Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Ako cirkev k majetkom prišla !!!

14
reakcií
1065
prečítaní
Tému 19. januára 2017, 17:55 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   19. 1. 2017, 17:55 avatar
Katolícka cirkev má v súčasnosti v portfóliu nielen množstvo nehnuteľného majetku, ktorý jej darovali „stredovekí zlodeji", ale aj taký, ktorý sama získala nemorálne - dnešným chápaním dokonca kriminálnou činnosťou. Napríklad vymysleným obvinením bývalého majiteľa z činnosti proti Bohu a cirkvi a zhabaním majetku (neraz spojeným s popravou nešťastníka). V držbe katolíckej cirkvi je veľa aj takého majetku, ktorý získala prenasledovaním ľudí iného vierovyznania, na Slovensku predovšetkým protestantskej šľachty či cirkvi, ich vyvlastnením, prisvojením si všetkého, čo vlastnili.

Ako v médiách upozornila historička práva Katarína Zavacká, [napríklad týždenník Plus 7 dní, ročník XX., číslo 25, 16. júna 2011] katolícka cirkev v nečestnom nadobúdaní majetkov pokračuje a dokázala na to využiť aj reštitúcie. Do vlastníctva mala získať aj majetky, ktoré predtým iba užívala, nevlastnila ich.

Prinajmenšom z morálneho hľadiska bolo ponechanie majetkov cirkvi - ukradnutého bohatstva - nesprávne, no keď sa to už stalo, podľa kresťanského učenia sa sama cirkev mala majetku vzdať.

Namiesto riešenia historických nespravodlivostí k nim pribúdajú nové nespravodlivosti. Priniesla ich minimálne druhá vlna reštitúcií, násobí ich to, že v mnohých obciach a mestách prechádza veľa majetku neodôvodnene na cirkvi za symbolickú cenu. Štát i samospráva majú jeden meter na cirkev a iný na všetkých ostatných.

Na Slovensku je už zdanené asi všetko okrem cirkví. Lekár, remeselník i umelec musia z každej koruny zaplatiť najmenej dve dane (daň z príjmu a z pridanej hodnoty), platiť by mal aj čašník z prepitného, niektorí politici si lámu hlavu, ako zdaniť prostitútky, ale cirkev je ostrovom daňového raja. Neevidujú sa príspevky do „zvončeka", podarúnky pri príležitosti krstu, sobáša, každého možného životného medzníka ani pohrebu.

Malý remeselník má problém, ak mu účtovníctvo nesedí o pár korún. Ak používa auto, stačí, aby neviedol správne evidenciu jázd a už sa to vezie: daňový úrad mu o náklady na auto zvýši hospodársky výsledok, tak vznikne neodvedená daň z príjmu, ktorú treba uhradiť aj so sankčnými úrokmi z omeškania… A cirkev? Tá narába s netušenými - ale určite nie malými - sumami, ako sa jej predstaviteľom zachce. Na farách, na biskupských úradoch. Nejde len o dary, ale napríklad aj o prenájmy a podobne.

Naozaj: dary. Nejde len o mätenie pojmov? Katolícki biskupi na Slovensku sa v prvej polovici roku 2011 dohodli, že od 1. júla bude výška milodaru venovaného na slávenie svätej omše päť eur. Nepripomína to cenník (možno dokonca kartelový) za službu?

Prví kresťania sa vedome vyhýbali obetným darom (v úsilí odlíšiť sa od „pohanov". Povolené, neskôr dokonca vyžadované sa dary stali až neskôr, s príchodom „rímskeho obdobia". Od desiateho-jedenásteho storočia začala kresťanská cirkev prijímať dary aj v podobe peňazí, ba tie mala najradšej…

V čom je ten čarovný rozdiel, že platbu pohrebnej službe nazývame platbou, ale peniaze farárovi (takisto za pohreb) darom? V dobrovoľnosti? Ale čo potom prepitné čašníkovi, ktorý by mal z neho odviesť daň? Aj tam je len odporúčané od - do (podobne, ako to urobili biskupi), ba na dedine skôr prejde, keď „tringelt" nedostane krčmár, ako keby „dar" nemal dostať pán farár.

