Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ako nám kapitalisti vzali vzdelanie

103
reakcií
229
prečítaní
Tému 20. novembra 2019, 10:42 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 10:42 avatar
Spoplatnenie vzdelania spôsobuje, že vzdelanie sa stáva výsadou bohatších, ale ani to nieje celkom pravda, pretože aby sa bohatší lenivci a tupci vzdelali, musia školy neustále znižovať nároky pri skúškach.. Veď ono to nieje dobré pre kšeft, mať náročné podmienky... Potom sa na riadiace pozície dostávajú mamlasi s dokladmi o vysokoškolskom vzdelaní a tak to tu aj vyzerá..... U komunistov to nebolo o moc lepšie, pretože takú istú výhodu dostávali stranníci, ale popri tom mohli a aj dostávali kvalitné vzdelanie aj bežní ľudia, ak akurát otvorene nešli proti systému. Preto aj v otázke vzdelávania socializmus vedie.


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:19 avatar
Dekadentné školstvo bol jeden z nezmyslov . Komunizmus nemal záujem ľudí vzdelávať ale skôr klamať . Preto sa vyučovali bludy popletený dejepis popletená občianska náuka popletená branná výchova . Až po vysoké školstvo kde gro tvoril marx leninizmus a podobne bludy . Keď bol súdruh baran a nemal ani stredoškolské vzdelanie ale bol paholok režimu existovsl VUML .

Technologický postup pomôcky počítače ako i obyčajné knihy boli nedostatkové ako vlastne všetko i obyčajné zošity sa linkovali na ZDŠ. Ak teda boli .
Všetky pomôcky do školy sa kupovali za hotovosť rodičmi . Taška písacie potreby zošity ako i nedostatkové tepláky na telesnú výchovu či prezúvky do školy . Nedostali 100 € príspevok ako dnes ale hovno . Tiež neexistovali obedy zadarmo či vlaky zadarmo . Telocvične ak boli lebo väčšina škôl ich nemala boli katastrofalne . Najmä jeseň sa niesla v zotročovaní detskej práce . Čiže deti miesto učiva boli zotročované bezplatne na brigádach pri zberoch zemiakov , jahôd , chmelu , jablk , hrozna , a iných poľnohospodárských produktov miesto učenia .
Školy živorili z príspevkov na ktoré sa zase zotročovali deti v zbere papiera, šípok na vianoce pomarančových šupiek , slimákov , zberala sa baza , železo a kadečo . Dekadencia pokračovala a tak ako vo všetkom zaostalo i školstvo . Okrem toho vo vysokom školstve sme zaostávali uplne na dno . Už na prijatie na strednú školu pracovali tak ako všade uplatky a profil detí súdruhov . Na vysokom školstve na isté školy boli uplatky i v desiatkách tisíc kčs . Tradovalo sa že medecína stála i 100 000 kčs za prijatie . Korupcia bola všade a tak v školstve bola tiež .

Vo vzdelávaní na VŠ sme zaostávali šialene .

A v počte vysokoškolsky vzdelených ľudí zaostavame dodnes .

Dodám len že ak mal niekto nesprávny kadrový posudok dostal sa do riti nie na obyčajný gympel .Na VŠ už vôbec nie .

Deti a vnúčatá kulakov , migrantov ,nábožensky založených ľudí to mali obzvlášť ťažké .
Tak sa hralo na korupciu lebo bolševík mal vždy radšej ako Lenina tvrdú menu .

Toľko iba naozaj stručná geneza komunistickeho hnoja v školstve .


89.
označiť príspevok

havran
   20. 11. 2019, 21:16 avatar
Osvietený- si jednoducho neobjektívny mrzák . Nebudem sa škriepiť s tebou o tom, ako mohla pomáhať USA a ako rozbitý ZSSR. USA bol vlastne jediný víťaz , ktorý nesmierne zbohatol na 2. sv. vojne. Toto hádam nepoprieš. Ty kulák zadubený nechápeš , že rozbitú krajinu robotníci nemohli stavať na nohy o hladde a kulaci nedodávali robotníkom potraviny, za ktoré im aj keď málo štát predsa platil. Lulaci radšej skrývali obilia a predávali mäso a chlieb na čierno. Toto ty hlupák v živote nepochopíš. Prečo však v 60-tych rokoch boli družstvá pevnou súčasťou NH. Čo však dnes znamená prvovýroba dnes?


90.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 21:21 avatar
Samozrejme havran robotníci nemohli stavať o hlade ved ani nestavali od toho bola Unrra    

V západnom Nemecku mohli stavať aj Rakúsku to len u nás sme potrebovali debila akým bo Klémo


103.
označiť príspevok

kntsz muž
   21. 11. 2019, 12:35 avatar
89-
bez invektív:
ZSSR bolo "rozbité" a nemohlo pomáhať, zato však mali dosť prostriedkov na to, aby nám zabránili využiť ponuku Marshallovho plánu zo strany USA na obnovu, aby nás mocensky ovládali ďalších 45 rokov atď......
Toto hádam nepoprieš. Ty.....
No a toto ty už zjavne nepochopíš.....   


3.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 12:22 avatar
Edo školstvo za socíku malo vyššiu kvalitu ako dnes.


4.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 11. 2019, 12:23 avatar
A my všetci tuná sme teraz len oklamaní a ak sme sa niečo vôbec naučili, že dnes pracujeme v továrňach prípadne riadime podniky, tak to máme iba z rádií sloboda a slobodná európa a z toho, čo nás naučila ulica. omg  
Súhlasí Boris


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:30 avatar
era skôr by som povedal , že si sa musel komplexne prevzdelať .

