Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Aj dve minúty postačia...

55
reakcií
1113
prečítaní
Tému 21. októbra 2014, 20:23 založil Sloven.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 20:23 avatar
Súhlasí B0ris


2.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 20:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 20:41 avatar
O SNP? Slovenská národná pohroma...


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 20:43 avatar
Súhlasí ScarlettSign, dorota


5.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 20:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 20:46 avatar
Lebo tak to cítim a vnímam, že viac bolesti ako radosti...Aj historici sú v tejto veci dodnes rozdelený....


7.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 20:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 20:55 avatar
V tom, čo niekomu sa nepáčilo, že Slovensko bolo samostatné a prosperovalo...


9.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 20:57 avatar
Ale nemám chuť o tom už veľmi debatovať, aj tak to každý vidí a vníma až dodneska po svojom...Len čo je zaujímvé, že aj komunisti to oslavovali, tak ako dnes demokrati...


11.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:04 avatar
Ak trepem, tak koniec debaty, inak som tu to založil o inom, nie o nejakom SNP....


16.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:08 avatar
Ešte máte niečo? Dokáže aj inak, ako urážkou???


10.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:05 avatar
Samozrejme, to čo ide v TV a učí sa v škole....


15.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:05 avatar
a keď počujem to slovo nick tak sa mi dvíha žalúdok....


18.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:15 avatar
Tak môžete začať, veď vy to viete lepšie, ako sa teraz tu hrdíte...


20.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:22 avatar
Ale predsa vám tu dám niečo, kto istotne to vie lepšie vysvetliť ako ja...s čím sa aj stotožňujem...Čo s tým urobíte, je len vašou vecou....

SNP optikou historika novej generácie

Na otázky PhDr. Dušana D. Kerného odpovedá vedeckovýskumný pracovník Ústavu pamäti národa, historik PhDr. Martin Lacko, PhD.

Od Slovenského národného povstania uplynulo sedemdesiat rokov. Viac ako polovica z nich prešla v období drastických deformácií a manipulácií. Mnohé z nich musí alebo musela odstraňovať mladá, resp. stredná generácia historikov. Vymenujte tie najvypuklejšie.

Martin LACKO: Tieto, ako vravíte „drastické deformácie" našich dejín nastali už v roku 1945. Totiž okamžite s obnovou čsl. štátu prišla kriminalizácia slovenskej štátnosti. Nešlo len o kruté prenasledovanie funkcionárov Slovenskej republiky, ale o neľútostný boj proti samotnej myšlienke slovenskej štátnosti. Slováci na ňu mali jednoducho zabudnúť. No a povstanie, ktoré sa viedlo oficiálne pod česko-slovenskou vlajkou s cieľom obnovy Č-SR, sa im do tohto ideologického boja výborne hodilo. Povstanie, partizáni, Č-SR, ZSSR ? sa stali zrazu politicky posvätnými, nekritizovateľnými. Február 1948 tento trend ešte upevnil. Slovenská národná rada v jeseni 1948 kodifikovala názov „SNP" ako oficiálny a jediný prípustný. Štát si vytvoril nielen dogmy, ale aj obrovský aparát na ich udržovanie, či už šlo o ideologické inštitúcie ako Ústav marxizmu-leninizmu, HÚ SAV, Múzeum SNP alebo o školstvo, kultúru, umenie vôbec. Všetky zložky propagovali revolučné a česko-slovenské tradície.

Tento trend sa zásadne nezmenil ani po roku 1989, ba ani po vzniku druhej Slovenskej republiky. Povedal by som, že „oficiálna línia" prežila, pri povstaní sa vymenila akurát vedúca úloha KSČ za vedúcu úlohu demokratov a pridala sa nová ideologická poučka o „SNP ako o vstupe do demokratickej Európy". Pozitívom bolo len to, že na krátke obdobie, možno do roku 1992, nanajvýš však do roku 1998, mohli verejne odznievať aj iné pohľady a hodnotenia. No odvtedy sa postupne všetko vracia znova k jedinému „správnemu" výkladu. Stačí sledovať dojímavú zhodu mienkotvorných médií a politikov v otázke glorifikácie SNP a naopak ? v hanobení prvej Slovenskej republiky. Až nepríjemne to pripomína stav pred rokom 1989…

Takto by som to v skratke povedal. Tu nejde o nápravu nejakých vybraných dvoch-troch parciálnych otázok, ale o celkové nazeranie, ktoré je neprirodzené. Povstanie sa jednoducho neberie ako jedna z mnohých historických udalostí, ktorú možno slobodne skúmať a hodnotiť, ale ako čosi posvätné, o čom nie je možné (alebo aspoň vhodné) verejne diskutovať.