Úvahy by sme asi mohli uzavrieť konštatovaním, že každý tok smerom k cirkvi je dar. Jednoducho to tak je. Ak sa s tým však stotožníme, problém nám môžu robiť nielen čašníci, ale aj spomínané prostitútky. Aj ony sa pred zdanením bránia tvrdením, že klienti im dávajú zdanené peniaze a že dostávajú „dar". Nuž ale tu už nejaký rozdiel predsa len musí byť! Alebo ani nie?

Čiastkové informácie o tom, o aké toky pod čiarou účtovníctva cirkvi môže ísť, vyplávajú na povrch iba vtedy, keď sa prevalí nejaký škandál. Aký je to rozdiel v porovnaní s občianskym životom! Napríklad keď v kvetinárstve v Banskej Bystrici našli kontrolóri v prvom polroku 2012 v kase nezaúčtované euro, ktoré pracovníci získali na obslužnom, kvetinárstvu stanovili pokutu sto eur!

Spoločnosť, ktorá na chod cirkví ročne vynaloží okolo päťdesiat miliónov eur (alebo poldruha miliardy bývalých slovenských korún), nemá ani minimálny prehľad o ich majetku, o výťažkoch z neho či o finančných transferoch (povedzme do Ríma)!

Ešte jedno porovnanie s „prípravou našej budúcnosti v štátnych školách". Už sme naznačili, že štátne školstvo sa borí s neskutočnými problémami. Bratislavský magistrát (ovládaný KDH) napriek tomu roku 2006 vyrubil stredným i vysokým štátnym školám na území mesta mastné dane z (plesnivých, rozbitých, zatekajúcich) nehnuteľností, zároveň však o polovicu znížil dane za cirkevné stavby, v ktorých sa vykonávajú obrady, a od platenia daní úplne oslobodil zriaďovateľov cirkevných a súkromných materských, základných škôl a ich školských zariadení!

www.martinus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kasafran


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   19. 1. 2017, 18:15 avatar


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   19. 1. 2017, 18:20 avatar
existuje iba tvoje srdce, niečomu sa venovať alebo niečo kaziť, niečo potlačovať, robíš chyby, ak niečo potlačuješ tu na Zemi, takto kráčaš do zadu, nič nové nespoznáš, nič nové vo vesmíre, majster by povedal, miluješ túto Zem, ak rozširuješ pohanstvo ale pohanstvo bez otvoreného srdca je väzenie na tejto Zemi


6.
označiť príspevok

fajer
   19. 1. 2017, 19:20 avatar
pohania mali lepších a múdrejších bohov ako kresťania..aspoň ich neučili kradnúť a vraždiť...


12.
označiť príspevok

Aranjes žena
   20. 1. 2017, 14:02 avatar
6. jistěee...boli desne mierumilovní ,stačilo im iba rituálne obetovanie ľudí ...napr. takí Germáni ..Ich mýty, povery a kulty boli drsné, ich kniežatá krutí, kňažky konali na počesť bohov ľudské obety. .... Vikingovia , Máyovia, Aztékovia atď. - detto ...a ani Slovania neboli žiadne holubičky...Pre Perúna sa robili krvavé obete - hlavne býky, ale aj ľudia ...mňam  


13.
označiť príspevok

fajer
   20. 1. 2017, 16:57 avatar
No aby ste vyhnali Perúna, tak ste povraždili 9 miliónov Slovanov...


