Rizzuto (1998).
Hoci je bežné poukazovať na psychologické dôvody prečo niekto zastáva ateistický názor, je dôležité poznamenať, že emócie a pocity hrajú dôležitú úlohu nielen v živote teistov ale i ateistov. V každom prípade, pochopenie psychologického pôvodu pre vieru v Boha môže prispieť k posilneniu ateistického presvedčenia proti náboženským vieram. Pozri tiež syndróm pravého veriaceho a psychológia náboženstva.
[upraviť]Historické dôvody
Veľa náboženstiev vytvorilo vieru v mnohých bohov alebo nadprirodzené mocnosti, z ktorých každý bol spojovaný s určitým nevyjasneným fyzikálnym javom. Napríklad v starovekom Grécku bol Hádes boh mŕtvych, Helios boh slnka, Zeus boh bleskov a Poseidón boh mora a zemetrasenia. V dobách keď nebola dostupná žiadna vedecká teória, ktorá by mohla vysvetliť dané prírodné javy, ľudia hľadajúci vysvetlenia ich pripisovali nadprirodzeným silám. Drvivá väčšina týchto javov bola dnes už vedeckým spôsobom objasnená. Niektorí ateisti argumentujú, že všetky náboženské viery majú rovnaký alebo podobný základ, a teda že sú všetky obdobne prekonané a zastaralé.
[upraviť]Zaujímavosti
Krajina s najvyšším podielom ateistov v Európe je Česká republika. Podľa sčítania ľudu v roku 2001 tvoria 59% populácie.[chýba zdroj]
Na Slovensku je podiel ateistov 13%.[1]
Severná Kórea a Čína sú oficiálne ateistické štáty, čo je zakotvené v ich ústave.[chýba zdroj]
Najvyšší podiel ateistov na svete je podľa sčítania ľudu vo Vietname, kde tvoria takmer 81%.[2]
[upraviť]Referencie


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   23. 6. 2012, 11:00 avatar
Prečo dávaš staré údaje, z roku 2001, keď už sú súčasnejšie: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí mamaleone


2.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 09:25 avatar
oprava len toto ma byt v teme:
Ateisti maju cudny pohlad na svet, teda nemaju normalny pohlad svet, pozrite len par nezmyslov:

Ateizmus- presvedčenie, že Boh alebo bohovia neexistujú. /neviem keby kazdy mal vykrikovat do sveta v co neveri, tak to by to tu vyzeralo/

Nezastávaním žiadneho konkrétneho postoja ohľadom existencie boha či bohov - to je apateizmus /uz len to kecanie v co sa neveri a tie pomenovania ateizmu stoja zato, ze apateizmus/

Odmietaním možnosti dokázať alebo vyvrátiť existenciu boha - to je agnosticizmus. /dalsia hlupost, ako by sme my ostatni sa nazvali,ze vieme, ze existencia Karkulky sa neda dokazat - napr. ritipizmus? xixix)

Odmietaním zmysluplnosti vety „Boh existuje“ to je ignosticizmus.

Vela hlupych izmov, este hlupejsich akoze zamysleni, pricom ide len o obycajne odmietanie a popieranie, to odmietanie zmysluplnosti vety... to uz je ozaj vrchol trapnost. Darmo ateisti nemaju co robit a vymyslalu blboviny - su sami sebe len na hanbu a my ostatni ich mozeme tak maximalne polutovat.


5.
označiť príspevok

ruwolf muž
   23. 6. 2012, 12:54 avatar
Ateista Ti bežne nevykrikuje, v čo neverí.
Začne sa brániť až v tedy, keď príde nejaký blázon a začne neveriacich hlúpo obviňovať z najrôznejších vecí(, ako napr. že sú z princípu nemorálni a pod.)
Súhlasí mamaleone


7.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 18:42 avatar
Ruwko, ale to je presne naopak.


3.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 6. 2012, 09:47 avatar
Vela hlupych izmov, este hlupejsich akoze zamysleni, pricom ide len o obycajne odmietanie a popieranie, to odmietanie zmysluplnosti vety... to uz je ozaj vrchol trapnost. Darmo ateisti nemaju co robit a vymyslalu blboviny - su sami sebe len na hanbu a my ostatni ich mozeme tak maximalne polutovat.

Viac na: Ateistické nezmyselné pohľady na svet.#ixzz1ybHncw7W

presne tak aj teiZMUS..
ubohe a trapne odmietanie skutocnosti.
Súhlasí mamaleone


6.
označiť príspevok

mamaleone muž
   23. 6. 2012, 18:22 avatar
Lea Smeja veľa izmov používaš asi ani ty tomu neveríš a ak veríš tak sú to izmy teologické ktoré sa nedajú ničím podložiť ale veriacim netreba nič dokazovať(podložiť dôkazy) oni nemajú čo rozmýšlať oni majú iba veriť v boha , nezdá sa ti že je to trochu málo?

Apropo čo sme ti urobili že nás tak nenavidíš? kde je to vaše desatoro? to na nás ateistov neplatí?
Súhlasí Boris_I.


8.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 18:44 avatar
Mamaleone skor vedecky podlozis mnohe veci co tvrdia nabozenstva a Biblia ako ateizmus, ten na vede nestoji a ziadne z ich tvrdeni vedou nebude preukazane. Mne sa nepaci ateizmus a ateistov povazujem za jeho nestastnu obet.


