Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Alternatíva pre Slovensko

17
reakcií
1515
prečítaní
Tému 18. januára 2012, 00:00 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 1. 2012, 00:00 avatar
Alternatíva pre Slovensko
15. januára 2012
(Príspevok do Stálej konferencie Panslovanskej únie)
www.pansu.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zvolil som si tento titul, lebo už v roku 1998 sme začali na Ekonomickej univerzite vydávať zborník s názvom: „Alternatívne prístupy k riešeniu problémov ekonomiky SR“. Mnohí to nevedeli pochopiť. Neznalec ekonómie pán V. Havel nás totiž v novembri 1989 kŕmil jeho „Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou“. Vidíme ako víťazí lož a nenávisť. Vo svojom prejave, ktorý teraz koloval aj na internete, zabudol povedať, že je aj druhá strana mince: stratíte istotu zamestnania, bude víťaziť túžba po zisku, prehĺbi sa nerovnosť, vaša spoločnosť sa bude trieštiť,… Radšej nám vykresľoval dokonalý kapitalistický zajtrajšok. Hoci už v knihách sa písalo, že kapitalisti vôbec neveria v kapitalizmus. Naivní ekonómovia na čele s najlepším ekonómom zamatovej revolúcie nepoznali ani to, že v slávnej otázke sa uznávaný ekonóm J. Schumpeter pýtal: „Môže kapitalizmus prežiť“? „Nie. Nemyslím si, že to dokáže“. Odpovedal si sám. A to bol rok 1947. Schumpeter napísal, ako to hodnotia ekonomickí historici, majstrovské dielo „Kapitalizmus, socializmus, demokracia“.
A kde sme? Náš kapitalizmus nás dráždi záplavou škaredostí a braku, hŕbami nepotrebného tovaru, bezuzdnou konzumnou spoločnosťou a korupciou finančníkov, veľkopodnikateľov a politikov. Ale to vzdelaní ekonómovia vedeli! Totiž práve v roku 1947 náš velikán prof. I. Karvaš vo svojom veľkom diele napísal: „V prípade, že štát pripúšťa alebo trpí možnosť vedľajších zárobkov u svojich zamestnancov, stráca na ich úradnej výkonnosti. Tvorí sa ďalej predpoklad k priamej alebo nepriamej korupcii“. Naši kontaminovaní ekonómovia však nečítali diela našich ekonómov. Radšej sa utiekali inde, ale nesprávne. Iba zopakujem, čo som už publikoval. Totiž velikán, ktorý vytvoril novodobú ekonomickú teóriu, ktorá objasnila ako funguje ekonomický systém, J. M. Keyns mal na politikov a byrokratov „weberovský“ názor: politik, hoci nie je viazaný absolútnou kantovskou etikou (fiat iustitia, reat coelum – čiň spravodlivosť, aj keby sa mal zrútiť svet) je príliš viazaný morálkou zodpovednosti či racionálnosti (salus populi suprema lex – verejné blaho je najvyšší zákon). Princípy, na ktorých založil svoj ekonomický systém – vlastníctvo, trh, morálka – sa vytrácajú. Začínam ich pokladať, iste nie sám, za ekonomické mýty. Ale úplne exaktne to opísal v svojom diele Spoločnosť hojnosti J. Galbraith. Hovorí: „Prečo znevažujeme výdavky vlády na vitálne verejné práce a zbožňujeme odpad (waste) a extravaganciu súkromného sektora?“. Ako sme zistili, podnikateľ odhalí reálne a neobmedzené finančné zdroje (zvyčajne vlády), zbohatne zvečera do rána o 50 miliónov. A naša podnikateľská PAS ho ešte chráni a zbedačuje robotníkov. Za iných okolností by sa za primitívny podvod taký podnikateľ mal dostať do väzenia, zatiaľ však na Slovensku je z neho úspešný finančný génius. Platí to aj pre politické strany (Nemali by byť strany platené zo štátneho rozpočtu? Nie, lebo to zrušil pán Klaus). Ekonómia je vraj veda o neistotách.
Keď padol berlínsky múr (aj to som už napísal) prepásli sme druhýkrát nádhernú dejinnú príležitosť – dvakrát sme mali na dosah ruky premeniť našu krajinu na ľudskejšiu, využijúc populárne slovo. Prišlo podmanivé krédo liberálov – „neokrádať bohatých, zato ožobračovať chudobných“. Dnes môžeš tykať šéfovi a do práce chodiť v džínsoch. Každá ľudská spoločnosť je organizovaná a žije (mala by) podľa určitých morálnych zásad. To nájdeme v nejednom ekonomickom diele, ktoré pojednáva o konštrukcii ekonomického stroja. Dovolím si odcitovať profesora I. Karvaša: „Dobre fungujúci hospodársky systém predpokladá, že hospodáriaci jednotlivci majú mravnú silu, aby potlačili vybičované a objektívnym účelom sa protiviace egocentrické záujmy. No nijaký hospodársky systém nemôže sa spoliehať len na túto, mravnou silou, podloženú dobrú vôľu“. Hlavne dnes treba hľadať príčinu, prečo platnosť princípov je rušená, ba hádam úplne zrušená. Kto je vlastníkom Dexia banky?; kto je vlastníkom SPP?; kto je vlastníkom poľnohospodárskeho podniku Green Point? Neprijímam námietku, že hospodárske princípy sú púhou abstrakciou, napr. zákon dopytu a ponuky. Dobre vieme, že si kúpime skôr lacnejšie zemiaky ako drahé. Zastávam názor, že keby hospodárstvo nemalo princípy, ktoré sú príkladom určitej zákonitosti, bolo by zbytočné hovoriť o ekonomickej vede. Teda, nutná je iná alternatíva a tá sa nachádza aj v dielach ekonómov, ktorí publikovali v spomenutom zborníku s rovnakým názvom počas viac ako 10 rokov. Ako Karvaša, ani ten nepoznajú kontaminovaní ekonómovia.

