Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o Slnku

18
reakcií
857
prečítaní
Tému 1. decembra 2013, 19:57 založil Sphynxinatorix.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Sphynxinatorix muž
   1. 12. 2013, 19:57 avatar
7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o slnku

1. Úplné zatmenie
Ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky, nastáva úplné zatmenie Slnka. Mesiac celkom zatieni Slnko, aj keď je v skutočnosti neporovnateľne menší (efekt veľkosti vytvára pomer ich vzdialeností od Zeme). Najdlhšie pozorovateľné úplné zatmenie Slnka v 21. storočí bolo 22. júla 2009. Ďalšie nastane 13. 11. 20125 a 20. 3. 2015.

2. Kráľ Slnko
Ľudovít XIV. (1638 – 1715), francúzsky kráľ prezývaný „kráľ Slnko“, bol na vrchole svojej moci v 80. rokoch 17. storočia. Obdobie jeho panovania prinieslo veľký rozkvet francúzskej literatúry, vied, umenia a architektúry. Obdiv svojich súčasníkov si získal stavbou obrovského paláca vo Versailles, kam presťahoval celý kráľovský dvor. Všetkým jeho vlastnostiam však dominovalo sebazbožňovanie a bezmedzná pýcha. Veril, že kráľ je Bohom vyvolený, že je jeho zástupcom na zemi.

3. Slnečný cirkus
Cirque du soleil je cirkusový fenomén. V nápaditých výpravných predstaveniach nevystupujú cvičené zvieratá, ale artisti, mímovia či tanečníci. Sídlo cirkusu je v kanadskom Montreale, pravidelne je však na turné. Zakladateľom bol artista Guy Laliberté, ktorý mu dal aj meno „Slnečný“, pretože ho zaujala definícia slnka ako symbolu mladosti, sily a energie.

4. Umelkyňa slnečnica
Semená slnečnice sú usporiadané do špirál, ktoré sa pravidelne stáčajú doprava a doľava. Matematici vypočítali, že tento pomer dokonale zodpovedá pravidlám zlatého rezu. Ten nájdeme aj na najslávnejších umeleckých dielach – napríklad na obrazoch Leonarda da Vinci. To umožňuje slnečnici sústrediť množstvo semien na malom priestore.

5. Slnečný vietor
Pri mohutných erupciách každú sekundu Slnko opustí milión ton plazmy ô- od svojho vzniku až dodnes však Slnko stratilo len 0,1 % hmoty. Magnetické pole Zeme väčšinu častíc slnečného vetra odkláňa, napriek tomu niekedy vyvoláva geomagnetické búrky, ktoré spôsobujú výpadky bezdrôtového spojenia a elektrického prúdu.

6. Slnečné okuliare
Legendy vravia, že rímsky cisár Nero s obľubou sledoval zápasy gladiátorov cez smaragdy. Ploché tabuľky zo záhnedy používali v 12. storočí čínski sudcovia počas výsluchov, aby si nimi zakrývali výraz tváre. Prvé slnečné okuliare však vznikli ešte v prehistorickom období – Inuiti si do mrožích klov vyrezávali úzke štrbiny na pozeranie.

7. Costa del Sol
V preklade pobrežie Slnka – nájdeme na juhu Španielska v Andalúzii. Je jednou z najpopulárnejších turistických destinácií v Španielsku. Na severe je chránené pohorím, ktoré zabraňuje prístupu chladného vzduchu a dažďa, preto je na pobreží viac ako 300 slnečných dní v roku. Costa del Sol sa tiahne od Malagy až po mesto Cádiz.

-Sphynxinatorix

2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 12. 2013, 19:58 avatar
Máš tam preklep: Ďalšie nastane 13. 11. 20125 (Tlačiarenský škriatok.)

Rok 20125 je naozaj veľmi v nedohľadne.

3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 12. 2013, 19:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

5.
označiť príspevok

Sphynxinatorix muž
   1. 12. 2013, 20:02 avatar
3. Ak sa ti niečo nepáči nemusíš čítať moje témy.

