Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Americký a poľský prezident podpísali dohodu o obrannej spolupráci

12
reakcií
150
prečítaní
Tému 24. septembra 2019, 11:37 založil F=G.m1.m2/r^2.

podobné témy:1.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   24. 9. 2019, 11:37 avatar
23. sep 2019 o 22:05 TASR

Prezident USA a Poľska Donald Trump a Andrzej Duda podpísali v pondelok v New Yorku dohodu o obrannej spolupráci oboch krajín. Dohoda by mala viesť k rozmiestneniu ďalších amerických vojakov v Poľsku, informovala agentúra DPA. Obaja štátnici sa v New Yorku zúčastňujú na Valnom zhromaždení OSN.

Dohoda o spolupráci

Prezidenti už v júni - počas Dudovej návštevy v Bielom dome vo Washingtone - avizovali, že k súčasnému počtu okolo 4500 amerických vojakov, ktorí pôsobia v Poľsku v rámci rotácií, pribudne ďalších 1000. Tento plán je súčasťou dohody, ktorý v New Yorku v pondelok podpísali Trump a Duda. Noví americkí vojaci budú podľa Trumpa zrejme presunutí do Poľska z iných základní v Európe. Náklady na posilnenie americkej vojenskej prítomnosti bude plne znášať Poľsko, zdôraznil šéf Bieleho domu. Poliaci "nám vybudujú zariadenia, ktoré budú istotne veľmi krásne," vyhlásil.

Viac amerických vojakov

Noví americkí vojaci majú byť umiestnení v mestách Wroclaw na juhozápade, Lask v strednej časti krajiny a Lubliniec na juhu krajiny. V meste Drawsko Pomorskie na severozápade Poľska má byť výcvikové stredisko pre poľské a americké jednotky. O umiestnení časti amerických vojakov sa podľa PAP stále rokuje. Trump podľa DPA v pondelok takisto zdôraznil "vynikajúce vzťahy" s Poľskom a uviedol, že pokračuje aj práca na programe, ktorý by umožnil Poliakom bezvízový styk s USA. Americký viceprezident Mike Pence začiatkom septembra počas návštevy Poľska povedal, že táto krajina začala spĺňať podmienky, aby sa mohlo zúčastniť na uvedenom programe. Ten občanom účastníckych krajín umožňuje vycestovať do USA na obdobie do 90 dní bez potreby získať víza.

svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 9. 2019, 12:56 avatar
Pre Poľsko je to výborná správa . Dlhé roky sa po skúsenostich s Ruskou agresiou snažili o prítomnosť amerických vojakov v Poľsku . Dnes sa ich sen naplnil . Je to samozrejme dobrá správa i pre celé nato v europe ako i V4 a Slovensko , že top spojenec je tu.
Súhlasí F=G.m1.m2/r^2


8.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   24. 9. 2019, 16:42 avatar
Už sa teraz nemôže zopakovať pakt Ribbentrop-Molotov o rozdelení Poľska medzi Rusko a Nemecko, pretože by Rusov prevalcovali.


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 9. 2019, 12:59 avatar
Po rokoch sa podarilo

Duda žiada stálu prítomnosť amerických vojakov v Poľsku
TASR 15.08.2018 19:09

Veľkolepou vojenskou prehliadkou vo Varšave oslávilo Poľsko deň svojich ozbrojených síl. Prezident Andrzej Duda pri tejto príležitosti vyjadril želanie, aby boli na území Poľska trvale umiestnené americké jednotky, ktoré by podľa neho "odstrašili každého potenciálneho útočníka".

Duda zároveň avizoval, že Poľsko plánuje zvýšiť svoje výdavky na obranu na 2,5 percenta HDP, ak to bude v jeho ekonomických možnostiach. To je viac, než požaduje súčasný dvojpercentný záväzok krajín NATO, ktorý už Poľsko spĺňa, informovala agentúra AP.

Deň poľských ozbrojených síl každoročne pripomína víťazstvo poľských jednotiek nad sovietskymi boľševikmi v poľsko-sovietskej vojne v roku 1920. V rozho­dujúcej bitke o Varšavu, často nazývanej aj Zázrak na Visle, menej početné poľské jednotky vedené generálom Józefom Pilsudským porazili postupujúcu Červenú armádu.

Tohtoročné oslavy boli mimoriadne pompézne vzhľadom na 100. výročie obnovenia nezávislosti Poľska, ktoré pripadá práve na tento rok.