Prof. J. Husár
Súhlasí Lionella, Boris_I.


2.
označiť príspevok

Lionella
   18. 1. 2012, 00:05 avatar
Pekny prispevok.


3.
označiť príspevok

TenDruhy muž
   18. 1. 2012, 08:51 avatar
Súhlasí Boris_I.


4.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   18. 1. 2012, 08:59 avatar
Ked podla slovaka je ekonomicke podnik predat, aby zarabal pre jednu osobu, alebo malu skupinku ludi, miesto pre cely stat... Na zaklade toho volia polodebila Miklosa a debila Dzurindu, ktori behom dvoch vladnucich obdobi rozpredaju vacsinu statneho majetku a zadlzia krajinu viac, ako jeden populista v priebehu hospodarskej krizy.
Dnes nema slovak NIC... iba DLH. Neviem, ci si to ludia vobec dobre uvedomuju, ze za 20 rokov im neostalo vobec nicovate nic.. len DLH. "Prosperuju" tak, ze je im z toho spatne..
V. Havel v jednom zo svojich prejavov v rokoch okolo 1990 povedal " Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme!" samozrejme.. aj to boli iba slova do vetra.. slova, ktore mali povzbudit hlupeho obcana.. Kolko podobnych klamstiev bolo povedanych, aby ludia prijimali kapitalizmus s otvorenou narucou. Kolko to bolo vrucnych a cnostnych slov aj napriklad od Milana Knazka, ktori si dnes sedi na vytunelovanych milionoch... Ti, ktori boli hlavnymi aktermi neznej revolucie rozhodne neskoduju a to je ich vysluzka za oblbnutie jedneho maleho naroda z mnohych oblbnutych..
Zapadny kapitalizmus pred 20 rokmi kolaboval presne tak isto, ako je tomu dnes.. LENZE! dokazal sa falosnou hrou infiltrovat do socialistickych krajin vychodu a prevziat nad nimi kontrolu, cim sa pre neho otvoril novy trh.. Ked sme nakupovali 20 rokov kapitalisticke vyrobky a pomalicky sa zadlzovali, tak sme odvracali zaroven globalnu ekonomicku krizu, pretoze tovar mal ist opat niekde na odbyt. Ked sme sa zadlzili tiez a presdtali s nakupovanim vladat.. kriza dobehla opat cely svet. Jasny a uz nespochybnitelny dokaz, ze kapitalizmus, ako ho pozname nieje vobec schopny zivota... a co viac.. devastuje zivotne prostredie a dehonestuje cloveka sposobom, za aky by sa nehanbil snad ani stredovek.. bez ducha, bez sucitu, bez skrupule.
Ked si nejaka krajina bude moct povedat, ze ma bnasetrene rezervy miesto dlhov, tak az potom mi niekto bude moct kludne povedat, ze tam maju nejaku ekonomiku a naozajstnych ekonomov. Krajina, ktora je v dlhu, nema ekonomiku a ani ekonomov.. je len plna nenazranych a hlupych svin..
Súhlasí Kasafran