4.
označiť príspevok

Sphynxinatorix muž
   1. 12. 2013, 20:00 avatar
Oprava ďalšie zatmenie nastane 13.11. 2015 som sa pomýlil napísal som 20125   moja chyba  

6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 12. 2013, 20:05 avatar
Na jednu dôležitú vec o Slnku si zabudol. Ktosi (asi zo Španielska) si nechal patentovať, alebo úradne (u notára) potvrdiť, že je majiteľom Slnka.
Súhlasí Sphynxinatorix, dorota

7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 12. 2013, 21:01 avatar
Už som to našiel: Po miliardách rokoch sa už aj najjasnejšia hviezda oblohy môže pochváliť svojím vlastníkom. Stala sa ním 49-ročná žena zo španielskej Galície.

www.webnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

16.
označiť príspevok

dorota
   2. 12. 2013, 16:42 avatar
viem si predstavit tu dan z vlastnicta co jej vyratali...astronomicka   

17.
označiť príspevok

Iesus_z_Nazaretu
   2. 12. 2013, 16:48 avatar
to len potvrdzuje známu pravdu že ľudská hlúposť je ako vesmír - večná a nekonečná

18.
označiť príspevok

dorota
   2. 12. 2013, 16:49 avatar
ja by som brala Venusu, je este volna?  

19.
označiť príspevok

Iesus_z_Nazaretu
   2. 12. 2013, 17:05 avatar
OK.....ja nepotrebujem celú ...som turista.....stačí mi pahorok 

8.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 12. 2013, 21:05 avatar
Vzduch na Zemi už má svojho majiteľa, či mi to napadlo ako prvého človeka?

9.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   1. 12. 2013, 21:07 avatar
v poprade tusim zo vzduchu chceli zavadzat dan :-) a ze ti co nekonzumuju strukoviny budu mat ulavu :-)

11.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 12. 2013, 21:11 avatar
Hmmm a výtobcovia propanbutanových bômb?

12.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   1. 12. 2013, 21:12 avatar
o tych v reportazi nehovorili :-)
Súhlasí Nadja

10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 12. 2013, 21:07 avatar
Si asi prvá. Zajtra rýchlo utekaj na úrad, aby ťa niekto z fóra nepredbehol. 
Súhlasí Nadja

13.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 12. 2013, 21:12 avatar
Neviem, kolko to stojí, ale doteraz bol zadarmo tak hádam príliš nezdražel  

14.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 12. 2013, 23:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

15.
označiť príspevok

Sphynxinatorix muž
   2. 12. 2013, 16:04 avatar
14. To si zabil  
Takéto komentáre mám rád  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:43,  Ľuboš Blaha zasa perlí. V podstate je to známa pieseň o dvojakom metri a liberálnom...
dnes, 01:26,  Slniečka sa úpenlivo pohoršujú nad tým, že sa vysmievam ženám (Nicholsonová), ústavným...
dnes, 00:36,  stvoriteľ stvoril anjelov, potom stvoril človeka a povýšil človeka nad anjelov v nebi,...
dnes, 00:27,  a čo ak stačí nahradiť slovo pominúť slovom zastaviť sa a rozvinúť sa
dnes, 00:26,  ak človek nemá priateľa, musí stavať na opore prírody (voda, energia - potrava pre...
dnes, 00:21,  mier je potrebné nájsť čo dvomi slovami znamená mier na tomto svete a vtedy žiadne plány...
dnes, 00:18,  bohatstvo je od hriešnika, ak má 500 000 000 eur podnikateľ je hriešnik a ak zle použije...
dnes, 00:11,  foton zasa si sfetený ? :) A čo robil ten grázel ? Modlil sa ? :)
dnes, 00:05,  Nikto do nikoho neskákal paranoidný esesáčik kotlebovec. :)
dnes, 00:03,  foton akoby si zatočil s tým cigánskym grázlom ? :)
včera, 23:55,  Dnešní totaliťáci len témy zmenili o ktorých sa nesmie hovoriť ale mentálne sú takými...
včera, 23:50,  foton cigánska lúza zasa vyvádzala :) Policajti mali toho grázla, ktorý do nich skákal...
včera, 23:48,  Presne to robili komunisti.... Môžeš pochovať na všetko okrem politikov a politiky........
včera, 23:45,  Vodu kazu a víno pijú....človek musí byť fest dement keď káže o demokracii... Ale s...
včera, 23:45,  my, čo sme prežili život polovicu v socializme a polovicu v kapitalizme, môžeme povedať,...
včera, 23:44,  Najlepší spôsob je kričať to isté a ukazovať na toho s kým nesúhlasíš- toto vedia...
včera, 23:43,  Nechápem človeka ktorý súdi iného za jeho minulosť... Akoby sme boli všetci svätí....
včera, 23:42,  ...ten k0k0t f0t0n sa prenick0val...????*13*13*13
včera, 23:40,  TemnýmyseI - teda kto bol agresívny?
včera, 23:37,  Toto zmagorená slniečkárska čvarga nepripustí, aby tu zavládla vôľa normálnych ľudí....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Najmúdrejší ľudia sa podriaďujú svojím vlastným príkazom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 609 bytes in 0,547 seconds)