Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ako klameme naše deti....

24
reakcií
1333
prečítaní
Tému 16. mája 2015, 18:22 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   16. 5. 2015, 18:22 avatar
Po vzhliadnutí učebníc hudobnej a výtvarnej výchovy už neprekvapí učebnica dejepisu pre ôsme ročníky ZŠ a 3. ročníky osemročných gymnázií (Vydavateľstvo Matice Slovenskej, 2011). Dejiny predsa píšu víťazi, a tak sa na nás z jednej stránky opäť usmieva pokorný Lev XIII. Jeho obraz s vľúdnym úsmevom je doplnený chválospevmi na jeho osobu. Dokonca sa dozvedáme, že „podporoval mierové spolužitie štátov a národov". O tom, že Karol Wojtyla bol politický pápež, pritom jeden z najdogmatickejších, ktorý ešte v 20. storočí udeľoval inkvizičné tresty v Latinskej Amerike a o tom, že sociálna encyklika Leva XIII. Rerum Novarum je iba antikomunistickým pamfletom napísaným slizkým a vtieravým jazykom, akého sú schopní len majstri teológovia, o tom, súčasné dejiny mlčia. Klerikalizácia verejného života je v priamej úmere s antikomunistickou propagandou. Ako v ostatných oblastiach spoločnosti, i v učebných materiáloch je tento fenomén prítomný. Ako píše ďalej napríklad spomínaná učebnica dejepisu - „komunistická ideológia zapríčinila v 20. storočí smrť miliónov ľudí. Karikatúra (ilustračný obrázok v učebnici) je dôkazom, že už v 19. storočí si ľudia uvedomovali nebezpečenstvo komunizmu." Avšak vatikánska pomoc nacistickým pohlavárom po druhej svetovej vojne, vraždiaci rehoľníci v bývalej Juhoslávii, inkvizičné obete, prenasledovanie a popravovanie vedcov naprieč celými dvetisícročnými dejinami sveta sú opäť zamlčané alebo nepriamo ospravedlňované.
Súhlasí Kasafran, Lucifero, tatko


2.
označiť príspevok

fajer
   16. 5. 2015, 18:24 avatar
Zarážajúca je napríklad poznámka o pápežovi Jánovi Pavlovi II. v učebnici hudobnej výchovy pre 5. ročník základných škôl (Slovenské pedagogické nakladateľstvo 2009). Popri poľských hudobných skladateľoch F. Chopinovi a S. Moniuszkovi sa na stránke opisujúcej hudobný romantizmus objavuje veľká fotka usmiateho starého muža v pápežskom rúchu (paradoxne väčšia ako Chopinova). V pozadí sa vyníma vysmiaty kňaz držiaci železný kríž a Karol Wojtyla práve prijíma kvetiny od neznámeho zanieteného veriaceho. Šokujúcim je najmä poznámka pod obrázkom: "Najslávnejší Poliak - Svätý otec Ján Pavol II." o tom, či bol najslávnejším Poliakom možno prinajmenej diskutovať, no a to, že je „Svätým otcom" pre všetkých členov spoločnosti už vonkoncom nemožno tvrdiť. Pre početnú skupinu ateistov a občanov iného vyznania rozhodne nie. Avšak deťom sa tu núka obraz o všeobecne platnej inštitúcii svätého otca. Nápis pod obrázkom nedáva priestor pre pochybnosti o tomto titule a o jeho všeobecnej platnosti. Existencia „svätého otca" sa stáva samozrejmou ako napríklad existencia prezidenta
Súhlasí Kasafran, Lucifero


3.
označiť príspevok

YouLove
   16. 5. 2015, 21:18 avatar
Tak isto ako sme boli klamaní my.


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 10. 2017, 20:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

sta2rky muž
   17. 5. 2015, 09:34 avatar
Komunizmus a socializmus bol, je a bude najväčším strašiakom pre po majetkoch bažiacich kapitalistoch neuvedomujúcich si, že sme len uživatelia, nájomníci tejto planéty Zem. Je to egoizmus najhrubšieho zrna.
Súhlasí Kasafran


11.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 5. 2015, 23:21 avatar
Starky,....tak ale to potom nie je žiadna výhra. S náboženstvom je zle,bez neho ešte horšie,.....čo nám potom zostáva?
Pozerať sa na "hodiny súdu" a čakať ked sa sami zničíme?


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 5. 2015, 23:29 avatar
Shagara: S náboženstvom je zle,bez neho ešte horšie,

Nemusí byť tak, ako hovoríš.