V čom osobne vidíte hlavný odkaz povstania, ako ho pomenúvate vo svojich prácach. Ako dnes vysvetľujete význam SNP?

Martin LACKO: V povstaní boli dva základné, podstatné aspekty: protinemecký a potom česko-slovenský. Nerád hovorím o odkazoch, zdá sa mi to až príliš sprofanované. No ak sa hovorí, že história má slúžiť na poučenie, tak by sme si mohli z tejto historickej kapitoly vziať poučenie povedzme o tom, že Slováci ako národ nemôžu mať svoje práva nikde realizované v takej miere ako vo vlastnom štáte. V tom vodcovia povstania, ktorí sa nekriticky hrnuli do Česko-Slovenska, prípadne splietali sny o „rovnoprávnom" postavení Slovákov v Č-SR, pochybili. Vývoj po roku 1945 a definitívne po 1990 doma aj v Európe ukázal ich historický omyl. Práva národa môžu byť naplnené len vo vlastnom štáte - nikde inde.

No a pokiaľ ide o ten význam - myslím si, že malo len politický význam. Že teda v povojnovej Európe sa mohlo povedať - alebo aj dnes sa môže povedať - áno, Slováci sa prihlásili do boja proti Hitlerovi, proti nacizmu. A na rozdiel od niektorých iných európskych národov kládli aktívny odpor, prinášali obete. No hneď s tým nám vyvstane boľavá otázka, či toto politické rozhodnutie začať akciu, ktorá bola kruto porazená a stála možno päťtisíc slovenských životov, stála za to… Neviem…

Majú udalosti z jesene roku 1944 mimoriadnu závažnosť pri formovaní politického vedomia spoločnosti? Aké? Sú oprávneným dôvodom na dnešné politické, ako aj spoločenské sebavedomie, a najmä vedomie rovnocennosti Slovákov v dnešnej Európe, pomeroch EÚ?

Martin LACKO: Odpoviem inak. Maďari patrili medzi prvých spojencov Hitlera hneď po jeho nástupe. Veľmi aktívne mu pomáhali deštruovať Versaillský mierový systém, robili agresívnu expanzionistickú politiku, etnické čistky, neraz sa dopúšťali podobných atrocít ako Nemci či už doma alebo na fronte. Keď Maďarsko obsadzovala nemecká armáda, nikto proti nej nevystrelil ani z gumipušky. Do posledných hodín druhej svetovej vojny bojovali na strane Hitlera - ešte aj na území Slovenska. Nijaké povstanie nezorganizovali. Skončili medzi porazenými národmi Európy. No nič z toho pre nich dnes nie je problém. Práve naopak, majú politické aj národné sebavedomie možno desaťkrát väčšie ako Slováci.

Je to pravda, ak laická verejnosť dnes vidí v SNP nezmieriteľný spor historikov alebo spor nezmieriteľných historikov a jeho prerastania do politiky ako súčasť širšieho konfliktu o uznanie reality, že bez prvej by zrejme nebolo druhej Slovenskej republiky?

Martin LACKO: Priznám sa, že takto položenej otázke nie celkom rozumiem. Myslím si, že povstanie je jedna vec a spory historikov sú druhá vec. Pozrite sa, dnes ústavní právnici nevedia jednotne vyložiť krátky text zákona. A niekto chce, aby historici jednotne vykladali takú vzdialenú, vnútorne takú kontroverznú udalosť (udalosti), aká sa tu udiala pred sedemdesiatimi rokmi.

Vyrovnala sa historická veda s udalosťami jesene 1944 a s jej hlavnými aktérmi, našla všeobecne prijateľné závery, pokiaľ ide o príčiny vzniku povstania a jeho dôsledky, bolo to vlastenecké povstanie a boj proti nemeckej okupácii a Hitlerovi, alebo boj proti režimu či boj proti štátnosti?

