Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ako seriózne médiá aj univerzitné vzdelanie pomáhajú zvyšovať predsudky

79
reakcií
438
prečítaní
Tému 3. júla 2019, 21:43 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 21:43 avatar
Najmenej skreslený pohľad na svojich oponentov majú ľudia, čo nesledujú médiá a nemajú vysokú školu, ukázal americký prieskum.

www.postoj.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

perceptiongap.us Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ďalšia vec, ktorú sme vedeli už dávno.
Nevravím, ze si netreba vážiť vzdelávanie. Ale je vzdelávanie a vzdelávanie.

Takže američania ti hovoria, že ak dávaš viac na názor , pretože je od človeka s VŠ, alebo preto, že sa zhoduje s názormi médií, tak si blb...


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:03 avatar
Dokonca zrušili žurnalistiku na vysokých školách a urobli jednu vysokú školu života .

Kto sa zhoduje s názorom medií je blb teda ak nejde o alternatívu k pravde . Neverte mediam a prieskumom povedal Magian Kotleba a vyhral prezidentské voľby    
Súhlasí Scarletta


33.
označiť príspevok

Scarletta žena
   3. 7. 2019, 23:33 avatar
osvieteny . to je jebnute a s tymi priehladnymi manipúlacia ktoré tu skúša na tych pät a pol diskutérov Df
Súhlasí Osvietený


36.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 23:44 avatar
Ja sa bavím . Borisa dnes dostalo že hlavný hovnoment ruskej propagandy hlavnespravy si dali inzerat že za 1000€ môžete byt aj idioti ale píšte čo vam Palcev pošle zo sputnika .    

A tak Boris hor sa do obhajovania ake je dobre a kvalitne ak žurnalista nemá školu prípadne ani zdravotnu poistku zaplatenu    

A tak som sa tu šulal       
Súhlasí Scarletta


43.
označiť príspevok

Scarletta žena
   4. 7. 2019, 00:05 avatar
36. ja sa bavím na jeho trapnych kvázi manipuláciach neviem kedy uz konečne pochopi ze nemá skills niekoho presvedčit LOL
Súhlasí Osvietený


45.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:09 avatar
To nie sú manipulácie to je už zúfalstvo    
Súhlasí Scarletta


46.
označiť príspevok

Scarletta žena
   4. 7. 2019, 00:10 avatar
45. Áno , aj tak sa dá  
Súhlasí Osvietený


70.
označiť príspevok

Boris muž
   4. 7. 2019, 04:50 avatar
Nepotrebujem nikoho presvieďčať, ako ty chuderka, zaretardovaný fotón, alebo úplný dilino Osvietený. Preukázateľne sú slniečkári tá menej inteligentná časť populácie, tu nieje o čom. Osierať tu vśak takí paznechti ako vy nebudete.   


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:06 avatar
Ono je ťažké obhájiť niečo takéto to je fakt    

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Proste netreba vzdelanie ani etiku žurnalistu . To čo zašle Paľcev zo sputnika iba prekopčiť

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

HUaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa                       


4.
označiť príspevok

hokejis muž
   3. 7. 2019, 22:07 avatar
Trolovič hoaxovič


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:10 avatar
Do tejto žumpy nahliadol Jakub Gonda

Pod falošným menom som písal hoaxy pre Hlavné správy

Zistil som, ako fungujú, koľko platia a aké majú štandardy v najvplyvnejšom „alternatívnom“ webe na Slovensku. Nepoznajú ľudí, ktorí pre nich píšu, nerozlišujú zdroje, na ktoré sa odvolávajú a majú minimálne kritériá na texty, ktoré publikujú.

Veľmi som sa s tým nepáral. Založil som si falošný účet na gmaili s generickým menom Marek Bakeš a napísal som na hlavnespravy@hlavnespravy.sk, že som ich fanúšik a chcel by som pre nich písať. Neriešil som nič, žiadne CV, žiadne texty, ktorými by som sa mohol preukázať a dokonca ani žiadnu fotku na novom gmail účte. Veľké šance som tomu nedával, prišlo mi to príliš lacné. Vravel som si, do kelu, aký dobrý nápad a takto to flákaš.

Na druhý deň mi prišla odpoveď od šéfredaktora Hlavných správ Róberta Sopka, ktorý sa na nič nepýtal a rovno povedal, že mám skúsiť niečo napísať a uvidíme. Zbúchal som teda banálny komentár, v ktorom síce porovnávam neporovnateľné, ale tušil som, že sa mu bude páčiť: „Mainstreamové médiá pretláčali pochod študentov, ale o proteste proti Kiskovi ani ťuk“.

Nie celkom som čakal, že Sopko sám doplní fotky, odpublikuje to a obratom mi len pošle link na článok aj s pochvalou a preklepom v mojom novom mene: „zdravím vás pán bekeš. veľmi dobre ste to napísali. triezvo, objektívne. fakt ste ma milo prekvapili“.
Prečo som to urobil

Nie je mojím zvykom vydávať sa za inú osobu, nepovažujem to za slušné, ale v tomto prípade som urobil výnimku, pretože to vnímam ako účinný spôsob, ako odhaliť fungovanie webu, ktorý dlhodobo pácha vážne škody v hlavách našich spoluobčanov.

Hlavné správy síce nemajú maskota ako je Tibor Rostas, ťažšie sa z nich robí sranda na Zomri, ale v skutočnosti práve ony sú najvplyvnejším a najproduktívnejším dezinformačným médiom na Slovensku. Venoval som sa im už v minulosti a zistil som, že ich najvirálnejšie texty sú na Facebooku niekedy úspešnejšie ako texty klasických médií.

Tento typ portálov pravidelne produkuje dezinformácie alebo falošné správy a dáva veľký priestor kotlebovcom – ich témy sa prekrývajú a takisto sa prekrývajú ich čitatelia, respektíve voliči. Takéto médiá pomohli dostať Kotlebu do parlamentu.

Je mi jasné, že som svojimi článkami pre Hlavné správy v malej miere tiež prispel do internetového bordelu, pretože k ľudom, ktorí ich čítali, sa tento text nemusí dostať. Snažil som sa minimalizovať škody. V žiadnom prípade som nepísal nič, čo by sa týkalo zdravia a snažil som sa tiež nepísať nič, čo by mohlo ublížiť konkrétnym ľuďom. Vyberal som si skôr abstraktné zahraničné témy a verím, že to stálo za možnosť nahliadnuť do vnútra tejto informačnej manufaktúry.

Po úspešnom úvode som začal experimentovať. Snažil som sa byť „dobrý agent“ v Hlavných správach a prepašovať tam pozitívne odkazy. Dostal som tam napríklad text, ktorý opisoval možnosť získať príspevok za presťahovanie sa za prácou. Aby som si nalákal ich čitateľov, vložil som do nadpisu imigrantov: „Imigranti dostávajú dávky, ale aj vy môžete získať príspevok na lepšie bývanie alebo presťahovanie sa za prácou“. V závere článku som provokoval: „Fakt je, že na Slovensku zatiaľ imigrantov predsa len až tak veľa nie je, a preto je dobré sa informovať aj o možnostiach, ktoré tu existujú pre našich slovenských spoluobčanov.“

Sopko vždy pripojil moje meno na koniec článku, pričom pravidelne v ňom robil preklep, raz som bol Marek Bakoš, inokedy Bekeš, alebo Marke Bakoš. Niežeby som bol citlivý na moje vymyslené meno, ale pekne to podčiarkuje, ako články na Hlavných správach vznikajú – bez kontroly, lacno, rýchlo a chybovo.