S náboženstvom, alebo bez neho dobrí ľudia môžu konať dobré skutky a zlí ľudia páchať zlo, ale aby dobrý človek páchal zlo, na to treba náboženstvo. (Weinberg)

Ľudia nikdy nepáchajú zlo tak dôkladne a s takým potešením, ako keď to robia z náboženského presvedčenia. (Pascal)

Mám pocit, že žijem lepšie, odkedy som ateistom, jasnejšie, voľnejšie, intenzívnejšie. (Comte-Sponville)


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 5. 2015, 05:09 avatar
Dobry clovek hlavne nepacha zlo...  


14.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2015, 10:53 avatar
Nechápem ako môže niekomu, kto racionálne myslí chýbať náboženstvo. Ja som prestal tým sprostostiam veriť už ako dieťa. Keď mi v sedemnástich zomrel otec, preklial som Boha. A doteraz to neľutujem. Miesto do kostola som začal chodiť za kostol a farárovi, ktorý nás bil dlhou palicou, pretože sme odmietali jeho šibnuté rady pokyny, príkazy a zákazy, sme podľa mojich výmyslov jeho násilnosti trestali. Dnes som už dosť starý, no náboženstvo mi stále nechýba. Práve naopak. Nedávno som pozeral v televízii pôsobivú vojenskú prehliadku z Moskvy k 70 výročiu víťazstva nad fašizmom. Jediné, čo ma napadlo bolo, že váš Boh je šialený. Na jednej strane dovolí, aby sa úžasné finančné prostriedky vyhadzovali na smrtiace zbrane, na druhej mu nevadí, aby vo svete zomierali deti od hladu a na choroby, ktoré by sa dali liečiť, keby váš dobrotivý Boh nedovolil, aby vyspelé štáty vrážali peniaze do smrtiacich prostriedkov. Nechcem sa opakovať, ale nedávno som tu uverejnil, aký je váš Boh "spravodlivý".


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 5. 2015, 15:05 avatar
"farárovi, ktorý nás bil dlhou palicou" >> Aha, dalsi s tym "spravnym" dovodom, preco prestat s krestanstvom...
Pamataj, kreten sa najde vsade...

Mne zomrel otec v 13tich nepreklinal som nikoho, ani tych, ktori za to mohli..

"Na jednej strane dovolí, aby sa úžasné finančné prostriedky vyhadzovali na smrtiace zbrane, na druhej mu nevadí, aby vo svete zomierali deti od hladu a na choroby, ktoré by sa dali liečiť, keby váš dobrotivý Boh nedovolil, aby vyspelé štáty vrážali peniaze do smrtiacich prostriedkov. " >>> To je problem Boha? Nie je to tak nahodou problem ludi? Najlepsie je zvalit vinu na niekoho ineho..


16.
označiť príspevok

antarctica
   19. 5. 2015, 15:57 avatar
Toto je vaša hodina a moc temna. Teda aj hriešnik ma svoju hodinu? - Áno... a Boh má svoju večnosť.


19.
označiť príspevok

fajer
   19. 5. 2015, 18:03 avatar
Boh má svoju večnosť.- Nemá ten váš bol vymyslený pre 2000 rokmi, pred ním boli iný bohovia a tak vymreli tí bohovia, tak zomrie aj ten váš, nič nieje večné, len hmota a vesmír....


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 5. 2015, 18:36 avatar
Ti poviem, ten uz zomiera niekolko tisicroci...


5.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 5. 2015, 11:11 avatar
Sta2rky,
je to tak - aj ja som sa na tomto fóre už viackrát vyjadril, že vzťah cirkví (najmä judaistickej a katolíckej) k spoločensko-ekonomickým formáciám založeným na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov bol, je a ešte bude vždy priam žehnajúci a posväcujúci. Veď v histórii posledných dvoch tisícročí masy svojich veriacich ovečiek - otrokov, poddaných a proletárov - dokázali vždy určitú dobu viesť, presvedčiť a udržať v poslušnosti, rešpekte a úcte k stálej "božskej" i momentálnej svetskej moci, a to najmä cestou slepej viery, modlitieb a práce v prospech svojich pánov. Modli sa a pracuj... Čo je cisárovo - cisárovi, čo je božie - bohu...
Až zákonite prišiel "na svet" (zhodou okolností v Rusku 1917) systém založený na spoločenskom vlastníctve výrobných prostriedkov - socializmus. Okamžite sa proti nemu spojili pápeži, rabíni, králi, cisári, prezidenti, predsedovia vlád, finančníci v snahe uvrhnúť ho späť do súkromného košiara, čo sa im aj po roku 1989 dočasne podarilo...