5.
označiť príspevok

pollio
   18. 1. 2012, 09:32 avatar
ľudia sme bytosti plné vnútorných rozporov, egoistickí, závistliví ale aj priateľskí a nezištní. Prečo by naša spoločnosť aj v ekonomickom pohľade mala byť iná? Je úplne jedno v akom systéme sa nachádzame. V každom z nich sa časom prejavia negatívne ľudské vlastnosti a strata duchovna ktoré je nahradené obrátením k materializmu. Príde úpadok pre našu nenažranosť. Môže sa napísať k týmto témam aj milión kníh, inak to nebude. Civilizácie prichádzali a odchádzali. A tak to bude na svete ešte dlho.


6.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   18. 1. 2012, 09:43 avatar
Nie sme. Su taki a taki ludia.


7.
označiť príspevok

pollio
   18. 1. 2012, 10:24 avatar
svet nie je čierno-biely. A ak teda je to tak, kde sú potom tí -dobrí- a kde tí -zlí-?


8.
označiť príspevok

BlackSheep muž
   18. 1. 2012, 10:36 avatar
no predsa presne opačne ako v biblii - zlí hore a dobrí dolu.


9.
označiť príspevok

pollio
   18. 1. 2012, 10:44 avatar
ale potom by neboli čierne ovce.


10.
označiť príspevok

BlackSheep muž
   18. 1. 2012, 11:12 avatar
vždy sa nájde nejaká výnimka potvrdzujúca pravidlo  


13.
označiť príspevok

starec muž
   18. 1. 2012, 16:08 avatar
Na šibenici to býva tak. 


11.
označiť príspevok

Eô7_ muž
   18. 1. 2012, 12:06 avatar
V každom systeme sa počíta s "čiernymi peniazmi" Niekde tvoria až 30 % ..myslím, že aj Taliansko je takou krajinou. Grecko je zbytočné aj spomínať.
A nemecky hovoriace krajiny temer ciernu ekonomiku nepoznaju. Aj mi hovoril jeden juhoslovan kšeftujuci s autami, že všetko priznáva..len rozdiel je v tom, že nema problem zarobiť..štat ho nezoderie s kože, aj ekď podnika. Skratka sprostí ekonomovia, ako Mikloš sa domnievaju, že zvyšovanie zdanenia všetkych a všade zvyšovanie odvodov cez pridrbane byrokraticke klucky oklamu tych, čo s tym robia. Vytvorili dokonalý labyrint, dke sa stratia ich vladne kšefty a podvody, ale pritom na druhej strane ničí tych drobnejsich..vlastne mi je to fuk, aj tak tomu nerozumiem Ja uz si najdem nieco na com zarobit,a j keby tu valdol samotny diabol.


