Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ako to teda bolo so vznikom Biblie?

31
reakcií
2342
prečítaní
Tému 16. novembra 2014, 13:07 založil Karola.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 06. 2016
17
26. 06. 2015
17
15. 04. 2010
52
12. 05. 2016
0
 
 


1.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:07 avatar
(moja malá úvaha:

Rozmýšľala som nad vznikom Biblie, nad tou "súčasnou", ktorá sa nám ľuďom predkladá ako Pravda.

stručne: Historické zdroje uvádzajú, že približne 1000 rokov pred Kristom vznikol Starý Zákon (spomína sa, že proroci zaznamenávali sväté múdrosti cez vnuknutie od Boha, písané ručne na pentagram a tvorili jednotlivé kapitoly)...a že Bibliu údajne spísal Mojžiš.(zase mi tu nesedí letopočet).
Rôzne zdroje ako aj wiki tiež spomínajú, že prvý preklad Starého Zákona bol v 3 st.p.nl.
Kristus sa podľa Svätého písma a náboženského učenia, narodil v roku jeden .n.l. To je až 1000 rokov od vzniku Starého Zákona pred .n.l.

Generácie pred nami boli náboženstvom vedené v nevedomosti. Žili v istote, že Kristus sa narodil v roku jeden nášho letopočtu, ale zároveň ukážkový oblb , že stvorenie sveta Bohom vzniklo v roku 0 nášhio letopočtu a v roku jeden sa narodil aj jeho syn Ježiš ? , ktorého poslaním bolo akože vykúpiť ľudí z hriechu?

Neviem, či títo nevedomo ohlúpení veriaci si dokážu pripustiť, že svet existoval miiiony rokov pred Kristom a že celé náboženské učenie o Ježišovi je bohapustá lož a nie pravda.
Pozor, nepoukazujem na Božské princípy a múdrosti dané Sv.písom. Reč je tu o vzniku Biblie a zakomponovanie Ježiša do nej, ako dominantne pôsobiacu silu, ktorá má dodnes tak nesmierne silný vplyv na ľudí.

Ruku na srdce, že vám tu niečo nesedí?

pokračovanie


2.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:10 avatar
pokračovanie 1.
Kdy byla napsána Bible? (mýty a skutočnoasť)

Vznik textu, kompilace, úpravy a opravy

Je třeba si uvědomit, že biblické texty jsou dynamické, průběžně se měnily, přizpůsobovaly, transformovaly. Jednotlivé starozákonní knihy vznikaly v průběhu mnoha staletí, byly navzájem intertextuálně provazovány, kompilovány, doplňovány a upravovány. Při časovém zařazování textů musíme tedy rozlišovat, kdy určitý text byl skutečně poprvé zapsán, jak staré jsou informační prameny ze kterých čerpá, kdy byl text výrazněji měněn atd.

Základ Bible -Tóra

Za základ Bible můžeme považovat Tóru resp. Pentateuch, 5 knih Mojžíšových. Podle tradičních názorů vznikaly texty Pentateuchu, stovky let - zhruba od 10. století př.n.l. Roste však počet odborníků (označovaní někdy jako minimalisté či revizionisté), podle kterých že texty vznikly až v helénské době. Např. podle I.Finkelsteina[4] byl Pentateuch byl napsán až v 7. stol.př.n.l. jako součást náboženských reforem krále Joziáše.

Při důsledném pátrání po původních, originálních textech, bychom museli nejspíše rozdělit Bibli na knihy, skupiny textů, texty, oddíly, pasáže, verše, části veršů... a v rámci zpětného postupu dějinami rekonstruovat domnělé předstupně dochovaných částí textů a skončit až u ústní tradice. Při jeho vytváření se ale vycházelo z jiných, mnohem starších textů a ty povětšinou z ústní tradice. Ke konečné redakci textů Pentateuchu došlo podle většiny odborníků v rozmezí 6. až 5. stol.př.n.l.

www.myty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:13 avatar
pokračovanie 2.

Kdo a kdy napsal Tóru?

Základem Hebrejské Bible je pět knih Mojžíšových, zvaných Tóra či Pentateuch.
Kdo je napsal a kdy?

viac sa dozviete tu:
www.myty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:23 avatar
pokračovanie 3.

Bibliu /byblos – kniha/ v kompilácii Starý a Nový zákon poznajú iba kresťanské cirkvi a združenia. Takzvaný Starý zákon tvorí päť kníh Mojžišových /hebrejsky hamoshe chamesh torah – päť Mojžišových zákonníkov/ a knihy prorokov.Tieto knihy tvoria súčasť judaizmu. V kresťanskej biblii sa boh označuje v prekladoch z hebrejčiny ako Boh, Hospodin, alebo Pán.