Lebo z tej komunistickej školy toho moc nepoužiješ dnes . Ak vôbec niečo okrem základnej matematiky a písma .
Súhlasí Bijjou


8.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 11. 2019, 12:38 avatar
Vymýšľaš si účelové nepravdy.
Celé roky žijem z toho, čo ma naučili na školách z matematiky, deskriptívnej geometrie, náuky o materiáli, pružnosti-pevnosti. Učili ma väčšinou veľmi múdri ľudia. A že okrem nich ma niekto vyučoval aj dejiny MRH, politickú ekonómiu MaFiu či VeKo, to je iba okrajová záležitosť, ktorá mi možno dala nejaké informácie, ale určite neovplyvnila nijako vážne môj profesný život.
Súhlasí Boris, Kacír


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:46 avatar
era možno patríš k tomu 1 promile aj keď tie pauzaky už nemaluješ ceruzkou lebo je iná doba . Tie dejny ťa učili lživé ako každého . Politická ekonomia ma pobavila .
Ano v matematike sa toho veľa nezmenilo ba ani fyzike .

Myslím si že keby ťa miesto ruštiny učili angličtinu bol by si na to ešte lepšie po odchode zo školy .


14.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 11. 2019, 13:11 avatar
To záleží na tom, čo nazývaš "byť na niečom lepšie". Lebo som presvedčený, že na tom sa asi nezhodneme


13.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 12:53 avatar
Svedčí o tom aj fakt, že za sociku sme vyhrali nie jednu cenu za architektúru.. Dnes zatekajú v novostavbách suterény, prípadne sa kolauduje ešte pred začatím stavby....


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:54 avatar
Borat napríklad ktorú stačí jedna keď teda nejednu           

K tej architektúre asi takto

Socialistický realizmus je smer a bol smerovaním oficiálneho (teda štátom podporovaného) umenia sovietskeho obdobia v ZSSR pred 2. svetovou vojnou a po nej a v krajinách strednej, juhovýchodnej a východnej Európy (vrátane Talianska). Nadväzoval na proletárske umenie.

Socialistický realizmus bola estetická doktrína zavedená v Sovietskom zväze v posledných rokoch Leninových a neskôr za Stalina. Nakoniec bola presadená v satelitných krajinách ZSSR označovaných ako ľudové demokracie, ako aj v Číne. Podľa jeho teoretika A. A. Ždanova musí umelecké dielo slúžiť ľudu a oficiálnej ideológii: má iba ilustrovať kladné stránky socializmu a spoločnosti, pričom je jeho úlohou vychovávať a získavať nadšených stúpencov; kritický pohľad sa smie zameriavať iba na triednych nepriateľov.

Socialistický realizmus vyústil napokon do diel štylisticky konformistických, ktorým chýbala vynaliezavosť a ktoré napokon podávali pravý opak skutočnosti, ktorú autori neopisovali, aká je, ale aká by mala byť.

Zložkami socialistického realizmu bol marxizmus ako jeho ideologicko-filozofické východisko, podporovanie vývinu spoločnosti smerom k socializmu, umelecká metóda chápaná ako súbor umeleckých postupov, ktoré vychádzali z realistického umenia 19. storočia a z tvarových experimentov


33.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:16 avatar
V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Most patrí do asociácie World Federation of Great Towers, pričom je to 28. a najnižšia stavba tejto asociácie a súčasne jediná stavba tejto asociácie, ktorá slúži ako pylón mosta. Od 16. mája 2018 je most národná kultúrna pamiatka.[2]
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:28 avatar
To je fakt ten most bol stavbou storočia to je fakt .    

V medzinárodnej architektonickej súťaži zvíťazil iný návrh, no z ekonomických dôvodov sa rozhodlo pre návrh, ktorý skončil až na štvrtom mieste.[chýba zdroj] Postavili ho v rokoch 1967 až 1972

Potemkynova dedina

   

Tento 430 metrový kolos                    

Ja len že v roku 1996 - 2000 postavili Švédi napríklad

Öresundský most/Most cez Öresund je zavesený most, ktorý spája dánske hlavné mesto Kodaň so švédskym Malmö ponad Sundský prieliv.

Celá dĺžka prejazdu cez prieliv je 16 km. Na dánskej strane začína 430 m dlhým umelým polostrovom, tunelom Drogden s dĺžkou 4 050 m (3 510 úsek 10 metrov pod hladinou a dva 270 m vstupné portály), ktorý vychádza na 4 km umelý ostrov Peberholm. Z ostrova pokračuje most s dĺžkou 7 845 m. Dôvod výstavby tunela namiesto predĺženia mosta bol pre blízkosť Kodanského letiska.

Mostovka je široká 23,5 m a v najvyššom mieste je vo výške 57 m nad hladinou mora. Je dvojpodlažný, na vrchu je cesta a v dolnej časti premávajú vlaky. Pylóny sú vysoké 203,5 m. Najväčšie rozpätie mostného pola je 490 m. Je kombináciou dvojkoľajovej železničnej trate a štvorprúdovej cesty. Konštrukcia železnice umožňuje vlakom premávať rýchlosťou až 200 km/h.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zase je to o trabantoch a mercedesoch                   


36.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:30 avatar
Nečítaš pozorne. Pre tú informáciu chýba zdroj Edko. Ale ako rád by zase hneď manipuloval..  
Nepoučiteľný lajdák...  


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:32 avatar
súdruh paranoik veď to píše wiki

nie ja sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

v časti dejny                     


41.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:36 avatar
Súdruh štbák a ja ti píšem, že je pri tom poznámka, že na tú informáciu chýba zdroj. Skús čítať pomalšie..  


