hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  láska a vzťahy  /  téma

1. zhrnutie.

príspevkov
28
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 22.11.2012 06:54
posledná zmena 23.11.2012 19:36
1
22.11.2012, 06:54
Co ma clovek z toho, ze ziska cely svet, no strati svoju dusu?
Matus 16:26
Vobec som si nebola vedoma toho, ze kracam svetskou cestou, aj ked som si to paradoxne nepriala a hmotu ako taku som vo svojom zivote neuprednostnovala. No napriek tomu som bola od svojej duse vzdialena..chybne sa domnievajuc, ze tomu tak nie je. Ako je to vobec mozne? Jednoducho..clovek si to ani neuvedomuje.
Zivot v hmote nie je len o materii, o peniazoch a hromadeni inych hmotnych statkov. Do sveta patria i tie, ktore sa nedaju uchopit do ruk ako su slava, moc, ale vobec nemusim ani tak zvelicovat, ved to bezny smrtelnik zase az tak casto nedosahuje...🙂Uplne staci, ak sa zameriame na uznanie, pochvalu a ine prijemne pozitky sveta..Ano, prave tato droga sposobuje to, ze sa clovek vzdaluje sam od seba. Ved ako sladko chuti byt oblubenym, zboznovanym clovekom, ktoreho maju ludia radi, lebo je taky a onaky.
A tak vznika zavislost na takychto pocitoch. Ako velmi je dolezite pre cloveka pocut ze je dobrym, ze je mudrym, ze je genialnym....jedincom? Co to cloveku dava okrem pozitku? Ma snad z toho osoh jeho dusa? A co na to vlastne hovori ona? No asi nic..mlci..akoby sa uz len dalo komunikovat s omamenym clovekom, ktory prepadol svetu a jeho nastraham?
..zila som prazdny, bezduchy zivot..snazila som sa len premenit kritiku na zboznost seba samej..usilovala som len o to, aby som si kazdeho omotala okolo prsta, aby som stala vysoko, patrila medzi najlepsich..ako nadradena bytost.
Ked clovek pocuva tolke roky aky je nemozny,je mozno pochopitelne, ze sa bude snazit o opak a dost pravdepodobne, ze pri svojej vytrvalosti sa mu to i podari. No potom, ked sa clovek zamysli ako to je s inymi ludmi, ci su medzi nami i taki, ktorym je to absolutne jedno ako posobia na inych, ake zanechavaju dojmy, ktorych sa hodnotenie od ostatnych netyka, tak zisti...ze svet je plny zavislych ludi na svetskych pocitoch. Kto z vas este nestratil svoju dusu?...alebo uz ste ju opat nasli?
Asi nie je nic slobodnejsie ako opat najst sameho seba, ako nepodliehat roznym zavislostiam, ktore nam ponuka svet..
👍: rastos
none
2

1. 22.11.2012, 06:54

Co ma clovek z toho, ze ziska cely svet, no strati svoju dusu?
Matus 16:26
Vobec som si nebola vedoma toho, ze kracam svetskou cestou, aj ked som si to paradoxne nepriala a hmotu ako taku som vo svojom zivote neuprednostnovala. No napriek tomu som bola od svojej duse vzdialena..chybne sa domnievajuc, ze tomu tak nie je. Ako je to vobec mozne? Jednoducho..clovek si to ani neuvedomuje.
Zivot v hmote nie je len o materii, o peniazoch a hromadeni inych hmotnych statkov. Do sveta patria i...

22.11.2012, 07:07
winry, ak sú to tvoje pocity tak je to správne. Hádam, dúfam...každý človek prejde procesom dospievania, u niekoho je to dlhšie u niekoho iba krátko. Po dobe, keď ma tlačili k zemi, prišla doba vzbury a ani som si neuvedomovala že žijem len pre uznanie a keď som ho mala tak som zažila pocit, že mi prekáža, nedovoľuje byť sama sebou, no výčitka zostala a ešte stále s tým pocitom bojujem. Po takej dlhej dobe je ťažké zbaviť sa závislosti. Riešila som to tým, že som nikam nechodila doslova aj v práci po chodbe čo najmenej aby som tie výčitky (aj nemé) mojej rodiny, okolia riešila čo najmenej. No čím som sa viac snažila byť dokonalou tým bolo horšie. Je to stále neustály boj. No myslím si, že táto závislosť prišla až po závislosti od človeka. Aj ja musím nájsť cestu, spôsob aby sa duša rozosmiala ako v detstve...ak nie je neskoro.
none
15

2. 22.11.2012, 07:07

winry, ak sú to tvoje pocity tak je to správne. Hádam, dúfam...každý človek prejde procesom dospievania, u niekoho je to dlhšie u niekoho iba krátko. Po dobe, keď ma tlačili k zemi, prišla doba vzbury a ani som si neuvedomovala že žijem len pre uznanie a keď som ho mala tak som zažila pocit, že mi prekáža, nedovoľuje byť sama sebou, no výčitka zostala a ešte stále s tým pocitom bojujem. Po takej dlhej dobe je ťažké zbaviť sa závislosti. Riešila som to tým, že som nikam nechodila doslova aj v prá...