Slovo Boh je v hebrejčine Elohim a je to plurál mužského rodu. Elohím je teda množné číslo a dá sa preložiť ako – tí, čo prišli z neba.
Je to totožne pomenovanie, ako sa vyskytuje v sumerských a babylonských eposoch /enuma elish – o stvorení, a epos o Gilgameshovi – potopa sveta/

Bohovia sa tiež nazývajú Anu-nna-ki. V preklade, Tí čo opustili domov Anu a prišli na Zem – Ki. Druhý termín pre božstvo je v hebrejských spisoch JHVH. Celý Starý zákon je frekventovane preplnený týmto menom.V judaizme je ho však zakázané vyslovovať, hoci pôvodne sa vyslovovalo toto meno ako Jehova, alebo Jahve.

=============================================================================================================

Čiže celým Starým zákonom sa nám preplietajú bytosti, ktoré tento titul buď oprávnene, alebo neoprávnene nosili.

Tým, že sa pojem JHWH preložil ortodoxne ako Boh, či Pán, nadobudol atribút vystihujúci jedného boha. Jeden JHVH zničil atomovými bombami Sodomu a Gomoru. Páčil by sa vám taký boh? Modlili by ste sa k nemu?
Druhý JHVH tiahol na čele národa, spolu s Mojžišom a vydával príkazy na vyhubenie celých kmeňov a etník, ktorí im pri putovaní do tzv, zasľúbenej zeme stáli v ceste.
Zaslúži si takáto bytosť pomenovanie boh? Za čo? za cielenú genocídu?Prečo sa tento JHVH vyskytol na našej planéte a žil tu dokonca 837 rokov?

============================================================================================================
neposlusnyobcan.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 11. 2014, 13:24 avatar
Karola: písané ručne na pentagram

Nie pentagram, ale pergamen. Pentagram je symbolom satanistov.

wicca.cnbeyer.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Karola


6.
označiť príspevok

Sloven muž
   16. 11. 2014, 13:27 avatar
Obrátený pentagram....
Súhlasí Karola


8.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:37 avatar
Práve so zistila chybu, na pergamen písali.  


9.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:38 avatar
Ospravedlňujem sa za omyl pri písaní.
Súhlasí Lemmy


15.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   16. 11. 2014, 14:33 avatar
Karola, kto podľa teba učí, že stvorenie sveta Bohom vzniklo v roku 0 nášho letopočtu? Ja som sa s tým ešte u žiadnej kresťanskej denominácii nestretol. Mohla by si povedať z čoho vychádzaš?
Súhlasí Patrick91


17.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 14:52 avatar
Slušný človek, nikto,a ani ja som sa s tým ešte nestretla. To tu na df tvrdil nick univerzum, len nedal žiadne rukolapné info k tomu, prečo si myslí alebo je istý, že v roku nula vznikla Biblia, tiež by som to rada vedela.Túto tému som aj preto založila


20.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   16. 11. 2014, 14:59 avatar
Karola, ale je rozdiel, keď tvrdil, že Biblia vznikla v roku 0, aj keď rok 0 vlastne nebol, ale iba rok 1 pred n.l. a potom rok 1 n.l.
Lebo ty si tvrdila, že stvorenie sveta bolo v roku 0 nášho letopočtu. To myslím univerzum netvrdil. Ak ano, napíš kde.


21.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 11. 2014, 15:06 avatar
Sč, podľa mňa myslela texty, popisujúce stvorenie sveta, nie samotné stvorenie.


23.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 15:13 avatar
21 Ty hovoríš za mňa čo som myslela? No aj môže byť, už som sa stretla s podobnými názormi aj v náboženských článkoch, kde sa zavádzajúco popisuje stvorenie sveta.


22.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 15:10 avatar
aha, ano. netvrdil, som zle prečítala teba.

To tvrdia staré babky pri kostole.V téme to cháp iba ako nepravdivo sa šíriaci zdroj, ktorým tieto babky ohlupujú svioje v núčatá a podobne,. To bol príklad nevedomosti.


18.
označiť príspevok

Lucifero muž
   16. 11. 2014, 14:55 avatar
1. Karola, pentagram je geometrický útvar napríklad päť cipá hviezda. Je to omyl, alebo zdroj z ktorého to máš uvádza naozaj pentagram? Nie je to pergamen?


