Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ako to vlastne ne/funguje

16
reakcií
2386
prečítaní
Tému 30. decembra 2010, 05:57 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
22. 01. 2019
6
04. 12. 2013
57
15. 03. 2009
18
16. 03. 2012
8
02. 04. 2010
48
10. 09. 2013
43
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 05:57 avatar
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je svet v takom stave, v akom je? Prečo rozvinuté krajiny majú tak veľa, a napriek tomu sú v dlhoch, a krajiny tretieho sveta majú tak málo a tiež sú v dlhoch? Ak všetky krajiny sveta sú zadlžené, komu to vlastne všetci dlžíme? Prečo naši starí otcovia dokázali postaviť domy pre svoje rodiny bez toho, aby sa museli zadlžiť na 30 rokov a my to dnes nedokážeme? Prečo sa ničí životné prostredie? Prečo sú naše potraviny plné zdraviu škodlivých látok?
Ešte nikdy sme nežili v takom blahobyte ako v súčasnosti. Máme k dispozícii dostatok zdrojov, čoraz viac práce robia stroje, počítače... Logicky by sme mali pracovať menej a mať viac - všetkého: majetku, viac času na rodinu, udržiavanie zdravia, na svoje záujmy... Namiesto toho pracujeme viac a máme iba viac dlhov a finančnú krízu!
Tiež sa vám zdá, že tu niečo nehrá? Že v systéme je nejaká zásadná chyba, o ktorej sa nehovorí? Peniaze sú v centre života nás všetkých. Je čas pochopiť, čo peniaze sú a ako fungujú.

„Je zarážajúce, ako málo sa verejnosť, aj tá odborná, zaujíma o podstatu peňazí. Každý ich považuje za čosi prirodzené ako vzduch, ktorý dýchame a takmer nikomu ani len na um nezíde rozmýšľať nad tým, ako vlastne fungujú, ako je možné, že sa všetci topia v dlhoch (firmy, inštitúcie, bohaté i chudobné štáty, jednotlivci), že prečo vlastne najzadlženejším štátom na svete sú Spojené štáty americké, ani či súčasný systém nemá náhodou aj nejaké alternatívy.“

Skutočná príčina finančnej krízy

Príčina najnovšej finančnej krízy leží v samotnej podstate súčasného peňažného systému. Ten vytvára príliš veľa úverov a podnecuje tým špekulačné bubliny ako aj infláciu a bezuzdné zadlžovanie.

Existuje jednoduché riešenie finančnej krízy, avšak znamená odhalenie problému, ktorý vlády aj ekonómovia po desaťročia ignorovali.
Veľa chudoby vo svete, ale aj tlaky, ktoré zaiste cítite aj vy na svojich príjmoch, existujú kvôli spôsobu fungovania bankového systému používanému vo väčšine krajín, ktorý umožňuje, aby okolo 95% peňazí bolo tvorených komerčnými bankami vo forme dlhov a iba 5% štátom.
Keď ide o peniaze, štát je zodpovedný za vytváranie kovových mincí a papierových bankoviek, ale čo sa týka elektronických peňazí, ktoré existujú na bankových účtoch, dovoľuje, aby ich vytvárali komerčné banky.
Väčšina ľudí, keď počuje slovo „peniaze“, predstaví si papierové bankovky alebo kovové mince. Avšak, keďže drvivá väčšina transakcií sa dnes robí prostredníctvom platobných kariet alebo elektronických bankových prevodov, je len pomerne malá potreba tohto druhu peňazí. Preto väčšina peňazí dnes existuje ako čísla v počítačovom systéme – v skutočnosti iba 7 € z každých 100 € dnes existuje ako hotovosť. Ostatné peniaze dnes existujú jednoducho iba ako elektronické záznamy v obrovských databázach bánk.
Všetci vieme, že ktokoľvek iný než štát, kto začne tlačiť vlastné falošné bankovky, bude zatknutý políciou. Avšak dnes neexistuje žiadny zákon, ktorý by zabraňoval bankám tvoriť „digitálnu“ formu peňazí. Zákony neboli zaktualizované tak, aby zohľadnili nárast kreditných kariet a elektronického bankovníctva.