V ďalšom texte som opísal Rusko ako slniečkarsku, multikulturálnu krajinu, v ktorej žije 9,4 milióna moslimov. Šéfredaktor Sopko s tým nemal problém, zverejnil to. Rýchlo som pochopil prečo. Hlavné správy sú mašinéria, ktorá chrlí texty ako samopal a aj keď mi ich všetky dali na titulku a aj na ich Facebook, väčšina z nich sa v mori informačného smogu stratí a dosiahne minimálnu čítanosť. Vyniká len zopár najbombastickejších textov postavených na osvedčených témach, ktoré na tomto portáli fungujú.

Tomu zodpovedá aj odmeňovanie, ktoré je naviazané na čítanosť článkov. Základný honorár je 5 eur za každý publikovaný článok plus 1 euro za každých 1000 čítaní nad 5000. Teda za ojedinelý virál s 50-tisícovou čítanosťou je honorár 50 euro, ale za väčšinu článkov je to tých 5 eur. Je pravdepodobné, že autori textov to nerobia len pre peniaze (na druhej strane články Hlavných správ sú väčšinou extrémne jednoduché – mechanicky prebraté z agentúr alebo preložené zo zahraničných zdrojov – viem si predstaviť, že sa dá robiť takýchto aj 10 za deň, niektorých aktívnych prispievateľov to teda môže aj živiť).

Iný príbeh je samotný šéfredaktor Róbert Sopko a jeho Heuréka Evolution s.r.o., cez ktorú vydáva Hlavné správy. Tie mu zároveň robia reklamu na obchod brutaltricka.sk a dokopy to pomáha k tomu, že má Sopko prosperujúcu a solídne ziskovú firmu.

Na mojej dopisovacej ságe s Róbertom Sopkom boli zaujímavé ešte dva momenty. Pred župnými voľbami ma premohlo moje aktivistické srdce a snažil som sa tam dostať článok, v ktorom som spisoval nesplnené Kotlebove sľuby. Neprešlo. Vraj mi tam nesedeli fakty. Keď som ich doložil ďalšími zdrojmi, Sopko už na to nemal čas, ďalej sme to neriešili.

Druhým momentom bolo, keď som z proruských zdrojov preložil článok o tom, ako Krym po anexii Ruskom ekonomicky prosperuje. Bola to v podstate jednoduchá manipulácia s číslami. Vecné výhrady Sopko nemal, s odstupom času napísal, že si to odkladal, že to ešte „niekde pichne“, ale že má v zásobe množstvo aj zaujímavejších článkov o Rusku a o ďalšie nemá záujem. Vysvetlil mi, že majú zazmluvnený Sputnik a ich dopisovatelia im pravidelne posielajú veľa článkov o Rusku.

Postupne som začal pritvrdzovať. Napísal som hardcore skrz-naskrz vymyslený článok o novozvolenom moslimskom starostovi z mesta v New Jersey, ktorý mal chcieť zakázať slovo „Vianoce“. Preložil som ho zo satirického webu, ktorý má rovno vo svojej päte definíciu satiry:

Znova som si vravel, že toto je až príliš primitívne, ale o niekoľko hodín som text videl na titulke Hlavných správ.

Potešilo a pobavilo, že tento hoax mi zdieľal aj bývalý poslanec KDH Jozef Mikloško. Navyše to urobil spôsobom, ktorý je pre toto prostredie symptomatický:

Stačilo pritom 5 sekúnd googlenia, pretože tento výmysel bol už dávno vyvrátený známymi fact-checking webmi. Všimnite si môj špičkový preklad anglického slova „mayor“(starosta) na „major“.

V tomto bode som si myslel, že odpublikujem ešte niekoľko takýchto článkov, vygradujem ich do totálneho absurdna, vymyslím si slovanských predkov Elona Muska a raz a navždy zdiskreditujem Hlavné správy spôsobom, ktorý už nerozchodia.

Treba ale poctivo priznať, že sa mi to nie celkom podarilo. Článok o moslimskom „majorovi“ bol na titulke Hlavných správ odhadom cca 8 – 12 hodín (nie je tam presný čas publikovania) a potom mi prišiel od Sopka mail, v ktorom mi poslal link na New York Times (!), ktorý vyvracal môj text, dostal som „padáka“ a text bol stiahnutý. Samozrejme, bez akéhokoľvek ospravedlnenia čitateľom za to, že publikovali kravinu. Pravdepodobne si to všimol vďaka reakcii čitateľa, ktorý v diskusii upozornil na satirický web, z ktorého článok pochádzal.

Iste, vzhľadom na absurdnosť textu a zdroja, už to, že ho vôbec uverejnil, je strašná hanba. Na druhej strane už z predchádzajúcej komunikácie so Sopkom bolo cítiť, že si uvedomuje, že si nemôže dovoliť publikovať úplné bludy.

Predtým mi napríklad odmietol uverejniť konšpiračnú teóriu, podľa ktorej mala útok bielych nacionalistov v Charlottesville na svedomí americká vláda. Opäť, nezmysel prebraný zo smiešneho webu, už v tomto bode ma mal poslať do kelu a v živote mi tam už nič neuverejniť. Ale fakt je, že odfiltroval aspoň článok samotný a neuverejnil ho s tým, že to je na nich „príliš konšpiračné“. Vysvetlil mi, že je na nich vyvíjaný veľký tlak, aby nedali von „nejakú blbosť“.

Róberta Sopka som informoval o tom, že chystám tento článok, a že som s ním predtým komunikoval cez účet marek.bakes@gmail.com. Poprosil som ho o reakciu a opýtal som sa ho, či neplánujú zvýšiť svoje redakčné štandardy, aby sa podobné zlyhania v budúcnosti neopakovali. Odpísal mi toto:

„Dobrý deň pán Goda

Celý obsah, všetky informácie, všetky texty alebo ich časti obsiahnuté v súkromnej mailovej komunikácii so subjektom Marek Bakeš, mail marek.bakes@gmail.com zakazujem publikovať, zverejňovať, použiť v práci, či už vedeckej, odbornej, alebo akejkoľvek inej, poskytovať tretím osobám atď, atď.”
Bojovať proti hoaxom nám už stačiť nebude

Aký je teda výsledok mojej partizánskej akcie? Stále platí, že Hlavné správy publikujú aj hoaxy, ale je ich už pomenej. Ani oni si už nemôžu dovoliť pravidelne šíriť výmysly o tom, že ukrajinskí vojaci obchodujú s ľudskými orgánmi alebo že Putin zavádza prevratný systém zlatých rubľov, čo bola bežná súčasť tvorby Hlavných správ v uplynulých rokoch.