9.
označiť príspevok

mamaleone muž
   23. 6. 2012, 20:30 avatar
neostava mi nič iné iba to že si vygumovaná ked tvrdiš také nezmysly, pre mna sú krestania tiež obeťou cirkvi má vas v hrsti tak isto sa mi nepáči kresťanstvo lebo je to ,,iba" idea nič konkretne ale to ste vy kresťania kto nie je s vami je proti vám aj preto nás ateistov nenavidte naopak nám ateistom ste vy kresťania lahostajný nemame s vami nič spoločného tak prečo by sme mali byť rodina ako vy kresťania, takýchto útokov bude z vašej strany čoraz viac lebo kresťanstvo pomali zanikne tak ako sa povie ,,topiaci sa aj slamky chytá" a to tu predvadzaš dokonale! len tak dalej
Súhlasí Boris_I.


10.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 20:32 avatar
ano zanikne nabozenstvo, tak ako zaniklo doteraz... neberiem vam vasu sladku nadej


11.
označiť príspevok

mamaleone muž
   23. 6. 2012, 20:40 avatar
stačí sa pozrieť na zapad v Holandsku predávajú kostoly , v Čechách je za posledných 10 rokov ubytok kresťanov o 50% atď. to len na Slovensku a v Polsku sa drží kresťanstvo zubami nechtami má dobré zaklady ale aj základy sa raz zosypu, tak ako socializmus


12.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   23. 6. 2012, 20:42 avatar
cim skor zanikne nabozenstvo, kostoly tym lepsie, nic ine si ludia nezasluzia a cim skor 3. svetovu vojnu co spustia ateisti


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 6. 2012, 20:43 avatar
podla teba su zidia ateisti??
Súhlasí ...d0d0...uk, mamaleone


14.
označiť príspevok

Switch muž
   23. 6. 2012, 21:32 avatar
Idem k teme. Teda z polovice, tie infantilne nareky nad tym aky su ateisti ... ja nemusim.

Zatial len k prvemu bodu:
Zacinas temu " ... ateisti nemaju normalny pohlad na svet ..." a dokladas to
"Ateizmus- presvedčenie, že Boh alebo bohovia neexistujú. /neviem keby kazdy mal vykrikovat do sveta v co neveri, tak to by to tu vyzeralo/"

Mohla by si mi prosim objasnit ten tvoj komentar v style normalneho pohladu na svet? Totalne nerozumiem co vlastne chces povedat. Vcom je dane tvrdenie hodne tvojho pohrdania, je nepravdive? Je snad tvrdenie "Teizmus - presvedcenie ze Boh alebo bohovia existuju." tiez nenormalny pohlad na svet?
Súhlasí mamaleone


15.
označiť príspevok

Style muž
   23. 6. 2012, 21:36 avatar
Lea ale ty nemôžeš byť normálna, to fakt nemáš inú zábavu? Prečo obmedzuješ týmto slobodu človeka?
Súhlasí mamaleone


16.
označiť príspevok

Switch muž
   24. 6. 2012, 11:53 avatar
K druhej časti tejto témy.
Hovoríš: „Vela hlupych izmov, este hlupejsich akoze zamysleni, pricom ide len o obycajne odmietanie a popieranie, to odmietanie zmysluplnosti vety... to uz je ozaj vrchol trapnost. Darmo ateisti nemaju co robit a vymyslalu blboviny - su sami sebe len na hanbu a my ostatni ich mozeme tak maximalne polutovat.“

Terorizmus, Alkoholizmus, Rasizmus ,Taoizmus, Panteizmus, Klientelizmus, Ekofeminizmus...
Podľa tvojho kľúča, pojem Terorizmus vytvorili teroristi či pojem Alkoholizmus vytvorili alkoholici ... Neviem odkiaľ máš tú informáciu kto je tvorcom tebou napádaných izmov. Priznám sa, že by ma skutočne zaujímala etymológia daných slov.
Vytváranie izmov je určitým spôsobom štýl našej kultúry v rámci popisovania určitej sady myšlienok. Samozrejme mnohé tieto slová sa možno dajú nahradiť synonymami , ale je oveľa komplikovanejšie povedať „Teroristicky smer“ ci „Rasistická ideológia“ ako použiť v rámci komunikácie jednoslovné pomenovanie . Každopádne je detinské vytýkať ateistom že používajú izmy keď sú spoločensky bežne používané.

K tvojmu postoju:
„... este hlupejsich akoze zamysleni, pricom ide len o obycajne odmietanie a popieranie, to odmietanie zmysluplnosti vety.“

Ateisti sú tiež predmetom skúmania a tí čo ich skúmajú sa snažia vytvoriť jednoduchú výstižnú definíciu, inak povedané špecifikovať ich správanie a zachytiť ho jazykovou formou. Ak sa v rámci skupiny ateistov nájdu špecifiká napr. skupina ľudí majúcich iný názor než celá skupina napr. Agnostici opäť sa snažia ľudia výstižne popísať túto podskupinu.
Súhlasím, že Ateizmus, Agnosticizmus, či Apateizmus sa dá jednoduchou formou povedať „odmietanie boha“, ale autor hovorí o odlišnostiach týchto skupín nie o ich spoločných charakteristikách.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kritika je jednoduchá, umenie zložité.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 502 bytes in 0,308 seconds)