42.
označiť príspevok

kntsz muž
   20. 11. 2019, 18:14 avatar
13-
nerýp do mojej profesie - nič o nej nevieš.
Za socializmu sa bežne žiadna architektúra netvorila.
Bytová a občianska výstavba včítane škôl bola typizovaná a finančne zastropovaná. Napr. jasle, škôlky a základné školy máš prakticky po celom Slovensku rovnaké.
Aká - taká architektúra sa dala robiť len na vládou (rozumej komunistami) vybraných a sledovaných stavbách a tých bolo veľmi poskromne.
Ak som dostal do skupiny nových absolventov z VŠ, ale aj zo strednej, tak som s nimi musel často začínať od 0,00
Bolo to veľmi individuálne a niekedy som žasol ako ten alebo onen mohol dostať diplom. Na dnešných študentoch je aspoň vidno, že sa chcú učiť a majú záujem, len si rovno povedzme, že tí najlepší neprojektujú doma, ale na západe alebo v Číne, kde ich vedia zaplatiť. Tuná dostane zaujímavý projekt iba ten čo má známosti, alebo dá najnižšiu cenovú ponuku a tak to aj vyzerá.
Poruchovosť stavieb bola za socíku podstatne väčšia.
Napr. bolo vysledované, že poruchovosť plochých striech do 3 rokov užívania bola cca 95%-ná!!!
Poruchovosť šikmých bola asi 50%-ná - asi preto, že so šikmými strechami sa robili len rodinné domy - za štátne peniaze to bolo drahé.
Záver: Kvalita výučby sa v podstate nezmenila. Ba povedal by som, že sa učí z lepších kníh a z väčšieho množstva informácií. Vďaka počítačovému vybaveniu sa menej manuálne rysuje a o to viacej je čas na odbornosť.
Čo sa však zhoršilo a za to by som dal pozatvárať mnohých je, že nie je prakticky žiadna príprava absolventov na praktický výkon povolania architekta a projektantov vôbec. Kedysi musela byť prax min. 5-6 rokov, aby absolvent mohol samostatne robiť. Dnes sa to znížilo na 3-roky a ešte zo zákona bola v roku 2000 vypustená nutnosť spracovávania realizačných projektov a ak sa dobrovoľne predsa len realizujú, tak ich môže robiť aj stredoškolák so živnosťou.
Všetko sa hodilo de facto na plecia dodávateľov, ktorých si investori vyberajú hlavne podľa ponukových cien a tak to potom aj vyzerá.
To však nie je problém výučby, ale debilnej a stupídnej legislatívy, ktorá sa tvorí na objednávku napr. takých ako je nemenovaný majiteľ firmy čo stavala diaľnicu pri Kurimanoch s niekoľkými mŕtvymi....alebo myslím, že budovala aj tretí pruh dialnice Trnava - Bratislava, ktorý sa už celý musel opravovať a stále je na prd.
Súhlasí Osvietený, the X


43.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 18:16 avatar
Nerýp sa do mojej témy, nič o nej nevieš.
Súhlasí Kacír


44.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 18:24 avatar
Prijeb mu !!!!!!!!!!!!!!!


45.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 18:31 avatar
Ale ser na toho egoistu  
Navrhujem čaj s rumom a potom bez čaju  


46.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 18:32 avatar
Prijeb mu !!!!!!!!!!!!!!!


72.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 20:54 avatar
Presne si to popísal kntsz. K tým strechám boli dva druhy jeden čo zatekal hneď a druhý do roka    
Súhlasí the X, kntsz


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:28 avatar
A na to hlavné na čo som zabudol bol fakt , že v komunistickom hnojisku sa po škole nebral v úvahu prospech v škole ani odbornosť ale prvoradá bola vedúca úloha komunistickej strany .
Znamenalo to že ak bolo 10 ľudí s maturitou ale len jeden bol člen KSČ do vedúcej funkcie postupoval súdruh a to zo zákona .

Ešte k tým gymnazistom .
Ten čo sa z gymplu nedostal na VŠ išiel makať na najpodradnejšie pozície .

Nástupný plat bol v roku 1989 u stredoškoláka z učňovky 1040 kčs v čistom ale u absolventa gympla to bolo niečo cez 800 kčs mesačne .

Pri cenách škoda favorit 100 000 kčs
kilo kavy 240 kčs
metrak pšenice 350 kčs
kilo kurčaťa 30 kčs
kilo kuracích prs ktoré boli len made in china 60 kčs
kilo naozaj hnusnej klobase 60 kčs
kilo loveckej salamy 90 kčs
chlieb 8,90 kčs
mlieko 3,5% 3,10 kčs
pračka 12000 kčs
chladnička 8000 kčs
televízor tesla 110, 17 000 kčs
televízor samsung 56 000 kčs


20.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   20. 11. 2019, 13:52 avatar
Veď sa veľmi nemakalo, že? Takže tie prachy dostali za nič. Dnes si musíš bubáky ťažko vydrieť.  


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:57 avatar
Niekde sa makalo inde nie

Tých 1040 kčs nastupného platu určeneho smernicou ktorý bol jednotne daný asi toľko ako keby si dnes dostal nástupný plat 100€


24.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 14:09 avatar
Edo neklam furt !
Súhlasí Boris


25.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   20. 11. 2019, 14:27 avatar
Padesátníci a starší, začněte konečně říkat svým dětem a vnukům pravdu ! 100x řečená lež dnešní polit. garnitury s odvoláním

“ 40 roků útlaku a diskriminace za komunistů “ je vtloukána dnešním mladým

a ti z neznalosti skutečností pronášejí bludy a nesmyslně demonstrují…..

nechají se ovlivnit těmi, kteří je zneužívají ve svůj prospěch….

www.podivinsky.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Boris


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:05 avatar
Presne tak treba povedať kto to vybudoval na zapade    

Tam totiž kvalitné školstvo naozaj maju
Súhlasí Bijjou


29.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:09 avatar
Ak by na západe mali kvalitné školstvo, nepotrebovali by sťahovať inteligenciu z iných krajín.