Peniaze sú tvorené bankami

Chybná štruktúra bankového systému umožňuje bankám vytvárať značné sumy peňazí a to bez toho, aby porušovali zákony o falšovaní peňazí. Môžu vytvoriť peniaze kedykoľvek si vy alebo ja vezmeme hypotéku, úver, použijeme kreditnú kartu alebo pôjdeme na svojom účte do mínusu.
Základná príčina finančnej krízy je táto: Peniaze – základ modernej spoločnosti – už nie sú vydávané štátom. Sú vydávané bankami, požičiavané občanom ako hypotéky, firemné úvery, prečerpania bankových účtov, kreditných kariet – a musia byť týmto bankám späť zaplatené.
Inými slovami, výmenný prostriedok, ktorý všetci potrebujeme, aby sme mohli platiť naše účty, kúpiť jedlo a normálne žiť, nepatria občanom, ale súkromným spoločnostiam.

Koľko peňazí vytvorili?

Môže to znieť neuveriteľne, že vlády dovoľujú bankám tvoriť naše peniaze, ale štatistiky Európskej centrálnej banky ukazujú koľko peňazí banky vytvorili:
z 9.340 miliárd € , ktoré existujú na bankových účtoch v rámci Európskej menovej únie, 8.543 miliárd € bolo vytvorených bankami a musia im byť vrátené.
Týchto 8.543 miliárd € bolo vytvorených ako dôsledok nekonečného opakovaného požičiavania pôvodných 797 miliárd € hotovostných peňazí, vytvorených centrálnymi bankami. (údaje ECB k novembru 2009)
Celkové množstvo dlhov je teraz väčšie, ako celkové množstvo peňazí v ekonomike.

V tomto systéme sa bankám peniaze nikdy neminú!

Ak by ste mi vy požičiavali peniaze zakaždým, kedy by som potreboval, nakoniec by sa vám minuli. To sa zdá byť také jasné, ako že zemská príťažlivosť nás drží pri zemi.
Ale banky nepodliehajú rovnakým „prírodným zákonom“ a nemusia sa obávať toho, že sa im peniaze minú. Zakaždým, keď niekomu poskytnú úver, tieto bankou vytvorené peniaze sa dostanú do ekonomiky a znovu sa dostanú na niečí bankový účet. Keď prídu peniaze na niečí účet, banka ich zaeviduje ako nové peniaze (keďže sú to len čísla v systéme), a to znamená, že môžu byť znova použité ako základ pre ďalší úver.
Tie isté pôvodné peniaze môžu byť požičiavané znova a znova, ale zakaždým keď sú znovu požičané, sú registrované ako „nové peniaze“. To znamená, že čím viac banky požičajú, tým viac budú schopné požičať!
To je spôsob, ako sa bankovému systému podarilo vytvoriť zo 797 miliárd € hotovostných peňazí vytvorených centrálnymi bankami 8.543 miliárd € úverov.

Je to problém?

„Tvorenie peňazí“ môže znieť ako dobrá vec, koniec koncov, viac peňazí znamená, že si môžeme kúpiť nové veci. Ale keď banky tvoria nové peniaze, tvoria zároveň nové dlhy. Ak vytvorili 8.543 miliárd €, dosiahli to tým, že dostali národy do dodatočných 8.543 miliárd € dlhov. To je to, čo vytlačilo ceny bytov tak vysoko, to je to, prečo sme teraz všetci v pasci dlhov.
Bankám bolo dovolené tvoriť skutočné peniaze. Napriek tomu, že je to legálne, nie je to v ničom odlišné od toho, ak by vláda dala kriminálnemu gangu falšovateľov právo tlačiť bankovky a licenciu vydávať toľko peňazí, koľko si národ dokáže požičať.
Musí predsa existovať dobrý dôvod, prečo to vlády dovoľujú....! No neexistuje.

