Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

17. november (pád komunizmu)

96
reakcií
1985
prečítaní
Tému 17. novembra 2013, 11:02 založil rodinamvn.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 12. 2008
135
18. 11. 2019
84
26. 06. 2019
2
 
 


1.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   17. 11. 2013, 11:02 avatar
Denník ruskej študentky ako svedectvo červeného teroru

Aľa Rachmanovová, vlastným menom Galina Džuraginová, dcéra lekára šľachtického pôvodu, si začala písať denník 24. septembra 1916 na svoje sedemnáste narodeniny.

Prvá časť jej denníkov, ktorá končí 13. septembra 1920, vyšla pod názvom Študenti, láska, Čeka a smrť a opisuje to pohnuté obdobie plné teroru, vraždu Rasputina, popravu cára, Dočasnú vládu, Kolčaka, Kerenského, nástup boľševikov k moci, znárodňovanie, domové prehliadky, Čeku, mučenie a Dzeržinského.A ešte mnoho, mnoho iného. A vopred sa ospravedlňujem všetkým, ktorým sa chce prečítať si o knihe, ale nechce sa im čítať dlhé články, pretože tento dlhý je.

Zo začiatku sú to tak trošku neohrabané zápisky života mladého dievčaťa, ktorý sa skladá z prvých lások, školy, kamarátok, večierkov, smädu po vzdelaní, písania básní; je to život, v ktorom má všetko čo chce, žije v dome so služobníctvom, aristokratické dievčatá majú svoje „miss” alebo „Francúzsky”, ako ich volajú…

A dospelí zatiaľ riešia Rasputina a cára. A triedne rozdiely, o ktorých sa začína hovoriť stále viac. Ako povedala jedna známa ich rodiny: “Milujem vlasť a národ, náš ruský ľud, ale to ešte neznamená, že si sadnem za jeden stôl s dcérou dákej kuchárky!” (25. september 1916). A problém triednych rozdielov je tam tak hlboko zakorenený, že jej kamarátka Lidočka, ktorá zistí, že nie je skutočnou dcérou grófky, v ktorej rodine vyrastá, ale že je adoptované nemanželské dieťa slúžky, tak sa od zúfalstva ako štrnásťročná obesí v kúpeľni.

V krajine to začína vrieť, študenti začínajú organizovať zakázané schôdze, jej vzdialenú príbuznú vylúčia z gymnázia za „spolčovanie sa s nepriateľom” len preto, že ju videli rozprávať sa s rakúskym vojnovým zajatcom.

http://www.youtube.com/watch?v=O4nrveLWLmU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Začiatkom roka 1917 už začínajú nepokoje, keď ich vo februári navštívi známa z Petrohradu, rozpráva im, čo sa tam deje: „V Putilovskej továrni vypukli nepokoje, robotníci nechcú pracovať. Je nezvyčajne zima a ľudia stoja celé hodiny v radách pred obchodmi. Sama videla, ako dav vydrancoval niekoľko pekární. Ani dreva nieto. Nie dosť. Ľudia kúria nábytkom. Tam, kde bývala, už spálili stoličky, písací stôl a knižnicu. Na Nevskom prospekte sú ustavičné strety medzi políciou a robotníkmi. Ľud požaduje mier a cárovu rezignáciu.”

Ich služobníctvo musí stále častejšie chodiť na schôdze, ktoré sa organizujú pre pracujúci ľud, na ktorých im hovoria, že už nikoho nesmú oslovovať milostivá, že zastrelia každého, kto tak spraví a tiež každého, kto spomenie cára; už nie je dovolené, aby slúžky stáli pred panstvom, prikázali im, aby čo najmenej pracovali, že treba všetkých pánov a policajtov vyhnať na Sibír, aby sa naučili pracovať, že nemajú prísť, keď na nich budú zvoniť, jesť to isté jedlo a sedieť s nimi za jedným stolom, majú sa oslovovať súdruh a súdružka a že všetko patrí štátu a továrne a obchody zoberú majiteľom a rozdajú ľudu.

30. marec 1917: „Zatkli cára s cárovnou a deťmi. Vraj s nimi zaobchádzajú veľmi zle. Vojaci všemožne ukazujú cárovi, ako veľmi ním pohŕdajú, neodpovedajú na jeho pozdrav a v prítomnosti cárovnej a jej detí oplzlo rozprávajú. (…) V študentskej kancelárii tiež všetci žiadajú cárovu popravu. Nepovedia mu inak než ´občan Romanov´. Vraj keď sa cár vrátil do Cárskeho sela, nechali ho čakať štvrťhodinu pred bránou, kým službukonajúci dôstojník zahlásil: ´Otvorte dvere bývalému cárovi!´” Vlaky sú plné vojakov, cestujú teraz prvou a druhou triedou a pasažierov, ktorí sa im nepáčia, vyhadzujú v plnej rýchlosti von oknom. Železničiari sú voči nim bezmocní. Kto sa im opováži odporovať, toho súdruhovia bez milosti zmlátia.

Aľa má pocit, že ľudia akoby potratili rozum. Všetci si myslia, že revolúcia im priniesla len samé práva, ale žiadne povinnosti. Jej denník už teraz, v polovici roka 1917, zďaleka nie je zapĺňaný tými nadšenými zápiskami dievčaťa plného života, ale začína sa, stránka za stránkou, plniť len hrôzou. 12. jún 1917:

„Dav vyraboval kláštor! Starý, dôverne známy kláštor, pýchu nášho mesta!!! Väčšinu mníchov pozabíjali, cenné predmety odvliekli. Keď začala budova horieť, ukázalo sa, že aj požiarnici štrajkujú a tak kláštor vyhorel až do základov. Milicionári plienili spolu s davom namiesto toho, aby tomu zabránili…” Začína panovať hlad, pretože robotníci nepracujú, všetci štrajkujú alebo diskutujú o štátnických otázkach, chlieb z pekárne je sivý a plný nechtov a švábov. 11. jún 1917: „Smetiari dnes vstúpili do štrajku a požadujú zvýšenie platov. Keď im majiteľ podniku povedal, že im to nepovolí, vhodili ho do drviča odpadu, kde ho postupne rozomleli. Zanechal po sebe ženu a päť malých detí. Aj robotníci v zápalkárni a veľkopekárni štrajkujú. Ulice sú plné ľudí, ani čo by bol sviatok.”

Tento článok sa mi akosi predlžuje, ale Aline denníky sú tak fascinujúce (v dobrom aj zlom) čítanie, že by som ho sem najradšej citovala donekonečna. Veď napríklad jej zápis zo 6. augusta 1917 je tak výstižný: „Nespoznávala som naše mesto. Zdá sa, akoby tu býval dáky votrelec, tak veľmi je zanedbané, špinavé. Park na brehu rieky, pýcha mesta, je pokrytý zdrapmi papiera, veľa stromov je zlomených, plot je zvalený, všade je mnoho vojakov, ktorí zo zásady nepoužívajú chodníky, ale dupú po tráe a kvetoch. Z fontány zmizli všetky zlaté rybky, ozdobné sklenené gule sú rozbité a pamätníku cisárovnej Kataríny chýbajú uši a ruky.
Poprava rodiny ruského cára Romanova boľševikmi

Ulice sú spustošené, dlažba je povytŕhaná. No nikomu nemožno nič povedať, to by sme riskovali prinajmenšom bitku. Je predsa revolúcia, každý môže robiť, čo len chce! Počula som ako jeden vojak kričal na akúsi ženu: ´Keby som ti chcel napľuť do huby, tak môžem, pretože je revolúcia!´”

V septembri 1917 bol vyhlásený výnimočný stav, začali sa domové prehliadky a pogromy na ruskú inteligenciu. Ani Alina rodina sa im nevyhla, boli predsa buržuji, jej otec lekár. Museli pred rabovaním utiecť:

„Píšem v malej, zatuchnutej izbe, starej chalupe Jevgenija Vasilieviča Beľajeva. Sem, na mestskú perifériu, sme utiekli pre pogromom. Už tretí deň vyčíňa v našom meste neľudská spitá luza. Ešte vždy sa neviem z toho spamätať. Doteraz nebola pre mňa ´ulica´ niečím, čoho by som sa obávala, ´ľudia´ neboli pre mňa masou, ktorá by ma desila. Všetko sa zmenilo.”Boľševici sa ujali moci. A Aľa cíti, že niečo sa v ich životoch zlomilo, po pogrome, po domovej prehliadke, alebo potom, ako ich podnájomník, docent na univerzite, prehlásil, že teraz, keď sa boľševici ujali moci, je to koniec ruskej inteligencie…po domovej prehliadke sa otec vybral na soviet, aby sa tam sťažoval, tam ho ale vysmiali s tým, že veď ešte žije, ešte ho nezastrelili, tak čo sa sťažuje? Nemocničného vrátnika, ktorý bol častejšie opitý ako triezvy, spravia komisárom v nemocnici, továrnik musí odhŕňať sneh, Ispolkom, Dzeržinskij, čekisti… 22. november 1917: „Teraz už nezabúdame, že za oknom číha netvor zvaný ulica, netvor, ktorý si nárokuje náš majetok a život.”

Nie že by bola celá kniha ľahké čítanie, ale posledná tretina už je len pre silné povahy. Boľševici robia zverstvá, proti duchovným, ale nie len. 12. december 1917: „Duchovného s manželkou zviazali a posadili ich na lavicu pred kolom. Potom priviedli ich deti, osemročného chlapčeka a trojročné dievčatko a pred očami ich rodičov ich ubili pažbami pušiek. ´Nuž, modli sa, ty popská sviňa!´ kričal Gorbunov, ktorý bol opäť spitý. ´Prečo sa nemodlíš, aby ťa Boh zachránil?´ Matka srdcervúco vrieskala, potom omdlela. Rodičov napokon rozviazali a priviedli k jazeru. Vojaci ich chytili za nohy, strčili im hlavy do diery v ľade, opäť ich vytiahli a hrali sa takto dovtedy, kým mučeníci nejavili známky života…”Veľa mladých dám zo zámožných rodín sa vydáva za boľševikov, ktorí sú komisármi úradov; vydávajú sa „dobrovoľne”, aby sa zachránili pred biedou a hladom, alebo preto, aby zachránili príbuzných, ktorých by inak zastrelili, alebo preto, že sa boja o vlastný život (dať komisárovi košom znamená istú smrť). Neprejde deň, aby nepočuli o niekom, koho zastrelili. Nik nenosí smútok, je prísne zakázané smútiť za obeťami teroru. Otec im rozpráva, čo sa dialo vo väzení, to sem už radšej ani nejdem písať.