6.
označiť príspevok

rose.madder žena
   17. 5. 2015, 11:45 avatar
a kedy knihy dejepisu odrážali skutočnú historickú pravdu, historické fakty ? možno práve v období socializmu aj najmenej ; )
zaručené fakty sa menili niekedy aj počas jedného školského roka, čo si pamätám ešte zo ZS. škrtali sme si perom, ktoré vety sa v knihách nemáme učiť a dopisovali sa nové : )
Súhlasí ranexil


7.
označiť príspevok

rose.madder žena
   17. 5. 2015, 11:55 avatar
...nehovoriac o čítankach pre deti, plné manipulatívnych básničiek a príbehov o dobrom ujovi Leninovi a ešte lepšom ujovi Stalinovi, ktorí obaja taaaak veľmi milovali všetky deti : )
Súhlasí Wolfe


8.
označiť príspevok

ranexil muž
   17. 5. 2015, 12:10 avatar
mas pravdu. Svet je uplny sracka v rukach mocnych a sije sa im namieru.
Lepsie verit v Jezisa, jak dnes vo Fica.
Súhlasí rose.madder, Wolfe


9.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 5. 2015, 15:36 avatar
Pamatam si tie casy.. ak nas ucli, ze ujo Lenin ma rad deti... atd..
Skoda, ze nas neucili, ze povodcom revolucie v Rusku nebol Lenin, ale Nemci  
Súhlasí rose.madder


10.
označiť príspevok

rose.madder žena
   17. 5. 2015, 17:54 avatar
čo sa nehodilo, to sa zatajilo. čo sa hodilo, to sa potemkinovsky prikrášlilo, prípadne .....vymyslelo : )
Súhlasí Wolfe


17.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2015, 17:37 avatar
Vy veriaci sa modlíte k Bohu za toto a za hento. A Keď príde na lámanie chleba, za všetko ste zodpovední vy. Boh nič, Boh je muzikant. Na jednej strane ho vyhlasujete aj za vševediaceho, ale keď sa niečo dokurví, nepripustíte, že on všemohúci je zodpovedný za každé svinstvo, ale dôvodíte, že vraj vám dal rozum a za všetko ste zodpovední vy. Áno, vy tvrdíte, že vám dal rozum a slobodnú vôľu. Lenže aj ten rozum, ktorý dal vám a tiež tá slobodná vôľa stoja úplne za hovno. No pozoruhodné je, že ak sa čosi prejaví negatívne príčinou je človek so svojou slobodnou vôľou a slaboduchým rozumom. V opačnom prípade tvrdíte, že bez Božej vôle sa ani neuprdnete. Tak sa už konečne dohodnite, ako to vlastne je. Nuž a Wolfe, Kreténi sa boja vždy. Vaše argumenty sú smiešne. Asi takéto: Pán Boh poveril Hitlera, začať druhú svetovú vojnu preto, aby urobil ľuďom radosť. A mali ste možnosť sledovať v masových prostriedkoch ako sa tešili, keď sa skončila. Takéto úbohé sú vaše argumenty.
Súhlasí fajer


18.
označiť príspevok

Al_ice
   19. 5. 2015, 17:49 avatar
aky Boh?
ved podla vas ateistov neexistuje;
najskor si to urovnajte vo vasich hlavach a potom utocte,oznacujte inychto. je lahsie,
ako si dat ruku na srdce a spomenut na vlastne dristy
Súhlasí Wolfe


21.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2015, 21:13 avatar
18. Zasa niekto, kto sa nevyzná v pojmoch a robí machra. Vieš o svojom Bohu, ktorému lezieš do zadku figu borovú. Tak ja ti stručne napíšem kto bol Pán. Pán bol synom nymfy Dryopy a boha Herma. Narodil sa s rohami, kopítkami bol deformovaný a budil strach. A stal sa pánom lesov, lúk a pastierov. Bol odporný, až strašný. Vlastná matka, keď ho po pôrode uvidela dostala strach, ktorý sa dodnes volá panický. Teda ja verím, že boh Pán jestvoval, viem ako vyzeral, že bol masový vrah, okrádal židov atď. Okrem toho poznám ešte množstvo ďalších bohov, ba aj bohýň. O ktorých ty nemáš ani paru. Takže s pojmami, o ktorých ty nemáš tušenie, radšej nenarábaj, lebo sa len zhadzuješ. A že boh je len jeden a to tvoj drbnutý Pán si vyhoď z hlavy. Najmenenej štyridsať bohov a bohýň nájdeš len v Biblii. Lenže to by si si Písmo sväté musel aspoň prečítať.


