Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ako si predstavujete Nebo? :)

17
reakcií
1176
prečítaní
Tému 31. augusta 2017, 09:37 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 09:37 avatar
Čo by ste povedali, keby sa vás opýtali na váš názor, ako to asi je v (duchovnom) nebi? Ako tam asi žijú ľudia?

Ja to chápem približne takto. V zásade, samozrejme, ide o niečo dobré. Už o tom by totiž niekto mohol pochybovať, keď napr. Boha chápe skôr negatívne a pod. Možno to však brať aj takto: Ak je Boh v nebi kráľ, tak človek je princ (princezná); ak je Otec, človek je syn (dcéra). Asi ako zdravá rodina. Predstavte si - kvôli lepšiemu pochopeniu témy - svojho vlastného otca (alebo aj matku) na kráľovskom nebeskom tróne (alebo iného blízkeho dobrého človeka zároveň s istou autoritou). Máte spolu blízky vzťah, máte sa radi, pričom ho rešpektuje aj ako autoritu, nie však zlú.

Vonkajšie hranice nebeského kráľovstva by strážili anjeli istého druhu: nebeskí, "zlatí", ale zároveň pomerne drsní vojaci. Do neba totiž môže vojsť iba ten, kto tam ísť môže, kto tam patrí. Vyššie v nebi by boli aj iní anjeli (jemnejší, múdrejší). Viem si predstaviť asi dve-tri úrovne neba. Na prvej úrovni by boli ľudia (bytosti) - jednoducho povedané trochu jednoduchší, bezprostrednejší. Na druhej úrovni tí ostatní. Možno by sa trochu podobali na elfov Celkovo by mal človek všade v nebi určitú nemalú dôstojnosť, hodnotu. Napr. muži i ženy by boli oblečení slušne, spoločensky, kultúrne. Azda na prvej úrovni by mohli byť niektorí odetí tak, že by odhaľovali trochu viac zo svojho tela - ženy sukne po kolená, muži krátke nohavice a pod. Na druhej úrovni by boli ženy v krásnych dlhých šatách a muži vo vhodných dlhých nohaviciach atď. Nič zbytočne "sexi". Načo by aj? Veď by tam neboli nezriadené vášne či žiadostivosť. Bol by tam príjemný pokoj a harmónia. Spokojnosť by človeku bránila neprimerane sexuálne túžiť aj po peknom človeku. A ľudia by tam pekní boli, avšak nie ako sexuálne objekty, lež najmä esteticky, povedzme akoby umelecky. Všetci by sa mali navzájom radi, každý by si toho druhého vážil. Humor by síce nechýbal, ale výsmech a posmech by ste tam asi nenašli. Boli by ta samozrejme aj individuálnejšie bližšie vzťahy medzi ľuďmi, ktorí by sa poznali lepšie než s ostatnými. Z tých by niektorí mohli mať medzi sebou aj intímnejšie kontakty (v súkromí), podobne ako manželia. Okrem spoločenských (spoločných) priestorov by totiž existovali aj osobné (byty a pod.). Takže možnosť aj telesnej intimity, romantiky a sexuality by tam bola, no nie nejaká primitívna ani prehnaná.

Neresti ako závisť a žiarlivosť by tam nepanovali. Naopak, bola by tam štedrosť, žičlivosť, dobroprajnosť, skromnosť. Napr. keby mal nejaký muž krásnu a múdru partnerku, žiarlivosť by zo strany iných neprepukla, pretože by boli vedení k tomu, aby si navzájom dopriali šťastie, teda aj onomu páru, aby sa mu darilo. To je opak žiarlivosti či závisti. Keď niekomu, napr. nejakému páru želáte, aby sa mu darilo, aby prospieval, nemôžete zároveň žiarliť a závidieť. "Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí..." (1 Kor 13)

Domnievam sa však, že ak chceme, aby sme nejako podobne hodnotne žili v nebi, tak už tu na zemi by sme mali začať zmýšľať a žiť podľa tých dobrých hodnôt. Biblický List Rimanom 2 v podobnej súvislosti uvádza:
"Súženie a úzkosť doľahnú na každého človeka, ktorý pácha zlo... ale sláva, česť a pokoj čakajú každého, kto koná dobro..."


2.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 09:40 avatar
Ako to prípadne vidíte vy? (Kto verí skôr vo večný život na rajskej zemi a chcel by sa vyjadriť, môže písať aj o tom)

http://www.youtube.com/watch?v=IQU4DoE1eBg Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

kesha1
   31. 8. 2017, 11:07 avatar
Krištof , dúfam , že žartuješ .