Od skutočných spravodajských webov sa líšia hlavne v tom, že tlačia dookola zopár rovnakých tém, cez ktoré vizualizujú svoju fatamorgánu o Slovensku, ktoré trpí pod nadvládou Európskej únie a čelí invázii moslimov. Je to informačná manufaktúra produkujúca kvantá prebraného obsahu s minimálnou pridanou hodnotou, kde neexistuje takmer žiadna editorská spätná väzba, v živote neodhalili jedinú korupčnú kauzu, ich články vznikajú halabala podľa vôle externých autorov, ktorých ani nepoznajú, a ktorí vytrhávajú veci z kontextu hľadajúc senzácie a kliky, aby zarobili viac ako tých sľúbených päť eur. Popritom všetkom tam občas prekĺzne totálny blud, ale na to šéfredaktor ani nemusí byť tvrdý konšpirátor, stačí amaterizmus a ľahostajnosť vo vzťahu k faktom.

Pozrel som sa na 100 najzdieľanejších článkov z Hlavných správ za posledný rok a toto sú témy, ktorým sa venovali (tú kategorizáciu treba brať s rezervou, niektoré články by sa dali zaradiť do viacerých kategórií naraz, ale zhruba to sedí):

Aby sme boli fér, v záplave textov, ktoré Hlavné správy produkujú (cca 80 – 120 denne), pokrývajú oveľa širšie spektrum tém, ale keďže sú to väčšinou jednoduché agentúrne texty bez akejkoľvek pridanej hodnoty, tak jediné, čím sú reálne schopní zaujať svojich čitateľov, sú práve témy z tohto grafu.

Ak sa niekto rozhodne, že založí blog alebo web, ktorý bude slúžiť ako online kolekcia negatívnych správ a komentárov o EÚ alebo moslimoch, tak ak tie správy nebudú vyslovene lživé alebo explicitne nenávistné, ťažko mu v tom zabrániť. Nevyrieši to za nás ani Facebook, ani polícia, pretože tu sme v legitímnej sfére slobody slova. Je na nás, aby sme ľudí naučili, že akokoľvek sa toto nazve, určite to nie je profesionálne a seriózne spravodajstvo.

V oblasti „nízko visiaceho ovocia“ hejtov, konšpirácií a hoaxov sa podarilo urobiť pokrok a aspoň na kľúčových dezinformačných portáloch sa redukuje výskyt aspoň tých najprimitívnejších z nich typu: „Pápež podporil Trumpa“. Je to aj vďaka aktivite ľudí, ako je Juraj Smatana, ktorý tento trend potvrdzuje a dodáva: „Inštitúcie ako médiá, občianske organizácie, aj priamo na to založené štruktúry začali robiť svoju prácu, takže napríklad primitívne manipulácie s fotkami by už boli kontraproduktívne. Všeobecné povedomie o existencii fake news citeľne stúplo, a tak by bola dezinformácia veľmi rýchlo odhalená buď debunkermi, alebo pozornejšími čitateľmi. Slovníkom studenej vojny, dezinfoweby sa posunuli z pozície ‘čierna propaganda’ do pozície ‘sivá a biela propaganda’.“

Zoberme si na druhej strane situáciu v niektorých štandardných médiách: zmeny v RTVS, kde sú na dôležité pozície nominovaní ľudia zo smeráckych ministerstiev a ruší sa investigatívna relácia Reportéri; nový šéfredaktor najvplyvnejšieho printového týždenníka Plus 7 dní, ktorý urobil mimoriadne priateľský rozhovor s Ficom; v denníku Plus 1 deň sa už celkom otvorene prejavuje vlastníctvo Penty, ktorá v ňom bez hanby vydáva články promujúce jej firmy a produkty a zároveň sa Penta usiluje o získanie Markízy, čo by nás posunulo na úplne nový level koncentrácie mediálneho vplyvu a konfliktu záujmov.

Asi teda nastáva čas, aby sa ťažisko debaty o šírení informácií posunulo kúsok od konspiratori.sk smerom ku omediach.com.

To určite neznamená, že Hlavné správy už nie sú problém. Naopak, odhadovaná čítanosť (podľa similarweb.com) im skôr rastie a bude čoraz ťažšie vysvetľovať verejnosti, čo robia zle. Teraz síce ešte dostali frčku do nosa s hoaxom o moslimskom „majorovi“, ale to spôsobí, že do budúcna budú interne paranoidnejší a smerom von opatrnejší. Zároveň budú stále päťeurovou informačnou fabrikou vytvárajúcou falošný obraz o prichádzajúcej moslimskej skaze, o našej nesvojprávnosti v EÚ a podobne.

Aj naďalej treba loviť hoaxy a vyvracať aspoň tie najzdieľanejšie konšpirácie, ale asi to už nebude stačiť. Fake news síce bolo vybrané za slovo roka 2017, ale je možné, že v roku 2018 sa vrátime o krok späť a budeme menej riešiť konšpiračné teórie a prvoplánové bludy a viac to, aký je vlastne rozdiel medzi dobrou a zlou žurnalistikou. Aké parametre a kritériá by mali spĺňať seriózne noviny a čo odlišuje poctivú novinárčinu od obsahu náhodného webového portálu alebo od politicky servilného plátku. A prečo nestačí mať elementárnu schopnosť vyhnúť sa očividným hoaxom na to, aby bol človek kvalitne informovaný.

Jeden z najvýraznejších rozdielov medzi nami a krajinami ako Maďarsko a Poľsko je, že u nás existuje relatívne nezávislý a životaschopný mediálny svet. Na rok 2018 sa nám črtá bitka o to, či a do akej miery to tak aj ostane, a nebude to zďaleka len o hoaxoch.

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Scarletta


6.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:15 avatar
Vidíte tu krásnu názornú ukážku - Osvietený.
Vlastný názor nemá, jednostaj kopíruje názory chŕlené médiami, potom si o sebe myslí, že je Clint Eastwood.     


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:16 avatar
Aký názor ti mám napísať na tie dva inzeraty dezinfowebov ruskej propagandy , ktoré zamestnajú kohokoľvek ??? Že im budem veriť ich kremeľskú pravdu ?              


10.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:20 avatar
Ja tvoj názor poznám.
Stačí si pozrieť denníkn, alebo SME a to ako by som ti do hlavy pozeral.
To je dosť smutné, nemyslíš?         


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:25 avatar
Presne tak . Sme píše to o čom ty píšeš že je zaručená pravda a ty si ju odhalil a to ťa serie

hoax.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

hokejis muž
   3. 7. 2019, 22:28 avatar
Presne SME tlačí hoaxy
Súhlasí Boris


22.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:34 avatar
Presne tak.            


