Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Ako jednotlivci ukradli zem. Časť 1.

36
reakcií
1170
prečítaní
Tému 9. septembra 2011, 17:37 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
23. 09. 2019
9
21. 01. 2014
50
24. 04. 2012
77
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 9. 2011, 17:37 avatar
Lovci a zberači

Na počiatku sme žili v „prírodnom“ stáde. Život v stáde má svoje výhody. V rámci neho sa dá lepšie ubrániť voči dravcom. Číhajúci predátor je skôr odhalený a v prípade jeho útoku sa sily voči nemu znásobujú. Lepšia je i ochrana mláďat. Spoločným prečesávaním územia sa potrava, voda ... nájde skôr. Aj skupinový lov je účinnejší. V stáde je väčšia šanca na prežitie ako mimo neho. Bez istých pravidiel je však život v ňom nemožný. Musia existovať pravidlá určujúce vzájomné postavenie jednotlivcov, miera ich práva a ochrany. Príslušníci jednej skupiny sa vzájomne fyzicky nenapádajú, len ak „rituálne“. Bez mechanizmu ochrany mláďat a samíc nie je skupina dlhodobo udržateľná. Život v spoločenstve vytvoril zložité prostredie – pavučinu sociálnych vzťahov a tie boli neobyčajne stimulujúce pre rozvoj intelektuálnych schopností. „Najchytrejšie“ zvieratá žijú vo veľkých, dobre organizovaných spoločenstvách. Tak žijú vlci, slony, opice a ľudoopy alebo morské cicavce. U nich môžeme hovoriť aj o istých typoch správania, ktoré sa prenáša napodobňovaním a učením - teda o istej forme kultúry. Súžitie v stáde, nutnosť vzájomnej spolupráce odštartovali rozvoj ľudského intelektu a reči, ktorá veľkou mierou prispela k ďalšiemu rozvoju. Tu sú korene prvých noriem správania sa, etiky, základ ľudskej morálky.
Súhlasí Boris_I.


2.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 9. 2011, 17:38 avatar
Človek sa od väčšiny ostatných cicavcov odlišuje aj sexuálnym správaním. Nevenuje sa sexu len v plodných mesiacoch samice, ale počas celého roka. Vytvára to osobité puto medzi príslušníkmi oboch pohlaví vedúce k monogamii a tým i k lepšej starostlivosti o potomstvo. Od primitívnych skupín dvojnohých primátov viedol vývoj až k vzniku pomerne veľkých celkov, kde jednotlivé skupiny s desiatkami príslušníkov boli medzi sebou previazané zložitou sieťou vzájomných vzťahov. Lovci a zberači mali pomerne bohatý kultúrny život, ktorý ich spájal, spoločnú mytológiu, vedomie spoločného pôvodu, presné pravidlá partnerského života, pravidlá vzájomného styku medzi skupinami toho istého spoločenstva, mali určitú predstavu o spoločnom vlastníctve istého územia a pod. Medzi rodmi a kmeňmi existoval obchod s cennými surovinami, napr. pazúrikom na výrobu nástrojov, ktorý prostredníctvom reťazca výmen môže premiestniť jednotlivý artefakt pomerne ďaleko od miesta pôvodu.
Organizovanie práce a spoločného života bolo založené na priamom kontakte jednotlivcov. Nepotrebovali vládcov. Deľba práce bola určená na základe schopností a možností jednotlivých členov spoločenstva. Človek je bytosť nie iba kolektívna, ale kooperujúca, dodržiavajúca isté pravidlá, ktoré mu umožňovali v spoločenstve lovcov a zberačov realizovať svoju vlastnosť kolektívnej a kooperujúcej bytosti. Toto obdobie, tento spôsob života, je najdlhším obdobím v histórii ľudstva. Aj keď v neskoršom období dochádza k diferenciácii, charakterizuje ju rovnoprávnosť a spoločné vlastníctvo.

Čerpané hlavne z Historická revue 12/2005
Súhlasí Boris_I.