Martin LACKO: Pokiaľ ide o historickú vedu určite, mnohé otázky sú už prebádané a zodpovedané. Ale na druhej strane stále sú tu neprebádané otázky. V tomto smere je asi najviac zahanbujúce to, že plejáda štátom platených historikov za vyše polstoročie nedokázala presne vyčísliť ľudské obete povstania, a vôbec Slovenska vo vojne.

Čo sa týka druhej časti otázky, tá je oveľa komplikovanejšia. V stručnosti som už povedal, že povstanie malo dva určujúce aspekty - protinemecký a česko-slovenský. Pritom by sa ešte dalo povedať, že z hľadiska veľkej väčšiny radových účastníkov, najmä vojakov, to bol iba boj proti Nemcom, proti nemeckej okupácii. Z hľadiska tvorcov povstania, najmä tých, ktorí ho v Banskej Bystrici 29. 8. odštartovali, to však iste bol boj za Česko-Slovensko. Boli to nekompromisní čechoslováci, ktorí sa s existenciou slovenskej štátnosti nikdy nezmierili. Z tohto pohľadu je preto trochu nepochopiteľné, že dnešná Slovenská republika sa hlási práve k tým ľudom, ktorí v samostatnom Slovensku nevideli svoje miesto, ktorým doslova ležalo v žalúdku. Im stavia busty. A súčasne preklína tých, čo vlastnú štátnosť budovali. Myslím, že je to jeden z mnohých paradoxov našich najnovších dejín i našej každodennosti.

voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 21:27 avatar
Stade je to skopírované: Povstanie ? udalosť historického významu

snn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:29 avatar
Ja som to našiel na tej stránke, ktorú som uviedol....


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 21:31 avatar
OK, len si radšej prečítaj celé z SNN, aby si nemal jednostranný názor. Aj Račka.


25.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:31 avatar
Ale vidím, že to sedí, teda to prevzali z tejto stránky, čo nič nemení na obsahu rozhovoru...


26.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 21:32 avatar
Račka vynechali.


27.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:39 avatar
No mne je bližší aj tak ten Lackov...


30.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 21:42 avatar
Chápem, ale strácaš objektívnosť, ak si vyberáš hrozienka z koláča. Prečítaj si napríklad aj knihu slovakia.humanists.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:46 avatar
Ak sa k nej dostanem, tak nemám problém po nej siahnuť...

A objektívnosť nestrácam, práve naopak...


28.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 21:40 avatar
Samozrejme, vy ste ta naj...no čo už...


32.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 21:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 22:08 avatar
Nič ste doteraz nedokázala,okrem toho označenia vypatlaný, čo to svedčí o vás? Veľa, veľmi veľa....
Súhlasí universum


34.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 22:09 avatar
Aj tá ikonka o vás veľa hovorí...


49.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 23:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 23:25 avatar
Čo hovorí tá ikonka o nej?


53.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 23:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

B0ris muž
   21. 10. 2014, 23:35 avatar
To si skor dokazala ty sama o sebe.
Papagajujes bez vlastneho uvazovania......


52.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 23:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 22:10 avatar
A prečo doteraz všetci tí, ktorí oslavujú SNP, do dnešného dňa nehovoria aj o odvrátenej strane SNP, prečo???


36.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 22:17 avatar
Prečo nehovoria, že koľko utrpenia priniesla ta odvrátená strana, čo ozaj stalo za účelom SNP?


37.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 22:25 avatar
Účelom SNP bolo umožniť sovietskej armáde, aby nás skôr oslobodili. Aby ľahšie prebehlo oslobodenie.


38.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 22:28 avatar
Naozaj? No v poriadku, ak takýto bol účel, ja si to žiaľ nemyslím...A opýtam sa, celé Slovensko bolo zapojené do SNP? A ak nie, tak prečo nie???


46.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 23:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2014, 22:29 avatar
no to teda nebolo , lemoslav :-))) dovodom jeho vzniku je v protifasistickemom postoji, ...


40.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 22:32 avatar
A čo iné znamená ten protifašistický postoj, ak nie to, aby sme sa oslobodili od fašistov? A to je práve to, že SNP malo umožniť skorší príchod frontu, aby skôr nás oslobodili. Aby tu boli skôr oslobodenecké vojská.


41.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2014, 22:37 avatar
nuz aj to ze sa prestane slovenska republika spajat s ideou fasizmu a nacizmu, ... nemusi ist lemn o akt oslobodenia, ved trvalo nejaky cas kym k nemu doslo a snp sa spaja s partizanskym bojom.