19.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 14:57 avatar
panebože  , už som si svoj omyl všimla, čítaj vyššie, nedopatrením som napísala chybný názov,
Téíma nie je o pentagrame, už si v poradí tretí  


7.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 13:34 avatar
pokračovanie 4.

Mojžiš sa nedostal do zasľúbenej zeme (ako správne popisuje Biblia) , pretože zomrel - Mojžiša ukameňoval národ, ktorý viedol ešte na púšti, pri rieke Jordán, pre jeho krutosť a bezcitnosť. Biblia taktne mlčí o spôsobe, ako zomrel. Asi z úcty voči jeho pamiatke.
Nezomrel na starobu, ale ukameňoval ho národ, ktorého bol vodcom, pre jeho krutosť a hrôzu, ktorú šíril. Kto číta a študuje sväté písma v tradičných pozemských náboženstvách tak zistí, že v každom je nejaký boh, alebo bohovia. A Prastvoriteľ je nad tým všetkým, vo svetle lásky a pravdy. Zem bola celé milióny rokov učebným a testovacím územím stvoriteľských bohov. A títo bohovia vošli do náboženstiev a posvätných kníh. Náboženstvá vznikli ako spomienka a vďačnosť voči nebeským učiteľom a pripomenutie si strachu a hrôzy z dobyvateľov a neľútostných zotročovateľov ľudských rás.

veľi zaujímavé veci sa dočítate tu:
neposlusnyobcan.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

(autor článku vychádzal z historických podkladov, ktoré tu úvádza
neposlusnyobcan.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Lucifero


24.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   16. 11. 2014, 15:15 avatar
Keby bol Mojžiš ukameňovaný národom, ktorý viedol, Biblia by sa o tom zmieňovala.Nie je dôvod, aby to zamlčala, tak ako sa neskryte vyjadruje k Mojžišovmu hriechu, aj keď bol Boží miláčik.Aký dôkaz máme, že bol ukameňovaný?


25.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 15:17 avatar
K tomu si musíš preštudovať historiu starého egypta.


26.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 15:21 avatar
A to popisuje iba Biblia aký bol obľúbený, pravda môže byť celkom iná, skôr verím tézam z historických zdrojov, v uvedených linkoch ako popisuje autor článku,.


28.
označiť príspevok

Blanka žena
   16. 11. 2014, 19:20 avatar
24,
Slušný človek,
nič z Biblie sa nedá dokázať, existoval muž menom Mojžiš? nevie sa. Biblia bola koniec koncov ľuďom predostretá ako Najvyššia pravda a je, v akom zmysle vieš?


30.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   17. 11. 2014, 03:55 avatar
A nepovedal on prvy.....kto si bez viny hod kamenom???? A tak hadzali a hadzali


31.
označiť príspevok

Bombolo
   17. 11. 2014, 08:29 avatar
a takto vynašli kameňovanie


10.
označiť príspevok

d0d0...best muž
   16. 11. 2014, 14:00 avatar
...In n0mine Dei n0stri Satanas Luciferi excelsi ...


29.
označiť príspevok

Spookie muž
   16. 11. 2014, 21:39 avatar
...
GisgGon
MachlsMedDonUndKephGrauphaDrouxGon
FamVan. StalGonVehNachUnOurGrauphaMedStal
MedGalFamGisgVanMachls
Keph DrouxGrauphaNachMed
UndStallGrauphaDroux
...


11.
označiť príspevok

d0d0...best muž
   16. 11. 2014, 14:00 avatar


12.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 14:17 avatar
10, 11 ddo best, buď taký láskavý a nešpiň túto tému hlúpymi príspevkami. Nauč sa rozlišovať a zvažuj, čo sa kam hodí a čo nie.
Ak máš potrebu prispievať, založ si svoju tému kde sa môžeš realizovať svojim sarkazmom.
Súhlasí veriaci-4


27.
označiť príspevok

d0d0...best muž
   16. 11. 2014, 15:51 avatar
...kar0la,uz t0,ze ty si sama r0zmyslala je zazrak a p0 druhe,prvy tv0j prispev0k je t0tal stupidny...biblia...ty pentagram    


13.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 11. 2014, 14:24 avatar
pravdu o jezisovi by som si rada vypocula od zidov,bo je to jediny narod,ktory poznal a vie o nom uplne vsetko


16.
označiť príspevok

Karola žena
   16. 11. 2014, 14:46 avatar
Nezaškodilo by navštíviť Jeruzalem.
(Priznám sa, nemám náboženské vedomosti také, aby som mohla povedať že mám dobrý prehľad).