37.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:30 avatar
Žiaden strach teba nestiahnu    


38.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:32 avatar
Chceli.. V Nemecku Edko. A veru nestiahnu.    


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:36 avatar
Krátka spomienka na komunizmus a jeho vymoženosti

Volal sa Leo, žil v Nových Zámkoch a bol bezdomovec. Boli sedemdesiate roky a tak ako mnohí iní nemal kde bývať, hoci nič také v socialistickom Československu oficiálne neexistovalo.

Autor je poslancom Európskeho parlamentu Boris Zala

Nechal som sa zatiahnuť do diskusie o Havlovi, komunistoch a Budajovi a to až v dvoch pokračovaniach, a tak som ani nestihol zhodnotiť ten viac ako štvrťstoročný oblúk od pádu komunizmu.

Kdesi som zachytil ten stále omieľaný ortodoxný komunistický argument, že za komunizmu mali všetci kde bývať a dnes majú síce slobodu, ale slobodu bývať pod mostom alebo umrieť od hladu; a ten obsedantný argument, že všetci mali prácu a známe pesničky o sociálnych istotách.

Nie, nesiahol som po žiadnej štatistike, ale okamžite sa mi vybavili isté zážitky a reality. Áno, bezdomovci neboli. No len oficiálne. Nezamestnaní neboli. No len oficiálne. A ani byť nemohli, lebo nepracovať, či presnejšie nemať pečiatku o zamestnaní v občianskom preukaze bolo trestným činom, väzenia čakali. Bezdomovci sa museli skrývať.

V Nových Zámkoch, kde som žil počas sedemdesiatych rokov, teda v čase najstabilnejšieho socializmu a najveľkorysejšej sociálnej politiky štátu, bezdomovci prebývali v neďalekom lese Berg alebo v podchodoch futbalového štadióna na Sihoti. Poznal som ich vcelku dobre a s jedným som sa aj skamarátil a nechal som ho u seba bývať. Volali sme ho Leo, skratka leoparda, lebo sa vedel biť ako táto exotická šelma. (Iba mimochodom, za svoj humanitný čin som sa stal medzi mestskou galerkou „nedotknuteľný“…).

Niektorí z bezdomovcov mali dobre vymyslenú taktiku, ako prežiť zimu: zosnovali bitku, alebo proste niekoho fyzicky napadli, najčastejšie v blízkosti policajnej stanice. Za ľahké ublíženie na zdraví bolo presne šesť mesiacov v jednotke (basa v Želiezovciach bola najpopulárnejšia). A na jar už prišli usmievaví a hľadali si teplé „prírodné“ miestečká.

V tomto čase mi zomrela mama, ostal som sám ako prvák na Univerzite Komenského. Mal som štipendium, 400 korún, a na ostatné sa mi musela zložiť rodina. Nemusela, urobila to. Po mame mi ostal byt, trojizbový, v paneláku. Zakrátko prišli za mnou úrady, to je pre vás veľké, musíte ísť do menšieho. Aj som išiel. Niekto sa ulakomil, a chodil na úrady bojovať za spravodlivosť – a nedivím sa mu, na byt sa čakalo v poradovníku aj desať a viac rokov. A vlastnícky nikdy nebol váš!

Potom na univerzite zistili, že nemám ten správny triedny profil, a tak sa pár učiteľov-leninistov rozhodlo, že tam nemám čo robiť a nútili ma odísť. Vzdoroval som a zastalo sa ma aj pár síce komunistov, ale pokrokovejších a slobodomyseľnejších, ako Rudo Šíma či Lacko Hohoš. Lenže po štúdiách som túto ochranu stratil, a tak ma po mesiaci práce v Slovenskej akadémii vied iný známy komunista Vladimír Cirbes bez mihnutia oka vyhodil. Niežeby sme neboli s prácou spokojní, ale viete, nie ste komunista – a vyprevadil ma so súdružským pozdravom. A nemal som zamestnanie.

Prežiť sa dalo (Leo kúpil za korunu silón s háčikom, živili sme sa rybkami a občas mi miestny mäsiar dal sáčok s oškvarkami), ale hrozilo mi väzenie. A tak som sa vybral do Prahy, idem robiť na metro, znelo moje predsavzatie. Lenže kádrovák vo firme okamžite vedel, odkiaľ fúka vietor: viete, vysokoškolák na robotníckom mieste, to by som mal problémy… V obchodnom dome Kotva sa našiel statočný, a tak som sa stal lisovačom papiera.

Problém však nebol iba nájsť si miesto, ale problém bol aj zmeniť miesto. Prečo, dôvody? – vypytoval sa a rozhodoval kádrovák. Škola: nie, akú ste chceli, ale aká bola potreba a o nej rozhodovala strana a vláda. Mohol by som sa dotknúť desiatky ďalších vymožeností, ktoré nútili ľudí emigrovať či kolaborovať alebo brať mzdu a nepracovať atď. Nepochybne fenomén idealizácie minulosti nie je len nostalgiou nenapraviteľných komunistov, ale aj romantizáciou, na pozadí ktorej má dnešná realita vyzerať horšie, temnejšie a neperspektívnejšie či nehumánnejšie.