12.
označiť príspevok

rains
   18. 1. 2012, 13:59 avatar
otazka je, kde boli tito ekonomicki velikani 17.11.1989. (aneb Po valce je kazdy general)


14.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 1. 2012, 17:35 avatar
Rains,
skutočne zaujímavá otázka. Žeby aj o tejto skutočnosti mala SIS založený dáky spis...?


15.
označiť príspevok

rains
   18. 1. 2012, 17:38 avatar
preco nie. SIS je nasledovnicka STB.


16.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 1. 2012, 21:57 avatar
Rains,
správne, veď aj ŠTB bola nasledovníčkou ÚŠB...


17.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 1. 2012, 11:59 avatar
Pre bližšie vysvetlenie mladším účastníkom nášho df uvádzam, že ÚŠB - Ústredňa štátnej bezpečnosti - pôsobila v období Slovenského štátu 1939 - 1945. V tom istom období v nemeckom protektoráte Čechy a Morava pôsobilo GESTAPO, ktoré malo aj na Slovensku nadradené zastúpenie...
Súhlasí trinity


18.
označiť príspevok

trinity
   19. 1. 2012, 12:02 avatar
17. Kasafran

fakt som si nad tym lamala hlavu, nevedela som, dakujem :D
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:42,  35 - tí, čo to nechápu SPRÁVNE, si po čase zakladajú nové náboženstva...:-)...
dnes, 09:42,  Nerobí.....
dnes, 09:39,  A ja som žil v mylnej ilúzii, že koleno je iba sobotňajšie menu :)
dnes, 09:37,  To bezpochyby :)
dnes, 09:35,  Takže tu asi ozaj platí, že človek sa učí celý život. *04 .....ktorá ho predávala....
dnes, 09:32,  Dobre investované 3 milióny. *13*13*13*13*13*13
dnes, 09:31,  Ešte je nutné zaplatiť SPRÁVNY poplatok? *03*03*03*03
dnes, 09:30,  Koleno už úspešne vrie 1,5 hodiny. *02*02*02*02 Do 12:00 to bude tak akurát, mäkkučké, že...
dnes, 09:29,  Je to možné, z nás kresťanov si robí srandu asi hádam každý. *28*28
dnes, 09:24,  Kasafran ;) Zrovna dnes mi jeden ujo zakričal, keď som mu ušla s výťahom: Ty, tyy,...
dnes, 09:18,  Asi vás vo svojom dvore nechce. *39*19
dnes, 09:13,  Eduard, Ondrej, no mne sa tento tvoj návrh pomoci Lemmymu páči, i keď si myslím, že Lemmy...
dnes, 08:45,  ...a SPRÁVNE poznať biblické proroctvá sa nedá len čisto na základe textov Biblie.
dnes, 08:28,  Čím viac sa to zamotáva, tým tažšie sa to chápe...okrem tých, čo správne poznajú...
dnes, 08:25,  Teómovi nezostáva, než čumieť :)
dnes, 08:24,  Mne to stále pripadá tak, že Lemmy si tu z vás robí iba srandu.
dnes, 08:23,  Zaujímavý odsek z horecitovaného článku hovorí: “Aký je teda múdry postoj? Keď Písmo...
dnes, 08:16,  Vo Wisconsine oficiálne Biden Trumpa porazil o vyše 20-tisíc hlasov. Certifikáciu hlasov...
dnes, 07:52,  Tak sme sa dočkali aj toho 1. decembra, aby sme sa pre poriadok mohli pozrieť na ďalšiu...
dnes, 07:51,  Samozrejme, že rád prídem, ale iba na skútriku.*04 Takže jedinou podmienkou je teplo,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Všetci ľudia sú detailisti. Jedni vedome, iní podvedome.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 143 bytes in 0,245 seconds)