22.11.2012, 10:39
ano, extrem..neunosny a tazobny,ktory nuti cloveka utiect...ked vsak zisti, ze niet kam...zastane.
a to by sa dalo zhrnut asi takto...
tomu, kto by sa s tebou chcel sudit o koselu, nechaj aj svoj plast, kto ta donuti ist s nim jednu milu, chod s nim dve.
Matus 5:40-41
Neviem kto vsetko je zodpovedny za moje predstavy, ale nie som v tom sama..to oni mi ich vstepovali od kedy som na svete..vsetci ti, ktori so mnou prichadzali do styku..ucili ma to co je dobre, co mam chciet, ako sa ma zit spravne..rodicia, ucitelia, spolocnost, nabozenstvo a nakoniec vlastne skusenosti. Ak sa tieto predstavy dostali do rozporu so skutocnostou, ptichadzali negativne pocity, nutkavy pocit zmenit to..nasledovali reakcie plne hnevu, sklamania, rozhorcenia..boli rychlejsie ako vnimavost, moje progaramy mali presne zadanie..je strasne smutne byt len ubohym pocitacom, ktory len vykonava to co mu bolo vlozene...uz si plakala niekedy nad tym, ake je to..nefer..? Byt len strojom..a ani si to neuvedomovat..stale len reagovat na kazdy podnet..presne podla pokynov..co je to za zvratenu hru? preco to tak je..?
A co s tym? Ako sa to da zmenit?
Jedine co mi navrhuje moje vnutro je..neutekat a nevyhybat sa negativnym pocitom, ktore prinasaju okolnosti..vsimat si ako ma moje programy riadia, ako mnou manipuluju a budu sa pokusat o zmenu situacie...vydrzat v pozorovani a nejakym sposobom tie negativne emocie zadrzat,cosi s nimi robit..ja neviem co, len si ich viac uvedomovat, ze nikto nie je za ne zodpovedny okrem mna samotnej..mozno to samotne pochopenie ma nakoniec premeni na ludsku bytost, ktora sa vzdiali od nutkaveho pocitu byt reakcnou, a budem viac vnimava a najma neohrozena..co ma naplni pokojom..mozno to znie ako lahostajnost, ale tomu tak nie je..pretoze je uplne ine konat z popudu, z navykov a ine sa trebars zucastnovat revolucii ktore vyplynuli z niecoho vedomeho..tak velmi by som chcela byt ludskou bytostou, a take zlozite sa mi to niekedy zda byt..
none
20

15. 22.11.2012, 10:39

ano, extrem..neunosny a tazobny,ktory nuti cloveka utiect...ked vsak zisti, ze niet kam...zastane.
a to by sa dalo zhrnut asi takto...
tomu, kto by sa s tebou chcel sudit o koselu, nechaj aj svoj plast, kto ta donuti ist s nim jednu milu, chod s nim dve.
Matus 5:40-41
Neviem kto vsetko je zodpovedny za moje predstavy, ale nie som v tom sama..to oni mi ich vstepovali od kedy som na svete..vsetci ti, ktori so mnou prichadzali do styku..ucili ma to co je dobre, co mam chciet, ako sa...

22.11.2012, 11:01
dosiahnut vnutornu slobodu, ked vasen, ktora sa zrodi v srdci pri pohlade na zlo a privedie ma k cinu, bude mat povod v skutocnosti a nie v egu a v mojich programoch..
none
3

1. 22.11.2012, 06:54

Co ma clovek z toho, ze ziska cely svet, no strati svoju dusu?
Matus 16:26
Vobec som si nebola vedoma toho, ze kracam svetskou cestou, aj ked som si to paradoxne nepriala a hmotu ako taku som vo svojom zivote neuprednostnovala. No napriek tomu som bola od svojej duse vzdialena..chybne sa domnievajuc, ze tomu tak nie je. Ako je to vobec mozne? Jednoducho..clovek si to ani neuvedomuje.
Zivot v hmote nie je len o materii, o peniazoch a hromadeni inych hmotnych statkov. Do sveta patria i...