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:18 avatar
Mimochodom SIS ich už zhodnotila . Ich činnosť a to dosť presne


11.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:21 avatar
hej, aj ĽSNS už zrušili boa.......    
Súhlasí Milanôčko


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:23 avatar
Na to ešte bude čas
Súhlasí Scarletta


16.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   3. 7. 2019, 22:24 avatar
Boáááááááááááááááá plačméééééééééééééééééééééééééééééééé     
Súhlasí Boris


21.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:29 avatar
kks, 15 rokov rušia Kolteb...
Niečo asi kurva nerobia dobre         
Súhlasí Milanôčko


9.
označiť príspevok

hokejis muž
   3. 7. 2019, 22:19 avatar
Dement osvetielkovaný hoaxy tlačí


17.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   3. 7. 2019, 22:24 avatar
mufko ľapoc, ľapoc....nič iné nevieš   ....Osvietený ťa zasypava argumentami mufko....
Súhlasí Osvietený, Scarletta


19.
označiť príspevok

hokejis muž
   3. 7. 2019, 22:27 avatar
Truľo tlačí hoaxy a ty vymytá hlava ich konzumuješ


23.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   3. 7. 2019, 22:37 avatar
su to pravdy mufko....a to ťa štve, zmôžeš sa len na ľapotanie   
Súhlasí Osvietený


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:21 avatar
Ba i wikipedia zhodnotila hlavne správy o ktorých si ty osobne založil XY tem ako nie su dezinformačne    

Dúfam že si spomínaš    

Hlavné správy sú internetový denník. Je zaradený medzi konšpiračné médiá.

Šéfredaktorom je Róbert Sopko. Hlavné správy spolupracujú s občianskym združením Slovensko-ruská spoločnosť Jána Čarnogurského.

Pre Hlavné správy tiež pod pseudonymom Eugen Rusnák píše Rus Jevgenij Paľcev. Na Slovensku ide populárne médium, ktoré kombinuje zavádzajúce informácie s reálnymi, čo čitateľov mätie ešte viac.

Hlavné správy sú kritizované za poskytovanie priestoru na šírenie konšpiračných teórií, zaujaté spravodajstvo[7][8], dezinformácie, vojnovú a prokremeľskú propagandu.

Denník šíri aj dezinformácie ohľadom slovanskej kultúry, napr. že je staršia ako v skutočnosti alebo lepšia ako ostatné kultúry. Táto forma ovplyvňovania prostredníctvom kultúrnej identity je súčasťou ruskej informačnej vojny.

V roku 2016 napríklad recyklovali hoax, že „Putin vytláča dolár zlatým rubľom“, pričom tvrdili, že Rusko ako odvetu za západné sankcie prestane robiť obchody v dolároch, čím zasadí tvrdý úder Američanom. Tento hoax šíril už dva roky predtým dezinformačný Aeronet.cz a bol medzitým vyvrátený. Hlavné správy článok po pár dňoch stiahli

Hlavné správy šírili lživú správu, že pozorovatelia OBSE potvrdili na Ukrajine nelegálne transplantačné stanice; článok po kritike vymazali (podozrenia vyvrátila aj ruská agentúra RIA), avšak opravu nikdy neuverejnili

Z českých médií prebrali správu, že cudzinci v Plzni zabili správcu ubytovne, avšak zamlčali v tom čase známu informáciu, že útočník podľa polície pochádzal z Lotyšska. Namiesto toho článok podfarbili fotkou, na ktorej policajti odvádzajú arabsky vyzerajúceho muža

V apríli 2017 šírili dezinformácie ohľadom chemických útokov v Sýrii. Tvrdili že útok bol nafingovaný organizáciou "Biele Prilby", aby vytvorili zámienku pre medzinárodnú intervenciu západnej koalície pod vedením USA. Opierali sa o tvrdenia predstavenej katolíckych rehoľníčok napriek tomu že BBC s nimi nesúhlasí.

V novembri 2018 sa ukázalo, že od 2015 pre Hlavné správy pod pseudonymom Eugen Rusnák píše Rus Jevgenij Paľcev, ktorý udržiava kontakty s pracovníkmi ruskej mediálnej skupiny Rossija Segodňa (Rusko dnes, kam patrí aj agentúra Sputnik), financovanej Kremľom. Návštevy Sputnika potvrdzujú fotografie Miloša Zverinu z januára 2018, podľa ktorého Paľcev „preberá články z týchto médií“. Európsky parlament pritom agentúru Sputnik označil za jeden z nástrojov, cez ktoré sa Kremeľ snaží „spochybniť demokratické hodnoty, rozdeľovať Európu, získavať domácu podporu a vytvárať dojem zlyhávajúcich štátov vo východnom susedstve EÚ“

Fungovanie Hlavných správ, takmer žiadnu editorskú spätnú väzbu a slabé overovanie faktov zmapoval Jakub Goda, ktorý istý čas pod falošným menom pre tento denník písal

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


13.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 7. 2019, 22:22 avatar
Táto istá wikipédia?

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

hmmmmmmmm

      


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:24 avatar
ty si dobrý debet


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:43 avatar
Ešte k tým alternatívnym žumpam

Dám ďalšiu ruskú stoku o ktorých podala spravu SIS ako i Česká BIS

Aeronet.cz

V jeho obsahu ovšem převažují těžko ověřitelné zprávy a spekulace. Bezpečnostní informační služba označila v roce 2014 ve svých zprávách Aeronet.cz za zdroj nebezpečné ruské propagandy.

Ministerstvo vnitra České republiky vede Aeronet.cz na seznamu webových stránek šířících dezinformace.

Příspěvky na těchto stránkách jsou většinou nepodepsané a jejich zdroje obvykle anonymní, ale jejich zaměření je většinou jednoznačně proruské. Není zřejmé, kým je tento web financován.

Podle historičky a expertky na Rusko Anne Applebaumové narůstá v souvislosti s ruskou vojenskou angažovaností na Ukrajině aktivita anonymních proruských portálů financovaných ruskou vládou, která je součástí bezprecedentní informační války. Snahou je šířit informační chaos a ovlivnit veřejné mínění. Součástí této strategie je například také ruská státní televize Russia Today a tištěná proruská média. Slovenský aktivista Juraj Smatana, který se zabývá mapováním proruské propagandy, v únoru 2015 uváděl, že v Česku a na Slovensku působí 42 takto zaměřených webů, mezi které řadil také Aeronet.cz

Server udává korespondenční adresu v nizozemském Eindhovenu, ale podle zjištění reportérů Respektu na adrese nesídlí. IP adresa domény je registrována v Bratislavě, kde rovněž není žádná kancelář zpravodajského serveru. Podle reportérů Respektu nikdo nereaguje ani na telefonáty na čísla uváděná na webových stránkách. Kontakt je možný pouze e-mailem s mluvčí webu nebo s anonymním šéfredaktorem, který vystupuje pod zkratkou VK nebo „vedoucí kolotoče“.