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 5. 2015, 21:20 avatar
Mylis si "Pán" a "Pan" .. teda ak mas na mysli Satyra .


23.
označiť príspevok

Lucifero muž
   20. 5. 2015, 16:23 avatar
22. Pan alebo Pán (po grécky Pan/iný prepis Pán, po latinsky Faun) bol starogrécky boh lesov, lovcov a pastierov; syn nymfy Dryopy a boha Herma, podľa iných názorov syn najvyššieho boha Dia a matky Kallisto, Penelopa alebo Oineis.

Grécke slovo „pan“ znamená všetko, bol vykladaný ako boh všetkých, predovšetkým však arkádsky boh lesov, lovcov a pastierov.

Predpokladá sa u neho starší pôvod, vďaka jeho zvieracej podobe, pretože mal nohy kozy, kopýtka, bol celý zarastený a malý. Najstaršie umelecké zobrazenia ho ukazujú ešte s kozou hlavou, od 5. stor. pred Kr. z nej však ostali len kozie uši, rožky a briadka.

Vďaka jeho výzoru ho matka odvrhla, pretože keď ho uvidela, dostala strach (podľa neho "panický" strach) a ušla. Hermes sa ho ale ujal a zobral na Olymp, tam jeho vzhľad ale všetkých tak rozosmial, že radšej odtiaľ ušiel. Schoval sa v Arkádskych lesoch, kde vyrastal v samote. Jeho najmilšími spoločníkmi boli satyrovia, nymfy a Paniskovia (mladší Panovia). Nie je jasné, kedy vznikla predstava, že existuje viacero Panov. Bol pokladaný aj za člena Dionýzovej družiny. Jeho najobľúbenejším bohom bol Apolón. Pan naučil Apolóna aj vešteckému umeniu, aj keď vedel, že si otvorí konkurenčnú veštiareň. Pan mal vlastnú veštiareň v Arkádii- v Lykosúre a v Troizéne.

Od svojho sprievodu sa niekedy odlučoval a oddával sa samote. Na tých, čo ho vyrušili zo spánku hrozivo zareval a naháňal im panický strach. Strach, ktorým dokázal zahnať na útek aj nepriateľov. Takto pomohol údajne Aténam v bitke pri Maratóne r. 490 pred Kr. a pomohol aj v bitke pri Salamíne. Aténčania mu za to z vďaky postavili svätyňu v jaskyni pod Akropolou, kde ju archeológovia v 19. stor. aj našli.

Pan je známy z množstva historiek, bol necudný, svojou prítomnosťou znepokojoval ženy a mladých ľudí. Vďaka svojmu výzoru si však mohol dovoliť milostné dobrodružstvá len so sedliačkami a nymfami, aj tie však často boli neúspešné. Zaľúbil sa do nymfy Pítys, tá sa však zo strachu pred ním radšej premenila na borovicu. Nymfa Sýringa skočila do vody, dala sa premeniť na tŕstie a tak sa pred ním zachránila. Pan si potom z tohto tŕstia urobil píšťalu - šalmaj, ktorá sa v gréčtine volá po nej – sýrnix, lat. harundo/ fisula. Sýrnix sa skladal zo siedmich, rôzne dlhých zrezaných trúbok vedľa seba. Hermes si podľa jeho píšťalky zhotovil flautu, ktorú vydával za svoj vynález a predal ju Apolónovi.

Úspech mal s nymfou Echo, ktorá ho sprevádzala ako ozvena po horách. Mal s ňou dcéru Iygniu. S Eufemé mal syna Krotosa, z ktorého sa stal strelec zo zverokruhu.

Známa je aj historka o jeho hudobných pretekoch s Apolónom na hore Tmólos. Týchto pretekov sa zúčastnil aj legendárny kráľ Midas. Midasovi sa nepáčilo Apolónovo víťazstvo, tvrdil, že jednoduchá hra na pastiersku píšťalku je krajšia. Apolón ho za túto kritiku vyťahal za uši, tie už potom kráľovi ostali.