Som ďaleko od idealizácie dnešného stavu. Celý svoj politický život som vzdoroval šokovým terapiám, neoliberálnym dogmám, divokej privatizácii, ospevovaniu efektivity súkromného vlastníctva, mantre čistého trhu… Lenže nepamätám si, že by niekto od roku ´89 umrel od hladu. Hladové doliny – a poznal som ich vcelku dobre – boli metaforou na chudobu, ktorá vznikla zrušením výrob bez náhradných programov či transformačných fondov.

Stále tvrdím, že môžeme mať dobrý sociálny systém, kvalitné služby, zdravé podnikanie aj dobré platy. Ale to si treba vybojúvať, zápasiť oň, dosahovať vlastnou vzdelanosťou, kvalifikovane a aj s čestnosťou a statočnosťou, občianskou a politickou aktivitou.

Ak si niekto myslí, že dosiahne zlepšenie „antisystémovým“ postojom, mýli sa. Lebo žiaden iný, lepší neleží a nečaká niekde v sklade „systémov“. Ten lepší svet vzniká len neúnavným odstraňovaním konkrétnych neduhov a vynaliezavosťou zlepšovateľov.


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:40 avatar
Mýtus: Slovensko má príliš veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí

Realita: V porovnaní s inými štátmi máme málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Vzhľadom na demografický vývoj a odchod mladých do zahraničia, počet vysokoškolákov dramaticky klesá. Problematické je, že oproti zahraničiu nemáme žiadne krátke post-sekundárne programy a málo našich absolventov končí bakalárskym stupňom štúdia.

Slovensko dlhodobo zaostáva v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo všetkých vekových skupinách sledovaných OECD. V celkovej ekonomicky aktívnej populácii (25 – 64 rokov) máme 21% ľudí s VŠ vzdelaním, zatiaľ čo priemer OECD krajín je 35%.9 V populácii mladých ľudí (25 – 34 rokov) je situácia o čosi lepšia, kde máme 31% ľudí s VŠ diplomom, kým priemer v OECD je 42%.9 V najstaršej generácii (55 – 64 roční) má na Slovensku vysokoškolské vzdelanie len 13% populácie oproti 26% priemeru OECD.9

Zároveň počet vysokoškolákov na Slovensku od roku 2009 kontinuálne klesá. Najvyšší počet VŠ študentov sme mali v akademickom roku 2008/2009, keď ich spolu bolo 225 766.4 V roku 2015 už bolo na Slovensku len 158 659 študentov VŠ, 6 čiže počet vysokoškolákov klesol o 67 tisíc. Z dôvodu klesajúceho počtu mladých ľudí sa do roku 2021 predpokladá ďalší pokles, a to až na úroveň zhruba 140 000 vysokoškolákov.2 Okrem toho klesá aj záujem 19 ročných o štúdium na VŠ. To demonštruje fakt, že kým počet 19-ročných medzi rokmi 2005 – 2015 u nás klesol o 30,55%, tak počet uchádzačov (občanov SR) o vysokoškolské štúdium za toto obdobie klesol až o 42,57%.6

Jedným z dôvodov úpadku záujmu mladých ľudí o štúdium na slovenských VŠ môže byť aj dlhodobé stúpanie počtu Slovákov študujúcich v zahraničí. Zatiaľ čo v roku 2002 študovalo v zahraničí 11 281 Slovákov,7 tak v roku 2013 to bolo 33 105 študentov,12 čo v roku 2013 predstavovalo 14% vysokoškolákov.8 V roku 2014, podľa OECD, študovalo v zahraničí 14,2% slovenských vysokoškolákov.9 Najviac je našich študentov v ČR (takmer 23 tisíc), kde ich počet vzrástol medzi rokmi 2002 až 2015 zo 4918 na 22 971.5,7 Problém odlivu mladých ľudí by nebol taký dramatický pokiaľ by sa vyrovnával príchodom študentov zo zahraničia. I napriek stúpajúcemu počtu zahraničných študentov sa toto u nás zatiaľ nedeje, keďže v roku 2015 študovalo v SR len 10 053 zahraničných študentov.3

Ďalším významným problémom je, že väčšina našich študentov zostáva, v porovnaní s vyspelým svetom, na VŠ pridlho a pre trh práce môžu byť prekvalifikovaní. Úplne u nás absentujú krátke vysokoškolské programy po strednej škole, orientujúce sa na praktické zručnosti. V krajinách OECD absolvuje takéto krátke VŠ programy priemerne 8% ekonomicky aktívnej populácie vo veku od 25 do 64 rokov.9 Okrem toho máme málo študentov končiacich VŠ na bakalárskom stupni, keďže väčšina z nich pokračuje v štúdiu až po získanie magisterského alebo inžinierskeho titulu. Opačná situácia je v krajinách, kde je vysoký pomer absolventov s vysokoškolským vzdelaním a zároveň kvalitné vysoké školstvo. V týchto krajinách väčšina VŠ vzdelaných ľudí končí bakalárom.

a-static.projektn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 12:41 avatar
Na Slovensku máme veľa vysokoškolákov. Pravda či mýtus?

Projekt To dá rozum je o výskume a odbornej diskusii v oblasti školstva na Slovensku. Prináša druhú časť seriálu mýtov o školstve, ktorá je venovaná vysokému školstvu. Medzi rozšírené mýty na Slovensku patrí aj ten, že naše školy produkujú veľké množstvo vysokoškolákov. Aká je teda pravda?

Pravda je taká, že naša krajina zaostáva v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo všetkých vekových kategóriách sledovaných OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). V ekonomicky aktívnej populácií (25-64 rokov) máme len 21% ľudí s vysokoškolským vzdelaním, pričom priemer OECD krajín je 35%. Situácia je o čosi lepšia v populácií mladých ľudí (25-34 rokov), kde má vysokoškolský diplom 31% ľudí, kým priemer v OECD je 42%. V najstaršej generácii (55-64 rokov) má vzdelanie len 13% populácie oproti 26% priemeru OECD.

