Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Aj slávny archeológ William G. Dever v rozhovore priznal, ako prišiel o vieru:

5
reakcií
1250
prečítaní
Tému 23. novembra 2011, 05:05 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   23. 11. 2011, 05:05 avatar
Dever: "Asi pred 15 rokmi počas mojej kariéry archeológa som začal písať o dávnom Izraeli. Pôvodne som to písal, aby som oponoval Minimalistom (minimalisti = bádatelia, ktorí považujú biblické príbehy z veľkej časti za vymyslené, pozn. autora R.P.), nakoniec som sa ale stal jedným z nich. Povolanie Abraháma, krajina Bohom zasľúbená, migrácia do Kanaán, príchod do Egypta, Exodus, Mojžiš a monoteizmus, odovzdanie desatora prikázaní na Sinaji, kráľovstvo vedené Bohom - archeológia všetky tieto príbehy spochybnila. Moja dlhá skúsenosť v Izraeli a moja rastúca neistota ohľadne historicity Biblie spôsobila koniec mojej viery. Takže som vďaka svojej akademickej dráhe stratil svoju vieru. Budúci rok bude 50-ročné výročie mojej prvej cesty do Izraela. Pracoval som tam 49 rokov a niečo vám poviem: Vidieť judaizmus, kresťanstvo a Boh mi odpusť - islam zblízka a osobne, mojej viere príliš neprospelo. Vďaka môjmu pobytu vo "svätej zemi" som sa stal extrémne cynickým v otázkach náboženstva. Začal som si myslieť, že v podstate nemám talent na náboženstvo, že viera môže byť vec temperamentu alebo výchovy. Nikdy som nemal náboženstvo v krvi. A uvedomil som si, že som vlastne nikdy nebol naozaj veriaci, ale trvalo mi to 40 rokov, A keď som zistil, že to už nemá zmysel tak som konvertoval k judaizmu. (Smiech). Bolo to preto, že človek nemusí byť zbožný, aby bol žid. A to mi vyhovuje."

Bart Ehrman - biblista a odborník na rané kresťanstvo, profesor religionistiky na univerzite v Chapel Hille, autor mnohých odborných publikácií a viac než 20 kníh pre laickú i odbornú verejnosť (Stratené evanjelium Judáša Iškariotského, Šifra majstra Leonarda: pravda a výmysel a Peter, Pavol a Mária Magdaléna - Ježišovi nasledovníci v dejinách a legendách, Historical Introduction to The New Testament, Jesus Interrupted, God 's problem - v ktorej rieši svoje dôvody odpadnutia od viery, atď.)


4.
označiť príspevok

Krištof
   23. 11. 2011, 14:13 avatar
Tak sú skeptici, ale aj veriaci odborníci - biblisti, historici, archeológovia, textoví kritici... Stručne o štyroch z nich.

Biblista, teológ a historik Craig A. Evans, Ph.D. Na univerzite viedol programy biblických štúdií a založil Inštitút pre výskum Zvitkov od Mŕtveho mora. Získal titul bakalára histórie a filozofie, magisterský titul z teológie a magisterský titul a doktorát v oblasti biblických štúdií... Je plodný autor i redaktor viac než päťdesiatich kníh vrátane: Nekanonické spisy a interpretácia Novej zmluvy, Eschatológia, mesianizmus a zvitky od Mŕtveho mora, Ranokresťanská interpretácia písem Izraela, Potvrdenie pôvodnosti Ježišových slov... Je členom rôznych vedeckých a biblických spoločností... atď., atď.

Profesor novozmluvných štúdií, popredný odborník na textovú kritiku Daniel B. Wallace, Ph.D. Titul jeho doktorskej dizertačnej práce ukazuje, ako veľmi môže byť štúdium novozmluvnej gréčtiny špecializované: „Určitý člen s viacerými podstatnými menami spojenými spojkami kai v Novej zmluve: sémantika a význam“... Je riaditeľom inštitútu pre textovú kritiku - Center for the Study of New Testament Manuscripts... Wallace veľa cestoval po svete, aby mohol študovať staroveké rukopisy osobne. Navštívil vrch Sinaj, Istanbul, Vatikán, Florenciu, Berlín, Jeruzalem a iné miesta. Je redaktorom a autorom viacerých kníh, napr. významnej učebnice gréckej gramatiky alebo knihy Znovuobjavenie Ježiša...