15.
označiť príspevok

Aranjes žena
   22. 1. 2017, 15:29 avatar
13. Kdo? ..já? ..neblázni, šak ja sem ledva zažila najlepší roky socíku..to by sem nestihla ,ani za podpory celej vtedajší ludovo-demokratickej armády    ...a sem Slovanka kurňa...nebudem kántrit svúj rod šmárjajozef   
...ale Ty si asi myslel tých 9 mil. ,ktoré padli za obeť "pokresťančovaniu" ... počul si ,alebo si niekedy čítal niečo o kniežati Vladimírovi ? ...je síce "svätý" ,lebo on je zodpovedný za začiatok pokresťančovania Slovanov, no vraj vôbec žiadny svätý nebol..naopak ..bol vraj pôvodom Chazar a Slovanov chcel pod rúškom ,akože pokresťančenia, zlikvidovať ..taký staroveký Hitler
 


4.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 1. 2017, 18:50 avatar
A ešte treba dať, ako komunisti k majetkom prišli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                                                                             
Súhlasí Patrick91


5.
označiť príspevok

fajer
   19. 1. 2017, 19:16 avatar
Aký komunisti, ty nejakých poznáš...????


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 1. 2017, 19:21 avatar
Poznám a veľmi dobre, majú vystavené rodinné domy za naše roly a polia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                      
Súhlasí Patrick91


9.
označiť príspevok

fajer
   20. 1. 2017, 05:54 avatar
za aké vaše, šak ste nič nemali, tak vám nič ukradnúť nemohli...Do vlastníctva mala získať aj majetky, ktoré predtým iba užívala, nevlastnila ich.


11.
označiť príspevok

Aranjes žena
   20. 1. 2017, 13:47 avatar
...čítaj kecale... Príbeh Bacigálovcov je takmer učebnicový. Nielenže im zhabali pôdu a všetok majetok (vrátane domu, poľnohospodárskych zásob a podobne). Ľudovít Bacigál navyše prešiel väzením postupne v Leopoldove, Ilave a na Pankráci. No väčšinu z trestu prežil v uránových baniach v Jáchymove
style.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 1. 2017, 23:42 avatar
(11) Aranjes,
áno, v súvislosti s kolektivizáciou vlastníctva pôdy formou JRD (Jednotných roľníckych družstiev) v Československu alebo len na Slovensku sa stali aj aj také jednotlivé prípady, aké popisuješ. Je pochopiteľné a aj prirodzené, že časť bohatých roľníkov, zamestnávajúcich aj bírešov a paholkov, reagovala takto. Viem o čom hovorím, môj otec narodený ako syn liptovského zemana, bol tiež odporcom kolektivizácie. No moja matka, tiež narodená ako dcéra liptovského zemana z opačného brehu Váhu, s tým súhlasila...!
Odporúčam Ti v súvislosti s kolektivizáciou preštudovať si, ako dopadli začiatkom roku 1968 "obrodenecké" snahy predstaviteľov socializmu "s ľudskou tvárou" o dekolektivizáciu a zrušenie JRD. Nepochodili, lebo roľník svojím jednoduchým, ale zdravým rozumom a citom pochopil, že kolektívnou prácou na svojej pôde bol zbavený individuálneho rizika neúrody ním vybraných/určených sadieb, siatin a chovov na svojej pôde...


10.
označiť príspevok

fajer
   20. 1. 2017, 05:58 avatar
Vráťme sa k načrtnutej téme o ukradnutom majetku, prirovnajme vtedajší stav k dnešnému: Ak by dnes človek nieže dostal do daru, ale kúpil napríklad auto od človeka, ktorému nepatrilo, ktorý ho odcudzil, polícia by mu ho zhabala. A ani by sa s ním nebavila. Zopakujme - ani v tom prípade, keď za auto zaplatil. Dokonca - ak by kupujúci vedel, že tovar má nečistý pôvod, ako to vie cirkev - dopustil by sa trestného činu. Buď zatajenia veci, podielnictva, alebo legalizácie príjmu z trestnej činnosti…Cirkev vlastní majetok, ktorí bol nadobudnutý zločinom, podľa ústavy, by mal byť tento majetok cirkvi odobraný bez náhrady...
Súhlasí Kasafran


8.
označiť príspevok

Profesor muž
   19. 1. 2017, 20:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 494 bytes in 0,840 seconds)