6.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 11:33 avatar
Kesha1, tak trochu, no v prevažnej miere (v podstate) to myslím seriózne


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 8. 2017, 11:54 avatar
Presne a správne je to vysvetlené tu v katechizme:

Čo je nebo

326 Výraz „nebo i zem“(290) vo Svätom písme znamená: všetko, čo jestvuje, celé stvorenie. Poukazuje aj na spojitosť, ktorá vnútri stvorenia zároveň spája i odlišuje nebo a zem: „zem“ je svet ľudí. (1023, 2794) Slovo „nebo“ alebo „nebesia“ môže označovať oblohu, ale aj vlastné „miesto“ Boha, nášho „Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5,16), a v dôsledku toho aj „nebo“, ktoré je eschatologickou slávou. Napokon slovo „nebo“ označuje „miesto“ duchovných stvorení – anjelov –, ktorí obklopujú Boha.

1024 Tento dokonalý život s Najsvätejšou Trojicou, toto spoločenstvo života a lásky s ňou, s Pannou Máriou, s anjelmi a so všetkými blaženými sa volá „nebo“. Nebo je posledný cieľ človeka(260, 326) a splnenie jeho najhlbších túžob, stav vrcholnej a definitívnej blaženosti.(2734, 1718)

1025 Žiť v nebi znamená „byť s Kristom“. (1011) Vyvolení žijú „v ňom“, ale zachovávajú si pri tom, alebo lepšie, nachádzajú v tom svoju pravú totožnosť, svoje vlastné meno:
„Život je totiž byť s Kristom, lebo kde je Kristus, tam je kráľovstvo.“

1026 Ježiš Kristus nám svojou smrťou a svojím zmŕtvychvstaním „otvoril“ nebo. Život blažených spočíva v plnom vlastnení ovocia vykúpenia, ktoré uskutočnil Kristus. On pridružuje k svojmu nebeskému osláveniu tých, čo v neho uverili a ostali verní jeho vôli.(793) Nebo je blažené spoločenstvo všetkých, ktorí sú dokonale včlenení do Krista.

2794 Tento biblický výraz neznamená miesto („priestor“), ale spôsob bytia;(326) nie vzdialenosť Boha, ale jeho vznešenosť. Náš Otec nie je „inde“, je „nad všetko“, čo môžeme pochopiť z jeho svätosti. Preto, že je trojsvätý, je celkom blízky pokornému a skrúšenému srdcu:
„Správne sa teda chápe, že keď sa hovorí: Otče náš, ktorý si v nebesiach, hovorí sa: v srdciach spravodlivých ako v jeho svätom chráme. Zároveň aj, aby si ten, kto sa modlí, želal, žeby v ňom prebýval ten, ktorého vzýva.“
„Nebesia by však mohli byť aj tí, ktorí nosia v sebe obraz Boha, v ktorých Boh prebýva a sa prechádza.“

2795 Symbol nebies nás odkazuje na tajomstvo zmluvy, ktoré prežívame, keď v modlitbe hovoríme Otče náš. Otec je v nebi, to je jeho príbytok, jeho dom je teda naša „vlasť“.(1024) Hriech nás vyhnal z krajiny zmluvy, no obrátenie srdca nám dáva vrátiť sa k Otcovi do neba. V Kristovi teda boli zmierené nebo a zem, lebo Syn „zostúpil z neba“ sám a dáva nám vrátiť sa do neba spolu s ním skrze svoj kríž, svoje zmŕtvychvstanie a svoje nanebovstúpenie.

2802 Výraz „ktorý si na nebesiach“ neoznačuje miesto, ale vznešenosť Boha a jeho prítomnosť v srdci spravodlivých. Nebo, kde prebýva Otec, je pravou vlasťou, do ktorej smerujeme a do ktorej už patríme.

www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 12:22 avatar
Áno, podľa RKC (kkc 326) je nebo "miesto Boha, nášho „Otca, ktorý je na nebesiach“... Napokon slovo „nebo“ označuje „miesto“ duchovných stvorení – anjelov –, ktorí obklopujú Boha."
Ďalej - okrem Pána Ježiša a Márie - sú podľa toho v nebi aj iní ľudia, ktorých označujú ako svätí:

956 Orodovanie svätých. „Lebo svätí v nebi tým, že sú dôvernejšie spojení s Kristom, väčšmi upevňujú celú Cirkev vo svätosti… Neprestajne orodujú za nás u Otca a predkladajú mu zásluhy, ktoré získali na zemi skrze jediného prostredníka medzi Bohom a ľuďmi, Krista Ježiša… Ich bratská starostlivosť nám teda veľmi pomáha v našej slabosti.“
„Neplačte, veď vám budem užitočnejší odtiaľ, kam idem, než som bol tu [na zemi].“
„Budem prežívať svoje nebo tak, že budem robiť dobro na zemi.“