Boľševici to sami nazývajú „červený teror”: 13. september 1918: „Hrôza, ktorá nás obklopuje, nadobúda čoraz väčšie rozmery. Dnes bola v novinách Krasnaja gazeta uverejnená výzva z 31. augusta, ktorá oficiálne ohlasuje „červený teror”: Okrem iného sa v nej hovorí: „Za smrť jedného boľševika musí položiť život tisíc buržujov! Dosť bolo ohľaduplnosti, smrť buržujom, to je naše poslanie! Obyvateľstvo treba terorizovať!” Na prednáškach sa už niekoľkokrát stalo, že prednášajúci profesor omdlel od hladu, na univerzite sa nekúri, rozdávajú sa dotazníky, kde je ako prvá otázka „V akej ste strane?” a ak niekto napíše inú ako komunistickú, hneď ho zatknú, všetci radšej píšu: „Nie som v žiadnej, ale sympatizujem s komunistickou.”

V júni 1919 uteká Alina rodina pred červenou armádou na Sibír, Aľa stihne vziať len svoje denníky, ľudia bojujú o miesto v dobytčom vagóne – tepluške (dobytčí vagón prispôsobený na prepravu ľudí), steny staníc a staničiek sú polepené odkazmi utekajúcich, je to ich „pošta”, jediný spôsob, ako o sebe podať správu… A keď prídu na Sibír, ľudia tam nechápu, pred čím utekajú a nevedia sa dočkať červených… „Otec pomaly povie: ´Čo je domov? Domov je tam, kde sme. Najdôležitejšie je prežiť!´ Všetci mlčíme a myslíme si: A ako dlho potrvá, kým nám zoberú i to, čo nazval najdôležitejším?” (27. jún 1919).

Denník končí 13. septembra 1920, kedy chce odovzdať známemu, rakúskemu vojnovému zajatcovi, ktorý odchádza domov, svoj denník, aby ho poslala naslepo do diaľky, do slobodnej krajiny, ako zúfalý výkrik z krajiny „slobody”. Študenti, láska, Čeka a smrť je však len prvý diel jej denníkov, druhý vyšiel toto leto pod názvom Manželstvá v červenej búrke a opisuje Alin život potom, ako ju rakúsky vojnový zajatec, ktorému chcela na Sibíri zveriť svoje denníky, požiadal o ruku a svoj odchod do vlasti kvôli nej odložil.

Je to výnimočná kniha, z historického aj ľudského hľadiska. Na konci knihy je doslov prekladateľky Zuzany Demjánovej, ktorá v ňom opisuje nielen pohnutý osud autorky, ale aj prekladov jej denníkov. Stojí to za spomenutie, ale už aj tak som sa akosi neovládla a s dĺžkou tohto článku to trochu prehnala, za čo sa každému, kto to dočítal až sem, ospravedlňujem. Pravda je však taká, že sa mi málokedy dostane do rúk tak fascinujúca kniha, ktorá v sebe skrýva obrovskú hodnotu. A nielen tú historickú (niekde som čítala, že Aline denníky dodnes využívajú politológovia aj antropológovia). Vďaka Zuzana, že si nám zabudnutú Aľu Rachmanovovú opäť priniesla.

„Pochopí ľud, že chod dejín je tisíckrát komplikovanejší ako všetky heslá sveta? To skôr uverí tým, ktorí hovoria: ´Všetkých tých, ktorí majú viac ako vy, treba postrieľať. Potom dostanete všetko, čo patrilo im.´”

„Spomenula som si na slová gubernátora: zničiť je ľahko, čo však postavia na mieste zničeného?”

Viac tu: aktualnespravy-news-novinky.webnode.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí huranato


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   17. 11. 2013, 11:07 avatar
Ved on sa zase postavi. Kapitalizmus ho postavi svojou nenazranostou a bezcitnostou.
Súhlasí rodinamvn


3.
označiť príspevok

auxiliarius
   17. 11. 2013, 11:12 avatar
to by Nasvieteny neprezil, zase by jeho bezcharakernej rodinke vymletej skonfiskovali nakradnuty majetok


4.
označiť príspevok

RighteousFred
   17. 11. 2013, 11:14 avatar
Mna nijaky presvieteny nezaujima. Nezaujima ma nikto, kto chce ludom zle a este sa na ich utrpeni bavi.


5.
označiť príspevok

auxiliarius
   17. 11. 2013, 11:17 avatar
Nuz bolo by dobre, keby poznas motivy svojich nepriatelov.


7.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   17. 11. 2013, 12:04 avatar
„Rusko začne v Európe 3 svet.vojnu veľkým ničením, najmä v Taliansku.
Pápež bude mnoho trpieť.
Rusko sa pokúsi získať vládu nad svetom a Cirkev bude prenasledovaná.
Ľudia odmietajú všetky moje výstrahy (VAROVANIA).“

(1895-1961 / m.sr.Helena Aiellová / Panna Mária

- zakladateľke rehoľného rádu: „Utrpenie nášho Pána Ježiša Krista“)

Více zde: koniecsveta-obnovasveta.webnode.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Viac tu: varovanie-3svetovavojna.webnode.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí auxiliarius


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 11. 2013, 12:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   17. 11. 2013, 12:30 avatar
Prečo píšeš, že neexistuje Panna Mária alebo Ježiš?
Ved sa zjavujú!

a čo sa týka vojny z Ruska:
Čo je na tom neuveriteľné, žeby malo ostať po vojne 1/3 ľudstva?


10.
označiť príspevok

ra.am muž
   17. 11. 2013, 12:31 avatar
Ok. Zjavuje sa p. Maria.


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2013, 19:06 avatar
Zjavila sa priamo tebe?
Inak aj UFOs sa zlavili..
Takze mozno aj mimozemstania existuju..


12.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   17. 11. 2013, 23:47 avatar
Aj mne ako dalším iným...


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 08:39 avatar
UFO sa ti nezjavilo?

Mnoho ludi, hlavne fanaticky veriacich vidi rozne zjavenia. Niekedy to moze byt len hra tienov a svetla, sny, alebo hypnagogicke alebo hypnopompicke zvuky. Zamozrejme fanaticky veriaci clovek ich prisudi/sformuje tomu comu najviac veri...
Súhlasí Osvietený


16.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   18. 11. 2013, 08:55 avatar
15. Wolfe, je dosť ľudí čo UFO a rôzne záhadné javy videlo, je dosť ľudí ktorým sa v podobe nejakého svetla zjaví niečo "božské", je to v tom, že kto verí môže aj spoznať. Sama mám skúsenosti s nadprirodzenom, a tá nad energia existuje, ale neviem ako by som to povedala, nie každý ju chce pocítiť, poznať ak v sebe nosí podvedomo zápor k takým veciam. 


18.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 09:06 avatar
Kazdy vidi, co chce vidiet...
No porozpravaj, co si videla?

Ja som videl 2 farby aury (aj ked nie 2 farby skor 2krat gradienty/prechody, takze da sa povedat 4 farby)... mozes okracovat..  


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 09:18 avatar
Este ... napriklad verim, ze takemu protestantovi by sa "panenka" Maria urcite nezjavila, pretoze k tomu neinklinuje. Prave naopak skor sa zjavi ludom, ktori uctievaju mariansky kult, modlia sa ruzence atd atd...


23.
označiť príspevok

havran
   18. 11. 2013, 09:20 avatar
Dobre hovoríš veď je známe: "Čosa babe chcelo , to sa i snívalo"


26.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 12:26 avatar
Wolfe:
UFO sa ti nezjavilo?

Mnoho ludi, hlavne fanaticky veriacich vidi rozne zjavenia. Niekedy to moze byt len hra tienov a svetla, sny, alebo hypnagogicke alebo hypnopompicke zvuky. Zamozrejme fanaticky veriaci clovek ich prisudi/sformuje tomu comu najviac veri...

Wlčko záleží na tom, čo myslíš pod pojmom UFO.
Myslíš tým mimozemšťanov, v zmysle, že Boh stvoril ešte nejakýé bytosti mimo zeme alebo že zo zeme ľudí žiju na iných planétach, či tajné vlády a "lietadlá" ktoré predstierajú, že su mimozemšťania?

Tiež sa pýtam preto, lebo UFO je dosť kontroverzný pojem:
UFO alebo ufo (pôvodne skratka z angl. unidentified flying object; po slovensky neidentifikova (teľ) ný lietajúci objekt)

Podobne ako "umelé prerušenie tehotenstva", pretože umelým potratom sa nedá prerušiť tehotenstvo, aby sa v ňom pokračovalo! A podobne aj pojem: "neidentifikovanteľný" lietajuci objekt je predsa lietajuci objekt pod záštitou tajných služieb, či už CIA alebo FSB a pod., takže to su dosť dezinformačné pojmy.


34.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 14:59 avatar
UFO som pouzil len tak z rychlosti ilustracne, len taky štek (ja som totiz ani moc necakal, ze by si reagoval naspat),... takze neber to az tak vazne.. a je mi jasne, ze UFO nie je ALF  
UFO -> mimozemstania som myslel skor ako hmlistu implikaciu, nie ako priamy logicky dosledok...

Inak ospravedlnujem sa, myslel som, ze si zenskeho rodu, nejak sa mi to "rodina" (zensky rod) z tvojho nicku odtlacilo v mozgu plus som ocakaval, ze rodina by si do nicku dala skor zena .... az som si nevsimol tu znacku marsa pri nicku..

Co ostatne moje prispevky? 17, 22, 24


42.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2013, 00:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

Osvietený muž
   19. 11. 2013, 00:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2013, 00:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   19. 11. 2013, 08:42 avatar
Foton
Zrejme veríš v zjavenia mimozemšťanov a aj ked ja tiež verím v zjavenia Svätých-zosnulých...predsa je tu niečo, čo by ma zaujímalo:

Neveril som v zjavenia zosnulých, až ked som ich nevidel sám alebo ked som sa nepresvedčil na samotnom zjavení.

Aj média hovoria, že mimozemštania sa zjavuju. Ak by som mal sa presvedčiť, či je tomu naozaj tak, potom by som mal mať aj možnosť. Čo myslíš, ako sa môže bežný človek presvedčiť, že existuju mimozemšťania?

Pretože o svätých a zosnulých... sa môže človek presvedčiť na zjaveniach napr. v Medjugorí alebo v Dechticiach, ale ako sa presvedčiť o mimozemšťanoch?

Aj vo vedeckej sfere sa človek môže presvedčiť o Ježišovej látke-šatke-odevu, v "muzeu", ale kde môže človek zájsť, aby videl mimozemšťana alebo aspon ich lietajuce "taniere"? Prečo žiaden vedec si nezobral na triko a čestne prehlásil v médiach, že skumal a potvrdil existenciu mimozemských telies, či osôb?


