Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ateista verzus veriaci

124
reakcií
14563
prečítaní
Tému 24. augusta 2007, 08:31 založil scorpion025.

podobné témy:1.
označiť príspevok

scorpion025
   24. 8. 2007, 08:31 avatar
Aky je rozdiel medzi ateistom a veriacim? V podstate ziaden, ateista veri ze nema dovod verit a veriaci veri ze ten dovod ma. Cize veria obaja. Odlisuju sa len v ponimani polov, jeden je zaporny a ten druhy kladny. Kto je kto vsak nikdy nezistime. Ako dobre vieme protikladne poly sa navzajom pritahuju, jednoduch priroda, pre veriacich bozia vola. Preco teda ten rozruch okolo tzv. utoku ateistov na veriacich? Ved podla Bozej vole maju pprichadzat spolu do styku, konverzovat spolu, vymienat si nazory ......... Ked mu moze byt jedno ako sa k sebe pritiahnu magnetky - nie je mu jedno akym sposobom komunikuju medzy sebou ateista a veriaci? Preco teda myslienka zo strany veriacich o obrateni sa chrbatmy, nevsimanim si jeden druheho,zit podla hesla ,, zi a nechaj zit ", vytvorenim vlastnej temy, stranky .......? Ved idete proti vlastnemu uceniu, mate predsa hlasat slovo bozie a pomahat ludom uverit, obracat ich na svoju vieru, pomahat spoznat Boha. Tymto sposobom len dokazujete ze nepoznate dokonale svoje povinnosti veriaceho. Na 99 percent to robite len preto, lebo Vas to tak naucili Vasi otcovia. Schovavate sa za knazov a biskupov, kardinalov a papeza, ved oni su ti vyvoleni ktroi to maju v naplni prace. No pozor, opak je pravdou, tito ludia su len Vasi organizatory, oni nemaju brat na seba poslanie kazdeho z Vas, veriaceho v Boha. Ved kto sa trochu vzdelava tak potom vie, ze kazdi veriaci, ci uz je to knaz, papez, alebo kostolna klebetnica z dediny, ma obracat neveriacich na stranu Boha. Sposobom odlucovania si len zmyvate Kristovu krv z vlastnych ruk, udrzujete pri zivote Pilata. Za neho rozhodol lud, co myslite, na koho hadzete Vase rozhodovanie o mylosti a vine? Na svoje dalsie generacie .............. Jednoduch nechapete ze ste od zalozenia cirkvi v kolotoci z ktoreho sa nikdy nedostanete von, nikdy nepochopite co mate robit, ako mate zit. Myslienka o spravnom zivote ostane len skutocnostou o nedokonalom zivote.

Klaniam sa, drahi verici v Krista ...............


2.
označiť príspevok

Degon
   24. 8. 2007, 09:13 avatar
Milý škorpión, prekrúcaš fakty! Veriaci sa nevyhýbajú polemiky s pohanmi, ale odmietajú z ich strany urážky, ponižovanie a zosmiešňovanie, ako je to u nich zvykom. Už ich názov "pohani" vyplýva zo slova "haniť" a to je prosím historický pojem. Teda s nimi mali podobnú skúsenosť už naši predkovia. Skôr by ste si mali odpovedať samy na otázku - prečo sa tak chováte? Nie je to preto, že v sebe ukrývate vnútornú nespokojnosť a zlobu, vyplývajúcu práve z odmietania Boha? Jestvuje mnoho praktických dôkazov o tom, že keď sa takýto človek navráti ku svojej predošlej viere, ich nepokoj sa stratí a dušu zaplaví opäť predošlý pokoj a mier.
Čo sa týka viery, alebo nevery, nie je to z dôvodu vypočítavosti. Ak chceme naučiť dieťa počítať, musí to dieťa najskôr UVERIŤ, že 1+1=2 a že 2+2=4 (teda základom matematiky). Bez prvotnej viery v základy matematiky by nedokázali naučiť sa počítať. Viera je teda prvým predpokladom vyššieho duchovného rastu. Veriaci postupne nadobúdajú PRESVEDČENIE o správnosti svojej viery a odhaľujú pravdu. Potom už nemajú tú svoju prvotnú (detskú) vieru, ale presvedčenie. Pohani nedokážu pokročiť vo svojom duchovnom vývoji, lebo odmietajú ten prvotný predpoklad svojho rozvoja - vieru. Je to také ťažké na pochopenie?


7.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 8. 2007, 15:23 avatar
Degon,
ak Ti môžem poradiť, potom svojsky a ľahkomyseľne nedávaj slovu POHAN iný význam. Vedz, že toto slovo má celkom iné historické korene!

Vo Wikipédii si môžeš prečítať takúto charakteristiku:
Pohanstvo alebo paganizmus (z lat. paganus - vidiečan) je označenie, ktoré používajú vyznávači abrahámskych monoteistických náboženstiev pre západné predkresťanské, prírodné, alebo polyteistické náboženstvá.
V širšom význame termín pohan môže označovať všetkých inovercov, agnostikov alebo ateistov. Môže to teda byť:
človek, ktorý nie je žid ani kresťan, príp. ani moslim (iba v islame)
človek, ktorý sa nehlási k žiadnemu zo svetových náboženstiev
vyznávač polyteistického náboženstva (antických náboženstiev, predkresťanských európskych náboženstiev alebo moderného novopohanstva)
vyznávač prírodného náboženstva
Etnológovia termín pohanstvo nepoužívajú a nahrádzajú ho označeniami ako šamanizmus, polyteizmus, animizmus, pretože má často negatívne konotácie (ako napr. neveriaci, arab. káfir).
Pohan je obvyklý preklad islamského termínu mušrik, označujúceho presnejšie polyteistu, niekoho kto pripisuje Alláhovi rovnocenných a pácha tak hriech zvaný širk, alebo modloslužobníctvo. Príbuzným termínom je káfir, voľne prekladaný ako neveriaci alebo apostata, niekto kto odmieta prijať Alláha alebo v širšom zmysle islámsku vieru.
V islámskej teológii sa vedie debata, či sú kresťania a židia mušrikín (modloslužobníci) alebo káfirín (odmietači), pretože spadajú do kategórie ahl al-dhimma (ľud zmluvy) a ahl al-kitáb (ľud knihy).

Dúfam, že si prečítaním uvedenej charakteristiky aspoň akomak pokročil vo svojom duchovnom vývoji a pojmom pohanstvo a pohan už nebudeš pripisovať Tvoje pseudokresťanské významy!


8.
označiť príspevok

Degon
   25. 8. 2007, 19:25 avatar
Kasafran, ďakujem za vyčerpávajúce poučenie o význame slova "pohan". Ale možno si nepostrehol, tu išlo skôr o to, či možno slovo "pohan" chápať ako urážku, alebo nie. Ja som sa vyslovil za to, že to urážka nie je, lebo je to všeobecná charakteristika predkresťanských polyteistických vyznaní. Ak to Believer chápal ako urážku, tak som sa mu ospravedlnil. O nič viac, ani menej tu neišlo.


3.
označiť príspevok

p.Believer
   24. 8. 2007, 12:52 avatar
Degon, este nam nieco porozpravaj o duchovnom vyvoji... !
A to nadavanie do pohanov by si si tiez mohol odpustit.


4.
označiť príspevok

Degon
   24. 8. 2007, 15:02 avatar
Milý Believer, to označenie "pohan" nie je nadávka, ale starý a všeobecne zaužívaný názov pre neveriacich v Boha, ešte predtým, ako sa zaviedlo označenie ateista. Je to také ľudové a všetkým dobre pochopiteľné označenie. Skutočne som nevedel, že sa Ťa dotkne. Prepáč!
K tomu duchovnému vývoji snáď iba toľko, že je to "cesta", alebo proces, pro ktorom si človek zdokonaľuje svojho ducha a stavia ho na vyššiu úroveň. Veriaci na to majú svoju vlastnú terminológiu, ktorá neveriacim nič nehovorí, ale ich naopak iba dráždi, lebo nechápu význam tých pojmov. Nemožno k tomu použiť ani vedecké pojmy, lebo veda sa duchovným rastom nezaoberá. Psychológia sa opäť venuje viacmenej iba duševnými poruchami a tak na to tiež nie je vhodná. Najhoršie sa to vysvetľuje materialistom, ktorí zo zásady odmietajú všetko nemateriálne, ako nejestvujúce. Neviem, kam mám Teba zaradiť a preto Ti to nedokážem vysvetliť v tých pojmoch, ktoré Ty používaš. Ak budeš čítať viac duchovnej literatúry pochopíš to bez vysvetlovania.


5.
označiť príspevok

p.Believer
   24. 8. 2007, 15:46 avatar
A opat jedno krasne Degonove vysvetlenie (... este predtym, ako sa zaviedlo ine oznacenie... !). Skratka vsetci nadavaju, len vy nie.
Ja zasa pouzivam ine ludove oznacenie: tupec. Tiez vsetkym dobre zrozumitelne.
Prepac, ale diskutovat o duchovnom vyvoji, dalsich vedeckych pojmoch a vyvoji ako takom s tebou nebudem.
Odporucam zmenit literaturu, inak ti nepomoze ani modlenie.
(P.S. Vies kedy vznikla Mliecna draha? Vies kedy zanikne Slnko? A co vyvoj na Zemi? Si v obraze, alebo to skratka takto ktosi stovril?! Vtedy, teraz, az na veky vekov.)
Zbohom!


6.
označiť príspevok

Degon
   24. 8. 2007, 16:41 avatar
Priateľu, zabúdaš, že Ty si chcel so mnou diskutovať o duchovnom vývoji a nie ja s Tebou. Okrem toho sa zbytočne urážaš na ten pojem "pohan", lebo sa nevzťahuje iba na človeka, ale sa používa aj v širšom rozsahu, ako napr. "pohanské chrámy", "pohanská kultúra", "pohanské nauky" a pod. Ale tej Tvoj výraz "tupec" sa vzťahuje výlučne na človeka, takže je nadávkou.
Ale bude dobre, keď si na polemiku nájdeš sebe rovného. S ním si určite budeš lepšie rozumieť, ako so mnou. Maj sa dobre!


9.
označiť príspevok

Yennek
   28. 8. 2007, 14:13 avatar
No comment.


10.
označiť príspevok

Kasafran
   30. 8. 2007, 22:06 avatar
Yennek,
neboj sa, povedz aspoň svoje stručné stanovisko. Nenapodobňuj niektorých "hlavoprázdnych" našich, či zahraničných "tiežpolitikov"!


11.
označiť príspevok

Degon
   31. 8. 2007, 11:36 avatar
Kasafran, teraz s Tebou nechcem polemizovať o viere, chcel by som od Teba jednu jedinú a úprimnú odpoveď. Jestvuje komunista, ktorý nie je ateista?


12.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 8. 2007, 21:20 avatar
Degon,
určite existuje a ja dôvodne predpokladám, že aj v súčasnosti je prvkom nezadedbateľnej (možno prevažnej) podmnožiny medzinárodného robotníckeho a komunistického hnutia.
Prajem Ti príjemný víkend.


13.
označiť príspevok

Degon
   2. 9. 2007, 11:33 avatar
Kasafran, ďakujem za odpoveď. Môžeš mi prosím v krátkosti povedať niečo o ideách súčasného komunistu? Dúfam, že to nebude nič z tej komunistickej ideológie našej minulosti.


14.
označiť príspevok

Degon
   5. 9. 2007, 09:58 avatar
Nič.... Ako som predpokladal!


15.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 9. 2007, 23:15 avatar
Degon,
čože si taký netrpezlivý, unáhlene a zle predpokladajúci? Veď všetko chce svoj čas - a Ty to veľmi dobre vieš. Ako pracujúci dôchodca nemám vždy toľko voľných chvíľ a niekedy ani náladu, aby som mohol popri svojich mimopracovných, pre mňa dôležitých, spoločensko-politických a rodinných aktivitách okamžite reagovať.
Chceš vedieť niečo o ideách súčasného komunistu. Ja Ti za seba môžem povedať toto:
Aj súčasný skutočný komunista vychádza z učenia marxizmu-leninizmu o sociálne spravodlivejšej/spravodlivej socialistickej/komunistickej spoločnosti. Totiž, len takáto spoločnosť môže svojim členom v praktickom živote ponúknuť/zabezpečiť skutočnú rovnosť šancí pre nadobudnutie, rozvinutie a uplatnenie svojich vedomostí, tvorivých schopností a praktických zručností pre vytváranie duchovných a materiálnych hodnôt potrebných pre uspokojenie primeraných spoločenských, rodinných a individuálnych potrieb. Aby sa to však mohlo realizovať, musia byť splnené právne, morálne, etické, ekonomické/vlastnícke a materiálne predpoklady, ktoré, žiaľ nemožno dosiahnuť inak, ako tvrdým triednym bojom o demokratickú dikatúru vykorisťovaného proletariátu/väčšiny proti totalitnej diktatúre kapitálu/menšine. Mimochodom, uvedom si historickú paralelu medzi boľševikmi/väčšinou a menševikmi/menšinou - veď základom demokracie je podriadenie sa menšiny väčšine, nikdy nie naopak, ako teraz v buržoáznej demokracii!
Východiskovou podmienkou demokracie väčšiny je však porážka totality súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a jej nahradenie totalitou spoločenského vlastníctva výrobných prostriedkov! Len prevaha spoločenského vlastníctva výrobných prostriedkov môže v konkrétnej spoločenskej praxi vytvoriť/zabezpečiť podmienky pre skutočné právo na prácu a spravodlivú odmenu, na bezodplatnú starostlivosť o zdravie a pokojnú starobu, bezodplatné vzdelanie všetkých stupňov a všeobecnú dostupnosť kultúrnych, športových a rekreačných aktivít.
Skutočný komunista si musí byť vedomý toho, že tento cieľ nemožno nikdy dosiahnuť bez úzkej a solidárnej spolupráce, bez spoločného politicko-ekonomického boja so všetkými vykorisťovanými spoluobčanmi, teda v našich slovenských podmienkach - bez kresťanov, najmä väčšinových katolíkov.
Kto nedokáže pochopiť tieto príčinné súvislosti a túto podmienenosť, nemôže byť ani dobrým komunistom, ani dobrým kresťanom, ani dobrým človekom - je len sebcom, egoistom alebo otrokom kapitálu!