Michael L. Brown, Ph.D, vyrástol v židovskej rodine, ale duchovné záležitosti ho nezaujímali. Žil veľmi nezriadeným spôsobom (drogy a pod.). Neskôr sa dostal do cirkevného zboru, lebo sa mu páčili dve tamojšie dievčatá, príbuzné pastora. A raz sa stalo niečo nečakané. Keď opakoval slová pastora v modlitbe pokánia a viery, zrazu sa pristihol pri tom, že Kristovmu posolstvu verí. „Bolo to, akoby niekto zrazu zažal svetlo,“ povedal. Uveril, hoci k lepšiemu sa menil len pomaly. Aby mohol lepšie pochopiť a preskúmať mesiášske zasľúbenia, podujal sa na mnohoročné vzdelávanie, ktoré sa zavŕšilo magisterským titulom a doktorátom v oblasti blízkovýchodných jazykov a literatúry v New Yorku University. Vyučoval na Trinity Evangelical Divinity School, Fullerovom teologickom seminári, Regent University v dvadsiatich krajinách. Je autor osemnástich kníh z daných oblastí, komentátor k rôznym slovníkom, prednášajúci atď., atď.

Historik, znalec mediteránnych kultúr (okolo Stredozemného mora) Edwin Yamauchi (japonského pôvodu) Ph.D. Študoval dvadsaťdva jazykov vrátane akkadčiny, aramejčiny, hebrejčiny, gréčtiny, koptčiny, egyptčiny, sýrčiny... Je odborným asistentom ôsmich fakúlt na viacerých univerzitách, prednáša o mithraizme, gnosticizme a iných témach na stretnutiach odborných spoločností, zúčastil sa archeologických expedícií, medziiným pri vykopávkach Herodesovho chrámu v Jeruzaleme. Medzi sedemnástimi jeho knihami je aj veľká kniha Perzia a Biblia, ďalej Grécko a Babylon, Gnostická etika a počiatky mandizmu, Predkresťanský gnosticizmus, Archeológia Novej zmluvy, Svet prvých kresťanov...


5.
označiť príspevok

fajer
   23. 11. 2011, 16:11 avatar
tonie sú vedci,ale papagáji biblických hlúposti...


2.
označiť príspevok

trinity
   23. 11. 2011, 08:02 avatar
kto je autor R.P. uvedeny v zatvorke v 3.riadku?


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   23. 11. 2011, 10:11 avatar
prekladatel.


6.
označiť príspevok

nmato32
   23. 11. 2011, 16:12 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:25,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:24,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
dnes, 00:21,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:05,  50. ved si o tom zaloz topic :)
dnes, 00:04,  Jasné že nie. Veď Porošenko bol vtedy big kamoš s mastným vlasom Kiskom. *21
včera, 23:59,  Keď ruská diplomacia kritizovala ukrajinu za uctievanie fašistov tak to americkí trolovia...
včera, 23:59,  Čiže si si vedomá že Kiska sa kamarátil s fašistom Porošenkom. ok.
včera, 23:58,  slováci ziadny strach :) http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
včera, 23:58,  47. tak teraz ti spomínam *39
včera, 23:55,  No keď rusko označilo tak Porošenka, kamoša mastného vlasa Kisku, tak to ste nikdy...
včera, 23:49,  Zrazu pre americkú trolku je ruská hláška písmom svätým :)
včera, 23:48,  Rusko okupuje tak najvýš dementnú Edovu hlavu :)
včera, 23:48,  13. to je rana pod pás, ked kotlebu ešte aj Rusko označí za extrémistov *39*39*39*39*39*39
včera, 23:47,  Edo vidí zasa všade LS NS už nie Rusov :)
včera, 23:46,  Edo je trolík :)
včera, 23:46,  Tvoj mastný vlas Kiska pozval fašistu Porošenka do prezidenstkého paláca. Tu nie je o čom...
včera, 23:46,  236- neviem na koho a na čo reaguješ, alebo len tak pre seba, aby reč nestála???
včera, 23:43,  To tu bolo kolotočárov čo tu písali ako treba zatočiť s vycuciavačmi štátu asocialmi a...
včera, 23:42,  A vedeli prečo. "Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, který nově...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 066 bytes in 0,512 seconds)