Zpráva o extremismu ministerstva vnitra za 1. čtvrtletí roku 2015 uváděla Aeronet jako jeden z „rádoby zpravodajských portálů“, jejichž dlouhodobé působení mělo podstatný vliv na výskyt obrovského množství dezinformací v souvislosti s tzv. dragounskou jízdou amerických jednotek přes české území, a to s úmyslem aktivního ovlivňování veřejného mínění. Tyto dezinformace byly podle zprávy dále šířeny na sociálních sítích a bylo na ně poukazováno také seriózními médii nebo regionálními politiky.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:44 avatar
Dalšia fekália

SPUTNIK

Sputnik je ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes. Byla založena jako následovník restrukturalizované stanice Hlas Ruska v roce 2014. Sputnik také provozuje českojazyčnou verzi Sputnik Česká republika.

Dle české kontrarozvědky BIS patří Sputnik vedle Russia Today mezi hlavní zdroje Ruskem rozšiřované státní propagandy v Česku, představující bezpečnostní hrozby pro Česko a Evropskou unii.

Studie Masarykovy Univerzity v roce 2016 zařadila Sputnik mezi hlavní zdroje ruské propagandy v ČR.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:51 avatar
Zvědavec dalšia ruska neonacistická dobrota

Tematické a názorové zaměření
Mimo vlastní texty autora Zvědavec zveřejňuje i překlady článků a geopolitických analýz z angličtiny, ruštiny a texty příležitostných přispěvatelů. Obsah Zvědavce obvykle kritizuje USA a Izrael

Zvědavec se zabývá častou otázkou svobody slova, zastával se např. Ernsta Zündela a Davida Irvinga, trestně stíhaných za popírání holocaustu. Rovněž zveřejňuje různé konspirační teorie, zejména o snaze sledování lidí pomocí RFID čipů a kamer (tzv. čipová totalita).

Od roku 2003 Stwora a další editoři mažou komentáře, které označují za „trolling“ a „flaming“); některými svými odpůrci je však Stwora obviňován i z neobjektivní cenzury. Kromě toho má Zvědavec od května 2006 samostatné diskusní fórum.

Spor s Eretz.cz
V červnu 2007 zveřejnil článek, zpochybňující existenci nacistických plynových komor a počty obětí holocaustu. Na tento článek kriticky reagoval portál Eretz, který publikoval články Šimona Kleina,[8][9] v nichž bylo navrženo trestní stíhání Stwory a vedení Občanského sdružení Zvědavec. Vladimír Stwora reagoval článkem, ve kterém kritiku Šimona Kleina odmítl

Kromě Zvědavce publikuje i na několika dalších webech.Ve svých článcích se vyjadřuje zejména proti nadměrné státní kontrole (totalitě) zejména ze strany USA a proti sionismu.

Jeho postoj k holocaustu bývá jeho odpůrci označován za antisemitismus.V září 2011 byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody za to, že na Zvědavci v roce 2007 zveřejnil článek jiného autora zpochybňující existenci koncentračních táborů i plynových komor

V srpnu 2007 na svém webu kritizoval encyklopedii Wikipedie za článek o jeho osobě, jehož tehdejší českou verzi vnímal jako pomlouvačnou

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 22:58 avatar
Dalšia dobrota alternatívných medikov

Proti prúdu, Prop alebo Prop.sk je zaniknutá slovenská nacionálne orientovaná webová lokalita obsahujúca prevzaté, preložené a skrátené články tlačových agentúr, komentáre k takýmto článkom, vlastné články a diskusné príspevky. Podstatnú časť stránky tvoria konšpiračné teórie.

Na základe trestného oznámenia poslankyne za SaS Natálie Blahovej z mája 2010 začala polícia trestné stíhanie voči webovej lokalite. Skutok bol kvalifikovaný ako prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Pokrývané témy sa sústreďujú na spoločenské, politické ale aj vedecké témy. Objavujú sa v nej vo veľkej miere názory ostro kritické voči USA a Izraela

Židia, holokaust, rasizmus
Niektoré príspevky spochybňujú historický fakt holokaustu, prípadne presviedčajú o existencii sionistického sprisahania s cieľom ovládnuť svet. Časť príspevkov kritizuje obmedzovanie slobody slova v otázkach popierania holokaustu, aj keď v množstve iných príspevkov Prop.sk chváli diktátorské režimy so silnou cenzúrou.

Prop.sk na svedomí Židia, ktorí údajne „vytvorili Hitlera preto, aby mohli kontrolovať Stalina a začať s vojnou“. Pád komunistických režimov články na Prop.sk zdôvodňujú tiež tým, že za nimi stáli Židia. Rovnako aj holokaust majú podľa článkov uverejnených na Prop.sk na svedomí Židia, „aby bolo možné odôvodniť existenciu slobodomurárskeho "židovského" štátu

V preklade článku amerického neonacistu Harolda Covingtona „Čo je Nový svetový poriadok“ sa uvádza, že „biele krajiny zaplavuje teraz bahno tretieho sveta“, čo je spôsobené „slabosťou a zmätenosťou bieleho človeka“.

Ekonomické názory
Ďalšie príspevky zverejnené na webovej stránke Prop.sk vystupujú proti slobodnému trhu a kapitalizmu. Globalizáciu opisujú príspevky na Prop.sk ako koncentráciu moci v „rukách dvanástich super-bohatých dynastických rodín“ tvorených manželstvami Židov s anglo-americkou alebo európskou aristokraciou

Prop.sk čerpala názory na ekonomiku aj z Česko-Slovenských učebníc spred Nežnej revolúcie, napríklad „Teória štátu a práva“ z roku 1977, podľa ktorej kapitalizmus mení svet na „vykorisťovateľov a vykorisťovaných, ale aj na svet modernej buržoáznej neslobody, politickej poroby a duševného otroctva“.

Slovenský štát a panslavizmus
Napriek tomu, že niektorí autori na Prop.sk sa otvorene hlásia k rusofilstvu a volajú po vytvorení jednotného všeslovanského štátu[7], veľmi pozitívne je vykresľovaný aj vojnový slovenský štát, ktorý však spolu s Nemeckom zaútočil na slovanské Poľsko a Sovietsky zväz. Pri príležitosti 60. výročia od popravy Jozefa Tisa, Prop.sk zverejnil článok o „hanebnej poprave nášho prvého slovenského prezidenta, martýra slovenskej slobody“, spolu s Tisovým politickým vyhlásením pred popravou, kde sa označuje za „protiboľševického“ bojovníka. Napriek úcte k Tisovi sa Prop.sk stavia na iných miestach na stranu komunistických alebo ľavicových diktatúr. Rovnako, napriek panslavizmu sa v článkoch na Prop.sk prejavuje silná averzia voči Česko-Slovensku.

Diktatúry a totalitné režimy
Časť textov zverejnených na tejto webovej stránke sa stavia veľmi pozitívne k súčasnému Rusku, alebo aj k ľavicovým diktatúram Alexandra Lukašenka v Bielorusku, prípadne Huga Cháveza vo Venezuele.

Online knihy
Prop.sk prinášal aj reklamu alebo celé znenie kníh, napríklad online verziu knihy komunistického ex-poslanca Karola Ondriaša „Všeobecné kecy, fakty a nezodpovedané otázky“, ktorá tvrdí, že svet ovláda „koalícia globálnych investorov“ a ako jediné možné riešenie vidí komunizmus.