16.
označiť príspevok

Degon
   7. 9. 2007, 17:12 avatar
Kasafran, prepáč, ale toto je anachronizmus a demagógia hodná minulého storočia. Toto by už predsa dnes nikto nepapkal. Veď z tohoto nás bolel žalúdok ešte celkom nedávno. Nemáte dajakú novú a lepšiu návnadau, na ktorú by ešte mohli "rybičky" zabrať? Ak raz niekoho oklameš, druhýkrát Ti už na tú istú báchorku nenaletí. V počiatkoch socializmu (po vojne) sa ešte našli poniektorí, ktorí verili týmto rečiam, ale potom, keď videli čo komunisti robia, ako zatvárajú kňazov, rehoľné sestry a inteligenciu, a popravujú dokonca aj vlastných (Slánsky a spol.) tak prestali tejto ideológii veriť.
Treba prísť s inou návnadou na chytanie naivných ľudí. Myslím, že im už komunisti nedokážu nič nové ponúknuť a to staré už nikto nechce. To "imperialisti" idú na to s rozumom. Sľubujú ľuďom niečo, čo tu ešte nebolo "globalizáciu" - jednotnú politiku, jednotnú správu, jednotnú menu, jednotnú ekonomiku, jednotné vojsko a pod. Všetko jednotné! To tu predsa ešte nebolo! To je iná pesnička, ako tá vaša o väčšinovej vláde robotníkov a roľníkov. To tu už bolo a čo sme mali? Jeden veľký koncentrák ohradený ostnatým drôtom.
Želám Ti spokojný dôchodcovský život naplnený spoločensko-politickými aktivitami pre blaho rodiny a spoločnosti.


17.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 9. 2007, 19:01 avatar
Degon,
v závere predchádajúcej odpovede som vyslovil názor, že "Kto nedokáže pochopiť tieto príčinné súvislosti a túto podmienenosť, nemôže byť ani dobrým komunistom, ani dobrým kresťanom, ani dobrým človekom - je len sebcom, egoistom alebo otrokom kapitálu!"
Svojou naivnou alebo lepšie povedané zaslepenou reakciou si sa excelentne zaradil do radu falošných prorokov antikomunizmu a šíriteľov nezmyselných lží.
Tvoj Boh musí byť veľmi tolerantný a zlomyseľný. Tolerantný preto, že Ťa nechá hlásať a šíriť bludy a zlomyseľný preto, že svoje dušičky necháva naďalej na pospas žravému Zlatému teľaťu.
Užívaj si ten Tvoj kresťanský kapitalizmus v bázni božej aj naďalej. Veď čo by Ťa mali zaujímať životné údely dákych tých tisícov žobrákov, bezdomovcov, nezamestnaných, prostitútiek a predaných žien a detí v kapitalistickom Slovensku! Veď Tebe zrejme stačí povedať si: Koho pán boh miluje, toho krížom navštevuje - a je hneď všetko v božom poriadku!
Pokoj s Tebou, maj sa dobre.


18.
označiť príspevok

Degon
   8. 9. 2007, 12:16 avatar
Kasafran, nepatrí sa komunistom stavať do pozície ochrancov a zástancov žobrákov, bezdomovcov, nezamestnaných, prostitútok a predaných žien a detí v kapitalistickom Slovensku. Čo pre ne robia dobrého? Socializmus v nedávnej minulosti neodstránil chudobu - ten ju vytváral tým, že bohatým vzal ich majetky, ktoré potom nekompetentnou politikou prešustroval. Tak zo všetkých urobil chudákov a otrokov. Kapitalizmus nie je ideálny spoločenský poriadok, ale lepšieho niet! Komunizmus nie je spoločenský systém, ale utópia na oklamanie ľudí. Od svojho počiatku len sľubovali - vaše deti budú žiť v raji. Vydržte a pracujte! Ale ten raj bol iba pre privilegované kádre, práve tak, ako tomu je aj dnes. Keď bol socializmus v Číne, bola tam chudoba a bieda. Teraz, keď prijali trhovú ekonomiku sa Čína stáva hospodárskou veľmocou. To sú fakta! Komunizmus šírí iba nenávisť a hlása nepriateľstvo každému - Bohu aj ľuďom. Vznikol z krviprelievania a nenávisti a taký je dodnes.


28.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 10. 2007, 21:14 avatar
Degon,
Ty si ale skutočne zaujímavý človek: na jednej strane Tvoja láska k Bohu a na strane druhej Tvoja apologetika systému, ktorý je od základu "neľudský" a materialisticky "bezbožný". Naproti tomu neuznávaš socializmus, ktorý chcel a chce byť od základu "ľudský" a ideovo "bezbožný".
Aj na Tvojich politicko-ekonomických reakciách je zreteľne cítiť, že si plne opantaný kultom "Zlatého teľaťa", kultom vlastníctva. Spomeň si len, čo prikázal Tvoj Boh Mojžišovi, keď sa vrátil z hory Sinaj, aby potrestal jeho uctievačov - koľko a akého tam bolo krviprelievania. A Ty ideš niečo hovoriť o socializme - že vznikol z krvi a nenávisti?!!
Buď aspoň trochu úctivý k histórii, keď už nie si k svojim vedomostiam o nej.


19.
označiť príspevok

Degon
   8. 9. 2007, 14:41 avatar
Ešte jednu adresu: www.europskenarody.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Panička
   29. 9. 2007, 20:41 avatar
Milí diskutujúci o viere....kto by vedel poradiť žene, ktorá kedysi bola veriaca /prijímanie, birmovka/, dnes ale neverí v Boha či iného bôžka, má na to svoj dôvod. Ona má ísť žiť na dedinu , kde skoro všetci - i mladí-navštevujú bohoslužby v kostole. Vyznieva ako "biela vrana" medzi vranami. Ľudia sa na ňu čudne dívajú.....Iba nedávno bola v kostole--len preto, lebo jej zomrela príbuzná, ktorá tam žila.......Musela ísť s celou rodinou....Zrejme žije bez viery..... Dá sa to vôbec??Nebola nikdy v KSS. Aby zapadla do dedinského kolektívu, zrejme bude musieť tam chodiť, nie?? Ona ale nemieni porušovať svoje zásady.


21.
označiť príspevok

Degon
   30. 9. 2007, 13:52 avatar
Myslím, že tá pani by skutočne mala problém sa zaradiť medzi dedinských obyvateľov, ak by o nej vyšlo najavo, že je neveriaca. Pre dedinčanov je takáto osoba veľmi podozrivá a nepochopiteľná, preto by sa jej stránili, ako by mala dajakú nebezpečnú chorobu. Možno by bolo dobre si ujasniť jej príčiny odpadnutia od viery (jej dôvody a zásady). Je dosť ľudí, ktorí vnútorne nesúhlasia s niektorými článkami katolíckej viery (dogmy) a predsa sa nepovažujú za neveriacich. Medzi neverectvom a vierou je široká škála medzistupňov, keď niečomu verím a inému nie. A takých je väčšina. Ale s tým sa nemôže zveriť dajakej dedinskej paničke, ktorá si pestuje tradičnú (dedinskú) vieru, ale mala by si pohovoriť s niekym, kto je vo veciach viery znalý. Možno by nezaškodilo, keby svoje argumenty - prečo už neverí - zverejnila hoci aj na tomto mieste. Ak mi napíše na môj mail, ktorý je uverejnený v mojom profile, rád jej odpoviem.


22.
označiť príspevok

vlasto1
   30. 9. 2007, 20:04 avatar
ja by som jej poradil len jedno. je každého jeho vec či je veriaci alebo neveriaci a len obmedzený jedinec môže niekoho odsudzovať za jeho ateizmus či inú vieru ako je viera väčšiny.


23.
označiť príspevok

Panička
   30. 9. 2007, 20:59 avatar
Pre Degona a Vlasta 1: som rada, že ste mi odpovedali na otázku, hoci každý z Vás inak. Degonov email ja nevidím v jeho profile , na to potrebuj sa heslo, aby sa ukázal na obrazovke, takže nepíšem, ale tu -na tomto mieste môžem iba napísať, že je to veľmi vážny zásah v minulosti do jej života , negatívny, nedá sa na to zabudnúť, hoci ona žije akoby vyrovnane, netrápi sa už, ale vinu pripísala Bohu, lebo ju učili kedysi , že Boh ochraňuje človeka, svoje ovečky,a pod......a ju pred tým zlom neochránil.Veď za každou neprávosťou musí byť vinník--v tomto prípade sa nenašiel.....Tak to padlo na Boha.....
Ale má i iné dôvody na to, aby neverila.Vie, že aj kňazi a tí podobní zhrešujú, napr. keď chcú zažiť lásku so ženou, mnohokrát si "urobia dieťa" nemanželské, a pritom -katolícki-nemôžu mať ženu, rodinu, manžlku. Pri štúdiu na teologii si toto tí muži neuvedomovali--do čohop idú??? Tí katolícki....Neodolajú a to je vlastne hriech, nie???Tak ako môžu kázať iným--nerob zlé veci, nezhreš......Také slobodné matky to majú ťažké, nie? Dieťa má právo žiť a vyrastať v úplnej rodine, a nie bez otca......./kňaza/
Pre Vlasta 1: podporil si ma, díky.


24.
označiť príspevok

Degon
   1. 10. 2007, 10:05 avatar
Vlasto1, máš pravdu, že je každého vec, či je veriaci, alebo nie. Ale iná situácia je na dedinách, kde je prevažná časť obyvateľstva veriaca. Na tom nič nezmeníme. Ak chce dajaký prisťahovalec zapadnúť medzi nich, musí sa im prispôsobiť. Ak sa neprispôsobí, ostane izolovaný. Ľudia na dedinách sú - akí sú! Táto ich vlastnosť im umožnila prežiť aj ťažké chvíle ich života a rôzne nepriaznivé režimy. Volá sa to solidarita. V mestách také niečo nie je, tam si každý žije podľa svojho a o suseda sa nikto nestará.
Teraz k Paničke: Je pravdou, že Boh ochraňuje svoje ovečky, ale neochraňuje od pokušenia. Boh dal ľuďom slobodnú vôľu a majú preto slobodu žiť bez hriechu, ale aj slobodu hrešiť. Ak niekto ublížil tej panej (možno farár?), tak to nebola vina cirkvi, alebo Boha, ale aj tej panej. To by si mala uvedomiť, ale človek je už taký, že najskôr viní iného, až napokon seba. U seba človek vidí iba pozitíva.
Kňaz neprestáva byť človekom, keď prijíma kňazské svätenie. Je rovnako hriešnym človekom, ako každý iný. A nie každý dokáže svoju sexualitu ovládnuť. Ak zhreší so ženou, sú vinovatí obaja a často žena viac, ako kňaz, lebo dokáže rafinovane provokovať. Ale u žien je typické, že za spoločné hriechy je vždy vinovatý muž! A ak je to kňaz, tak pochopiteľne aj Boh!
Ak človekovi chýba pokora a skromnosť prichádza pýcha a egoizmus. A ako je známe – Boh sa pyšným protiví.
Pekný deň!


25.
označiť príspevok

Panička
   1. 10. 2007, 10:41 avatar
Pre degona: Neublížil mi farár či kňaz. To som tam spomínala len preto, že aj to mi vadí na cirkvi, čo robia kňazi .....Konkretizujem--priamo mi neublížila žiadna OSOBA!
Dodatok: A ke´d by tá žena na dedine "nezapadla", a ostala izolovaná, ako to Ty píšeš, nebola by to zo strany iných ľudí k nej trošku diskriminácia?? Veď je dne s slobopda prejavu a vieryvyznania, mám pravdu???


26.
označiť príspevok

Degon
   2. 10. 2007, 09:23 avatar
Panička, diskriminácia by to bola vtedy, ak by dedinčania proti Tebe aktívne zasiahli a škodili Ti pre Tvoje vierovyznanie. Ale, ak sa od Teba, ako cudziemu elementu iba dištancujú, tak je to iné. Vtedy si chránia iba to svoje a na to majú právo. V televízii, v relácii „Sféry dôverné“ sa o tom minulý týždeň tiež hovorilo, keď sa preberala Cyrilo Metodská tradícia na Slovensku. Tam niektorí vyslovili počudovanie, ako je to možné, že slováci odolali 1000 ročnému germanizačnému a maďarizačnému tlaku a uchovali si svoje národné a vieroučné korene. Iba tomu vďačia za svoju národnú a štátnu zvrchovanosť, takže túto slovanskú pospolitosť a hrdosť nemožno odsudzovať.
Už Ježíš povedal, že kto chce kritizovať iných, nech sa najskôr pozrie na seba, či nie je horší, ako ten druhý. Ak Tebe cirkev neublížila, tak prečo sa od nej odvraciaš, keď si pokrstená kresťanka? Nemyslíš, že aj Tebe by viera mala čo ponúknuť? Veď láska neubližuje, ale napĺňa človeka šťastím! Nie je to tak? Tak prečo máš taký postoj?


27.
označiť príspevok

Panička
   2. 10. 2007, 09:56 avatar
Pre Degona: neviem ,či Ty ako muž by si vedel niečo také pochopiť....A čo také by tej žene viera mohla ponúkbnuť??Čo také by v "kostole" nabrala, ak by tam chodila ako iní na dedine?? Trávenie voľného času??Je veľmi realistická, a Boh je pre ňu mystickou bytosťou, doteraz jej nepomohol, ako by jej ešte mohol pomáhať??? Je Slovenkou a nehanbí sa za to.Nevie presne vysvetliť, prečo to tak cíti a odvracia sa dlho od viery, ku ktorej sa hlási veľa Slovákov. Cirkev jej neublížila, ale to čo sa stalo, musí mať vinníka, ten sa ale nenašiel,tak viní B.....Ak by ona zobrala vinu na seba, nemohla by plnohodnotne žiť, psychicky by ju to zdeptalo.....Takto žije v pohode, aj keď s problémami, ktoré naša spoločnosť prináša.Vieš čo jej vadí ešte? Na bohoslužbách , na spovediach sa ľudia "vyspovedajú" vraj zo svojich hriechov, čo zlé urobili, a idú domov. Nie je to podnet psychike človeka niektorého , že príde domov a môže "opäť" robiť zlé veci - napr. ubližovať rodine a pod., neuvedomujúc si, čo to robí, a potom v nedeľu zasa pôjde do kostola a vyspovedá sa tam........?Nezastáva názor, že po smrti je človek v ďalšom živote v raji, a že mu je tam lepšie........Človek sa ma snažiť žiť riadny život tu -na Zemi, je to aj jeho poslanie, ke´d sa tu narodil, nie??
Ona síce žije podľa pravidiel morálky, ale tá viera, nie je s ňou stotžnená....pri sčítaní ľudu sa nehlásila ako veriaca .
A na koniec: To, čo sa jej stalo, sa stalo aj iným ženám, hoc nie všetkým.....ale iné sa od viery neodklonili....