52.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2013, 11:40 avatar
"Pretože o svätých a zosnulých... sa môže človek presvedčiť na zjaveniach napr. v Medjugorí alebo v Dechticiach, ale ako sa presvedčiť o mimozemšťanoch? "

O com sa moze clovek presvedcit v Medjugori, Lurdoch ci Dechticiach?
Na pockanie sa tam zjavuje Panenka Maria?

Clovek iduc niekam s velkym ocakavanim, moze pocitovat rozne pocity, dokonca sa moze vyliecit pretoze sila ocakavania dava dobry predpoklad pre placebo efekt. Nehovoriac o tom, ked tam ide nejaka masa ludi a pri kognitivnom zjednoteni sa moze vytvorit davova psychoza  


55.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   19. 11. 2013, 15:13 avatar
Wolfe:
Clovek iduc niekam s velkym ocakavanim, moze pocitovat rozne pocity, dokonca sa moze vyliecit pretoze sila ocakavania dava dobry predpoklad pre placebo efekt. Nehovoriac o tom, ked tam ide nejaka masa ludi a pri kognitivnom zjednoteni sa moze vytvorit davova psychoza

***
...ked to tak vidíš u zjaveniach, tak potom by sme sa mali podobne správať aj voči informáciám?

Napr. niekto nám povie, že spadli 2 veže v New Yorku. Máme možnosť sa o tom presvedčiť a to tak, že tam pôjdeme a na vlastné oči a ruky zistíme, že je tomu tak naozaj. Pretože, keby nám niekto povedal, aby sme si pozreli TV, tak by sme mohli namietať, že je to fikcia-vykonštruované a pod. aj foto...

Lenže podme dalej... keby sme aj prišli na miesto 2jičiek a videli na vlastné oči, že tam už nič nestojí, tak čo povieme?
že ...

"Clovek iduc niekam s velkym ocakavanim, moze pocitovat rozne pocity, dokonca sa moze vyliecit pretoze sila ocakavania dava dobry predpoklad pre placebo efekt. Nehovoriac o tom, ked tam ide nejaka masa ludi a pri kognitivnom zjednoteni sa moze vytvorit davova psychoza

Je to možné?!
Ale, ked sa prejdeme potom mieste a cítime na vlastnom tele, že tam nič nie je, pretože sa dá prejsť cez to miesto, tak nás nikto nepresvedčí o tom, že tam tie 2jičky sú.

A podobne zo zjavením. Nezáleží ani tak na tom, ako sa správajú ostatní, ale na tom, čo počuješ a vnímaš na vlastnom tele, duchu a duši.

Wolfík, myslíš si, že celé tie tisicročia, čo sa Boh so svojimi svätými zjavuje, že vždy ide o akési "efekt" placebo?
Ja som si to myslel a tiež aj to, že som mudrejší od nich, lebo som sa nedal nachytať To, že som bol potom čoraz viac a viac skeptickejší voči svojmu okoliu, tak to som nepovažoval za zlé, skôr som to videl tak, že tí druhí su navine, že su naivní...

Tiež by ma zaujímalo, že ked všetky tie zjavenia su podvod, tak čoho by sa mal báť človek, ktorý to vie?
Nemal by tam ísť v pohode? A presvedčiť tých ľudí, že sa mýlia?


57.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2013, 16:59 avatar
Je rozdiel ocakavat padnutu budovu a ocakavat nieco nadprirodzene,nepochopitelne, transcendentalne..

Zhodenie budovy pozostava z veci, ktore su bezne a teda bezne uveritelne - budova, lietadlo, teroristi
Okrem toho aj bombardovanie budov nie je nic nove..

Napriek tomu zjavenie pozostava z menej uveritelnych: boha, duchov mrtvych ludi ..
Ked niekto veri z tolkeho rozpravania a kazania v nejaku transcendentalnu bytost, a zrazu moze prist na miesto kde sa "fyzicky" ukazala - tomu ja hovorim ocakavanie

"Wolfík, myslíš si, že celé tie tisicročia, čo sa Boh so svojimi svätými zjavuje," >> Boh sa nikdy nezjavil. Dokonca ani v starom zakone skoro nikomu nie: vzdy to bolo len nieco co ho prezentovalo, kudol dymu, "panov anjel" (dost som nepochopil napr. co je to "slava bozia" atd.
(Jedina zmienka je snad len o Jakubovi zvanom Izraelovi ... aj ked sa mi nejak moc nechce verit, ze by pohliadol Bohu do tvare, toboz nie, aby s nim zapasil)
(Je fakt ironiou, ze teraz ako agnostik/ateista, alebo co vlastne som(? mozno nejaky ambivalentny neveriaci/trochu veriaci) som "v bibli" ovela castejsie, nez ked som bol veriaci)

Inak vdaka za zdrobnelinu. Wolfik ma vola len jediny clovek (veriaci-4) aj to len z falosnej (sarkastickej) blahosklonnosti..

Pozor, nie placebo efekt, ze nieco uvideli >> to som sa uz pripravoval, na to, ze zacnes argumentovat so zazracnymi vylieceniami  

Paci sa mi jedno motto, ktore zaznelo v jednom seriali:
"Ludsky mozog nepozna hranic v schopnosti klamat sam seba"

Mozes mi prosim ta vypisat nejake zjavenia panny Marie pred rokom 1850?
Pretoze web je tak prepachaty zbytocnostami, ze je tazko najst nejake relevantne informacie...


62.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 11. 2013, 23:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 11. 2013, 14:55 avatar
mylis si placebo a panacea  


67.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 11. 2013, 23:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.53.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2013, 13:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2013, 14:25 avatar
Dovolim si vyseknut jednu pasaz z tvojho clanku "Potrebujete k tomu šikovného propagátora, ktorý ich upraví tak, aby sa to v nich dalo "nájsť". -Prekrútiť sa dá všetko! -Stačí mať len vieru, " >> nemyslis, ze toto sa perfektne hodi aj na (judaizmus/krestanstvo) nabozenstvo?


58.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 11. 2013, 00:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2013, 01:26 avatar
1. Biblia (stary zakon) je kniha, ktoru pisal vitaz (vojny su tam dost jasne popisane). Ako sa hovori vitaz pise historiu a tiez to znamenam, ze si ju modifikuje podla seba. Integrita biblie je uplne roztriestena, je roztriestenejsia, ako zbierka Dobsinskeho ludovych rozpravok... Pamataj, ze Biblia nie je jedna kniha, ale zozbierane rozne, navzajom nesuvisiace spisy. Staci ked je tam zmienka o Bohu tak ju supsli do kanonu. A co apokryfy?

Novy zakon je tiez niekolko zdrapov (sorry za expresivitu, som trochu prispaty) pozbieraneho papiera.
Nehovoriac o tom, ze NIEKTO rozhodoval, ktore veci pojdu do kanonu a ktore nie, podla toho ako to vyhovovalo...

2. Nato ze je original, tak z neho ateista moze moc pekne poukazat na nepravdepodobnosti, podla kontradikcii ktore opisuje, a veriaci maju na to kazdy iny nahlad.
Mala vzorka - iny nahlad mas na to ty, iny milky, iny elemir a iny veriaci-4..


60.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 11. 2013, 22:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 11. 2013, 15:42 avatar
60: Ty Stale beries bibliu ako nejaku jednu dorucenu celistvu knihu. A nie zvitky, a dokonca rozdelene na knihy..
Pritom to je mnoho knih, ved predsa Pentateuch, historicke knihy, vyucujuce knihy, prorocke knihy, pricom v kazdej su ine poviedky .. ester, ruth, kralov, job atd..

"Od apoštolského spisu sa očakávalo, že bude zrozumiteľný a bude duchovne vzdelávať." >> skoda, ze sa od neho neocakavalo, ze bude aj pravdivy...

"Vedľa apoštolicity bola dôležitým kritériom univerzalita - tj. uznanie spisu veľkým počtom zborov. " >>> sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
"Tridentský koncil (Tridentinum) bol cirkevný snem rímskokatolíckej cirkvi, ktorý sa konal v rokoch 1545–-1563. Zvolal ho pápež Pavol III. a Karol V. Habsburský, ktorý chcel dosiahnuť kompromis medzi katolíkmi a protestantmi. Zasadal v talianskom meste Trident (Trento). Zúčastnilo sa na ňom asi 255 biskupov, ktorí riešili otázku protestantizmu a katolíckej reformácie. Bol vyvrcholením úsilia o protireformáciu.
Jezuiti ale o kompromise s protestantmi nechceli ani počuť. Dôraz kládli na prísnu rekatolizáciu a úplnú autoritu pápeža. Koncil bol napokon víťazstvom jezuitov.
Z koncilu vzišlo celkom 16 dogmatických dekrétov, ktoré sa venujú mnohým aspektom katolíctva."

Ako sa mam zbavit zaujatosti voci biblii, ked je v nej tolko kontradikcii? Farizeji verili v posmrtny zivot, ovplyvneni helenskym podsvetim a perskym dualizmom, saduceji neovplyvneni naopak v posmrtny zivot neverili. (Nebolo ziadne nebo a peklo, bolo len nejake podsvetie/hrob = seol)

Asi boli dost ovplyvneni Kaz 9,1-6
"Keď som na to všetko upriamil svoje srdce a chcel som to všetko vyskúmať, (zistil som), že spravodliví a múdri ľudia aj ich diela sú v Božích rukách, takisto aj láska a nenávisť - a niet človeka, čo by to mohol poznať. Veď všetko je (ešte) pred nimi!
A všetko má rovnaký osud: spravodlivý i bezbožný, dobrý i zlý, čistý i nečistý, kto prináša obetu i kto ju neprináša, bohumilý človek i hriešnik, kto prisahá aj ten, kto sa bojí prísahy.
To je zlo, ktoré lipne na všetkom, čo sa deje pod slnkom; že všetko má rovnaký osud a aj srdcia Adamových synov sú plné zla, v ich srdciach (prebýva) nerozumnosť, pokým žijú. A čo bude potom? "(Pôjdu) k mŕtvym!"
Lebo kto môže mať nádej? (Iba) ten, kto je pripojený ku všetkým, čo žijú. Veď živý pes je na tom lepšie ako lev, čo už dokonal.
Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ani odmeny sa im už nedostane, lebo ich pamiatka upadla do zabudnutia. Aj ich láska a ich nenávisť, aj ich žiarlivosť patrí minulosti a už nikdy nemajú podiel na ničom, čo sa deje pod slnkom."

Otec Jozefa -(egyptsky vykladac snov) chcel zomriet a odist do seolu za svojim synom Jozefom, ked jeho bratia klamali, ze ho roztrhala zver.. Ziadne nebo,ale seol..