Poľská armáda na prehliadke v centre Varšavy ukázala približne 100 lietadiel a vrtuľníkov, 1500 vojakov a konvoj tankov a ďalších vojenských vozidiel, informoval Poľský rozhlas. Na prehliadke defilovalo aj zhruba 900 ľudí v historických uniformách, ale i americkí vojaci s vlajkami USA, ktorí v Poľsku pôsobia na princípe rotácie.

Poľsko dlhodobo požaduje stálu prítomnosť ozbrojených síl Spojených štátov na svojom území, pričom lobuje aj za zriadenie stálej vojenskej základne USA. Toto úsilie sa datuje od roku 1999, keď Poľsko vstúpilo do NATO, avšak na intenzite nabralo po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014 a vypuknutí konfliktu na susednej Ukrajine.

Americké sily v súčasnosti rotujú po krajinách na východnom krídle Severoatlantickej aliancie.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 9. 2019, 13:01 avatar
Šesť východoeurópskych krajín žiada americkú pomoc proti Rusku

8. 3. 2017

Minister zahraničných vecí Ukrajiny, a veľvyslanci Gruzínska, Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska včera (7. marec) vystúpili na vypočutí podvýboru amerického Senátu, venovanému ruským aktivitám na ich území.

„Pokiaľ Rusko neodíde z ukrajinskej pôdy, nemalo by nastať žiadne uvoľnenie sankcií. Ak niečo, mali by byť zosilnené“, vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.

Diplomati z ďalších piatich krajín s nim súhlasili. Hovorili aj o snahách o znížení energetickej závislosti na Rusku, najmä v dovoze zemného plynu.

„Skutočne premýšľame o diverzifikácii“, povedal poľský veľvyslanec vo Washingtone Piotr Wilczek.

Republikánsky senátor Lindsey Graham, predseda podvýboru dohliadajúceho na americké ministerstvo zahraničných vecí a zahraničnú pomoc, zvolal stretnutie v reakcii na obavy, že administratíva Donalda Trumpa nezaujme tvrdý postoj voči Moskve. Hovorí sa dokonca o zrušení sankcií, zavedených po ruskej anexii Krymu.

Graham naznačil, že podporuje pokračovanie americkej pomoci východoeurópskym krajinám. „Čím ste bezpečnejší vy, tým budeme bezpečnejší my“, cituje senátora agentúra Reuters.

Graham je v Kongrese jedným z hlavných republikánskych kritikov Trumpových zmierlivých vyhlásení voči vláde Vladimíra Putina.
„Hybridná vojna“

Graham tvrdí, že chce lepšie vzťahy s Ruskom. Nestane sa to však, pokiaľ sa nezmení Rusko. Východoeurópskym diplomatom odkázal, že očakáva, že prezident Trump bude dobrým spojencom.

Viacerí členovia podvýboru sa pýtali, aký typ podpory je neúčinnejší. Podľa diplomatov je to vojenská podpora, vrátane dodávok zbraní.

V januári začali Spojené štáty najväčšie posilňovanie vojenskej prítomnosti v Európe za posledné desaťročia – v Poľsku bolo umiestnených 2 700 amerických vojakov. Región žiada dodatočné jednotky USA a NATO už od ruskej anexie Krymu v 2014.

Podľa diplomatov vedie Rusko „hybridnú vojnu“: kombinuje kyberútoky, propagandu a hrozby použitia sily. Gruzínsky veľvyslanec David Bakradze popisoval napríklad ruské vysielanie, ktoré odhovára Gruzíncov od podpory vstupu ich krajiny do NATO.

Moskva podporuje dve separatistické gruzínske republiky – Abcházsko a Južné Osetsko – a vo vojne v 2008 proti Gruzínsku priamo vojensky zasiahla.
euractiv.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 9. 2019, 14:37 avatar
Poliaci kedysi podpísali aj pakt o neútočení s Hitlerom.


6.
označiť príspevok

Korund
   24. 9. 2019, 14:46 avatar
Presne tak. Bol to Pakt Piłsudski-Hitler. A po jeho podpise si začali Poliaci uplatňovať svoje územné požiadavky voči vtedajšieme Československu. Neskôr zabrali české Tešínsko, slovenskú časť Oravy a Kysúc.

Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“[4] “
„ Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody, oslabení pozice Francie ve střední Evropě a přiblížila svět válce. Osud Československa, na kterém polský ministr zahraničí Józef Beck tak usilovně pracoval, se stal osudem Polska. On sám na svém vystoupení v polském Sejmu dne 5. května 1939 prohlásil: "Mír je cenný a žádoucí. Naše pokolení, které prolévalo krev ve válkách, si jej zaslouží. Ale mír, stejně jako skoro všechny věci na světě, má svoji vysokou a spravedlivou cenu. My Poláci neznáme pojem mír za každou cenu. V životě lidí existuje pouze jedna věc, která se nedá koupit - a tou je čest!".[5]

[4] TABUIS, Genevieve. Vingt ans de suspense diplomatique. Paris: [s.n.], 1958. 411 s.
[5] MEYSZROWICZ, J. Czas przesly dokonany. Krakov: [s.n.], 1984. S. 216.


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 9. 2019, 14:57 avatar
Presne, Poliaci potom okupovali časť Česko-slovenskej republiky.


10.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   24. 9. 2019, 16:46 avatar
Vajco dezinformačné nezaprie, že pracuje pre Kremeľ.


9.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   24. 9. 2019, 16:45 avatar
...ale o tom, že máš pásku na očiach pri čom nespomenieš pakt Ribbentrop-Molotov o spolupráci Stalina s Hitlerom pri rozdelení Poľska, už nespomenieš. sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (...typický Ruský poskok...)
Súhlasí the X


11.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 9. 2019, 17:04 avatar
Ano foton poliaci okupovali česko-slovensko a podpísali s Hitlerom pakt


12.
označiť príspevok

Korund
   24. 9. 2019, 19:21 avatar
Reagoval som na konkrétny príspevok, ku konkrétnemu "paktu". Isteže dohôd a zmlúv, rámcujúcich obdobie pred 2.svet. vojnou, aj ich dokonca bezprostredne ovplyvňujúcich, bolo viac. Napríklad: Mníchovská dohoda, alebo Viedenská arbitráž. Ani jednu si nespomenul. Mám napísať preto , že si prisluhovač Hitlera, nacista, nadšenec rozbitia Československa? Alebo prívrženec maďarskej iredenty?
Takže, ak budeš nabudúce na mňa reagovať, skľudni hormón. Ja som s tebou, ako tvoj kumpán, vagabund, nechodil poza školu. Ani výklady neroztĺkal, aby si sa dostal k toluénu, okene, či fľaši rumu.
Súhlasí Lemmy


13.
označiť príspevok

the X žena
   24. 9. 2019, 19:48 avatar
12. múdry chlap ;-)
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:05,  Stúpa vám na otlak....troli nevídan?*03 Ale kľudne sa navzájom pofukavajte......a môžte...
dnes, 00:05,  Tak este je tu ten hokejis, ten ho bude krmit stale, ale cim menej ludi tychto trollov krmi, tym...
dnes, 00:03,  Dobrú noc ti želám. *04
dnes, 00:02,  Je to tak, netreba ho kŕmiť a on prestane spammovať, či ?
dnes, 00:00,  Kacir pravdu si mal, ze toho obertrolla Osvieteneho treba ignorovat, nezozieraj sa s nim, je to...
včera, 23:58,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/39468298_10212100745943286_8184530000410574848_n.jp...
včera, 23:44,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:44,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:43,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:39,  https://magazin1.sk/velky-prejav-talianskej-politicky-ked-vam-vadi-kriz-chodte-do-islamskych-kraj...
včera, 23:39,  kup jej nove teplaky
včera, 23:33,  Ne veď hovorím, piča zo západu, odjebok, potrat američanov.
včera, 23:32,  No veď vypadá ako mulica ale s rodakom to nemala lahke . Mohla menej chlastať ale zase menej...
včera, 23:32,  Ako keby som teba videl, svaly, pupok a mozog kolibríka.
včera, 23:31,  už to vieme...
včera, 23:31,  Rekapitulácia...
včera, 23:31,  Moja mamka je kočka na rozdiel od tvojej zavráskavenej piče udavačskej.
včera, 23:30,  Všetky jeho odkazy z fakebúúku !!!!!!!!
včera, 23:29,  A máme víťaza...
včera, 23:20,  Stará Gondová v akcii s rodákom
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Tvoj úsmev je tvoje logo, tvoja osobnosť je tvoja vizitka, aké pocity zanecháš v druhých po tom, čo mali s tebou skúsenosť je tvoja obchodná značka.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 662 bytes in 0,510 seconds)