Je toto legálne?

Fakt, že komerčné banky vytvárajú 11 krát viac peňazí ako centrálna banka, je bežne akceptovaná charakteristika nášho moderného bankového systému.
Píše sa o tom v učebniciach financií, kde sa to nazýva nevinne znejúcim „multiplikačným efektom“. Inými slovami, to, čo tu uvádzame, nie je žiadna konšpiračná teória. Komerčné banky tvoria obrovské množstvá peňazí pod dohľadom centrálnych bánk už posledných pár storočí.

Ale až teraz nastala situácia, kedy môžeme jasne vidieť devastujúce dôsledky tvorby peňazí bankami na ekonomiku:

-stúpajúce osobné dlhy
-obrovské štátne dlhy
-bubliny na hypotekárnych trhoch nafukované nezodpovedným požičiavaním
-nestabilita na akciových trhoch
-ničenie hodnoty dôchodkov
-dlhy tretieho sveta

www.penaznareforma.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Davam do pozornosti aj relaciu Lampa zo dna 9.12.2010 v ktorej sa tato problematika rozoberala aj s I.Miklosom
dl2.upnito.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

dl2.upnito.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

dl2.upnito.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

dl2.upnito.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Arabeska žena
   30. 12. 2010, 06:34 avatar
hlavným dôvodom je zlodejstvo a egoizmus !
Súhlasí Boris


3.
označiť príspevok

Arabeska žena
   30. 12. 2010, 06:36 avatar
vďaka tomu trpia chudobní na choroby a nezamestnanosť !
Súhlasí Boris


6.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 06:44 avatar
a zvysuje sa kriminalita z dovodu nudze.


5.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 06:43 avatar
a nezaujem ludi o tento problem.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 06:42 avatar
tento problem rastie exponencialne a cim dlhsie sa bude cakat, tym vacsie skody budu.
Od tohoto problemu zavisi uplne vsetko pretoze tym padom, ze su vsetci v permanentnom dlhu musia stale vykazovat vacsie zisky (ktore stale vo vacsej miere pohlcuje opat samotny dlh) co znamena stale viac tazby, viac produkcie, viac konzumu, viac odpadu a to vsetko stale narastajucim tempom. Preto vyrobcovia nedbaju na kvalitu, ale kvantitu.. potrebuju tocit a nie uspokojovat poziadavky spotrebitela. Kedze tento dlh sa neda splatit je to proste matematicky nemozne ako sa da pochopit z hore uvedenych udajov, ale naopak tento dlh musi logicky iba rast.. znamena to, ze sa postupne stale viac ludi bude zakonite ocitat na okraji spolocnosti a jasnym dokazom toho je fatk, ze bezny clovek uz dokaze zit iba na dlh.
Dalsie dokazy.. amerika, ktora je v tejto problematike uz pokrocilejsia

-43,7 milióna Američanov žije pod hranicou chudoby.. Počet chudobných obyvateľov Spojených štátov je najvyšší za 51 rokov
www.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
aktualne.centrum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
To je uz jedna sestina obyvatelstva!!!
-Celkový dlh USA je dne na úrovni 90 % HDP.
-Celkový dlh na úverovom trhu, vrátane vládneho, korporátneho a verejného dlhu dosiahol 360 % HDP.
-Viac ako 1,4 milióna Američanov v roku 2009 zbankrotovalo, čo znamená nárast o 24 % oproti roku 2008.
-Asociácia hypotekárnych bankárov nedávno oznámila, že viac ako 10 % všetkých vlastníkov domov s hypotékami nestihla najmenej jednu splátku v období za január-marec. To je rekordná úroveň a nárast o 9,1 % spred roka.
-Po prvý krát v americkej histórii, vlastnia banky väčší podiel celkovej hodnoty obytných domov v USA, ako všetci Američania dokopy.
-iac ako 24 % všetkých domov s hypotékami v USA boli ku koncu roku 2009 pod vodou. (underwater – tj. hodnota domu bola nižšia ako v čase jeho kupovania).
-Hodnota obchodného majetku v USA klesla o 40 % od roku 2007 a v súčasnosti je prázdnych 18 % kancelárskych priestorov.
-takmer 20% nezamestnanosť
-v roku 2008 prišlo 7 miliónov rodin o nehnuteľnosť z dôvodu neschopnosti splácať úver
a tak dalej.
europske krajiny tento stav dohanaju..