Toto je len spicka ladovca...
Nehovoriac o tom, ze kolko cirkvi je, rkc, pravoslavna, ecav, kalvinska, reformovana, a dalsie odnoze, zaklad maju v podstate taky isty, ale v mnohych veciach sa nezhodnu - samotni krestania... tak kam chces tahat ateistov?

 


69.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 00:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 11. 2013, 15:51 avatar
Víťazi boli v tom čese egypťania a asýrčania, a tí bibliu nepísali. >> Egyptania mali svojich bohov, nerozsirovali to na ine uzemia.. Asyrcania uz neexistuju..

Tu islo hlavne o agresvitu sirenia svojich idei.. (co myslis, ze keby nebolo misionarov, tak by bolo krestanstvo rozlezene po celom svete?)
A hlavne neskor im dost pomohol cisar Konstatin ked ho povolil ako oficialne nabozenstvo aby neroztriestil risu, pretoze idea noveho nabozenstva, kde si boli pred Bohom vsetci rovni, bola velmi popularna a sirila sa..


70.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 00:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 15:13 avatar
Inak je zaujimave, ze ten bozsky narod, ktory vyviedol z Egypta, domu otroctva voviedol do domu otroctva Babylonanov, Asyrcanov a Perzanov, okupacie Rimanov..

Prečo zrovna kresťanstvo to vyhralo? >> Pretoze krestanski misionari boli agresivnejsi, rozpinavejsi, a mali dobre argumenty?
No kto by uz nechcel rovnost (ked existovalo otroctvo a kastovne systemy), vecny zivot a spravodlivost?
Preco by sa ti najchudobnejsi nestali krestanmi ked v nebeskom kralovstve maju byt prvi?
A ti bohati to vyuzivali vo svoj prospech, na ovladanie ostatnych, doslova "opitie rohlikom"...
Ved vy chudobni trpte, budete mat slavu v nebi...


73.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 18:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 19:49 avatar
ano najprv nerusilo otroctvo, nabozenstvo sa vzdy modifikovalo podla aktualnej kultury...
Pretoze ju nemodifikoval boh, ale aktualna kultura  
Navesali im buliky na nos, ze pred bohom su si vsetci rovni a ze po smrti ti posledni budu ti prvi.
Nech vydrizia na tomto svete, svoju odmenu si najdu v kralovstve nebeskom...
(Vzdy sa najlepsie slubuje to, co sa neda dokazat ani vyvratit)

Bohati krestania existovali, stale existuju a existovat budu, alebo o kolkych vies, ze rozdali svoj majetok?

Vysvetli mi napriklad, preco Vatikan - nasledovnici chudobneho Krista maju druhy najvacsi poklad v zlate na svete?
Preco kazu ludom, aby pomahali a darovali, ale z ich pokladu moc zrovna neubudlo...
Tolko k bohatym krestanom...


78.
označiť príspevok

Krištof
   22. 11. 2013, 20:06 avatar
Historik E. H. Gombrich hovorí, že už začiatkom stredoveku vďaka kresťanstvu mohli mať ľudia istotu v jednom: "že všetci ľudia majú dušu od Boha, že všetci sú si pred Bohom rovní, žobráci aj králi. Aj to je dôvod, prečo nesmú byť otroci, s ktorými sa nakladá ako s neživými vecami." Porovnaj s pohanskou Rímskou ríšou a s vtedajším islamským svetom, kde bolo otroctvo.

"Boj proti otroctvu
V priebehu dejín boli kresťania, ktorí otroctvo kritizovali, ale aj takí, čo ho obhajovali. Vieme, že Pavol radil otrokom poslúchať pánov. V antike bolo otroctvo hlavným dôvodom, prečo Rimania a Gréci nikdy nerozbehli priemyselnú revolúciu. Avšak boli to práve kresťania, kto začiatkom 19. storočia skoncoval s obchodom s otrokmi. Išlo o hnutie pod vedením britského politika a znovuzrodeného kresťana, Williama Wilberforcea, ktoré sa viezlo na dobovej vlne evanjelikálneho prebudenia. Keď raz Britské impérium prijalo zákaz obchodu s otrokmi, netrvalo dlho a jeho námorníctvo ho začalo likvidovať i na vlnách oceánov."
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Wolfe


80.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 21:41 avatar
Inak myslel som toto:
1Kor 7,20-23
20 Nech každý zostane v tom stave, v ktorom bol povolaný.
21 Bol si povolaný ako otrok? Nerob si z toho starosti. Ale ak by si sa aj mohol stať slobodným, radšej to využi.
22 Lebo kto je povolaný v Pánovi ako otrok, je Pánov oslobodenec. Podobne kto je povolaný ako slobodný, je Kristov služobník.
23 Draho ste boli kúpení. Nestaňte sa otrokmi ľudí!

Mohli by ste mi vysvetlit 23? Nejak ju nechapem v kontexte s predchadzajucimi versami...


82.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 22:02 avatar
Ale ako vidno, vsetko je to len o ludoch...
(ako ja nehovorim, ze krestanstvo musi byt nutne len zle..., myslim, ze ma svoje ako plusy tak aj minusy ... presne tak ako kazdy clovek..)


83.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 22:10 avatar
Tym som chcel povedat, ze krestanstvo je take, akym si ho ludia spravia... napriklad ludia v konfederacii boli nabozensky zalozeni a pritom vlastnili otrokov...


79.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 20:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.81.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 21:55 avatar
Ja som bol fakt v tom, ze si katolik  
"Nebeská odmena je dokázaná množstvom očitých svedkov ktorí ju videli, a množstvom zázrakov tých, ktorí ju hlásali. (/hlásajú)" >> Mozes prosim ta vysvetlit?
(Neviem na co narazas, ci na nieco z raneho krestanstva alebo na zjavenia v sucasnosti...)

Potom inak s prvou, predposlednou a poslednou vetou by som mohol suhlasit..


84.
označiť príspevok

Fotooon muž
   23. 11. 2013, 18:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.86.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2013, 02:33 avatar
Pozeral som niektore videa z prveho linku, este si ich popozeram...
Co uz cernosi maju stastie na to vyliecenie ...  
Mas tam aj nejake belosske video? Nie ze by som bol rasista... ale vacsinou sa to deje pri primitivnych ludoch, ktori vsetkemu uveria...

To predposledne video s tym vymietanim.. akoze dost amaterska herecka to bola (to snad nemyslis vazne, ze tomu veris... ako fakt som ta doteraz povazoval za chytreho). Ja by som to zahral lepsie..
Keby to bol zly duch, tak by o sebe sypal informacie a este pre istotu by sa postavil na javisko?

Inak cital som rozne veci, o vedomi a podvedomi (o posadnutosti, o tom ako vraj jednu zenu nechal zly duch lezat na balkone pocas dazda atd), potom veci ako Nebo nie je vymysel, alebo Don Piper - 90 minut v nebi (aj ked tam vlastne viac pisal o tom co musel prezivat po nehode atd...)
A tiez som videl rozne videa ako napr.
http://www.youtube.com/watch?v=CMyaFOZBM_E Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Takze nic noveho pre mna  
Súhlasí Osvietený


87.
označiť príspevok

Fotooon muž
   27. 11. 2013, 15:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.61.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 11. 2013, 22:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.66.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 11. 2013, 15:56 avatar
Ako mozes vediet, ci plno casti z biblie nebola dobova nabozenska literatura?
Skor mi zda, co sa im hodilo to tam dali, co sa im nepacilo to vyhodili...

Mimochodom preco maju katolici deuterokanonicke knihy, ked ich (starozakonne) nemaju ani zidia (co su povodcovia stareho zakona), a oboje sz+nz protestanti?
Súhlasí Osvietený


68.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 11. 2013, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 15:15 avatar
zaujimave... ako mozes vediet, ci taketo poviedky, nie su cela biblia?
Je dost mozne, ze cely novy zakon je apokryf  
Súhlasí Osvietený


74.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 18:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.76.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2013, 19:53 avatar
to co sa hodi "su ocite svedectva" to co sa nehodi "nie su ocite svedectva"
Co takto niektore gnosticke apokryfy?  
Súhlasí Osvietený


77.
označiť príspevok

Fotooon muž
   22. 11. 2013, 20:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2013, 23:50 avatar
Zjavujú sa, ale len ako preludy, fikcie, v bludných ľudských hlavách. Podobne ako fatamorgána.
Súhlasí Wolfe, Osvietený


14.
označiť príspevok

dodo...best muž
   17. 11. 2013, 23:54 avatar
...ak vidim sl0v0 fatam0rgana,vzdy si sp0meniem na dievcinu men0m Morgana le Fay...)))


44.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2013, 00:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 11. 2013, 09:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 12:59 avatar
Osvietený :
"rodinamvn všelijaký bubaci sa zjavuju a častejšie ako panna maria aj ježiško . Niekto vidí biele myši iný má halucinacie zo svojej dogmy . Ano všeličo je neuveritelne ale uveritelne je že šírenie strachu zabera "

***

"Osvietený" chápem, že Ti je ťažko uveriť, žeby sa mi zjavil niekto, kto už zomrel, či už Ježiš alebo Mária,... ked si nič také nezažil. Ja som tiež do 17 rokov neveril a zjavenia som považoval za výmysli ľudí, či už pre dosiahnutie svojich záujmov alebo ako píšeš aj vyvolania strachu a pod.

Dokonca som si povedal, že ked mne sa nezjavil nikto z Neba, tak potom ani nikomu inému. Tak som zmýšľal a tak som veril. Avšak stalo sa mi, že som sa ocitol takpovediac na konci života, čo sa týka síl, zdravia a vtedy, ked som už nevedel na koho sa mám obrátiť, spomenul som si na radu mojich blížnych, ktorí mi hovorili, aby som prosil Boha.

Bolo to zvláštne, pretože neveril som v osobného Boha, s ktorým by sa dalo rozprávať a zrazu mám nejaku fikciu prosiť o pomoc? A tak som povedal: "Bože, ak tam si, tak mi pomôž!"
Ako naschvál sa nič mimoriadne nestalo-žiaden zázrak, nič som nevidel. Ale na druhý den sa mi Boh dal poznať:
Všetko sa to uskutočnilo behom niekolkých minut ale mal som pocit, že to trvalo hodiny.
V to ráno som zrazu vnímal Boha tak blízko, že všetky pochybnosti odišli a v mysli mi ukazoval najhoršie hriechy, ktoré som spôsobil sebe i ľudom. Ked dovtedy som ich považoval za všedné-ľahké alebo dokonca ani nepovažoval za niečo zlé, zrazu som vnímal nie len to, že Bohu sa to nepáči, ale aj to, ako tým ubližujem ľudom.

Potom mi ukázal, čo by ma čakalo po živote, keby som zomrel v takom stave - keby som tie hriechy neľutoval.
Vnímal som veľku beznádej, kde niet žiadnej pomoci ani božskej ani ľudskej - samota - horšie ako mučenie.