2683 Svedkovia, ktorí nás predišli do Kráľovstva, najmä tí, ktorých Cirkev uznáva za „svätých“, majú účasť na živej tradícii modlitby príkladom svojho života, spismi, ktoré zanechali, a svojou terajšou modlitbou: Kontemplujú Boha, chvália ho a neprestávajú sa starať o tých, ktorých zanechali na zemi. Keďže vošli „do radosti“ svojho Pána, boli ustanovení „nad mnohým“. Ich orodovanie je ich najvyššou službou Božiemu plánu. Môžeme a máme ich prosiť, aby sa prihovárali za nás a za celý svet.

www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí lea_pragmaticka1


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   31. 8. 2017, 23:28 avatar
Je raj duchovne miesto, alebo fyzicke? Lebo raj moc Jezis Kristus nechcel popisovat.

Mozno to bude zniet infantilne:

Nech by bolo akekolvek, predstavujem si, ze tam nie je hnev, smutok, nenavist, utoky, vojny, ludia sa tam k sebe nespravaju ako zvierata (prepacte zvierata).
Ludia sa tam maju radi, su dobroprajni atd..

Keby to bol fyzicky svet a bol by som zdravy, tak by som rad pestoval rozne plodiny (rad sadim so zemien rozne exoticke rastliny, pozerat ako klicia, niekedy mi to pride ako pozerat sa "cez prsty" Bohu).. Uzivat si neznecistenu prirodu, hory, potok, more..

Keby to bol svet duchovny, tak by som rad cestoval do vesmiru videl najvzdialenejsie casti vesmiru, presvedcil sa ci existuje koniec vesmiru, popripade jeho roztahovanie ... ale najvacsi jackpot by bol asi vidiet Boha..
Súhlasí milky945


16.
označiť príspevok

Krištof
   1. 9. 2017, 08:57 avatar
Niekto si to predstavuje ako duchovné, iný akoby fyzické. Duchovný svet (nebo, raj, peklo, neutrálna oblasť medzi....) môže byť pre tých, ktorí v ňom žijú, priestorom podobne ako pre nás je fyzický svet. To sa môže týkať aj konkrétne raja ako miesta v nebi, ak celé nebo nie je vlastne raj.

Máš pomerne pekné a dobré subjektívne predstavy o raji. Môžno aj tým, že človek urobí alebo si len pomyslí (a potom pocíti) niečo pekné a dobré (v rámci svojich možností) na tomto svete, prispieva do určitej miery k tomu raju


17.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 9. 2017, 15:36 avatar
Dakujem
Súhlasí Krištof


18.
označiť príspevok

Krištof
   14. 4. 2019, 09:57 avatar
1. Citát: "Z tých by niektorí mohli mať medzi sebou aj intímnejšie kontakty (v súkromí), podobne ako manželia... Takže možnosť aj... sexuality by tam bola." 

Toto by som si opravil. Sexuálny styk na tomto svete má základný význam pre plodnie detí. Na druhom svete, v raji, sa ľudia nebudú takto plodiť, množiť a ani sexuálny styk tam nebude. Bude tam zrejme iná harmónia a ľudia si budú ako bratia a sestry, rodina. "Lebo pri zmŕtvychvstaní sa neženia ani nevydávajú, ale sú ako anjeli Boží v nebi." (Mt 22,30)


3.
označiť príspevok

milky945 muž
   31. 8. 2017, 10:18 avatar
Ahoj Krištof, teba som už nevidel "roky". Pekný popis si dal, len jednu podstatnú vec si opomenul. Čo tam budeme robiť? Čo zmysluplné tam budeme robiť? Ďalej ... budeme cítiť bolesť, únavu, potrebu spánku, jesť?

Ja verím na pozemský raj, teda večný život na zemi. Asi to bude iná zem ako naša, či už ekonomicky / politicky / fyzikálne, ale bude to zem.


5.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 11:29 avatar
Ahoj Milky, no chodím sem resp. zakladám témy pomenej.
Hlavne som tam chcel uviesť niektoré dôležité hodnoty. Predpokladám, že robiť by sme tam mohli všeličo, niekto viac jedno, druhý iné (podobne ako teraz na zemi). Teda okrem tých vecí, ktoré sa uvádzajú bežne, že chváliť Boha alebo vidieť Ho z tváre do tváre. Vyjadril by som to ako možnosť: Možno tam pre ľudí budú (sú) tvorivé činnosti, umenie, pohybové aktivity, spoločenské podujatia a hry, záujmové krúžky, spoznávanie neba (jeho priestoru, krajiny...), spoznávanie súcna ako takého, bytia viditeľného (duchovného) i neviditeľného (fyzického)... samozrejme, "neviditeľné" i "viditeľné" tam budú všetci vidieť, vnímať...
Hlad (alebo potreba jesť) ako teraz na zemi tam nebude, potreba spánku tiež nie, skôr dostatok energie, asi ako keď je človek teraz na zemi v dobrom čerstvom stave. Bolesť by tam však bola možná, keby človeka niekto udrel a pod., ale nikto by sa tam asi s nikým zbytočne vážne nebil, iba ak v rámci nejakého cvičenia či hry. Podobne smútok by bol možný, ale asi by sa tam nevyskytoval bežne, skôr radosť, pokoj a pod.