Slovensko má teda v porovnaní s inými štátmi málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Počet vysokoškolákov dramaticky klesá vzhľadom na odchod mladých do zahraničia. Problémom tiež je, že nemáme žiadne postsekundárne programy a väčšina absolventov po bakalárskom stupni štúdia pokračuje na magisterskom alebo inžinierskom štúdiu.

Od roku 2009 počet absolventov kontinuálne klesá. V akademickom roku 2008/2009 sme mali najvyšší počet študentov – spolu ich bolo až 225 766. V roku 2015 klesol počet vysokoškolákov o 67 000. Do roku 2021 sa predpokladá ďalší pokles až na 140 000 absolventov, a to z dôvodu klesajúceho počtu mladých ľudí.

Jedným z dôvodov nezáujmu môže byť aj rast počtu Slovákov študujúcich v zahraničí. Najviac našich študentov študuje v susednej Českej republike. Ubúdanie mladých ľudí by nebolo také dramatické, pokiaľ by sa vyrovnávalo príchodom študentov zo zahraničia. Na Slovensku študovalo v roku 2015 len 10 053 zahraničných študentov.

V porovnaní s vyspelým svetom, väčšina našich absolventov zostáva na VŠ pridlho, čo môže byť ďalším významným problémom. Absolventi vysokoškolského štúdia sú následne pre trh práce „prekvalifikovaní“. Taktiež u nás chýbajú krátke vysokoškolské programy orientujúce sa na praktické zručnosti. To môže byť jeden z dôvodov prečo máme málo študentov končiacich na bakalárskom stupni, keďže väčšina z nich pokračuje až po získanie magisterského alebo inžinierskeho titulu.

medialnavychova.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 12:52 avatar
Edo dnes ľudí klamú propagandistickými článkami ktoré šíriš aj ty.
Súhlasí Boris


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:47 avatar
Dobové komunistické video v tvrdom komunizme rok 1989 pred revolúciou a komunistická televízia a zhodnotenie školstva

Prognostik jasne pomenoval kde je naše vzdelávanie za Nepálom    

http://www.youtube.com/watch?v=bBu7q-0eRRM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:48 avatar
Predpokladám že prísne cenzurovaná komunistická televízia nešírila prozápadnú propagandu    


17.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 13:49 avatar
Dnes cenzúrovaná štátna televízia šíri protiruskú propagandu.
Súhlasí Boris


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:51 avatar
Moc tej odpovede som sa od teba záhorák nedočkal

Nuž ale to aj SIS aj v Česku Bis   


19.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 13:52 avatar
Edo Koudelka americký agent riadi BIS


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:55 avatar
Socialistický realizmus – presvedčenie alebo štátom riadená prostitúcia?

Bol socialistický realizmus umeleckým slohom alebo iba štátom nadiktovanou formou propagandy?

Čo to bol vlastne socialistický realizmus v umení? Deštrukcia myslenia, osobnosti, umenia, víťazstvo ideológie nad imagináciou, politický konštrukt, štátom riadená prostitúcia, nástroj manipulácie, neškodné PR vtedajšieho režimu, alebo zo všetkého niečo?

Kunsthistorička a spoluautorka súpisu sochárskych diel v Bratislave Sabina Jankovičová tvrdí, že socialistický realizmus nikdy jasne nedefinovali. Stál hlavne na téme a formálne sa snažil o takzvaný realizmus, hoci v skutočnosti išlo o idealizáciu.

„Komunisti chceli mať oficiálne definované umenie, ale nikdy ho nedefinovali. Cielene mohli udržiavať všetkých v napätí, či nedefinované podmienky splnili, alebo nie a mohli kedykoľvek represívne zasiahnuť pod akoukoľvek zámienkou. Chceli realistickú formu, čo bola len ilúzia a istý okruh tém, ktoré boli len ďalšia ilúzia a propaganda,“ hovorí kunsthistorička.


26.
označiť príspevok

Bijjou žena
   20. 11. 2019, 16:54 avatar
autor tejto témy skončil so ZŠ . ako niekto taky moze posudzovat kvalitu vzdelania, človek ktory v zivote nikde neštudoval . aj ked sa na vVŠ vzdy nájde aj pár blbcov, vzdy sa na vysokych školách stretáva elita. na to sú letné prazdniny a rozne jobs na polovičny uvezok a inak si privyrobit . alebo ktokolvek moze śtudovat externe , alebo si moze v zahraničí zarobit na štúdium. alebo rodičia vopred myslia na vzdelanie . altetnatív je X .
to na margo, namiesto toho aby sa dementózo zamyslel a uznal, čo sa dialo za svinstvá v minulom rezime, ide vypisovat kydy
Súhlasí Osvietený


28.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:07 avatar
Klameš, ako ten Edko Skajuš....  
Svinstvá iste boli a nemyslím si, že ich nejako popieram. Ty a tebe podobní však zámerne prehliadajú svinstvá súčasného režimu.
Že socializmus produkoval ďaleko vzdelanejších ľudí, ako súčasný bordel je bez debaty. To je vidieť nie len na fungovaní systému ako takého, ale aj na správaní ľudí....