Ked som to celé precítil, nechcel som tak skončiť a Boh mi dal silu sa jednak zrieknuť najhorších hriechov ale zároven tužbu Ho viac spoznať. A tak som začal sa o neho viac zaujímať až prišiel čas, kedy som prišiel aj na zjavenia Svätých, kde sa zjavujú.

Ale, ked sa pýtaš na zjavenia, či som mal ja osobne, tak okrem toho prvého, videl som aj Pannu Máriu, ktorá ma objala a cítil som ju ako človeka. Takže nikto ma nemusel presviedčať, že to boli halucinácie, pretože pri nich človek necíti to, čo vidí.

"Osvietený"
Ešte jedna zaujímavá skutočnosť.
Kedysi mi hovorili, aby som šiel na zjavenie Svätých, pretože ma pozývajú..
Nechápal som ako ma môžu pozývať - mna osobne?
Myslel som si, že to sa len tak hovorí - že pozývaju všeobecne ľudí a kto chce, tak príde.
pravda je však tá, že Boh so svojimi svätými pozýva každého jedného osobitne, aby min.aspon 1x prišiel a sám videl, že smrťou sa život na zemi nekončí, lebo tí, čo už zomreli, žijú v Nebi a budu sa zjavovať podľa vôle Božej.

Takže máme na výber: bud budeme celý život poznať zjavenia len z počutia alebo aj z videnia.

otázka znie: Čo je dôležitejšie?
pre niekoho nová hra v PC, takže sa neuspokojí len s tým, čo o nej počul, ale si ju pôjde aj pozrieť.
Iní... musia vidieť dobré šaty, autá, domy, pamiatky, atd...
To všetko je pominuteľné...dnes nás to zaujíma a zajtra príde do mody niečo lepšie, takže aj ked si to kupime, neskôr to zahodíme a ked skončí naš život na zemi, tak si povieme: užil som si to!

Môžeme žiť aj tak a zjavenia Svätých si len vypučuť z počutia iných... ako izraeliti, ktorých Mojžiš pozýval na horu zjavenia, ale oni hovorili, že nech ide len on a potom nech im povie, čo Boh povedal.

Aj Ty chceš vidieť prirodzené veci tohto sveta a tie nadprirodzené len o nich počuť?


35.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 15:13 avatar
"Avšak stalo sa mi, že som sa ocitol takpovediac na konci života, čo sa týka síl, zdravia a vtedy, ked som už nevedel na koho sa mám obrátiť, spomenul som si na radu mojich blížnych, ktorí mi hovorili, aby som prosil Boha." >> Je docela zvyk uverit v Boha, ked je cloveku najhorsie.

* Veriaci sa stavaju ateisticki vedci na sklonku zivota ci dokonca na smrtelnej posteli (ved co mozu stratit, pre istotu, no nie?)
* jedna znama bola skoro obetou znasilnenia a zabitia (vraj ten dotycny uz nejaku znasilnil a zabil), uz ju vliekol omamenu do auta ako mech, ale nieco sa stalo a utiekol autom, z nej sa samozrejme stala katolicka
* svagrina pochadzajuca z katolickej rodiny (jej starsie sestry a matka docela fanaticky), zacala mat ataky (prudke tachykardie), bola z nej fanatička ovela viac ako ktorakolvek z jej rodiny.., dokonca jej starsia sestra ju nazyvala fanatickou a pritom ona bola ta najviac, tak to je co uz povedat... kazdy den presne o tretej sa musi hodinku modlit a ak jej to nevychadza tak je nervozna...
* Veriaci-4 tu mal nejake problemy z alkoholom, chcel zmenit zivot, obratil sa na Boha, dokonca mal zjavenie Jezisa ci ako... teda on len popisoval, ze ho zalialo svetlo... inak tusim tiez pisal, ze oslovobal Boha podobne ako ty ked si pisal "A tak som povedal: "Bože, ak tam si, tak mi pomôž!""

Raz som napisal v diskusii na nejaky prispevok na sme, "preco ludia zacinaju verit", bolo to site horucou ihlou, preto je to take neucesane a este tam dost veci chyba, ale tu je link goo.gl/WSCfVH
Súhlasí Osvietený


47.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   19. 11. 2013, 08:08 avatar
Áno, Wolfík... je to tak..si vystihol.. lebo človek si hovorí, že ešte mám čas, schopnosti... takže nepotrebujem Boha, Svätých, žiadnu mimoriadnu pomoc z Neba... ako dieťa, ktoré sa učí chodiť a ked už si je isté, že to dokáže aj bez rodičov, ale pred ním stojí neprekonatelná prekážka (bez pomoci rodičov) takže ked už mu idu pomôcť - odmieta to, rodičia ho nechaju a zrazu padá na zem. Prečo? Pretože sa spoliehalo na seba, na svoje doterajšie skusenosti, kedy vedelo chodiť aj bez pomoci rodičov. Avšak nemalo skusenosti s tou prekážkou, len si myslelo, že to zvládne ako doteraz.

Aj TU, môžeme diskutovať hodiny, dni, mesiace, roky a čas bude plynuť až zostarneme... môžeme dávať rozumy a myslieť si že žijeme dobrý život, ved sme pomohli mnohým... ale pokiaľ to budeme robiť len z vlastných síl, bez pomoci Rodičov (nebeských) aký to má zmysel alebo ako tým pomôžeme?

Myslí si niekto, že 15 hodina milosrdenstva - hodina venovaná Bohu v modlitbe je strata času?
...že je niekto nervozny, ked ju nevyužije na modlitbu má viacero príčin... bud to berie formálne (zákonicky) bez ducha podstaty, alebo to ani nie je nervozita, ale strata Pokoja.

To poznám, ked ma zamestnavateľ o to pripravý alebo aj ja sám.
Samozrejme, že Ty vidíš nervozitu na tej žene, takže je to pre teba odpudzujuce, ale keby si sa na to pozrel tak, že to Boh je ten, kto pozýva k modlitbe, lebo Ježiš sa zjavil v Krakowe sv.Faustíne a povedal, aby sme sa každý den modlili o 15 hodine (letný čas) , tak to by bolo o inom. A samozrejme, že s vierou.

Písal si o nejakom veriacom, ktorý mal problém s alkoholom a ako je teraz na tom?
Súhlasí auxiliarius


50.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2013, 10:40 avatar
"Myslí si niekto, že 15 hodina milosrdenstva - hodina venovaná Bohu v modlitbe je strata času?
...že je nieykto nervozny, ked ju nevyužije na modlitbu má viacero príčin... bud to berie formálne (zákonicky) bez ducha podstaty," >> Myslim, ze ju berie cisto navykovo a byrokraticky, takze zakonnicky. Ja som sa domnieval (este ked som bol veriaci), ze k Bohu sa mozes pomodlit kedykovelk a kdekovek. Nemuis si stavat minichramy (ona si zvykne postavit svate obrazky , uplne ako keby si postavila svoj oltarik, inak teraz ma len 18 rokov, mozno to je tym, potrebuje svoje "hracky", respektive to dava viac hodnovernosti pre jej mozog, presne tak ako dava pocitit silu ritual), nemusi to byt v presne vyhranenu hodinu. Moze to byt rano, cez den, vecer ci v noci, doma, v kostole, v lese, tajne v trolejbuse...

Dalsou byrokratickou vecou vidim, ked sa pred spovedou ospravedlnuju (kedze si katolik, tak to hadam poznas, nechce sa mi to moc hladat v katechizme, ani neviem kde by som to tam hladal  ), niektori len tak na oko a hlavne nespravnym ludom, (aj ked dokonca ten spravny je v tej miestnosti).
A po spovedi/eucharistii (dakovani) nech ich neraci niekto znervoznit akymkolvek sposobom, aby sa nenastvali, pretoze su cisti ako lalia bez hriechu, a to by bolo ako keby si spravili skrvnu na prave vypratej koseli.
Mimochodom, nie je toto hresenie tiez?

K tolko stravenemu casu v modlitbach : Mt 6,7 Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť.

Tak ma napadlo, ze ruzencove spolocenstva v kostole zabili toho viac: Mt 6,5; Mt 6,7; 1Tim 2,5 a tym padom aj Ex 20,3, pretoze klanat sa Marii a svatym (ktorych mimochodom ustanovila RKC, ktora bola sama plna spiny - pozri si historiu a taktiez o tom kto je svaty alebo nie je moze rozhodnut len Boh, predsa len ten vidi najhlbsie do srdca cloveka, nie iny clovek, i ked je vysoky klericky hodnostar), pretoze to je to iste, ako povedat, ze zlate tela vyviedlo Izraelitov z Egyptskeho otroctva  

"lebo Ježiš sa zjavil v Krakowe sv.Faustíne a povedal, aby sme sa každý den modlili o 15 hodine (letný čas)" >> Je velmi zaujimave, ze podla biblie Jezis ani nejak moc nechcel ucit svojich ucenikov ako sa modlit. "Panova modlitba" - "Otce nas" - vzisiel, az ked prisli za nim ucenici prisli za nim a chceli sa vediet modlit, tak ako sa modli Jan krstitel.
Ak si precitas, tak v biblii je to hlavne o tom, ze Jezis ucil ludi ako spravne zit, nie ako sa spravne modlit  

Poviem ti jednu vec, aj keby som veril v Boha, nikdy by som neveril v tieto zjavenia. Vacsinou su to fanatici, ktorym sa nieco prisnilo zmiesalo sa im nieco z omielaneho... Vela ludi v to zacalo verit, nastala davova psychoza, a RKC neostalo nic ine ako uzakonit to ako dogmu... Presne tak, ako uzakonila Mariine nanebovzatie. Pretoze, kedze vymysleli Mariu bez poskvrny (ved predsa Jezis sa nemohol narodit z hriesnice, ze? Ako keby sa perla nemohla narodit zo slizkej skeble..), tak sa ludia zacali pytat, ze co sa stalo s jej telom... kedze neviem ci katolicka alebo krestanska mienka vseobecne je, ze hriech nici fyzicke telo a preto Maria sa nemohla rozpadnut na prach, ze? Tak aby ukoncili hadky tak papez Pius XII. 1.11.1950 "ex catedra" vyhlasil v apostolskej konstitucii 'Munificentissimus Deus' Mariine nanebovzatie.

Rok 1950 .. dost neskoro ich to napadlo, nemyslis?
Vlastne o neposkvrnenosti Marie sa tiez nerozhodlo prilis skoro len o nejakych 96 rokov skor >>> papez Pius IX. Mariu ocistil od dedicnych hriechov tym, ze 8.12.1854 v encyklike 'Ineffabilis Deus' vyhlasil jej pocatie ako neposkvrnene.