22.11.2012, 07:24
ak človek dozreje do štádia duchovnej vyspelosti,..zistí, že ten svet okolo neho je prázdny.. a človek sa mu začne postupne vzďaľovať..nie že by mu on nerozumel, nebudú rozumieť jemu.
none
16

3. 22.11.2012, 07:24

ak človek dozreje do štádia duchovnej vyspelosti,..zistí, že ten svet okolo neho je prázdny.. a človek sa mu začne postupne vzďaľovať..nie že by mu on nerozumel, nebudú rozumieť jemu.

22.11.2012, 10:40
ale veď svet nie je prázdny, vždy som skôr za "duchovnú vyspelosť" považoval porozumenie, nie odcudzenie sa svetu
👍: piskotka
none
17

16. 22.11.2012, 10:40

ale veď svet nie je prázdny, vždy som skôr za "duchovnú vyspelosť" považoval porozumenie, nie odcudzenie sa svetu

22.11.2012, 10:45
Presne,pochopit, ze utlak neprichadza od ludi, kt. sa s nami hadaju, ci sudia, kt. nam rozkazuju,zotrocuju..ale z vlastneho vnutra, kt. nici pokoj mysle, akonahle okolite podnienky nevyhovuju nasim predstavam..
👍: rastos , piskotka
none
18

17. 22.11.2012, 10:45

Presne,pochopit, ze utlak neprichadza od ludi, kt. sa s nami hadaju, ci sudia, kt. nam rozkazuju,zotrocuju..ale z vlastneho vnutra, kt. nici pokoj mysle, akonahle okolite podnienky nevyhovuju nasim predstavam..

22.11.2012, 10:46
no neviem, či presne toto konkrétne som mal na mysli, ale hoc aj to
none
21

16. 22.11.2012, 10:40

ale veď svet nie je prázdny, vždy som skôr za "duchovnú vyspelosť" považoval porozumenie, nie odcudzenie sa svetu

22.11.2012, 11:07
ešte že si taký múdry ether 🙂,..toš pravda, ..i keď nehovorím o odcudzení sa.., neporozumením sa od seba vzďalujú.
none
23

16. 22.11.2012, 10:40

ale veď svet nie je prázdny, vždy som skôr za "duchovnú vyspelosť" považoval porozumenie, nie odcudzenie sa svetu

22.11.2012, 11:17
no tak si vzdy zmyslal spatne... ak raz pochopis, ze kocka neprejde cez gulaty otvor, tak sa budes na tych, co sa pokusaju tu kocku pretlacit cez gulaty otvor pozerat s bolestou v srdci..
none
24

23. 22.11.2012, 11:17

no tak si vzdy zmyslal spatne... ak raz pochopis, ze kocka neprejde cez gulaty otvor, tak sa budes na tych, co sa pokusaju tu kocku pretlacit cez gulaty otvor pozerat s bolestou v srdci..

22.11.2012, 11:30
Tomu nerozumiem, ved clovek sa predsa nema stat necitlivym, ktoreho sa nic netyka..aj bolest, smutok, hnev su prirodzene vlastnosti cloveka..no si myslim, ze inak reaguje vedoma bytost a inak nevedoma...je ine reagovat cez vlastne ego a je ine vychadzat z vedomych reakcii..
none
22

3. 22.11.2012, 07:24

ak človek dozreje do štádia duchovnej vyspelosti,..zistí, že ten svet okolo neho je prázdny.. a človek sa mu začne postupne vzďaľovať..nie že by mu on nerozumel, nebudú rozumieť jemu.

22.11.2012, 11:15
hehe ale nevrav
none
4
22.11.2012, 07:31
No ja by som sa do duchovnej vyspelosti nechcel prepracovať, stačí mi duševná vyspelosť, je oveľa univerzálnejšia a hodnotnejšia.......
none
6

4. 22.11.2012, 07:31

No ja by som sa do duchovnej vyspelosti nechcel prepracovať, stačí mi duševná vyspelosť, je oveľa univerzálnejšia a hodnotnejšia.......

22.11.2012, 07:34
aj tam je postupnosť..ak si duševne vyspelý, môžeš chcieť pracovať na dosiahnutí duchovnej úrovne,.
none
5
22.11.2012, 07:33
winry, to čo zažívaš je úplne obyčajne dospievanie osobnosti a bude to prebiehať v podstate celý život, pretože podmienky sa menia treba sa im prispôsobovať resp. neustále preskúmavať možnosti ktoré dostávame.....
none
8

5. 22.11.2012, 07:33

winry, to čo zažívaš je úplne obyčajne dospievanie osobnosti a bude to prebiehať v podstate celý život, pretože podmienky sa menia treba sa im prispôsobovať resp. neustále preskúmavať možnosti ktoré dostávame.....