29.
označiť príspevok

Degon
   3. 10. 2007, 11:52 avatar
Pre Paničku:
Milá pani, zdá sa, že sa tu rozprávame nie o vás, ale o tretej osobe, ktorá má také problémy s vierou. Alebo sa mýlim? Ale to nie je dôležité! Zrejme tuším, o čo tu ide. Poviem vám jeden príbeh: Za kňazom príde istý muž a hovorí mu, že má veľké problémy s vierou. Neverí už ničomu, čo sa káže v kostole a tak by sa chcel o tom porozprávať. Kňaz sa pousmeje a hovorí: „Súhlasím, ale najskôr sa prosím vyspovedajte“. Muž sa zarazí a zbledne. Ale keď na tom kňaz trvá, tak sa podvolí a urobí si generálnu spoveď. Keď muž dostane od kňaza rozhrešenie, poberá sa preč. Kňaz ho zdržuje a hovorí: „chceli ste sa porozprávať o viere, nie“? „Už netreba!“ hovorí muž a spokojne odchádza.


30.
označiť príspevok

Panička
   3. 10. 2007, 15:31 avatar
Pre Degona. A prečo si nenapísal, o čo tu ide, ak to tušíš.....Hovoríme o osobe /možno trretej/ , ktorej Vy máte poradiť, ako ďalej .....A Vy ste jej začali radiť / aj vlasto 1/. Zatiaľ nijakú radu tu nevidím.......A ten príbeh o kňazovi?? Myslím, že to na tú osobu nezaberie, do kostola na spove´d by určite nešla. Porozprávať sa o "viere" by možno bolo O.K., ale osobne. Na spovedi nikdy ona nebola....


31.
označiť príspevok

Panička
   4. 10. 2007, 09:33 avatar
Pre Degona: Asi som Ťa zaskočila, lebo neodpovedáš......Alebo si sa vzdal--taký prípad ateistu si ešte nemal....Ja som ťažko ovplyvniteľná "ovečka", aj vbežnom živote. Ale veriacim ľudom odkazujem: nech Vás tá viera drží pri živote aj v ťažkých chvíľach, ktoré naša spoločnosť niekedy pripravuje,aj keď prídete o prácu i strechu nad hlavou, obracajte sa na kňazov, pomôžu Vám. Dúfam, že nie iba slovne, a činmi nie!Kostoly a fary sú dosť veľké pre všetkých dobrých ľudí, ktorí nemajú v zime kde hlavu skloniť......


32.
označiť príspevok

Degon
   4. 10. 2007, 12:27 avatar
Pre Paničku: Áno, zaskočila si ma, ak očakávaš, že otázka viery sa dá vyriešiť ako u lekára. Že prídeš, povieš, čo ťa bolí a on ti naordinuje liek – a je všetko v poriadku. Človek môže mať množstvo kadejakých subjektívnych dôvodov pre svoju ne-vieru. Preto je medzi veriacimi rozšírený názor, že aj viera je (Boží) dar, ktorý si treba zaslúžiť a nemožno ho človekovi vnútiť nasilu.
Čo sa týka postavenia cirkvi v spoločnosti, myslím, že nemôže suplovať štátnu administratívu a vykonávať aktívne sociálnu starostlivosť, hoci ani tejto úlohe sa nevyhýba. Jestvuje Slovenská katolícka charita, Slovenská katolícka Jednota a množstvo rôznych dobrovoľných charitatívnych a sociálnych zariadení, ktoré si berú za úlohu zabezpečovať aj takúto starostlivosť. Ako napr. Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach, kde sa starajú o postihnutú mládež, IKV v Rajeckých Tepliciach, kde poskytujú komplexnú starostlivosť o ženy a dievčatá v krízových situáciách, alebo podobné domy v Šuji, v Rajci, alebo v Dome Božieho milosrdenstva v Ľubici. Taktiež nemožno zabudnúť ani na dom „Resota“ v Podunajských Biskupiciach, ktorý vedie kňaz Otec Srholec a stará sa tu o 60 bezdomovcov a 40 dochádzajúcich, ktorým poskytuje dôstojné bývanie a stravu. Takto by som mohol pokračovať aj dlhšie, ale to ťa asi nezaujíma. Ty skôr hľadáš ospravedlnenie pre svoju ne-vieru a to Ti poskytnúť nemôžem.
Príjemný deň!


33.
označiť príspevok

Panička
   4. 10. 2007, 17:07 avatar
Pre Degona: Ona nehľadá ospravedlnenie pre svoju ne-vieru. Ona xchcela poradiť, ako ďalej...A tie spomenuté domy za účelom charity, nejaqké poznám. Avšak situácia bezdomovcov a žobrákov v BA ma hnevá.......je ich tu veľmi veľa, zdá sa , že zo všetkých kútov republiky......a hlavnému mestu to nerobí peknú vizitku, pravda???Aj turizmus tu má prekvitať, a pohľad na toľkých chudobnmých nie je pre nich vábny.
Myslím si, že si pracovník cirkvi, chcel si , aby ona opäť verila v katolícku vieru, ale žiaľ, nepresvedčil si ju........Bude ateistkou.......
ďakujem Vám obom za diskusné rady.


34.
označiť príspevok

Degon
   4. 10. 2007, 17:46 avatar
Ateizmus človekovi nič nedáva, iba ho o všetko dobro oberá. Mnohí sa obrátia na Boha až v hodine svojej smrti. Aj to sa počíta, ale je to skôr zúfalstvo.
Želám všetko dobré!


35.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 10. 2007, 19:58 avatar
Degon,
nezdá sa Ti, že si to s takýmto "bohorovným" tvrdením nekresťansky prehnal? Či si aj Ty niekedy, nebodaj, bol "nepodareným" ateistom?
Vieš, ja som presvedčený, že Tvoj názor na ateizmus a ateistov je laicky zmätočný. A ak v ňom zotrváš až do hodiny Tvojej smrti, bude skôr Tvojím osobným zúfalstvom.
Úprimne Ti však želám dlhý a šťastný život.


36.
označiť príspevok

Sauron
   4. 10. 2007, 21:21 avatar
Oberá ho o ilúzie...koľká škoda.


37.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 10. 2007, 20:18 avatar
Sauron,
veruže tak - škoda nad škody!


38.
označiť príspevok

Degon
   8. 10. 2007, 10:23 avatar
Kasafran a Sauron, vy dvaja si dobre rozumiete, aby ste si z oka vypadli! Áno, aj ja som bol v mladosti "nepodarený" ateista a tak viem o čom hovorím. Je to stav, do ktorého by som sa už nikdy nechcel dostať. Život bez Boha nestojí za nič! Je to holé zúfalstvo! Ľutujem každého ateistu. Dokážem vás pochopiť, ale je mi vás ľúto. Skutočne!!!


39.
označiť príspevok

Sauron
   8. 10. 2007, 12:16 avatar
Degon, táraš od veci. Nerozumieme, nemám rád komunistov. Ak tvoj život stál bez boha za nič...tak ťa potom môžem len ľutovať, že si nedokázal žiť.


40.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 10. 2007, 00:47 avatar
Degon,
vidíš, aj tentoraz si sa zmýlil - nie ja so Sauronom, ale zrejme Ty s ním môžeš okamžite vytvoriť podstatne silnejší názorový prienik - a preto nech vás čo najdlhšie spoločne živí antikomunizmus!


41.
označiť príspevok

Sauron
   9. 10. 2007, 08:36 avatar
Hehehe, ako keby bolo nutné sa spájať do stád a vzájomne si pritakávať na svoje názory a živiť si tým ego...


42.
označiť príspevok

Degon
   9. 10. 2007, 09:12 avatar
Komunisti sa vždy pridržiavali hesla: "Kto nejde s nami, je proti nám!" A pojem "triedny nepriateľ" je u nich stále aktuálny. Oni neuznávajú niečo ako nezávislosť, demokracia a sloboda. Je to na ich škodu, lebo program sociálnej podpory by bol pre svet prijateľný a potrebný. Ale, či aj to nie je u nich iba politická kalkulácia?


43.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 10. 2007, 17:34 avatar
Degon,
si skutočne taký povrchný, zaslepený alebo antikomunisticky naivný, keď opakované plodíš takéto a podobne irelevantné "múdrosti"?


44.
označiť príspevok

Degon
   10. 10. 2007, 09:12 avatar
Kasafran,
máš možnosť nás, čo sme takí povrchní, zaslepení a naivní poučiť, o čo teda ide komunistom v súčasnom svete? Len nezačni hovoriť o triednom boji proti kapitalizmu. Čakám na odpoveď.


45.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 10. 2007, 19:13 avatar
Degon,
čo si vari už pri svojich "konečne slobodných" meditáciách s Tvojim Bohom zabudol, o čo komunistom šlo a aj v súčasnom svete ide? V poriadku, zopakujem/pripomeniem:
Ide im predovšetkým o to, ako som Ti to už dávnejšie v jednej z mojich odpovedí uviedol, aby aj v spolupráci s veriacimi i ateistami, teda i s Tebou, zaviedli/nastolili taký politicko-ekonomický systém spoločnosti (pouvažuj, ako by si ho nazval Ty), ktorý cestou zmeny vlastníckych vzťahov a procesu prerozdeľovania nadhodnoty zabezpečí podmienky pre kvalitatívne podstatne vyšší stupeň sociálnej spravodlivosti, ktorá je základňou pre akýkoľvek iný druh spravodlivosti a nevyhnutnou podmienkou realizácie skutočných (nie virtuálnych) ľudských práv.
Prepáč, že Ťa neposlúchnem ohľadom triedneho boja - musím o ňom hovoriť, pretože bez neho neprebehla ani v minulosti žiadna historická revolučná zmena a ani v súčasnosti a v budúcnosti to bez neho nepôjde!
Myslíš si, že trieda otrokárov sa dobrovoľne vzdala vlastníctva a panstva nad triedou otrokov v prospech triedy feudálov; podobne trieda feudálov sa dobrovoľne nevzdala vlastníctva a panstva nad triedou poddaných v prospech triedy kapitalistov - a (zatiaľ) nakoniec trieda vlastníkov kapitálu sa nikdy dobrovoľne nevzdala vlastníctva a panstva nad proletariátom v prespech robotníckej triedy (alebo v prospech diktatúry proletariátu)?!? Môžeš si myslieť čo chceš o triednom boji, ale vedz, že je to filozofická, politicko-ekonomická a sociálna kategória ľudkého konania (spoločenských vzťahov), ktorá existuje a prebieha nezávisle na tom, či si ju uvedomujeme (či jej veríme) alebo nie.
Predstav si ten paradox - komunistom šlo a ide vždy o to, aby splnili to, načo (nielen) katolícka cirkev programovo "zabúda" už tretie tisícročie - naplniť odkaz sociálneho učenia Ježiša Krista.


46.
označiť príspevok

Degon
   11. 10. 2007, 12:01 avatar
A teraz úprimne - ty tomu skutočne veríš? Ty veríš tomu, že keď sa majetky a moc zoberú tým zlým kapitalistom a dajú sa tým "dobrým a spravodlivým" robotníkom, že tí noví páni budú už lepší? Takéto myslenie nazývam - naivným! Chudák, ktorý sa dostane k moci a bohatstvu je stokrát horší, ako ten pôvodný boháč! To je mnohotisícročná skúsenosť našej histórie. Preto Ježíš vyhlásil iný program - zmenu samotného človeka! Vyhlásil program všeobecnej lásky a vzájomného odpúšťania všetkých previnení. Hádam si nemyslíš, že na tomto "revolučnom" programe by spolupracovali tí, ktorí majú v programe pokoj a lásku?
Tatéto programy sú od samotného začiatku odsúdené na zánok ako utopické a tým aj nereálne. Ak zabiješ vraha, staneš sa sám vrahom a ak okradneš zlodeja, staneš sa sám zlodejom. Dosiahneš iba to, že sa vina toho druhého prenesie na teba. Škoda každej námahy!
Pekný deň!


47.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 10. 2007, 12:51 avatar
Degon,
zrejme Ťa čaro "Zlatého teľaťa" až tak omámilo, že v túžbe vlastniť len pre seba aspoň jeho čiastočku, dokážeš obhajovať a zaraďovať sa medzi jeho "dobrých a spravodlivých" spoluvlastníkov/kapitalistov a amorálne povyšovať sa nad obyčajnými ľuďmi, chudákmi a robotníkmi.
Spamätaj sa - veď Ty sa takýmito postojmi rúhaš nielen svojmu Bohu, ale aj jeho synovi Ježišovi Kristiovi, jeden z výrokov ktorého znie: "Skôr ťava prejde uchom ihly, ako sa boháč dostane do kráľovstva Nebeského!" Výrok je Ti určite dobre známy, no hovorí alebo priomína Ti ešte aspoň niečo, alebo ho už vôbec a dávno nerešpektuješ?
Prajem Ti príjemné nedeľné popoludnie.


48.
označiť príspevok

Degon
   14. 10. 2007, 16:01 avatar
Kasafran,
Ako hovorí Klaus - "to je hluboké nedorozumnění!" AK ja odsudzujem komunizmus, neznamená to, že chválim kapitalizmus. Aj ten sa mi zo srdca hnusí a ak ho bude niekto na tejto stránke propagovať, tak sa proti tomu tiež ozvem. Ja odsudzujem každé zlo, nech ho už pácha hocikto! Ja nie som dokonalý, ale sa o to pokúšam.
Príjemný deň!


50.
označiť príspevok

geminy muž
   6. 11. 2007, 11:01 avatar
Tak nehaj nech sa pokušajú aj iný. Dokonalý neni nikto! A tý čo ľudom podsúvajú svoju cestu majú od toho cieľa ešte ďalej.Čo je dobro a zlo ? vždy sa dá charakterizovať len vzhľadom na niečo.Čo je dobré alebo zlé je len subjektívny pohľad jedinca na daný problém.Všetky štátne zriadenia sa snažia o to isté, dokonca aj cirkev sa o tom snaží ...Chcú aby bol život na svete lepší pre ľudí. Každý stojí na opačnej strane toho istého problému ,ale v podstate sa snažia o tú istú vec.Lenže štáty a viery tvoria ľudia,a ľudstvo je druh veľmi omylný.

Nikto z nás nemá právo súdiť globálne takéto snaženie, pretože kto má pravdu je tiež len relatívna záležitosť.Každý si môže vysloviť svoj názor a nebude za to trestne stíhaný - to je benefit napr. Demokracie.

Mne osobne sa tvoje názory úplne hnusia, dôvody sa mi opisovať nechce.A celkovo by ta diskusia neviedla k ničomu konštruktívnemu. Sú to však tvoje názory a tvoja cesta a pokiaľ sa jej budeš držať tak ťa budem rešpektovať a uznávať ako človeka na správnej ceste.Každý by sa mal snažiť ísť za tým čomu verí.Je to jeho slobodná vôľa. Súdiť nás bude :nás ateistov - učebnica histórie, teba a ďalších veriacich boh.A aj keby ma mal súdiť boh a ja zistím že som celý život kráčal zlou cestou, tak si dokázem aj pred ním priznať svoju chybu. Avšak aspoň sa budem mocť obhajovať tým že som neporušil jeho 10 pravidiel.