10.
označiť príspevok

Krištof
   9. 9. 2011, 18:50 avatar
Také mierne atavistické, in my opinion. Naturalizmus, ale trochu mi to pripomína aj komunistickú ideológiu. Podľa takých ako ja sú aj zvieratá Božie stvorenia, nie náhodné produkty prírody, avšak v niektorých veciach sa od nich ľudia podstatne líšia. Zvieratá majú tiež svoje teritória, na ktorých si "kraľujú". S inými podobnými konkurenčnými druhmi, skupinami alebo jedincami zápasia o dané územia.
Podobne to zrejme bolo aj u primitívnych ľudí žijúcich v kmeňoch, kde boli náčelníci, šamani a pod. Mali aj svoje územia a priestory, hoci v rámci sťahovania nešlo o dlhodobé územia. Keď sa už usadili dlhodobejšie a začali s poľnohospodárstvom, aj dané územia si privlastňovali... No ľudia mali aj svoje ideológie či kultúry, nešlo len o "džungľu".
Nie som proti ideálom, tie by však mali byť realistické a nemali by byť proti právam jednotlivca, jednotlivcov. A kto by potom zase "velil" - samozvaní papaláši a ich Strana? Treba riešiť veci pokiaľ možno realisticky. Prípadný pokus o zavádzanie nejakého raja na zemi na "prírodnej" (primitívnej) báze je hlúpy.
Súhlasí Ónya


14.
označiť príspevok

Krištof
   9. 9. 2011, 18:57 avatar
Mne je blízka koncepcia človeka Prof. PhDr. Damiána Kováča, DrSc. (2003), podľa ktorého človek nie je nejaký biologický systém, lež bio-psycho-spirituálna bytosť: "Podľa mňa osobnosť je individuálne osobitá jednota endogénnych determinantov (dedičnosť - vrodenosť), exogénnych vplyvov (kultúra - výchova) utváraná sebou samou, psychickou realitou, svojím JA. Pravda, do tej miery, pokiaľ to jednotlivec chce, snaží sa o to, vynakladá úsilie v tomto smere a má pri tom isté ciele, štandardy, ideály. (...) Premisu, či tézu, že akákoľvek osobnosť v minulosti i teraz je výsledkom interakcie endogénnych determinantov (dedičnosť - vrodenosť), exogénnych vplyvov (starostlivosť, výchova, kultúra) a psychických regulátorov správania (skúseností, naučených spôsobilostí a v sebe odhalených intencií) možno vo všeobecnosti akceptovať. Odlišnosť je v tom, čomu z tejto triády prisúdime rozhodujúci účinok."
Súhlasí Ónya


16.
označiť príspevok

Krištof
   9. 9. 2011, 19:45 avatar
Ešte poznámka, že aj skupiny zvierat majú svojich dominantných jedincov a "hierarchiu dominancie/submivity". Niečo podobné bolo aj u ľudí (náčelníci, vodcovia, šamani, králi a pod.) s tým, že u ľudí mala v tomto smere význam aj psychická stránka (napr. ctižiadosť, "ego" vodcu), nielen "biológia".
Súhlasí Ónya


17.
označiť príspevok

Krištof
   9. 9. 2011, 22:57 avatar
A ešte aby sme si uviedli aj menej ideálny fakt o lovcoch a zberačoch, z encyklopédie o dejinách:
"Ľudožrúti: ľudia, ktorí verili, že jedením ľudského mäsa získajú priazeň bohov. Rituálna antropofágia je pomerne bežnou súčasťou duchovného sveta celého praveku. Archeológovia objavili množstvo dôkazov po krutých obradoch vo všetkých obdobiach našej najstaršej histórie. Ľudské obete boli rozšírené najmä v dobe bronzovej."

Veru, žiaľ medzi kmeňmi sa dokonca dodnes nájdu aj také, ktoré...
Súhlasí Ónya


19.
označiť príspevok

miro50
   10. 9. 2011, 17:03 avatar
Kristof, celkom zaujimave odpovede Tulla...je ti blizky Kovac. Do svojich uvah o cloveku, Kristof, skus prijat este 2 poznamky: 1/ sucasni profesori vo vsetkych humanitnych vedach v byvalom Ost-Bloku su zatazeni tym, ze vychadzali z postulatu, ze clovek nema osobnost a ak ju ma, tak ju treba odinstalovat: hesla typu- a kto stoji na chodniku, nemiluje republiku, kto nie je s nami, je proti nam...Vsetko, co sa dialo v spolocnosti malo vyznam iba v zmysle kolektivu, kolektivne myslenie, kolektivne akcie..kolektiv a zasa kolektiv....
2/ skus si predstavit, ze clovek je bio-energenticko-informacny autoregulacny system s pritomnostou vedomia, nevedomia, podvedomia, superega---dejiny potom nadobudnu iny vyznam...