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 12. 2010, 11:19 avatar
Cize ak by sa poziciavali iba realne peniaze, tak by si banka musela pockat na svoje peniaze a nemohla by poziciavat . Dnes poziciavaju iba dlhopis v cene, aj ked to dlhopis nie je. V podstate poziciavaju zaruku , ktora ma nejaku cenu. Ted arealne nema trebars milion €, ale pozicia ich , avsak je to iba hodnota, ktorú bude vlastnit za 30 rokov, ekd jej uz realne niekto peniaze vrati. Skor je problem v tom, ze toto akceptuje ten co peniaze berie, ako realnu hodnotu. A tym padom tu nakupili vsetci vsetko len na dobre slovo banky, ze tie peniaze su kryte, ze ich realne v bankče maju. Ved je to podvod a mali by ich pozatvarat.
Súhlasí Roman274, Boris


8.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 18:02 avatar
Iste, ze by mali sediet, ale vies to mas tak ranexil oni sediet nebudu, pretoze ludia tych financnikov povazuju seriozne za sikovnych a este ich obhajuju, ze si zarobili poctivo a ostatni im len zavidia. Ja normalne nechapem z tej naivity.. pripadne sa najde cierna ovca, ktora bude moct aj za to, ze vonku mrzne a vsetci dobre vieme, ze v pripade slovakov je to Mr. Fico aj ked modraci uz narobili za jeden rok vlady vacsi dlh, ako Ficek za styri... no to naivnemu blbcovi nevysvetlis. Mrzi ma skutocne najviac to, ze sa modraci sami pasovali za intelektualnu elitu no pritom sa ukazali, ako totalne neschopni zdraveho usudku. Jedine co vedia je chrlit nenavist voci svojim odporcom a nic ine.
Jediny, kto moze bankam urobit skrt cez rozpocet je vlada, lenze vlada pracuje prevazne pre banky a nie pre ludi a to priznal v Lampe aj sam Miklos. Cize je to na ludoch. Je to na volicoch aby sa spamatali a dotlacili konecne vladu konat. Ak sa o tom ludia nepostaraju, tak nikto.
Velmi by som si prial vidiet lietat politikov z okien parlamentu ako to bolo v cehach roku 1926.. velmi by som si prial sa toho dozit, byt tam. Prial by som si vidiet aspon stipku zdraveho rozumu u ludi konecne. Prial by som si, aby konecne prestali verit bachorkam pseudoekonomov, politikov a zacali pouzivat svoj skutocny sedliacky rozum, pretoze naozaj nic viac netreba k tomu, aby clovek videl skutocnost. Staci dat len na svoj rozum a prestat pocuvat inych.


9.
označiť príspevok

somik muž
   30. 12. 2010, 18:08 avatar
Boris a to je novinka ? Zlato ide hore a valuta padá ...Jasné ...


10.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 18:17 avatar
ty bud radsej ticho... so vsetkou uctou.
Súhlasí somik


11.
označiť príspevok

somik muž
   30. 12. 2010, 18:37 avatar
Uznávam ,že si nemiestne chytrý Borhardér   ,ale taká je pravda ...ved si ju stiahni a daj sem  


15.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 19:20 avatar
nepochopil som tvoj prispevok somik. bud konkretnejsi. Co mam stiahnut?