Nuž áno, niekto si ako ty podobné hodnoty môže predstavovať v budúcom pozemskom raji


8.
označiť príspevok

Krištof
   31. 8. 2017, 12:06 avatar
* oprava: viditeľného (fyzického) i neviditeľného (duchovného)


10.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 8. 2017, 17:22 avatar
z tejto planety po smrti sa energia transformuje tam, kam ta zaveje tmava hmota v ktorom akurat prechadza v priestorocase Zem
inde su zakony existencie ine, ale nikdy nie rovnake
tento vesmir v tomto sate sa uz inde nevyskytuje, je ich mrte
nebo ako si chce predstavovat ludske psycho neexistuje, detto peklo


11.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 8. 2017, 17:25 avatar
preto neverim vierovyznaniam o ich mierumilovnom plane, bo ak naozaj maju to poznanie a poznaju pravdu..
dalsie vesmirne zakony totiz nie su v sulade so zakonmi tohto vesmiru
jednoznacne klamu, viem to


12.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 8. 2017, 17:27 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=czSLoGpBd7I Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

viem, ze akykolvek iny svet je nepriatelsky s tymto svetom
akakolvek ina civilizacia je o zabijani, je o kataklizme a o nepriatelskej invazii
detto ako tu


14.
označiť príspevok

Krištof
   1. 9. 2017, 08:45 avatar
Tak to ja radšej niečo mierumilovné, napr.
http://www.youtube.com/watch?v=bbgHZWwyhcQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Na vysvetlenie k tomu
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skÓm_mani_padmé_húm
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skÓm_mani_padmé_húm


15.
označiť príspevok

Krištof
   1. 9. 2017, 08:47 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:58,  Na čo sem zase ťaháš tvojho fotra rodák ?
dnes, 00:44,  Humanitak tie vidiny a poškodenie mozgu ti zostali .
dnes, 00:43,  Blboš mal XY bann . Bolo by na čase zrušiť ho navždy . Je to extremista
dnes, 00:10,  Ľuboš Blaha zo strany SMER - sociálna demokracia nie je politicky nekorektný, ale je to...
včera, 23:58,  Kráľovstvo Kuš: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%BAbie#Kr%C3%A1lovstv%C3%AD_Ku%C5%A1...
včera, 23:55,  Asi 5 dní. Ale to už som padal z bicykla a mal vidiny ;)
včera, 23:53,  Bieli európania ešte behali po stromoch, keď černosi mali vyspelú kultúru v Núbii....
včera, 23:50,  Čakám kedy facebook scenzuruje Ľuboša Blahu, za to, že nie je politicky korektný.
včera, 23:48,  Paradna foto.
včera, 23:48,  (8) Mil@níčko, dobrú noc aj Tebe a nech sa tak stane všetkým Slovákom dobrej vôle...
včera, 23:46,  Čo sa týka tvojich predsudkov až klamstiev ktoré si napísal o výdobytkoch Arabskej...
včera, 23:46,  Potešenie z krásy Vysokých Tatier https://www.youtube.com/watch?v=_HJ4H_H59lM
včera, 23:43,  https://www.youtube.com/watch?v=uw-lObIW_uo
včera, 23:43,  Už si to tu minule písal o tom neexistujucom objektíve . S chuti som sa pobavil . Ty telo 100...
včera, 23:42,  ....a okrem toho paralelne s Egyptom existovala vyspelá Núbijská ríša s ktorou viedol Egypt...
včera, 23:40,  Myslíš že výsledok zvládneš skopírovať ? Ja si to nemyslím
včera, 23:39,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/88184703_2571998983059303_328643591750549504_n.jp...
včera, 23:37,  Nech sa stane vôľa tvoja, dobrú noc.
včera, 23:37,  V Omsku naši obetaví úradníci odmeňovali žiakov a študentov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
včera, 23:36,  (6) Mil@níčko, dopraj mu skôr dostatok vody, aby zo seba zmyl aspoň trošku tej...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 709 bytes in 1,036 seconds)