Ak uz tak potom "sola scriptura" , lenze "scriptura" (pismo) ma tolko kontradikcii, ze to by bolo na knihu hrubsiu nez je biblia sama...

Co sa stalo s tym veriacim? Opytaj sa ho sam  
Chodi sem na foru, tu som ho aj spoznal.
Veriaci je aj jeho nick >> v sucasnosti Veriaci-4
Teraz je v charizmaticko-letnicnom zbore... jednu zavislost vystriedal za inu..
Ale aspon mu to nenici to fyzicke zdravie....
Súhlasí Osvietený


45.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2013, 00:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

havran
   18. 11. 2013, 09:16 avatar
veľa chlastáš , prestaň a prestanú aj zjavenia a vidiny .
Súhlasí Osvietený


24.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 09:27 avatar
Ani neviem ci napisat zial alebo nastastie, to nie je chlastom, to je fanatizmom. Je to nieco na co sa upla. Je to o opakovani a pravidelnosti - chodenie do kostola, modlenie sa ruzencov (opakovana mantra, ktora to opakovanie este viac znasobi) a nejake dalsie ritualy. Jej mozog a synapsie stalym opakovanim na nieco navyknu a clovek sa stane zavisly a vsetko smerovanie sa toci k tomu, comu sa venuje. Takze staci potom nejaky jav, ktoremu nerozumie, a pricapi ho k tomu k comu bol jej mozog nauceny...
Súhlasí Osvietený


39.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 20:59 avatar
...to je v poriadku, je to tvoj názor Boh nás miluje, takých...akí sme


40.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 11. 2013, 21:02 avatar
to sa teda hlboko mylis... akurat urobil jednu chybu... slubil ze vas uz nezamorduje aj ked ste take svine...


85.
označiť príspevok

Mitrex muž
   24. 11. 2013, 21:28 avatar
Vďaka ruskej zeme sa skončili naj. svetové konflikty.Raz našu zem postihne možno gigantická katastrofa,no urćite to bude prírodného povodu a verte ,že nikto nič nezmože.Stvoriteľ Vám dal zdravý rozum,tak si ho nedevastujte bludmi.


17.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 09:02 avatar
ad varovanie-3svetovavojna.webnode.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ta modlitba mi pride, ako retazova sprava. Zda sa, ze niekto (Ida Peerdemanova) spravila retazovu modlitbu a uz len cakala, ako sa to bude sirit (po svete)...

Este aj preto su tam upozornenia
"Na textu modlitby nesmie byť nič zmenené" (vidiet, ze to bolo asi prekladane z cestiny)
"Presne takto musí byť modlitba šírená."

"Tá, ktorá kedysi bola Máriou,..." >> toto je podpis v modlitbe, aby sa slova modlitby odlisovali od slov beznych podobnych modlitieb a aby bola lahko identifikovatelna.

Samozrejme zvyraznila autoritu modlitby tym, ze modlitba prisla zo zjavenia...

Ak by islo naozaj o modlitbu k svetovemu mieru tak by to mohla sformovana akokolvek hlavne, ze by bola smerovana Bohu.
Vlastne pardon, vy katolici mate stvorjedineho Boha, takze panne Marii..

To, ze text musi byt v povodnom zneni, len poukazuje, ze islo len o ego siritelky retazovej spravy > retazovej modlitby, aby si svoju modlitbu poznala...
Súhlasí Osvietený


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 11. 2013, 09:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 20:57 avatar
Wolfík.. dakujem za tvoj názor ako si vysvetluješ posolstvo Idy Peerdemanovej

Avšak kedže som knihu posolstiev čítal z väčšej časti, tak vysvetlím, prečo Panna Mária poukázala na to, že sa nemá z modlitby nič vynechať a zvlášť tá posledná veta.

Dovod je ten, že ked nadiktovala modlitbu a Ida ju šírila, našli sa aj takí, ktorí ju kritizovali za poslednu vetu. Ida sa zlakla a prestala šíriť modlitbu celu, takže vynechala poslednu vetu. na to Panna Mária reagovala, aby ju nevynechávala. Preto ju zdôraznila a aj vysvetlila:

Povedala zvlášť o protestantov, že mnohí Máriu poznaju len ako ženu z Nazareta - matku Ježiša Krista, takže ju nepríjmaju za nebesku Matku a tak ani za svoju. Ona, kedže bola Ježišom a Bohom ustanovená za Matku všetkých národov a tak aj za Matku všetkých... a oroduje (prosí u Boha) za nás - prihovára sa za naše potreby ako každá dobrá mama - tak z logického dôvodu aj my by sme ju mali oslovovať ako Orodovníčku, čo je spomenuté v poslednej vete.

Čo sa týka mieru, keby aspon mnohí ľudia prijali Máriu za svoju Matku a tým aj svojich blížnych za Božie Deti - bratov a sestry... tak by sa milovali navzájom a nebojovali by proti sebe. Lenže, ked ľudia vnímaju že mimo tohto sveta nemaju nikoho ani nebesku Matku, ktorí by sa prihovárali u Boha za lepší život na zemi, tak sa cítia ako ovce medzi vlkmi (bez Ochrancov) Blížneho nepovažuju za Božie Dieťa a už vôbec nie za brata. Sami sa odsudzuju a to práve preto, lebo nevnímaju ľudské stvorenia ako jednu Veľku Rodinu, ale skôr ako nepriateľov, či neprajníkov, ktorých sa radšej zbavia ako by ich mali príjmať takých, akí su... niečo podobné ako pri správaní bojazlivých zvierat, ktoré sa bránia utokom.

Ináč, Tá Žena na nicku je Matka všetkých národov, ktorá sa zjavila Ide Peerdemanovej


41.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2013, 22:07 avatar
1Tim 2,5 "Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi - človek Kristus Ježiš"
Tak potom preco dalsia prostrednicka?

"Čo sa týka mieru, keby aspon mnohí ľudia prijali Máriu za svoju Matku a tým aj svojich blížnych za Božie Deti - bratov a sestry... tak by sa milovali navzájom a nebojovali by proti sebe. Lenže, ked ľudia vnímaju že mimo tohto sveta nemaju nikoho ani nebesku Matku, ktorí by sa prihovárali u Boha za lepší život na zemi," >> Preco by nemohli mat proste Boha ako otca, alebo este lepsie Jezisa?

Myslim, ze je to hlavne/len o ludoch. Matku Mariu mali, a ake veci robili, dokonca samotny klerus (upalovanie, kriziacne vojny)...

"Ináč, Tá Žena na nicku je Matka všetkých národov, ktorá sa zjavila Ide Peerdemanovej " To som si vsimol, a hned som to aj porovnaval aj so brazkami na linkoch ktore si daval.  
Súhlasí Osvietený


48.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   19. 11. 2013, 08:29 avatar
Wolfík... prečo by nemohol byť len jeden Prostredník?
Skôr je otázne, prečo jeden Prostredník a prečo nie Prostredníčka?

Pozri sa na to takto: za jediného Prostredníka sa v Biblii považuje Ježiš, pretože LEN On ako muž a zároven božská Osoba mohol sprostredkovať spásu (obetu). Mária to nemohla, pretože nie je božskou Osobou.

Ježiš ako Syn Boží je prostredníkom medzi Otcom a deťmi, kdežto Mária je prostredníčka medzi ľudmi a Bohom, avšak nie v zmysle, že mohla nahradiť Ježiša, ale že doplnila to, čo ešte trebalo. Lenže nie, žeby Ježišova obeť nebola dokonalá, ale ako píše sv.Pavol, že ako on doplna svojimi obeťami Ježišovo dielo vykupenia, tak môže aj Mária doplnať spolu s nami to, čo je potrebné k spáse každého človeka. Ved bez našej obeti (lásky) je Božia ponuka spásy len pozvaním, avšak bez našej odozvy dalej len pozvaním.

Aj ja pozývam: "Duch a Nevesta volá: Príd" na zjavenie a čo z toho, ked si človek povie, že nepotrebuje to... pozvanie je síce dobré, ved aj Mojžiš pozýval, ale ľudom, ktorí to neprijali to neosožilo.

Okrem toho, stačí že riaditeľ má svojho zástupcu ako prostredníka medzi sebou a robotníkmi?
Vôbec nie! Ved potrebuje aj majstra a ten potrebuje predáka ako prostredníka medzi majstrom a robotníkom.
Vždy je potreba mať viacero prostredníkov, avšak ak ide o Prostredníka v zmysle dokonalej obety, tak z mužskej strany to bol LEN Ježiš a zo ženskej strany LEN Mária, pretože z mužov bol bez hriechu LEN Ježiš a zo žien LEN Mária.

Prečo by nemohli prosiť len Otca?
Tu je tiež skôr otázne, prečo by deti nemohli prosiť len otca rodiny?
Prečo je mama tak veľmi dôležitá v každej rodine, aby ju prosili?
Prečo rozumieme bežnej rodinej potreby mať mamu a v tej duchovnej oblasti akosi nám to chýba?!

Pretože bud máme mamu, ktorá nám zabezpečuje všetko a nevedie nás k nebeskej Mame alebo naopak, nemáme mamu a tak nám chýba dobrá skusenosť s dobrou mamou. Potom človek nevníma, že by bolo dobré sa obrátiť o pomoc na nejaku nebesku Mamu, ved doteraz sa spoliehal len na otca alebo niekoho iného a nejako to už išlo. lenže su aj takí, ktorí nemaju mamu a predsa sa rozhodli, že zrejme tá nebeská im pomôže i stalo sa (bl.Ján Pavol II.)

Takže ked hovoríme o Otcovi v Nebi, tak ako nemôžeme spomenú Mamu ?
To nedáva logiku. Alebo ked spomíname Otca aj Syna, tak kde je potom Mama?


51.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2013, 11:29 avatar
"Ježiš ako Syn Boží je prostredníkom medzi Otcom a deťmi, kdežto Mária je prostredníčka medzi ľudmi a Bohom, avšak nie v zmysle, že mohla nahradiť Ježiša, ale že doplnila to, čo ešte trebalo. "

Co je presne Otec a deti vs Boh a ludia? Docela som zvedavy, ci to nebude nieco k diskusii ktora tu prebehla „Čokoľvek ste urobili ..." medzi J.Tullom a Milkym kde sa hadali, kto je bozie dieta.

Poviem ti to takto. Izraeliti boli patriarchalna spolocnost klericky i socialne (vtedy to bolo jedno s druhym)
Boh bol len muzsky element (v podstate na zaciatku bol len Boh o Jezisovi ci Duchovy svatemu sa nehovorilo nic, to zacalo az ovela neskor, v novom zakone - Jezisa sa snazili vopchat ako poslednu uhorku do zavaracieho pohara, a tak ho nazvali Logos, slovo bozie, aby ho mohli vtlacit do kontextu stareho zakona)

Ale stale tam chybal element zeny. Predsa len rodina bola najvyssou hodnotou a hodnotu vytvaral muz a zena.