22.11.2012, 07:41
A myslím si, že sa nám nikdy nepodarí dosiahnuť stav naj"múdrosti". Kto je toho schopný v tých neustále sa meniacich podmienkach, rôznych podnetoch zostať tým najsprávnejším (za poredpokladu, že tento "naj" stav skutočne dosiahol)? Ja určite nie. Moja cesta je cesta neustáleho učenia sa...na vlastných chybách.
none
9

8. 22.11.2012, 07:41

A myslím si, že sa nám nikdy nepodarí dosiahnuť stav naj"múdrosti". Kto je toho schopný v tých neustále sa meniacich podmienkach, rôznych podnetoch zostať tým najsprávnejším (za poredpokladu, že tento "naj" stav skutočne dosiahol)? Ja určite nie. Moja cesta je cesta neustáleho učenia sa...na vlastných chybách.

22.11.2012, 07:48
Ale to je pochopitelné a je to iba vecou miery, mne úplne stačí 80%.........
none
12

8. 22.11.2012, 07:41

A myslím si, že sa nám nikdy nepodarí dosiahnuť stav naj"múdrosti". Kto je toho schopný v tých neustále sa meniacich podmienkach, rôznych podnetoch zostať tým najsprávnejším (za poredpokladu, že tento "naj" stav skutočne dosiahol)? Ja určite nie. Moja cesta je cesta neustáleho učenia sa...na vlastných chybách.

22.11.2012, 08:05
servis..to sa ani nemôže podariť u človeka , ktorý žije v dennodenných povinnostiach tejto hektickej doby,.. Na dosiahnutie toho stavu, sú tzv. meditačné miesta ..dlhší pobyt /žiť v prírode , čo najďalej od civilizácie..kde človek ozaj môže v tichu meditovať a pracovať na sebe a hľadať svoju cestu naplnenia.
none
13

8. 22.11.2012, 07:41

A myslím si, že sa nám nikdy nepodarí dosiahnuť stav naj"múdrosti". Kto je toho schopný v tých neustále sa meniacich podmienkach, rôznych podnetoch zostať tým najsprávnejším (za poredpokladu, že tento "naj" stav skutočne dosiahol)? Ja určite nie. Moja cesta je cesta neustáleho učenia sa...na vlastných chybách.

22.11.2012, 08:09
servis - učiť sa na vlastných chybách najviac bolí , ale takto prežitá skúsenosť sa najlepšie pamätá pri plnom vedomí
none
25

13. havran 22.11.2012, 08:09

servis - učiť sa na vlastných chybách najviac bolí , ale takto prežitá skúsenosť sa najlepšie pamätá pri plnom vedomí

23.11.2012, 07:04
tak,tak. Len ma zaráža moja hlúposť s akou znovu robím tie isté chyby. Prečo? No neviem. Mám pocit ako by ma niekto ovládal.
none
7
22.11.2012, 07:38
Nie, nie je tam taká postupnosť, ak nejaká je, tak opačná, kto je naozaj duševne vyspelý, nepotrebuje duchovno, ale nie som si istý či vieš o čom píšeš, ke´d spomínaš duchovno......
none
10
22.11.2012, 07:53
Okrem toho byť v stave úplnej múdrosti medzi hlupákmi nie je žiadna výhra.......
none
19

10. 22.11.2012, 07:53

Okrem toho byť v stave úplnej múdrosti medzi hlupákmi nie je žiadna výhra.......

22.11.2012, 10:55
to neviem posudit..
..ale co nedokazem pochopit je tiez to, preco sa jednemu cloveku pripisuje cista mudrost a inemu cista hlupost, ked je zmesou vsetkeho? Ako lahko sa dokaze clovek stat tupym ked sa dobrovolne zbavuje vlastnej citlivosti, ked uz niekoho onalepkuje a viac sa nim uz ani nezaobera..ani netusi ze tymto sposobom nazerania na svet prichadza ovela..si myslim..
none
11
22.11.2012, 08:02
majomajo - skús to trochu vysvetliť
none
14

11. havran 22.11.2012, 08:02

majomajo - skús to trochu vysvetliť

22.11.2012, 09:24
Myslíš 10 ?
none
26
23.11.2012, 07:19
radšej budem bohatý a zdravý, ako chudobný a chorý.
none
27

26. 23.11.2012, 07:19

radšej budem bohatý a zdravý, ako chudobný a chorý.

23.11.2012, 19:31
ine na vyber nemas? 🙂
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 145 998 B vygenerované za : 0.137 s unikátne zobrazenia tém : 36 132 unikátne zobrazenia blogov : 537 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Vaše modlitby prinášajú úžasné výsledky ... Úprimná modlitba spravodlivého človeka má veľkú moc a prináša obdivuhodné výsledky. Jakub 5,16 Keď bol Ježiš popravený na kríži, nielenže zmyl všetky vaše hriechy svojou drahocennou krvou, ale dal vám a...

citát dňa :

Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.