42.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 10. 2014, 22:49 avatar
Nielen s partizánskym bojom, teda odbojom, ale hlavne so slovenskou armádou.
Súhlasí dorota


43.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2014, 22:56 avatar
ale slovanovi tymto oci aj tak neotvorime :-) ...pre neho je prosperita viac ako sloboda.


45.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 10. 2014, 23:02 avatar
A naozaj potom prišla sloboda? Dobrú noc...


47.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2014, 23:05 avatar
sugestivne otazky tu nie su na mieste,...dobru noc.
Súhlasí Lemmy


48.
označiť príspevok

ScarlettSign žena
   21. 10. 2014, 23:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

universum
   22. 10. 2014, 02:05 avatar
Scarlet kazdy je vypatlany len nie ty?


55.
označiť príspevok

universum
   22. 10. 2014, 02:13 avatar
teraz nemyslim tych co ta zivia, a'la zidia, na tych hladas pozitivne veci

ale vypoatlana si ty, ak si myslis, ze jedina obrana slobody je zo zbranou v ruke, podobne su vypatlani nemci a podobni, ktori sa vzdy chytali zbrani a naopak Francuzi, ktori vedeli branit slobodu inak

Slovaci si svoju slobodu branili tisicrocie najmenej

nie len Stur a pod., ale aj odpor proti komunistom a ine. dnes odpor proti Zapadnemu pokrytectvu

takze ak ti pises, ze Slovaci sa sami zaktivizovali branit svoju slobodu v SNP a je to ojedinele, si skor sama vypatlana, ak tanky a ine zbrane povazujes za jediny sposob aktivizacie


56.
označiť príspevok

universum
   22. 10. 2014, 02:16 avatar
a mimochodom: gramatiku ovladam perfektne


44.
označiť príspevok

dorota
   21. 10. 2014, 23:01 avatar
lemmy Edo je v telke na stv 2 :_)
Súhlasí Lemmy
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:06,  poznáme tri katolícke náboženstvá evanjelizmus odpúšťajú hriechy v kostole počas kázne...
dnes, 11:02,  Edo Izrael chce oficiálne anektovať západný breh a amíci anexiu podporujú. Ale Rusku za...
dnes, 11:00,  Ak im hold ústavy nedovoľujú priamo zakazovať, tak aspoň obmedzujú. Na infovojnu, aj na...
dnes, 10:59,  Mesežnikov platený trol a Bijjou ? :)
dnes, 10:59,  SSEdo amíci sa vmiešavajú do vnútorných záležitostí krajín po celom svete aj na...
dnes, 10:58,  bozkával som sa s lenkou, hildou, inesou a s klárou
dnes, 10:53,  kokosovú vodu by som doniesol na stôl
dnes, 10:52,  Imo is back. *03
dnes, 10:50,  Hej, ani keď sa niekomu narodí mentálne retardované dieťa, tak ho vačšinou rodič...
dnes, 10:49,  chceme ísť na obecný úrad
dnes, 10:49,  Každý blbneme svojim spôsobom :)
dnes, 10:47,  23. istóó *39 ale počkaj, najlepšie ešte príde, ked hokejis zas vyhlási ze on Nieje ziadny...
dnes, 10:47,  milujeme našu rodinu
dnes, 10:46,  užívateľ fóra peter67 je v rovnakej situácií ako my, vedia o ňom aj kedy nakupoval lízanku
dnes, 10:45,  Slováci jednoducho hodnotia dostupné informácie a tie hovoria o tom, ze američan je hold...
dnes, 10:45,  Lebo to nepokladám za relevantné. Ani v USA drvivá väčšina slovákov nebola a nevideli tú...
dnes, 10:45,  susedia majú kúpení poľovnícky nôž, keby sa im niečo nepozdávalo, pichnú ma do nohy
dnes, 10:44,  20. šak recesia, né? :)
dnes, 10:43,  V Rusku drvivá väčšina Slovákov nikdy nebola „Rusko je krajina, v ktorej drvivá...
dnes, 10:43,  lenka zmrazili nám všetkým peniaze, môžme si kúpiť iba oblečenie, obyvatelia domu nám...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Všetci sme iní, ale všetci sme si rovní.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(149 001 bytes in 0,483 seconds)