24.
označiť príspevok

Krištof
   11. 9. 2011, 14:28 avatar
Miro50, nuž mnohí aj odborníci majú taký názor, že človek je len taký biologický stroj alebo niečo také, že nemá dušu a pod. Možno im to nesedí to ich modelov. Tá kolektivizácia a popieranie jednotlivca bola najmä za socializmu, možno je blízka celkovo socialistickému chápaniu a pod. Samozrejme, je dosť aj tých, ktorí taký názor nezastávajú.
A k tomu druhému, niečo na tom bude. Súhlasím s tým, že základné systémy človeka sú prepojené, že existuje nejaký neuro-humorálno-imunitno-neviemaký systém ;-) Zároveň však uznávam aj tzv. psychosomatiku, totiž že aj psychické stavy a procesy ovplyvňujú telesné stavy, zdravie a pod. Takisto filozoficky pripúšťam to, čomu sa hovorí psychofyzický paralelizmus, že psychické a fyzické sú samostatné a popri sebe prebiehajú procesy, stavy.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

miro50
   11. 9. 2011, 16:08 avatar
Kristof, no tak to by som sa tu neodvazil prezentovat, lebo by ma Tull a ini jeho pritakavaci ukamenovali.
Tvrdit a diskutovat na tomto fore o tom, ze clovek = telo + dusa + duch je na tomto fore asi tolko, ako vravel kristus o perlach a inom istom cicavcovi...
Súhlasí Ranexill


26.
označiť príspevok

Krištof
   11. 9. 2011, 16:15 avatar
Miro50, nuž tak aj sem chodia rôzni, niektorí s takým presvedčením, druhý s onakým. Je to o diskusii, hoci tá môže byť aj dosť vyostrená, ba taká, že v nej "lietajú iskry" ;-)
Súhlasí Ranexill


28.
označiť príspevok

miro50
   11. 9. 2011, 17:21 avatar
Kristof, ono ani nejde o tie iskry. Skor to vycerpava. Vysvetlit niekomu, ze praca nema ziadny vplyv na vznik vedomia, tak ako to tvdil Engels, je pre mna uz davno vyriesene a posuvam sa vyssie.
Ty si zrejme rodeny pedagog.
Súhlasí Ranexill


29.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 9. 2011, 17:25 avatar
No ale pokus sa objasnit co ma vplyv na vznik vedomia.


30.
označiť príspevok

miro50
   11. 9. 2011, 17:31 avatar
Ranex, co ma podla teba vplyv na vznik vedomia.


31.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 9. 2011, 17:36 avatar
Vedomie je iba odrazom ega-istych spojitosti v harmonickom a zmysluplnom fungovani vramci tej ci onej ohranicenosti. Ak pouzijes hranice vesmiru tak je stoprcentne iste ze vesmir ako celok vedomie má, ci sa to trdlam paci ci nie..


32.
označiť príspevok

miro50
   11. 9. 2011, 17:40 avatar
Takze ho vnimas ako nezavislu entitu. V tom sa zhodneme.


33.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 9. 2011, 17:43 avatar
človek, alebo ludske vedomie ako individuality reprezentovane slovkom JA ma uzasnu danost. Može byt akoukolvek ohranicenou existenciou pokial nato co do objemu procesov zahrnajucich jeho vlastne ego kapacitne stačí.
Pojem som, ktorý som reprezentuje tuto danosť, ktorá je vlastna aj nam pokial dosiahneme istu neoddelenost od niecoho co sa božskym nazyva.
Snad sa vysomaris z toho ako to chapem.


34.
označiť príspevok

miro50
   11. 9. 2011, 18:04 avatar
Ranex, ja to nazyvam jednota, takze opat sme v zhode.
Idem do prace. Zdravim.
Súhlasí Ranexill


35.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 9. 2011, 18:05 avatar
Prečo počítače nemaju vedomie? Lebo su hlupejsie nez bakteria.


36.
označiť príspevok

miro50
   12. 9. 2011, 21:28 avatar
Ranex, v tomto sme syntonni....