Otázka znie ako sa zachováš ty keď sa jedného dňa dokáže, že tvoje celoživotné názory boli stavané na nesprávnych základoch.Čo ak boh neni ? To ste skutočne taký ignoranti a vsadíte celý život len na jednu kartu?


49.
označiť príspevok

Bolko111
   6. 11. 2007, 10:57 avatar
milý degon !!
ty si myslíš že boh vážne existuje??? môžem ťa poprosiť o radu?? povedz mi pár dôkazov o existencii boha... ak mi ich povies viac ako ja tebe o jeho neexistencii tak začnem byť veriaci.....treba si uvedomiť fakty a ak mi ich poprieš viditeľným dôkazom tak ti uverím ::: (zatiaľ ma nikdo nepresvedčil o existencii boha.... a to som z kresťanskej rodiny(... ak sa ti to podarí a podložíš dôkazmy tak budem mať dôvod začať veriť....


51.
označiť príspevok

Degon
   6. 11. 2007, 16:48 avatar
geminy a Bolko111 (och samé jedničky),
Tak, ako vy teraz uvažujete, som uvažoval aj ja, keď mi bolo 30 rokov. A tiež som sebavedomo vyzýval Boha - ak jestvuješ, prejav sa mi viditeľným spôsobom! A tiež ma provokovali všetci tí kresťania, o ktorých som sa domnieval, že sú to samí pokrytci a hlupáci, ktorí veria nezmyslom. Takže sa viem vžiť do vašej situácie. Ale v mojom prípade sa mi Boh skutočne prejavil tým najpreukázateľnejším spôsobom a ja som pochopil nielen Jeho, ale aj iných a celý svet. Otvorili sa mi oči a ja som bol zrazu iný človek. Dovtedy som bol slepý...
Dôkazov o existencii Boha je na svete mnoho. Najväčším dôkazom je existencia života. Život nemožno vysvetliť materialistickým spôsobom, ani inými materiálnymi teóriami. Život svedčí o Bohu a bude svedčiť stále. Želám aj vám, aby vám svitlo a kobečne ste uzreli PRAVDU a REALITU sveta. Gemini sa ma pýta, čo bude potom, keď po smrti spoznám, že Boha niet? To sa mi stať nemôže, lebo som už poznal, že Boh jestvuje. Ale, čo Ty? Čo bude s Tebou, keď sa presvedčíš, že Boh jestvuje? A zistíš, že si celý svoj život premrhal, zatiaľ čo si ho mohol využiť na zmysluplnejšie veci?! Môžem ťa ubezpečiť, že sa nebudeš cítiť príjemne!


55.
označiť príspevok

geminy muž
   7. 11. 2007, 09:25 avatar
Napísal som snáď že v boha neverím? Že moje poznanie sveta vychádza s materiálneho základu? V jednom filme bolo povedané "Domienky sú matky všetkých prúserov".Čo ak by som ti povedal že som sa už s bohom rozprával? Že mi boh povedal že zmyslom života je žiť slobodne,ale nie v spoločnosti ale na duchu.Ako možes prezentovať svoje názory keď ich konfrontuješ len s vlastnou výpoveďou.Vek nie je zárukov múdrosti ani duševnej zrelosti.Tak ako uvažuješ ty uvažuje 90% planéty.Tak uvažujem ja len 1,6%.Väčšinou ľudia s IQ nad 130 a viac.Nahliadni do minulosti.Jeden pán kedysi tvrdil že zem sa točí okolo slnka.Celé ľudstvo mu tvrdilo opak a nakoniec ho tvoja cirkev upálila.A vieš čo je zaujímavé ? On jediný mal pravdu! Zhadzovať zo stola empirické poznanie sveta a nahrádzať ho čisto duchovným je hovadina prvého kalibra.Keby to tak robil každý dnes si do tejto klávesnice ani netukneš a tvoje názory si vypočuje asi tak len okruh tvojej rodiny.Boh tvrdil..miluj svojho blížneho nie? ale nemyslel tým len tých čo majú spoločné názory na svet.

A zrejme nevieš ani čítať pretože ako som písal PRAVDA je relatívna.A stýmto nikto nemože nesúhlasiť, pretože už v zásade to odporuje logike všetkého čo sa okolo nás deje.Dokonca ani farby nevníma oko jedného človeka ako oko iného.To teraz budem trvdiť že ani jeden z nich nemá pravdu pretože jeden vidí zelenú,jeden modrozelenú a ja fialovú (len príklad,až také odchýľky nie sú)

Že sa ti to sťať nemôže pretože si spoznal že boh jestvuje? Čo ak sa len za boha vydával...nevidel si hviezdnu bránu?..To že sa nebudem cítiť príjemne keď zistím že som svoj život premrhal som ti jasne napísal ako zareagujem.Takže o čom tu hovoríš? Tebe sa oči neotvorili,len si si nasadil klapky na oci a ideš si svojov cestou ako mulica.S otvorenou mysľov musí človek kráčať celý život.Keď mi niekto bude tvrdiť že už sa nemá čo naučiť,že už všetko vie,no tak si o ňom pomyslím svoje.Ako vravím Ignorácia.

Čo sa týka zmyslu života, keby som ti povedal moju verziu tak to určite nepochopíš a aj keby tak to psychicky nerozchodíš.Ani tvoja ani moja verzia sa nedá vedecky dokázať,aspoň nie v súčastnosti.

Jediné čo tu prezentuješ je len vlastná výpoveď a svoje pravdy a tak to aj ostane.A to isté platí pre všetkých ostatných.Rozdiel medzi nami je že ja pravdy ľudom nevyvraciam.


52.
označiť príspevok

Sauron
   6. 11. 2007, 18:19 avatar
Geminy,
hm...v podstate súhlasím

Bolko111,
viera je preto vierou, lebo sa nezakladá na dôkazoch ale skôr na osobných sympatiách s nejakou ideou

Degon,
vysvetli mi pojem život


60.
označiť príspevok

Degon
   7. 11. 2007, 16:56 avatar
Sauron,
musím ťa pochváliť – konečne jedna zmysluplná otázka – čo je život? Mohol by som na túto otázku jednoducho odpovedať, že život je Boh, a mal by som pravdu, ale zaslúži si, aby sa o nej povedalo viac.
Najskôr budem citovať definíciu života z knihy „Filozofia a prírodné vedy“ od ateistických kapacít, ktorá bola vydaná v r. 1985. Tam sa na str. 851 píše: „Život – spôsob existencie a pohybu hmoty, ktorá podlieha zákonom fyziky a chémie, jej špecifickosť však určujú až biologické zákony. Ako fyzikálno-chemická možnosť sa stáva objektívnou realitou až vo vývoji, ktorý je determinovaný biologickými zákonmi“. Ak ťa toto uspokojí, tak môžem prestať.
Môj názor je taký, že život je viditeľným prejavom Božím vo stvorení. Všetok život je odvodený od Božieho života, ktorý je večný a nezničiteľný. Celému stvoreniu je nadradený ako vyšší princíp. Život nemožno nijako definovať, práve tak, ako nemožno definovať ani Boha. Možno iba popísať jeho prejavy. Život v materiálnej forme sa prejavuje aktivitou, účelnosťou, trvácnosťou a plodnosťou na rozdiel od samotnej telesnej formy (matérie), ktorá sa vyznačuje pasivitou a poddajnosťou.
O živote samotnom je možno veľa rozprávať, práve tak ako sa mnoho rozpráva o Bohu, ale nemožno poznať jeho podstatu, lebo tá je pre nás nepoznateľná. Isaac Newton sa vo všeobecnosti považuje za najväčšiu vedeckú kapacitu a chcel tiež odhaliť podstatu života. Hoci bol o existencii Boha hlboko presvedčený a vedel, že pravda je iba u Boha, v tejto veci zlyhal. Biológovia čím viac skúmajú vlastnosti života, tým viac sú jeho prejavmi fascinovaní. A práve tak je to aj s poznávaním Boha.


53.
označiť príspevok

Bolko111
   6. 11. 2007, 20:48 avatar
degon!!!

a aký máš prosím ťa názor na všetky tie důkazom podložené fakty o vývinu človeka z opice?? ..... pretože pre realistu je vznik sveta vdaka bohu čistá hipotéza ..... nechcem ťa uraziť ale na stvorenie sveta bohom by som naozaj neveril aj keby som veril čisto v boha a jeho skutky.... v čo veľa ľudí verí a veľa nie.


54.
označiť príspevok

Mikhail
   6. 11. 2007, 20:59 avatar
Mili a jednostranny Degon(prepac za vyraz ale nemohol som si ho odpustit...),
Ako tak pozorne citam tieto debaty...stale viac a viac sa musim usmievat nad tvojim zmyslanim...Vies ty vobec co je boh?Pre mna nematerialna forma neexistujucej existencie.Vies nepatrym k ludom,co ked nevidia neveria.Sam mam mnoho skusenosti kedze sa venujem roznym cinnostiam s kadejakymi silami.Lenze Boh...no neviem.Potvrdilo s ami vela existencii vsetkeho mozneho i nemozneho,ale boh stale pre mna ostava a aj ostane len akousi formou ,alebo nahrazkou neschopnosti niektorych ludi vyrovnat sa so svojim osudom.Tvrdis ze zivot riadi Boh(ak som dobre pochopil) a bez neho by nebol zivot...fajn...neberiem ti tuto teoriu i ked pre mna to je skor hypoteza...cize zober me to uplne primitivne,prepac mi za vyraz,ale nakeru rit potom pred nami tolke roky zili dinosaury a kadejake mozne zivochichy,ked to riadil boh...to nemohol stuknut gombik a sup...boli by ludia?nechcem mu do toho kecat ale naco by som sa namahal s evoluciu roznych druhov ked mozem rovno tvorit hotove?Vies,aj mne sa otvorili oci,resp.som nikdy neklesol tak hlboko,aby som sa za niekoho modlil,alebo ziadal o odpustenie,nie!preco?aky na to dovod?Za chyby som zodpovedny sam a nepotrebujem ziadat boha o odpustenie ale ludi,ktorym moje chyby ublizili...Boh ta nepodrzi ked treba,netvrdim to ani o ludoch.Ale ak sa naozaj mas na koho obratit,tak mozes verit v milionpatsto bohov ale ani taky pocet ti nenahradi skutocneho priatela.Nemyslim si,ze ateisti su slepi ludia,ja sam celkom fajn vidim .Myslis,ze ked sa budes spovedat a budes neviem ako vzorny ze pojdes do neba?hm...to je len hlupa hypoteza...Ked som sa raz jedneho Velmi mudreho cloveka pytal,co je po smrti,odpovedal mi otazkou:co bolo pred tym ako si sa narodil?Vravim neviem nepamatam si...tak to iste bude i po smrti...a stale dookola...odpovedal amal pravdu.Jeho teorie boli natolko fascinujuce,no nie prekvapujuce,pretoze ak sa naozaj zamyslis,uvedomis si vsetko dianie okolo seba a aky ma vyznam...Skutocne inteligentny clovek...takych je malo...No ide mi skor o to,ze neuvazujes tak ako iny...stake vidis len to svoje,len svoj nazor,to ja akoby keden clovek povedal,ze na Venusi sa da zit.Je to hlupost z vedeckeho hladiska,ale nemozes to vyvratit pretoze si tam nikdy nebol...to je moj nazor na toto vsetko,podla mna je to,ze len zbytocne vedieme taketo debaty a nic tym nevyriesime,i ked samozrejme radi si povieme svoj nazor,sme predsa ludia 


56.
označiť príspevok

Degon
   7. 11. 2007, 10:17 avatar
Mikhail,
ďakujem Ti za Tvoj príspevok, v ktorom vyjadruješ svoje ateistické presvedčenie. Nie si jediný, kto takto zmýšľa a práve to vás (mnohých) vedie k presvedčeniu, že musíte mať aj pravdu. Veď pravda je vo väčšine, nie? Stačí dať o niečom hlasovať a keď sa za to vysloví väčšina, tak to musí byť zaručene pravda! Škoda, že to takto nefunguje aj vo vedeckom poznaní. Tam väčšinový názor nemá žiadnu cenu. Vedecký pokrok prichádza práve od jednotlivcov, ktorí svoju pravdu presadzujú práve proti mienke skeptickej väčšiny. Pravde sa vždy odporovalo! Tak tomu bolo v minulosti a je aj dnes!
Ty ma nazývaš jednostranným. Správne, taký som a taký chcem ostať! Je dobré byť jednostranným (na strane pravdy) ako dvojstranným (chvíľu tu a chvíľu tam). Pýtaš sa, či viem, čo je Boh? Viem, ale nie je „niečim“, ale „niekým“. Nie je to vec, ale BYTOSŤ. Je absolútnym a najvyšším BYTÍM. Ja netvrdím, že život riadi Boh. Práve naopak! Život sa riadi podľa Boha (naplňuje Božiu vôľu).
Pýtaš sa ma, že „nakeru riť pred nami tolke roky zili dinosaury a kadejake mozne zivochichy,ked to riadil boh..?“ Mohol by som Ti odpovedať, aby si sa na to spýtal samotného Boha, ale ja ti odpoviem inak: životné formy sa v priebehu vekov prispôsobovali životnému prostrediu. Môžeš to nazvať hoci aj „vývojom“, ale vtedy to nie je „materiálny samovývoj“, ale vývoj riadený samotným životom (dušou – Bohom), ako vyšším princípom. Už som to vysvetľoval na príklade maliara a obrazu. Myslíš si, že obraz je schopný sa sám od seba namaľovať? Sám seba vytvoriť? Je to nezmysel a práve takým nezmyslom je aj teória samovoľného vzniku, alebo vývoja. Vždy tu musí byť dajaký vyšší tvorivý princíp (maliar, alebo Boh), ktorý tú nižšiu zložku formuje a utvára. Tomu sa hovorí zákon kauzality – príčinnosti. Vždy to nižšie vzniká z toho vyššieho. O tom hovorí aj II. veta termodynamická a iné fyzikálne (Božie) zákony.
Ja som nepovedal, že ateisti sú slepí ľudia (v zmysle fyzických očí). Sú slepí duchovne, že nevidia duchovne to, čo vidia tí duchovne osvietení. Tí, čo majú otvorený duchovný zrak už nie sú veriaci (lebo sa už presvedčili). Kolumbus, keď sa plavil do Ameriky, tak bol „veriaci“, lebo veril, že tam na západ jestvuje pevnina. Ale keď tam už prišiel a na vlastné oči sa presvedčil o realite, už nebol „veriaci“, lebo už vedel! Tí, čo vedia už nie sú veriaci. Aj ja viem, že Boh jestvuje! Neverím, ale viem! A to je rozdiel!
To, čo Ti povedal ten Tvoj „múdry človek“ o posmrtnej existencii a vedomí je v priamom rozpore s tým, čo hovoria tí, čo sa odtiaľ (z klinickej smrti) vrátili (Moodyho kniha Život po živote).
Ja milý Mikhail netvrdím, že na Venuši sa dá žiť. Rozprávky ponechávam pre malé deti a ateistov. Všetci významní ľudia (učenci a vedci) boli o existencii Boha presvedčení. K tomu sa dopracovali poctivým štúdiom, ale za cenu, že sa vzdali politických ideológií a iných politicko-mocenských táranín pre nevedomé masy tých, ktorí sú leniví rozmýšľať.
Pekný deň!