Kniha „Koniec sveta alebo nový začiatok?“ od autorky Márie Sepešiovej sa zaoberá najmä tajnými spoločnosťami, údajne utajovanými učeniami, hroziacimi celosvetovými krízami a vývojom sveta v budúcnosti. Autorka sa napríklad snaží presvedčiť o existencii jednotlivcov, „ktorí sú už od útleho veku krátkodobo unášaní inteligentnými bytosťami z UFO

Rovnako ako Ondriaš odsudzuje kapitalizmus. Podľa autorky „nič nemôže zabrániť, aby sme sa v budúcnosti“ nevrátili ku komunizmu

Autorka tvrdí, že skutočný obraz komunistických režimov je skreslený tým, že utečenci a disidenti ho z vypočítavosti predstavovali v čo najčiernejších farbách, aby získali štatút utečencov alebo veľkorysé finančné podpory.

Partneri a blízke skupiny
Webová stránka Prop.sk mala blízko k združeniu Slovenská pospolitosť (neskôr transformované na politickú stranu, ktorú Najvyšší súd Slovenskej republiky rozpustil, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s Ústavou SR)

Prop.sk zverejnil aj pozvánku na akciu organizovanú nacionalistickou Slovenskou ľudovou stranou a prosbu o „zapálenie svetielka v noci na 18. apríla“ pri príležitosti 60. rokov od popravy Jozefa Tisa. Prop-u je blízke aj nitrianske nacionálne orientované Slovenské Hnutie Obrody, pričom na svojich stránkach odporúča napríklad blog predsedu tohto hnutia a zároveň uverejňuje množstvo článkov od členov tohto občianskeho združenia.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2019, 23:19 avatar
Skutočný obraz komunistických režimov je skreslený tým, že…

komunisti sa tvária, ako keby sa nič v 50. rokoch nestalo. Že tie komunistické vraždy sú len tak mimochodom.
Súhlasí Osvietený


30.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2019, 23:21 avatar
A tunajší J. Tull si kladie otázku, prečo by sa mal za tie zločiny ospravedlňovať. Neviem, iba ak je čistokrvný obhajca komunistického režimu.
Súhlasí Osvietený


32.
označiť príspevok

Pes124 muž
   3. 7. 2019, 23:32 avatar
Lemmy. Spoločnosť ku komunizmu nedospela. Inak vízia pekná. Len k socializmu. Z hľadiska života bežného človeka danej doby. A tie vraždy za bývalého režimu je zbytočné vyťahovať, komu to pomôže? Deje sa to aj teraz a bude diať. Buďme radi, že to neprežívame v priamom prenose a máme čas drístať.


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 23:38 avatar
Pes124 myslel som že historiu treba poznať a poučiť sa z nej . K utopistickemu komunizmu samozrejme nedospel nikto lebo to možné nie je čo sa dnes už dokonca i vie    
Ale k realnemu komunistickemu systemu za totalitnej vlady komunistickej jedinej strany tam sme to dotiahli .
Dokonca v Kambodži i k tomu utopistickemu

Život v Kambodži
Boli zrušené peniaze a zakázaný obchod. Život a oblečenie Kambodžanov bolo plne unifikované: každý mal mať rovnaké (len pár základných vecí) a musel byť oblečený rovnako (do čiernej rovnošaty). Ľudia boli rozdelení do družstiev a celé dni museli drieť na poliach. Rybolov a zbieranie plodov spadnutých zo stromov boli zakázané ako kontrarevolučná činnosť. Manželskí partneri boli ľuďom prideľovaní a páry sa mohli stýkať len vo vymedzených časoch za účelom plodenia detí. Tie potom boli rodičom odoberané a vychovávané Angkarom. Namiesto „JA“ sa muselo hovoriť „MY“, deti svojich rodičov nazývali „strýko“ a „teta“, zatiaľ čo ostatných dospelých „otec“ alebo „matka“. Národnostné menšiny (Vietnamci, Čamovia a Čínania) boli tvrdo perzekvované a museli sa vzdať všetkého, čo ich odlišovalo od ostatných Kambodžanov.

Pol Pot nechal zabiť celú inteligenciu. Nielen akademikov, ale aj všetkých, ktorí nosili okuliare. Takto prišla Kambodža o takmer všetkých špecialistov.

Potenciálnych "nepriateľov štátu" posielali do väzníc a brutálne, až sadisticky mučili. Museli povedať všetky mená ľudí, s ktorými sa poznali, ako aj mená všetkých členov rodiny. Následne zmučených poslali na "pole smrti" a zabíjali roľníckym náradím. Potom pozbierali všetkých, ktorí boli vymenovaní pri mučeniach a zopakovali celý proces. Mŕtvych používali ako hnojivo na farmách.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


37.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2019, 23:47 avatar
Socializmus je prvé štádium komunizmu. Tak učia komunisti.

Tie vraždy sú kľúčové. Ukázali základnú vlastnosť komunizmu. Zločin je dieťaťom komunizmu.
Súhlasí Osvietený


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 23:56 avatar
Lemmy socializmus je podľa mňa istá etapa kapitalizmu . Bez kapitalizmu nemožno pestovať socializmus . Lebo by nebolo za čo . Preto socializmus v Kanade , Norsku , Švedsku ale i ten v europskej uniii môže žiť. Čiže neopušťať hodnotový system to je zaklad . Neprekrucať historiu ale poučiť sa z nej . Neglorifikovať to čo je zlo . A v ekonomike musí byť prioritou motivačný faktor bez toho nie je človek človekom . Treba si povedať pravdu čo páchala v historii cirkev ale i fašizmus a komunizmus . Ono sa to niekedy zdalo dobrý nápad dokonca i Nemcom . Pravda musí byť priorita a hodnoty .


48.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 00:15 avatar
Viem, lenže som spomenul socializmus, ako prvé štádium komunizmu, ktorý vytvárali komunisti. To je iná vec, než socializmus, aký opisuješ v Kanade, Nórsku alebo Švédsku.
Súhlasí Osvietený


49.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:22 avatar
Presne tak . Hovno platne že Baťovi ukradli všetok majetok a fabriky . Mali ho povzbudiť a motivovať aby budoval dalšie mestá a dalšie fabriky gumarne atd . Nie ho vykradnuť . Sranda je že Chavez o tolko rokov neskôr urobil presne tu istu chybu a Maduro frčal na tej vlne v dobe ked sa už vedelo že to nefunguje


38.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2019, 23:49 avatar
Dnes neprežívame komunistické ani iné zločiny, lebo máme demokraciu, ktorá bráni, aby štát páchal vraždy.
Súhlasí Osvietený


28.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2019, 23:17 avatar
Podľa autorky Márie Sepešiovej „nič nemôže zabrániť, aby sme sa v budúcnosti“ nevrátili ku komunizmu. Autorka tvrdí, že skutočný obraz komunistických režimov je skreslený tým, že utečenci a disidenti ho z vypočítavosti predstavovali v čo najčiernejších farbách, aby získali štatút utečencov alebo veľkorysé finančné podpory.