V Jordánsku je mrtve more,ktoré nadľahčuje, neplavec sa neutopí, dnes sa vie aj to, že voda z mrtveho mora má liečivé účinky, čo sa v dobre Krista nevedelo.
(Sú známe sväté obrazyJežiša v rieke Jordán, kde sa údajne dal pokrstiť).

Tu je variácia toho, čo sa vtedy považovalo za zázrak, dnes už by to zázrakom nebolo:

V biblických dejinách bol Jordán miestom niekoľkých zázrakov. Prvý z nich sa stal keď Izraeliti pod Jozuovým vedením prešli Jordán neďaleko Jericha. Neskôr sa dva a pol kmeňa usadilo východne od Jordánu, kde na jeho brehu postavili veľký oltár, ktorý mal byť svedectvom medzi nimi a ostatnými kmeňmi. Jordán suchou nohou prekročil Eliáš a Elizeus. Elizeus vykonal pri Jordáne dva ďalšie zázraky: vyliečil Naamána tým, že mu povedal, aby sa sedemkrát ponoril do vôd rieky, a nechal vynoriť železnú sekeru jedného z prorockých žiakov, ktorá spadla do rieky, tým, že do vody hodil vetvu a sekera vyplávala.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 11. 2014, 14:26 avatar
a co sa tyka Biblie,nemala sa dostat dalej,ako su mury klastorov
Súhlasí Karola


32.
označiť príspevok

mito53 muž
   28. 11. 2014, 17:33 avatar
preco sa to meno nepouziva?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:57,  Zlatého veku sa ti zachcelo :) Veď počkaj, príde taký zlatý vek, o akom sa nám ani...
dnes, 08:55,  Ja som tiež rád, že tu Shagara vysvetľuje svoju cirkev. Inak by som sa asi nikdy nedozvedel,...
dnes, 08:50,  Nevsimli si ani to ze Jezis Nazaretsky hovoril ked pridem nabudúce nebudete ma moct ukrizovat...
dnes, 08:50,  Ježiš sa narodil v Jeruzaleme? To ti zjavila siedma čakra? *18*18*18
dnes, 08:44,  Nevsimli si ani to ze najkrajsia a najcistejsia bytosť aká kedy chodila po zemi medzi politikmi...
dnes, 08:44,  Smutne je, že jehovoví svedkovia v podstate ignoruju Bozie zaslubenia....odmietaju...
dnes, 08:41,  Nevsimli si ani to ze papezom bol Vladimir Vladimirovic Putin jediny prezident na tejto planete...
dnes, 08:35,  Presne tak nevsimli si ze ulica v Jeruzaleme kde narodil Jezis Nazaretsky sa vola ulica Vladimira...
dnes, 08:29,  Ja nevidim ziadnu zakernu hybridnu vojnu vidim len zakerneho klamarskeho osvieteneho a pravdu...
dnes, 08:15,  Psavci neoficiálních médií lžou – zadarmo. Psavci oficiálních médií říkají pravdu...
dnes, 07:13,  Shagara, som rad, že si na tomto fore, a ukazuješ caše ucenie. Poviem ti, je to naprosto...
dnes, 04:29,  Havran, a ešte nám porozprávaj svoju rozprávočku o zmätenosti. Dal som sem hoax, a ty...
dnes, 02:15,  “A táto dobrá správa o Kráľovstve sa bude zvestovať po celej obývanej zemi na...
dnes, 01:49,  6, ........ ty keby si mal Ježiša aj rovno za chrbtom, tak to nespoznáš: ..... "Mnohí...
dnes, 01:40,  4, .... menšina sú kresťania, .... ale tá väčšina sú moslimovia, animisti, .... alebo...
dnes, 01:37,  3, .... najprv sa vychvaľuje tým, že Jehova sa stal kráľom , .... a potom začne jeho...
dnes, 01:32,  18, ... ale ak je v RKC musí poslúchať tých, čo vedú RKC. A ak s nimi nesúhlasí, musí...
dnes, 01:25,  22, .... teraz som čítal aj o tom Vráťovi Mechurovi zo Šlágru TV, ktorý tiež mal slabú...
dnes, 01:22,  41, ..... áno, .... pomazaní duchom svätým sú znovuzrodení pre nebeské kráľovstva....
včera, 23:45,  Prečo sú milovníci Putina na smiech? Na prvý pohľad je verejná diskusia medzi...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niekomu ide práca od ruky a niekomu zasa ruky od práce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(131 479 bytes in 0,627 seconds)