57.
označiť príspevok

Bolko111
   7. 11. 2007, 13:49 avatar
Sauron!
Ďakujem za vysvetlenie pojmu "viera". degon, aspon podľa mňa a toho čo som doteras čítal, nevie slovami vysloviť v čo verí. ak nepočítame slovíčko "boh".
ďakujem.


58.
označiť príspevok

Mikhail
   7. 11. 2007, 14:01 avatar
Dakujem za odpoved aj ja ti prajem pekny den ,
tak zoberme to pekne poporiadku...
Prva vec co ma zarazila a utvrdila v tom,ze si ma asi nepochopil je hned na zaciatku.Nikdy som nepovedal ze mam pravdu,to sa ani nikdy hadat nebudem pretoze pre mna je vsetko mozne.Nedrzim sa urcite toho,ze vacsina ma pravdu...Nie nie!to je hlupost...Hovoris,ze pravde sa vzdy odporovalo...to je sice pekne a je to pravda,pretoze aj teraz mi budes odporovat,lenze kde je pravda?ja sa na vec pozeram nestranne.Ani z jedneho pohladu ani z druheho...lenze prepac mi,ale nabozenstvo...akosi mi unika vyznam cleho toho prepac mi za vyraz,,cirkusu"?...V stredoveku sa nabozenstvo velmi sirilo,to iste vies,a s nim sa sirilo aj palenie carodejnic a podobne nezmysli.Vies kto boli tie carodejnice?Ludia ktori zastavali slobodny nazor a odporovali cirkvi.Hmmm...tomu vravim bozia vola...cize podla teorie alebo hypotezy,kto nejde s nami ide proti nam?to mi pripomina clanky uvedene kasafranom v ktorom ste to spominal ked ste rozoberali komunizmus ale to sem nejdem pliest,mali v niecom pravdu ale tiez nesuhlasim zo vsetkym.Na cirkvi vidim jedinu dobru vec,ze dokaze spajat ludi.Co je podla mna dost ubohe...pretoze smola je,ze ludi dokaze spojit len nejaka ,,vec"a ze nedokazu spolupracovat aj bez hluposti...nenapada ma iny nazov tohto vsetkeho....keby bolo ludstvo dokonale,len by si si zobral co potrebujes a hotovo...ale my sme chamtivy,radi domyslavajuci druh,ktori sa pysni tym ako vie inteligentne vsetko riesit a pritom priroda je od nas omnho vpredu...vravis Vyssi princip?boh?uhm...cize podla vyssich principov by som mal chodit podla boha vykonavat potrebu,byt hladny ked boh povie a pocitovat vsetko na bozi prikaz...prepac...celkovo toto nema ziadny zmysel a je to uplne o nicom,Zamysli sa nad tym prosim ta ako rozmyslas...to ze si jednostranny ti nevicitam...Este ma zaujala jedna vec...,,Nizsie vznika z vacsieho?":D:Dprepac ale podla tejto teorie by sme mali vyhynut uz davno a teraz by mali behat po planete bakterie...ci ako?Uznavam ze su medzeri vo vyvojovych stupnoch,ale ak teda boh riadi vsetko oklo,musi mat naozaj paradnu moc.Riadi teda den -noc,leto-jesen-zimu-jar,Dazd-sneh...no neviem ale vies,teoria ze Zem tym ako sa otaca oklo svojej osi a oklo Slnka mi pripada realnejsia ako ze ju riadi boh...Takosto som ani netvrdil ze sa tam da zit,bol to len priklad;-)Rozpravky mam rad,ale zijem v realite.Pochopil som ako myslis Frazu ,,ateisti su slepi duchovne" nemyslel som oci,len trochu humoru;-)Jaosobne si nemyslim ze su slepi duchovne,kazdy vnima okolie inak...inym pohladom,kazdy ma iny mozog,ine myslenie,tym sme jedinecni.Ja ti tvoju vieru neberiem,len sa nad nou usmievam...takisto i ty na mne,ale mne to nevadi,len mi to dava pocit,ze nema zmysel o tom s tebou diskutovat kedze nedokazes prijhat nazor iny nez svoj...to je trochu smutne no pre cirkev typicke...A co sa tyka toho duchovna.Studoval som metodu liecenia Reikido ak ti to nieco hovori a majster ktory to vyucoval je velmi veriaci.Vravel ze netreba byt na to veriaci a netreba ludom podsuvat vieru akoby to bolo spravne.Podla jedeho vyskumu ktory sa uskutocnil v metode Reikido dokonca ateisti mali vacsiu uspesnost ako veriaci...pretoze sa nezameriaval na boha le na vsetku energiu naoklo,cize nemali jednostranne videnie ako to ja nazyvam...A nikdy to nikomu nechybalo,len pomohlo.Takze mily Degon,naozaj by si mal trosku niektory vecer obetovat a zamysliet sa nad tym vsetkym...pretoze niekedy veci nie su take ako vyzeraju byt,nemusis to pouzivat ako oponu proti mne,nepomoze to;-)
prajem pekny den


59.
označiť príspevok

Sauron
   7. 11. 2007, 16:24 avatar
Bolko111
on verí vo svoj ideálny svet, vo svoje ružové okuliare...to mu stačí pre šťastie, taký je účel jeho viery, jemu predsa nejde o poznanie. Chce sa len zbaviť strachu a neistoty.

Degon,
vedci sú ochotní priznať si omyl a overujú svoje hypotézy experimentami, ty nie. Upravuješ svoju predstavu o realite tak aby ti vyhovovala. Ty nie si len jednostranný, ty sa držíš svojich predstáv ako kliešť, lebo nevieš bez nich žiť. Si fundamentalista, dogmatik.
"Všetci významní ľudia (učenci a vedci) boli o existencii Boha presvedčení."
Hlúposť.


61.
označiť príspevok

Degon
   7. 11. 2007, 18:16 avatar
Sauron,
vedci sú ochotní priznať si omyl a overujú svoje hypotézy experimentami, ty nie. Upravuješ svoju predstavu o realite tak aby ti vyhovovala. Ty nie si len jednostranný, ty sa držíš svojich predstáv ako kliešť, lebo nevieš bez nich žiť. Si fundamentalista, dogmatik.
Vidíš, to isté platí aj pre Teba! Je to tvrdenie proti tvrdeniu, nič viac! Ani Ty nemôžeš svoje presvedčenie potvrdiť experimentom. Prečo ho potom žiadaš odo mňa?


62.
označiť príspevok

Sauron
   7. 11. 2007, 18:38 avatar
Degon,
aké moje presvedčenie napríklad?

BTW: Ja na rozdiel od veriacich netvrdím, že len ja mám pravdu a nikto iný.


66.
označiť príspevok

Degon
   8. 11. 2007, 09:32 avatar
Sauron,
presvedčenie ateistu. Ty to svoje presvedčenie tiež nemôže podpožiť žiadnym vedeckým experimentom, je to tiež iba otázka viery. Ty veríš, že Boh nejestvuje a som presvedčený, že jestvuje. Ja tiež netvrdím, že iba ja mám pravdu, ale že som o svojej pravde presvedčený. Tiež si myslím, že aj ostatní teisti majú pravdu.


68.
označiť príspevok

Sauron
   8. 11. 2007, 15:15 avatar
ja som ateista? dozvedám sa tu od teba samé zaujímavé veci. Ja som skeptik, agnostik. Netvrdím, že boh nejestvuje, to čo tvrdím som už napísal. Že totiž sú to len špekulácie, ktoré sa nedajú dokázať ani vyvrátiť a nemajú žiaden nárok povyšovať sa na pravdu alebo realitu. Mimochodom, ak máš pravdu ty, vylučuje sa pravda iných náboženstiev či ateistov, z toho logicky vyplýva, že si presvedčený, že len ty a tebe podobne presvedčení majú pravdu.


69.
označiť príspevok

Degon
   8. 11. 2007, 17:54 avatar
Sauron, vysvetli mi prosím Ťa, aký je rozdiel medzi skeptikom, agnostikom a ateistom? A ako uznávaš Boha, tak aký podľa Teba je? Ako energia? A má ta energia aj inteligenciu a vôľu?
Neviem prečo hovoríš, že ak mám pravdu ja, nemôžu ju mať aj iné náboženstvá? Každé náboženstvo sa čiastočne priblížilo k Božej pravde a čiastočne obsahujú aj tradičné kultúrne prvky, ktoré nevypovedajú o Božej pravde, ale o ľudských zvyklostiach.


70.
označiť príspevok

Sauron
   8. 11. 2007, 18:32 avatar
Ateista verí, že boh nejestvuje. Skeptik o tom pochybuje tak ako o všetkom a agnostik tvrdí, to čo som už napísal. Že možno jestvuje, možno nie. Neuznávam Boha ani bohov, sú mi ľahostajní, pretože o nich neviem nič a to čo mnohí tvrdia, že o nich vedia sa dá spochybniť.
Čiastočne sa priblížili...to je len taký nejasný pojem, ktorý nič neznamená, lebo si pod tým môže každý predstaviť to svoje.


71.
označiť príspevok

Degon
   9. 11. 2007, 15:26 avatar
Sauron,
no neviem. Ak sám seba považuješ za agnostika, ktorý tvrdí, že možno Boh jestvuje a možno nie a priznávaš, že o Bohu nič nevieš, tak by bolo logické sa o ňom niečo dozvedieť, nie? A k tomu nám dobre slúži teológia. Mám Ti poradiť dajaké teologické spisy na štúdium, aby si toho vedel o Bohu viac? Zdáš sa mi byť dostatočne inteligentný na to, aby si také štúdium zvládol. Môžem Ti zaručiť, že sa nebudeš nudiť. V Bohu možno nájsť skutočne veľké hodnoty, múdrosť a krásu. Potom by si už prestal byť skeptikom.


72.
označiť príspevok

Sauron
   9. 11. 2007, 16:51 avatar
Hm...ďakujem za ponuku, ale si celkom vedľa. Nemám dôvod vyberať si z tisícok predstáv o bohoch práve tú tvoju a ani žiadnu inú.


63.
označiť príspevok

Bolko111
   7. 11. 2007, 20:32 avatar
Sauron!
skvelo vistihnute
len trošku smutne....

Degon!
myslis si ze prečo ludia strácajú vieru... nemislíš že iba konečne dostali rozum??


64.
označiť príspevok

geminy muž
   8. 11. 2007, 09:03 avatar
"Konverzace úplne k ničemu". Ale jednu výhodu to má.Taký ľudia ako Degon sú úplne neškodný, pretože ich správanie a vystupovanie je predpovedatelné. Keby sa do toho pustil " ateistický " matematik asi by dokázal vypočítač všetky možné variácie takéhoto rozhovoru.


65.
označiť príspevok

Degon
   8. 11. 2007, 09:27 avatar
Geminy,
ja sa tiež považujem za neškodného - nemám záujem nikomu škodiť, to mi ver! Čo sa týka toho druhého - predpovedateľnosti, to isté možno povedať aj o správaní ateistu - to je rovnako predpovedateľné a ani to nemusí dokazovať žiadny matematik. Predpovedateľnosť je iba dôkazom určitého systému a určitého poriadku. Iba chaos nemožno predpovedať. Medzi teistom a ateistom je iba ten rozdiel, že jeden verí v existenciu Boha a druhý nie. Čo z toho obaja vyvodia pre svoj život je už inou otázkou.


67.
označiť príspevok

geminy muž
   8. 11. 2007, 09:51 avatar
Čo sa týka tej viery si prečítaj v mojom predchádzajúcom príspevku...


73.
označiť príspevok

luckap
   10. 11. 2007, 08:19 avatar
Viera.Sú veriaci a aj ateisti.Ale je možné, že svet vznikol len tak?Evolúcia?Neandertálci?-Vedci to už vylúčili!Najnovšie.Je oveľa pravdepodobnejšie že Boh je Tvorca.Prečo by teda boli také rozdieli-prečítajte si:www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


74.
označiť príspevok

Degon
   10. 11. 2007, 08:44 avatar
Luckap,
áno, je to dobrý a pravdivý článok, ale ateisti aj tak budú tvrdiť to svoje - že Boha niet. Zrejme musia byť na svete aj takíto ľudia - popierači všetkého dobra.


75.
označiť príspevok

geminy muž
   10. 11. 2007, 13:00 avatar
Ked tu pristanu mimozemstania aj im budete tvrdit ze ich stvoril boh ?


78.
označiť príspevok

Degon
   11. 11. 2007, 11:16 avatar
Toto je ozaj čudný argument. Nepravdepodobnú konštrukciu (utópiu) používať ako argument na popierenie Boha?


76.
označiť príspevok

Mikhail
   10. 11. 2007, 13:23 avatar
S tymi mimozemstanmi to bolo dobre.Myslim ze mate pravdu Geminy...A co sa tyka toho clanku...no...zdrzim sa komentara...:Dkde je napisane ze ateisti neveria v nic vyssie?:D:D:Dprosim ta Degon to je taka sprostost,aku som uz dlho nepocul...A vravis teda ze ateisti su popieraci dobra...uhm...cize teraz si predstav ze ti ,,zastancovia" dobra,ci ako nazyvas krestanov a vsetkych veriacich,si povedia,no dobre teda takze tu mame ateisticke zlo ktore treba vymiest...Tak je to vsade a vraj dobro...HA!!!Degon!Vstavaj a zobud sa prosim ta...toto uz su tak nezdrave tvrdenia ze cloveku ktory dokaze uvazovat trosku viacej ako priemerni ludia napadne,ci si v poriadku,neber to osobne...ale ja to tak citim a vidim...
Prajem pekny den...