Potrebovali v "Nebi" jemnu zensku ruku, ktora by hladila...
Tak Katolicka cirkev tam vtlacila pomocou Jn 19,26-27 "Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: "Žena, hľa, tvoj syn! Potom povedal učeníkovi: "Hľa, tvoja matka!" A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe."
(Je sranda, ze toto je asi jedine miesto v biblii, kedy oslovil svoju matku "matka" a nie "zena"

RKC docela oblubovala vytrhavat veticky z biblie a tak spravit ocistec, alebo Kefasa prvym papezom a podobne...
Dala jej pridomok "Kralovna nebies", je zaujimave ze prave takyto. Pretoze kralovnou nebies sa v starom zakone oznacovala bohyna Asherach  

"pozvanie je síce dobré, ved aj Mojžiš pozýval" >> Mojzisa mi radsej ani nepripominaj, bol to masovy vrah.

"pretože z mužov bol bez hriechu LEN Ježiš a zo žien LEN Mária." >> RKC spravila z Marie bezhriesnu, ale podla biblie Maria bola tiez hriesna, ako kazdy clovek. Len Jezis je podla biblie bez hriechu, o Marii sa tam nepise nic:
Kaz 7,20 "Lebo niet na svete človeka, ktorý by bol taký spravodlivý, že by konal iba dobré a nedopustil by sa hriechu."
Rim 3,22-23 "Božia spravodlivosť skrze vieru v Ježiša Krista pre všetkých, čo veria. Lebo niet rozdielu: veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva;"

Ako som raz prednedavnom niekde tu na fore pisal "existuje nejaky vseobecny archetyp Boha, na to je nabalena paradigma ktoru ma kazda cirkev inu, a na to su este nabalene individualne nazory, pocity a ocakavania."
A toto je presne ono, kazdy si prida co mu chyba a zrusi co mu nevyhovuje...

Mimochodom pisal si "Bolo to zvláštne, pretože neveril som v osobného Boha, s ktorým by sa dalo rozprávať a zrazu mám nejaku fikciu prosiť o pomoc? A tak som povedal: "Bože, ak tam si, tak mi pomôž!""

Ty stale neveris v osobneho Boha, vsak? Ked potrebujes redukciu.
Mi to pride ako s vodovodnym kohutikom/pipou. Ak je boh vodovodny kohutik, jedinou jeho redukciou (medzi Bohom a clovekom) je Jezis (trebars perlator). Kolko redukcii chces na neho este nasadit? Alebo nasadit redukciu na redukciu? Pomaly za tymi redukciami ani neuvidis ani vodovodny kohutik...  

"To nedáva logiku." >> Dava vobec Boh logiku?!
Súhlasí Osvietený


89.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   28. 11. 2013, 11:12 avatar
Mne dáva


90.
označiť príspevok

Osvietený muž
   28. 11. 2013, 11:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.94.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   28. 11. 2013, 23:53 avatar
Osvietený, prečo si myslíš, že Dogmy maju len katolíci a že nemaju logiku?

Ved dogmy maju všetci ľudia, aj protestanti, ateisti, agnostici...


96.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 11. 2013, 02:58 avatar
Ateisit a agnostici asi nie..
Dogma >> v širšom zmysle nespochybniteľný autoritatívny názor, výpoveď či zásada. V užšom zmysle (v cirkvách) je to záväzná, normatívna výpoveď v oblasti viery.
Dogmy sú najčastejšie cirkevné alebo všeobecne náboženské. Dôkazy, analýzy ani tradície nemajú žiaden vplyv na platnosť dogmy, lebo dogma nie je vecou logiky, ale vecou viery.


92.
označiť príspevok

Wolfe muž
   28. 11. 2013, 12:28 avatar
Si odpovedal len na poslednu otazku, ktora bola mimochodom smyslena skor ako recnicka

A ano, niekomu moze davat logiku aj 2+2=17


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 11. 2013, 11:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

majko1 muž
   18. 11. 2013, 09:31 avatar
Ako tak počúvam pripravujú sa u nás zákony ktoré nám chcú sprivatizovať prírodu, zber lesných plodov a podobne, to je zločin proti ľudskosti a to sú pri moci vraj sociálny demokrati......Ja napriek všetkému budem v najbližších volbách voliť komunistov týchto privatizačných idiotov treba nejako zastaviť...... 


91.
označiť príspevok

Osvietený muž
   28. 11. 2013, 11:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

huranato muž
   18. 11. 2013, 12:37 avatar
Hneď som si ju aj kúpil.
Súhlasí auxiliarius


29.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2013, 13:04 avatar
rodinamvn; „Aľa Rachmanovová, vlastným menom Galina Džuraginová, dcéra lekára šľachtického pôvodu, si začala písať denník 24. septembra 1916 na svoje sedemnáste narodeniny“
... pár poznámok
„Galina Ďuriaginová sa narodila v rodine lekára 27. júna 1898 v meste Kasli v Čeľabinskej oblasti, v Rusku“ /takže nemohla začať písať denník 24. septembra 1916 na svoje sedemnáste narodeniny ...*/ „Od roku 1916 študovala na Filologickej fakulte Permskej štátnej univerzity, štúdium ukončila v Irkutsku počas občianskej vojny. V roku 1921 sa vydala za bývalého vojnového zajatca, Rakúšana Arnulfa von Hoyera. Od roku 1922 žili v meste Perm, odkiaľ boli v roku 1925 vyhostení zo ZSSR. Ušli do Rakúska, kde bývali vo Viedni a od roku 1927 v Salzburgu“ sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
„Študenti, láska Čeka a smrť“ nie je denník, ale životopisný román. Netvrdím, že nemá žiadnu objektívnu výpovednú hodnotu a už vôbec nechcem nejako zapierať, zľahčovať, ospravedlňovať brutalitu boľševikov, ich zločiny ... autorka písala zo „svojho uhľa pohľadu“ zo svojej sociálnej skúsenosti a tá je neprenosná ... pre ilustráciu okopírujem: „Už som tu dal citát Gabiky Rothmayerovej „Sociálna skúsenosť je neprenosná. Medzi mnou a hrdinom /hrdinami/ knihy /E. Kriseová “Václav Havel Životopis“/, obrazne povedané, bude navždy základný rozdiel: kým on vyrástol jeden v siedmich izbách, my sme vyrástli siedmi v jednej izbe.““ Mily Rastos
Ak by napísal román o tej dobe človek – roľník, robotník ... ktorý zažil brutalitu cárskeho režimu, zelenej, čiernej armády, brutalitu intervenčných vojsk ... bol by vyznel odlišne ...
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
... nie je objektívne hodnotiť činy, historické udalosti jednostranne tak, že ich vytrhneme z kontextu doby, z kontextu historických súvislostí ... a takto odsudzovať hocijakú ideológiu, je jedno či kapitalistické /napr. i fašistickú/, komunistické, alebo kresťanské ... týmto spôsobom by sme rovnako dobre, na základe brutality „kresťanov“ /nielen inkvizície/, mohli vyhlásiť kresťanstvo za falošné ...
Mimochodom ako si prišiel na to, že komunizmus padol práve 17. novembra ... ja viem len, že to bolo na jeseň roku 1420
 
Súhlasí dorota, Osvietený


30.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 13:16 avatar
J.Tull, dakujem za názor a doplnenie.

Už len pre objektívnosť, wikipedia môže, ale nemusí byť dôveryhodný zdroj, takže pokiaľ ide o objektívny pohľad, bolo by dobré nejaké lepšie zdroje.

Ináč, ten rpok 1420 je len jedne z viacerých pádov - napokon komunizmus padne navždy až po 3.sv.vojne.


32.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2013, 13:28 avatar
rodinamvn; ... niet za čo ďakovať ... 
"Už len pre objektívnosť, wikipedia môže, ale nemusí byť dôveryhodný zdroj"
... súhlasím, ale podstata je predsa inde ... vari nebolo v Rusku "Krvavej nedele", nebola 1. svetová vojna, ruská občianska vojna, v ktorej bojovali aj intervenčné vojská, nebol hlad, utrpenie, "týranie chudoby" pred víťazným nástupom boľševikov ...?
"napokon komunizmus padne navždy až po 3.sv.vojne"
... nemôže padnúť, lebo ani neexistuje ... ak zanedbáme husitský tábor, spoločenstvá lovcov a zberačov, niektoré kresťanské kláštory a pod. ... 
Súhlasí havran, Osvietený


33.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 13:54 avatar
J.Tull... chápem, že ti ide o niečo podstatné, takže pojem komunizmus je pre teba niečo irelavantné, ja však sa pozerám na tento termín z pohľadu veriaceho človeka, ktorý počul o komunizme nie len od ľudí zo zeme, ale aj z Neba. A tak, ked Oni (z Neba) hovoria, že "komunizmus" padol a ešte padne, ale už navždy, tak tento pojem "komunizmu" používam ako niečo, čo naozaj bolo, je a bude, ale padne raz a navždy. Lebo Boh je verný vo svojom Slove a Jeho Slovo sa uskutoční, aj keby sa všetko zdalo byť irelevantné.

Napokon je dnes demokracia? alebo je to len irevelantný pojem?


36.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2013, 16:45 avatar
rodinamvn; ... neviem ako si prišiel na to, že je pre mňa pojem komunizmus niečo irelevantné ...?
Veľmi stručne, zjednodušene - v komunizme platí zásada: „Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb“. Takto to bolo uplatňované napr. v husitskom Tábore
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ... ale ako spoločensko-ekonomické zriadenie /štát .../ nikde nikdy nebol a ani nie je, hoci o ňom ľudia snívajú od „pradávna“. V „komunizme“ žijú dnes prírodné národy, ktoré nepoznajú súkromný majetok ... ak má dostatok jeden, majú ho všetci, ak stráda jeden, strádajú všetci ... k téme ešte jeden výstižný citát: „Ak dáš jedlo chudobnému, nazvú ťa svätým, no ak sa budeš pýtať, prečo chudobní nemajú jedlo, nazvú ťa komunistom.” brazílsky arcibiskup, Don Helder Camara ...

... ani demokracia nie je irelevantný pojem, ale nejde o spoločenské zriadenie, ale formu vlády ... bola v otrokárskej spoločnosti v Aténach, v kapitalizme, v socializme, ako princíp deľby moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu ... často /asi vždy/ však prerástla v oligarchiu ... dnes u nás nemáme demokraciu, pretože sme kolóniou ... vtĺka sa nám do hláv, že to, čo tu vládne je demokracia, lebo si vraj môžeme slobodne voliť ... to čo tu vládne je však „západný kapitál“, ktorý tu má svoje marionetky /medzi nimi si môžeš slobodne voliť, ale nič viac .../ a nie demokracia ...
Súhlasí Wolfe, Osvietený


37.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   18. 11. 2013, 20:41 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=et0rV2efQQY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


J.Tull
Dakujem, že reaguješ slušne, aj ked sa zdá, že protirečím...