Akurát zabudla na komunistické zločiny, na vraždy organizované komunistickým režimom. Na vrahov od Gottwalda až po Urválka.
Súhlasí Osvietený


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2019, 23:41 avatar
Na to zabudla ale Autorka sa napríklad snaží presvedčiť o existencii jednotlivcov, „ktorí sú už od útleho veku krátkodobo unášaní inteligentnými bytosťami z UFO    

ako sa tam našli v tých protiprudoch všetci červena uderka s hnedou . Musím sa opýtať Sulejmana či náci kokain Radačovský už metal Gustava Husaka obdržal    
Súhlasí Lemmy


31.
označiť príspevok

Scarletta žena
   3. 7. 2019, 23:30 avatar
američania nehovoria nič, tu stránku spravuju štyria administrátori z roznych kútov sveta . medzi nimi aj nebohy steven hawking ale ked sa ti páčia ich názory tak prosím static1.squarespace.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


40.
označiť príspevok

Pes124 muž
   3. 7. 2019, 23:57 avatar
34,37 Máte pravdu. No, ale čo potom tie kľúčové vraždy v súčasnej dobe? Prečo vraždili Američania ľudí v bývalej Juhoslávii? Veď predsa išli nastoliť mier, či? O tom sa tak nejak nehovorí.


41.
označiť príspevok

Scarletta žena
   4. 7. 2019, 00:03 avatar
pes124, čo ty vieš o tom čo sa dialo v byvalej juhoslávii. keby sa američania nezamiešali vrazdia sa tam ešte doteraz . ale velká vdaka za cely konflikt patri milosevicovi ;-)
Súhlasí Osvietený


47.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 00:13 avatar
Hovorí sa o tom, ale je to nepomer. Je rozdiel medzi vojnou a mierom. Komunisti vraždili počas mieru.
Súhlasí Osvietený


50.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:25 avatar
Ešte roku 1960 existovali gulag regulerný otrocký system koncentrakov


51.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:32 avatar
Čo je na tom najpravdivejšie a najstrašnejšie že všade na zemi kde sa objavila pliaga komunizmu vždy bol v pozadí sovietský zväz . Komunizmus používali na svoju sferu vplyvu a potom cez babkove totalitne vlády vykradali cele krajiny . Zabetonovali vedúcu uloho komunistickej strany ako jedinu a nemennú a išlo sa na vec . Takto zotročovali všetky krajiny od druhej svetovej . Zamedzili vývoju a len dojili a dojili


42.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:03 avatar
Američania nevraždili v juhoslavii . V juhoslavii v strašnej vojne kde zomierali ľudia po statisícoch urobila zakrok aliancia nato svojim prvým zakrokom od svojej existencie roku 1949 . Ano zakroku velili USA čo je asi logické . Zakrok bol tak šetrný ako len mohol byť k civilistom preto ich zahynulo len asi 400 ale súčasne skončila vojna a masove vyvraždovanie po statisícoch ktoré bujnelo a šírilo sa balkanom neuveriteľnou rýchlosťou .
Tragikomicke je že všetky dezinformačne weby ruska píšu o tých par civilistoch ale že Rusko povraždilo v tej istej dobe 250 000 civilistov v Čečensku to asi nestálo za reč . Píšu že keby aliancia nezakročila vojna by sa kuzlom samoukončila  
Súhlasí Scarletta


44.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:05 avatar
A hlavne si treba pripomenúť zopár veci

Občianska vojna v Juhoslávii

Jednou z hlavných príčin vojny bol nárast nacionalizmu. Účinok nacionalizmu bol znásobený faktom veľkej etnickej a náboženskej rôznorodosti obyvateľstva Juhoslávie. Dôležité bolo, že táto rôznorodosť existovala nielen v rámci celej Juhoslovanskej federácie ale aj vo vnútri samotných jej republík. Ani jedno etnikum sa nevyhlo extrémnemu nacionálnemu poňatiu svojho sebaurčenia.


52.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 00:33 avatar
41,47,42,44 Súhlasím len do určitej miery. Bola to ich vojna, nemyslím si, že sa tam mal pliesť niekto iný, ani aliancia. Prečo teda nebola urobená profylaxia, aby v Európe 20-eho storočia takýto konflikt nevznikol?


53.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 00:37 avatar
A ako sme inak mohli zabrániť vzniku vojny v Juhoslávii?
Súhlasí Osvietený


55.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 00:43 avatar
Lemmy. Ty a ani ja nijako. Keď rozmýšľam úplne jednoducho. Stále existuje špionáž a kontrašpionáž. Nikto vo svete ani netušil, že kam to tam povedie? Ale asi je lepšie predať zbrane. Zaujímavé, že Juhoslávia naozaj dlho fungovala.


56.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 00:45 avatar
Potom sa prečo čuduješ, že zasiahlo NATO?
Súhlasí Osvietený


58.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:50 avatar
Pes124 jediným dodávateľom zbraní do Juhoslavie bolo Rusko čo asi vieš .
Predviedli tam super zbran S 200 ktorá nebola schopná zostreliť ani hovno
   

Čo sa týka demonizovania USA že za koľko predávajú zbrane . Nuž HDP us tvorí predj zbraní nejke minimálne promile velmi vzdialene od pol percenta . Čiže predávaju zbrane hlavne v aliancii nato a ročne asi za 35 miliard čo je absolutna blcha z toho čo USA produkuje v 99,9% iných vecí ako zbrane . U rusov je to však inak tam predaj zbraní tvorí až 5 - 10 % nie promile HDP


57.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:45 avatar
Vôbec nijako . Tak ako sme nemohli zabraniť vojne na Ukrajine . Ukrajina pod vplyvom ruskej propagandy sa rozhodla byť totiž neutralna . Až sa otvorili oči ked im oligarga Janukovič zvestoval že pôjdu do prdele nie do EU pochopila zbedačena krajina že s týmto zločincom a Putinovou babkou sa zajtrajšku bude hovoriť včera . Preto vypukli nepokoje proti súdruhovi Janukovičovi a preto ho musel vodca upratať do krabice s babkovým divadlom aby náhodou nekecal .


61.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 00:56 avatar
5 rokov som v UA pôsobil. Celý rok som tam aj žil. Pri svojej robote som stretával množstvo ľudí, obyčajných ako ja alebo ty. Väčšina mala aj na obdobie Janukoviča iný názor ako to popisuješ.


63.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 01:01 avatar
Rozumiem, si eštebák, agent, provokatér. Tvojou úlohou je tu na DF.sk šíriť proruskú demagógiu. Dúfam, že zvládnem situáciu, a nebudem nútený na tvoje táraniny reagovať.
Súhlasí Osvietený


72.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 20:59 avatar
Lemmy. Poprosím ťa o slušnejší prejav. Ale včerajšia diskusia bola fajn. Vôbec som sa vo svojich príspevkov nezmienil, čo sa týka Juhoslávie o Rusku. Ty si ma hneď zaradil za šíriteľa proruskej demagógie.