77.
označiť príspevok

Degon
   11. 11. 2007, 11:11 avatar
Mikhail, keď to tak cítiš a vidíš, to ešte nezmamená, že to tak aj musí byť: Inak medzi slušnými ľuďmi sa nepoužívajú také urážky oponenta ako "sprostosť" a pod. Mal by si sa krotiť! Ak ako ateista veríš "v niečo vyššie", čo nie je Boh, čo keby si to trochu bližšie, miesto urážok, definoval? Aj ja by som bol na to zvedavý. Otázka dobra a zla je veľmi relatívna, čo môže byť pre jedného dobré, môže inému uškodiť (viď. lieky). Veriaci dobro odvodzujú od Boha (ktorý je ako Stvoriteľ sveta dobrý). Preto, čo je v rozpore s Bohom sa označuje ako zlo. Kto Boha celkom popiera, ten logicky popiera aj dobro. Logika je neúprosná!


79.
označiť príspevok

Bolko111
   11. 11. 2007, 12:39 avatar
Degon !!

ako prvé by som sa ťa chcel opítať či si vlastne čítal minulé články... pretože mikhail písal o upaľovaní "čarodejníc" z božej vole ale ak má byť boh to jediné čo je na svete dobré,aspon tak si to tvrdil,preco sú prírodné katastrofy?? ak nepočítame upaľovanie nevinných ľudí.. toto všetko je božia vola ??? ta bez chybná ? tá najlepšia na svete?? tak v tom prípade je boh každý z nás.. pretože každý z nás má nepriateľov a chce im to najhoršie a má dni kedy chce niečo dokázať a chce dobre nie sebe ale svetu... a v tomto si myslím že ľudia sú rozumnejší ako boh.. pretože ľudia majú nepriaťeľov z nejakoho důvodu .. ale aky důvod ma boh na vyvraždovanie nevinných ľudí potopami??? a ak chceš tvrdiť že za toto nemůže boh tak si nikdy nevidel Noemovu archu... pozri si celkom dobre len lacné triky. a k tým mimozemštanom.. netvrdím že existujú ale tak isto netvrdím že existuje boh...ale podľa mňa sú reálnejší ako boh ... tiež sú hore , tiež nás vidia ale nemusíme kůli nim chodiť každú nedeľu do kostola.. a este mam pár otázok… prečo si mi neodpísal keď som ťa žiadal o pravdu Veriaceho … ja to berem tak že si nemal na to slov.. ale to nič v podstate som to aj čakal.. iba si ma utvrdil v mojom názore. A aký máš názor na „pohonský“ film da vinciho kód?? Je to realnejšie a aj s lepšími trikmi ako noemova archa. A ak budeš aj dalej naďalej takýto zaslepený boh bude ten jediný s kým sa budes moct porosprávať … ale ak ti to stačí tak nebudem mať nič proti.. ja som už pár krát skúšal rozprávat sa s bohom ale na moje prekvapenie to bol chudácky monolog.. možno aj maš důkazy o existencii boha ale zatial sa ti to nepodarilo napisat… ale nezúfaj a píš dalej.. jas a rád pobavím na dalších tvojim drístoch.
Pekný den.


80.
označiť príspevok

Mikhail
   11. 11. 2007, 13:10 avatar
Myli Degon,
prepac mi,ale ja uz nedokazem na to najst vhodnejsie slova...:Djednoducho nemyslim si,ze slovo,,sprostost"je nejaka urazka na cti...ale samozrejme tebe to tak pripadat bude...dobre teda...ja som teda v rozpore s bohom...som teda diabol...?Som masovy vrah?ako mozes povedat nieco take ze je to co neni v ,,bozej voli "ako to nazyvas,je vsetko zle.Ako mozes tvrdit,ze su taki ludia zli,ked si napr. mna v zivote nevidel?Co ak pracujem ako lekar a kazdy den zachranujem ludom zivot.Co ak pracujem ako vojak a kazdy den o ten zivot bojujem a beriem ho inym?Som teda diabol v obidvoch stranach?Cize popieram dobro...vies vobec co je dobre?Vies ty vobec kde zijes?Nikdy na to neprides pretoze si svojou vierou prilis zaslepeny a nik ti ju nevezme,na to jedine mozes byt hrdy...bohuzial neuprosna pravda...tak si dajme otazku...kde je to tvoje dobro?Hm?Uvazujme teda ,,logicky"ako vravis kedze je ta logika taka neuprosna...logika je niekedy sama proti logike.Hm?nad tym si niekedy uvazoval?Urcite nie,lebo by to bolo vidno,osobne proti tebe nic nemam ako by som mohol mat ked som ta v zivote nevidel.Nesudim ludi podla toho co vyznavaju ale podla ich vnutra...tato vlastnost prepac mi,tebe chyba...
Pekny den...


81.
označiť príspevok

Degon
   11. 11. 2007, 16:15 avatar
Detičky
ak sa chcete hrať, tak sa hrajte, ale nehrajte sa na dospelákov!


82.
označiť príspevok

Mikhail
   11. 11. 2007, 16:46 avatar
Toto znova svedci o tvojej inteligencii...a ako lahko si ovplyvnitelny...po prve..mna osobne uraza,ak ma niekto nazve dietatom...neviem uz mam vek ked som bol dieta dost daleko,takze ak ma nepoznas netvrd prosim ta taketo ,,slova"pretoze sa tym len zhadzujes...
mily Degon...


83.
označiť príspevok

Sauron
   11. 11. 2007, 17:05 avatar
Áno detičky, nehrajte sa na dospelákov...dospeláci majú dôležitejšie veci na práci ako s vami polemizovať...napríklad podliehať (auto)sugescii ohľadom všemocných neviditeľných kamošov.


84.
označiť príspevok

Bolko111
   11. 11. 2007, 22:37 avatar
Degon!!

Konečne aj na teba prišlo si chudák.. prepáč mi za výraz ale inak to neviem vysloviť.. pretože ty nevieš prijat názor druhých .. a určite niekde v hĺbke duše vieš že to, čo sa ti znaší Mikhail vysvetlit je pravda .. možno máš niečo málo po 30-tke. Ale preto hned nemusíš zhadzovat nás mladších.. a ako to tak čítam tak ty máš svoj názor a aj keď ti niekto vysvetlí prečo je chybný neustúpiš… veď áno čisto „logicky“. Zašiel si příliš daleko aby si si teras priznal svoju nepravdu .. a ešte stále si mi neodpísal .. ak je to koli mojmu obrazku tak ti to hned vysvětlím.. je to niečo ako jing a jang.. ak ti to niečo hovori… rovnováha … ten Ješiš je dobro a tá zbran je zlo.. to gesto ktoré ukazuje znamena mier ale aj tak sa bez zbrane nepohne… dobro a zlo musia byt v rovnováhe.. ak ta urazil moj obrazok prepac.. ale vsetko ma svoje opotstatnenie .. a pravdu povediac prajem chcel by som aby si niekedy zažil myslenie ake mam ja.. alebo Mikhail.. ale ako by to bolo keby detsko ako ja alebo Mikhail mali pravdu.. čo by si len chudák dospelí degon počal???
Pekný den…


85.
označiť príspevok

Degon
   12. 11. 2007, 09:49 avatar
Prepáčte, ak sa vás moje slová dotkli, ale naozaj som podľa textu, gramatiky a úrovni poznania, ako aj toho, ako ste vyjadrovali svoje myšlienky, predpokladal, že sa to dajakí školáci hrajú na dospelých a robia si z nich žarty. Dnes už dobre ovládajú počítač ako aj internet aj malé deti a tak som si skutočne myslel, že sa to tu prezentujú decká.
Táto tematika (Boh a vierouka) sú skutočne náročné témy, lebo sa týkajú duchovného života o ktorom mnohí nevedia vonkoncom nič a tak sa môže stať, že aj dospelí s tím majú problémy. Ja sa však necítim byť povolaný k tomu, aby som vysvetľoval základy duchovného života, na to dobre slúžia rôzne príručky a učebnice. Už som chcel dávnejšie ukončiť svoju prezentáciu na tomto diskusnom webe, lebo je tu vo všeobecnosti polemika na úrovni malých detí (hádajú sa o maličkostiach, urážajú sa a vystatujú svojimi vedomosťami) čo ma nebaví. Ak odpovedám, tak iba zo slušnosti, lebo slušnosťou je odpovedať na oslovenie. Ak niekoho budú aj naďalej zaujímať moje názory, môže ma osloviť konkrétnou otázkou, ale sporiť sa o malichernostiach skutočne nemám záujem.
Majte sa dobre!


86.
označiť príspevok

geminy muž
   13. 11. 2007, 17:27 avatar
Degon,ak by bolo viac ludia ako si ty doteraz by sme nemali ani elektrinu.
Vedomosti nie su to iste ako mudrost.
To co jeden clovek nazyva malickostou moze byt pre druheho najdolezitejsiov vecou na svete.
Za dalsie...citas vobec prispevky alebo len prvu vetu.
Kto pouziva mimozmenstanou na popieranie boha ? to je tvoje myslenie naozaj take jednostranne ? Pytal som sa konkretnu otazku.Co povies mimozemskej navsteve ked priletia ?(osobne si myslim ze prave kvoli nabozenstvam sa to nestane.Kto uz by co chcel mat spolocne s druhom kde 90% ludi veri iluziam).Uz to bude vyzerat ako ze pozeram moc sci-fi,ale skutocne mi vysvetli co by si urobil ? Budes im podsuvat svojho boha ?Co ak ich to urazi tak ze nas vymazu ako rasu s galaxie.
K tej utopii.Spoliehat na boha je samo o sebe utopisticke.
a uz naposledy....JA V BOHA VERIM (svojim zmyslom,take definicie nenajdes nikde v ziadnych textoch)....asi potrebujes silnejsie okuliare.
Skoda len ze ho povazujete za to co ho povazujete.
Este taka definicia zazraku ...300 rokov dozadu by bola aj rozsvietena ziarovka zazrak.Napriek tomu sa deju.Ludia maju boziu moc v sebe, a tak to bolo projektovane.
A uz preboha nehovor nic o urovni poznania.Mna ako ucitela to osobne uraza...


87.
označiť príspevok

Degon
   14. 11. 2007, 10:45 avatar
Geminy, a to vyučuješ, že u nás pristanú mimozemšťania? Takúto možnosť ja absolútne v realite vylučujem a pripúšťam ju iba v rozprávkach. Takže Ti nemôžem odpovedať na otázku: čo by bolo, keby bolo...
Pekný deň!


88.
označiť príspevok

Mikhail
   14. 11. 2007, 13:46 avatar
Myli Degon,
po precitani tvojhich prispevkov som dospel k zaveru,ze vlastne vsetci tu odpovedame iba kvoli slusnosti,jabudem teda prvykrat neslusny,a uz sa nebudem zapajat do diskusie,dakujem ti za prejavenie tvojich nazorov,nech uz boli akekolvek,nechcem ti ani radit ani ta poucat,ale zamysli sa niekedy,nad vyznamom zivota a nad tym,preco vlastne zijes...to je vsetko...
Prajem pekny den


89.
označiť príspevok

Sauron
   14. 11. 2007, 15:03 avatar
Degon,
precestoval si celý vesmír a preskúmal každú planétu? Nie. Takže tvoj názor, že je to celkom vylúčené je len predsudok, podobný mnohým iným tvojim predsudkom.


90.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 11. 2007, 15:22 avatar
  lol  


92.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 08:08 avatar
moja prvá reakcia bola podobného typu...


91.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 08:08 avatar
Degon,
Už ma iné nenapadlo.Príklad : Pristane mimozemštaň, člen nenormálne vyspelej rasy a prehlási o sebe ja som boh v ktorého tu všetci veríte.Nikto nebude vediet že je to "alien".To sa mu všetci pokloníte ???? tomu podvodníkovi ? šak prečo nie.Rovnakým podvodníkom sa klaniate v kostole
Žiadne sošky,emblémy a vojny v mojom mene. hmm kto to asi tak povedal ? Boh ? alebo je pravdepodobnejšie že človek túžiaci po miery medzi ľudmi...Nedodržiava sa to ani tak ani tak.
A čo sa týka tých rozprávok, ak po nich túžiš máš ich plnú bibliu ..


93.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 11. 2007, 09:05 avatar
ved touto tezou sa uz tiez zaoberalo par ludi.
Je mozne, ze volakedy davno nas navstilili, alebo navstivil cestovatel a naucil nas zakladom vedy. Pre jeho neuveritelnu mudrost a zazraky (chap ako pokrocilu technologiu) bol povazovany za boha. Asi najznamejsi hlasatel tejto tezy je Erich von Danniken.


96.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 10:19 avatar
ved to je jasne..vsetky diery v historii si vysvetlujeme po svojom.Len niektory si vyberaju malo pravdepodobne teorie.Ked si zoberiem so sebou ziarovku do cias ked sa narodil kristus tak to budem ja co skonci na krizi...A v kostoloch sa budete klanat soske geminy ))


94.
označiť príspevok

Degon
   15. 11. 2007, 09:51 avatar
Dospelý a rozumný človek má hľadať pravdu a nie sa vyžívať v rozprávkach a ilúziach. A o tom je celá Biblia, filozofia, teológia, veda a náboženstvá. V hľadaní , poznávaní a osvojovaní si PRAVDY!!! Vyspelé civilizácie určite jestvujú, ale prečo si ich predstavovať v materiálnej podobe, ako sú telesní ľudia? Nemyslíte, že telesná forma inteligenciu iba omedzuje? Ak jestvuje vyspelá inteligencia, určite si nebude ponechávať svoju telesnú formu, akú máme teraz my.


99.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 10:23 avatar
pravda je relativna vec,nic take ako absolutna pravda neexistuje..Filozoficky pohlad...lenze to by niekto musel vediet citat...Presadzovanie jednej pravdy sa nezhoduje so stanoviskom "Dospely a rozumny clovek"


101.
označiť príspevok

Degon
   15. 11. 2007, 15:41 avatar
Geminy, ako môžeš tvrdiť, že absolútna pravda nejestvuje? Vedecky je možno dokázať iba to, že niečo jestvuje, ale nie, že niečo nejestvuje! Takýto výrok vedecky neobstojí.
O pravde svedčí aj poriadok vo stvorení, platnosť zákonov, nesmierna účelnosť, racionálnosť, že všetko má svoj zmyseľ a že všetko je podriadené prvotnej príčine. Pravda je teda v samotnej prírode a ak je v prírode, je aj v Bohu. A človek je tu na to, aby túto pravdu hľadal, našiel a pochopil.


95.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 10:16 avatar
Prvy raz s tebou suhlasim.Vyspela inteligencia a bez telesnej schranky.Takze pozri BABYLON 5 a sustred svoju pozornost na rasu zvanu VORLONI.))


97.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 10:20 avatar
uz len dodam ze ked referujem na mimozemske civilizacie,vobec nemam predstavu o humanoidnej forme.Je to velmi nepravdepodobne,ale mozne...