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   9. 9. 2011, 17:41 avatar
Nie my sme žili v prir. stade. Ale oni- niekto, kto tu bol pre tisickami rokov. Prepač Tull za takuto poznamku, ale vzdy ma zdvihne ked sa pise my, na cosi co nie sme my, ale boli oni.
Súhlasí J.Tull


4.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 9. 2011, 17:59 avatar
Ranexill; Je to myslené, my ako ľudstvo, ale súhlasím ... Mal som možno napísať naši predkovia, alebo podobne ..., chcel som zdvôrazniť, že "my" - ľudia, sme dokázali žiť aj v spravodlivejšej spoločnosti aká je dnes ... 


5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   9. 9. 2011, 18:02 avatar
Samozrejme , ja nespochybnujem tvoje zavery v teme...prakticky len tech. poznamka, nic viac.


37.
označiť príspevok

miro50
   15. 9. 2011, 12:22 avatar
Ranex, vynikajuca a trefna poznamka!


6.
označiť príspevok

Ranexill muž
   9. 9. 2011, 18:23 avatar
Ak sa človek zamyslí nad ludskostou tak ju mozno najvacsmi objavi v tom prvom stade. I ked krutost sprevadzala ich suzitie a slo casto o silu i tak. Bystrejši robil sluhu silnejsiemu a z toho mal vyhody. A celkove spolupráca a delenie sa napriek tomu, že neikto ulovil, či nazbieral viac je zankom vyššej vyspelosti než je tomu dnes, kedy sme suzitie prirodzene vymenili za zakon a strach z represálií.


7.
označiť príspevok

havran
   9. 9. 2011, 18:30 avatar
Známy vývoj ľudské rodu má svoje nejasné počiatky , bolo to v dobe , keď sme mali byť neandertálci v Afrike sa údajne ťažilo zlato / cca150000 rokov/. Hovorí sa , že ľudská rasa je nie prvý pokus o najvyspelejšieho tvora. Aj v biblických fragmentoch prenikajú nejasné narážky na zrod ľudského indivídua. Pravda , som ďaleko od toho , aby som prijal rozprávku o Všemohúcom. Ale uvážte -neandertálec vraj používal max. 20 slov. Dnes aj primitív, ktorý skončil ZDŠ v prvej triede je so svojou slovnou zásobou v porovnaní s ním génius. Čo chcem naznačiť - že pripúšťam vplyv mimozemských civilizácii , ktoré mohli byť státisíce i milióny rokov pre nami a koniec koncov , možno vyšľachtili ľudskú rasu tak , aby im mohla slúžiť. Však by vám vôbec nevadilo , keby mal váš pes o trochu väčšie IQ./ aj my/
Súhlasí Boris_I.


8.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   9. 9. 2011, 18:38 avatar
je to ale len jedna z moznosti. Tiez je zname, ze evolucia dokaze zapracovat najucinnejsie vzdy vtedy, ked je organizmus v najvacsom ohrozeni, cim by sa dali vysvetlit tiez "skoky" vo vyvoji cloveka.
Súhlasí havran


15.
označiť príspevok

havran
   9. 9. 2011, 18:58 avatar
Vývoj kombinovaný s vyváženou dávkou evolúcie a revolúcie je asi to najoptimálnejšie , čo sa na Zemi osvedčilo. Príliš dlho stojaté vody zasmradnú a rýchla voda ničí krajinu. Zlatácesta je asi v nejakom optime pomeru jedného i druhého.
Súhlasí Boris_I.


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 9. 2011, 18:47 avatar
Havran, ale čo ty pripúšťaš, je celkom irelevantné... Ako slúžime mimozemšťanom? ))


11.
označiť príspevok

havran
   9. 9. 2011, 18:52 avatar
Možno v tom je to čaro , že si myslíme akí sme samostatní. A tie prehistorické bane? Vedel by som si predstaviť niekoľko variant ako ľuďom vládnuť bez toho aby sa tomu priešili a poslušne vykonávali čo je mi prospešné 


13.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 9. 2011, 18:56 avatar
No, ak by boli mimozemšťania na oveľa vyššej úrovni, ako sme my, a rozhodli sa nedať nám o sebe vedieť, tak sa nikdy o nich nedozvieme... Lenže čo sa nikdy nijako neprejavuje, je rovné tomu, čo neexistuje  


20.
označiť príspevok

miro50
   10. 9. 2011, 19:44 avatar
Havran, Z. Sitchin sa dobre cita, bol mudry /nedavno zomrel/ a jeho uvahy su naozaj zlomom.
Vidim, ze ti "smakuje".
Ale - pokial bol clovek vytvoreny genetickou manipulaciou- tak kto potom vytvoril nasich stvoritelov?