30.
označiť príspevok

Bijjou žena
   20. 11. 2019, 17:10 avatar
28. ktorych, tych VŠ čo su teraz v parlamente ? ja by som povedala ze to je individuálne, plus ze vela intelektuálov posielali komanči do úranovych baní
Súhlasí Osvietený


34.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:21 avatar
To som spomenul.
U komunistov to nebolo o moc lepšie, pretože takú istú výhodu dostávali stranníci, ale popri tom mohli a aj dostávali kvalitné vzdelanie aj bežní ľudia, ak akurát otvorene nešli proti systému.

Dôvody, prečo je kapitalistické vzdelanie slabšie, sú logické a evidentné.


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:11 avatar
Napríklad tod vzdelaný súdruh prezident

http://www.youtube.com/watch?v=72yxNER7Dhk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


32.
označiť príspevok

Bijjou žena
   20. 11. 2019, 17:13 avatar
tipujem gašpara  


40.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 17:35 avatar
Vzdelávací systém krajín sovietskeho zvazu mal jasné výsledky. Za prvé vytiahol Rusko zo 70 percentnej negramotnosti a za 40 rokov to bola veľmoc, ktorá prvá dobila vesmír.

Dnes v USA nájdeme cez 30 miliónov ľudí, ktorí nevedia čítať a písať...

education.cu-portland.edu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


51.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 11. 2019, 19:16 avatar
načo vedieť čítať, keď smartfony fungujú cez ikonkové obrázky  


52.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 19:21 avatar
A aspoň písať vieš písaným písmom ?  


53.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   20. 11. 2019, 19:48 avatar
ja viem písať tlačeným písmom.  


47.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 18:35 avatar
Ďalší krásny príklad je Čína.
Áno, kradli patenty, ale dnes je to už naopak, Čína prihlasuje najviac patentov.
Ak by mali mizerný vzdelávací systém, ako západniari, nedokázali by pokračovať v technológiách, ktoré okopírovali. Ak by však bol západ vo vzdelanosti popredu, nemohlo by sa mu stať, že ich čína predbehne.. Západ mal 200 ročný náskor pred všetkými ostatnými a dnes je ten, kto zaostáva....


54.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:21 avatar
präkököt nevymyšlaj si , čína je az druhá po USA . čo veta to klamstvo . ty klameš jak na beziacom páse
Súhlasí Osvietený


55.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 20:23 avatar
Na ženu sú to tvrdé slová, máme sa báť ?


56.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:25 avatar
enax ako sa máš? vidím ze uz zase zarezávaš
Súhlasí Osvietený


57.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 20:26 avatar
Ja som Miňo a nie Enax do piče, zase berieš drogy od Trubana ?   


62.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:32 avatar
57. si neviditelny  
Súhlasí Osvietený


58.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:29 avatar
Ležím v posteli a vzývam smrť aby už prišla


59.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:31 avatar
58. a niečo nové srdiečko ?


63.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:33 avatar
Nič nové


66.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:42 avatar
63. ideme sa handrkovat ?  


67.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:44 avatar
So shviňou sa nebavím


68.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:45 avatar
67. no vidíš ja sa shvinou bavím aká som milá


69.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:46 avatar
Jak hitler


70.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:49 avatar
69. ty máš fakt chut sa handrkovat  


71.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:51 avatar
Zdochni


73.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:54 avatar
71. I love you ;-)


74.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:55 avatar
Mrcha, neklam


75.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:56 avatar
74. neklamem ty lama


76.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 20:57 avatar
Klameš, až sa hory zelenajú


79.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:00 avatar
76. nezelenajú , je jesen  


81.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:01 avatar
Na horách sú väčšinou ihličňany, večne zelené


83.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:05 avatar
81. ale si múdry


84.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:06 avatar
A ty hlúpa sliepočka


85.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:08 avatar
84. ani nie


86.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:08 avatar
hlupák je ten, kto druhého ponizuje bez príčiny


88.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:15 avatar
Musíš byť hlúpa, keď si myslíš, že ti naletím na tvoje namotávky
Súhlasí Boris


93.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:26 avatar
88. srdiečko tá tvoja paranoja je zábavná :-)


94.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:29 avatar
Skoro tak zábavné ako tvoje pokusy o namotávky


96.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:33 avatar
94. jeziš ty sis hlupák


97.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:34 avatar
Tak už nie múdry?


98.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:35 avatar
97. v niektorych veciach si sprosty  


99.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 11. 2019, 21:36 avatar
Už ma nebavíš, idem spať


100.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:37 avatar
99. ty ma nudíš uz vyše polhodiny ale zvládam to  


60.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 11. 2019, 20:31 avatar
Nechodíííí. Stále nechodííííí
Súhlasí Temnýmyseľ


64.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   20. 11. 2019, 20:36 avatar
58...a domáca nie a nie dôjsť?????    


61.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 20:32 avatar
A čo myslíš Skajuš, komu, alebo čomu vďačíš za to, ze si jednostaj tak mimo?

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.iam-media.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

klamárka, alebo tak hlúpa, vyber si  


65.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 20:41 avatar
61. idiot www.forbes.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


78.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 20:59 avatar
No jo, zase raz západniarske dezinformácie a aby to nevyzeralo tak okato, tak dajme 22 k 21 percent  

www.electronicsweekly.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Čína sa dostala na úroveň a za úroveň západného sveta s tým, že má +- 1,2 milardy obyvateľov. Ono stač´ičasto použiť tú logiku, aby sa človek dovtípil, kde môže byť lož a kde pravda, alebo aspoň približne.
Akonáhle vybudovali logistiku a teda ďiaľničný, železničný systém, ekonomika zrýchľuje rádovo a oni majú najvačší diaľničný systém na svete, ako aj železnicu nad 500kmh..
To napríklad v USA ešte nemajú a je otázne, či mať budú.

http://www.youtube.com/watch?v=vf73DK0DoCM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


vstávať...