98.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 11. 2007, 10:21 avatar
Degon,
to je v poriadku, iste mozu existovat druhy, ktore niesu obmedzovane materiou. Ale je to tiez iba dohadovanie. Presne take iste, ako o bohu samotnom. Nemozeme tvrdit, ze vieme o existencii ako takej a tvrdit, ze vieme co sa deje a preco. Nevieme. Ja si nedovolim tvrdit, ze nijaky boh nieje, ale tak isto neuznavam ak niekto krkolomne tvrdi, ze je. To ze ho citi a podobne reci... no neviem, ale chapem to ved asi kazdy clovek ma svoju osobnu vieru bez toho by bol zivot depresivny. No nemozes ocakavat, ze teraz budu vsetci verit v boha, lebo niekto povedal, ze citi jeho pritomnost. To by som aj ja mohol povedat, ze som bol s mimozemstanmy, ze existuju a su tu dokonca medzi nami no uveril by si mi ? asi tazko a presne tak isto to vidi ten podla tvojho slovniku pohan.


102.
označiť príspevok

Degon
   15. 11. 2007, 15:50 avatar
Boris,
ja ti predsa nechcem nanútiť svoje presvedčenie o Bohu. Vôbec nikoho nechcem o ničom presviedčať. Ja iba svedčím o Bohu, ktorého som našiel, keď som ho hľadal, keď som bol ešte slepý a nechápavý. Predtým som tiež nič nechápal a o všetkom som pochyboval ako aj vy. Ale teraz viem, že jestvuje, poznám ho a viem ako stále pôsobí na svet a na všetok život. Teraz vidím úžasnú jednotu vo stvorení, ako všetko do seba zapadá a ako má všetko svoj zmyseľ. Neveriacim môžem iba doporučiť, aby hľadali PRAVDU, lebo kto hľadá - nájde!


103.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 11. 2007, 15:58 avatar
Degon,
ale ako vies, ze ja som svoju pravdu nenasiel ? Vravis, ze mame hladat, ale co ak necitime potrebu hladat, co ak sme nasli, ale nieje to presne ta viera aku opisujes ty ? akceptujes nas aj tak ako plnohodnotnych a uvedomelych ludi ?


104.
označiť príspevok

Degon
   16. 11. 2007, 09:26 avatar
Boris,
o Tvojej viere neviem nič a tak Ti ju nemôžem ani skritizovať, ani schváliť. Ale ak si s ňou spokojný, som spokojný aj ja. Čo som napísal o hľadaní, platí aj naopak. Kto nehľadá, ten nemôže nájsť! Je to ako u tipujúcich (loto). Ja nikdy nesádzam, preto ani nemôžem nikdy nič vyhrať! Ale ani neprehrám! Akceptujem všetkých ľudí, bez ohľadu na to, akí sú. Žijú svoj vlastný život a tak majú právo o ňom rozhodovať samy.


100.
označiť príspevok

geminy muž
   15. 11. 2007, 10:32 avatar
ja by som ti veril...zase ta otazka viery.Ale aspon je jasne co viera znamena.Schopnost vytvorit,udrzat a reprodukovat iluziu o urcitej skutocnosti medzi ludmi...

inak toto som nasiel na nete :Autor-Adam ROMAN
Dovody pre vieru:
Začal by som takým až komicky triviálnym faktom, že nikdy nezaškodí mať viac dobrého než menej (prebytku sa môžete kedykoľvek zbaviť, ale to, čo vám chýba, nemusíte vedieť ľahko získať). Najlepšie tomu rozumiete na peniazoch, ale v rovnakom zmysle je tiež lepšie mať viac dôvodov v prospech akejkoľvek viery, než menej. Viac dôvodov získame, keď budeme pochybovať. Pochybovanie totiž vedie k otázkam a odpovede na otázky môžu poskytnúť dôvody. Z toho robím celkom všeobecný záver, že je lepšie pochybovať, než veriť. Nie vždy sa to však dá. Niekedy musíme jednať tak rýchlo, že nemáme čas rozmýšľať o dôvodoch, napríklad pri ohrození života.


105.
označiť príspevok

Degon
   16. 11. 2007, 09:35 avatar
Geminy,
prečo vieru označuješ ako "veriť ilúziam"? Veriť predsa možno aj o realite, ktorú však nie vždy zmyslami vnímame. Ani ty sa nemôžeš zmyslami presvedčiť o existencii Austrálie, alebo Antarktídy, alebo hoci aj slnku keď je zamračené, alebo je noc. Ale VIEROU vieme, že jestvujú! Našimi zmysľami sa dokážeme presvedčiť o veľmi málo vecí. Prakticky iba o tom, čo je v našom dosahu, ale o všetkom inom vieme iba vďaka našej viere, že to jestvuje. Ak by sme mali o všetkom pochybovať (čo nevidíme), boli by sme na úrovni (nevedomých) zvierat. Práve viera z nás robí to, čím sme - ľudí!


106.
označiť príspevok

Sauron
   16. 11. 2007, 13:38 avatar
Degon,
toto je argumentácia hodná stredoveku. To, že slnko vyjde je založené na minulom empirickom poznaní. Teda je to predpoklad. Nie je tiež dôvod aby niekto klamal ohľadom existencie Austrálie a jej existenciu si môžem pokojne overiť zmyslami keď si zakúpim letenku. Viera v boha je založená na vnútorných pocitoch, nie na zmyslovom vnímaní a každý veriaci má dôvod aby sa klamal. To čo nás odlišuje od zvierat je myslenie, túžba po poznaní a kultúra. Môžeš veriť, že ti boh znesie chleba tak ako v modlitbe "a chlieb náš každodenný daj nám dnes" ale na chlieb si zarobíš prácou, nie vierou. Na produkciu chleba je potrebné poznanie prírody a rôzne technológie. Opäť nie vieru. Človek sa môže pomodliť aby na úrodu neprišla skaza. Ale nikdy sa neukázalo, že by tie modlitby mali vplyv aj na úrodu a nie len na samotného človeka, na jeho pocity.


108.
označiť príspevok

Degon
   16. 11. 2007, 15:47 avatar
Sauron,
všetkému, čo sa v škole učíš, musíš veriť. Nemožno si všetko, čo ti hovorí učiteľ overovať. Overiť je možno z učebnej látky iba veľmi málo. Ak by si chcel všetko overovať, čomu ťa chcú učitelia naučiť, ostal by si stále na úrovni prváka. Aj základom matematiky (1+1=2) treba najskôr veriť, až potom sa môžeš dostať vyššie. A tak je to so všetkým. Overujeme si iba to, čomu sme najskôr uverili. Aj vo vede platí, že je na počiatku myšlienka, potom teória a až potom nasleduje overovací pokus. Veríme, že hmota je pevná, že jestvujú farby, ale v skutočnosti je to inak. Toto všetko jestvuje iba v našom vedomí a tak sme to dostali pomocou viery.


109.
označiť príspevok

Sauron
   16. 11. 2007, 16:11 avatar
Najprv uveriť a potom overovať? LOL!!! Ty možno veríš, ja predpokladám. Farby i hmotu poznávame zmyslami, nie pomocou viery. Nič z toho samozrejme nemusí byť reálne, ale je pohodlnejšie veriť, že nás zmysly neklamú. O tom to je...viera...o pohodlnosti, sebauspokojovaní.


110.
označiť príspevok

Degon
   17. 11. 2007, 14:05 avatar
Sauron,
zmysly neukadajú do mozgu vnemy mechanicky a realisticky, ale podľa viery. Dôkazom môže byť uvedený text: " Ak by sa ttneo txet v mgozu udklaal menchkaicy, tak by bol vnkcooonm nzituezmeroľný. Ale čoelvk mu rmizoue, aj keď sú v ňom prezohovapadné písmená (až na pvré a pleosndé). Čevlok tdea vímna dchua udenvheéo vazýru pdľoa sjevoj virey".
Viera je v živote človeka veľmi dôležitá!


111.
označiť príspevok

Sauron
   17. 11. 2007, 14:21 avatar
Degon,
už ma nudia tieto kecy. Všade strkáš vieru a Boha. Dobre, asi ti to robí dobre. Pre mňa za mňa si ju strč aj do riti. Mňa už takáto diskusia nezaujíma. Bye.


113.
označiť príspevok

Degon
   18. 11. 2007, 11:56 avatar
Sauron,
už si zabudol, že táto diskuzná kategória má názov: NÁBOŽENSTVO? Vidím, že ti dochádzajú argumenty!


119.
označiť príspevok

Sauron
   18. 11. 2007, 17:38 avatar
Vieš...tebe niečo povedať je ako hádzať hrach o stenu. To nie je o argumentoch. Je to ako hrať šachy s človekom, kto hrá hru podľa pravidiel človeče, nehnevaj sa. Aby si zmenil názor, musel by ti ešte raz niekto vymyť mozog. Ale dobre...ukájaj sa pocitom, že mi došli argumenty a píš si ďalšie nelogické protirečiace si vyšpekulované myšlienkové konštrukcie.


112.
označiť príspevok

geminy muž
   17. 11. 2007, 23:47 avatar
v dobach kedy bol nabozenstvo a viera formulovana este ani nevedeli co je to mozog.dalsi priklad ako si vsetko viete vysvetlovat po svojom.


107.
označiť príspevok

geminy muž
   16. 11. 2007, 14:34 avatar
Degon,
No jo.Teraz vidno kto sa ako ucil na zakladnej skole.Mojou skusenostov co som odpozoroval na ludoch na vieru sa obracaju iba ty co si so svojim zivotom nevedia dat rady,nevedia spolupracovat,nevedia znasat potupu ked nie su v kolektive "ty lepsi".Radsej budu stat za bohom,za tym jeho velkym ochrannym plastom,za tou studnicou mudrosti co za nas odpovie na vsetky otazky,aby sme sa vobec nemuseli o nic snazit.Necudo ze tech.pokrok tak v 15 str.zaostal.Vsetci asi cakali kym spadne chleba s nebies.
Co sa tyka tej poslednej vety.Ja medzi ludmi a zvieratami nevidim rozdiel.Co sa tyka spravania sa jeden voci druhemu budu na tom neporovnatelne lepsie ako ludia.Takze ak ludi definuje len to comu veris ty,tak hned zajtra bezim na matriku,odhlasit sa s evidencie.Vyleziem si v lese niekde na strom a budem rad za som rad.Deevolvujem naspat na opicu.Vraj nevedome zvierata....jezis marriaaa.Este aj moj papagaj si vsetko overuje svojim zobakom...


114.
označiť príspevok

silvanas :PP
   18. 11. 2007, 15:25 avatar
Bože,ako môže niekto tvrdiť že boh existuje.....Nechapem tomu.......videl ho niekto niekedy ?? Rozprával sa s ním niekedy niekto ?? Pomohol niekedy niekomu v niečom ??? Je to úplne jednoduché....... Keď niekto prosí boha o pomoc nemusí sa to splniť preto,že vám pomohl boh,ale preto,že ste dúfali v prvej rade v to,že sa to splní.....Aj ja som už skúšala boha prosiť o pomoc ...... no niako som si nikdy nevšimla žeby mi aj pomohol. Zato,keď som sama verila v niečo , tak sa to často aj splnilo...... Podľa mňa sú reči o existencii a viere v boha len neduchaplnými drístami....... bye


115.
označiť príspevok

Richardus
   18. 11. 2007, 16:06 avatar
Všetko je založené na klamstve.V Biblii sa píše ...Boh stvoril človeka a bolo to dobre... To je jasne božie dielo musí byť dobré.No ten istý Boh o pár kapitol ďalej nadáva na ľudí a chce ich zničiť potopou.Prečo?Boh je predsa všemohúci a mal by byť paralelný od času a mal vedieť,že ho ľudia sklamú a on ich bude chcieť zničiť prečo ich neomylný Boh stvoril.
Na začiatku bol Adam a Eva ty mali dvoch synov Kajna a Abela.Kajn zabil Abela a čo bolo ďalej?Ako sa ďalej rozmnožovali syn z matkou,sestrou?...fuj. Boh neexistuje všetko je klamstvo.


118.
označiť príspevok

geminy muž
   18. 11. 2007, 17:30 avatar
je jedno ci boh existuje alebo nie...ale biblia je predsa len svetova pamiatka a ako taka si zasluzi pozornost aj uctu...Su to len pribehy,sluziace na poucenie.Ako take ich treba vnimat.


116.
označiť príspevok

Degon
   18. 11. 2007, 16:59 avatar
Aby mohol človek odhaliť pravdu, musí veľa študovať, skúmať a rozmýšlať. A kto je lenivý študovať, skúmať a rozmýšlať, ten pravdu nikdy neodhalí. A ešte dodám, že sa musí nechať od iného aj poučiť. A to je práve veľkým problémom mnohých.


117.
označiť príspevok

geminy muž
   18. 11. 2007, 17:27 avatar
som rad ze to hovoris prave ty...Zacni u seba! My tzv ateisti aspon akceptujeme plularitu (dufam ze som to dobre napisal) nazorov inych.


120.
označiť príspevok

Degon
   19. 11. 2007, 10:58 avatar
Geminy, na tomto diskuznom fóre to veľmi nevidno, ale nech je po tvojom. Inak, v škole som sa dozvedel, že sa správne píše "pluralita".


121.
označiť príspevok

geminy muž
   19. 11. 2007, 15:16 avatar
super...diky.som vedel ze to bude zle


122.
označiť príspevok

Panička
   3. 1. 2008, 23:30 avatar
Najväčší zástanca viery a pobožný človek zrejme je tu Degon. Podľa mňa je O.K. človek, vie si stáť za svojím názorom....Ale aj my ostatní, ateisti, si vieme za názorom stáť. Netreba sa hneď urážať pri diskusii na túto tému. Je to len DISKUSIA!!/ateista versus veriaci/ Dlho som na tomto fore nebola, ptrepáčte. Dnes som to dohnala a všetko si prečítala. Zaujímavé poznatky. Niektorí saaž veľmi vžili do diskusie....Ateista ostáva tá žena. Na dedinu nejde bývať----pri poslednej návšteve koncom decembra t.r. , kedy ju tam pozvali, na dedinu, ju zvláštnym spôsobom aj s nezaopatreným dieťaťom "vyhodil", späť do mesta. A nemal chuť stráviť s ňou príjemné oslavy Silvestra, Nového roka, aj teda so svojím dieťaťom. Hovorí sa: Ako na Nový rok , tak po celý rok. A ona si povedala, že tam medzi "tzakými" ľudmi ozaj nemá čo robiť. S takým mužom.....Má aj hrdosť. On teda býva na dedine / kde sa i narodil/ a ONA teda býva s dieťaťom v meste BA, / narodená je v inom meste/. A vzťah sa rozpadol. Nie je príčinou BOH??? Veď mal pomáhať!!! Nemusíte mi už odpovedať, ani nie zo slušnosti. Ateista Ona bude stále.....