Pôvodne žil Pan len v arkádskych lesoch, neskôr sa s ním ľudia stretávali v celom gréckom svete. Do Ríma zaviedol podľa báje Pánov kult Eundros. V rímskom svete splynul so starým bohom Faunom. Boh Faun bol boh lesov, polí, dobytka, ochranca úrody a plodnosti. Podľa rím. mýtov to bol syn boha veštenia Pika. Naučil ľudí orať a zušľachtil ich mravy . S manželkou Faunou, podľa inej verzie Manikou, mali syna Latina- kráľa Latinov.

Uctievali ho ako ochrancu dobytka pred vlkmi- Lupercus, ako ochrancu lesov- Silvanus a celej prírody.

Faun bol v niektorých stredomorských oblastiach uctievaný do 8. stor. po Kr. Po zániku antického sveta znovu ožili v renesancii, kedy sa z božskej bytosti premenil na ozdobu kniežacích parkov. Počas baroka a rokoka mu pripadla funkcia dnešných sadrových trpaslíkov.

Jeho antických vyobrazení sa zachovalo veľmi veľa, najmä na vázových maľbách. Medzi najvýznamnejšie sochy patria Faun a Olympos - rím. kópia helenistickej sochy z 2. stor. pred Kr., Afrodita zaháňajúca Fauna a tzv. Faun barberini, v ktorom dosiahlo sochárstvo samú hranicu výrazových možností.
Pozri Wikipediu Pan = Pán Mimochodom, čo ste to za kresťanov, keď neviete ani kto je vlastne váš boh?


24.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 5. 2015, 16:30 avatar
"Pozri Wikipediu Pan = Pán Mimochodom, čo ste to za kresťanov, keď neviete ani kto je vlastne váš boh?" >> Ty si asi mylis bohov a Boha..

Vies ono je jazykovy rozdiel pan a pán...
Ked povies "let", tak Slovak si bude mysliet lietadlom, a Anglican si bude mysliet, ze ma nieco nechat...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:37,  Toho roku nikto neprišiel oberať ovocie a hrozno, a tak ostalo na konároch, a hnije teraz.
dnes, 05:35,  Iba tak.
dnes, 05:24,  Havran. S Patrickovým názorom, že neveriaci nedokáže, alebo nechce pomáhať druhým...
dnes, 05:08,  Pozrel sa do mapy.*39
dnes, 01:45,  Cieľ je prežiť mesiac.
dnes, 01:45,  No vidíš, a ty sa zasa zaoberáš hlúposťami z FB.
dnes, 01:43,  to nie je ciel
dnes, 01:42,  havran ja nič nevymýšlam to je dielo slavenov
dnes, 01:40,  Ja viem prežiť so 70 €, pretože dokážem diskutovať, a to je dôkaz. 1 polievka stojí...
dnes, 01:28,  Lemmy z akej čiastky ? 400€ . Zo 70 € sa žiť samozrejme nedá . na to všetko ti viem dať...
dnes, 01:24,  Ďalšia možnosť je pracovať ako nočný stražnik , u nas pod 1000€ nejde ani jeden ....
dnes, 01:19,  U nás nemame problem s romami su uplne začlenení do spoločnosti
dnes, 01:18,  Nadi a poradil som mu zle ??? Dal som mu desiatky možnosti ako si zarobiť slušne peniaze bez...
dnes, 01:15,  Ja mám zasa zlú skúsenosť s Rómami. Chceli, aby som pre nich získal psa z útulku, lebo im...
dnes, 01:10,  Onno sa niekedy zdá, že nemajú svedomie, ale nedávno som videla jedného bezdomovca so psom,...
dnes, 01:09,  Hovorím o zvyšku. Jasné, ty si zarátal aj inkaso, ale ja som to odpočítal. Lebo to sú...
dnes, 01:04,  Keď sa dostaneš do penazí poradím ti ako dalej ked odložíš 500 € Objednaš si cez ebay...
dnes, 00:58,  V zime košíky napliesť . Môžeš robiť stovky veci nič k to,mu netreba len chut a trocha...
dnes, 00:57,  Škoda len, že bude capom, lebo MALIČKÉMU nepomohol ;)
dnes, 00:55,  Nemôžeš mať 70 € lebo 214 ti musí zostať . Ved som ti dal návrh skus brezove metly ....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel. Rozdiel je len medzi dobrými a zlými ľudmi.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(98 546 bytes in 0,241 seconds)