82.
označiť príspevok

the X žena
   20. 11. 2019, 21:04 avatar
78. tela klamárske , pozri si štatistiky , kolko patentov zaregistrovali usa a kolko čína ( krem toho ze polovica čínskych je worthless)


92.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 21:26 avatar
Pozri si to video, prirátaj k tomu tú železnicu a premýšlaj.
Výkonná ekonomika je prvým predpokladom pre pokročilý vedecký vývoj.
Čina nemala problém s misiou na mesiac, o proti iným neutrpela žiadne zlyhanie, uspela na prvý krát. Zrejme si nedokážeš uvedomiť, čo taký počin znamená.. Tiež ako prví a zatiaľ jediní zvládajú dátové šifrovanie na kvantovej úrovni a to zariadením na obežnej dráhe, opať si skús uvedomiť, čo to môže asi tak znamenať.. opačná strana posiela na obežnú dráhu auto pre svoju frajerinu!!! WTF?! Nevadí že si mimo, mne nie, ale tebe by malo  


77.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 20:57 avatar
Zlodej bol vždy pre bolševíka vzor    

Na západe boli nevzdelanci preto všetky patenty pochádzajú z východu    

A nositelia nobelových cien boli onéééé súdruhovia    

200 ročný náskor je je náskor inak to nebude .        

náskor bol len 40 ročný u nás

       

A 40 rokov ho budeme napravovať


80.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 21:00 avatar
Ako američania, či briti? Kradnú zdroje a inteligenciu stáročia? Oukej, keď sú boľševíci, nedbám... 


87.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 21:12 avatar
Edo amíci teraz kradnú ropu v sýrii.


91.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 21:23 avatar
samozrejme v bandaskách videl som to na sputniku . Baba Vanga ich natočila na mobilák


102.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 23:26 avatar
Edo tvoji páni zločinci obsadili ropné polia na severe Sýrie a kradnú.


95.
označiť príspevok

havran
   20. 11. 2019, 21:30 avatar
hokejis - s tým oslepeným chudákom, ktorému sa nedostalo to správne vzdelanie na Sorbone nepohneš , jemu je ľúto všetkého čo Amíci neukradnú, alebo "neoslobodia"  Najlepšie by bol, keby bolo všetko podľa USA. Keď sa tak zahlbím do obdobia 1. a 2. svetovej vojny, , tak Amíci boli ako Mekky Meser, , ktorý akosi záhadne pri všetko blízko sta. A to robia dodnes. Stačí vidieť aj ich spôsob miešania sa do vnútorných vecí Číny. Pritom, za zbabrané voľby v ktorých zvíťazil Trump vinia Rusov. Klasická farizejská špinavá taktuka Amíkov.


48.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 18:36 avatar
Ak hold ide o peniaze, ide o peniaze.. nejde o ľudí, nejde o zdravie, vzdelanie, spoločnosť, budúcnosť...... o nič iné, ako o peniaze.


49.
označiť príspevok

Kacír muž
   20. 11. 2019, 18:36 avatar
A ty si myslel, že ide o milé slová ?    


50.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 19:04 avatar
Ja som si naivne myslel, že ide o ľudí, ako druh, ako spoločenstvo jedného druhu  


101.
označiť príspevok

auxiliarius
   20. 11. 2019, 23:05 avatar
ďaľšou chybou je, že sa má vzdelanie prispôsobiť trhu práce, pričom úloha vzdelávania je aj iná.
Súhlasí Boris


104.
označiť príspevok

Boris muž
   21. 11. 2019, 16:12 avatar
Dobrá prípomienka. Trh práce sa aj tak neustále mení. Doškolovať by mali zamestnávatelia.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:31,  2/ Gabo ak ti spravne nadstavia lieky za mesiac si v pohode!!!Mali sme jedneho v Pinelke co cely...
dnes, 08:00,  Tomiq dnes si uz honil? Idem aj ja pohonit!!!!Nechce sa mi za Kacou do Trnavy...:)))
dnes, 03:33,  http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
dnes, 03:12,  prosím vás, nejebte tomíqa *21 youtube.com/watch?v=cTuh7Sv0HPU
dnes, 02:32,  komunistickí demokrati *13*13*13
dnes, 02:15,  V roku 1989 dohnil zločinecký režim , I ja som bol ten čo stal na tribune i ja som bol ten...
dnes, 02:12,  Gabo predvolebnu si dal
dnes, 02:11,  Ked to tak necitiš nechoď
dnes, 02:08,  Zavládlo ticho . Nie že by sa niekto nevedel vyjadriť ale ego ano ego mu to nedovoluje
dnes, 01:30,  Ahoj Anina. Krasne si to napisala, ze ako dieta sme nasli Boha tak lahko, lebo nase srdce bolo...
dnes, 01:23,  Tublatanka - Loď do neznáma
dnes, 00:56,  Gabko takto https://www.youtube.com/watch?v=KKN0BcGCi8I Děkuji Karel Kryl Stvořil Bůh,...
dnes, 00:41,  lieky
dnes, 00:39,  pozitívne, lebo ľudstvo je krehké ako bábiky
dnes, 00:35,  Anna K - Večírek za koncem - Live at Božkov Fest 2011, Kojetín
dnes, 00:32,  When I Look At You, Miley Cyrus Music Video - THE LAST SONG - Available on DVD & Blu-ray
dnes, 00:30,  milujte svojich nepriateľov a ochraňujte svojich blížnych
dnes, 00:25,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:24,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie šaty z hodvábu, nie prsteň zo zlata, ale srdce čisté je ozdobou dievčaťa.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(275 188 bytes in 0,656 seconds)