73.
označiť príspevok

hokejis muž
   4. 7. 2019, 21:02 avatar
Lemmy šíri protiruskú demagógiu


64.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 01:03 avatar
Pes124 ty si chlapča nikdy v Ukrajine nebol a tak skoro ani nebudeš . Toľko môj odhad hraničiaci so 100 % istotou .

Odhliadnuc od skutočnosti že statisíce Ukrajincov tužia robiť na slovensku a nie za 100€ na Ukrajine .

Tvoj pokus vniknuť do deja je asi tak komický ako keby zapadný Nemec napísal že robil roky vo fabrike v ČSSR  

A preto ak niečo chceš skus písať pravdu !!! Nie obhajovat klamstva
Súhlasí Lemmy


65.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 7. 2019, 01:05 avatar
Jemu by stačilo, keby sa porozprával so ženami, ktoré sa na uliciach snažia predávať ukrajinský tovar.
Súhlasí Osvietený


75.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 21:10 avatar
Osvietený. Takže ty si v priebehu niekoľkých dní stihol v UA porozprávať sa zo stovkou ľudí. Ak neveríš, že som tam pôsobil nejaký a dosť dlhý čas, tvoja vec. Len tak by the way, už tam nechodím pracovne, ale každý rok na polopracovnú dovolenku. Pomôcť bývalému kolegovi. Samozrejme nie zadarmo. A neviem, či som dobre pochopil, tých 400 obetí vo vojne v Juhoslávii, boli civilisti? Ja si tak pamätám, že to boli vojaci aliancie, pokiaľ hovoríme o nešťastných číslach.


68.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 01:11 avatar
Ja som na ukrajine bol pár dní a stretol som tam stovky ľudí ale 0 z nich chvalili janukoviča . Asi som netrafil tu správnu Ukrajinu ja som bol len v Odese . Rusky sa dohovorím slušne kedže som z ruštiny maturoval ale dohodnem sa i nemecky i anglicky a jedným jazykom ktorý sa velmi nevyučuje grečtinou . Robil som tam dlhšiu dobu začiatkom 90 rokov


76.
označiť príspevok

hokejis muž
   4. 7. 2019, 21:12 avatar
Banderovci chválili banderovcov ?


74.
označiť príspevok

the X žena
   4. 7. 2019, 21:09 avatar
61.a kde si bol na ukrajine ?


77.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 21:16 avatar
Firma pre, ktorú som robil mala hlavný stan v Kyjeve a Vinici. Často som chodil do Ľvova, kvôli registrácii veterinárnych prípravkov. Väčšinou som chodil po kolchozoch a distribútoroch vet. liečív, de facto po celej UA.
Súhlasí the X


78.
označiť príspevok

the X žena
   4. 7. 2019, 21:39 avatar
77. jaj sorráč , nevšimla som si ;-) no a osvieteny sa ti bude musiet ospravedlnit


79.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 21:47 avatar
V pohodke. Ospravedlnenie z jeho strany nie je potrebné. Jednoducho diskutujeme. Keď to bude nejakým spôsobom preháňať, diskutovať s ním nebudem. Hotovo.


80.
označiť príspevok

the X žena
   4. 7. 2019, 21:52 avatar
76. ale je to najlepši diskutér z Df


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:42 avatar
Pes124 netáraj spostosti o pletení a doštuduj si historiu . Uplne bude stačiť otvoriť si wikipediu .

Tvoj príspevok je presne to iste ako keby si napísal že američania sa nemali čo miešať do 2 svetovej a vyloďovať sa v Normandii .

Občianska vojna je to o čo sa snaží Rusko v krajinách EU i mimo nich . Niekde uspešnejšie inde bez šance . Malý uspech zaznamenáva v Britanii kde pomocou dezinfošiek vyvolali brexit či v Španielsku kde pomocou Katalanska bola snaha rozhorieť občiansku vojnu . Teraz skúšajú vo Francúzku ale i inde . Najstrašnejšie bude pre rusko ak neukaruju vojnu na ukrajine a skončí sa okupacia mierom bez občianskej vojny a ukrajina vtupi do nato a EU to by bola absolutna katastrofa keby rusi videli že po troch krajinách zssr im odchadza dalšia .


59.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 00:50 avatar
Prepáč, mám pocit, že delíš mocnosti podľa pravidla...čierne alebo biele. Nie som rusofil, ale niečo podobné robí aj druhá strana. Jednoducho stále ide o peniaze.


71.
označiť príspevok

Starý chren muž
   4. 7. 2019, 07:01 avatar
Ešte môžeme byť aj Čínofili, Antarktidofili, Australiofili atď.


60.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:54 avatar
Pes124 prepáč ale Rusko nie je mocnosť.
Čo sa týka jadrových zbraní tam by sa mohlo Rusko ako mocnosť považovať v ničom inom ani len náhodou .

Píšeš rusofil amerikanofil

Nuž ale žiadna druha strana neni

Na slovensku nie je 144 amerických dezinfowebov ktore bý šírili bludy a klamstva že Putin žere male deti rusi nam premietaju mesiac a ine idiocie


62.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 00:59 avatar
A prečo sú mne a budú bližšie američania aj preto že tam žije 2 000 000 slovakov aj preto že v druhej svetovej boli najklučovejším hračom bez ich pomoci a lend lease by bolo ZSSR zničnené aj preto lebo dva roky po vojne nám dávali pomoc unnra ponukli marshallov plán ale to nam už nadbratia zatrhli .

Rusi nam tu nainštalovali komunizmus , 120 000 ludi odpravili do gulagov a v roku 1968 počas 23 rokov nas okupovalo 100 000 ich vojakov . Ale ich odchodom z krajiny ktoru nechali v ekonomickej a ekologickej katastrofe sa nič nekonči dodnes sa tu drbu miešaju sa do všetkého robia zlotu vyvolavaju nenavisť voči nato a EU vedu dezinformačnu kampan a hybridnu vojnu čo potvrdzuje už roky SIS ako i vojenske spravodajstvo našej krajiny . V tom vidím problem a ked vidím tých idiotov na ktorých tie hovna zaberaju ako Boris , Kasafran , Ardzun atd je to smutný pohlad kam až sa môže take hovo dostať


66.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 01:08 avatar
Vyhlasovať neutralitu nemôže krajina ktorá susedí zo ZSSR alebo Ruskom ani omylom skusili to vo Fínsku už sa im to raz vypomstvilo ako i gruzinsku zabrali Osetsko a Abchazko . Dodrbali Moldavsko a Podnestersko a teraz terorizuju Ukrajinu premýšlaju ako ich zabrat ako Krym .


67.
označiť príspevok

Pes124 muž
   4. 7. 2019, 01:08 avatar
Osvietený, Lemmy. Dík za dobrú diskusiu a výmenu názorov. Idem spať, mám od zajtra, vlastne už od dnes v robote tri 12-ky za sebou. Dobrú noc.
Súhlasí Osvietený


69.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 7. 2019, 01:12 avatar
Podobne ďakujem za kultivovanú debatu
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pri výbere lásky opatrný buď, nie podľa krásy, ale podľa srdca súď.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(228 240 bytes in 0,248 seconds)