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 12. 2010, 18:49 avatar
Ludia by mali urobit jednu vec nepoziciavat si, za ked naozaj nie je absolutne ina moznost . To je najmudrejsie a asi jedine co mozu urobit.
Súhlasí somik, lionela


13.
označiť príspevok

somik muž
   30. 12. 2010, 19:14 avatar
Súhlasím Raník ,lenže to by znamenalo pád trhu .Je to v podstate neriešitelné a to je smutné .


14.
označiť príspevok

Boris muž
   30. 12. 2010, 19:20 avatar
Omyl to neriesi nic. Staty maju uz prilis napoziciavane co znamena, ze sa to odraza na daniach a konecnych cenach vsetkeho.
Clovek, ktory nema ziadny dlh aj tak splaca uroky za zle hospodarenie statu a jeho zivotna urovan sa tak nie jeho pricinenim stale znizuje.


16.
označiť príspevok

lionela
   31. 12. 2010, 09:10 avatar
ranex tym myslel asi to, ze ked si ludia a/alebo stat nebudu poziciavat, nebudu vznikat ani dlhy.
kazdy podla svojich moznosti...


17.
označiť príspevok

Boris muž
   31. 12. 2010, 16:07 avatar
na to je uz trosku neskoro.
a okrem toho.. o tom je moderny kapitalizmus. Treba si najprv ujasnit priority a potom robit revolucie  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:00,  udržuje tradiciu RKC.....nie je je schopný rozpoznať , že vyzdvihovanie Marie na uroveň Boha...
dnes, 00:51,  A čo predstavuje ak nie kresťanstvo ?
dnes, 00:50,  ako vidím chápeš....František nepredstavuje kresťanstvo, dokonca to takto chapu aj evenjelici
dnes, 00:42,  Aj ty využi svoju jebnutosť a choď robiť farára namiesto Fera. Tak to využi a deti zneuži....
dnes, 00:40,  len zrkadlíš, ale to ti nepomôže....Vstúp dp seba, nenadavaj hlavne ženam ako jebnutý,...
dnes, 00:35,  Pravda neni o hre na slova..... Tvoje lopatovanie dokonca nepatrí ani na pokec, vôbec to...
dnes, 00:34,  ano tvoje"šaškovanie"....nie je vhodne na seriozne df.....skôr na pokec.....
dnes, 00:31,  Moje šaškovanie zase "zarovnáva" dušu, na môj dušu, dušuj sa, neviem, či tomu...
dnes, 00:30,  moja lopata neškodí, ver mi....len "narovnáva".......neviem, či tomu rozumieš
dnes, 00:28,  Ak sa polepšíš ty, odhodíš lopatu a urážky, tak ťa budem nasledovať, ver mi.
dnes, 00:26,  Pravda neni o hre na slova..... naozaj kamziku, ak vieš akotak fotiť, tak foť, davaj foto na...
dnes, 00:21,  Zase si sa pozrel do zrkadla ?
dnes, 00:12,  viem viac ako si myslíš
dnes, 00:11,  zbytočne šaškuješ a robíš zo seba idiota.....ale ked ťa to bavi, potom maj si čo chceš....
dnes, 00:11,  Ty tiež vieš o tom veľké toto oné...................
dnes, 00:10,  Ak nemáš komu rozkazovať, tak choď do kostola a tam si vyber obeť, potom choď na obed a...
dnes, 00:09,  ty nevieš nič o znovuzrodení....a radšej sa pýtaj.....
dnes, 00:08,  kamzíku...nestaraj sa do politiky ani do naboženstva, nerozumieš tomu....davaj foto,...
dnes, 00:07,  Skutoční veriaci sú presný opak tvojej znovuzhovadenosti.
dnes, 00:06,  skutocní veriaci píšu pravdu....nakoniec aj Slovo Božie je pravdive, nezalieča sa....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 631 bytes in 0,583 seconds)