Vieš, čo je zaujímavé, že pojem a charakteristika Komunizmu tu bola ešte predtým ako sme žili a za tie časy sa vždy našiel niekto, kto si povedal, že on vie, čo znamená komunizmus a že tu nebol alebo že bol, či je niekde inde atd...

Či vieš alebo nevieš správne charakterizovať komunizmus - to je druhoradé a záležitosť teorie, avšak skutočnosť ukázala v historii ľudstva, že tí, čo hovorili o komunizme a pod týmto názvom vládli, tak mnoho rokov utlačovali ľud násilím (vid VIDEO)

Zrejme si povieš, ved to isté by sa dalo povedať o zverstvách v mene kresťanstva a tak, čo povieme, že kresťanstvo je zlé?
Vôbec NIE! Avšak zakladateľ kresťanstva (Ježiš Kristus) svoje učenie potvrdzuje ešte aj po smrti, ked sa zjavuje a naplna svoje vízie.

Čo však o komunizme sa nedá povedať, pretože je to ideologia, ktorá nemá hierarchiu hodnôt.

Alebo si myslíš, že ten, ktorí prišiel z fylozofiou komunizmu, tak že jeho náuka sa osvedčila?


56.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 11. 2013, 16:42 avatar
rodinamvn; „Vieš, čo je zaujímavé, že pojem a charakteristika Komunizmu tu bola ešte predtým ako sme žili“
Ako prvý použil slovo „komunizmus“ kresťanský socialista John Goodwyn Barmby (1820-1881) ... v roku 1843 založil Komunistickú cirkev /Communist Church/ ... zanikla roku 1849 ...

„Či vieš alebo nevieš správne charakterizovať komunizmus - to je druhoradé a záležitosť teorie“
... ak však chceme kritizovať teóriu, potom to vôbec druhoradé nie je ... a najme vtedy, keď sa o komunizme trepe, že je to „ideológia, ktorá nemá hierarchiu hodnôt“ ...  ak chceme niečo kritizovať, mali by sme sa najprv oboznámiť s tým, čo vlastne kritizujeme, snažiť sa pochopiť, čo možno najlepšie teóriu, ideológiu, „danú vec“ všeobecne a to pochopiť, čo možno v najširších možných relevantných súvislostiach ... len tak môže byť naša kritika objektívnou /úplnú objektivitu aj tak nedosiahneme a my laici už vôbec .../ ... Rusko nikdy nebolo komunistickým štátom ... „neskôr“ to bol Zväz sovietskych socialistických /nie komunistických/ republík a bol v permanentnej vojne, najprv v 1. svetovej a potom, keď mocní vtedajšieho sveta - kapitalisti, monarchovia, - nenažranci, pustili do gatí a všemožne sa ho snažili zničiť, v občianskej ... nasledovala 2. svetová a nakoniec studená, ktorú prehralo ... uvedené však nie je ospravedlnením zločinov, ukrutností, ktoré tam boli páchané aj na nevinných ...

„Zrejme si povieš, ved to isté by sa dalo povedať o zverstvách v mene kresťanstva a tak, čo povieme, že kresťanstvo je zlé?
Vôbec NIE! Avšak zakladateľ kresťanstva (Ježiš Kristus) svoje učenie potvrdzuje ešte aj po smrti, ked sa zjavuje a naplna svoje vízie“
... tak toto si nemohol myslieť vážne ... vari týmto nechceš tvrdiť, že ak sa koná neprávosť, zabíja, mučí ... v mene Ježiša, tak je to ospravedlniteľné ... lebo sa zjavuje a napĺňa svoje vízie? ... ja si myslím, že ak kresťania konali zverstvá, tak konali proti učeniu Ježiša Krista, podobne keď komunisti konali svoje obludné zločiny, konali proti svojej ideológii ...
Súhlasí Wolfe, Osvietený


88.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   28. 11. 2013, 11:11 avatar
J.Tull
Tebe sa páči fylozofia komunizmu?


93.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 11. 2013, 12:52 avatar
rodinamvn; ... páči, páči ...? ... čo znamená páči ...?  
... „páči“ sa mi Marxova filozofia, ale aj filozofia Davida Huma, Imanuela Kanta, Teodora Munza, Karla Jaspersa ... ale i Ježišova, mazdaizmus, taoizmus ... atď. ... páči sa mi filozofia ...
... s mnohými myšlienkami jednotlivých učení súhlasím s inými nie a väčšine asi nerozumiem ... všetky sa snažím pochopiť v kontexte doby, v ktorej boli písané ...
 


95.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   29. 11. 2013, 00:00 avatar
A čo sa Ti páči na Marxovej filozofii ?


97.
označiť príspevok

J.Tull
   29. 11. 2013, 17:29 avatar
rodinamvn; ... nakoľko strán to chceš? ...   pokúsim sa o stručnosť, ale inak ako začať Marxom to asi nejde ... pochádzal židovskej rodiny, jeho otec bol právnikom, ktorý konvertoval na kresťanstvo, jeho brat bol rabínom /ako mnohí z jeho rodiny. Počas štúdií na prestížnej univerzite Friedricha Wilhelma v Berlíne sa stal nadšeným mladohegelovcom a po promócii mohol žiť bezstarostným životom univerzitného profesora ... rozhodol sa inak ... vnímal nespravodlivosť sveta, v ktorom jedni žijú v prepychu, v hýrení, nadbytku ... kým väčšina trpí núdzou v neľudských podmienkach, v ktorých sú nezriedkavo matky nútené „predávať“ nielen sami seba, ale často i vlastné deti ... v spoločnosti, ktorú Hegel pokladal za vrchol ľudskej civilizácie, väčšina živorí a je prakticky bezprávna, spoločnosti, ktorá bohatne i na otrockej práci detí ...
Rozhodol sa postaviť na stranu biednych, pátrať po dôvodoch nespravodlivosti a nájsť recept na jej odstránenie ... „Filozofi doteraz svet vysvetľovali, ide však o to: zmeniť ho.“ ... predtým ako zmeníme svet, treba analyzovať problémy, hľadať príčiny tejto nespravodlivosti ...
„bol asi prvým, kto na to išiel, nie ideologicky, ale vedecky. Na to aby sme mohli odstrániť dôsledky musíme poznať, analyzovať príčiny. Pochopil, že svet „riadi ekonomika“, preto sa rozhodol študovať ekonómiu. Súkromné vlastníctvo splodilo otroka a jeho postavenie sa menilo rozvojom ekonomiky ... Marx nevymyslel triedny boj, on ho len opísal ... v jeho dobe /tak ako je tomu i teraz/ bola diktatúra kapitálu, menšiny, tvrdil, že vývojom spoločnosti sa dospeje k diktatúre proletariátu, teda väčšiny a to revolúciou /revolúciou preto, že kapitalizmus sa bráni svojmu zániku, dobrovoľne sa nevzdá svojej moci, čo však neznamená že musí byť krvavou/ ktorá prebehne „naraz“ na celom svete. Nikde netvrdí, že komunisti majú vládnuť ...“ Sme len uživatelia ... jeho filozofia je uceleným systémom, v ktorom sa zaoberá aj pravdou, ktorú delí na objektívnu a subjektívnu, absolútnu a relatívnu ... k tej objektívnej sa ľudstvo môže len blížiť svojimi subjektívnymi pravdami, ale dosiahne ju, len v ďalekej budúcnosti, ak vôbec ... z toho vyplýva, že ani svoju filozofiu nechápal ako dogmu, ktorou ju urobili neskôr mnohí komunisti ...


31.
označiť príspevok

havran
   18. 11. 2013, 13:23 avatar
rodinamvn - je zábavné , keď počujem ako niekto šemotí o tom , že padol komunizmus - ten tu vlastne nikdy nebol. Kým platí zákon hodnoty v rozdeľovaní a je porušený vzťah medzi hodnotou práce a odmeňovaní , tak to budú vždy len modifikácie špekulácie oligarchov. V tom sa ľudkovia motáte a nechávate si motať hlavičku.
Súhlasí J.Tull, Wolfe, Osvietený
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:50,  Ale ty si pomýlený ;)
dnes, 19:48,  Nuž čo už :) Podľa mojich informácií neskončil. Možno si ho s niekým pletieš :)
dnes, 19:47,  Lebo ty nevieš ani to, že Ježiško skončil v pekle ;)
dnes, 19:44,  Prečo máš ten dojem, že neviem, čo je humanista?
dnes, 19:44,  Nebuď fajnovka :)
dnes, 19:43,  Tull sa tak sám nazýva, takže mu to nechcem brať. Asi vie presne, čo tým chce vyjadriť.
dnes, 19:37,  Lemmy fuj ty smrad ma naplo .
dnes, 19:37,  Do klietky v zvieracej kazajke zavret . Bol by pokoj s hypochondrom
dnes, 19:36,  -era- ty nevieš čo je humanista ??? Humanizmus (ľudomilnosť)...
dnes, 19:34,  Je to barbarstvo, ale je lacnejšie ako investovať do zásobných nádrží pre vodu na...
dnes, 19:33,  Vždy lepšie byť neveriacim psom ako neveriacou sukou.*05
dnes, 19:31,  253. Poznám o tebe iba to, čo si tu napísal. Napríklad, že si neveriaci pes a že bojuješ...
dnes, 19:25,  Vtipy o blondínach sú rasistické. *13
dnes, 19:23,  Eru sa nemá význam pýtať, pretože bude si vymýšľať, nakoľko používa ako Osvietený...
dnes, 19:23,  Uf hakovy SS tebe z toho rasizmu riadne drbe na tu zahorácku hlavu
dnes, 19:22,  7. 7. idem k lekárke po tlačivá do nemocnice. Už som vybral z lekárne všetky lieky na asi...
dnes, 19:20,  Ešte nie, len som zmenil avatar, pretože už nebudem mať čas na zmeny. 8. 7. 2020 o 8.00 h...
dnes, 19:19,  Tomio Okamura šíří opět nechutné lži a nenávist Dezinformátor Tomio Okamura šíří...
dnes, 19:17,  Lemmy, spýtaj sa -eru- ten to vie lepšie... on vie mne viac...*04*21 Ak sa nenahneváš,...
dnes, 19:17,  Slovenskí baníci začali ťažiť biele uhlie. Vyslovene, kvôli tomu, aby ich niekto...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(279 921 bytes in 0,213 seconds)