21.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2011, 20:26 avatar
Asi tých ciest stvorenia bude viac , resp. ich kombinácie


22.
označiť príspevok

miro50
   10. 9. 2011, 21:32 avatar
...a kto vytvoril tych PRVYCH stvoritelov, tych, ktori vytvorili i nasich stvoritelov a ich stvoritelov a ich stvoritelov.... a ich stvoritelov...


23.
označiť príspevok

miro50
   10. 9. 2011, 21:35 avatar
....v tej mnohorozmernosti reality sa najde miesto i pre Boha....to si dobre povedal a naprosto s tebou suhlasim.


12.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   9. 9. 2011, 18:55 avatar
J.Tull, ja prispejem pesnickou  
http://www.youtube.com/watch?v=F1ArZHGMS5g Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


tu je preklad pre tych, co nerozumeju textu.
www.supermusic.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí J.Tull


18.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 9. 2011, 13:46 avatar
havran; k 7 Keď neandertálci, vyšli z baní, v ktorých dolovali zlato, zobrali si svoje kopije s hrotmi zhotovenými s pazúrikov a išli poľovať na mamuty dlhosrsté preháňajúce sa na šírych slnkom, páľavou, vysušených savanách Afriky ...    


27.
označiť príspevok

Ónya žena
   11. 9. 2011, 16:28 avatar
dejiny ľudstva od praveku mali svoj prirodzený vývoj ,..prešli si civilizačnými dobami a kultúra ľudstva nadobudla svoju charakteristiku a odovzdané vedomosti, ako dediči tých pre pred pred generácií preberáme ,.. kde sme dnes ? ..všetko sa opakuje ..sa vie, ..že objavujeme to, čo už dávno pradávno objavené bolo,.. táto civilizácia je len archeológom minulosti..hľadá sa ,..a ešte je v istých sférach stále pozadu voči vyspelým minulým civilizáciám, ..stále sa má čo učiť a dobiehať, ..sme len na začiatku !! 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:59,  Výber z príhovoru predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica na Programovej...
dnes, 12:24,  223/ Az ta na toaletach zacne za vajcia chytat chlap pochopis!!! Este raz to urob a s tou paprcou...
dnes, 12:24,  Nevedieť že Česká republika leží v Európe? Nevedieť kde presne leží Česká republika?...
dnes, 12:21,  Zjavne progresívna politologička Malová: Žiadosť Pellegriniho o odmietnutie Istanbulského...
dnes, 12:15,  223/ Mas pocit ze homosexualita je zakazana????:)))
dnes, 12:04,  225/ Futrovat chlapa do anusu vedie k prosperite!!!!:))))
dnes, 11:59,  223 Netreba klamať. Liberáli aj s Čaputovou podporujú LGBTI ideologiu.
dnes, 11:49,  223. ad "Milióny ľudí môže kedykoľvek prepadnúť bludným predstavám"...
dnes, 11:40,  113- Človeče - nesúď, lebo budeš súdený.... Mávate tu LGBTI ako nejakou mantrou. Nikto...
dnes, 11:29,  Rychlo precitat do 14:00 inak koan na dnes bude zmeneny...http://www.kwanumzen.sk/kongan/81/
dnes, 11:27,  Snad je moj kamos ked mi hovoril pod byvat kumne ze v BA je roboty dost...:)))
dnes, 11:20,  Od mojho kamosa Daniela...http://www.cbkaplnka.sk/
dnes, 10:51,  Forrest Gump - Sweet Home Alabama
dnes, 10:48,  rozdiel medzi nami ja takýto...
dnes, 10:43,  celé ľudstvo doplatíte na to, že veľkí a malí ľudia nie sú si rovní ani v obliekaní
dnes, 10:34,  Tak asi vieš aj čo znamená kŕmiť trola :)
dnes, 10:34,  Čo vie američanka o ČR - to bude asi toľko, koľko vie bežná češka o státe Illinois.
dnes, 10:32,  Práveže ja viem že sú to trolovia.*21
dnes, 10:31,  Hovorí sa tomu trolling, tak to ber :)
dnes, 10:25,  nedá sa ísť ani doľava ani doprava, niektorí ľudia môžu ísť iba strednou cestou...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žiadny učený z neba nespadol, ale hlupákov akoby zhadzovali.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(121 443 bytes in 0,530 seconds)