123.
označiť príspevok

ziviec
   14. 2. 2008, 21:10 avatar
A V CO PRESNE VERIA ATEISTI? Napr, ze sa narodia ako vtaci, na inej planete, v inom case alebo co?


124.
označiť príspevok

Kaonashi
   14. 2. 2008, 23:19 avatar
ziviec,
nájdi si definíciu ateizmu v slovníku cudzích slov, vidno, že si veľa vedomostí nepobral


125.
označiť príspevok

ateista muž
   5. 4. 2008, 23:01 avatar
alebo si zadaj ateizmus na wikipedii a inac preco je tu polovica temy o tom ci su vsetci komunisti atisti a ci su vsetci ateisti komunisti?Ja som ateista a komunizmus nemam rad.Nie som komunista.Ale bohuzial nas nasa vlada vracia ku komunizmu.A inac v biblii je napisane ze boh je obrazne pomenovanie.A na zaciatku by nemohli byt len dvaja ludia(muz a zena)museli by byt 2 muzi a dve zeny aby sa rodokmen mohol sirit a uz odtialto vidiet ze biblia je blbost.A ziviec ked sa ti nechce pozriet na wikipediu tak:
ateizmus v širšom zmysle slova je absencia viery v existenciu Boha alebo bohov. V užšom zmysle slova je to presvedčenie, že Boh alebo bohovia neexistujú.

Pôvod slova ateizmus je v gréckom jazyku theos – boh. Predpona a znamená negáciu. Slovo ateizmus teda znamená: bez boha, popretie boha. Toto slovo používali už grécki básnici v 5. storočí pred Kr.. Slovom ateista sa označuje človek, ktorý je presvedčený o neexistencii boha či bohov, alebo človek, ktorý nezastáva žiaden konkrétny postoj ohľadom existencie boha či bohov (tiež označovaný ako agnostik).

Veľa ľudí, ktorí sa sami označujú za ateistov, zvykne zdieľať spoločný skeptický pohľad na dôkazy (alebo nedostatočnosť dôkazov) o existencii bohov, príbehov o stvorení sveta rovnako ako spochybňovanie dobroty a morálnosti náboženstiev, ktoré priniesli na svetlo sveta veci ako sväté vojny, prenasledovanie inovercov, inkvizíciu a pod. Hoci niektorí z ateistov patria k stúpencom filozofických smerov ako humanizmus, naturalizmus alebo materializmus, v skutočnosti neexistuje jediná ideologická línia, ktorú by všetci ateisti zdieľali. Podobne nemajú zástancovia ateistického svetonázoru žiadne inštitucionalizované rituály a správanie, ktoré by sa dalo porovnať s rôznymi náboženskými smermi. Ateizmus je inšpirovaný mnohými rozličnými zdôvodneniami, zahrňujúcimi osobné, vedecké, spoločenské, filozofické či historické názory a úvahy.

Dôvody pre ateizmus

Hoci nie všetci ateisti tvrdia, že majú racionálne dôvody pre svoj svetonázor, väčšina trvá na tom, že ich ateizmus je založený na rozumových a racionálnych dôvodoch. Veľa ateistov zastáva taktiež názor, že keďže ich postoj nevyžaduje žiadnu vieru okrem viery v to, čo je možné pozorovať priamo našimi zmyslami, je teda bremeno dôkazu existencie boha (bohov) na teistoch, a nie na ateistoch dôkaz jeho neexistencie. Častým argumentom v prospech tohto postoja je, že principiálne je možné veriť v čokoľvek (čarodejnice, vlkodlaci, upíry, morské panny, UFO, atď.), a preto je úlohou toho, kto zastáva existenciu danej entity či schopnosti, túto existenciu dokazovať.

Filozofické dôvody

Niektorí ateisti zakladajú svoj postoj na racionálnych alebo filozofických základoch, tvrdiac, že ich postoj je založený na logickej analýze a následnom odmietnutí teistických a náboženských predstáv. Tieto argumenty proti existencii boha vychádzajú z veľkého počtu rôznych problémov spojených s náboženskými vierami. Hlavným problémom medzi nimi je absencia akéhokoľvek dôkazu podporujúceho náboženské tvrdenia. Taktiež namiesto zjednodušenia vysvetlenia akým spôsobom svet funguje, náboženské predstavy naopak toto vysvetlenie komplikujú, a tým prinášajú celý rad nových otázok, ktoré treba zodpovedať. Napríklad: aký je pôvod boha (bohov), kde sídli, akými pravidlami sa riadi, aký je vzťah boha (bohov) a známych prírodných zákonov, atď.

Veľa ateistov zastáva názor, že ich svetonázor je iba absenciou určitej viery, a teda že jedinou obranou, ktorú ateizmus potrebuje, je neustály nápor proti náboženským tézam. Ak sú všetky argumenty teistov vyvrátené, nonteizmus, ako jediná možnosť, sa stane všeobecne platnou. Po stáročia mnoho zastáncov ateizmu oponovalo a vyvracalo takzvané dôkazy božskej existencie. Či však všetky argumenty v prospech náboženstiev boli vyvrátené, je však naďalej predmetom debaty.

Vo všeobecnnosti ateisti tvrdia, že tieto dôkazy boli úspešne vyvrátené.

Existuje taktiež množstvo ateistov, ktorí napádajú špecifické formy teizmu kvôli ich vnútornej rozporuplnosti. Jeden z najbežnejších argumentov proti existencii boha je takzvaný problém zla (teodicea).

Problém zla je pravdepodobne najpretrvávajúcejší a najsilnejší argument ateistov proti rôznym náboženským vieram. Kresťanský apologéta William Lane Craig ho priliehavo nazval ateistický smrtiaci argument (atheist's killer argument). V skratke tento problém je, že existencia zla vo svete je logicky nezlučiteľná s existenciou dobrotivého Boha, a že je teda rozumnejšie usudzovať, že žiaden boh neexistuje, ako to, že jestvuje, ale neurobí nič, aby zastavil zlo na Zemi.

Vedecké dôvody

Väčšina náboženstiev učí, že ľudstvo a vesmír boli stvorené jedným či viacerými bohmi určitým, viac či menej presným spôsobom. Veľa ľudí, tak ateistov ako i nábožensky založených ľudí, vníma takéto náuky v príkrom protiklade s poznatkami modernej vedy, najmä však evolúcie. Pre niektorých ateistov je toto postačujúci dôvod na odmietnutie takýchto náboženstiev. Na druhej strane niektorí veriaci z tohto protikladu vyvodzujú opačný záver – že evolúcia je mylnou – a zastávajú kotroverzný a pseudovedecký kreacionizmus, navzdory prakticky absolútnemu konsenzu medzi vedcami ohľadne pravdivosti evolučnej teórie. Iní teisti akceptujú evolúciu ako vedecký fakt, ale nevidia rozumné dôvody pre to, že by medzi učením ich náboženstva a evolúciou bol rozpor.

Je známym faktom, že ľudia zdieľajú 98 % svojho genetického kódu so šimpanzmi, 90 % s myšami, 21 % s hlístou a 7 % s baktériou E. coli. Takáto perspektíva je celkom odlišná od väčšiny náboženstiev, ktoré prisudzujú človeku jedinečné a centrálne postavenie vo vesmíre, napríklad podľa učenia kresťanstva, islamu a judaizmu bol človek stvorený na Obraz Boží, aby stál na kvalitatívne vyššej úrovni ako zvyšok tvorstva Zeme.

Podobne skutočnosť, že naše Slnko je len jedinou z miliárd hviezd v Mliečnej Dráhe, ktorá samotná je nepatrná medzi miliardami iných galaxií v nami pozorovateľnom vesmíre, a fakt, že ľudia obývajú vesmír len po zhruba 0,0015 % doby jeho existencie, považuje väčšina ateistov za dostatočný na odmietnutie myšlienky, že vesmír bol stvorený, aby mu vládol človek.

V zásade je západná veda založená na predpoklade, že vesmír je riadený nemennými prírodnými zákonmi, ktoré je možné určiť pomocou experimentov. Tie následne tvoria spoľahlivý základ pre všetky technické disciplíny, ktoré predpokladajú absenciu božích alebo nadprirodzených zásahov. Úspech moderných vedeckých a technických disciplín by takto naznačoval absenciu nadprirodzených bytostí alebo ich neochotu so svetom akokoľvek interagovať. Veľa ateistov preto verí, že najjednoduchším vysvetlením je, že neexistujú žiadne božstvá.

Osobné dôvody

Rovnako ako ateisti s filozofickým odôvodnením, existujú aj ateisti, ktorí ako dôvod uvádzajú spoločenské, psychologické, praktické a iné odôvodnenia svojho postoja.

Niektorí ateisti usudzujú, že ľudský život je lepší a užitočnejší s ateistickým pohľadom na svet, ako s teistickým. Na podporu tohto názoru môžu uvádzať, že je omnoho prospešnejšie pre spoločnosť hľadať odpovede na otázky pomocou prírodných vied než pomocou nadprirodzených síl a viery. K morálnym dôvodom pre ateizmus často zahrňujú „prípady, kedy urobiť to čo je správne, je možné len s pohľadom na svet aký zastáva ateista, pretože nie je viazaný prikázaniami svojho učenia… Ľudia, ktorí nedokážu akceptovať predstavu zlého boha, vyvodzujú záver, že akékoľvek nemorálne náboženstvo je nepravé.“ Praktické dôvody pre ateizmus zahrnujú „dôvody, prečo uprednostnenie ateistického svetonázoru pred teistickým prináša pozitívne dôsledky pre osobný život.“

Argumenty, že náboženstvá šíria nemorálnosť sa často opierajú o fakt, že množstvo násilia a vojen vzniklo len kvôli náboženským vieram a rituálom.

Niektorí ľudia prijímajú ateistický postoj pretože vyrastali v prostredí, kde je ateizmus relatívne bežným, alebo boli vychovaní ateistickými rodičmi. Väčšina ateistov tvrdí to isté o väčšine veriacich. Napríklad väčšina ľudí, ktorí vyrástli v prostredí obývanom prevažne židovskou, hinduistickou, moslimskou alebo kresťanskou kultúrou, taktiež príjme náboženstvo tejto prevládajúcej kultúry, alebo krajiny.

Kresťanský psychológ Paul Vitz (1999) tvrdí, že „Veľa ľudí má psychologické dôvody pre ateizmus“ a „neuro-psychologické bariéry pre vieru v boha hrajú v tomto významnú úlohu.“

Pozri Vitz (1999) a Rizzuto (1998).

Hoci je bežné poukazovať na psychologické dôvody prečo niekto zastáva ateistický názor, je dôležité poznamenať, že emócie a pocity hrajú dôležitú úlohu nielen v živote teistov ale i ateistov. V každom prípade, pochopenie psychologického pôvodu pre vieru v Boha môže prispieť k posilneniu ateistického presvedčenia proti náboženským vieram. Pozri tiež syndróm pravého veriaceho a psychológia náboženstva.

Historické dôvody

Veľa náboženstiev vytvorilo vieru v mnohých bohov alebo nadprirodzené mocnosti, z ktorých každý bol spojovaný s určitým nevyjasneným fyzikálnym javom. Napríklad v starovekom Grécku bol Hádes boh mŕtvych, Helios boh slnka, Zeus boh bleskov a Poseidón boh mora a zemetrasenia. V dobách keď nebola dostupná žiadna vedecká teória, ktorá by mohla vysvetliť dané prírodné javy, ľudia hľadajúci vysvetlenia ich pripisovali nadprirodzeným silám. Drvivá väčšina týchto javov bola dnes už vedeckým spôsobom objasnená. Niektorí ateisti argumentujú, že všetky náboženské viery majú rovnaký alebo podobný základ, a teda že sú všetky obdobne prekonané a zastaralé.

Poznámka: krajina s najvyšším podielom ateistov v Európe je Česká republika. Podľa sčítania ľudu v roku 2001 tvoria 59% populácie. Na Slovensku je podiel ateistov 13%. Severná Kórea a Čína sú oficiálne ateistické štáty, čo je zakotvené v ich ústave. Najvyšší podiel ateistov na svete je podľa sčítania ľudu vo Vietname, kde tvoria 82%.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:37,  Keď sa zistil Dankov plagiát Matovič kričal - Odstúpiť ! Keď on plagiátoval on...
dnes, 11:31,  Zuzka8, veď práve - Treba byť objektívny a článok, na ktorý si dala odkaz objektívny nie...
dnes, 11:24,  Mnoho ľudí je slepých, čo sa týka politiky. Smejú sa, posmievajú, ale v tom ich úloha...
dnes, 11:21,  Kto by závidel niekomu, kto získal bohatstvo skrze nespravodlivosť. .. Len slepý človek. .....
dnes, 11:17,  Je to posmievanie.
dnes, 11:17,  Tak dobre, bohatá sa posmieva z boháča, ktorému už nijako neuškodí, ak bude mimo politiku.
dnes, 11:16,  Pozri 226, od era: Takže len o diskusiu... Preto som spontánne reagoval, pretože LEN o...
dnes, 11:16,  Ja dom bohatá. Kto Ti povedal. *21
dnes, 11:14,  Lemmyyyy. To nie je posmievanie. .. joj. .. Už nebuď ako dieťa v tom posudzovaní. ..
dnes, 11:14,  Veď dobre, a ja ti vravím, že sa zbytočne posmievaš, lebo on je bohatý, kým tým žobravá.
dnes, 11:14,  Lemmy, nikde som však nepísal, že mi ide "LEN" o diskusiu /ako mi to vsunul -era- /....
dnes, 11:13,  Ja píšem o Ficovi. .. *21 *21
dnes, 11:13,  Klameš, lebo v 1. sa posmievaš: Pán Fico konečne klesá. .. jupii
dnes, 11:12,  Nie, len verejne kritizujem pokrytcov a pokrytečky.
dnes, 11:12,  Matoviča pri moci drží LGBT zástanca, čo komunikuje s transsexuálom alebo prostitútkou....
dnes, 11:11,  Máš patologické myšlienky zaryťáka. .. ;-) :'( *21 ,.
dnes, 11:10,  Ak sa mu ty posmievaš. .. *21 .. Ja sa mu neposmievam. ..
dnes, 11:09,  Máš vyhlásený krízový stav, Part. .. Čítaj podľa toho. .. *21 *19
dnes, 11:06,  Moc mu klesá, lebo stúpa moc do hlavy tomu nehoráznemu šašovi Matovičovi.
dnes, 11:05,  Pre mňa je falošné posmievať sa z boháča, a byť žobráčkou.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(313 768 bytes in 0,319 seconds)